'Systeem en pand Aloysius behouden' 'Backershagen' begint uit de as te herrijzen Meeste ijsbanen in regio nog (even) open Raad wil fusie onder voorwaarden Bedreigende doberman doodgeschoten Landgoederen krijgen onderhoudsbeurt Omwonenden verliezen strijd tegen nieuwbouw PvdA vanaf morgen de Leiderdorpse wijken in Vorst houdt renovatie niet tegen Val op ijs Auto bleef toeteren PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 21 JANUARI 1985 REGIO - Ondanks de invallende dooi, blijven de meeste ijsbanen in de regio nog open. Vooral de voor spelde vorst geeft hoop. De War- mondse ijsclub kijkt de kat dus nog even uit de boom, temeer daar de belangstelling voor de baan overweldigend is. Gisteren was een topdag: 1500 tot 2000 schaat sers maakten er gebruik van. Ook in Uegstgeest wil men zo lang mogelijk doorgaan. Wasse naar heeft de baan evenmin afge sloten. In Voorschoten en Leider dorp echter zijn de banen al wel dicht. Het ijs heeft het afgelopen week einde weer een groot aantal kam pioenen opgeleverd. Zo «U1U|C„ Charles Veldhoven uit Oegstgeest en Peter van de Velde uit Zoeter woude gisteren in Kudelstaart de nationale koppelwedstrijd. Op de derde plaats eindigde het koppel Arie Ravensbergen (Voorschoten) en Walter Koeken (Zoeterwoude). Dezelfde Arie won vrijdagavond in zijn woonplaats ook de ronden- wedstrijden over 2 kilometer. Op de tweede plaats eindigde Reinout Zee. Derde werd René Hoogeveen. Jan Zwaan eindigde als vierde. Bij de dames won Liesbeth Kobbert- son. Anjo Bloem werd tweede. Johan Heemskerk en Lucielïe Koppers mogen zich, respectieve lijk als heer en dame, sinds zater dag Warmonds kampioen op de schaats noemen. Zij verdienden de burgemeester Langemeijer-beker, genoemd naar de man die in de be ginjaren '70 burgemeester in War mond was. Tot voor dit jaar was het wisselbeker, alleen beschik baar gesteld voor inwoners van het dorp. Johan en Lucielle kregen hem echter voorgoed. De ijsclub krijgt namelijk steeds meer Leidse leden (met name uit de Meren- wijk). Zo'n kampioenschap voor Warmonders was dan ook niet meer vol te houden. Men belde naar Langemeijer (nu burgemees ter in Wateringen) en die oordeelde dat 'zijn' beker nu maar definitief moest worden uitgereikt. Spon taan stelde wethouder Van Scha- gen voor de toekomst een nieuwe, naar hem genoemde, beker ter be schikking. geer en Joyce Kipping werden tweede en derde bij de dames. Bij de jongens werd Maurice Vergeer twee en Francesco Cortes drie. Bij de gisteren verreden wed strijden voor de 13- tot 15-jarigen werden Elly van Moorsel en Pascal Als tweede dame eindigde Marja Schipper. Monique Vergeer en Astrid Vergeer werden respectie velijk derde en vierde. Bij de heren werden René Vergeer tweede, Kees Heemskerk derde en Fer Ver geer sr. eindigde als vierde. Vergeer nummer één. Jolanda Ver Bij de Voorschotense jeugdigen was de prijzenverdeling bij de kor te baanwedstrijden als volgt: in de leeftijdscategorie 5 tot 7 jarigen wonnen Sherley Witteman en Den nis Cortenbach, bij de 8- en 9-jari- gen streken Suzanne Zoetemelk en Robbert Hammes met de eer. Ilone van der Valk en Carl Roest waren de sterksten in de categorie jeugdi gen van 10 tot 12, terwijl Wendy Oudshoorn en René Hoogenboom bij de 13- tot 15-jarigen. MAANDAG Leiden Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17. Italiaanse filmweek met 'La Citta delle Done' van Fellini, 20 en 22.30 uur. Lage Morsweg 14a. avond Spiritistisch Genootschap met psychometrische KNOV voor Leidse ondernemers i midden- en kleinbedrijf, 20 uur. Gebouw Maredijk, bingo-avond speel tuinvereniging Rondom de Maredijk, 20 ZOETERWOUDE De medezeggenschapsraad van de St. Aloysiusschool/Zonnegaarde is voor een fusie met de Sjaloomschool. De raad stelt echter als uitdrukkelijke voorwaar den dat de fusieschool in de gebouwen aan de Zoeterwoudse Schenkelweg en de Zonne- gaarde moet worden gehuisvest en dat het klassikale onderwijssysteem moet worden