Leiden staat op tegen Heger Komst Varadi klap in gezicht Steur Topvorm Timman in Wijk aan Zee Fafié bespeurt progressie Feyenoorder wil graag spelen Jubileumduel Forwodians met bijsmaakje Ciere blijft bij Katwijk Rob Vimderink per vergissing reserve WOENSDAG 23 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 11 WIJK AAN ZEE (ANP) - Jan Tim man is bezig met een uiterst serieu ze poging de grootmeestergroep van het Hoogovens-schaaktoer nooi voor de tweede maal in zijn loopbaan naar zijn hand te zetten. Vier jaar heeft Wijk aan Zee, moe ten wachten om Timman weer in topvorm aan het werk te kunnen Nu is het dan weer zover. In zelf verzekerde stijl versloeg de num mer drie van de wereld gisteren in de vierde ronde de Amerikaan Ser- gej Koedrin. Doordat zijn grootste concurrent, de Engelsman John Nunn, met zwart tegen de Cana dees Spraggett niet verder kwam dan remise, werd Timman alleen koploper met 3,5 punten. In 1981 verplichtte Timman het kennerspubliek in Wijk aan Zee al eens aan zich door met Genna So- sonko de eerste prijs te delen. Het jaar daarop was de 33-jarige Am sterdammer echter allerminst in goede doen. Hij leed nederlagen te gen Nunn, Nikolic, Sunye, Soson- ko en in een incidentrijke partij te gen Van der Wiel en kwam niet verder dan de elfde plaats met 5,5 punten. Vervolgens sloeg Timman het Hoogovenstoernooi twee keer' over, waarbij eenmaal ziekte de oorzaak was. In de eerste vier ronden van de 47e editie van het evenement laat Timman zich van zijn beste kant zien. Temidden van schakers, die met een enkele uitzondering stuk voor stuk als vechtjassen bekend staan, voelt Timman zich uitste kend thuis. Koedrin, na drie ron den nog ongeslagen, was met de beste voornemens tijdens strie mende regenvlagen van het hoge duin, waar het spelershotel ligt, af gedaald. Hij meende zich te kun nen veroorloven zo'n zeven minu ten te laat tegenover Timman plaats te nemen en ging ook nog eens op zijn gemak een paar minu ten over zijn eerste zet nadenken. Ruim vier uur later deed de tijd Koedrin, de das om. Timman had de voormalige Sow- jet-schaker, die vorig jaar de groot meestertitel, verwierf, na een Nim- zo-indiêr zo in de problemen ge schoven dat Koedrin voor negen tien zetten nog slechts anderhalve minuut ter beschikking had. Die opdracht was zelfs voor de vinger vlugge Koedrin te veel. Op de 29e zet kondigde het tikje van de val lende vlag op de klok zijn onder gang aan. Voor Timman klonk het als muziek in de oren, Koedrin keek alsof hij zojuist zijn begrafe nismars had horen spelen. rig jaar november tijdens de schaakolympiade in Griekenland zijn Europese debuut te maken. Hij ging toen niet akkoord met de vergoedingen, die de Canadese bond in petto had voor het uitko men in de landenploeg. John van der Wiel boekte zijn vierde achtereenvolgende remise. Hij had deze keer echter alle geluk van de wereld tegen Kiril Geor- giev. De Leidse grootmeester raak te twee pionnen achter, haalde nog wel het eind van de eerste zitting, maar hield een glad verloren stel ling over. Van der Wiel zag echter nog één ontsnappingsmogelijk heid naar remise: herhaling van zetten. Bij iets dergelijks is ook de medewerking van de andere man aan het bord nodig. De jonge Bul gaarse meester trapte met open ogen in de val en deed precies de zetten, die voor de derde maal de zelfde stelling op