De Koning maant werkgevers weer Enquête: PvdA op 63 zetels Gasexplosie: vier doden 'Zonder atv geen lastenverlichting' Gemeente mag hoogte parkeerboete bepalen Wind verdrijft smog, maar niet in noorden Teragkeerprojecten Marokko geen succes' Zes woningen in Woerden verwoest MAANDAG 21 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Gemeenten mogen vanaf volgend jaar zelf de hoogte van de parkeerboetes bepa len en de opbrengst van deze boe tes zelf houden. Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse za ken) heeft dit zaterdag voor de ra dio gezegd. Het is de bedoeling dat de par keerboetes worden omgezet in een gemeentelijke belasting, zodat ze niet langer via het ministerie van justitie in de schatkist terechtko men. In het VARA-programma In de Rooie Haan zei de bewindsman dat minister Korthals Altes (justi tie) het om financiële redenen nog niet met hem eens is. De minister is bang voor een vermindering van de inkomsten van zijn departe ment. Volgens Van Amelsvoort is deze vrees ongegrond, omdat tegenover de verlaging van de inkomsten aanzienlijke besparingen staan doordat ook de verwerkingskosten wegvallen. Hij verwacht de minis ter hier spoedig van te kunnen overtuigen. Van Amelsvoort is overigens niet van plan de gemeenten aan een maximum boetebedrag te binden. Hij wil pas ingrijpen als de zaak uit de hand loopt. De staatssecretaris liet echter weten dat de ministers van economische zaken en van jus titie daar anders over denken. Deze ministers willen ook de hoogte van de boetes centraal regelen en dat niet overlaten aan de gemeenten. Van Amelsvoort verklaarde ver der de wildgroei van persoons nummers te willen beperken. Hij vindt dat er geen nieuwe systemen administraties van persoons- moeten bijkomen. Als er systemen worden opgezet, zou men gebruik moeten maken van de inmiddels in veel gemeen ten ingevoerde gemeentelijke per soonsnummers. De bewindsman kondigde aan dat hij deze week een nota over de ze materie naar de Kamer zal stu ren. Deze nota sluit aan op zijn al eerder ingediende voorstel over de bevolkingsadministratie. Hierin wordt aangegeven hoe de gemeen ten hun inwoners mogen registre ren. Stemt de Kamer met deze voorstellen in, dan zal hij het wets voorstel centrale personenenadmi- nistratie intrekken. Tegen dit wets voorstel is voornamelijk uit een oogpunt van persoonbescherming veel verzet gerezen. fers van het VARA-onderzoek met enige reserve bekeken. Volgens woordvoerders tonen andere on derzoekingen juist aan dat de steun voor de coalitie weer toe neemt. Als bewijs wordt verwezen naar het meest recente NIPO-on- derzoek, dat in dezelfde periode als de Interview-enquête werd uitge voerd. Dit voortdurende onder zoek wordt gehouden in opdracht van de politieke partijen. Volgens het NIPO zouden CDA en WD nu weer op 74 zetels staan. Vooral de WD komt er bij dit bu reau veel beter vanaf. In plaats van 17,9 procent zouden de liberalen kunnen rekenen op 20,5 procent van de stemmen. Het CDA en de PvdA komen wat lager uit: 24,9 procent in plaats van 27,1 procent voor de christen-democraten en 39,1 (in plaats van 41) procent voor de socialisten. Lubbers premier? In een commentaar op het resul taat van de VARA-enquète zei PvdA-voorzitter Van den Berg het niet verstandig te vinden indien zijn partij premier Lubbers nu al zou uitsluiten als minister-presi dent van een kabinet PvdA-CDA. Het CDA zou daar een prachtig punt in de verkiezingscampagne van kunnen maken. „Dan kunnen we tot aan de verkiezingen nog maar over één ding praten: wel of PvdA-voorzitter Van der Berg, die in