Van Hulst grijpt goud op 'training' Inter en Verona nu samen op kop Vergeer jakkert naar recordtijd Swier maakt indruk in Dortmund 'Kooimannen' slaan toe in Nieuwkoop Feyenoord rond met Bela Varadi Olympisch brons voor Chardonnet in Parijs Tijdens Wereldspelen indoor PAGINA 12 SPORT MAANDAG 21 JANUARI 1985 In Italiaanse competitie ROME (Reuter/SID) - Inter Milan heeft Verona op de zestiende speel dag afgelost als koploper in de Ita liaanse eerste divisie. Inter won met 1-0 de thuiswedstrijd tegen Atalanta, terwijl Verona een punt verspeelde in Napels. Beide clubs bezitten 23 punten, maar het doel saldo van de Milanese club is aan zienlijk beter. Ook AS Roma sluipt dichter naar de top. De Romeinse club, zonder de geblesseerde Brazilianen Falcao en Cerezo, se liet zich niet verras sen door het laag geklasseerde Avellino (1-0 door een benutte strafschop van Pruzzo) en kwam door dat resultaat op de derde plaats naast AC Torino, dat Ascoli een puntenverdeling moest toe staan (2-2). In Napels waren 81.000 toe schouwers afgekomen op het duel Diego Maradona - Hans Briegel. Had de Westduitser in de ope ningswedstrijd van het seizoen de SSS£=3 hn!? mot maakte, had Liverpool geen last eigen huis, met van miHwppks(f „odorlaa(r in 35.000 toeschouwers nog niet voor de helft gevuld, grote moeite met Atalanta. Op slag van rust maakte international Sabato uit een voor zet van Marini met een kopbal de winnende treffer. Juventus heeft inspiratie geput uit de midweekse verovering van de Super-Cup op Liverpool (2-0). Met dezelfde cijfers werd Como puntloos naar huis gestuurd. Bij Fiorentina raakt de Braziliaan So crates langzaam in vorm. Hij nam met een daverend afstandsschot het eerste doelpunt voor zijn reke ning in de wedstrijd tegen Lazio Roma (3-0). Scoren deed ook de Brit Hateley voor AC Milan. De oud-speler van Southampton was door een menis cus-operatie lange tijd uit de roula tie. In Udine vond hij weer de juis te richting. Zijn zesde doelpunt in dit seizoen redde het gelijke spel voor AC Milan (1-1). Engeland In de Engelse eerste divisie wer- Op 1500 meter in Davos DAVOS (GPD) - Een week voor de Europese titelstrijd verkeert Hein Vergeer in de vorm van zijn leven. Het tot volle bloei gekomen 'eeuwige schaatstalent' jakkerde zondag zo verbluffend snel over het blinkende ijs van Davos dat wachten zelfs het recordboek met de haar een te grote Ueatan Boucher had het perfecte 1000-meterschema in het donkere hoofd geprent, alvorens het na lang Davos zijn beurt was. „Onder de 1.12 is mogelijk. Als je rijke Nederlandse historie op de daar niet in gelooft, hoefje er ook 1500 meter uit het stof moest niet te beginnen", klonk het De beslissende ontsnapping in Nieuwkoop. Jan Kooiman rechtsgaat c Vos mee. Wim Westerveld (links) wacht af. den gehaald. Voor Hans van Hel- zelfbewust voordat Boucher het ijs den was het een dubbel trieste dag. opstapte. Zijn fanatieke Eerst kreeg hij het niet-doorgaan mislukte op het nippertje, r de Elfstedentocht te ken en een paar uur later ging een streep door de 1.55,61 waarm de tegenwoordige Fransman i A gen jaar als recordbezitter kon tweetiende pronken. Vergeer dook daar als De 26-jarige Canadees kwam seconde te kort het wereldrecord. Die fractie verliezer in een superrace met Igor verspeelde h.j door een ongelukki- ie wissel met Sergei Fokitsjev hal- NIEUWKOOP - Jan en Ineke daarvoor benodigde zeshonderd van Tol (beiden Ter Aar) en Jan ikhbrt^a' verweie de eerste volle ronde. Rodewijk (Roelofarendsveen) tot °«de.fe; Boucher kwam op topsnelheid op Kooiman waren gisteren de sterk ste marathonrijd(st)ers in Nieuw koop. Het schaatsende echtpaar uit Ammerstol bleek op