Steeds Woontoren komt er alleen bij voldoende belangstelling Bewoners willen vergoeding voor overlast bedrijf Bussen doorstaan slecht weer goed Zilveren penning voor twee mosselsehippers Flat van vijftig meter op terrein aan Morsweg DINSDAG 22 JANUARI 1985 DEN HAAG/LEIDEN - Zoeter- woudsewegbewoner H. de Boois wil dat de gemeente hem en acht medebewoners een vergoeding be taalt van 100 gulden per dag voor de overlast die ze sinds 1981 onder vinden van de handel in oude me talen van J. de Nobel in hun straat. Hij eiste dit gisteren bij de'afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag tijdens de behande ling van zijn beroepsschrift tegen het niet sluiten van het bedrijf door de gemeente. Volgens De Boois maakt het bedrijf ondanks de scherpe bepalingen in de hinder wetvergunning nog steeds te veel lawaai. De acht boetes van 100 gul den die de gemeente sinds oktober vorig jaar het bedrijf had opgelegd omdat het die bepalingen had overtreden, gaven volgens hem ook helemaal niet weer in welke mate het bedrijf geluidshinder ver oorzaakt. De Boois meent dat dat dagelijks gebeurt en soms zelfs meer keren op een dag. De zaak gaat terug tot het jaar 1981 toen de gemeente de beslis sing had genomen om het bedrijf te sluiten omdat er toen nog geen hinderwetvergunning was. H. de Boois en zijn medestanders heb ben de gemeente toen verzocht ook daadwerkelijk over te gaan tot sluiting van het bedrijf. Dit ver zoek heeft de gemeente echter niet gehonoreerd - en er zelfs nooit een formele beslissing over genomen - omdat zij van plan was positief te besluiten op de daarna door de me- taalhandel aangevraagde hinder wetvergunning. De gemeentelijke woordvoerder gaf gisteren toe dat het niet reageren op het verzoek om daadwerkelijk te sluiten een verzuim is geweest. De woordvoerder van De Nobel vond dat het beroepsschrift van De Boois inmiddels door de feiten was achterhaald. Het betrofdestijds een bevel tot sluiting omdat de hin derwetvergunning ontbrak, maar die is er nu wel, zo stelde hij. Manifestatie met motoren LEIDEN - Op 23 en 24 februari wordt in de Groenoordhallen het 'Motorweekeind '85' gehouden. Het stelt de motorhandel in de ge legenheid nieuwe typen motoren en en motoraccessoires te expose ren. Een deel van de hallen is be stemd voro een tweedehands-mo- torenmarkt. Er zijn verder wed strijden en demonstraties. Wel klachten over gladheid haltes voor een onderlinge samenhang, wordt een markant punt in de wijk en geeft tevens het eind van de bin nenstad aan. De architect heeft twee varianten ontwikkeld die elk evenveel wo ningen bevatten (72 stuks) en alle bei even hoog zijn (19 verdiepin gen). Het verschil zit in het aantal woningen dat in de toren komt. In het ene ontwerp (foto links) is de toren breder en staat hij geheel los van de naastgelegen bebouwing. In het andere geval sluit de toren wel aan bij de bestaande bebou wing (het pel-complex) en is een aantal woningen gesitueerd in een woongebouw langs de Morsweg. In beide gevallen komt er een parkje langs het Galgewater dat in de variant met de losstaande toren iets groter wordt. Bij de afdeling volkhuisvesting van de gemeente (en bij de wethou der) bestaat een lichte voorkeur voor de losstaande toren. Het hoofd van de afdeling, D. Schilder, wijst er op dat in deze variant de flats woontechnisch beter zijn". Tesselaar vind de losstaande va riant gewoon mooier. Morgenavond zal het bouwplan aan de orde komen in een vergade ring van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Tesselaar hoopt in elk ge val de kans te krijgen om het en thousiasme voor de woontoren, on der de Leidse woningzoekenden, te kunnen peilen. Bij voldoende belangstelling zal de raadscommis sie vervolgens een keuze moeten maken uit één van de varianten. Gaat alles volgens plan dan zal voor het