april zijn derde cn defi nitief laatste periode in zijn huidige functie ingaat, is 'graag' beschikbaar voor een post in een nieuw kabinet met de PvdA. Hoewel zijn interes se vooral uitgaat naar de bui tenlandse politiek en naar ont wikkelingssamenwerking, wil hij nog geen posten invullen. Hij zei dat zaterdag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan (ANP) niet Lubbers", aldus Van den Berg. Hij vindt het overigens 'normaal' dat als de PvdA verreweg als groot ste partij uit de verkiezingen komt, deze partij vraagt om de premier te mogen leveren. „Het is ook nor maal dat men zich in het CDA- kamp realiseert dat een man als Lubbers, die het gezicht is van dit kabinet, slecht past in een kabinet met de PvdA". Het oud-CDA-kamerlid Faber (die vrijdag werd geïnstalleerd als burgemeester van Hoogeveen) vindt echter dat de PvdA niet zon der meer nee zou moeten zeggen tegen Lubbers. Die partij zou zich moeten realiseren dat het hart van veel CDA-kiezers dichter bij de WD staat dan bij de PvdA. En Lubbers blijkt het bij de kiezers erg goed te doen. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft de werkgevers opnieuw gewaarschuwd dat zij de toegezegde lastenverlichting van 1,3 miljard gulden op het spel zetten als zij zich blijven verzetten tegen verdergaande ar beidstijdverkorting (atv). Voor de VARA-radio zei de minister zaterdag dat het ongeloof waardig zou zijn als de werkgevers lastenverlichting krijgen terwijl zij tegelijkertijd loonsverhogingen toestaan. De Koning verwacht dat voor 1986 geen extra bezuinigingen nodig zijn boven de zeven miljard die in het regeerakkoord zijn overeengekomen. Met zijn dreigement aan het adres van de werkgevers sloot De Ko ning zich aan bij uitlatingen van premier Lubbers, die vrijdag al zijn teleurstelling over de houding van de werkgevers had uitgesproken. Maar net als de minister-president wees ook minister De Koning een loonmaatregel af. De Koning zei echter niet te kunnen begrijpen dat de werkgevers bereid zijn de vak- bondswensen voor atv af te kopen met loonsverhogingen. „Ik zou niet weten hoe je de mensen duide lijk moet maken dat bedrijven aan de ene kant loonsverhogingen kunnen uitbetalen en er aan de an dere kant zo beroerd voor staan, dat extra lastenverlichting nodig is". Voorzitter Ter Hart van de me taalwerkgevers verklaarde zater dag voor de TROS-radio de voor stellen van De Koning 'gevaarlijk' te vinden. "De bewindsman speelt daarmee de vakbeweging in de kaart". Volgens Ter Hart willen de werknemers niet opnieuw inleve ren, hoewel de bonden eisen voor korter werken op tafel zullen leg gen. Dat zal ertoe leiden dat sterke ondernemingen in de verleiding komen deze eisen af te kopen met loonsverhogingen. "En daardoor ontstaat de situatie die De Koning net niet wilde bereiken". De metaalwerkgever verwacht weinig van atv op dit moment. "Ook de werknemers hebben daar geen behoefte aan, zeker niet als zij daarvoor loon moeten inleveren. Daarnaast is er in het gehele land een tekort aan geschoolde vak mensen ontstaan. Daardoor is het moeilijk de nieuwe arbeidsplaat sen te bezetten". Overigens willen de werkgevers de werkweek voor jongeren tot 23 jaar en ouderen vanaf 60 jaar wel verkorten. Voor de jongeren moeten er banen van maximaal 32 uur komen, terwijl de VUT-leeftijd van 62 jaar naar 60 jaar zou moeten gaan. Huursubsidie De WD vindt De Konings opti misme over de bezuinigingen voor barig, zeker nu de herziening van het sociale zekerheidsstelsel min stens een halfjaar vertraagd wordt. Dat kost het rijk naar schatting een miljard gulden. Om