'Wij zijn het gewone kerkvolk' 'China wil meer handel' Beroep op Wereldraad voor steun aan kerk Etiopië Nieuwe ICTO-voorzitter Janssen van Raay: PISr1 ■tij Kamerdelegatie verwijt Arubanen 'potverteren' Van den Broek na bezoek: PAGINA 6 MAANDAG 21 JANUARI 1985 3* ;r~»j-' «SÉ ROTTERDAM - Mr. J. L. Jans sen van Raay, Jim voor z'n vrien den, komt over als een joviaal mens. Het type levensgenieter dat nooit te beroerd is om een rondje weg te geven. Woensdag 16 januari is er precies de dag voor. Want Janssen van Raay is president-commissaris van de pensioenverzekeringsmaat schappij Metallicus in Rotter dam. En dat bedrijf bestaat 65 jaar, een jubileum dat met perso neel, relaties, burgemeester en staatssecretaris, wordt gevierd in de Rotterdamse Doelen. Com pleet met royaal koud buffet en een 'geestige Vlaamse hoogle raar' erna. Daarvoor zijn we échter niet naar de Doelen gekomen. Jans sen van Raay is sinds kort ook de nieuwe voorzitter van het ICTO, het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening. Het ICTO fungeert al vijf jaar als de niet-offïcieel door de kerken er kende tegenhanger van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). "Deze jonge vredesbevorde- raar staat voor niets", grinnikt de 52-jarige nieuwbakken voorzitter als de fotograaf hem vraagt even in de vrieskou op het plein voor de Doelen te poseren. Janssen van Raay is goedgemutst, want de publiciteit weet hem te vin den. Interviews voor kranten, ra dio, en televisie, het kan niet op. En daar gaat het hem om, want het ICTO moet beter over het voetlicht komen. Zoals hij zelf zegt: "Ik ben voor een meer aan public performance". Janssen Van Raay moet wel haast een veelzijdig man zijn. Po litiek gevormd in de voormalige Christen-Historische Unie, lid van het CHU-partijbestuur en vier jaar lang in Straatsburg Eu roparlementariër voor het CDA, waar hij zich onder meer met vei ligheidsvraagstukken bezig hield. Maar ook werkgever, ad vocaat, en lid van de Federatie- raad FNV vanwege zijn voorzit terschap van de Vereniging van Contractspelers in het betaalde voetbal. Daarnaast actief in het kerkelijk leven: lid van de bege leidingscommissie vredesvraag stukken van de Lutherse kerk in Nederland en namens de Luthe ranen lid van de internationale sectie van de Raad van Kerken. Oorlog Het ICTO was na vijf jaar be trekkelijke anonimiteit hard aan een 'gezicht' toe. De publicitaire schijnwerpers richtten zich im mers voornamelijk op het IKV, dat honderdduizenden op de been wist te brengen tegen de kernwapens. En kwam er eens wat los uit ICTO-kringen, dan waren het de weinig genuanceer de geluiden van de onverbeterlij ke prof. Alting von Geusau, die IKV'ers en andere vredesactivis ten nog net niet op de loonlijst van Moskou plaatst. Janssen van Raay wil van dat imago af. "Toen mij werd ge vraagd om voorzitter van het IC TO te worden, heb ik hartgron dig en volmondig ja gezegd. Van wege het belang van de vrede en het behoud van de vrede als prio riteit nummer 1. Vanwege ook de funeste invloed die de bij het IKV aangesloten en door mij wel anit-nucleair genoemde kerken uitoefenen. Ik twijfel niet aan hun goede trouw, maar zij berei den de volgende oorlog voor". Gespierde taal. Janssen Van Raay is er niet vies van. Wanneer hij een pittige Franse sigaret krijgt aangeboden, zegt hij om het onderscheid tussen daad krachtige mannen en twijfelende welzijnswerkers even te onder strepen: „Ik rook nooit, maar als ik rook, dan een zware tabak. En zo is het ook met m'n voorzitter schap van het ICTO. Ik ga er meteen hard tegenaan". Dat het ICTO vooral geboren is uit anti-gevoelens, anti-links, an- ti-IKV, anti-pacifistisch, anti- eenzijdige ontwapening, be strijdt de nieuwe voorzitter he vig. "OK, het