de piassen- tocht over respectievelijk zestig e meter verschil op de rest te bruggen. Van die rest - 68 deelne mers verschenen aan de start; 22 kwamen er over de finish - bleek niemand meer in staat om dat hu- vijftien kilometer andermaal te zarenstukje te herhalen. Alleen UVS verlaat met opgeheven hoofd de Meer LEIDEN - UVS combineerde za terdag het nuttige met het aange name. Een gezelschap van zo'n zes tig voetballers van de Leidse eer steklasser reisde in twee bussen af naar 'De Meer' om daar met vijf elf tallen aan te treden tegen Ajax. Zowel de jeugdteams (Cl, de B- en de A-regionalen) als het eerste en tweede elftal kwamen goed voor de dag op de besneeuwde bij- velden van het stadion. In die mate zelfs, dat trainer Aad de Mos liet doorschemeren in de toekomst graag nog een keer tegen UVS te willen spelen. "Dat zou dan moe ten gebeuren in augustus", aldus voorzitter Bart opening van or mers zou wellicht een mooie gele genheid zijn". Het eerste elftal van UVS ging, hoe kan het ook anders, onderuit tegen een volledig Ajax. 1-0 achterstand bij rust sterk voor de concurrentie. Zowel Jan als Ineke wisten in de eind sprint hun medevluchters) nipt r te blijven Bij de mannen wakkerde Jan Leidenaar Alex Jansen kwam slotfase nog los van de grote groep, Ineke Kooiman, Bettie Wester veld en Ter Aarse Lenie van der Hoorn streden bij de de eerste plaats. Zij deden Kooiman het de midweekse nederlaag Turijn tegen Juventus om de Su per-Cup. John Wark gaf de thuis club tien minuten voor rust na een fraaie combinatie tussen Ian Rush en Kenny Dalglish de leiding (1-0). Lange tijd zag het er naar uit, dat de landskampioen zich tevreden stelde met de kleine overwinning, maar in de laatste tien minuten 'ex- plodeerde' Liverpool. Rush (twee ROTTERDAM (GPD) Feye- die hij uiteindelijk vijftig meter vijftien kilometer niet veel voor el- voor wist te blijven. Een derde kaar onder. De eindsprint bracht plaats was zijn deel. Jan Kooiman de beslissing. Ineke Kooiman met Wim Vos het en Wim Vos vochten op de meet de klopte Bettie Westerveld, die op vuur aan toen er een premie i vooruitzicht werd gesteld voor de genen die als eerste het peloton wisten te dubbelen. Het tandem Kooiman-Vos slaagde er in om de winst uit. Vos kwam iets tekort. Wim Westerveld won tenslotte de sprint van het peloton en werd haar beurt Lenie van der Hoorn voorbleef. De moedig meestrijden de Nieuwkoopse wielrenster Petra vierdeL Van de streekrijders kwa- de Bruin legde beslag op de zesde i der Hoorn en Jan Hilbert van der Duim en Hein Vergeer namen de uitdaging aan om Van Helden's toptijd, die jaren lang ver buiten ieders bereik was gebleven, aan diggelen te rijden. Van der Duim probeerde het als eerste, maar faalde. „Ik kon maar niet in de juiste slag komen", mop perde de Fries, die dan ook nauwe lijks verheugd was over het per soonlijk record dat er desondanks voor hem uitrolde. de binnenbocht af en ging i lange rush langs de opzij gezwenk te Sowjet-sprinter. „Ik was even uit mijn concentratie, waarschijn lijk heeft dat me het wereldrecord gekost", analyseerde Boucher la ter.. „Ik moet nu een jaar wachten Om het opnieuw te proberen, want het komende weekeinde rijd ik een kleine vierkamp tegen de allroun- ders die niet aan het EK meedoen en verder is er geen gelegenheid keer) en Dalglish brachten de eind stand op 4-0. noord heeft de Stichting Arbeids zaken toestemming gevraagd de In Londen kwamen ondanks de 31-jarige Hongaarse voetballer Be- vorst 34.700 toeschouwers naar de la Varadi te mogen inlijven. Het be- derby tussen Chelsea en Arsenal, stuur van de landskampioen kwam waarin de gasten in de 76e minuut dit weekeinde tot