deze klap op te vangen stelde financieel deskundi ge van de WD De Korte gisteren voor de AVRO-radio voor het be zuinigingspakket voor 1986 al op 1 juli te laten ingaan. De Korte zei te denken aan bezuinigingen in de so- jciale zekerheid, en dan met name aan de huursubsidie en andere ge zinssubsidies. DEN HAAG (ANP) - De grootste concentratie verontreinigde lucht uit het Ruhrgebied die gisteren centraal-Nederland teisterde is inmiddels richting zee getrokken. Dat is de indruk van het ministerie van VROM. Ook de luchtverontreiniging in het Ruhrgebied zelf is het afgelopen weekeinde enigszins verbeterd. Het rijverbod in de grote steden in het westelijk Ruhrgebied werd gisteravond opgeheven, terwijl nergens meer de hoogste alarmfase geldt. Vanmorgen omstreeks acht uur was de concentratie zwaveldioxide in midden-Nederland verminderd van 475 microgram per kubieke meter tot 150 microgram. Maar in het noorden van het land werden waarden van 400 tot 500 gemeten, overigens niet veroorzaakt door de smog in het Ruhrgebied. Omstreeks vijf uur gistermiddag trok een pluim verontreinigde lucht uit het Ruhrgebied met de hoogste concentraties rond Utrecht over ons land. In die periode waren hier en daar pieken die tegen de toelaatbare uurwaarde aanleunden, aldus de woordvoerster. Maar niet in die mate dat er maatregelen moesten worden genomen. De wind is nog steeds zuid-oost, zodat nog steeds lucht vanuit het Ruhrgebied wordt aangevoerd. De lucht is verontreinigd door de plotse linge temperatuurdaling en windstilte. Omdat de wind inmiddels aan kracht heeft gewonnen, wordt echter verwacht dat de concentraties zwa- veldioxyde, die toch al teruglopen, nu nog minder zullen worden. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waar het nationaal meetnet is gestationeerd, heeft doorlopend contact met West- Duitsland en elk uur worden bij het meetnet metingen gedaan. Op grond van die metingen blijft in Limburg de waarschuwingsfase in verband met smog nog onverminderd van kracht. Ook daar zorgde de wind er echter voor dat de alarmfase, waarbij mensen wordt geadviseerd binnen te blij ven en de auto zo min mogelijk te gebruiken, kon uitblijven. Fabrieken in het Ruhrgebied kregen gisteren weer toestemming de normale produktie te hervatten, maar forenzen in het westelijk gedeelte van het gebied kregen het dringende verzoek vandaag van het openbaar vervoer gebruik te maken. In tegenstelling tot in het Ruhrgebied nam de luchtverontreiniging in Keulen en Düsseldorf gisteren weer toe. In de overige door smog geteisterde regio's verbeterde de situatie zich enigs zins. Het CDA-kamerlid Kraaijeveld- Wouters zei desgevraagd dat het kabinet eerst zelf oplossingen moet zoeken. Zij wil afwachten welke dat zijn alvorens met bezui nigingsideeën aan te komen. Zij vindt dat de Korte 'doordraaft' door nu al met bezuinigingsideeën op de proppen te komen. Bezuini gen op de huursubsidie ziet Kraaij- eveld niet direct als de aangewezen weg omdat die al 'krap wordt bere kend'. CDA-kamerlid: Van Aardenne moet aftreden DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA-kamerlid Mateman vindt dat minister Van Aardenne moet aftre den vanwege zijn aandeel in het RSV-debacle. Na directeur Oost- lander van het wetenschappelijk bureau van het CDA is hij de twee de prominente CDA'er die zich na het eerste kamerdebat openlijk heeft uitgesproken voor een ver trek van de minister van economi sche zaken. Volgens Mateman zijn er meer CDA-kamerleden die er zo over denken als hij. Mateman zei in het televisie-pro gramma 'Bij Koos' het teleurstel lend