gehandhaafd. Wordt hieraan niet voldaan, dan gaat de medezeggenschapsraad niet ak koord met het fusievoorstel van de stichting katholiek onderwijs Zoeterwoude (SKOZ). Het plan van de raad is om voorlo pig de Zonnegaarde als kleuter school te handhaven. Dit kan bin nen de nieuwe wet op het basison derwijs die op 1 augustus in wer king treedt. Gezien de prognose van een dalend leerlingental in de toekomst wil de medezeggen schapsraad van de Aloysiusschool zeven klassen vestigen aan de Schenkelweg. Twee kleuterklas sen zullen de komende jaren in de Zonnegaarde blijven. "In 1986 of enige jaren later zal de basisschool geheel gehuisvest kunnen worden in het gebouw aan de Schenkelweg", zo staat in de brief aan de ouders. De medezeg genschapsraad verwacht met wei nig aanpassingen aan het gebouw van start te kunnen gaan. Zes loka len voor het lager onderwijs en één kleuterklas kunnen volgens de me dezeggenschapsraad zonder meer in het gebouw van de Aloysius school. De lokalen zijn groot ge noeg en er hoeven geen lokalen te worden aangebouwd, aldus de me dezeggenschapsraad Gymlokaal De wet op het basisonderwijs (WBO) stelt als voorwaarde aan een basisschool dat er een gemeen schapsruimte en speelgelegenheid voor kleuters is. De medezeggen schapsraad van de Aloysiusschool/ Zonnegaarde wil dit in het huidige' gymnastieklokaal vestigen. De noodzakelijke aanpassing van een klas voor de kleuters valt volgens de medezeggenschapsraad binnen de wettelijke regelingen. Het rijk zal deze aanpassing dus betalen. Een ander voordeel van huisves ting van de fusieschool aan de Schenkelweg is volgens de mede zeggenschapsraad de staat waarin het gebouw verkeert. "Het Aloy- siusgebouw mag dan ouder zijn dan het Sjaloomgebouw; bouw kundig gezien is het een degelijk gebouw dat in een prima staat van onderhoud verkeert", zo staat in de brief aan de ouders. Volgens de medezeggenschapsraad ligt er een renovatievoorstel voor het dak x Binnenvallen In Upstairs, de tienerruimte de Oegstgeester SJJO, kunnen tie ners vanavond van zeven tot ne gen "binnenvallen". Een colaatje drinken, gezellig kletsen en video kijken: het is allemaal mogelijk in het herenhuis aan de Juliana- laan 1. Tafeltennis In de Zoeterwoudse Klaverhal wordt vanavond het plaatselijke kampioenschap tafeltennis geor ganiseerd. Aanvang: half acht. Morgenavond krijgt het evene ment een vervolg. Dit keer in de Eendenkooi. Donderdagavond is het kampioenschap weer terug in de Klaverhal. VOORSCHOTEN - Een dober man pincher, die zaterdagmiddag nabij de Steenhorstpolder in Voor schoten achter schapen aan rende, is door de politie doodgeschoten. De politie had eerst nog gepro beerd een veearts en dierenambu lance in te schakelen, maar die kon men niet snel genoeg bereiken. Agenten probeerden aanvanke lijk de hond te vangen. Toen dit niet lukte en de hond een van de politiemannen dreigde aan te val len schoot deze de hond neer. De eigenaar van de hond, een Leidenaar, heeft zich bij de politie gemeld. Volgens hem was zijn hond weggelopen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. De eigenaar van de schapen had vorige week voor het eerst bij de politie melding gedaan van loslo pende honden op zijn erf. Een van de twee gesignaleerde honden werd toen gevangen. Tegen de ei genaar van die hond is eveneens proces verbaal opgemaakt. de Sjaloomschool en is een vervan ging van de raampartijen in voor bereiding. Over het onderwijssysteem is de raad van oordeel dat samenvoe ging van het klassikale systeem van de Aloysius met het Sjaloom- systeem van gemengde leeftijds groepen "een moeilijk begaanbare weg" is. De raad verwacht dat het vijf jaar duurt voordat beide syste men zijn geïntegreerd. Daarom (en vanwege de wens van ouders en onderwijzers) stelt de medezeggen schapsraad de handhaving van het klassikale systeem als voorwaarde voor een fusie. Sjaloomschool De ouders van leerlingen van de Sjaloomschool krijgen binnenkort een brief van de