einde van'dit jaar de eer ste paal voor de woontoren de grond ingaan. Vogels (1) De bestelwagen is nog maar nau welijks in zicht of de watervogels barsten al in jubelend gezang uit. Ganzen, eenden en ander gevo gelte van de Braassem weten dat uit die auto voedsel te voorschijn zal komen. Elke dag komen Ger- rie en Jan van den Berg met brood, vet en groenten de hulp behoevende dieren bijstaan. De beide bestuursleden van de regionale Dierenbescherming zijn dan ook uitgesproken voor stander van de ingevallen dooi. Jan van den Berg: "Ja, het was echt hard nodig. De wakken gin gen dichtvriezen, de dieren kre gen het steeds moeilijker". Maar niet alleen de vogels, ook het echtpaar uit Hazerswoude Rijndijk heeft het dezer dagen zwaar te verduren. Jan van den Berg is net uit bed (nachtdienst) en kan gelijk op pad. Vrouw Ger tie: "We zijn met de vorst van de afgelopen weken toch gemid deld zo'n zes uur per dag in touw. En de afgelopen dagen is het vaak een paar uur meer ge weest". Verantwoordelijk voor de bui tendienst rijden zij dagelijks de hele Leidse regio door met voed sel. Soms verdwijnt het direct uit hun handen in de kelen, maar het meeste gaat naar de honderd vrijwilligers die de afgelopen we ken hard nodig waren. Over die hulp is het echtpaar Van den Berg zeer te spreken. "Er zijn echt mensen tot 's avonds bezig met vet klaar te ma ken. En de brugwachters bij de Zijlpoort, dat is echt fantastisch. Die staan elke dag vissen te van gen voor de reigers". De Dierenbescherming heeft een speciaal potje voor het win- tervoer. "De laatste winters heb ben we nogal geluk gehad, maar nu is het flink raak. Er is al 4700 kilo graan doorheen gegaan". Maar een voedseltekort dreigt niet volgens Jan van den Berg. "Ik denk dat we wel genoeg heb ben. Aan de andere kant: alles is welkom. Nee zeggen is ook weer zo zonde". Vogels (2) Soms, zo merken de Van der Bergs, wordt er wel eens over hun werk geschamperd. Mensen die vinden dat de Dierenbescher ming te weinig doet. "Ze bellen dan op over een vogel die in de problemen is. Maar we moeten ons gewoon toeleggen op de gro te concentraties. Anders is het echt niet te doen". Als iemand weet heeft van een grote groep vogels, moet er ook zeker gebeld worden (01715-1562, mevrouw Pouw). "Zoals laatst bij de Wassenaars- weg", herinnert Jan van den Berg zich. "Daar kom je nooit, maar daar zat ook een heel stel". Niet alleen vogels blijken hulp nodig te hebben. Een telefoontje bracht Van den Berg onlangs naar een weiland bij het LOI. "Daar zaten ongelooflijk veel ha zen. Ik ben ze gaan tellen, maar bij zestig moest ik ophouden, zo veel. De volgende dag waren ze allemaal weg". Gerrie: "Dat komt, hazen nemen geen eten aan waar mensenlucht aan zit". De weg bij het LOI leek vol gens Jan van den Berg trouwens wel een 'slachtveld'. Allemaal dode vogels langs de kant van de weg. "De mensen moeten echt zachter gaan rijden. Er zitten Jan en Genie van den Berg staan de v veel vogels aan de kant en ze gaan vaak bovenop de weg zitten omdat het een beetje warmer is". Nog een tip: wie onderkoelde vogels binnenhaalt, moet ze langzaam op temperatuur bren gen. Gerrie van de Berg: "Er zijn mensen die ze op de verwarming zetten. Even snel verwarmen. Maar dat is natuurlijk helemaal fout". Veel watervogels hebben in dit koude begin van het nieuwe jaar al het loodje gelegd. Jan van den Berg: "Afgelopen zondag heb ben we weer vijftien dode vogels opgehaald. Zwanen, ganzen. Prachtige beesten". Zijn vrouw: "Daarom, wat mij betreft gaat het warm water regenen". Voor hen zelf ook wel zo prettig. "Ach, je blijft doorgaan. Als je weet dat het hard nodig is". Diner-debat In het grootste landelijke och tendblad dat dit land rijk is - nou ja, rijk - stond vorige week een verhaal over een diner-debat dat Is by in moeiLijke tijden. Ze