het bord tover den. Van der Wiel was er als de kip pen bij om remise te claimen bij de wedstrijdleiding, die enige tijd no dig had de verblufte Georgiev van de bestaande regels te overtuigen. Met trillende handen liet de kleine Oosteuropeaan daarna de hem voor ogen staande winstweg zien- Uitslagen: zie Scorebord. ROTTERDAM Johan Steur geeft zichzelf en Ab Fafié nog een half seizoen. Heeft de jonge Volendammer dan nóg geen eerlijke kans gehad om zich waar te maken in het A-team van de Kuipclub dan zal hij zijn werkgever verzoeken hem uit te lenen. „Feye- noord mag dan een goede leerschool zijn, van alleen maar op de bank zitten word ik natuurlijk niet veel wijzer. Ik wil spelen, desnoods bij PEC". Hij durft het zelf niet met zoveel woorden te zeggen, maar uiteinde lijk beaamt de schuchtere Steur dat hij het aantrekken van de 'be jaarde' Hongaarse middenvelder Bela Varadi als een klap in zijn ge zicht heeft gevoeld. „Natuurlijk wist ik dat ik bij Feyenoord niet di rect een vaste plaats zou krijgen. Maar ik had wel verwacht een eer lijke kans te krijgen. Dat is niet ge beurd", zegt de Volendammer met teneergeslagen ogen. Toen begin januari de zieken boeg van Feyenoord tjokvol zat, gloorde er nieuwe hoop voor de hoogblonde middenvelder. Sneeuw en ijs verhinderden even wel zijn eerste optreden in de Rot terdamse basiself. Steur: „Ik heb natuurlijk liever dat iedereen fit is, want dan kan de trainer het sterk ste elftal opstellen. Dat is ook in op de bank zitten word ik ook niet mijn belang, want ik voetbal wel (foto ANP» voor het geld...". „Nou ja, het liefst speel ik na tuurlijk. Eigenlijk voetbal ik liever in het C-team dan dat ik bij het eer ste op de bank zit. Niet spelen is slecht voor de ontwikkeling van een jonge voetballer. Daarom wil ik beslist niet langer dan één sei zoen op de bank zitten". Emigratie door Jaap Visser lendam, èn bovendien hield een goede baan hem tegen. Maar vankelijk traag. Tot zijn vijftiende achterafhad hij toch geweldig spijt speelde hij altijd in de 'overige elf tallen'. Uiteindelijk belandde hij in de B-l en vanaf dat moment ging het opeens snel met de begaafde technicus. In zijn tweede seizoen in het C-team mocht Steur onder de toenmalige trainer Korbach re gelmatig invallen in het eerste elf- i gekregen. Kees adviseerde mij dan ook om de kans te grijpen wanneer er een topclub voor mij zou komen. Op dat moment stond mijn besluit vast". De onderhandelingen tussen Vo- lendam en de kersverse landskam pioen waren snel afgerond Ab Fafié beaamt dat Johan Steur een zogenaamde be- spiegelen aan Mario Been: „Die verkeerde bij Feye- stuursaankoop is. Volgens de huidige Feyenoord-trai- noord lange tijd in een zelfde situatie als Steur. Het ner zou zijn voormalige'baas'Libregts zich behoorlijk heeft anderhalf jaar geduurd voor Mario zich in de kwaad hebben gemaakt over het aantrekken van ploeg speelde. Dus is het voor Steur de moeite waard Steur. Fafié: „Thijs heeft er zich in het begin enorm om nog wat geduld op te brengen. Ik kan goed begrij- aan gestoord dat die jongen hier opeens in het stadion pen dat hij af en toe moedeloos wordt van de reserve- rond liep. Maar hij is er nu eenmaal en ik bespeur de bank en dat de aankoop van Varadi voor hem een te- laatste tijd toch een zekere progressie bij hem. Hij genvaller is. Misschien is het geen onverstandige