Folklore wint het van sport En stil toen werd het media-kind in Berusting bij hardrijders Van Vianen weg bij Quick Boys Elfstedentocht voorlopig van de baan TOTO -Normaal- - Systeem- Gelijk Strop van miljoenen guldens MAANDAG 21 JANUARI 1985 PAGINA 11 KATWIJK - Quick Boys en trainer Martin van Vianen gaan aan het einde van dit voetbalseizoen uit el kaar. Zaterdagmiddag werd de Haagse oefenmeester met de me dedeling geconfronteerd dat Quick Boys op zoek gaat naar een andere trainer, "al willen we voorop stel len dat Van Vianen zijn werk bij de topelftallen goed heeft vervuld", aldus voorzitter Arie Guyt. Guyt roemde tevens de profes sionele instelling van Van Vianen, "al wijkt die in sommige gevallen af met wat amateurs voor ogen hebben". "Van Vianen is een pure resultaattrainer. Wat dat betreft kunnen we ook tevreden zijn want we staan bovenaan. Maar ik veron derstelde dat hij vroeg of laat zou hotsen met de spelers". Doorslaggevend bij het eindoor deel was echter dat Van Vianen te weinig bemoeienis had met de doorstroming en de begeleiding van de jeugd, als ook de 'mana ging' van het arsenaal trainers bij Quick Boys. "Een jaar geleden hebben we samen met Van Vianen een actieprogramma opgesteld. Dat plaatje hebben we dit seizoen regelmatig uit de kast gehaald en aan de praktijk getoetst. Voor het komende seizoen bleek dat echter niet meer te kloppen. Dan kom je voor de keuze: gaan we alleen met het eerste verder of met de hele vereniging. We hebben voor dat laatste gekozen". Martin van Vianen reageerde verbaasd op de mededeling dat zijn tweede seizoen op Nieuw Zuid ook zijn laatste zal zijn. "Het be stuur wilde in eerste instantie we ten wat mijn plannen voor volgend seizoen waren. Gewoon doorgaan, zei ik. Ik stelde me positief op en ik vind het niet meer dan normaal dat dan ook het bestuur contractver lenging van de positieve kant be naderd. Kennelijk werkt dat an ders". "Er zijn een paar dingen uit het verband gerukt", oordeelt Van Via nen als hij nog eens met de be- stuursverklaring wordt geconfron teerd. "Ik heb vorig jaar gezorgd voor meer openheid tussen het jeugd- en seniorenbestuur. Dat was voor zover ik begreep altijd een teer punt. Er kwamen 8 junio ren over, waarvan er nu drie in het eerste en drie in het tweede staan. De opvang is goed. Op die manier heb ik getracht aandacht aan de hele vereniging te geven". "Maar Quick Boys is zo'n een grote club, dat je op een gegeven moment prioriteiten moet stellen. Het bestuur wacht op een kam pioenschap. Ze vragen aan een trainer hoe hij dat wil doen. Ik heb toen gezegd dat je niet meer met 5 elftallen tegelijk kunt trainen. De groep zou gesplitst moeten worden en de groep met de beste voetbal lers zou dan meer aandacht moe ten krijgen. Maar dat wil niet zeg gen dat ik alléén méór naar het eer ste elftal kijk". LEEUWARDEN (GPD) Wat een historische pers-slag moest worden, is in Leeuwarden geëin digd met een stille aftocht van een horde journalisten voor wier directies en hoofdredacties niets te duur en weinig te dol was. De helikopters werden besteld als niets kostend speelgoed het Alge meen Dagblad had er 20.000 gul den voor over), er werden gele genheidscolumnisten benaderd (de Gemeenschappelijke Pers Dienst had bijvoorbeeld Jan Cre- mer benaderd), op de redacties bouwde men aan formaties die de sterkte hadden van een oor log s-repor tag eteam (De Tele graaf zette een ploeg van ruim 20 verslaggevers op), het aantal journalisten dat wilde mee- schaatsen om vanuit het peloton te kunnen schrijven groeide met de dag en van de regionale bla den besloot de Leeuwarder Cou rant om ouderwets maar dege lijk bij de dreigende verkeerspro blemen de tientallen verslag gevers gedeeltelijk per fiets langs het parkoers te laten gaan. De dagbladen, radio en televi sie