Israël begint fase I aftocht Broedertwist in Labour Staatsgeheimen ruil voor whisky m Reagan benoemt onderhandelaars VS breken contact Nicaragua af Morgen weer gesprek met Libanon België vreest geweld MAANDAG 21 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVTV/BEIROET (GPD) De Israëlische troepen zijn het afgelopen weekeinde al begonnen met de eerste fase van de terugtrekking uit Zuid-Libanon. Konvooien tanks, legertrucks en jeeps trokken gisteren vanaf de huidige frontlijn bij de Awali-rivier naar het eigen grondgebied. De soldaten zullen vermoedelijk pas over vier weken naar de zuidelijker gelegen Litani-rivier worden overgebracht. Hoewel de Israëlische regering niet meer wil terugkomen op haar besluit om de troepen gefaseerd naar huis te halen, zullen militaire delegaties van Israël en Libanon morgen toch weer in het grens- plaatsje Nakoera onderhandelen over een gecoördineerde terug trekking. Na dertien zittingen zon der enig resultaat had Israël begin dit jaar besloten niet meer naar de onderhandelingstafel te komen en eenzijdige stappen te ondernemen. Maar VN-ondersecretaris Brian Urquhart kreeg gisteren tijdens een bezoek aan Jeruzalem Israëls minister Rabin (defensie) zover nog een poging in Nakoera te wa gen. De minister zei na afloop van het onderhoud met de VN-vertegen- woordiger dat Israël blijft vasthou den aan de eis dat in de te ontrui men gebieden VN-(Unifil-)troepen worden gelegerd als veiligheids garantie tegen terreur in Noord-Is- raël. Het materieel dat het Israëlische leger gisteren uit Zuid-Libanon te rugtrok, was hoofdzakelijk in ge bruik bij de stad Sidon. Behalve wapens en voertuigen werden ook veldhospitaals, brandstof- en mu- India wijst Franse spion uit NEW DELHI (Rtr) - Frankrijk heeft gisteren zijn plaatsvervan gend militaire attaché in India te ruggeroepen nadat de Indiase au toriteiten in verband met een spio- nagekomplot meer dan twintig ar restaties hadden verricht. Volgens een Indiase krant is de diplomaat uitgewezen, maar Frankrijk zegt dat de attaché, luitenant-kolonel Alain Bolley, voor overleg is terug geroepen. Bolley is expert op luchtvaartgebied. Hij werkte al vier jaar in New Delhi. Het Indiase persbureau PTI meldde dat de attaché betrokken was bij onderhandelingen over de levering aan India van 40 gevechts vliegtuigen van het type Mirage 2000, het modernste toestel van de Franse vliegtuigindustrie. De Fransen hoopten op een grotere or der, maar de Sowjet-Unie gooide roet in het eten door India haar mo derne Mig-29 gevechtsvliegtuig aan te bieden. Indiase kranten schrijven dat een komplot van hoge ambtenaren en zakenlieden „als bijverdienste" geheime inlichtingen over onder andere militaire afspraken van In dia met de Sowjet-Unie „voor een paar tientjes of een paar flessen whisky" hadden uitgeleverd. PTI meldde gisteren dat het aan tal arrestaties was opgelopen tot 22. Er waren 18 hoge ambtenaren en vier zakenlieden aangehouden. De arrestaties door de Indiase con traspionagedienst begonnen don derdag in New Delhi, Bombay en Calcutta. Zes van de aangehouden functionarissen behoren tot de staf van premier Rajiv Gandhi, ande ren werken bij de afdeling produk- tie van het ministerie van defensie of bij de staf van president Zail Singh. Bij hun arrestaties waren „koffersvol" fotokopieën van ge heime stukken gevonden. De do cumenten hadden betrekking op wapenaankopen, produktie van defensiematerieel, het kernener gieprogramma, elektronische ap paratuur, verdedigingsinstallaties en veiligheidsplannen voor de woelige deelstaat Punjab. Door de strikte officiële geheim houding rond deze affaire is niet duidelijk aan wie deze informatie werd geleverd, maar volgens India se kranten zou het materiaal naar westerse