ICTO was een reac tie op de politiek van eenzijdige ontwapening die de kerken zijn gaan voeren. Maar ik verzet me tegen het woord anti. Ik erken de pacifistische traditie in Neder land als een integere en legitieme traditie. Ik verzet me ertegen, en zo ben ik ook niet, dat het ICTO een anti-IKV-club zou worden". Chamberlain Maar erg overtuigend komt dat niet over. Even later zegt Jans sen Van Raay: "Er zou geen en kele rol voor mij zijn weggelegd, ware het niet dat er een bewe ging is opgestaan naar het voor beeld van de dertiger jaren. Toen werd, met succes, ook eenzijdige ontwapening bepleit. Toen mocht ook geen vijandbeeld, van Hitier, worden gecreëerd. Denk aan Chamberlain, de bonafide Britse premier en (na de bespre kingen met de Nazi's in Mün- chen in 1938; red.) zijn 'peace in our time'. Zo'n beweging is er nu door Hans Geleijnse De Chamberlains, zo vervolgt hij, hebben het nu in de kerken voor het zeggen. Lutheranen, ge reformeerden, hervormden, doopsgezinden worden alle via het IKV overgoten met de ideo logie van de eenzijdige ontwape ning. "Vrede en gerechtigheid zijn thema's voor de kerken. Maar de vredestheologieën zijn verschillend. Dus toen de kerken bij het ontstaan van het IKV zijn gaan zeggen: daar moeten we ons over beraden, heb ik dat toe gejuicht". Niet voor lang. Toen het IKV in 1982 adviseerde niet op CDA of WD te stemmen was voor hem het 'toppunt van ergernis' bereikt. "Op dat moment heb ik me bij het ICTO aangesloten. Van een 'beraad' was immers geen sprake meer. Er werden eenzijdige politieke stellingna- mes ingenomen. Beraad moet er zijn, maar dan moeten de Chur- chills en de Chamberlains met el kaar praten. Zo is het niet, de laatste categorie maakt nu ge woon de dienst uit". Leden Waar het op aankomt, vervolgt hij, is dat de kerken blijven wei geren het ICTO te erkennen. Janssen van Raay wil niet zozeer het IKV eruit, als wel het ICTO erin. "Ik heb meer betalende le den dan Faber. Die demonstran ten zeggen mij niets, dat was on kerkelijk links wat de straat op ging", roept Van Raay op de hem vraag of hij ook in staat zou zijn een half miljoen mensen naar Den Haag te krijgen om te de monstreren vóór de kruisraket ten. "Wij zijn het gewone kerkvolk, niet de eliteclub van het IKV. Daar wordt de voorzitter be noemd, ik ben gekozen. En dat gewone kerkvolk heeft twee uit gangspunten: de verantwoorde lijkheid voor het veiligheidsbe leid berust bij de overheid en twee, ik zeg het maar hard, de overheid heeft het recht geweld te gebruiken om te voorkomen dat het recht van de sterkste gaat heersen. Eenzijdige ontwape ning betekent regelrechte capi- tulatiepolitiek". "Onze basisbeweging, de ge wone kerkgangers, ergerde zich eraan dat het IKV een linkse ac tiegroep werd. Ons geluid wordt niet gehoord. En dat is toch het geluid van mei 1940, van mijn va der die is gesneuveld op de Greb- beberg, het geluid van de Java- zee, het geluid van Chamberlains i* Christelijk Als hij hoort, dat zijn intervie wer een zeer degelijk-gerefor- meerde opvoeding achter de rug heeft, veert Janssen van Raay verheugd op. "Ha, eindelijk een christen. En dus het verhaal van Jezus, de ene en de andere wang. U ziet twee soorten christenen optreden? Nou, naar mijn me ning wordt in de moderne theo logie de boodschap van de bijbel 'hebt u naaste lief, geen geweld met geweld vergelden', verwart met de plicht van de staat". "Als mijn zoon van zestien door een dronken onverlaat wordt doodgereden, dan zegt het nieuwe testament tegen mijn vrouw en mij: vergeef het hem. En dan beschouw ik het als de hoogste beantwoording van mijn christelijke plicht, als ik het kan opbrengen, dat gebod van de ene en de andere wang na te komen. Maar de staat, meneer Geleijnse, de