zaak tal, dat naar de eredivisie promo- han steur, die het semi-professio- veerde. Korbachs opvolger Van nalisme combineerde met een der Hart gaf hem een plaats in de baantje als kok in een restaurant, basis en zijn eerste volledige wed- tekende een A-contract bij Feye- strijd werkte Steur uitgerekend te- noord. Steur verkaste vervolgens gen Feyenoord af. met vrouw en zoon naar een fanta- „Maar in die wedstrijd speelde ik sieloze rijtjeswoning in het trooste- niet zo geweldig. Niemand van ons loze Ommoord, trouwens, want Feyenoord was Voor de in hoog Volendams veel sterker", kan hij zich als de communicerende Lia Steur moet dag van gisteren herinneren. Hoe- de 'emigratie' naar de Rotterdamse wel Volendam ook de return in tegenhanger van de Bijlmermeer Rotterdam verloor, maakte Steur een lijdensweg zijn geweest. „Ach, de Kuip indruk op het Feye- noord-bestuur dat ruim twee ton uittrok or te leggen. moet natuurlijk op de training nog veel op -krijgen, maar dat hij kan ballen hem aan het eind van dit jaartje uit te ding dat zeker lenen, maar dat zien we in mei wel. Voorlopig sluit ik niet uit dat Steur voor die tijd doorbreekt, bij Feye- Volgens Fafié doet Johan Steur er goed aan zich te noord". een uurtje rijden i Volendam en ik heb gelukkig m'n het 22-jarige talent vast rijbewijs", is haar veelzeggende reactie. „We zitten hier best goed hoor, maar het is natuurlijk wel even anders dan in Volendam. Daar hadden we altijd een huis vol Feyenoord. Voor mij een volslagen mensen. En hier... Laatst vroeg ik verrassing. Op de training heb ik de buren op een koppie. Ze waren eens voorzichtig aan Kees Guyt ge- stomverbaasd. Een week later had vraagd waarom hij acht jaar gele- ik de andere buren op een koppie, den niet was ingegaan op een aan- Bleek dat ze elkaar niet eens ken- bieding van Ajax. Hij vertelde dat den", hij het zo naar zijn zin had bij Vo Zwoegen Nunn moest hard zwoegen voor remise. Niet dat hij tegen Sprag- LEIDEN - De basketbalvereniging Forwodians bestaat vijfjaar en ter gelegenheid van dat eerste lustrum vereert gettopeenbepalald1Jmomennt'vPerio- <*e nationale ploeg van bondscoach Vladimir Heger zon- kwam te staan, daar was geen dag De Gaasbak in Voorhout met een bezoekje. Tegen- sprake van. Maar de Canadees, die stander van Oranje, dat zich voorbereidt op de WK-kwalifi- catiewedstrijd in februari tegen België, is de koploper van de eredivisie, Elmex Leiden. het eerst Europa aandoet, hield de Engelsman in een Spaan se partij toch voortdurend bezig. Spraggett kwam zelfs een pion voor te staan. Toen Nunn dit klei nood vlak voor de tijdcontrole her overde en ook de dames ruilden, was het akkoord snel beklonken. Overigens weigerde Spraggett vo- LEIDEN - Peter Ciere blijft ook volgend seizoen trainer bij Kat wijk. De Leidenaar en de zaterdag- derdeklasser kwamen deze week tot overeenstemming voor nog een jaar, nadat de spelersselecties zich positief over de ex-Roodenburger hadden uitgelaten. Ciere heeft Kat wijk dit seizoen voor het eerst on der zijn hoede. Hoewel het hier officieel slechts om een oefenpotje gaat is de kans groot dat Forwodians, in alle on schuld, met zijn jubileum wedstrijd heel wat los zal maken zondag avond. Er zitten namelijk een paar •addertjes onder het gras. Want He- gers' opzet, om na het vertrek van Mitch Plaat en Dan Cramer de se lectie van