multinationals zijn ge gaan die azen op opdrachten voor levering van militair materieel. Het blad Sunday Statesman schreef dat de spionnen werkten voor on der meer Frankrijk, Pakistan en de Sowjet-Unie. LONDEN - De leider van de Brit- „speaker" 20 minuten moest wor- Labour-partij, Neil Kinnock, en den geschorst. ring gekomen met de linkervleugel mentariërs in scherpe bewoordin- de partij onder leiding van To ny Benn en Heffer. gen tijdens een fractievergadering. -partijvoorzitter Eric Vice-partijleider Roy Hattersley deed daar een dag later nog een schepje bovenop door de rebelle rende parlementariërs te verwijten de partij schade toe te brengen. Dat de linkervleugel van Labour zich allerminst bij die veroordelin- gen van de partijleiding neerlegt, bleek dit weekeinde, toen Eric Hef- De strijd laaide donderdag op, fer Kinnock een „leugenaar" en nadat 15 Labour-parlementariërs „dom noemde, en Hattersley ver- orider leiding van Benn in het La- weet de te verdelen in gerhuis een debat eisten over de plaats van te verenigen' door Henk Dam staking van de mijnwerkers. Toen zij hun zin niet kregen, verstoor den zij de vergadering, die door de Neil Kinnock gaf daarop gisteren aantal radio- en tv-interviews hij zich nu ook publiekelijk LONDEN (AP) Britse onderzoe kers zijn tot de slotsom gekomen dat vele slachtoffertjes van de zo genaamde wiegedood symptomen van ademhalingsstoornissen ver toonden die door artsen of ouders niet of niet bijtijds zijn onderkend. De uitkomst van het onderzoek, dat zeven jaar geleden in opdracht van het ministerie van volksge zondheid werd gestart, zou aan vankelijk pas later deze week wor den gepubliceerd, maar lekte voor tijdig uit naar de pers. In het onder zoek werden 988 gevallen van kin dersterfte over een periode van drie jaar in acht Britse ziekenhui zen onder de loep genomen. In elk voorkomend geval werd sectie ver richt door een kinderarts. Het rapport luidde dat in 293 van 'Arts herkent wiegedood niet' de gevallen waarbij wiegedood werd geconstateerd, 168 slachtof fers kort voor hun dood sympto men hadden vertoond als piepende ademhaling en kortademigheid. Wiegedood. volgens de officiële be naming Sudden Infant Death Syn drome (SIDS), is de naam die wordt gegeven aan de onverklaar bare dood van een ogenschijnlijk volkomen gezond kind. Naar schatting één tot drie op de 1.000 baby's zou een wiegedood sterven. De medische wetenschap heeft lang in het duister getast omtrent de oorzaak van SIDS. maar on langs werd het in verband ge bracht met een storing in het ademhalingssysteem van het kind. De studie werd verricht onder lei ding van professor John Knowel- den van de medische faculteit van de universiteit van het Noorden gelse Sheffield. Het rapport medlt ook dat onge veer 50 procent van de 988 onder zochte sterfgevallen thuis plaats had, en dat de ouders in 25 procent van die gevallen geen medische hulp hadden ingeroepen. In 64 pro cent van de gevallen waarbij wel een arts werd opgeroepen, zouden geen afdoende maatregelen zijn ge troffen. Dat zou voornamelijk te wijten zijn geweest aan onjuiste behandeling ofwel aan een gebrek aan contact tussen arts en ouders nitie-opslagplaatsen ontmanteld. Bunkers en andere verdedigings objecten en noodgebouwen lieten de Israëlische militairen nog in tact, in de hoop ze tegen een schap pelijke prijs aan Unifil te kunnen verkopen. Onder geen voorwaarde wil Jeruzalem het spul aan Liba non overdragen. Geen Unifil, dan wordt de zaak opgeblazen, aldus een legerwoordvoerder. Aan de bewoners van Sidon een bolwerk van militante sjiieti- sche moslims die de afgelopen tijd Israëlische patrouilles in toene mende mate met geweervuur en verborgen bommen bestookten werden pamfletten uitgereikt met de waarschuwing