Leidse schouwburg steeds meer een sterfhuis Leegloop in Nederlands oudste theater PODIUMBLIK Jaap v.d. Merwe 'afgedankt' Barokke overdaad bij Lintelo De vele gezichten van Djazzex DINSDAG 22 JANUARI 1985 PAGINA 15 LEIDEN - Een groot regiment aan koffiekoppen staat er avond aan avond keurig in het gelid te wachten. Meestal tevergeefs. Het leeuwedeel blijft leeg. Net als de stoelen. Want het gaat slecht met de Leidse schouwburg. Hoe graag zou ik dit artikel met een heel andere zin zijn begonnen. Iets in de trant van: de schouw burg is weer boven Hans, of: het ergste leed is geleden. Helaas, het is niet anders: het gaat slecht met de Leidse schouw burg. Je mag wel zeggen: drama tisch slecht. De loop is er volledig uit. Zet u schrap, want de voor beelden zijn legio: - Vorige week waren de junioren van het Nederlands Dans Theater in de schouwburg. Hun optreden trok slechts enkele tientallen be zoekers. Voorstelligen van het NDT in Scheveningen trekken meer Leids publiek dan voorstel lingen van de junioren in de eigen schouwburg. Aan de groep ligt het niet, want de junioren waren in vorige seizoenen herhaaldelijk te gast in het LAK-theater, dat dan al dagen van tevoren was uitver kocht. - De Afrikaanse dans- en muziek groep Kodia trad vorige week woensdag op in de schouwburg. Op het podium stonden bijna evenveel artiesten als er publiek in de zaal zat. - De vrije produktie 'Gekortwiekt' trok vorige week donderdag, twee dagen na de landelijke première, slechts zestig tot zeventig bezoe kers. - Het Roemeense poppentheater Tandarica stond tien man sterk in de poppenkast voor vijftig man publiek. Die groep is overigens een staaltje van merkwaardige programmering; het poppenspel was van hoog niveau, maar volle dig in het Duits en dat bij een als familievoorstelling aangekon digd optreden. - De voorstelling van het muziek theater Dynastie van Oer van 10 januari werd afgelast, omdat er zegge en schrijve één kaartje in de voorverkoop was verkocht. Toen de in die tijd nog veel minder be kende groep vier jaar geleden met het eerste programma naar het LAK kwam, trok dat een halfvolle zaal. Shusaku en het Dormu dansthea ter hebben in de laatste twee jaar drie maal in de schouwburg opge treden. Steeds voor niet meer dan vijftig of zestig toeschouwers. Daarvoor speelde Shusaku altijd Ook gezelschappen beginnen te wanhopen aan optredens in de schouwburg. Dat blijkt uit een groot aantal telefoontjes naar de ze krant in de afgelopen maanden. Flairck belde met het verzoek: kunnen jullie wat over ons pro gramma schrijven, want de voor verkoop in Leiden loopt niet. Or ganisator Da Silva telefoneerde met dezelfde vraag met betrek king tot het programma 'Zen mu ziek en dans, vroeger en nu'. En het zijn heus niet alleen de wat 'moeilijker' produkties, die zo slecht verkopen. Want ook voor Chris Hinze, gewoonlijk met zijn fluit een echte publieksvanger, werd aan de bel getrokken. Ster ker nog: John Lantings Theater van de Lach kreeg met 'Hoe ver sier ik een stuk' de zaal niet vol. Dat alles stemt zeer droevig; in de schouwburg zijn portiers, cas- sières, garderobe- en koffiejuf frouwen en toneelknechten avond aan avond bezig een handjevol mensen te behagen. En de arties ten spelen er voor de fluwelen stoelen. De arbeidsvreugde wordt er niet groter op, daar kun je op rekenen. Lichtmatroos Er is een aantal redenen aan te geven voor het desastreuze ver loop van het toeschouwersaantal. De schouwburg heeft jarenlang een lichtmatroos aan het stuur ge had, en moet het nu zelfs helemaal zonder roerganger stellen. To neelmeester Hoogeveen is waar nemend directeur, en - vergeef me de beeldspraak je mag van het hóófd van de machinekamer niet verwachten dat hij ook sterren kan schieten om een koers uit te stippelen. Hij beperkt zich tot de nageboorte van de zieke directeur Van Dam. Daarmee kan