legden vele ponden aan draaiboeken klaar en de PTT trok in het perscentrum kilome ters kabel. De meest spectaculai re voorbereiding werd getroffen door de NOS-televisie, van welke organisatie eindregisseur/produ- cer Martijn Lindenberg er na het bekend worden van de afgelas tingverslagen bijstond. Een week lang werkte hij van 's mor gens zeven tot 's nachts twaalf aan „de operatie Elfsteden" waarvoor hij mobiliseerde: 375 medewerkers onder wie 12 com mentatoren met Mart Smeets en Heinze Bakker in een vooruitge schoven positie en Koos Postema als centrale presentator) en 7 re gisseurs, 2 helikopters, 33 came ra's, 17 straalzenders en 2 mobie le straalzenders van de BRT en 2 Toen Elfsteden-voorzitter Jan Sipkema gistermiddag even na twaalf uur het nieuws bekend maakte, was er een in Engeland gehuurde reportage-trein per boot onderweg naar Leeuwarden en had de BRT er juist een de Brusselse garage uitgereden. Lindenberg: ,,We huurden er ook een in Duitsland; die heb ik nog net kunnen afbellen maar vol gens geldende bepalingen draai en we wel voor de kosten op". Naar schatting van Lindenberg beloopt de schade voor de NOS-tv 100.000 gulden. De totale uitga ven voor woensdag waren op 4 ton beraamd. Ook de NOS-radio zette een enorme zij het beduidend klei nere dan de televisie equipe op. Eindredacteur Jaap Hofman: „Dinsdag zouden er in totaal on geveer 50 mensen van ons naar Leeuwarden komen, onder wie 20 verslaggevers. Bedoeling was om vanuit de Frieslandhal een pro gramma te maken volgens de Langs de Lijn-formule, met als presentatoren Felix Meurders, Klaas Samplonius en Govert van Brakel. Het zou een uitzending worden van dinsdagavond elf uur, tot de binnenkomst van de laatste rijders op woensdag te gen middernacht". De journalistieke aanval op het fenomeen Elfstedentocht zou een spectaculair hoogtepunt heb ben bereikt in het luchtruim. Na het auto-verbod langs het par koers bestormde de schrijvende en fotograferende pers de ver- huur-bedrijven van helikopters, van wie de prijzen schommelden tussen de 1500 gulden (voor de kleinere typesen 4300 gulden (grote modellen) per uur. Daar naast namen enkele sponsors van wedstrijdrijders hun toevlucht en uitvlucht tot helikopters waar door de voorraad in Nederland opraakte en er in het buitenland gehuurd moest worden. Op het vliegveld Leeuwarden stonden 18 helikopters gereed: voor de rijks politie om patrouille uit te voeren en voor de medische dienst om ge wonden te vervoeren. Over de reclame-slepers was nog enige onduidelijkheid, maar dat ze er zouden zijn stond vast. Bovendien nam een luchtvaart maatschappij het initiatief tot rondvluchten boven de Elfsteden tocht. De Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie die deze verkeers stroom in de lucht zou moeten coördineren noemde de dreigen de file-vorming van helikopters en kleine vliegtuigen „een unieke situatie in Nederland". LEEUWARDEN (GPD) Wanneer het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden bereid was geweest de wedstrijd en de toertocht te ontkoppelen, zou er naar alle waarschijnlijkheid woensdag wèl een Elfstedentocht voor de 300 wedstrijdrijders hebben kunnen plaatsvinden. Vanuit het beraad met de rayon hoofden, zei bestuurslid jhr. Gus- taaf Witsen Elias: „Zestienduizend mensen op dit parkoers is echt on mogelijk; driehonderd zou kun nen". IJs-deskundige Ir. Henk Kroes toonde zich wat voorzichti ger, maar zei in elk geval geen „neen". Kroes: „De berijdbaarheid en de draagkracht hebben sterk te lijden onder de onverwacht veran derde weersomstandigheden. Voor toerrijders is het absoluut onver antwoord, maar voor de wedstrijd rijders... Tja, dat zijn getrainde mensen met een uitstekende con ditie en flink wat ervaring. Daarom zou het wellicht kunnen. Het risico voor die groep is niet