zich rustig te houden. Verder liet Israël via dit schrijven weten niet verantwoor delijk te zijn voor de te verwachten uitbarstingen van bloedig geweld tussen de rivaliserende milities in deze streek. Minister Rabin deed gisteren een beroep op de VN, het gevreesde bloedvergieten te voor komen. Volgens het gezaghebbende Li banese dagblad An Nahar, dat di plomatieke bronnen aanhaalde, heeft Urquhart tijdens besprekin gen in Beiroet vrijdag en zaterdag de Libanezen voorgesteld dat VN- waarnemers het Libanese leger bij slaan om het veiligheidsvacuüm dat zal ontstaan na het vertrek van de Israëlische troepen, op te vul len. Sinds het Israëlische besluit bekend gemaakt werd om binnen de komende negen maanden een eenzijdige terugtrekking uit te voe ren, is het voornaamste onderwerp van gesprek in Beiroet geweest hoe de regering kan verzekeren dat zich niet opnieuw op grote schaal sektarische gevechten voordoen in die gebieden die door de Israëli's verlaten worden. Toen Israël zich de vorige keer uit een deel van Libanon terug trok, uit het Sjoef-gebergte in sep tember 1983, brak een hevige strijd uit tussen de Druzen en de christe nen, en er bestaat onder vele Liba nezen op het ogenblik de indruk dat Israël wederom zal trachten de verschillende religieuze gemeen schappen tegen elkaar in het har nas te jagen om zo de positie van de huidige regering van nationale eenheid in Beiroet te ondermijnen en het de Libanese autoriteiten on mogelijk te maken Israël onder druk te zetten indien op een later moment in Jeruzalem besloten zal worden het huidige terugtrek kingsplan niet volledig uit te voe- Dader dood na aanslag in Stuttgart BONN/HANOVER (GPD. AP) - Bij een bomaanslag in Stuttgart is gis teravond de vermoedelijke dader gedood. Door de explosie werd een vrouw, die wellicht de medeplich tige van de onherkenbaar vermink te man was, ernstig gewond. Zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De identiteit van bei den is niet bekend gemaakt. De politie sluit niet uit dat de aanslag is uitgevoerd door de Rote Armee Fraktion (RAF). Vanaf eind december is de RAF na een drieja rige pauze kennelijk weer zeer ac tief. Ongeveer dertig gevangenen van de Rote Armee Fraktion zijn al ruim zes weken in hongerstaking. De bom, die waarschijnlijk in een kinderwagen getransporteerd is en te vroeg tot ontploffing is ge komen, richtte in de wijk Vaihin- gen in Stuttgart een schade van meerdere miljoenen marken aan. Een aantal kantoorgebouwen werd gedeeltelijk verwoest. In de buurt bevindt zich een politiedependan- ce, waar rechercheurs zijn onder gebracht die prominente persoon lijkheden moeten beschermen» Dat deze dependance het doel van de aanslag was, wordt waarschijnlijk geacht. Gasexplosie Bij een gasexplosie zaterdag in een vier verdiepingen hoog pand in Hanover zijn drie doden geval len. Vier andere bewoners moesten met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Door nog niet opgehelderde oor zaak was in het pand een gaslek ontstaan. Vliegrampen China en Cuba: WASHINGTON - De festiviteiten rond de inaugratie van president Reagan werden dit weekeinde ingezet met zen groots vuurwerk. Zaterdagavond werd een gala georganiseerd, waarop de Reagans hun opwachting maak ten zie inzet). «foto s ap/afp> 78 doden van de linkervleugel distantieerde. „Zij kosten ons stemmen, ze weten niet wat er in het land speelt, en leiden de aandacht af van waarom het feitelijk gaat bij de mijnsta king", aldus Kinnock. De 15 rebellen hebben al laten weten deze week desnoods weer de vergadering van het Lagerhuis te zullen verstoren, als de mijnsta king niet op de agenda verschijnt. Verdere confrontaties met de par tijleiding kunnen dan niet uitblij ven. Politieke waarnemers zien in de