Ballerina's op een bobbellandschap Voorwaarden gemeentegarantie koopwoningen worden strenger 'We hebben recht op negatief oordeel over de voorzitter' Bewoners: Medisch Archief niet slopen Gemeente lijdt in vijf jaar 1.325.000 gulden verlies LEIDEN derweg als we op het ijs stappen. Nou ja, ijs. Het is niet de juiste benaming voor deze pokdalige vlakte. Overal bobbels die - zo la ter zal blijken - menig schaatser noodlottig worden. Des middags om een uur of twee begeven wij ons op het ijs. Zonder schaatsen onder de voe ten, want de wens om in leven te blijven is sterker dan het velan- gen om na een wanhoopspolka in een wak te verdwijnen, ver baasd nagestaard door zwanen die liever brood hadden gehad. In ons gezelschap bevindt zich wel een deskundige die ons een en ander uitlegt tijdens de wan deling op het ijs. Zo heet het te schaats het land oversteken in vaktermen klunen, een Fries woord, zo schijnt het. En het ijs waarop wij lopen is werkijs, en dat verklaart weer waarom de deskundige niet meeschaatst, "want je dacht toch niet dat een professional op dit bobbelland- schap gaat dansen". Onze kenner zal zich later overigens op on sportieve wijze profileren: bij de eerste controlepost wil zij een stempel op haar kaartje. Hetgeen lukt, ondanks onze pogingen om de aanwezige padvindertjes op deze fraude te wijzen. Tijdens de tocht wordt al snel duidelijk dat veel mensen vrese lijk veel moeite hebben om op de been te blijven. Een stilstaande schaatser: "Wat een ellende zeg. Ik dacht dat die lui het ijs zouden vegen, nou, kijk eens om je heen: allemaal sneeuw en uitsteeksels. Ze hebben helemaal niets ge veegd. Het schijnt dat de ijsma- Eerste Elfstegentocht kampt met slecht ijs en kapotte veegmachine organisatie, het betwijfelt of de baan er beter van was geworden, van vegen. "Het was nogal slecht hè. Maar ach, aan de andere kant: er zijn veel mensen die desalniet temin hebben genoten van deze tocht en daar gaat het toch maar Op het ijs van de Oude Singel brak een veertigjarige vrouw uit Leiden tijdens de tocht het rech- teronderbeen. Verder telden de mensen van het Rode Kruis zön vier a vijf arm-, pols- en been kwetsuren. Een beperkt aantal, volgens Van Woerden. "Zoveel slachtoffers had je ongetwijfeld ook gehad als het ijs goed was geweest". Zaken LEIDEN - Schaatsen is ontwa penend. En dan hebben we het vooral over de aanblik van grote kerels wier ijzers een zelfstandig bestaan lijken te leiden, zodat zij, de schaatsers dus en niet de schaatsen, alleen door veel maai en zwaaiwerk op de been blijven: Charlie Chaplin op het ijs. Jam mer alleen dat hun moeders niet meer langs de kant staan, zoals vroeger tijdens de wedstrijdjes van de lagere school: hup Arie, laat je niet kisten! door Wim Brands Dit soort overpeinzingen vallen de mens in als hij op een zondag se morgen langs de singels beent, zo nu en dan voorzichtig schuifelend om maar vooral geen spagaat te maken. Van schaat sers nog geen spoor, of het moet het netwerk van strepen zijn dat ze in de afgelopen dagen op het ijs hebben gemaakt. Alleen een paar vissers op het bevroren wa ter. Ze hebben een wak gemaakt waarin ze een lijntje kunnen gooien. Een woord dat dit fana tisme juist typeert hebben we niet zo gauw bij de hand. Vinden de vissers dit romantisch? Maar dan is het wel de romantiek van de bevroren koelkast. Op het Kort Galgewater staat de bus waar de schaatsers te recht kunnen voor inschrijving aan de eerste Leidse Elfstegen tocht. De rij is nog niet echt lang, maar voor dit vroege tijdstip zijn het er verdacht veel: het lijkt er op dat de aanwezige vaders en moeders maar wat blij zijn dat ze een goed excuus hebben om het verplichte zondagse familiebe zoek niet te hoeven afleggen. (In totaal meldden zich zo'n driedui zend mensen bij de bus om zich in te schrijven.) Pokdalig De eerste schaatsters zijn al on De Zoeterwoudse Singel, zondagmiddag. Zwikkers, echte schaatsers en wandelaars bezig aan de Elfste gentocht. (foto Holvast) chine kapot was, nou, dan zorg je toch gewoon dat een ander ex