TOP davert over Animo heen ïKje weg imi Leiden poetst Vlekje' weg MSV geeft winst uit handen Leiderdorp zakt nog dieper weg Van As krijgt derde dan Na Den Bosch ook Haaksbergen geklopt Vrije doortocht Lions MAANDAG 21 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 13 Onderwater schiet Fides voorbij Deto WESTZAAN/LEIDEN - In de race naar de titel in de overgangsklasse B van de zaalkorf- balcompetitie nam Fides Pacta opnieuw een moeilijke hindernis. Deto werd door de ploeg van coach Matty Baart in eigen huis met 12-13 geklopt. Van de eersteklassers raakte De Danaïden, dat met 6-9 verloor van Blauw Wit'51, verder in de problemen, terwijl TOP door winst (19-9) op Animo omhoog kroop. Hennie Devilee onderneemt een vergeefse doelpoging. De invaller zou nog twee strafworpen forceren voor De Danaïden, waarvan er slechts een werd benut ,r°to Holvast» In de laatste minuten liet de mee gekomen Leidse supportersschare weer volop van zich horen. Verge ten waren de angstige momenten voor de rust, waarin Fides Pacta dreigde op afstand te worden gezet door een ontketend Deto. Was de opening tot 5-6 een gelijk opgaan de strijd geweest, de laatste tien minuten haalde de thuisploeg fors uit. Het waren vooral de Eindho- vense vrouwen, zesmaal scorend, die met hun aanvalsdrift veel ge vaar stichtten in de Fides defensie. De schade halverwege (6-9) was voor coach Matty Baart alle reden om het strijdplan drastisch te her zien. De Leidse dames gingen kor ter verdedigen, terwijl middels voorverdedigen de Deto paalbezet- ting werd ontzegd. Door zelf meer te combineren schroefde Fides ook het tempo ver terug. Prijsschutter Dick Onderwater, voor rust al driemaal succesvol, bleef echter wel raak schieten: to taal zeven maal. Hij zorgde er na zeven minuten ook voor, dat Fides Pacta weer langszij kwam en, na een goal van Janneke Verlind en vakwisseling bij 10-10, wegliep naar 10-12. Een stug vechtend Deto bleef te rugkomen, ook na een tweede tref fer (11-13) van Robin Sommeling. Risicoloos combinerend speelde Fides de laatste drie minuten, zon der dat Deto aan de bal kon ko men: 12-13. Nico Pikaar, die zich hierin onderscheidde, zorgde met Henny Piket (2) voor de overige Leidse treffers. Verspreking De speaker in Westzaan versprak zich bij het lezen van de naam 'Per- nix' en dat terwijl de slachtpartij in Leiden (19-7) de thuisploeg nog lang zou moeten heugen. De degra datiekandidaat wenste zich echter geenszins in haar lot te schikken de eerste divisie rekende LUSV makkelijk af met JRC Boxtel. Het lijkt erop dat Leiderdorp met coach Ben van Cleef de handdoek in de ring heeft gegooid. Hans van Rooijen, drie jaar geleden nog de verantwoordelijke man bij Leider dorp en nu coach vah de tegenstan der: "Vorig jaar werd Leiderdorp tweede. Met enige versterking had dat team dit jaar de sterkste ploeg van het rayon kunnen zijn. Sterker dan Blitz." Zoals bekend wijzigde collega Van Cleef zijn succesvolle formatie echter op enkele belang rijke plaatsen, waardoor de titel kandidaat uit de race verdween. Een voorzichtige Daan van Eg- mond: "Ik weet niet waaraan het ligt dat het nu zo slecht gaat. We zullen onze koppen bijelkaar moe ten steken en iets ondernemen, want zo kan het inderdaad niet lan ger". De dit seizoen uit de junioren overgekomen ex-jeugdinternatio- nal kreeg ook tegen Lokomotief weer weinig speelruimte, waar door Leiderdorp alleen door Mar cel Sommeling nog enig tegenspel kon bieden. De Rijs wij kers René Ferrageau (35) en Constant Scholte (20) hadden onder de borden alle vrijheid en bij rust was de strijd al beslist: 51-27. In de tweede helft kon Van Rooijen al zijn spelers aan het werk zetten, zonder dat het uit gebluste Leiderdorp nog enig ver weer had: 94-57. Trotters zette zwakke broeder Jumpers in Den Haag probleem loos opzij: 56-92 (31-55). Erik Paul van Weeren (18) en Ramses Braak man (13) gingen hun ploeg voor in de ruime zege op de degradatie kandidaat. Trotters deelt de twee de plaats nu met Lokomotief, BVO en AMVJ. MSV had het al evenmin moeilijk. Voorne, dat zeven minuten lang van scoren werd afgehouden, kwam na rust slechts tot 16 punten en mocht nog blij zijn dat de Noordwijkers de scorer bij 52-84 (36-48) verder rust gaven. Lisse nam in het rayon Noord dankzij een benauwde overwin ning op het Amsterdamse Azimma (78-72) verder afstand van de geva renzone. Grasshoppers werd in de tweede klasse goed afgestopt door LUSV. De Leidse studenten kwamen na rust (29-39) echter in moeilijkhe den toen Drijver en Mars met vijf fouten naar de kant verdwenen. In en knokte voor haar laatste kans. Tegen een Pernix, dat juist van fel spelende tegenstanders terug schrikt, gaf deze instelling zeker winstkansen. De souplesse van Pernix leek voldoende voor een snelle beslis sing, maar na 2-4 sloeg de noncha lance toe. De Leidse verdedigers gaven teveel ruimte, terwijl men zelf nauwelijks profiteerde van de gretigheid van de Zaankanters. Het zou tot tien minuten na de rust (7-9) duren eer Pernix weer scoorde, want het tweede Leidse aanvalsvak met Kees Hortensius, toch goed voor vier goals, kwam volledig vast te zitten. Pas in de volgende rondgang, door twee tref fers van Kees Brokaar aangevan gen met een 9-11 stand, kwam het tot scoren, 3-1 spelend met Peter Kuipers onder de korf. Pernix hield deze voorsprong vast en schakelde drie minuten voor tijd bij een 11-13 stand over naar de laagste versnelling. Tijdens het op balbezit spelen vielen als nog twee goals: 11-15. Carla Kui pers en Carla van Evert, beiden goed voor twee goals, scoorden. De resterende treffers kwamen op naam van Janneke Mulder (2), Eri ca Hardam, Peter Kuipers en Kees Brokaar. Uitersten Van het ene uiterste in het ande re. Werd eersteklasser TOP door hekkesluiter Snel volledig van het veld gespeeld (19-8), nu gaf de ploeg van coach Hans Oele Animo een dergelijke behandeling. Na lut- _tele seconden opende Gerco Lan- gelaan de score en twaalf minutep later was bij 7-0 de strijd wel ge streden. Eenmaal op snelheid daverde de Sassenheimer sneltrein onstuit baar voort en vooral Gerco Lange- laan (6) en Stella van der Zaag (5) kwamen makkelijk tot scoren. Via de resterende tien minuten wist LUSV nog maar één keer te sco ren, 53-53 en 71-55. Ben de Jong scoorde 23 punten voor Grasshop pers. Vrouwen Lisse kreeg het in het belangrijke duel om de voorlopige bezetting van de derde plaats bijzonder moeilijk tegen Dragons, waarvan het eerder dit seizoen al eens ruim verloor. De Ridderkerkse formatie werd na een 32-28 ruststand pas halverwege de tweede helft, dank zij goed spel van Marjon de Bruin (21) en Majo Fijma (18), op achter stand gezet: 54-65. Lisse verzuimde door te gaan en moest in de laatste minuut de adem inhouden om de winst vast te houden: 70-71. LUSV had alleen in de eerste helft even moeite met JRC Boxtel. Dat was op het moment dat Maijo Sweijen, die als persoonlijke be waakster van de Boxtelse center Maaike van der Horst was aange steld, met drie fouten naar de kant moest. JRC kwam terug van 30-17 naar 34-29 bij rust. LUSV stelde in de tweede helft met Sweijen (21) orde op zaken en handhaafde haar koppositie: 65-43. Grasshoppers zette eveneens haar zegereeks voort. Lakers was geen partij voor de Katwijkse formatie: 73-46 (41-29). Alleen Red Stars lijkt Grasshoppers nu nog van de titel te kunnen afhouden. Topscoor- sters waren Ada Hoek (18) en Anja Aandewiel (16). 