zo groot". Het bestuur gelastte de tocht gis termiddag echter af met de na drukkelijke aantekening dat het niet wilde horen van een splitsing. Daarom ook, wees het bestuur dit weekeinde het aanbod af van de AVRO die een half miljoen wilde betalen wanneer de wedstrijd apart (voorstel: vandaag) verreden zou worden. Tijdens de door de commissaris van de koningin Hans Wiegel („Ik heb respect voor het moeilijke be sluit van het bestuur") bijgewoon de persconferentie waarop het nieuws om de Elfstedentocht woensdag niet te houden bekend werd gemaakt, kwam dit onder werp andermaal nadrukkelijk on- ADVERTENTIE Toto-spelers (Normaal/ Systeem en Gelijk) opgelet: u hebt nog 2 weken kans op een gratis extra prijs. Twee seizoenkaarten 1985/1986 voor uw favoriete club (uit sluitend Nederlandse clubs in 't betaalde voetbal). Of - als u altijd alléén naar het voetballen gaat - één gratis seizoenkaart 1985/1986 én één seizoenkaart 1986/ 1987. Pak die kans. Vraag naar de speciale folder en haal meteen Toto-formulier nr. 4. Deze week weer inleveren! BEWAAR UW KOPIE TOTO-FORMULIER NR. 4 EN KIJK A.S. MAANDAG IN DEZE KRANT OF U WIN NAAR BENT. EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET! DIT ZIJN DE WINNENDE FOKMULIERNt IMMERS VAN WEEK 3: 2449216 2137318 2386854 2340248 2415215 2242142 2597477 2253316 2564229 2273779 2052077 2096295 2022550 2024742 2037655 2086301 2070829 2039420 2102234 2104721 1917515 1946020 1884827 1936875 1940267 1942027 1860818 1939331 1862766 1927169 der de aandacht. Daarvoor zorgde Gaaije Jensma, een garagehouder uit St. Jacobiparochie die was doorgedrongen tot de plaats waar hij eigenlijk niet mocht komen. Hij bestormde het podium, greep een microfoon en deed een hartstoch telijke oproep zonder dat iemand hem tegenhield. „Er kan gereden worden", riep hij in een emotioneel betoog, „als het bestuur de wed strijdrijders tenminste apart laat starten. Maar waarom niet? Hier hebben we 22 jaar op gewacht". Geduldig Voorzitter Ir. Jan Sipkema zichtbaar getekend door spanning en vermoeidheid legde het ge duldig uit, niet gehinderd door het applaus dat Jensma had gekregen. Sipkema: „De wedstrijd en de toer tocht horen bij elkaar omdat een Elfsteden een combinatie is van sport en folklore. Dat kun je niet en dat mag je niet uit elkaar halen. De waarde van de overwinning wordt getekend door het gegeven dat nummer één meer dan 16.000 men sen achter zich liet; dat is het on misbare decor dat de Elfsteden tocht zo'n grote naam heeft gege ven. Wij hechten aan die binding. Daar valt niet over te praten". Voorzitter Sipkema beloofde dat de organisatie doorgaat met het be werken van het trjgect, in de hoop dat de Elfstedentocht binnenkort alsnog kan doorgaan. Die kans op korte termijn, acht weerdeskundi- ge Hans de Jong uit Gorredijk ech ter uitgesloten. Voor het beslissen de beraad tussen bestuur en rayon hoofden (een overleg dan vijf kwartier duurde) was gistermor gen zijn interpretatie van de weers verwachting doorslaggevend. Te voren had het bestuur al een ande re deskundige ingeschakeld voor een mening vanuit de praktijk: Jeen van den Berg (winnaar in 1954; derde in 1963) die na zijn test op zaterdag somber gestemd van het ijs stapte en achteraf gister middag het bestuursbesluit „volkomen terecht" noemde. Weerdeskundige Hans de Jong noemde zijn advies aan het Elfste- denbestuur „een standpunt dat me veel hoofdbrekens heeft gekost". Zijn toelichting daarop: „De com puters van de verschillende sta tions wezen met betrekking tot het dooi-lage drukgebied allemaal een verschillende richting uit. Al les combinerend kwam ik tot de vaststelling dat de komende dagen de temperatuur overdag stijgt tot 1 of 2 graden boven nul en dat het bovendien een zogeheten „vochti ge" dooi zou zijn. Toen was er geen houden