medezeggen schapsraad. Hierin worden zy ge vraagd om een reactie. R. Spaas, secretaris van de raad, geeft alvast een indicatie van het standpunt van de Sjaloomschool: "Wij zijn niet tegen een fusie. Het zal wel moeten. De kwestie van de behui zing is echter nog niet ter sprake geweest Daarvoor wachten we de reactie van de ouders af. Dat de Aloysiusschool als gebouw zal moeten verdwijnen is echter niet het geval". Over het onderwijssysteem dat de fusieschool moet krijgen, zegt Spaas: "De overlegcommissie zal zich daarover moeten buigen. Zij kunnen bekijken wat het beste compromis zal zijn. Ik ben van me ning dat beide systemen iets goeds bieden, het beste zou zijn als je daar een combinatie van kan ma ken. Maar voorlopig wachten wij de reacties van de ouders af'. De SKOZ zit inmiddels ook niet stü. De nieuwste ontwikkelingen op landelijk niveau worden bijge houden, terwijl de standpunten van de medezeggenschapsraad worden afgewacht. Voor 11 februa ri moeten deze standpunten bin nen zijn. Het voorstel van de Aloy siusschool is inmiddels bekend. L. Smit, secretaris van de SKOZ, is niet verrast door de brief van de Aloysiusschool. "Ik had geen an der standpunt verwacht. Ik vind het volkomen begrijpelijk dat de Aloysiusschool een dergelijk standpunt inneemt. Wat de uitein delijke beslissing wordt, blijft ech ter onzeker. Wat dat betreft zijn wij met handen en voeten gebonden aan de richtlijnen van het ministe rie". Als de standpunten van de beide scholen bij de SKOZ binnen zijn, buigt het dagelijks bestuur van de stichting zich hierover. Op 4 maart zal dan een definitieve beslissing moeten worden genomen. Waar schijnlijk komt het er op neer dat het aanvankelijke voorstel om te fuseren in de Sjaloomschool wordt doorgezet, of dat de fusie een jaar wordt uitgesteld. Vrijwilligers snoeien linden. In totaal gaven i streek een onderhoudsbeurt te geven. WARMOND - Het landgoed Oos tergeest in Warmond, Keukenhof in Lisse en de tuin van het Boer- haavehuis in Voorhout zien er weer 'verzorgd' uit. Ondanks de winterse omstandigheden staken afgelopen zaterdag enige tientallen vrijwilligers de koude handen uit de mouwen om de drie parken eens een goede onderhoudsbeurt te geven. Het voornamelijk uit bos bestaande landgoed Oostergeest in Warmond werd uitgedund, terwijl in Lisse vooral essen en elzen wer den geknot. In de Boerhaavetuin werd de historische lindelaan op geknapt. Veel landgoederen in de streek zijn in particuliere handen. Omdat het onderhoud te duur wordt, organi seren de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer en het Samen werkingsorgaan voor de Bollen streek jaarlijks een 'landschapsver- zorgende dag'. D. van den Dool van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer toonde zich zeer tevreden over de opkomst afgelopen zaterdag. "Er waren ongeveer 60 vrijwilligers. Dat aantal voldeed aan onze ver wachtingen. Zeker gezien de DEN HAAG/WASSENAAR - De bewoners van de Wassenaarse Bac kershagenlaan hebben geen succes gehad in de strijd tegen 'Backers- hagen'. Twee dagen nadat het- startsein is gegeven voor het pro ject heeft de Raad van State duide lijk gemaakt niet van plan te zijn de verleende bouwvergunning te schorsen. Omwonenden hadden hierom gevraagd omdat zij vrezen voor ernstige verkeersoverlast. De uitrit van het complex komt name lijk uit op de Backershagenlaan. De omwondenden zouden deze lie ver verplaatsen richting Paauw- laan. De gemeente heeft dit voorstel echter van de hand gewezen omdat die uitrit landschappelijk gebied zou doorkruisen. Bovendien voer de de gemeentelijk woordvoerder aan dat twee verkeersdeskundige bureaus hun goedkeuring hebben gehecht aan de uitrit aan de Bac kershagenlaan. Voorwaarde was wel dat ter plaatse enkele verkeers technische maatregelen worden getroffen. De gemeente is hiertoe bereid. Zo wil zij het fietspad iets verleggen zodat er een opstelstuk voor auto's vrijkomt. Namens (ie provincie, die de bouwvergunninghad