een akkoord met door Paul Mariner aan de leiding de linker middenvelder en zijn hui- kwamen. Het sterk verjongde dige werkgever, de Franse eerste Chelsea kwam pas in blessuretijd divisieclub Tours, door David Speedie op gelijke Varadi, die by zijn club i: hoogte. leeft met de trainer en enkele Coventry werd op eigen veld ver- ploeggenoten, maakte onlangs i nederd door Aston Villa (0-3). Spanje In de Spaanse eerste divisie wordt Barcelona in een leunstoel "De kampioen. De koploper ontwikkel- kleedka- de in de lokale derby tegen Espa- nol weinig activiteiten en was te vreden met 0-0. Desondanks ver grootte de Catalaanse club zijn voorsprong tot negen punten, om dat Real Madrid voor de eerste druk op Feyenoord-trainer Fafié tijdens een proeftraining in de Kuip. Na die training opende het bestuur van Feyenoord de onder handelingen met de voormalige Hongaarse international en Tours, die afgelopen vrijdag in Brussel werden afgerond. In de loop van deze week zal Varadi in Rotterdam neerstrijken waar hij zijn intrek neemt in een hotel. Dit in afwach ting van een positief antwoord1 tien dagen hoeven we nog niet aan voetballen te denken. Dus die tijd kan ik mooi gebruiken om aan de conditie van Varadi te werken, want die heeft door zijn problemen bij Tours nogal wat averij opgelo pen". Feyenoord zette zaterdag op kunstgras een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kennemerland (tweede klasse) in een 8-0 overwin- Feyenoord Varadi te ning om. Belangrijker dan die uit- de rentree van Henk Duut de tweede helft van het duel. De Wereldtitel voor Bergerud aanvraag mogen contracteren. Alleen als de ze stichting met Fafié van oordeel is dat de Hongaarse middenvelder Rotterdamsë middenvëfder'is lan- een verrijking voor het Nederland- ge tijd uitgeschakeld geweest, se voetbal kan betekenen, gaat de Evenals André Stafleu, die nog transfer door en staat Varadi tot de niet van de partij was, maar inmid- Op de gok koerste Yvonne van Gennip gistermorgen haarscherp op een nieuwe nationale recordtijd af. Zeker, de ijspiste in het midden van Davos lag er plotseling schitte rend bij toen de zon zich boven de INNSBRUCK - De Noor Per Ber- witte Alpenreuzen liet zien. Maar gerud veroverde gisteren in Inns- wat er op de 3000 meter precies bruck de wereldtitel op de 90 me- mogelijk was, daarover verkeerde ter schans. De 28-jarige Noor coach Tjaart Kloosterboer deze maakte sprongen van 110 en 106 keer in het ongewisse, want de ac- meter. Het zilver was voor de Fin climatisering in het hooggelegen Puikkonen en het brons voor diens wintersportoord was nog niet vol- landgenoot en titelverdediger Ny- tooid. Van Gennip ondervond kaenen. daarvan weinig hinder, getuige de imposante 4.25,01 waarop kwam. van 1986 onder contract Feyenoord. Feyenoord-bestüurder Van der Laan verwacht dat het antwoord van de Stichting Arbeidszaken wel twee weken op zich zal laten wach- (doelpunt van Dick Schoenaker), .keer in vijftien jaar thuis verloor de Stichting Arbeidszaken op de ten. Fafié: „Maar de komende v dels wel uit het gips Ivan Nielsen, die getroffen is door geelzucht, mag de training voorlopig niet hervatten. De Deen se voetballer is wel begonnen met lichte fietstraining. Tahamata (2x), Been (2x), Hoekstra (3x) en Gullit scoorden voor de Kuipclub. Michela Figini zegevierde gis- uit- teren in Megeve op de afdaling. De Zwitserse versterkte haar positie in de strijd om de wereldbeker, twee van het EK in In Wengen pakte de Oostenrij- Groningen ontnam Ria Visser niet ker Peter Wirnsberger de hoofd alleen haar onlangs in Inzeil geves- prijs in de Lauberhom-rennen. tigde record (4.29,13), ze onttroon- Olympisch kampioen