11-3 halverwege werd een 19-9 eindstand bereikt, waarbij de ove rige treffers werden gescoord door Karin Westerbeek-Baak (4), Egbert Dijkstra (2), Jacqueline Winter en Hans Oudshoorn. Van een 'meespelen in de mid denmoot', waar De Danaïden- coach Hans van Huis op rekende, is geen sprake meer. Rest slechts de strijd tegen degradatie en juist daarvoor lijkt de Leidse debutant de benodigde vechtlust te ontbe- Tekenend was het duel tegen Blauw Wit'51. Een helft lang wist de Leidse ploeg de koploper goed te volgen en bij rust was er door goals van Leon Brouwers (2), Eric Kromhout en Cees Christiaanse zelfs sprake van een 4-3 voor sprong. Na de vijfde Leidse treffer van Leon Brouwers stortte De Danai- den echter snel ineen. De coördina tie verdween voor de korf en scho ten leidden daardoor te vaak in bal verlies. Het inzetten van routinier Yvonne Kamerling had door de snel volgende 5-7 pas in tweede in stantie effect, terwijl broer Hennie Dvilee, in het veld voor Leon Brou wers, eerst een strafworp miste voordat een tweede door Eric Pe ters werd benut. Daarna viel slechts een tegentreffer: 6-9. Strafworp Velocitas hield slechts een punt (13-13) over aan het duel tegen GKV(G), ondanks dat de Leider dorpers tot tweemaal toe vier pun ten voor stonden. Aad van Poel geest was zesmaal succesvol voor de Gorkumse korf. Klassegenoot Ons Eiland wist het leidende Tjoba in eigen huis met 7-11 te verslaan. Na de tiende minuut (4-1) scoorde de ploeg van coach Gévan der Water tienmaal, waar tegenover de Zeeuwen slechts twee treffers stelden. Rob Hasselbach (5) en René Arnboldus (4) waren goed voor negen doel punten. Zuiderkwartier had een zware dobber aan DKV. dat tot de rust in het spoor wist te blijven. Door uit stekend verdedigen van het vak met Eric van Lunteren en Theo van Leeuwen kon echter een 4-2 voorsprong, bijeengeschoten door Van Lunteren, worden uitge bouwd tot een winnende 7-3. De ergste degradatiekou lijkt uit de lucht na de 11-7 zege, die De Al gemene behaalde op hekkesluiter Terheijden. Martin Filippo (4) en Enrico Mud zorgden na rust (8-4) voor enige vonken in de langzaam uitdovende strijd. Fiks liet tegen DES nog bijna een 9-6 voorsprong uit handen glippen, die het had opgebouwd door goals van onder meer Theo Vreeken(5). De Delftenaren kwa men vijf minuten voor tijd nog tot 9-8, waarna spelbevriezen uit komst bood. Crescendo liep door een 13-6 overwinning op HSV verder uit op de punten verspelende concurren tie. De homogene ploeg van coach Ruud Niesing had in Alphons Cor- nelissen (5) en Carolien van Noort (4) uitstekende afmakers. Fluks had beduidend meer moeite met All Ready dan de 11-7 uitslag doet vermoeden. Pas in de slotfase kwam de afscheiding tot stand, waarvoor de zesmaal sco rende Kees Zwanenburg in hoge mate verantwoordelijk voor was. LEIDEN - Slechts een honder tal toeschouwers waren zater dagavond getuige van de 11-4 ze ge die Karma Lions behaalde op Trias Leeuwarden. Het was dui delijk dat zowel het ijshockeypu- bliek als de spelers van Lions zelf de blik reeds hebben gericht op de in februari startende play offs om een plaats in de eerste