staat zegt niet ik vergeef die man. De staat vervolgt". De vakbondsbestuurder, wiens leden elkaar bij voorkeur op de dag des Heren naar het le ven staan ("Ja, maar dan gebrui ken ze geen wapens"), streeft, zo zegt hij, naar hetzelfde doel als Faber en de zijnen: vrede. "Maar de mens is gebrekkig en de wa pens die hij moet hanteren om de vrede te handhaven zijn onsym pathiek. Wij handelen zo'n beetje op een manier waarvan wij den ken dat die in overeenstemming is met het werk van God". "Maar het IKV, ja, dat opereert alsof het Koninkrijk Gods al op aarde is gevestigd. En alles wat theologisch is aan het ICTO zegt: laat dat nou maar aan God zelf over". De Russen, zo blijkt uit zijn relaas, kunnen door de over heid, die volgens Genesis 9 en de uitleg die ICTO-theoloog ds. Kwast daaraan geeft „bloed met bloed mag vergieten", niet met christelijke naastenliefde tege moet worden getreden. "Moskou kent alleen de taal van kracht. Reagan heeft gelijk gekregen en Faber ongelijk. Fa ber zei, als we doorgaan met plaatsen, praten de Russen niet meer. De Amerikanen lapten dat terecht aan hun laars en ver sterkten hun defensie.4 En de Russen zijn toch naar Genève ge komen, er wordt toch gepraat. Want die positie van kracht ver staan ze. En meneer Faber zou nu toe moeten geven, dat hij on gelijk heeft gehad. Dat doet hij niet en dat neem ik hem kwalijk. Ik zou mijn ongelijk ook erken nen, wanneer de Russen wel op eenzijdige stappen van het Wes ten zouden reageren". OSL Janssen Van Raay erkent vol mondig dat van zijn ICTO weinig meer is te verwachten dan onder steuning van de NAVO. De vraag is, of de boodschap van het ICTO erg zal aanslaan bij de christenen van het midden, die zich niet thuis voelen bij het IKV, maar evenmin veel voelen voor het als uiterst rechts geldende ICTO. Janssen Van Raay wenst dat rechtse etiket niet. Maar de voor malige Europarlementariër rea geert wat ongemakkelijk als hem wordt gevraagd naar de banden tussen ICTO en het Oud-Strij ders Legioen van Zuid-Afrika- supporter annex socialistenhater en -vreter Prosper Ego. Het OSL heeft ook heel wat pro pagandistische arbeid in het IC TO gestoken. Janssen Van Raay: "Onze organisaties hebben een gemeenschappelijk segment. Bij het OSL zitten oud-militairen en christenen, die ook zijn aangeslo ten bij het ICTO. Als deze men sen geharnaste taal en harde ac tie willen, moeten ze bij Ego zijn. Maar als ze de taal van verzoe ning willen, het vredelievende gebaar, moeten ze naar mij kij ken. Ik ben immers niet de voor zitter van een militaire, maar van een christelijke organisatie". Noteringen van maandag 21 januari 1985 (tot 12:30 uur) SK =sl NG =oi AANDELEN binnenland doorlopend 365.00 105 90 273.00 275.0C 735.00 92800.00 8850.00 10000.00 180.00 180 00 4510008 - 1590 00 135 20 139.50 127 00 125.001 12030 12040 260 00 257 00 246.00 247 00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen 136.70 11660 116.6C bg8'£84ll-09 108.10 >1082-89 10690 9'£83-93 106 50 99 70+ 107 60 10570 10600 106.00 nwb8'£ 84-04 108 phi 4 84-94 83 php 8% 83-93 105. pandbrieven 8'£ 84-92 102.65 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Industrie 153.5 Sch - l.vrt 194.7 Alg lokaal 175 8 obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 7 23 7.39 - 5-8 jaar BNG leningen 7.37 Bankleningen 7,36 Pandbneven 7.50 Goud en zilver Goud onbewerkt: 35200- 35700. Zilver onbewerkt: 685.755. Beursover- zicht Record op Damrak kenmerkt door delijke stemming. Ook de kleine verliezen die bij de start van de handel hier en daar nog werden geleden konden tijdens de beurs praktisch overal worden weggepoetst. Bij diverse fondsen was de stijging zo danig dat zelfs nieuwe koersrecords konden wor den aangetekend. Unilever kwam bij de inter