meer aan". Alle ingewikkelde gegevens een voudig vertaald, komt het pro bleem erop neer dat de door sneeuwval aangetaste ijsvloer nog verder te lijden heeft gehad (en krijgt) door de invloed van water dat vanwege druk uit de onder grond op het traject komt. Jeen van den Berg vergeleek het met vochtig geworden fondant. Voor zitter Sipkema legde het nog aan schouwelijker uit: „Het ijs is als be schuit dat je in de thee doopt". Ir. Henk Kroes, de ijs-deskundi ge van het bestuur: „Bij wat wij noemen „zwart ijs" hard ijs dus zou die klap op te vangen zijn geweest. Dan geeft nattigheid niets. Nu is het echter fataal. Er zit ten lengte-scheuren die door het schaafsel dat de rijders losmaken, dichtgaan waardoor de verraderlij ke plekken niet meer te zien zijn. Dat geeft een risico dat je als orga nisatie nimmer mag nemen. Wat wij nodig hadden was droog vries weer van zo'n drie graden onder nul. In plaats daarvan is het voch- de koningin Hans Wiegel c tig bij een temperatuur van rond het vriespunt. Dat werd voor ons het breekpunt. Het vervroegen van de Elfstedentocht naar dinsdag zoals velen suggereerden bood geen oplossing. De situatie was niet meer te redden". Weerdeskundige Hans de Jong voorziet dat de dooi zich doorzet tot en met vrijdag, waarna er weer een vorstperiode aanbreekt. „Maar", aldus De Jong, „dan ver wacht ik een nieuw dooi-front dat gaat overwinnen. Voorlopig zie ik het er niet van komen dat de Elf stedentocht alsnog doorgaat". Op timisten echter klampen zich vast aan het gegeven dat van de 12 toch ten het merendeel plaatsvond in fe bruari (6 tegen 5; 1 tocht in decem ber). LEEUWARDEN (GPD) Over de financiële consequenties van het (voorlopig) niet doorgaan van de Elfstedentocht, bestaat geen be trouwbaar cijfer. Ruwe schattin gen komen uit op een bedrag van rond de 50 miljoen gulden aan ge miste inkomsten, welke theorie is gebaseerd op een verwacht aantal van een miljoen toeschouwers die gemiddeld 50 gulden zouden heb ben uitgegeven. De Friese horeca had zich inge steld op een nachtelijke opening, de winkeliers beschikten over toe stemming om hun zaken twee avonden tot middernacht open te houden, er waren honderden ver gunningen verleend voor koek- en zopietenten en na het bekend wor den van de afgelasting verloren de tot in de wijde omgeving van Leeu warden volgeboekte hotels hun lo gés. Links en rechts lagen de stapels T-shirts (f 39,50) met de opdruk 'Friese Elfstedentocht 1985' als souvenirs zonder waarde en de za kenman die tienduizenden spe ciaal geborduurde handdoeken in omloop wilde brengen zag deze bron van inkomsten drooggelegd. Wat de Vereniging De Friesche Elf Steden erbij inschoot, is nog niet berekend. De totale uitgaven van ruim een miljoen gulden zou den gedekt worden door het in schrijfgeld dat voorlopig was be paald op een bedrag van rond 75 gulden. Penningmeester Oebele Wijnstra krijgt pas inzicht in de nergens te verhalen organisatie kosten wanneer de gemeenten en de particulieren die materiaal be schikbaar stelden om de route te bewerken, hun declaraties hebben ingediend. „Dat zijn de belangrijk ste uitgaven die we moeten vergoe den", aldus Wijnstra, „en ik heb er geen idee van hoe hoog dat totaal zal zijn". Voorzitter Jan Sipkema. „Ik re ken op enige coulantie bij het aan bieden van die rekeningen. In dat geval zullen we niet in de rode cij fers komen". Het totaal van deze onkostenpost en de overige uitga ven, moet dan beneden de 130.000 gulden blijven want dat was het kassaldo toen op 1 december de balans werd opgemaakt. De verze kering dekt deze schade niet. Het bestuur sloot een annuleringsver zekering die afgestemd werd op vergoeding bij afgelasting na het definitief vaststellen van de tocht. Van der Duim en Hopman zien er toch maar vanaf DAVOS (GPD) Achteraf deed het er