emplaar komt". Hij blijkt niet be taald te hebben om te mogen meedoen, een wildrijder dus: "Ja kom zeg, je dacht toch niet dat ik een paar gulden ging neerleggen voor deze ellende. Elfstegen tocht, nou, zo kan ik ook nog wel een paar tochtjes bedenken". Tien meter verder staat weer iemand stil. De man heeft in zijn ogen de ongelukkige blik die je ook aantreft bij kinderen die in hun broek hebben gepist: ik kan d'r ook niks aan doen. "Dit is toch geen schaatsen meer", ver zucht hij. Zijn kinderen lijken ondertussen veel plezier te heb ben, maar dat kan natuurlijk ook komen doordat ze vader nu eens in een andere rol zien. Zwikkers Alras wordt duidelijk dat je de schaatsers in diverse categorieën kunt verdelen. Zo heb je de zwik kers. Hun schaatsen staan de meeste tijd scheef, alsof ze op de vlucht willen slaan voor de berij der die hen genadeloos martelt met zijn gestuntel. Maar er is een categorie die er nog erger aan toe is: die hadden nooit achter de stoel vandaan mogen komen, be ter nog: deze schaatsers, nou ja, kunnen beter thuis bij de haard blijven. In hun pogingen om op de been te blijven gesticuleren ze zo hevig dat je de neiging krijgt om hen de definitieve zet te ge- En dan zijn er natuurlijk de echte schaatsers: zij die schaats- kundig gezien streng zijn opge voed door hun ouders. Eerst maar eens een flinke tijd op Frie se doorlopers en pas daarna No ren, de enige manier om besla gen ten ijs te komen. Maar ook deze schaatsers konden zondag waarschijnlijk niet veel plezier beleven aan het traject. Vaart zet ten was namelijk levensgevaar lijk, zoals ons bleek toen een be snorde heer flink hard passeer de, net niet op tijd afremde voor een kraterlandschapje en vervol gens op de punten van zijn schaatsen een derderangs balle rina imiteerde. Nee, het idee voor die Elfste gentocht was leuk, maar dan hadden de organisatoren wel eens iets aan dat ijs mogen doen. Wordt er volgend jaar wederom een rit gehouden, dan is het mis schien niet zo'n slecht idee om de baan te vegen met het team dat de tocht organiseerde. Hoe wel gemeenteambtenaar Van Woerden, voor de gelegenheid omgedoopt tot persman van de De enige aanwezigen die echt honderd procent hebben geno ten van de Elfstegentocht waren waarschijnlijk de jongens die met een mini-koek en zopie- kraampje op de Witte Singel stonden. In de pannen, uit moe ders keuken ontvreemd, zat hete chocolademelk en dat lustten de meeste voorbijgangers die in be devaarttempo voorbij kwamen wel. Op onze vraag of de zaken goed gingen kregen we nauwe lijks een antwoord van de jon gens. (broers volgens ons; in elk geval hadden beiden een voet in het gips). Ja, de zaken gingen goed, meldde één van de kleine onder nemers even later. Waarna hij zich tot zijn compagnon wendde met een bits: "Doe dat nou niet zeg. We doen het wel samen, maar dit is eigenlijk mijn zaak". Een stempelpost op de Herengracht. Direceur De Jong van de Groenoordhallen, een van de organisatoren, fungeert als stempelaar. (foto Holvast) Hoogleraar toekomstkunde LEIDEN - Dr F A. van Vught (34) is door de Stichting tot Bevorde ring van het Wetenschappelijk Toekomstonderzoek (Beweton) be noemd tot bijzonder hoogleraar toekomstkunde aan de faculteit der sociale wetenschappen van de Rijksuniversiteit Leiden. Van Vught studeerde beleidsso ciologie en planologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Be halve aan deze universiteit was hij in de Verenigde Staten onder meer verbonden aan het Massachusetts Institute of Technology en aan de University of California, Los Ange les (UCLA). In 1982 promoveerde hij op het proefschrift Experimen tele Beleidsplanning aan de Tech nische Hogeschool Twente, waar hij thans werkzaam is. Ruit vernield stripwinkel LEIDEN - Van een stripwinkel aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van vrijdag op zaterdag een grote win kelruit vernield. Uit de etalage werden een stripcatalogus, een Belgenkalender, het album 'Stoute meisjes' en een aantal andere strip boeken ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Postduiven spoorloos LEIDEN - Een bewoner van een woning aan de Hugo van Woerden- straat heeft zaterdag aangifte ge daan van diefstal van acht postdui ven. Toen de man zaterdag in het hok in zijn achtertuin keek, waren de duiven gevlogen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Man steekt eigen woning in de brand LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar heeft bekend vrijdag zijn eigen huis in brand te hebben gestoken. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond de woning, aan de Corantijnstraat, al in lichterlaaie en werden op verschillende plaatsen brandhaarden geconstateerd. De bewoner van het pand werd korte tijd later in een café aangehouden. Hij zei tot zijn daad te zijn geko men om aandacht te vestigen op het feit dat hij, na aftrek van vaste lasten, te weinig van zijn uitkering overhoudt om te leven. Volkstuinvereniging Roomburg: LEIDEN - Secretaris J. van der Zwart van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders is verbaasd over het aftreden van voorzitter Stouten en de kritiek op zijn per soon. Van der Zwart vindt het "een democratisch recht om de voorzit ter gemotiveerd negatief te beoor delen", aldus een schriftelijke ver klaring die door het bestuur van de turnvereniging Roomburg - waar van Van der Zwart voorzitter is - wordt ondersteund. De verklaring is een reactie op het conflict in de Leidse Bond van Amateur-Tuinders dat deze week escaleerde. Tijdens een besloten congres van de bond maakte voor zitter Stouten zijn aftreden be kend. De reden lag volgens Stou ten bij zijn secretaris Van der Zwart. Er is niet met hem samen te werken, zo verklaarde Stouten zijn aftreden dat onmiddellijk inging. Van der Zwart en hij spraken al ruim zes maanden niet meer met elkaar. Bovendien had de secreta ris zich herhaaldelijk negatief uit gelaten over Stouten en andere bondsbestuurders. Voor Stouten was de maat vol. "Als ik dan niet voldoe, dan ga ik weg", redeneerde hij- De tuindersvereniging Ons Bui ten diende tijdens de verklaring van voorzitter Stouten een motie van wantrouwen in tegen secreta ris Van der Zwart. Met 22 tegen acht stemmen werd die motie aan genomen, maar Van der Zwart trad niet gelijk af. Hij nam de motie in beraad. Ook gisteren wist Van der Zwart nog niet of hij zijn functie zou neer leggen. De secretaris: "Het is lo gisch dat de stemmenverhouding mij te denken geeft, maar wat er gaat gebeuren, weet ik nog niet". Eerst wil Van der Zwart overleg gen met zijn bestuur, want namens de tuindersvereniging Roomburg zit hij in het bondsbestuur. Op voorhand zegt hij echter al dat de motie eigenlijk onmogelijk kon worden aangenomen. In de statu ten van de bond staat namelijk dat er geen besluiten kunnen worden genomen over zaken die niet op de agenda staan. Eer Het gaat hem in dit verband niet zozeer om de formele kant van de zaak, maar meer om het principe: "Als het op de agenda had gestaan, had ik zelf de keus gehad. Dan had ik de eer aan mijzelf kunnen hou den. Natuurlijk speelt dit een grote rol voor mij". Van der Zwart erkent dat de sa menwerking tussen hem en Stou ten niet best was. Hij wijt dat aan "communicatiestoornissen". En in de verklaring staat dat hij de voor zitter voor het congres wel vier maal had voorgesteld eens om de tafel te gaan zitten. Hij ontkent ook niet dat hij Stou ten een "0,0" en een "slechte voor zitter" heeft genoemd, maar vol- Film De Werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat vanavond per video de film 'De smaak van water zien'. Een maatschappelijk werker trekt zich het lot van een mensenschuw meisje zo aan, dat hij zelf een probleemgeval dreigt te worden. De film wordt vertoond in ge bouw Rapenburg 100 en begint om acht uur. Na afloop is er gelo genheid tot discussie, waarbij een medewerker van de Leidse sociale dienst aanwezig zal zijn. Schrijfavonden De Leidse werkgroep van Am nesty International richt zich de ze maand met haar vaste schrijf avonden op Somalië en de Sow- jet-Unie. Respectievelijk wordt actie gevoerd voor de vrijlating