nationale aandelen als beste uit de bus en met een winst van ongeveer f 3,50 werd een nieuw topniveau bereikt. Ook d.e andere in ternationals trokken wat aan, .waarbij Hoogovens bijvoorbeeld krap een gul den opliep. De banken gingen alle vooruit, mede door uitspra ken van de Rabo-bank dat de toevoegingen aan de stroppenpot hun top nu wel hebben bereikt. Ook de verzekeraars deden het goed en in die sector kwam Nationale Nederlanden op een recordnotering. De hy potheekbanken konden een deel van de vorige week geleden verliezen goedmaken. Ahold en Gist-Brocades la- -gen, mede door buiten landse vraag, uitstekend in de markt met winsten van rond de drie gulden. WILLEMSTAD (GPD) - De Nederlands-Antilliaanse commissie die de staatkundige verandering voor de 'status aparte' van Aruba begeleidt, wil op korte termijn duidelijkheid over de dekking van de enorme financiële tekorten op dit eiland. „In mei is de Arubaanse overheidskas leeg", zo signaleerde de voorzit ter van de commissie, prof. J. Kapteyn. „De komende maanden moet het Nederlandse parlement beslissen over de wijziging in het Statuut van het Koninkrijk. Dan zal toch duidelijk moeten zijn hoe de gigantische begro tingstekorten van 40 tot 50 procent gedekt moeten worden". Minister De Koning (Antilliaanse zaken) heeft al begrotingshulp voor Aruba toegezegd, maar verklaarde dat dit dan binnen het plafond voor de ontwikkelingshulp aan de Antillen moet vallen. SJANGHAI (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken acht de kans gering dat de afwik keling van de onderzeeboot-affaire met Taiwan de verhoudingen tus sen Nederland en China opnieuw zal verpesten. De bewindsman zei dit aan het eind van zijn succesvol le bezoek aan de Volksrepubliek China. Vandaag reist het gezel schap door naar Pakistan. Het bezoek heeft volgens Van den Broek in het teken gestaan van de verbeterde betrekkingen. In fe bruari 1984 werden de diplomatie ke betrekkingen weer op het oude niveau hersteld, nadat ze enkele ja ren op een dieptepunt waren door de leverantie van twee onderzeeërs door RSV aan Taiwan. Voor Nederland is de hernieuw de vriendschap met China om ver schillende redenen van belang: "Politiek gezien is het land met zijn één miljard inwoners en zijn permanente zetel in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties niet weg te cijferen. Economisch is het van belang vanwege de groeiende afzetmogelijkheden, ze ker na de hervormingen van de economie die onlangs zijn afgekon digd. Die geven ook voor het Ne derlandse bedrijfsleven nieuwe mogelijkheden", aldus Van den Broek. De Chinese machthebbers reke nen op een groei van de handel met Nederland in de komende jaren met zo'n twintig tot dertig procent per jaar. De belangstelling gaat vooral uit naar handel waarbij overdracht van kennis plaatsvindt. Onder meer Philips, dat onlangs een kantoor in Peking heeft ge opend, Boskalis, Fokker en IHC (baggerwerken) zijn geïnteresseerd in zaken met de tweede communis tische grootmacht. China wil heeft ook veel belangstelling voor URENCO, het uranium-verrij- kingsbedrijf in Almelo en heeft zelfs al contact opgenomen met de regeringen van West-Duitsland en Groot-Brittannië, Nederlands' partners in het ultracentrifuge-pro ject. Een probleem is dat China het non-proliferatieverdrag (tegen de verspreiding van kernwapens) niet heeft ondertekende omdat het dit discriminerend acht. Het land is onlangs echter wel lid geworden van het IAEA, het interationale atoombureau dat regels heeft op gesteld voor het militaire gebruik van produkten van kerncentrales. Vandaag reist de minister door naar Pakistan. Daar zal hij onder meer president Zia UI Haq ont moeten en naar een Afghaans vluchtenlingenkamp gaan. Etiopisch-orthodoxe