te vinden dat Van Aardenne niet de eer aan zich zichzelf heeft gehouden. "Ik vind het nog teleur stellender dat zijn politieke partij hem tot op dit ogenblik de hand boven het hoofd houdt". Hij noem de het ridicuul en lachwekkend als WD-leider Nijpels blijft dreigen met een kabinetscrisis als Van Aar denne wordt gedwongen op te stappen. "Daarmee maakt deze een oneigenlijk gebruik van dat mid del". Mateman, die tot de rechtervleu gel van zijn partij behoort, sloot niet uit dat de fractie in de komen de debatten over het RSV-rapport alsnog zal besluiten dat de minister moet opstappen. In december, toen de Kamer een eerste debat aan de zaak-Van Aardenne wijdde, kreeg de minister van het CDA het 'voorwaardelijke groene licht'. AMSTERDAM (ANP) - Een lek in een hoofdgasleiding onder de Eer ste Constantijn Huygensstraat in •Amsterdam heeft zaterdag veel last veroorzaakt. Het verkeer in de om geving raakte danig in de knoop, trams werden urenlang omgeleid en het zag er zelfs even naar uit dat omwonenden hun huizen moesten verlaten. Het Gemeentelijk Energie Be drijf slaagde er tegen het einde van de middag in de gescheurde hoofd leiding provisorisch te dichten. De oorzaak van het lek is niet precies bekend. Vorst en/of verzakking zijn mogelijke oorzaken, aldus een woordvoerder van het energiebe drijf. DEN HAAG (GPD/ANP) - De te rugkeerprojecten voor buitenland se werknemers zijn geen succes. Met die constatering is gisteren een delegatie van vijf parlementa riërs teruggekeerd van een oriënta- tiebezoek aan Marokko. De kamer leden hebben de afgelopen week een aantal uit Nederland terugge keerde Marokkanen bezocht, die met Nederlandse steun een nieuw bestaan proberen op te bouwen. De delegatie heeft acht van de in totaal vijftig projecten bezocht. Bij het ministerie van sociale zaken liggen nog honderden aanvragen voor terugkeersubidie. De regering wil echter deze steun stopzetten. Volgens delegatieleider Van Ooijen (PvdA) heeft projectsteun een beperkt aantal Marokkanen de mogelijkheid geboden om in hun vaderland een nieuw bestaan op te bouwen. Erg succesvol zijn de pro jecten veelal niet. De Marokkanen hebben in Nederland vaak als on geschoold arbeider gewerkt en dus nooit ervaring kunnen opdoen als zelfstandig ondernemer. Van de Marokkaanse overheid hebben ze daarnaast niets te verwachten, al dus Van Ooijen. De kamerleden vinden dat de re gering meer voorlichting moet ge ven aan diegenen die terugkeer overwegen. Zo zit Marokko zelfbe paald niet op de remigratie te wachten. De werkloosheid is er zeer hoog en de 800.000 in het bui tenland werkende Marokkanen zorgen voor een belangrijke devie- zenstroom. Volgens de kamerle den moet er op korte termijn een gericht remigratiebeleid komen, behoud van werkloosheidsuitke ringen - al dan niet verlaagd - een belangrijke rol kan spelen. Er is ook een grote groep Marok kanen die in Nederland afgekeurd is en met een wao-uitkering naar hun land teruggaat. Daar worden ze door Marokkaanse artsen op nieuw gekeurd en vaak goedge keurd, omdat dé Marokkaanse nor men anders zijn dan de Nederland se. Zo verspelen ze dan hun wao- uitkering en krijgen ook in Marok ko geen uitkering. AMSTERDAM (ANP) - De 300.000 moslims in Nederland moeten er alles aan doen om niet in een geïsoleerde positie terecht te komen. Die oproep weerklonk za terdag meermalen bij de opening van de eerste 'echte' moskee in ons land, in de Amsterdamse Bijlmer meer. Het gebouw, dat werd ge opend door staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), is een ge bedsruimte compleet met (polyes ter) koepel