vanzelfsprekend helemaal niet meer toe, maar zaterdagavond namen Hilbert van der Duim en Emiel Hopman reeds het besluit van de Elfstedentocht af te zien. GPD) Het tweetal voelde niets voor een conflict met de schaatsbond nadat vanuit Nederland negatief was ge reageerd op hun plannen. Van der Duim: „Ik wilde de zaak niet op de spits drijven, want daarmee heb ik in het verleden al te veel nare erva ringen opgedaan". Officieel kregen de Elfsteden-en thousiastelingen Van der Duim en Hopman te horen dat ze de schaatssport op korte en lange ter mijn schade zouden toebrengen door van het EK af te zien. Het ar gument dat ze vóór 1 december lid moesten zijn van de Vereeniging de Friesche Elfsteden nam Van der Duim met een korreltje zout. „We hadden waarschijnlijk wel dispen satie kunnen krijgen, maar daarop heb ik niet aangedrongen. Ik wil niet opnieuw met de de bond in de clinch" GIETHOORN/LEEUWAR- DEN (GPD) Zelfs Jan Roelof Kruithof reageerde uiterst nuchter. De 47-jarige architect uit het Drentse Havelte, die in het verleden de organisatie van de Friese Elfstedentocht zo vaak be stookte met verwijten wan neer bleek dat de twaalfde editie geen opvolger kreeg, hetTocifdVórteïatën gaan" was zondagmiddag één en kun je dan weer met kritiek aanko men. Alleen is dat wel heel erg ge makkelijk. Zij zijn verantwoorde lijk voor alle deelnemers. Niet de buitenstaanders, zoals de pers, die grote druk hebben uitgeoefend om al begrip. Hoewel voor hem de kans om dit schaatseve- nement nog eens mee te maken met het klimmen der jaren steeds kleiner wordt, lijkt z'n realisme even groot als zijn verlan gen. „Als het was doorgegaan en het was woensdag een chaos gewor den zou dat de nekslag hebben be tekend voor de Elfstedentocht. En dat kan niet natuurlijk", aldus Kruithof. Hij hoorde het nieuws nadat hij in Giethoorn van het ijs was gestapt met een derde plaats in de 45 kilometer lange Hollands Venetië-tocht. Maar als een vernie tigende mokerslag kwam het be paald niet aan. De doorgewinterde schaatscrack wilde onder geen be ding de beschuldigende vinger richten naar de officals van het ui terst zeldzame schaatsevenement. „Natuurlijk heb ik de kriebels gehad toen het er naar uitzag dat de tocht gereden zou worden, maar toen ik hoorde dat er dooi op komst was wist ik al genoeg. Voor mij stond op dat moment vast dat het niet door zou gaan. Natuurlijk Ook het stokpaard bleef op stal. In het verleden stond Kruithof al tijd vooraan als het er om ging op lossingen te bedenken, die er toe zouden kunnen leiden dat de wed strijdrijders in elk geval de mon- stertocht zouden kunnen afwer ken. Een splitsing van wedstrijd en toertocht bijvoorbeeld. Het zou het Elfsteden-comité de gelegenheid geven slagvaardig op te treden als Koning Winter vorstelijk heerste, want voor een relatieve kleine groep van wedstrijdrijders is de or ganisatie gemakkelijker op korte termijn rond te breien. Dat plei dooi hield hij ditmaal niet. „Ze w ilcn het voor honderd pro cent V..01 kaar hebben en dat heeft tijd n.idig. Daar moetje be grip voor hebben", aldus Kruithof. „Ook als later zou blijken dat het toch wel mogelijk zou zijn geweest, moetje geen kritiek meer spuien". Berusting dus bij de man die al ne gen maal een wedstrijd van meer dan 200 kilometer op zijn naam bracht en algemeen als de onge kroonde Elfstedenkoning wordt .beschouwd. Trouwens ook de an dere wedstrijdrijders, die gisteren in de vroege ochtend in Giethoorn de schaatsen onderbonden om een voorbereidingswedstrijdje te rij den reageerden lauw. Niemand na afloop van de Hol lands Venetië-tocht die met het oor aan de transistorradio zat gedrukt om de beslissende woorden uit dé mond van ir. Jan S. Sipkema te vernemen. Niemand ook die met de vuisten op de formica tafelbla den bonkte van teleurstelling, na