divisie. Lions plaatste zich vori ge week al, samen met Amster dam 2. De Leidenaars hebben volgende week aan een gelijkspel tegen Enschede voldoende om als eerst geplaatste de na-competitie met de toplploegen uit de Winnen in en van Den Bosch geldt, voor de eredivisieploegen in het al gemeen maar voor Leiden in het bijzonder, nog altijd als het hoogst haalbare sinds de Bosschenaren een knipkaart hebben op de lands titel. Maar na twee ruime toernooi- zege's verliet de ploeg van Harre wijn ondanks een competitie-over winning vorige week met een onte vreden gevoel de Maaspoort. Om dat men daar voornamelijk tegen zichzelf had gevochten. Het niveau was ver beneden peil gebleven en dat realiseerden de Leidenaars zich maar al te goed. Hoe anders stonden de gezichten zaterdagavond in sporthal De Els waar Leiden de trein terug in het spoor kreeg en vervolgens in volle vaart over het verblufte Haaksber gen denderde. Verbluft, omdat de thuisploeg één van zijn allerbeste wedstrijden van dit seizoen af werkte, maar desondanks met 86- 93 toch zijn meerdere moest erken nen in een team dat ter plekke met de nodige tegenslag moest afreke nen. Geen wonder dat Harrewijn en zijn maten, de tegenvallers, het uiteindelijke resultaat en de ma nier waarop dat werd bereikt in ogenschouw genomen, met een stralend humeur het onderge sneeuwde Haaksbergen weer ach ter zich lieten. Tegenvallers Om te beginnen met de tegenval lers. Emill Hagens, de leidende fi guur binnen de ploeg, was verre van fit. Hij kampte met een fikse verkoudheid, maar besloot op het laatste moment toch maar mee te gaan. Praten kon hij nauwelijks waardoor de communicatie in het veld stroef verliep. Vervolgens ging steunpilaar Tom Lockhart, de laatste tijd goed op dreef, al na vijf minuten door zijn rug waarna hij noodgedwongen aan de kant moest blijven. En tenslotte werd diens vervanger, Hans Heijdeman, al na een paar minuten in de twee de rondgang door het falende arbi- Het degradatietreffen tussen KNS en Seolto bleef onbeslist. De ploeg van coach Henk Roedoe keek na rust (4-3) vrijwel voortdu rend tegen een achterstand aan en kwam acht minuten voor tijd door Liesbeth Kok definitief langszij: 7- 7. BRAM VAN GENT zuidelijke tweede divisie in te gaan. Mocht Leiden Lions als winnaar uit die competitie naar voren komen en wordt ook Utrecht, de degradant uit de eer ste divisie geklopt, zal de ploeg toch geen gebruik maken van het recht op promotie. Vice-voor- zitter Cees den Haan: "We draai en liever mee in de top van de tweede divisie, dan als voetveeg te dienen van de eerste divisie, zoals Utrecht dat nu doet. Onze LEIDEN - Laurens van As is Ne derlands jongste judoka derde dan geworden. Normaal gesproken moet een judoka daarvoor een proeve van bekwaamheid afleggen en de nodige wedstrijdpunten ha len, maar het Leids talent maakte bijzondere promotie. Zijn trainer Chris de Korte vroeg de titel aan op grond van het drievoudig nationaal kampioenschap dat de Merenwij- ker de laatste jaren behaalde. Uit eindelijk vormde zijn jeugdige leeftijd nog een obstakel, maar met het bereiken van zijn 20ste geboor tedag werd ook die klip omzeild. Van As was onlangs met de Neder landse ploeg op trainingsstage in Parijs. In de Krokusvakantie krijgt die een vervolg in Schotland. Mo gelijk wacht hem ook nog een reis naar het Russische Tbiisi, maar het is nog onzeker of hij voor een toer nooi aldaar wordt geselecteerd èn of hij vrij van school kan krijgen. Bij een judotoernooi met zo'n 500 deelnemers