Bill Johnson de haar Nederlande rivale tevens werd vierde. als aanvoerster van de nationale ranglijst aller tijden. Visser gisteren niet in staat Van Gennip Cervinia. DDR 1 volwaardig tegenstand te bieden. DDR 2 het zilver, Een voetblessure, sinds een paar dagen hinder onder- 27ste en 29ste. De tweemansbobben van Oost- Duitsland beheersten het WK in eep het goud, e Nederlandse equipe's werden respectievelijk werd het via Frank Rijkaard Marco van Basten uiteindelijk 3-0. Het tweede team zorgde voor een stunt(je) door het C-team van Ajax te kloppen (2-1). Maarten Blonk scoorde beide treffers. De Cl, de B-regionalen en de A- regionalen gingen onderuit met respectievelijk 4-2, 5-0 en 7-3. LFC kwam in Den Haag in actie tegen tweedeklasser Quick. Het elftal van Wim Visser, die zijn con tract met de Boshuizerkadeclub overigens met één jaar heeft ver lengd, won met 3-4. Doelpunten makers: Sjaak Rietbergen (2x), Ed win Verhoog en Sjaak te Hennepe. Lugdunum won een duel in de sneeuw met 2-1 van Foreholte. De Kikkers namen in Voorhout voor rust al een 2-0 voorsprong. Van der Weyden en Collé waren de doel puntenmakers. Na rust scoorde Loek van Kesteren tegen. Sevilla (1-2). Door de nederlaag zakte Real een plaats ten gunste van stadgenoot Atletico, dat in Baskenland zeer op schot was: 0-4 tegen Real Sociedad. Stadion Sarria van Espanol was voor het duel tegen. Barcelona met 50.000 toeschouwers volledig uit verkocht. Het verwachte prestige- duel bleef uit. Barcelona bekom merde zich nauwelijks om de aan val en Espanol durfde niet. Zo ont stond een timide middenveld-duel. Real Madrid vergaloppeerde zich op eigen veld tegen Sevilla. San- tillana gaf de thuisclub de leiding (1-0) en Real sliep in. Sevilla kwam in het harde duel terug door Lopez en Magdaleno (1-2), voordat de thuisclub wakker werd. Toen ont spon zich een grimmige strijd, waarin Magdaleno een minuut voor het einde uit het veld ge stuurd werd. PARIJS (Van een speciale ANP-verslaggever) - Michelle Chardon net kreeg zaterdagavond in het sportpaleis Bercy in Parijs toch nog de Olympische ereceremonie, waarop zij recht had. Vijfmaan den geleden eindigde de Francaise in Los Angeles als derde in de finale van de 100 meter horden. Hoewel zij aanvankelijk als derde was geplaatst in dezelfde tijd (13,06) als de Amerikaanse Kim Tur ner, was er bij de ereceremonie voor haar geen plaats op het po dium. De Franse atletiekbond protesteerde heftig tegen deze be slissing. Bij het congres van de IAAF in november in Canberra toonden de Fransen vergrotingen van de finishfoto, waarop duide lijk te zien was dat er tussen Turner en Chardonnet geen verschil was geweest. Het IOC besloot daarop de Francaise alsnog een bronzen medaille uit te reiken. Dat gebeurde zaterdagavond in Parijs door Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité. Het Franse publiek vierde Chardon net alsof zy zojuist het Olympisch goud had veroverd. PARIJS (ANP) - Wanneer de oorspronkelijke plannen van de voorzitter van de interna tionale amateur atletiekfederatie, de Italiaan Primo Nebioto, waren doorgegaan, zou Elly van Hulst zaterdagavond in het sportpaleis van Bercy in Parijs de eerste wereldkampioe ne indoor op de 1500 meter zijn geworden. Elly van Hulst geconcentreerd op jacht naar de Roemeense Fita L Vlak voor de finish zou de Nederlandse atlete de bronzen medaillewi res van Los Angeles inlopen en passeren. (foi DORTMUND/LEIDEN - Menno Swier, junior-atleet van het Leidse AV Holland, zorgde gisteren tij dens internationale indooratletiek- wedstrijden in Dortmund voor een uitstekende verrichting op de 400 meter. De Boskoper noteerde een tijd van 49.1 seconden en