echter lang niet de gehele depressie worden ver klaard. Want als het programma in orde is, moet ook een waarne mend directeur in staat zijn de schouwburg drijvende te houden. Welnu, de programmering deugt niet, en deugt eigenlijk al jaren niet. Een schouwburg moet het vertrouwen van zijn publiek win Stilte rond de Leidse Schouwburg. nen en vasthouden. Dat kan al leen door een combinatie van kwaliteit en originaliteit te bren gen, met daar tussendoor uit schieters waarmee je de aandacht op je vestigt. Denk maar aan de schouwburg van Winschoten, die onlangs de landelijke pers haalde, door bij een toneelstuk met Jaspe- rina de Jong het publiek zelf te la ten bepalen of ze het de moeite waard vonden hiervoor geld neer te tellen. De Leidse schouwburg baart zelden opzien in artistieke zin. De tent is jarenlang gedreven als een horeca-instelling, waarbij het veel belangrijker was de eind jes aan elkaar te knopen, dan het artistieke gehalte te bewaken. Als mogelijke theaterbezoeker moet je er op door kunnen gaan dat er kwaliteit wordt geboden, dat het programma weloverwogen is sa mengesteld. Kwaliteit op alle ge bied wel te verstaan: amusement net zo goed als 'serieus' toneel. Affiches Al vele jaren is de programme ring van de schouwburg onbe trouwbaar. Door een gebrek aan visie bij de leiding en door voort durende strubbelingen tussen de directeur en de schouwburgcom missie. De zomerstop zonder voor stellingen is schrikbarend lang en de avonden waarop wordt gepro (foto Lock Zuyderduin) grammeerd zijn zeer wisselend. Soms zijn er voorstellingen op maandagavond, een andere keer is er zaterdags niks te doen; er is geen peil op te trekken. Dat maakt het bezoek aan de schouw burg een ongewisse zaak. Ook de toegangsprijzen jagen het publiek weg. Om de NDT-ju- nioren in de schouwburg te kun nen zien, moet je twintig gulden neertellen. In het LAK kun je de zelfde groep voor minder dan de helft van dat bedrag aan het werk zien. Toegegeven: het LAK wordt financieel geruggesteund door de Leidse universiteit. Dat neemt niet weg dat je beter tweehonderd bezoekers kunt hebben die een tientje neertellen, dan vijftig die twintig gulden per persoon beta len. Als men al naar de schouwburg wil, kost het de grootste moeite om te achterhalen wat er eigen lijk voor voorstellingen komen. De publiciteit is volstrekt ad hoe en eigenlijk dat woord niet waar dig. Bij een trekker als Mini en Maxi, die ook zonder publiciteit de schouwburg moeiteloos vul len, wordt door de impresario de hele stad met borden volgehan gen. Bij andere voorstellingen hoor of zie je niks. De openbare gebouwen en café's in de stad han gen vol met affiches van program ma's in Den Haag en Amsterdam, maar nooit met die van de Leidse schouwburg. Zelfs bij de balie van het LAK zul je geen schouw burgprogramma aantreffen. Absurd Dat brengt me op het volgende punt: de afwezigheid van samen werking tussen de Leidse podia. In schouwburg en LAK, maar ook in de Stadsgehoorzaal, De Waag en Leids Vrijetijdscentrum wor den activiteiten georganiseerd, die in eikaars verlengde liggen. Er wordt absoluut niet overlegd wat, waar, wanneer komt. Een ab surde situatie, die al jaren voort duurt. Wat een publiciteitsmachi- ne zou in werking kunnen worden gezet als die instellingen de krachten zouden bundelen. En wat een kosten zouden er kunnen worden bespaard, als de exploita tie van schouwburg, Stadsgehoor zaal en Waaggebouw gemeen schappelijk ter hand zou worden genomen. De schouwburg is tien jaar gele den voor miljoenen gerestau reerd. Dat was een mooie daad van de gemeente. Hoe het verder ging is inmiddels genoegzaam be kend. Hans van Dam bleek na een veelbelovende start al snel geen gouden greep te zijn als directeur. Zijn ruzies met schouwburgcom missie en toneelmeester liepen herhaaldelijk hoog op; ook na her haaldelijk aandringen