en minaretten. Wereldleider van de soennitische moslims Hazrat Maulana Shah Ah mad Noorani Siddiqui (links naast De Graaf op de foto) toonde zich blij met de moskee. Tijdens een conferentie zondag was veel waar dering voor de vrijheid van gods dienst in Nederland en het rege ringsbeleid. Staatssecretaris De Graaf noem de Nederland zaterdag een 'post christelijke samenleving'. Het pa troon is de laatste kwart eeuw we zenlijk veranderd door de komst van buitenlanders, maar de Neder landse samenleving heeft bewezen zo'n toevloed op langere termijn te kunnen verwerken, aldus de be windsman. De moskee is een initiatief van de Stichting Welzijn voor Moslims in Nederland en kostte ongeveer twee miljoen gulden. De moskee doet tevens dienst als cultureel centrum voor moslims en wordt in de toekomst mogelijk uitgebreid met een 'vrouwenmoskee', (foto anpi DEN HAAG (GPD) - De PvdA zou ruim veertig procent van de uitge brachte stemmen krijgen indien er nu verkiezingen werden gehou den. Dit blijkt uit een opinieonder zoek van Rooie Haan/Interview. De partij zou daarmee uitkomen op 63 zetels, een winst van zestien vergeleken met de laatste kamer verkiezingen. De WD zou volgens het onderzoek zakken tot 17,9 pro cent (27 zetels) en daarmee het laagste niveau bereiken sinds de verkiezingen van 1981. Het onderzoek laat verder zien dat de steun voor de regeringspar tijen CDA en WD afneemt. Deze zouden nu nog slechts 69 zetels krijgen. Dat is nog maar zes meer dan de PvdA alleen. Zelfs met de steun van klein rechts (SGP, GPV en RPF) zouden de huidige coali tiepartijen niet meer dan 76 zetels krijgen, nog maar net een meerder heid. Volgens onderzoeker Maurice de Hond wordt de achteruitgang van CDA en WD vooral veroorzaakt doordat een groeiend deel van de aanhang zegt niet te weten op wel ke partij zij bij de volgende verkie zingen moet stemmen. Verder ver mindert de steun voor het CDA on der de lagere inkomensgroepen. De WD raakt vooral jonge kiezers kwijt. De Hond ziet (nog) geen herle ving van D'66. Ook het recente met veel publiciteit omgeven congres van de partij in Arnhem Van den Berg: wel of niet Lub bers. (foto GPD) heeft geen invloed gehad op de uit komst van D'66 in deze peiling. De Democraten blijven op het uiterst lage niveau van twee kamerzetels steken. Er zijn geen grote verschui vingen onder de aanhang van de kleine linkse en de kleine rechtse partijen. Reserve Vanuit de coalitie worden de cij- Geëmotioneerde familieleden van de slachtoffers van de explosie in Woerden worden door een politieman op afstand gehouden bij het verwoeste huis waarin zich op dat moment nog de vier slachtoffers bevinden, (foto anp> WOERDEN (GPD) - Bij een hevi ge gasontploffing in een huis in hel centrum van Woerden, gisteroch tend omstreeks half zeven, zijn viei mensen om het leven gekomen Het Marokkaanse echtpaar Benya- hya, 23 en 18 jaar, hun acht maan den oude zoontje en een 20-jarige broer van de man werden ondei het puin bedolven. Het gezin woonde er nog geen twee weken. Het lichaam van een van de mannen werd tien minuten na de explosie door brandweerlie den geborgen. De stoffelijke resten van de drie anderen konden pas om kwart voor twee 's middags on der het puin vandaan worden ge haald. Ze werden in bed aangetrof fen. Vermoedelijk zijn ze in hun slaap op slag gedood door neer stortend puin. De explosie, waarvan de oorzaak wordt onderzocht door het Gasin- stituut in Apeldoorn in samenwer king met de politie, was in grote delen van Woerden voelbaar. De zes huurwoningen van het huizen blok werden volledig verwoest. De