geestelijke Getaneh Bogale heeft in Veldhoven - waar de afdeling 'Gerechtigheid en dienst' van de Wereldraad van Kerken een week bijeen was een hart stochtelijk beroep op de Wereld raad gedaan voor steun aan het hulpprogramma van zijn kerk. Hij vroeg zowel om de oprichting van een speciale werkgroep die zich met de honger in zijn land moet bezighouden, als om vrij willigers en financiële steun. De Nederlander Nico Keule- mans, staflid van de Wereldraad voor hulpverlening, maakte be kend, dat de raad van plan is op korte termijn ongeveer f. 70 mil joen te besteden aan de bestrij ding van de hongersnood in Etio pië. - Het Wereldraad-programma tot bestrijding van het racisme gaat morele steun verlenen aan de onafhankelijkheidsstrijd van de Kanaken, de oorspronkelijke bewoners van de eilandengroep Nieuw-Caledonië (ten oosten van Australië, boven Nieuw-Zeeland, in de Grote Oceaan). Dat bericht te de Nieuwzeelander ds. Hone Kaa, die namens dit fonds van de Wereldraad verantwoordelijk is voor het gebied Australië, Nieuw-Zeeland en de Stille Zuidzee, de afgevaardigden in Veldhoven. "Het koloniale be wind van de Fransen is duidelijk racistisch van aard", zei hij. De Wereldraad zal de ko mende zomer een discussiestuk bespreken over het beleid inzake mensenrechten. In dat docu ment komt te staan op grond van welke criteria de Wereldraad zich met concrete gevallen bezig houdt, welke methoden daarbij worden gebruikt en hoe het sa menspel met kerken in de be trokken landen en regio's ver loopt. Over de inhoud van het stuk zei professor Theo van Boven, voorzitter van de afdeling inter nationale zaken, alleen, dat de Wereldraad een profetische taak heeft inzake de mensenrechten, maar daarbij 'pastorale metho den' hanteert De oud-hoogleraar Berkhof en dr. Van den Heuvel (tegen woordig Vara-voorzitter) moes ten de buitenlandse afgevaardig den in Veldhoven voorlichten over de kerkelijke situatie in ons land. "Wij zijn niet langer een land van klompen, molens, tul pen en machtige kerken, maar van industrieën, welvaart en een hoge onkerkelijkheid", zei Berk hof. Dat laatste schreef hij toe aan het individuele karakter van de Nederlander. Er is hier een diepe verdeeldheid over de op dracht van de kerk, vooral over de verhouding tussen geloof en politiek. kerken bestaat over ólles grote verdeeldheid". "Misschien ver liezen de christenen maatschap pelijk nog eens zoveel aanzien, dat zelfs degenen die in onze sa menleving aan het kortste eind trekken de boodschap zullen herkennen. Zolang dat niet het geval is, zijn we nog niet in het beloofde land". Van den Heuvel sprak over ledenverlies en ver grijzing van de kerken, "hoewel we zondags toch nog altijd meer mensen trekken dan de voetbal stadions. Maar waar het om gaat is, wat God met onze verdeelde kerken doet" En Van den Heuvel: "In onze IKV. De commissie voor de bestudering van het oorlogs- vraagstuk van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft dr. J. van Putten, hoogleraar politico logie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, benoemd tot verte genwoordiger van deze kerken in het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). Het is de bedoeling, dat Van Putten Ben ter Veer gaat opvolgen als voorzitter van het IKV. Ter Veer zal in de vergade ring van de IKV-campaganeraad op 23 februari het voorzitter schap overdragen. Paus. De stichting 'In de Rechte Straat' maakt in een open brief aan de koningin bezwaar te gen haar voorgenomen ontmoe ting met de paus. "Het pausdom is de meest absolute vorm van dictatuur", schrijft de stichting, waarvan ex-rooms-katholieken lid zijn en de vroegere priester dominee H. J. Hegger predikant directeur is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6