zijn er per dcu was georganiseerd door de Rot terdamse Monetaire Studies van de Erasmus-universiteit. Op de avond die volgens de schrijver van het stuk "culinair gezien ma gertjes was, maar intellectueel des te meer hoogstaand", was ook de bekende Leidse professor Victor Halberstadt aanwezig. Aan het einde van het stuk no teert de babbelaar (inderdaad, Stan Huygens van het gelijkna mige journaal) van het landelijke ochtendblad de volgende 'uit smijter' uit de mond van Halber stadt: "In Leiden kunnen we zo'n avond niet organiseren van wege de bureaucratie". Een sneer aan het adres van de Leid se universiteit? Halberstadt vertelt desge vraagd dat bekenden hem ook op het citaat hebben gewezen. Heeft hij het gezegd? "Nee, die zin heb ik niet uitgesproken. Dat in de eerste plaats. En in de twee de plaats: in Leiden heb ik regel matig van dit soort evenementen voorgezeten. Denk bijvoorbeeld aan 'The all Americain night' die gemiddeld zes uur mee bezig. (foto HotvaoO een tijdje geleden in Minerva werd gehouden". "Dus ik begrijp niet hoe die meneer aan die uitspraak komt. Ik ken hem overigens niet; ik heb later begrepen dat hij bij ons aan tafel zat. Kijk, waar we het wel over hebben gehad, is de bu reaucratie in het algemeen. Na tuurlijk is er een universitaire bureaucratie, zoals je ook bij u op de krant ongetwijfeld een bu reaucratie aantreft. Maar over de Leidse universiteit heb ik het niet gehad. Dat is ook nergens voor nodig, want ik voel me hier thuis". Na een korte pauze: "Als ik u een tip mag geven....volgende week op maandagavond is er in het Academiegebouw een debat waaraan o.a. Luns meedoet. Het is georganiseerd door een stu dentenvereniging: Internationa le Betrekkingen. Dat is nou ty pisch weer zo'n bijeenkomst waarmee wordt bewezen dat er in Leiden wel degelijk het een en ander gebeurt op het gebied van debatten". (Vervolg van pagina 1) HAARLEM/LEIDEN - De bussen van de NZH hebben zich ondanks het barre weer de afgelopen perio de goed gehouden. "Het aanbod van reparaties steeg met hoogstens tien procent dat toe te schrijven is aan de strenge kou", aldus H. Cos- terus van de technische dienst. "Het extra aanbod van reparaties is vooral ontstaan door dingen die het nog net wel doen, maar niet goed genoeg. Bijvoorbeeld de ver warming. Die deed het wel, maar de bus was niet goed warm te krij gen". Volgens Costerus en N. Gerrits, chef van de werkplaats zijn er zo weinig kapotte bussen omdat ze goed worden onderhouden. Voor de winter begint, wordt er preven tief onderhoud gepleegd. Zo lopen de bussen in de winter op een spe ciale brandstof. Normaliter krijgen ze dieselolie, hetzelfde als de auto's die op diesel rijden. Maar 's winters wordt er een speciale diesel ge maakt, zodat er geen startproble men zijn. Het winterse weer heeft er wel voor gezorgd dat de bussen veel smeriger zijn. Ze worden elke dag gewassen, maar dat helpt niet veel. "Na een kwartier zijn ze weer sme rig", aldus Costerus. Ook in de bus is het viezer. Gerrits: "We maken ze van binnen extra schoon. Vooral de achterbanken zijn vaak erg vies. Daar zitten mensen met hun voe ten op. Ze worden dan zo vies dat er niemand meer op wil zitten". Aanrijdingen met bussen vonden niet veel meer plaats dan normaal, aldus de NZH. Af en toe was het zo glad dat een bus doorschoof, maar nergens hebben zich persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vertragingen Vertragingen waren er ook, al vielen ze mee. Dat komt door het feit dat de bussen hier vrij regelma tig rijden. "In het noorden en oos ten van het land heb je één- en twee—uursdiensten. Als daar een bus uitvalt, sta je wel twee uur uit te waaien. Hier hebben we vaak tien minuten of kwartiersdiensten. Dan merk je de vertragingen niet zo erg", meent Costerus. Klachten kwamen er bij de NZH wel binnen over