van een voormalige minister van gezondheid (49) die kritiek op de Somalische regering heeft geuit en van een Joodse mensenrech tenactivist (53) die beschuldigd is van 'anti-Sowjet agitatie en pro paganda'. De schrijfavonden zijn dinsdag in de Bevrijdings kerk aan de Montgomerystraat (half acht) en in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan (acht uur); donderdag in de Ekklesia, Rapenburg 100, aanvang acht uur. Bondssecretaris Van der Zwart: samenwerking slecht door 'commu nicatiestoornissen'. (archieffoto) gens Van der Zwart gebeurde dat pas nadat Stouten zich negatief had uitgelaten over Roomburg. "Dit wekte irritatie. En bij de in het geding zijnde tuinvereniging Roomburg is het voltallige bestuur boos op de heer Stouten", aldus de verklaring. Van der Zwart ontkent wel ooit het woord 'klootzak' te hebben ge bruikt om de penningmeester te kwalificeren. Nogmaals de verkla ring: "De onparlementaire uit drukking 'klootzak' werd door mij tegenover medebestuursleden nimmer gebruikt. En ik ben voor nemens deze harde taal nooit te ge bruiken". Ook de suggestie dat hij nog twee jaar bondsbestuurder wil blij ven om dan zijn veertigjarig jubi leum als volkstuinder te vieren wijst hij van de hand: "Ik heb wel eens gezegd: ik wil de veertig jaar volmaken. Maar als ik nog twee jaar voorzitter van Roomburg blijf dan ben ik ook veertig jaar be stuurder in de volkstuinen. Maar dit is echt van ondergeschikt be lang". LEIDEN Het verlenen van ge meentegarantie bij de aankoop van woningen zal door de gemeente aan strengere eisen worden gebon den. Tenminste, daar komt het voorstel van B en W op neer waar over de gemeenteraad zich binnen kort zal buigen. De laatste jaren wordt de ge meente geconfronteerd met een toenemend aantal noodgedwon gen openbare dan wel onderhand se verkopen van particuliere wo ningen die zijn gefinancierd door middel van een hypotheek met ge meentegarantie. Vanaf 1979 tot en met het derde kwartaal 1984 wer den gemeentegaranties door schuldeisers aangesproken en kwam ongeveer 1.325.000 gulden voor rekening van de gemeente. Doelstelling van de nieuwe rege ling is volgens B en W de koper zo veel mogelijk tegen financiële te genvallers beschermen en het fi nanciële risico voor de gemeente eveneens te beperken. Verder wor den de regelingen opzien bezien, omdat een aantal maatschappelij ke ontwikkeligen dat noodzakelijk maakt. De maximale leensom wordt vobr wat betreft de gemeente garantie beperkt tot 105 procent van de getaxeerde (vrijwillige) ver koopwaarde in plaats van 110 pro cent die nu geldt. Volgens de ge meente ligt het voor de hand om het te garanderen bedrag te beper ken tot de vrijwillige onderhandse verkoopwaarde maar dit zou tot stagnatie op de markt voor koop woningen kunnen leiden. In elk geval vinden B en W dat de koper eigen geld moet hebben om een ge deelte van de kosten te financie- Tien jaar Aangezien in het verleden ko pers in moeilijkheden zijn geko men doordat in korte tijd de rente sterk toenam, dienen naar de me ning van B en W slechts die hypo- theekvormen in aanmerking te ko men waarbij dit risico zoveel mo gelijk wordt tegengegaan, dat wil zeggen: leningen waarbij het rente percentage voor tenminste tien jaar vastligt. Alleen deze leningen komen straks nog in aanmerking voor gemeentegarantie. Voor wat betreft garantie als ge kozen is voor de vorm van een overlijdensrisicoverzekering zul len voortaan alleen mensen die een verzekering hebben afgelosten voor minimaal 75 procent van de hoofdsom in aanmerking komen. "De looptijd van een dergelijke verzekering kan naar onze mening op minstens twintig jaar worden gesteld. Na die periode is de hoofd som zover gedaald dat bij gedwon gen verkoop hoogstwaarschijnlijk geen verlies wordt geleden; in de eerste vijftien twintig jaar loopt de gemeente het grootste risico". Om moeilijkheden, lees: finan ciële tegenslagen, te voorkomen wordt ook voorgesteld om kopers voordat de garantie wordt ver strekt er op te wijzen in welke staat van onderhoud het pand verkeert dat