politie noemt het een wonder dat er niet meer slachtoffers zijn geval len. Drie gezinnen konden hun huizen net op tijd verlaten en zijn bij familie ondergebracht. Een ge zin was niet huis en de woning on der die van de slachtoffers stond sinds anderhalve week leeg. Bewoners van de zeven huizen aan de overkant van de straat kon den zich ook tijdig uit de voeten maken. Hun woningen werden da nig vernield, alle ruiten sneuvel den en muren werden ontzet. De huizen werden dichtgetimmerd en gas en licht werden afgesloten. Het is de vraag of de woningen nog be woonbaar te maken zijn. Ook de ruiten van een twintigtal huizen in omliggende straten sprongen door de kracht van de explosie. Over de schade kon Woerdens burgemeester J. Bos gistermiddag zelfs bij benadering niets zeggen. Vaststaat wel dat de explosie bin nenshuis heeft plaatsgehad en niet in de gasleidingen die buiten onder de grond liggen. Familieleden en vrienden van de slachtoffers kwamen onmiddellijk na de ontploffing poolshoogte ne men. Zij werden opgevangen door politie en brandweer. Buren vertel den dat de explositie leek op de dreun van een aardbeving. Velen renden in paniek in hun pyama de straat op. Een van de bewoners van het verwoeste huizenblok kon wegkomen via een door buren aan gereikte ladder. Alleen zijn bed was nog intact, de slaapkamervloer was als een stuk koek afgebrok keld. Buren van de slachtoffers werden bij vrienden of familie on dergebracht. Sommigen waren zo overstuur dat zc door ambtenaren van de sociale dienst en een arts moesten worden bijgestaan. Weer staking buschauffeurs na bedreiging AMSTERDAM (ANP) - Buschauf feurs in Amsterdam-Noord hebben gisteravond enkele uren het werk stilgelegd nadat een collega van lijn 36 omstreeks kwart over negen door een passagier met een mes was bedreigd. Van half tien tot middernacht reden er in Noord geen bussen. De collega's van de bedreigde chauffeur bleven uit protest aanvankelijk aan de haltes staan en besloten er vervolgens voor de rest van de avond de brui aan te geven. Het incident deed zich volgens een woordvoerder van de politie voor in de Pomonastraat. Bij de halte daar stapten twee jongeman nen in de verder lege bus die wei gerden een kaartje te kopen of te tonen. Een van hen trok een mes en bedreigde de bestuurder toen deze op de alarmknop drukte. De bestuurder liet de knop los en reed door. De mannen stapten uit in Banne Buiksloot en zijn nog spoor loos. De chauffeur is ongedeerd. Het is de afgelopen maanden in Amsterdam meer voorgekomen dat buschauffeurs zijn bedreigd. In veel gevallen had dat te maken met de vorig jaar heringevoerde kaart - controle tegen grijs- en zwart rij den. Vooral de chauffeurs van de nachtbussen voelden zich be dreigd. Die rijden daarom sinds en kele weken op werkdagen niet meer tussen 02.00 uur en 04.00 uur. Dat wordt binnenkort 02.30 tot 04.30 uur. Vandaag zou in Amster dam opnieuw over de situatie van de buschauffeurs worden gespro ken. Hardere acties tegen komst kruisraketten DRIEBERGEN (ANP) - Afgevaar digden van verschillende vredesor ganisaties hebben zaterdag beslo ten 'harde acties' te gaan voeren te gen de kruisraketten. Samenwer kend in 'Bonk' (burgerlijke onge hoorzaamheid en non-koöperatie) willen ze zich sterk maken voor on der meer het weigeren van defen siebelasting, bezetting van ge meente- en provinciehuizen en het inrichten van regionale vredes- kampen. De ongeveer 600 aanwezi gen besloten eind volgende maand weer bijeen te komen en dan met concrete plannen op tafel te ko-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5