gebeurtenissen van de afgelopen dagen een herleving van de oude strijd in de Labour-partij tussen de rigide ideologen op de linkervleu gel en het meer pragmatisch inge stelde deel van de partij. Elf Amerikanen werken illegaal in Zuid-Afrika WASHINGTON (UPI) - Onge veer veertig Amerikaanse nu cleaire deskundigen zijn vol gens de Washington Post tegen een hoog loon werkzaam in Zuid-Afrika. Een aantal van hen overtreedt daarmee een wet uit 1983, op grond waarvan ze eerst toestemming van de re gering moeten hebben voor ze in Zuid-Afrika kunnen gaan werken. Overtreding van die wet kan een Amerikaanse burger ko men te staan op een gevange nisstraf van ten hoogste 10 jaar en een boete van 10.000 dollar. Volgens een bron bij het Con gres wordt aangenomen dat ze ker 11 personen het afgelopen jaar, dus na het van kracht wor den van de wet, naar Zuid-Afri ka zijn gegaan. Ze zouden zijn aangetrokken door het Zuid- afrikaanse staatselektriciteits- bedrijf voor een salaris van 100.000 dollar belastingvrij. De Washington Post meldde verder dat de Amerikaanse re gering in 1983 dertien keer een vergunning heeft afgegeven aan bedrijven om werkzaamhe den voor Zuid-Afrika te ver richten. Tamils gedood COLOMBO (AP) - Het aantal do den bij de aanslag die zaterdag in het noorden van Sri Lanka op een trein is gepleegd is opgelopen tot 34, zo heeft het ministerie van de fensie in de hoofdstad Colombo bekend gemaakt. 23 van de doden zijn militairen die vanuit het roerige noordelijke Tamilgebied met verlof naar huis gingen. De aanslag, waardoor 11 van de 13 rijtuigen uit de rails lie pen, is het werk van leden van de militante afscheidinsgbeweging van Tamils. WASHINGTON President Rea gan heeft drie onderhandelaars aan het hoofd gesteld van zijn delegatie die met de Sowjet-Unie nieuwe wapenakkoorden moet bereiken. Leider van de afvaardiging en ón derhandelaar over ruimtewapens werd Max. M. Kampeiman; over strategische wapens zal voormalig senator John Tower onderhande len; beroepsdiplomaat Maynard Glitman neemt de kernwapens voor de middenlange afstand voor zijn rekening. door Henk Kolb Kampeiman, een conservatieve Democraat, was hoofd van de Amerikaanse delegatie bij onder handelingen tussen Oost en West in Madrid op grond van de zoge naamde Helsinki-akkoorden over Europese veiligheid en samenwer king, en heeft zich bij die gelegen heid een hardnekkig tegenstander van Moskou betoond. Het toeval wil dat Kampeiman, samen met Carters veiligheidsadviseur Zbig- niew Brzezinski en prof. Robert Ja- strow van de Dartmouth-universi- teit, een artikel heeft geschreven over wapenonderhandelingen met de Russen, waarin voor zulke in spanningen weinig succes wordt voorspeld. In Washington staat Kampeiman bekend als een groot voorstander van Reagans initiatieven voor een verdediging tegen raketten in de ruimte, en hij was met Paul Nit- ze. speciaal adviseur van Shultz voor deze onderhandelingen, on der anderen mede-oprichter van een commissie die tegenwerk moest leveren voor de opvatting van liberale Democraten over de fensie. In het artikel, dat volgende weck zal verschijnen in het New York Ti mes Magazine, zeggen de auteurs weliswaar voor wapenonderhande lingen te zijn, maar dat de concur rentie tussen de supermachten ver moedelijk te groot is om de politie ke wil te scheppen die voor een doorbraak op het terrein van wa penbeheersing nodig is. Kampeiman zegt in zijn nieuwe positie geen enkele moeite te heb ben met de inhoud van het artikel, maar volgens de New York Times heeft hij wel gevraagd of zijn naam als auteur niet kon worden wegge laten. Omdat de bijlage van de Ti mes al was gedrukt, kon dat niet. HAV AN A/Peking (AFP/Rtr) - Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van de Cubaanse