Oranje meteen maar drastisch te verjongen, heeft ge zorgd voor scheve gezichten bij een aantal eredivisie-spelers en on der hen bevinden zich bepaald niet de minsten. Kees Akerboom (31) van Den Bosch, Nederlands meest begena digde schutter, behoort daartoe, evenals de beste verdediger hier ten lande, Randy Wiel (33) van Lei den. Weliswaar de drie kruisjes ge passeerd bewijst dit duo wekelijks nog lang niet afgeschreven te zijn. Omdat Heger die signalen negeert is er inmiddels sprake van de nodi- door Ad van Kaam ESKILSTUNA (ANP/TT) - De KNSB heeft Rob Vunderink maandag opgegeven als reserve voor het toernooi om het Euro pees schaatskampioenschap. Dit blijkt uit de gisteren gepu bliceerde deelnemerslijst. Tij dens de selectiewedstrijd in Heerenveen, twee weken gele den, had Egbert Post Vunderink met ruim verschil terug gewe zen. In eerste instantie had de KNSB dan ook Post als vijfde man geselecteerd. Een woord voerder in Eskilstuna verklaar de echter dat zijn naam op de laatste dag van de inschrijving echter werd vervangen. Reser ve Vunderink reist overigens niet mee naar Zweden; de kern ploegrijder doet mee aan de B- interland tegen West-Duitsland. De voorzitter van de begelei dingscommissie kernploegen, Dick van Zanten, schreef de ver vanging van Post toe aan een misverstand. „Tijdens de Elf- stedenkoorts hebben wij voor alle zekerheid Vunderink als re serve toegevoegd. Dan waren wij ingedekt voor het geval Van der Duim en Hopman Eskilstu na zouden laten schieten". Ook namens het KNSB-bureau werd bevestigd dat de inschrijving van Vunderink een toevoeging en niet een vervanging betrof. Op de deelnemerslijst komt de naam van Post echter niet meer voor. Het deelnemersveld bestaat uit: Oostenrijk: Michael Hadschieff, Heinz Steinberger, Christian Emin- ger; reserve: Werner Jager. Finland: Perttii Niityla, Urpo Pik- kopeura. Frankrijk: Hans van Helden, Mare Vernier. West-Duitsland: Hans-Jörg Baltes; reserve: Andreas Lemcke. Oost-Duitsland: Andre Hoffmann, Uwe Sauterteig, Heiko Scandolo; re serve: Andreas Ehrig. Italië: Mario de March; reserve: Bruno Melesi. Nederland: Hilbert van der Duim, Hein Vergeer, Frits Schalij en Emiel Hopman; reserves: Egbert Post en Robert Vunderink. Noorwegen: Rolf Falk-Larssen, Tom Erik Oxholm, Oyvind Tveteren Geir Karlstad. Polen: Roman Derks en David Ur- banski. Zweden: Tomas Gustafson, Joa- kim Karlberg en Hans Magnusson; reserve: Bo Kónig. Sowjet-Unie: Igor Malkov, Oleg Bozjev, Viktor Sjasjerin en Andrej Bobrov; reserve: Dmitri Botskarjev. ge scepsis, ja zelfs van rancune. Ze ker nu de eigenzinnige Tsjech deze week zijn eigen plannen met be trekking tot die verjonging ont krachtte door eerst John Franken en nu weer Sid Bruinsma terug te halen in de selectie. De voormalige spelverdeler van Donar, John Franken (30), keerde na het Groningse debacle (sponsor weg, club weg) terug naar de Sta tes, maakte vorig seizoen een mis lukte rentree bij Amsterdam en poogt nu bij Den Bosch het onmo gelijke, namelijk Mitch Plaat te doen vergeten. Oranje haalde hij nimmer omdat hij het moest afleg gen tegen kwalitatief veel betere spelers zoals genoemde Plaat, Cra mer en Hagens. Desalniettemin sloot Heger hem dit jaar toch in de armen. Identiek Het verhaal van Sid Bruinsma (29) is bijna identiek, al kon hij vroeger wél rekenen op een vaste stek in Oranje. Deze