dat het bericht van de afgelasting toch was doorgesijpeld in het pa viljoen Smits. Een bijna onver schillige houding bij de atleten, die verbeten hebben getraind voor het grootse evenement. Voor een deel kwam dat door de weinig bemoedi gende weersvoorspelling van weerman Hans de Jong uit Gorre dijk, de belangrijkste adviseur op dat gebied van de organisatoren. Zijn mededeling over de naderen de dooi werkten als een aspirine op de Elfstedenkoorts, die prompt zakte. Maar voor eep deel was de nuch tere opstelling natuurlijk ook een pose om de fikse tegenvaller te ver bergen. Want hoe dan ook is de dertiende aflevering van de Friese Elfstedentocht bijzonder dichtbij geweest en heeft dat feit gezorgd voor een verhoogde polsslag bij menig schaatsenrijder. Zoals bij Marten Hoekstra uit Heerenveen bijvoorbeeld, die zijn glij-ijzers na een hernia-operatie in augustus in elk geval voor dit sei zoen had opgeborgen, maar ze te voorschijn haalde toen hij het his torische evenement dreigde te gaan missen. Uiterst gemotiveerd verscheen hij in Giethoorn aan de start en niet in het minst tot zijn eigen verbazing won hij de eind sprint van een grote groep rijders. De ex-kortebaan sprintkampioen bleef gereputeerde finishers als Henk Portengen (tweede) en de al aardig van een bronchitis herstelde Kruithof (derde) voor. „Maar", moest de 39-jarige Friese garagehouder toegeven, „het tem po lag niet erg hoog en het ijs was ook niet slecht. Het zat me dus wel mee". De favorieten voor de Elfste dentocht, die gisteren in Giethoorn startten, hielden zich dus gedeisd ook al hielden ze de schijn op nooit serieus rekening te hebben gehou den met de verwezenlijking van hun ideaal Dat gereserveerd rijden bleek een dag tevoren al in Eindho ven waar op de kunstijsbaan het nationaal marathonkampioen schap werd verreden. Groninger Lex Cazemier pakte daar vele ron den voorsprong en mocht kenne lijk onbedreigd de titel pakken. „Ruitenberg ïiet een titel lopen. Terwijl hij dit jaar grossierde in grote triomfen. Hij won vorige week in Westerland het marathon kampioenschap op natuurijs, schreef de Heineken-zesdaagse op zijn naam en is leider in het KNSB- klassement. In Eindhoven werd hij slechts vijfde, maar een dag later bleek dat een zinloos offer te zijn geweest. Toch treurde hij er niet om. „Natuurlijk vind ik het wel jammer dat nu deze beslissing is genomen. Aan de andere kant ben ik nog maar 27 jaar en is er nog tijd genoeg, terwijl de concurrenten vanzelf afvallen omdat ze te oud worden". Een ingetogen reactie van Rui tenberg, met kopstukken als Wim Westerveld, Jan Roelof Kruithof, Jos Niesten, Dries van Wijhe en Co Giling behorend tot het rijtje grote kanshebbers. Hij volgde met dat commentaar de algemene lijn, waarvan Giling overigens afweek. De drievoudig nationaal marathon kampioen op kunstijs liet zaterdag avond in Eindhoven verstek gaan, omdat het natuurijs en dan met na me de 200 kilometer tochten priori teit hadden gekregen. „En het ging goed. Dat heb ik wel gemerkt op het Veluwe-meer. Het is dus een teleurstelling dat de Friese Elfstedentocht niet door gaat. Aan de andere kant ben ik blij dat er aan dat nerveuze gedoe van „wel of niet" een eind is gekomen, hoewel ik altijd al heb geweten dat het „nee" zou worden. De 34-jarige kantinebeheerder van de sporthal in Warmenhuizen wil de volijveri ge organisatoren niets verwijten, maar gelooft dat een vroegtijdige, massale schoonmaakactie door de Friese bevolking er voor had kun nen zorgen dat er geen sneeuw op het ijs zou zijn blijven liggen. De ijsvloer zou dan wel bestand zijn geweest tegen de komende dooi. „Overal worden dorpentochten ge houden: in Noord- en Zuid-Hol- land en in Utrecht. Alleen Fries land blijft achterwege".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11