hoofdstad Hava na zijn zaterdag alle inzittenden, 32 passagiers en 8 bemanningsleden, om het leven gekomen. Dit heeft het officiële Cubaanse persbureau Prensa Latina bekendgemaakt. Het toestel van de Cubaanse lucht vaartmaatschappij was op weg naar de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Het ongeluk gebeurde kort na de start vanaf het interna tionale vliegveld José Marti en zou te wijten zijn geweest aan een tech nisch mankement. Bij het verongelukken van een passagiersvliegtuig op de luchtha ven van de Chinese stad Jinan zijn zaterdag 38 personen om het leven gekomen. Er bevonden zich 41 per sonen aan boord van het toestel van de Chinese luchtvaartmaat schappij CAAC. De drie overleven den zijn zwaar gewond, zo meldde het persbureau Nieuw China. Het vliegtuig, dat uit Shanghai kwam, verongelukte by de lan ding. Het is een Antonov 24, een toestel van Sovjetmakelij. Onder de slachtoffers zijn twee Amerika nen. Er is een onderzoeksteam ver trokken naar Jihan, hoofdstad van de oostchinese provincie Shan dong. BRUSSEL (AP) - De Belgische politie i manschappen uitgebreid omdat een niei wacht. Bij gebouwen van de Belgische overheid, ambassades en panden van de Navo en de Europese Gemeenschap werd de politiebewaking uitge breid. Men verwacht in het bijzonder acties van de Westduitse terreur- bende RAF (Rote Armee Faction). De afgelopen drie maanden heeft de communistenbende CCC (strij dende communistische cellen) er met 13 aanslagen in België goed de schrik ingebracht. MEXICO-STAD - „De Verenigde Staten proberen alle wegen te be lemmeren die tot vrede zouden kunnen leiden in Midden-Ameri- ka". Zo reageerde president Ortega van Nicaragua op het afbreken door Washington van de contacten met zijn land. door Rob Sprenkels Afgelopen vrijdag kondigden de VS aan niet langer aanwezig te zijn bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag als daar het dispuut met Nicaragua wordt behandeld. Kort daarop werd bekend dat Washington ook heeft besloten de gesprekken met de sandinisten af te breken die sinds vorig jaar gere geld werden gehouden in het Me xicaanse toeristenoord Manzanillo. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken stelde dat men eerst de uitkomsten wil afwachten van de op komst zijnde ontmoeting van de in Midden-Amerika bemid delende Contadora-groep, gepland voor half februari. De sandinisten beschuldigen de Amerikanen ervan druk uit te oefe nen op de andere Middenameri- kaanse landen om het Contadora- akkoord te saboteren. De afgelo pen twee weken heeft Costa Rica een in wezen weinig belangrijk di plomatiek incident met Nicaragua zodanig opgeblazen, dat de voort gang van de Contadora-ontmoe- ting van half februari in gevaar was. Het ging om een dienstplichtige militair die diplomatiek asiel had gekregen op de Costaricaanse am bassade in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Deze vluchte ling werd eind vorig jaar door de sandinisten op straat voor de am bassade gewond en gearresteerd. Costa Rica beweert dat de vluchte ling op gewelddadige wijze was ge dwongen de ambassade te verla ten, en eist respect voor het princi pe van politiek asiel. Aanvankelijk verklaarde Costa Rica niet te zul- kwam destijds echter onverwacht len deelnemen aan de Contadora- en Washington bleek plotseling de besprekingen van februari, en nodige bezwaren te hebben. Die werd in dié' opstelling gesteund bezwaren zijn inmiddels overgeno door El Salvador en Honduras. In middels is dat dreigement inge trokken. Dwarsbomen Niettemin gelooft Ortega dat Washington de Contadora wil dwarsbomen en dat er geen vrede in Midden-Amerika mogelijk zal zijn zolang president Reagan uit is op de liquidatie van de sandinisti- sche revolutie. Washington verdedigt zich