zij willen kopen. Bij bestaande woningen die 25 jaar of ouder zijn wordt, naast het reeds vereiste ta xatie-rapport, een gemeentelijk schouwrapport verplicht gesteld. Gemeentegarantie wordt slechts verleend wanneer de koper bereid en in staat is om de in het schouw rapport genoemde voorzieningen te treffen en te financieren. Schuldsanering Het voorstel bevat ook een rege ling tot betalingen van schulden en sanering daarvan. Door allerlei problemen als werkloosheid, scheidingen en het aangaan van nieuwe financiële verplichtingen na de garantieverstrekking, komen kopers vaak in de problemen. Daarbij was vaak ook nog sprake van een zogenaamde groeihypo- theek, constateren B en W; voor nieuwe aanvragen met deze vorm van hypotheek wordt geen garan tie meer verstrekt. Om het nog steeds toenemende aantal dreigen de gedwongen verkopen zoveel mogelijk te beperken, zien B en W zich genoodzaakt als belangheb bende tussen hypotheekhouder en de eigenaar/bewoner, betalingsre gelingen te treffen of de bestaande schulden te saneren. Wat betreft betalingsproblemen die voortkomen uit leningen die na de aankoop van de woning zijn aangegaan, stellen B en W voor dat de betrokkene in voorkomende ge vallen eerst advies inwint. Het be treft een verzoek, want de gemeen te heeft geen bevoegdheden om dergelijke leningen te verbieden. Biedt een betalingsregeling of schuldsanering geen soelaas, dan zal worden getracht met medewer king van een makelaar het onroe rend goed voor een zo gunstig mo gelijke prijs onderhands te verko pen. "Om de verliezen voor alle be trokken partijen nog meer te be perken dan nu al het geval is, zal de gemeente een actievere rol kunnen spelen door de woning, mits deze courant is, zelf aan te kopen". Bij een gedwongen verkoop ont staat in het kader van de indertijd verleende gemeentegarantie veelal een fors verlies waarvoor de ge meente wordt aangesproken. In dit verlies is meestal een boetebedrag voor vervroegde aflossing opgeno men. Volgens de gemeente is het niet billijk dat dit bedrag in reke ning wordt gebracht. Verhuizen Wil iemand naar een grotere wo ning verhuizen, dan verloopt dat vaak moeilijk omdat de eigen wo ning in waarde is verminderd. De gemeente wil daarom een eventue le waardevermindering meefinan- cieren, dat wil zeggen: als de aan vrager volgens de normen van de woonruimteverordening benard woont. Aan samenwonenden, die blij vend deeltijdarbeid wensen te ver richten, wordt tot nu toe slechts garantie verstrekt voor een lager bedrag dan zij zich in feite kunnen veroorloven. B en W stellen voor om als aan te nemen is dat de deel tijdarbeid inderdaad blijvend is en gezamenlijk veertig uur per week bedraagt de garantieregeling te versoepelen. Aan Oude Varkenmarkt LEIDEN - De bewoners van het voormalig Medisch Archief aan de Oude Varkenmarkt hebben een laatste poging gedaan om het nu gekraakte pand voor sloop te be hoeden. Ze doen de gemeenteraad in een brief het voorstel het pand te huren en het op te knappen, zodat het behouden kan blijven De ge meente wil op deze plek elf wonin gen bouwen. Op dit moment wonen zeventien mensen in het pand. Het wordt ver der gebruikt voor allerlei activitei ten zoals filmvoorstellingen, oefen ruimte voor een acrobatiekgroep en een toneelclub en dergelijke. De bewoners willen dat allemaal graag behouden. Vooral ook omdat het pand in een goede staat verkeert. Er is een goed functionerende verwarming en het dak werd halverwege de ja ren '70 vernieuwd, evenals de gas- en elektriciteitsleidingen. De be woners hebben waar dat nodig is het pand verder opgeknapt en van sanitair voorzien, schrijven zij. Ze vinden het dan ook raar dat er nu 1,3 miljoen gulden in nieuwbouw wordt gestopt. Woensdag zal de raadscommis sie volkshuisvesting zeer waar schijnlijk over het verzoek van de bewoners praten. Dat gebeurt op initiatief van raadslid De la Mar (PSP-PPR). Wethouder Tesselaar heeft echter inmiddels al laten we ten dat hij wil vasthouden aan de nieuwbouwplannen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3