dat biedt goede perspectieven voor de over enkele weken te verwerken natio nale kampioenschappen in Maas tricht. Ook de 60 meter sprint van Swier mocht er zyn: 7.0 seconden. Van De Bataven Leiden mocht het één en ander verwacht worden van Han Kulker op de 1500 meter. De Leidschendammer kende ech ter een ongelukkige start. Hij kwam in het gedrang ten val en moest vervolgens de nodige kracht aanwenden om toch nog tot een re- Edith Radder van het Boskoopse waar hij met 1.52.7 winnend te- land) voorschijn kwam. sneller 0_ Prima 400 meter-tijden werden bracht voorts Bataven-junior Mi op de klokken gebracht door het chel Meijers op de klokken: 7.65. delijke tijd te komen. Dat lukte (Bataven) overschreed de l met 3.52.4 trouwens heel goed. Dit ter (6.01). Laatstgenoemd drietal AV'47 kon tevreden zijn met haar weekeinde kwam Kulker ook nog gaf elkaar op de 60 meter niets toe: verrichting van 2.18.3 op de 800m actie in Zwolle op de 800 meter allen 7.4 seconden. Eric Taal (Hol- vrouwen. Op dezelfde afstand bij s met 7.3 nog juist iets de mannen bleef Cor van de Kroft Een jiardige sprinttijd (Holland) juist boven de twee mi nuten steken: 2.00.9. Junior Ri chard van de Kraan (Holland) no teerde op de 3 km 9.39.9. Holland-tweetal Jaap Dirkx/Hans Baljet. Beiden kwamen dicht in de buurt van de 50 secondengrens. Voor Dirkx werd het 50.2. Baljet, voor wie de seniorenperiode is aan gebroken, kwam tot 50.4. Boven dien noteerde Hans Baljet ook ver dienstelijke prestaties op de 60m (7.3) en in de verspringbak (6.14). Voor een verrassing bij het ver springen zorgde Bataaf Edwin Haasbroek. Hij overbrugde 6.50m. Hans Verschuur (Holland) liet 6.12m opmeten. Ook John Bakker De Rotterdamse sprintster Nellie Yvonne van Dorp (Holland) mis te op de 400m vrouwen scherpte, al is een tijd van 58.4 niet slecht. In de Cooman haalde dit weekeinde verspringbak werd het 5.55m. Haar Zwolle op de 60m de limiet clubgenote Jacqueline Baljet haal de flink uit met de vier kilo kogel Europese indoorstrijd in Athene. Zij liep 7.33, de limiet is 7.35. Grote 10.46m. Bij het polshoog bleven rivale Els Vader bleef steken op Mare van Vliet en Arjan de Haan, beiden Holland, bij elkaar buurt met resp. 4.00 en 3.80 meter. 7.37, maar scoorde wel lands record op de incourante 50 meter met 6.21. Ook een nationaal Op de 60m horden was Marian record behaalde Hagenaar Jan De opzet van de Italiaan om in het internationaal reeds overladen at- letiekprogramma ook nog de strijd om de wereldtitels op overdekte banen op te nemen, werd tijdens het congres van de IAAF bij de Olympische Spelen in Los Angeles al doorkruist omdat de vergade ring de creatie van een nieuwe ti telstrijd een te presticieus object vond. Men koos voor de benaming wereld indoor spelen, die over twee jaar in de Verenigde Staten een vervolg krijgen.Ondanks het minder gunstige tijdstip waren in Parijs toch nog 73 van de 174 bij de federatie aangesloten landen verte genwoordigd met ruim 350 atleten. Ongetwijfeld heeft het royale ge baar van de IAAF om voor het me rendeel van de deelnemers reis- en verblijfkosten te betalen een zeer grote rol gespeeld. Hoewel tal van internationale toppers ontbraken omdat het tijd stip ongelukkig gekozen was of omdat men na het zware Olympi sche seizoen nog geen belangstel ling had, werd vooral op de tweede dag voor ruim 8.000 toeschouwers (het sportpaleis zat vrijwel vol) toch nog een aantal uitstekende prestaties verricht. De 19-jarige Oostduitse Thomas Schönlebe zorgde op de 400 meter zelfs met 45,60 seconden voor een nieuw of ficieus wereldrecord. Nederland was in de Franse hoofdstad met slechts vier deelne mers vertegenwoordigd. Op de