goedge keurd, werd tijdens de behande ling van het schorsingsverzoek naar voren gebracht dat er al eens vergunning is verleend voor de realisering van 15 appartementen op het landgoed. Het leek de pro vincie daarom onjuist om stampei te maken over een plan met twintig appartementen meer. De provin ciale woordvoerder wees er verder op dat ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zich met de plannen kan verenigen en dat zon der appartementenbouw restaura tie van 'Backershagen' financieel nu eenmaal niet haalbaar is. Namens de initiatiefnemer werd betoogd dat er van de 35 te bouwen appartementen nu al 29 zijn ver kocht en dat de toename van het verkeer op de Backershagenlaan slechts 2 tot 3 procent zal bedra gen. Hij wees er bovendien op dat een uitrit op de Paauwlaan al eer der is besproken en dat dit alterna tief weer op weerstand stuit van andere bewoners van de Backers hagenlaan. 't Parlement, Nieuwstraat: ledenverga dering PvdA, 20 uur. Speeltuingebouw Maredijk: bingo avond speeltuinvereniging, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder, raads vergadering, 20 uur. Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24, le zing over 'Rome in de ogen van de toe rist', 20.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis de Paauw, raadsvergade ring, 19.15 uur. Oegstgeest Taberna, Julianalaan 1, 'binnenval- avond' voor tieners, 19-21 uur. Zoeterwoude Klaverhal, kampioenschap tafeltennis, Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad, vervolg kampioenschap tafeltennis, 20 uur. Voorschoten Kringgang, Rode Kruisgebouw, Leidse- weg 33, ochtend over ervaringen wijk verpleegkundige, 9.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 tot vr 25 januari Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. weersomstandigheden kunnen wij daarover tevreden zijn", aldus Van den Dool. Samen met het Sassenheimse raadslid A. Mazee was hij verant woordelijk voor de officiële ope ning van de landschapsverzorgen- de dag in de Boerhaavetuin. Van den Dool en Mazee spraken de hoop uit dat dergelijke dagen ook in de toekomst zullen worden ge houden. Deze week zal met het SOB een gesprek worden gevoerd om alvast voor volgend jaar een da tum te prikken. LEIDERDORP - De PvdA-Lei- derdorp gaat werk maken van het voornemen om 'de wijken* in te gaan. Morgenavond kun nen eerst de bewoners van het 'oude dorp' laten weten wat er mis is, wat er veranderd of ver beterd zou moeten worden bin nen de eigen wijk en in Leider dorp zelf. Ander motief van de partij om naar de kiezers toe te gaan is de samenstelling van het verkiezingsprogramma voor 1986. De resultaten van de wijkbijeenkomsten zullen daarbij worden betrokken. Alle bewoners uit de wyk die aan de beurt is zijn persoonlijk uitgenodigd. Bestuurs- en raadsleden van de PvdA zullen bij de wijk- avonden aanwezig zijn. Zo ook de eerste avond, die in de Hol landsche Tuyn wordt gehou den. Aanvang acht uur. Het Hendrik Kraemer Instituut aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest, dat momenteel onder handen wordt genomen. <foto Holvast) OEGSTGEEST De renovatie van het Hendrik Kraemer Instituut aan de Leidsestraatweg in Oegst geest vordert gestaag, ondanks de vorst. Op het moment dat de vorst begon was men namelijk al zo ver dat nog slechts het binnenwerk moest gebeuren. De verwachting is dat de volledige renovatie om streeks de bouwvakvakantie is vol- OEGSTGEEST - Een 41-jarige man uit Oegstgeest heeft gisteren middag op de ijsbaan aan de Oegst- geesterweg door een val vermoede lijk zijn heup gebroken. De man is met een ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. tooid. De officiële opening wordt de Floralaan is echter afgeketst in september gehouden. omdat de huur te hoog was. Cursis- De renovatie is nodig om het uit ten worden nu ondergebracht bij 1917 stammende gebouw weer gastgezinnen. functioneel te maken als oplei- dingsinstituut voor zendelingen en kwekelingen. De