bleek hij niet in staat of bereid een beleids plan voor de schouwburg op pa pier te zetten. De gemeente dreigde met van alles en nog wat, maar verzuimde daadwerkelijk in te grijpen. Toe zicht op het artistieke beleid werd aan de schouwburgcommis sie overgelaten, die geen middel in handen heeft om veranderin gen af te dwingen en voor de pro grammering van het lopende sei zoen geen verantwoording wil dragen. De directeur is nu al sinds de zo mer met ziekteverlof en wordt niet meer terug verwacht. Dat was het laatste nieuws, inmiddels al weer een half jaar oud. Sinds dien breekt de gemeente zich het hoofd hoe op een nette manier van de directeur af te komen - de affai re Day Ouwens, voormalig direc teur van de Groenoordhal ligt nog vers in het geheugen - en de pres tigieuze schouwburg wordt lang zaamaan een sterfhuis. In afwachting van een definitie ve oplossing worden de zaken door de gemeente volledig op hun beloop gelaten. Men permitteert het zich de zaken een heel seizoen te laten sudderen. De op non-ac tief gestelde directeur wordt niet tijdelijk vervangen. Met als ge volg dat de schouwburg nauwe lijks nog bij machte is om een ge typt maandprogramma te produ ceren. In het programma over ja nuari waren maar liefst drie voor stellingen gewoon vergeten. Over publiciteit gesproken. Drama De Leidse schouwburg heeft een voor ons land unieke constructie. Er is geen andere gemeente waar het gemeentebestuur rechtstreeks het beheer heeft over de schouw burg en verantwoordelijk is voor het artistieke beleid. En er zijn maar weinig schouwburgen, die er zo deploborabel voorstaan. De vraag dringt zich op of die unieke constructie eigenlijk wel deugt. Nog een teken aan de wand: vol gende week dinsdag zou bij Stich ting Burcht een openbare discus sie over de toekomst van de schouwburg worden gehouden. Zelfs dat gaat niet door; volgens Stichting Burcht was van de zijde van de gemeente niemand bereid aan het gesprek deel te nemen. Ik hoop dat er in Leiden een to neelgroep opstaat, die de recente geschiedenis van het oudste thea ter van ons land in een voorstel ling verwerkt. Stof genoeg voor een schrijnend drama. Voor een première in de schouwburg is ui terste haast geboden. Want er schijnen plannen te bestaan de schouwburg in zijn geheel te ver plaatsen naar het openluchtmu seum. ARIEJAN KORTEWEG Hel Fiesta Gitana beleeft dit jaar zijn 28ste versie en komt daarna woensdag in de schouw burg. Een groep van Spaanse ar tiesten, die door organisator Da Silva jaarlijks wordt gevormd, brengt zang, muziek en dans in Flamenco-stijl. Curro Velez is voor de twintigste maal in suc cessie de ster danser, van het ge zelschap. Èerste danseres is Mari Carmen Ledesma, die ook eerder aan Fiesta Gitanas meewerkte. Carmen Montoya en 'El Toro' verzorgen de zang. Carlos Here dia en El Cruz zijn de gitaristen van de groep, die daarnaast nog uit vijf andere dansers bestaat. 'Niets rijmt' van Jose Alders en Esgo Heil is een produktie van de Toneelschuur in Haarlem. De acteurs hebben in het verleden gespeeld bij Onafhankelijk To neel en De Factorij. Een "heel kleine" voorstelling die speelt in een zomerhuis aan zee. een entou rage waarin je de tijd aan jezelf hebt en alles mogelijk is. 'Niets rijmt' komt morgenavond in het LAK. Cabaret Boemerang brengt donderdag in de schouwburg 'Ik vind van wel', een door Frank Sanders geregisseerd program ma rond het thema 'verwachtin gen'. Amusement en boodschap strijden om de eerste plaats. De groep bestaat uit Albert Verlin de, Edna Kalb en Dick Cohen. Ad van Dijk is de pianist. De zwarte hand verzorgt zon dagmiddag in het LAK de kin dervoorstelling. Deze groep is een afsplitsing van 'Wiedus', op zijn beurt weer een afsplitsing van 'Nogal Wiedus'. 