eer ste dag sneuvelden de jonge 400 meter lopers Aijan Visserman en Allan Ellsworth in de halve finales maar een dag later zorgde Elly van Hulst met winst op de 1500 meter en Emiel Mellaard met een nieuw _f ca nation33' indoor record versprin gen van 7,78 meter en een vijfde plaats voor Nederlandse succes sen. Veelvoudig Nederlands re cordhoudster en kampioene Van Hulst, die in de barre winterse om standigheden van de afgelopen da gen de conditie op peil had gehou den door langlaufen en haar snel heid had opgevoerd door sprint training op het ijs en in een over dekt Rotterdams winkelcentrum, liep een tactisch sterke finale. Zij nestelde zich direct na de start achter de Roemeense Fita Lo- vin, die in Los Angels brons ver overde op de 800 meter, op de tweede plaats. Hoewel zij na twee ronden van 200 meter werd terug gedrongen door de Russische liet daarna 7.78 meter volgen, waar voor hij voor de derde maal in vijf weken het indoorrecord verbeter de. Maar daarna raakte hij de balk nooit meer goed. De Keniaan Joseph Chesire zorg de voor groot enthousiasme bij het Franse publiek door op de 1500 meter bij de heren na een derde van de race voluit sprintend te de- mareren. Vier ronden liep de lange Afrikaan met ruime voorsprong voor het veld uit. De Australiër Hil- lardt hield het hoofd echter koel e reldrecordhoudster op de mijl, Na-, achterhaalde de Afrikaan, in Los talia Artemova, nam Van Hulst toch weer snel de positie achter de leidende Roemeense in. Op de laat ste 120 meter zette Van Hulst haar jacht op Lovin in. By het ingaan van de voorlaatste bocht zag de Rotterdamse echter dat haar aan val zou mislukken. Zij hield in en sloeg op het laatste rechte stuk weer toe en toen met succes. Vlak voor de streep paseerde zij Lovin, die haar vorig jaar tijdens de Euro pese indoor-strijd in Gothenburg, juist van het goud had afgehouden. Elly van Hulst relativeerde haar succes met een: „ik weet dat ik mo menteel goed in vorm ben en dan is het leuk wanneer je een atlete als Lovin verslaat. Maar het lopen op de indoorbaan beschouw ik toch nog steeds als een goede training voor het baanseizoen". Met 4.11,41 bleef Van Hulst haar tegenstand ster precies één honderdste secon de voor. Alleen vorig jaar by de Eu ropese kampioenschappen was zy indoor ooit sneller met 4.11,09. Angeles vierde, in de laatste ronde. Chesire moest uiteindelijk tevre den zijn met het brons. Evenals de hoogspringers een dag tevoren hielden de polsstok hoogspringers Thierry Vigneron, Sergei en Vassili Boebka, het pu bliek tot ver na het middernachte lijk uur op de stoelen. Zeventien springers begonnen om kwart voor zeven aan hun wedstrijd, die toen alleen de twee Russen en Vigneron waren overgebleven een spelletje poker werd. Hoewel Sergei Boeb ka tot drie keer toe vergeefs het in- door-wereldrecord van Figneron (5 meter 85) aanviel, zegevierde de Rus met een sprong van 5 meter 75. Wereldrecord Mary Decker LOS ANGELES (Rtr) - De Ameri kaanse atlete Mary Decker heeft in De 18-jarige Mellaard is voorbe- Los Angeles het wereldrecord in- stemd het dit jaar 29 jaar bestaande door op de 2000 meter verbeterd. nationale record verspringen (7 meter) van Henk Visser, te verbete ren. De atleet uit Spijkenisse heeft de handicap, dat hij zijn concentra- Decker, bij de Zomerspelen i zelfde stad letterlijk buiten de prij zen gevallen, kwam tot de tijd van 5 minuten en 34,52 seconden. Het tie in de wedstrijd nog niet volledig oude record was sinds 1983 in han- kan bewaren. Hij begon zaterdag- den van Ekaterina Podkopjyeva middag met een ongeldige sprong, uit de Sovjet-Unie, 5.43,30.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12