Leger is vijandig milieu voor vrouw 50guldei Een draaibank zonder smeerolie in Vietnam Kassa; Niet mis HBFffl Vakbond wil vertrouwenspersoon Smog zorgt al 600 jaar lang voor overlast Samkalden, Toxopeus: Ministers van Staat Bewaker bij justitie ensceneerde overval Speelplaatsen niet veilig Leidse biochemicus kritiseert projecthulp Bejaarde kiest vaak met-kerkelijk tehuis ZATERDAG 19 JANUARI 1985 PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Driekwart van de vrouwen bij de krijgsmacht heeft wel eens last van ongewenste intimiteiten. Grove taal en seksueel getinte grapjes en opmerkingen komen het meest voor, maar ook gevallen van aanranding en chantage zijn bekend. Dat zo blijkt uit een enquête die de christelijke vakorganisatie van mi litairen ACOM het afgelopen jaar onder haar vrouwelijke leden heeft gehouden. Er werken ongeveer 1500 vrouwen in militaire functies bij de landmacht, luchtmacht en Het onderzoek toont volgens de ACOM aan dat er in het leger het nodige mankeert aan het gedrag ten opzichte van vrouwen, maar dat de krijgsmacht er toch vergele ken met de rest van de maatschap pij niet extra negatief uitspringt. In het bedrijfsleven hebben vrouwen evenveel last van onge wenste intimiteiten, zo stelt de DEN BOSCH (ANP) - Een 21-jarige employé van een particuliere be wakingsdienst heeft op twee ja nuari in het paleis van justitie in Den Bosch een overval in scène ge zet Hij heeft dat gedaan om de aandacht van zijn persoon af te lei den. Het bewakingsbedrijf stelde op dat moment al een intern onder zoek in naar enkele onregelmatig heden. Dat heeft een woordvoer der van de politie meegedeeld. De verdachte, afkomstig uit Vught, had halverwege december ingebroken in het paleis van justi tie. Daarbij maakte hij een pistool, een wapenstok, twee knevelkettin- TANDARTSFRAUDE - De ge meentepolitie van Terneuzen heeft gisteren een tandarts uit die plaats gearresteerd die ervan wordt ver dacht in de periode van 1979 tot en met 1983 het Algemeen Zieken fonds voor een miljoen gulden te hebben opgelicht. Over het jaar 1984 zijn nog geen controles uitge voerd. De man zou herhaaldelijk hande lingen meermalen hebben gedecla reerd. Westerse landen geven ont wikkelingslanden vaak technische hulp zonder zich te bekommeren om de be geleiding en de 'nazorg'. Er worden soms projecten op gezet die niet'goed aanslui ten op het niveau van het hulpvragende land en er is veelal onvoldoende gekwa lificeerd personeel om een project te kunnen voortzet ten. In het Westen wordt dat niet of onvoldoende onder kend. door Wim Wirtz Dr. Kees Planqué, biochemicus aan de Leidse universiteit, heeft dat voor zichzelf vastgesteld aan de hand van zijn ervaringen als coör dinator van een tweetal - weten schappelijke - projecten in Viet nam. "Ik werd daar geconfron teerd met allerlei problemen die te maken hebben met de kloof die er gaapt tussen de hoogwaardige ont wikkeling van het rijke Westen en het niveau van ontwikkelingslan- Kees Planqué: kloof, «foto Hc ACOM, die daarbij verwijst naar een inventarisatie van dit pro bleem die andere CNV-bonden vo rig jaar in hun eigen sector hebben gemaakt. De ACOM is het daarom niet eens met de stelling van de Emancipatieraad dat het met het seksisme binnen de krijgsmacht erger is gesteld dan elders in de sa menleving. Ombudsvrouw Uit het ACOM-onderzoek blijkt dat vrouwelijke militairen veel voelen voor een ombudsvrouw, waar zij met hun klachten terecht kunnen. De bond heeft daarom be- gen, drie holsters, een semafoon en een trui buit. Bij de inbraak werd hij geholpen door een collega, een 23-jarige inwoner van Waalwijk. Het tweetal heeft bekend ook nog spullen te hebben weggehaald uit enkele andere bedrijven die ze moesten bewaken. Alle gestolen goederen zijn teruggevonden. De man uit Waalwijk werkte sinds 1982 bij het bewakingsbe drijf. De andere verdachte trad daar afgelopen zomer als parttime werkkracht in dienst. Sedert die tijd moest de politie