in Wassenaar vielen vier leden van sportschool Luiten in de prijzen. Brigitte Groenendijk werd eerste in de klasse tot 48 kg. Martijn Luykx eindigde als tweede in de categorie tot 35 kg. Derde plaatsen waren er hier voor Marcel Groenendijk en Rogier Groenen dijk. ADVERTENTIE ZEG MAARQkF) TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions □■bshbs ploeg is nog te jong en onervaren voor het zware werk". Lions kwam tegen Trias pas na 16 minuten door de Canadees Jean Martin tot scoren (1-0). De Leidenaars onderschatten het karwei tegen de Friezen, maar kwamen in de tweede periode toch goed los (4-1). Spektakel was er in de slotperiode (6-3) doordat beide ploegen nu het doel met regelmaat wisten te vin den. Eindstand: 11-4. NOORDWIJK - Er gloorde zaterdagavond het eerst dit seizoen enige hoop voor van De Raad/MSV. Een verrassing leek in de maak toen de Noordwijkse basketbalsters tegen Jolly Jumpers met nog tien minuten te spelen nog altijd op voorsprong stonden. De onervaren eredivisiede butante kon die weelde echter niet dragen en ging voor de dertiende maal onderuit: 52-72. Onder aanvoering van Jolanda Tokki (22 punten) werd Jolly Jumpers van meet af aan goed aange pakt (9-2) en bleef de ploeg van Peter Vogelaar ein delijk eens op de been. Bij rust was het verschil miniem (31-33) en na de hervatting leek MSV rijp voor meer De Twentse vrouwen werden goed afge stopt, terwijl de kustbewoonsters zelf in de aanval goed uit de verf kwamen: 46-44. MSV deed zich op dat moment zelf de das om. Vijf maal op rij werd een eenvoudige scoringskans om zeep geholpen en het duurde maar liefst acht minuten alvorens MSV via Annelies Schaap weer scoorde. Jolly Jumpers vroeg niet om geschenkverpakking, maar was uiteraard zeer content met de vrijgevig heid van 'Maar Steeds Verliezen'. Dafne Behrends schudde de oostelijke ploeg op tijd wakker en toen de Noordwijksen de draad weer oppakten was de strijd beslist: 48-64. Jolly Jumpers won uiteindelijk met 52-72 en drukte MSV vaster op de laatste plaats. ïn slecht als de van oudsher met emoties beladen partij sch en Leiden vorige week moest worden genoemd, zo i de eveneens als topper geafficheerde basketbal-ontmoe- datzelfde Leiden zaterdagavond worden betiteld. In een opzicht totaal andere wedstrijden, waarbij slechts ééen iel te bespeuren. In beide gevallen namelijk, of het nu goed den de als loodzwaar bestempelde uitwedstrijden. Haaksbergen - Leiden 86-93 (48-47) Scores LEIDEN - Kragtwijk 21 (72%, 9 re bounds), Hagens 21 (5 driepunters tegen 100%), Wiel 17, Beek 16 (15), Van Helfte ren 6, Lockhart 6, Heijdeman 2, Van Dam 2. Schotpercentage 57, rebounds 31, balverlies 9. HAAKSBERGEN Richardson 29, Gaddy 13, De Vries 9, Kruidhof 9. Strong 8, Ridderhof 8, Kuiper 6, Faber 4 Schotpercentage 62. rebounds 22, bal- Vijf fouten: Hans Heijdeman Toeschouwers: 1000. trale duo uit de wedstrijd gefloten waardoor Harrewijns' mogelijkhe den om wisselen tot een minimum beperkt bleven. Maar daar bleef het niet bij. Er wa ren voor Leiden nog meer obsta kels om te overwinnen. Een sterke tegenstander bijvoorbeeld die op en top was gemotiveerd om de koploper voor de tweede maal dit seizoen thuis te pakken. Die een ongebreidelde werklust ten' toon spreidde, optimaal profiteerde van de slappe borden in De Els, een schotpercentage van 62 liet note ren en in Gene Richardson een nauwelijks te stoppen Amerikaan had. Bovendien waren daar nog de scheidsrechters. Dat duo was Lei den nu ook niet bepaald vriende lijk