'Piccolo Paradi- so' gaat over een varieté-gezel- schap dat aan lager wal dreigt te geraken: het publiek lacht niet meer. Dan komt Marieke bij de groep... Deze voorstelling voor kinderen vanaf acht jaar begint om 15.00 uur. Discordia is één van de toon aangevende jonge theatergroe pen. die ons toneelbestel willen wakerschudden. Vrijdag en za terdag proberen ze dat in het LAK met 'The Circle' van Somer set Maugham. Twee vrouwen ge ven positie en zekerheid op voor hun liefde. De rollen worden ge spiegeld, waardoor heden, verle den en toekomst zich in elkaar verstrengelen. Dit is de tweede 'society-komedie' van Discordia, die eerder 'De snob' van Stern- heim Speelde. 'Wat i§ er met Meivin?' is de Nederlandse titel voor 'The priso ner of 2nd avenue' van Neil Si mon, de schrijver van klassiekers als Sweet Charity' en 'Met blote voeten in het park'. Een blijspel over een man van middelbare leeftijd, die in New York alle rampen over zich krijgt uitge stort, die bij het leven in de grote stad kunnen horen: recessie, ont slag, burenruzie, rolwisseling, bedreigingen diefstal. De acteurs zijn Ton van Duinhoven, Sjoukje Hooymaayer, Manon Alving, Louise Ruys en Ab Abspoel. Vrij dag- en zaterdagavond in de Leidse schouwburg. Sjoukje Hooymaayer en Ton van Duinhoven in 'Wat is er met Meivin?' (foto pri Mimegroep Oceaan uit Rotter dam brengt donderdagavond bij Stichting Burcht een voorstelling met fragmenten uit 'Vrije val'. Een experimentele produktie met ritueel, humor en vervreemding Twee parachutisten landen bij toeval in een exotisch land; een ontmoeting tussen twee culturen vindt plaats. Aanvang 21.00 uur. Rijksmuseum van geologie en mi neralogie - Hooglandsekerkgracht, 'Nederland uit water', t/m 19/5; ma V m vr van 10-17 uur, zo 14-17 uur. Bibliotheek - Nieuwstraat, wandk leden van Anneke van Overloop, tot 11/2; tijdens openingsuren biblio theek te bezichtigen. Charousko - Oude Rijn la. goua ches van Paula van der Weerdt- Schmit, t/m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, Maas trichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur. ma van 12-18 uur Stichting Burcht - expositie van grafisch werk en advertenties van Hans Koetsier, tot 10/2; woe t/m zo van 12-17 uur Galerie Denise Stephan - Boisotka- de. schilderijen en prenten van Frans de Haas. tot 24 2; vr. za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Ars Aemula Naturae - expositie van werk van docenten, t/m 27/1tijdens >p za en zo van 13-16 Piggelmee - Jan Vossensteeg, ex positie pasteltekeningen Marian Vis ser. tot 1/2, ma 13-18 uur, di, woe, vr 9-18 uur, do 9-21 uur, za 9-17 uur Holiday Inn - expositie Paul Fran- zen, olieverf op gekleurd karton of ge spoten hardboard, t/m 30/1. Nederlandse Ver. van Huisvrou wen - Caeciliastraat 18, zeefdrukken an Anneke Kok en beeldend werk van Jozefien Verbiest, tot 9/3; za en zo van 12-16 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest, ten toonstelling kleipijpen uit landen bui ten Europa, t/m 21/4; zo van 13-17 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, foto's Peter Moèrkerk, t/m 31/1; woe, do, zo, 14-16 uur. za 11-14 uur Galerie de Pomp - Dorpsstraat, A. van den Ouweelen, winterobjecten, V m 31/1; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14- 16 uur, do, za, zo 14-16 uur. Mariënhaven - expositie brood deegfiguren Carla Pont thema 'Cir cus', tot eind febr. Leiderdorp Muzenhof - gouaches en etsen van Margot de Jager, tot 6/2; ma t/m vr 14- 18 uur, za 9.30-12.30 uur Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan. te keningen en aquarellen van Addi Kubbinga-Kwakkelstein, tot 14/2; dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - beelden, aquarellen en olieverfschilderijen van Margreet Polanen. tot 15/2, tijdens openingsu ren bibliotheek. Ondanks succes musical 'Hadjememaar' UTRECHT (GPD) Het dit jaar voor het eerst met subsidie toebedeelde Nooy's Volkstheater zet komend seizoen de samenwerking met tekst