de gladheid bij de bushaltes. Niet alle gemeenten ma ken de bushaltes sneeuw- en ijs vrij. "Ik denk dat een aantal passa giers dat best vervelend heeft ge vonden. Zeker mensen die slecht ter been zijn", vertelt Costerus. "Maar ik zal de gemeenten niet ver wijten dat ze de haltes niet schoon maken, want ze moeten ook hon derden kilometers weg schoon houden". In de toekomst wil de NZH toch gaan praten met de ge meenten om te bekijken of er niets aan de haltes kan worden gedaan. Voorronde van Play-backshow in Leiden LEIDEN - In het Anthonius Club huis aan de Lange Mare zal op 1 februari een voorronde van de Play-backshow van Henny Huis man worden gehouden. Nieuw in deze show is de zogenaamde 'Sound Mixer Test', en dat wil zeg gen dat sommige kandidaten live optreden. Twee van hen zijn mensen die uit Leiden afkomstig zijn. Inge van Egmond Blok zal 'Woman in love' van Barbara Streisand zingen en Nico Nieuwenburg 'New York, New York' van Frank Sinatra. Na de show die tweemaal zeven tig minuten duurt is er gelegenheid een dansje te maken op muziek van 'De Rynsons'. De voorstelling zal om 20.00 uur beginnen. Plaats bewijzen zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV-Leiden. WIJKVERENIGING. Het voorma lig PvdA-raadslid Paulina Buring is gekozen tot nieuwe voorzitter van de Vereniging voor Pieters-& Academiewijk. Zij is de opvolger van R.J. van Cruijsen, die onlangs namens de WD lid is geworden van de gemeenteraad. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann LEIDEN - De Zeeuwse mosselschippers, de gebroeders J. Schot en W.C. Schot, hebben gistermorgen de Leidse universiteitspenning in zilver ge kregen vanwege hun bijzondere verdiensten voor de Leidse universiteit. Meer dan dertig jaar hebben zij 'historische vangsten' beschikbaar ge steld aan de wetenschap en het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralo- 8 De gebroeders Schot lenen eenmaal per jaar hun kotter uit aan weten schappelijk onderzoekers om samen met hen op zoek te gaan naar fossie le beenderen. Van de vondsten stonden deskundigen vaak versteld. Deze gewoonte, die de Zeeuwen van hun vader hadden overgenomen, duurt al ruim dertig jaar. Volgens die zelfde deskundigen beschikt het Leidse museum nu over een unieke collectie fossiele beenderen van zoogdieren, die qua rijkdom aan soorten, zeldzaamheid en volledigheid in de rest van Europa niet te vinden is. De collectie omvat ruim 10.000 exemplaren en vertegenwoordigt een waarde van zo'n 100.000 gulden. De wetenschappelijke waarde is echter veel en veel groter, mede dank zij een groot aantal onvervangbare exem plaren, zoals een paardebot van 2 miljoen jaar oud, de kies van een olifant met knaagsporen of olifantsbotten waarvan de schouderhoogte vijf meter bedroeg. L In de senaatskamer van het Academiegebouw aan het Rapenburg wer den de penningen uitgereikt door de voorzitter van het college van be stuur, mr. K.J. Cath. Op deze afbeelding is te zien hoe de woontoren er uitziet aan het Galgewater, gezien in de richting van de In ^itf ontwerp is het flatgebouw smaller en worden er ook op hte terrein Rijnzichtbrug. Voor deze variant bestaat een lichte voorkeur. er naast woningen gebouwd. LEIDEN - Wie wil er wonen in het hoogste (woonge bouw van Leiden? Met die vraag gaat de gemeente Lei den binnenkort de boer op om bewoners te werven voor een woontoren die moet verrijzen op een ter rein gelegen aan de Mors weg nabij de spoorbrug aan het Galgewater. Als het aan wethouder Tesselaar van volkshuisvesting ligt zal de woontoren er zeker komen. "Maar, de bouw gaat alleen door als er vol doende belangstelling bestaat on der de Leidse woningzoekenden om een van de 72 flats in het ge bouw te betrekken. Zijn er geen of .onvoldoende gegadigden dan zal de toren er niet komen", aldus Tes selaar. De