nu met de stelling dat de breuk van de dialoog met de sandinisten is be doeld om Managua te dwingen tot een soepeler opstelling binnen de Contadora-besprekingen. De san dinisten hebben aangekondigd dat zij geen verregaande wijzigingen zullen accepteren binnen de Con- tadora-akte zoals die vorig jaar door alle vijf de Middenamerikaan- se landen in principe werd geac cepteerd. Het 'ja' van Nicaragua door Honduras, El Salvador en Costa Rica. De Contadora-bemiddelaars - Mexico, Venezuela, Panama en Co lombia kondigden twee weken geleden aan dat zij op het punt staan de verschillen te overbrug gen. Dat was op zich een verras sing want, evenals Nicaragua, ver zet in feite ook de Contadora-groep zelf zich tegen verregaande wijzi gingen in de vredesakte. Het lijkt er nu op dat Washington zich ernstig zorgen maakt over de gang van zaken bij het vredespro ces. Vandaar wellicht de breuk in de dialoog met Nicaragua. En in hetzelfde kader moet waarschijn lijk ook de geheime trip worden gezien van Robert McFarlane. De ze speciale adviseur van president Reagan voor nationale veiligheid keerde het afgelopen weekeinde terug in Washington van een reis langs El Salvador, Honduras, Cos ta Rica en Guatemala. PARIJS w President Mitterrand heeft gisteravond na zijn bliksem bezoek aan Nieuw-Caledonië voor de Franse radio en tv een verkla ring afgelegd waarin het woord 'onafhankelijkheid' ten aanzien van de eilanden niet voorkomt. De president noemde een vijftal pun ten van belang, waaronder het laat ste punt niet het minst belangrijke door Rudolph Bakker was. Het houdt in dat ..Frankrijk zijn strategische rol en zijn aanwe zigheid in dit deel van de wereld zal handhaven". En de president voegde eraan toe dat hij premier Fabius opdracht heeft gegeven er onverwijld voor te zorgen dat de militaire basis van Nouméa wordt versterkt. In zijn verklaring stelde de presi dent dat hij door zijn reis naar Nieuw-Caledonie had verhinderd dat de dialoog tussen voor- en te genstanders van de onafhankelijk heid verbroken werd. Hij vertelde een bezoek te hebben gebracht aan een eenheid van de gendarmerie die hij met veel nadruk lof toe zwaaide, en hij liet tegelijkertijd weten dat de uitzonderingstoe stand zal worden verlengd. Hiertoe zal de president het parlement in een buitengewone zitting bijeen roepen. De uitzonderingstoestand gold voor twaalf dagen en ze loopt donderdag af. President Mitterrand zwaaide ook lof toe aan het werk van rege ringsafgezant Pisani, maar zei te vens dat Pisani zijn voorstellen van afgelopen 7 januari zal „aanvullen Mitterrand zwijgt over zelfstandig N.-Caledonië en preciseren". Het is bekend dat in dit plan-Pisani 25 van de 26 pagi na's spreken over de onafhanke lijkheid van het eiland en er slechts één is gewijd aan de mogelijkheid dat de eilanders ervoor zouden deel v Frankrijk te De korte verklaring van de presi dent heeft de accenten in het ge schil op duidelijke manier verlegd De verschillende bevolkingsgroe pen zullen moeten leren met elkaar te leven, aldus de president. Voor de kolonistenbevolking, de Caldo- ches, zal dit des te gemakkelijker gaan als ze weet dat de Franse mili taire aanwezigheid niet alleen ge handhaafd wordt, maar zelfs zal worden versterkt. De komende week komen in Pa rijs zowel de leider van de onafhan kelijkheidsbeweging. Jean-Marie Tjibaou, aan als de chef van de re gionale regering, de gaullist Dick Ukeiwé. De mannen zijn zwagers Het is aan president Mitterrand om hen tot elkaar te brengen. NOUMEA - Handenschuddend ging president Mitterrand over Nieuw- Caledonië in een poging om de dialoog tussen de oorspronkelijke bewo ners en de voornamelijk Franse kolonisten weer op gang te brengen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7