voormalige steunpilaar van Leiden vertrok ruim twee jaar geleden eveneens naar zijn tweede vaderland, de Ver enigde Staten, om daar een job te zoeken. Maar streek, met zijn ge zin, onverwacht met Kerstmis weer in Holland neer en solliciteer de tijdens de toernooien van Blitz en Haarlem naar een baan bij landskampioen Den Bosch. Die club achtte de trainingsachter stand van Bruinsma te groot, waar na deze voor de rest van het sei zoen onderdak vond bij Den Hel der. Het gebrek aan wedstrijdritme was voor Heger geen belemmering om de blonde forward opnieuw een kans te geven. Werd Plaat, met een bondsspeld op de revers, door een bedroefde Heger aan het eind van het vorige seizoen uitgewuift naar Californië; voor Randy Wiel kon er na al die jaren van trouwe dienst nog net een kort bedankbriefje af. Een pa piertje waarop Toon van Helfteren (33), na Harrie Kip degene met de meeste caps, overigens nog steeds zit te wachten. De intentie in Lei den om nog voor Oranje uit te ko men is door dit manipuleren met {rék Randy Wiel zoeft in fraaie stijl naar de bas ket. Goed voor Leiden oud t r Oranje... Schilp en Rob van Essen in Oranje staan. De conditie van die klanten is zo slecht dat ze bij mij nog niet eens het einde van een training zouden halen. Enfin, dat heb je kunnen constateren in onze wed strijden tegen Weert. Na tien minu ten liepen ze al naar adem te hap pen." spelers niet echt groot meer. "En dan praten we", zo ver woordt coach Ruud Harrewijn de gevoelens van zijn spelers, "nog niet eens over kwaliteit. Het is toch te gek, dat piepels als Ronald Harrewijn overweegt trouwens om zijn werk bij de nationale selec tie ook maar te staken. Samen met Roel Tuinstra (Werkendam) is hij stand-in voor Heger wanneer die elders verblijft. "Daar heb ik geen Krijg je zo'n stel van die slecht getrainde knapen waar mee je telkens van onder af aan moet beginnen. Maar wanneer er een EK of pre-Olympisch toernooi in de buurt is geeft de Bond of He ger niet thuis. Moeten we zelf voor Onvrede De onvrede over Hegers' beleid heeft er inmiddels mede toe bijge dragen dat ook de Leidenaars Emill Hagens en Bert Kragtwijk de knuppel maar in het hoenderhok hebben gegooid. Hagens, momen teel zonder concurrentie de beste speler van Nederland, daarover: "Heger weet, dat hij mij niet hoeft te vragen voor oefentripjes naar Taiwan of trainingskampen van zes weken. Daar heb ik vanwege mijn baan eenvoudig geen tijd meer voor. Maar ik ben in principe best bereid om mee te helpen aan kwalificatie voor het WK. Alleen, door dat belachelijke gedoe over de leeftijd en het daarom niet se lecteren van klassespelers als Akerboom. Wiel en Van Helfteren hoeft het van mij niet meer. En dat geldt ook voor Bert Kragtwijk. Moetje trouwens zien wat een ster ke basis je zou hebben als je deze spelers bijelkaar zet. Wel even drie keer beter als wat er nu staat." De koploper van de eredivisie le vert derhalve voor zondagavond slechts één speler aan Oranje: Hans Heijdeman. Geen basisspeler bij Leiden, maar zesde of zevende man. Bij een eerdere gelegenheid, in Amsterdam tegen de Hongaren, hield Heger uitgerekend Heijde man als enige speler de hele wed strijd langs de kant. Op een derge lijke, in de regel als onprettig erva ren, behandeling mag hij nu alleen maar hopen. Want er zijn mensen bij Leiden die Vladimir Heger iets te zeggen