wethouder, aanvankelijk niet zo enthousiast over het idee om aan het Galgewater het hoogste woongebouw van Leiden neer te zetten, geeft toe gaandeweg onder de indruk te zijn gekomen van het ontwerp dat de Rotterdamse archi tect Henk Klunder in opdracht van de gemeente heeft gemaakt. "Mijn vertrouwen in architecten is de laatste tijd weer wat toegenomen", zegt Tesselaar. "De architect heeft heel goed nagedacht over dit ont werp. En dat geeft voldoende re den om te zien of we in Leiden ook eens wat anders kunnen bouwen dan wat we de laatste jaren gewend zijn". De wethouder zegt "te hopen dat de woontoren niet zal sneuve len op de Leidse truttigheid". Tesselaar zegt er desalnietemin ining mee te houden dat er flink wat oppositie zal komen te gen de hoogte van het gebouw dat ver boven de omringende bebou wing zal uittorenen. Qua hoogte kan de woontoren zich alleen me ten met gebouwen waarin niet ge woond wordt, zoals de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis en de kantoorflat van Heerema aan de Plesmanlaan. Hoger dan vijftig meter mag er in dit deel van de stad niet worden gebouwd in ver band met de aanvliegroute van van het vliegweld Valkenburg. Veel mensen zullen zich afvra gen waarom de gemeente, uitgere kend op het moment dat de flats in de Meren wijk moeilijk verhuur baar blijken en het percentage hoogbouw in de Stevenshofpolder omlaag wordt geschroefd, een woontoren van vijftig meter (19 verdiepingen) aan de rand van de binnenstad wil neerzetten. Vol gens Tesselaar bestaat er een groot verschil in de beleving van de hoogbouw. "De flats in de Meren- wijk zijn moeilijk verhuurbaar, maar voor de flats in Zuid-west be staat daarentegen juist veel belang stelling. Het is dus heel belangrijk in welke buurt een flat staat". De gebroeders Schot met hun universiteitspenning. De woontoren aan het Galgewa ter is bedoeld voor oudere alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Mogelijk zullen de drie kamerwoningen worden gereali seerd in de woningwetsfeer. In dat geval zullen de driekamerflats een huur gaan doen van rond de vijf honderd gulden, plus honderd gul den servicekosten. Het is evenwel niet uitgesloten dat het project wordt gerealiseerd in de premie- huursfeer. Dan zullen de flats lu xueuzer en ongeveer honderd gul den duurder worden. Tesselaar verwacht dat voor de woontoren aan het Galgewater veel belangstelling zal bestaan. De wethouder baseert zijn optimisti sche verwachtingen op de ervarin gen van Rotterdam voor welke ge meente het hoogste woongebouw van Europa is ontworpen: 125 me ter hoog met 39 verdiepingen (ont werp eveneens van Klunder). Een bijzonder gebouw met witte gevels en willekeurig geplaatste zwarte raamopeningen dat het complex al de bijnaam 'de ponskaart' heeft be zorgd. De belangstelling voor een flat in dit opvallende woongebouw bleek zeer groot. Helaas heeft de fi nancier van het project (het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds) zich teruggetrokken zodat de bouw voorlopig niet doorgaat. Wat maakt de Leidse woontoren nu zo bijzonder? Allereerst natuurlijk de hoogte (vijftig meter) en de plek, aan de rand van de binnenstad. Aantrek kelijk is volgens de gemeente ook het beschut wonen in hartje stad. De flats zijn optimaal gelegen, aan de zonkant, en hebben een fraai uitzicht over de Rijn. Elke flat heeft een balkon dat bij slecht weer met schuiframen kan worden afgesloten. Er komt voldoende par keerruimte naast de toren en ver keerslawaai van de Morsweg en de spoorlijn wordt ondervangen door de woningen te voorzien van ge luidsisolatie. Het grote voordeel van een woontoren op deze plek is, volgens architect Klunder, dat het een bin dend element is in de verder wat vormeloze Transvaalwijk. De woontoren zou kunnen zorgen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3