gezind. Hoe kon het bestaan dat die ploeg dan uiteindelijk toch aan het langste eind trok Om een aantal redenen. Belang rijkste daarvan was dat Leiden, net als vorige week by Den Bosch in die hectische slotfase het geval was geweest, er het koppie steeds goed bijhield. Zich niet van de wijs liet brengen toen Haaksbergen voor rust tot tweemaal toe een punt of tien (28-18, 42-33) wegliep, noch zich druk maakte om het voortijdi ge vertrek van twee van zijn steun pilaren, wetend dat ook Van Helf teren en Van Dam de pressie aan kunnen. Telkens als Haaksbergen. na zo'n spurt, even een adempauze inlaste was Leiden er als de kippen bij om het gaatje te dichten. Bij rust (48-47) was het in feite weer 0- 0. "Toen wist ik al dat het goed zat", meldde Randy Wiel na afloop. "Wij spelen na de pauze altijd beter dan daarvoor. Bovendien maken zij dan steevast een paar fouten. Het was een kwestie van het overzicht houden en vervolgens te profiteren van die Foutloos Een verklaring die klopte, al dient daaraan te worden toegevoegd dat Leiden zelf praktisch foutloos moest acteren vanwege het hoge percentage waartegen Haaksber gen ook na rust afwerkte. Maar dat lukte. Waarbij een grote rol was weggelegd voor Hagens (vijf drie punters tegen 100%), Beek (15 re bounds), Kragtwijk (21 punten en 9 rebounds) en Wiel (17 punten) in aanvallend opzicht en voor slimme vos Van Helfteren vooral in verde digend opzicht. Terwijl het genoemde viertal ener zijds zorg droeg voor het vasthou den van de kleine voorsprong (54- 60, 73-75, 78-80) en anderzijds n>et een strakke man-to-man de zaak vastzette, haalde Van Helfteren de angel uit de Haaksbergse aanval. Steeds zwaarder leunde de thuis ploeg, naarmate het enorme hoge tempo in deze fraaie pot zijn tol eis te, op zijn scoringsmachine. Dat was vragen om moeilijkheden, ze ker met Van Helfteren in het veld. Toen deze op getructe wijze Ri chardson dan ook*drie keer 'koud' liet was het pleit meteen beslist. Leiden liep naar 84-89 en gooide met nog 55 seconden te spelen de zaak op slot. Op exact hetzelfde tijdstip met exact dezelfde voor sprong als vorige week in Den Bosch. Net zo geroutineerd streek de ploeg vervolgens de belangrijke punten op. Met als verschil dat de ze winst echt goed smaakte. AD VAN KAAM RIJSWIJK/LEIDEN - Leiderdorp zakt steeds verder in het moeras. Tegen Lokomotief bereikte de ploeg een nieuw dieptepunt: 94-57. Koploper Blitz had een weekeinde rust, terwijl Leiden Trotters zich op een met drie andere teams ge deelde tweede plaats nestelde. In de eerste divisie zorgden de vrou wen van Lisse andermaal voor ma ximale spanning. Pas in de laatste seconden werd de winst op Dra- HAAKSBERGEN - Zo slap en slecht als de van oudsher met emoties beladen partij tussen de koplopers Den Bosch en Leiden vorige week moest worden genoemd, zo sprankelend en spontaan kon de eveneens als topper geafficheerde basketbal-ontmoe ting tussen Haaksbergen en datzelfde Leiden zaterdagavond worden betiteld. In een week tijd twee in kwalitatief opzicht totaal andere wedstrijden, waarbij slechts ééen opmerkelijke overeenkomst viel te bespeuren. In beide gevallen namelijk, of het nu goed was of slecht, won Elmex Leiden de als loodzwaar bestempelde uitwedstrijden. Landskampioen Den Bosch ontsnapte in Amsterdam aan de derde ne derlaag op rij. Mede dankzij Larry Gibson behaalden de Bosschenaren een zwaarbevochten 85-86 overwinning op de ploeg van Jimmy Moore r) (foto ANPI

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13