hebben. Bestuursaankoop Het werd Johan Steur al spoedig duidelijk dat trainer Libregts nu niet direct op zijn komst naar Rot terdam had zitten wachten. Toch mocht hij tijdens de voorbereiding van dit seizoen in nagenoeg alle oe fenwedstrijden opdraven. Maar toen de dans om de competiepun- ten losbarste, kon de Volendamse 'bestuursaankoop' prompt op de bank plaats nemen. „Natuurlijk ben ik een aankoop van het bestuur", beseft hij zelf maar al te goed, „en misschien was ik niet de keus van de trainers. Toch heb ik nooit het idee gekre gen dat ik er niet bij hoor. Wel vind ik het vreemd dat er bij Feyenoord zo weinig wordt gepraat. Je krijgt eigenlijk nooit te horen waar je op moet letten bij de training of waar je aan moet werken. Maar dat geldt niet alleen voor mij, maar ook voor de andere vaste reserves, Ron Carli en Jan Formannoy". Steur, die van zijn ploegmakkers inmiddels de wel erg voor de hand liggende bijnaam Paling heeft ge kregen, hoopte in stilte op betere tijden toen Libregts de wijk naar Griekenland nam. Maar ook onder Fafie mag hij slechts zelden uit het trainingspak stappen. „Ik heb nooit meteen op een vas te plaats gerekend, daarom had ik er aanvankelijk ook geen moeite mee om op de bank te moeten zit ten. Ik weet dat ik nog een een he leboel moet leren. Bij balbezit speel ik te gehaast. Wil ik te snel naar de goal waardoor ik veel bal verlies lijdt. Dat was bij Volendam al zo. Ik moet wat rustiger aan de bal worden en zorgvuldiger spelen. Vooral Willem -van Hanegem wijst me daar vaak op. Van hem heb ik tot nu toe het meest geleerd". Behalve leren, moet technicus Steur ook een heleboel afleren. Voor het opvoeren van technische nummertjes is bij Feyenoord slechts beperkte ruimte: „Natuur lijk haal ik nog wel eens een geintje uit. Maar bij een Wijnstekers of zo hoef ik dat maar één keer te flik ken. Probeer ik het een tweede keer dan lig ik meteen plat". Of de harde Rotterdamse leer school zijn ontwikkeling als voet baller al ten goede is gekomen, durft Steur, die in maart 23 wordt, niet te zeggen: „Ik weet niet of ik nu beter ben dan vorig jaar bij Vo lendam. Een training is zoveel an ders dan een wedstrijd. Ik doe m'n best, maar zolang ik niet speel kan ik ook niets bewijzen. Ik had ge hoopt na de winterstop een kans te krijgen, maar daar ziet het voorlo pig niet naar uit. Straks is iedereen weer beter en komt die Varadi er ook nog bij. Dan kan ik het waar schijnlijk wel weer schudden. Toch blijf ik wachten op een kans en als ik die niet krijg stap ik naar Fafié toe en vraag ik of ze me niet beter kunhen uitlenen. Volgend seizoen wil ik hoe dan ook spelen. Desnoods bij PEC". De tweede koppelkoers op de voor laatste avond van de Zesdaagse van Rotterdam werd gewonnen door het Nederlands/Australische koppel Rene Pijnen Danny Clark.Het duo heeft met één ronde voorsprong en 250 punten de leiding. ronde: 2. Tourne/De Wilde (Bel) 253. 3. Knetemann/Roman Hermann (NediLie) 250; 4. Kristen/Rinklin (WD1) 229; 5 Oersted/Frank (Den) 219. op twee ronden: 6. Wiggins/Doyle (Aus/GBr) 111. op zes ronden 7. Costermans/De- bosscher (Bel) 227; op zeven ronden: 8 Oosterbosch/Fntz (Ned/WDl) 144. op twaalf ronden 9. Van VliebSigmund Hermann (Ned/Lie) 175; op veertien ronden: 10. Marcussen/'Pedersen (Den) 100; op twintig ronden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11