schrijver Jaap van de Merwe niet voort. Volgens directielid Marty Hin- richs liggen 'zowel artistieke als commerciële' redenen aan deze beslis sing ten grondslag. Van de Merwe schreef de liedjes voor 'De Jordaan' en de musical 'Hadjememaar', die op het ogenblik in de theaters te zien is. Dick Nooy en Frits Lambrechts werken aan een nieuwe produktie, die gebaseerd zal zijn op een Nederlandse film uit de jaren dertig: Comedie om geld. Jaap van de Merwe voelt zich afgedankt. „Hadjememaar is een hit. Wat kan een gezelschap zich nog meer wensen dan een hit", zo meent hij. „Boos ben ik niet, wel vind ik dat er dom wordt gehandeld. Op basis van het gunstige advies dat de Raad voor de Kunst naar aanleiding van 'De Jordaan' heeft gegeven, is er subsidie verstrekt. Bij Nooy's Volkstheater schijnen ze niet te beseffen dat nu de subsidie wel weer eens op het spel gezet kan worden". Marty Hinrichs betwist de artistieke kwaliteiten van de inderdaad uit stekend ontvangen voorstelling 'Hadjememaar' niet. „Het is de beste mu sical die de afgelopen vijf jaar in Nederland is gemaakt. Toch zitten er dingen in, waarvan wij ons afvragen, of ze helemaal beantwoorden aan wat Nooy's Volkstheater voor ogen staat. Nu zijn de kritieken uitstekend, maar je moet de kritiek voor zijn. Je hebt de taak om op langere termijn te denken". Inhoudelijke meningsverschillen over 'Hadjememaar' bestaan er niet. Tijdens de repetitieperiode spitsten de discussies (van ernstige conflicten is volgens zowel Henrichs als Van de Merwe geen sprake geweest) zich toe op het taalgebruik van Van de Merwe. Marty Hinrichs: „Jaap weet erg veel. Hij is een echt intellectueel en bovendien geen gemakkelijk mens. We sluiten voor de toekomst zeker niet uit dat we hem weer voor een produktie vragen. Hij zou het liefst huisschrijver worden. Met het oog op ons publiek voelen we daar niet voor. Ook andere mensen willen we een kans geven". •Osric' van Peter Lintelo door To neel Werkplaats. Titelrol: Ton van der Velden. Regie: Peter Lintelo i.s.m. Arda Brokman. Toneelbeeld: Leni Lintelo. Gezien in het HOT op 21 januari. Herhaling op 22 januari. DEN HAAG - Het idee om bijfi guren uit een stuk van Shakes peare uit te bouwen tot hoofd personen in een ander stuk is niet nieuw en heeft in tenminste één geval ('Rosencrantz en Guil- denstern zijn dood') zelfs een in ternationaal theatersucces opge leverd. Door hetzelfde te willen doen met de hoveling Osric - en dan nog wel in de vorm van een monodrama - heeft Peter Lintelo zichzelf een schier onmogelijke opgave gesteld. Evenals Rosencrantz en Guil- denstern is Osric in feit een 'nie mand', een tweedimensionaal karakter dat in het kader van een complete 'Hamlet' alleen tot le ven komt, als een regisseur of een acteur een enigszins origine le invalshoek weet te bedenken. De beide ex-vrienden van Ham let hebben echter het voordeel, dat zij binnen de door Shakes peare ontworpen intrige een rol vervullen, zij dóen iets en er ge beurt vervolgens iets met hen, terwijl Osrics enige functie ligt in het overbrengen van een bood schap. In de oer-versie was Osric echter de zoogbroeder van Ham let en daarop borduurde Lintelo voort, toen hij deze hoveling uit tekende in een benarde situatie na de dood van Hamlet, wach tend op zijn veroordeling als trouw dienaar van het oude be wind. Onvermijdelijk moet daarbij gewerkt worden met flash-backs en associatiebeelden, waarbij de tekst van Shakespeare meerma len te hulp wordt geroepen (o.a. via een bandopname van Hans Hoes). De grote inzet van Ton van der Velden kon echter niet verhinderen, dat pas in het ge deelte na de pauze, als Osric zich steeds sterker bedreigd voelt door een naderend noodlot, een voor de toeschouwers herkenba re mens ten tonele komt. Tijdens het grootste deel van het stuk gaat die namelijk schuil achter een barokke overdaad