tijden zijn veran derd, vrijgezellen komen bijna niet meer naar het zendingshuis. Te genwoordig zijn het gezinnen die naar de Leidsestraatweg komen om voorbnereid te worden op uit zending naar de Derde Wereld. Om deze gezinnen te kunnen herber gen is de renovatie nodig. WASSENAAR - Landgoed 'Bac kershagen' herrijst uit de as. Zater dag gaf de Wassenaarse wethouder Cocheret de la Morinière het start schot voor de opbouw van het landhuis dat in 1974 in vlammen opging. Het ging er feestelijk aan toe. Vuurwerk en trompetgeschal waren niet van de lucht, terwijl de Raad van State zich nog moest uit spreken over een beroepsSchrift van bewoners van de Backersha genlaan. Zy vrezen ernstige verkeerson veiligheid doordat de bewoners van de 35 appartementen via hun laan 'Backershagen' bereiken en verlaten. Overigens komen slechts drie appartementen in het land huis zelf, de rest komt in bijgebou wen. Deze gebouwen hebben een meer eigentijdse architectuur dan het landhuis, dat een soort recon structie wordt van het oorspronke lijke huis. In 1730 is dat gebouwd in de Empire stijl. In 1974 brandde het vrijwel ge heel af. Het was toen net eigendom van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen van de veelbespro ken Wassenaarse zakenman Zwolsman. De precieze toedracht van de brand is nooit boven water gekomen. Maar burgemeester Staab is ervan overtuigd dat het ge bouw, dat vlak voor de brand* ver schillende malen van eigenaar wis selde, is aangestoken. Nathouden Zaterdag diste hij dan ook sma kelijk enkele anekdotes op over de blusacties. Staab:' "De comman dant vroeg mij of ik nog instructies had. Ik heb toen de historische woorden gesproken: ja, de voorge vel nathouden. Dat heeft men ge- ZOETERWOUDE - Bewoners aan de Dr. Bouwdijkstraat in Zoeter woude hebben zaterdagavond on geveer 20 minuten naar de claxon van een geparkeerde auto moeten luisteren. De wagen begon om tien uur 's avonds spontaan te toeteren. De politie moest de wagen open maken en het stroomdraad lostrek ken om het lawaai te stoppen. De eigenaar van de auto, een inwoner van Tilburg, kwam pas na het voor val zijn wagen halen. weten, -want ze procederen er nog over. Maar hij staat er tenminste nog". Staab prées het 'Backershagen'- initiatief van ir. J. Poot. Hij noem de het een "symbool van hoe oud en nieuw kunnen samengaan". Ook exploitatiemaatschappij Bac kershagen B.V. gaf hoog op van het project. De firma had het over een groot historisch belang en her innerde het gehoor aan de vele roemruchte bewoners van 'Bac kershagen'. Ook Prins Frederik Hendrik woonde eens op het land goed, zo leert het boeide 'De ge schiedenis van Backershagen'. Het exclusief uitgevoerde werkje is speciaal voor de start van het project verschenen in een oplage van 1.500 exemplaren. Het bevat onder meer een bijdrage van dr. Hoek over de geschiedenis vanaf het begin van de 18e eeuw. Deze studie stamt uit 1935. Ook actuele bijdragen sieren het boek. Ze zijn van de hand van de plaatselijke historici Ed Janson en Robert van Lit, beiden verbonden aan de Stichting Historisch Cen trum Wassenaar. Janson stelt de recente geschiedenis van het land goed aan de orde, terwijl Van Lit tracht de geschiedenis van de Ca- poenswoning te reconstrueren. Overigens was het Hendrik Kraemer Instituut geïnteresseerd in de noodwoningen aan de Flora laan van bejaardencentrum Hof- wijck. Om de gezinnen tijdelijk te kunnen huisvesten wilde het insti tuut de noodwoningen hebben. Het gebruik van de woningen aan LEIDSCH m. DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN T elefoon071 -144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Hoofdredacteur Drs.J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Plv. Alg redactiechef: Commentaren: Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (ptv) H. v d. Post (plv) W F. J, Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madnd, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2