van woor den met een gemiddelde van minstens één beeldspraak per zin (soms van homeriaanse leng te), zodat met alleen het statische karakter van de tekst soms deed verlangen naar de inzet van Von- deliaanse Alexandrijnen. (Trou wens: Vondel wist verdraaid goed hoe hij een psychologisch drama in zijn verzen moest ver pakken...). Aan de andere kant vertoonde de tekst in inhoud en woordkeu ze talloze stijlbreuken, die zelfs in één zin Homerus en Reve naast elkaar zetten. Voor een be lezen publiek is deze voorstelling misschien een zoekplaatje om van te watertanden, maar voor de gemiddelde toeschouwer zal het niet veel meer zijn dan een enorme hoeveelheid bloemrijke taal in prachtige toneelbeelden. Het drama ontbreekt. PAUL KORENHOF. Jazzdansgroep Djazzex met premiè res van 'Solar Dance' (Van der Hof!/ Tjon Ajong), 'Shedding Skin' (Me- riën/ Tjon Ajong, Genesis), 'Decoy' (Bergmans/Shankar, Davis, Berger), 'So long girF (Montoya/Jarreau) en een herhaling van 'Switching... gears' (McDuffie/Hancock). Gezien op 19 januari in het Circustheater, Scheveningen. SCHEVENINGEN - Met vallen en opstaan tracht Djazzex de jazzdans in ons land een volwas sen gezicht te geven. Hun vijfde programma is een behoorlijke stap in die richting. Gevarieerde choreografieën, die een heel sca la aan jazzdans laten zien; van showy niemandalletjes tot pre tentieuze moderne dans met jazzinvloeden. Gevarieerd ook, omdat de eer ste twee balletten live worden begeleid door een combo onder leiding van Willy Tjon Ajong, die ook de muziek schreef. Dat zijn choreografieën van Glenn van der Hoff en Wolly Meriën, op richters en huischoreografen van de groep. Opvallend is, dat beide stukken beginnen met dansers die op de grond liggen, en met verkrampte bewegingen trach ten op te staan. Van der Hoff maakte een degelijke, heldere dans, maar zonder het uitgespro ken karakter van zijn eerdere werk voor Djazzex. Het heeft te veel weg van aan elkaar geplakte kunstjes, ook omdat aan de mu ziek weinig avontuur te beleven is. 'Shedding skin' van Meriën toont, ook in de muziek, meer een eigen gezicht. In het eerste deel liggen twee jongens op de grond; ze rukken en trekken als om zich van ketenen te bevrij den. Het tweede deel toont een boeiende confrontatie tussen hen en zes superieure vrouwen. Hun verleidelijkheid zinkt ech ter in het niet bij die van de zwar te zangeres, die aantreedt om ge huld in glitterjurk met split tot boven de navel een soulballade te zingen. Op zo'n moment be grijp ik niks van jazzdans: is dit nu ernst of ironie? Het derde deel is een gekwelde solo van gastdanser Frank Montaya op 'Mama' van Genesis. Aanvanke lijk pakkend, maar het nummer duurt veel te lang. De Belg Ben Bergmans, leraar aan de Rotterdamse dansacade- mie, heeft met 'Decoy' een merk waardig werkstuk afgeleverd. Fi guren in grauwe pakken, met di to kappen op het hoofd, dolen desolaat over het podium, waar vier doorschijnende schermen hangen. De gekozen muziek ver sterkt de deprimerende sfeer. De impulsieve bewegingen maken het een op zijn minst verrassend werkstuk, al zit het theatraal on handig in elkaar. Want die scher men zijn niet doorschijnend ge noeg, zodat bijna alles wat zich daarachter afspeelt, aan het ge zicht wordt onttrokken. En het voortdurende gehannes met het verplaatsen ervan wordt irritant. Volgens de begeleidende tekst gaat het over 'impulsiviteit, die ons soms blind maakt voor de dominerende maatschappelijke makro-ordening'. Dat heb ik er niet uitgehaald. Over de laatste première, 'So long girl' van de Amerikaan Montaya, kan ik even kort zijn als het werkje duurt: inhoudelijk even diepgravend als de pauze balletten in tv-shows, maar de ontspannen uitvoering van Mon taya en danseres Conny Janssen was klasse. Een gevarieerd programma, dat zeker. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15