van Den Bosch regelmatig uitrukken naar het paleis van justitie wegens loze alarmeringen. De verdachte uit Vught heeft bekend daar verant woordelijk voor te zijn geweest. Op twee januari besloot hij een overval in scène te zetten om de aandacht van zichzelf af te leiden. Het interne onderzoek van het be wakingsbureau had namelijk aan- wijzigingen opgeleverd dat het tweetal betrokken was bij de onre gelmatigheden. De man uit Vught boeide zichzelf na eerst twee ra men te hebben geopend. Hij vertelde te zijn overvallen door twee onbekende mannen. den. Ik hoorde bijvoorbeeld van een fabriek die door een westers land aan Vietnam was geleverd; ze haalden daar maar twintig procent produktie omdat ze onvoldoende gekwalificeerd personeel hadden. Je ziet dat meer: westerse landen die in Vietnam fabrieken neerzet ten, en daar blijft het dan bij. Het is natuurlijk ook de makkelijkste ad ministratieve handeling. Je levert een fabriek en verder bemoei je je niet met de manier waarop zo'n fa briek moet worden voortgezet, dus met de bemanning". Planqué vermoedt dat het in an dere ontwikkelingslanden al niet veel anders toegaat. In zijn visie hebben de rijke donorlanden - hoe goedwillend ook - nog steeds de neiging hun eigen hoogwaardige ontwikkeling te projecteren op Derde-Wereldlanden, die dan wor den geacht in versneld tempo hun achterstand in te halen. Hij noemt het simpele voorbeeld van enkele draaibanken die door een westers land aan Vietnam werden geleverd zonder bijbehorende smeerolie, die daar niet verkrijgbaar was. Hij is in Vietnam tegen meer van dit soort problemen aangelopen en heeft daaruit de conclusie getrok ken dat er in het Westen (of zo men wil: het Noorden) kennelijk onvol doende wordt nagedacht' over de praktische consequenties van be paalde hulpprojecten. Watervarentje Planqué coördineert mede na mens de Stichting NUFFIC (sa menwerkingsorgaan van universi teiten en hogescholen op het ge bied van ontwikkelingssamenwer king) onder meer een project van sloten om zelf nog dit jaar een der gelijke vertrouwenspersoon aan te stellen. De ACOM hoopt dat ook het departement van defensie ini tiatieven in die richting zal nemen. De enquête is medio vorig jaar gehouden door de werkgroep vrouwelijke militairen van de ACOM, als reactie op een verzoek van de SER aan de vakbeweging gegevens te verzamelen over onge wenste intimiteiten op het werk. De bond heeft een kleine 200 vrou welijke leden en van hen hebben er 45 aan het onderzoek meegewerkt. Volgens voorzitter J. Peeters van de werkgroep kan de uitkomst van de enquête als representatief voor de hele krijgsmacht worden be schouwd. Over ongewenste intimiteiten in het leger is nog weinig bekend. Uit de enquête blijkt volgens Peeters dat vrouwelijke militairen bij wat onschuldiger gevallen veelal zelf aan de tegenpartij laten weten dat zij er niet van gediend zijn, wat meestal tot resultaat heeft dat zij er verder van verschoond blijven. Ook enkele ernstige gevallen waar bij het tot aanranding en chantage zijn aan de werkgroep gemeld. Ontslag Voorzover Peeters weet is het nog nooit voorgekomen dat een dergelijk misdrijf tot een zaak voor de krijgsraad heeft geleid. Het is volgens hem al wel enkele keren gebeurd dat slachtoffers zelf maar ontslag namen uit de dienst. For meel kunnen vrouwelijke militai ren die door mannelijke collega's worden lastig gevallen hun beklag doen bij hun commandant. In de praktijk blijkt dat maar weinigen daar gebruik van maken, aldus Peeters, omdat de vrouwen er ken nelijk weinig heil van verwachten. Een belemmering daarbij is ook dat het soms een meerdere is die over de schreef gaat. Dat gaat dan vaak gepaard met chantage, zoals het dreigen om moeilijkheden te maken bij bevordering of het sla gen voor opleidingen, aldus Pee ters. een aantal wetenschappelijke in stellingen in Nederland (Leiden, Amsterdam, Delft, Wageningen) en van de Universiteit van Hanoi. Doel van het project is het onder wijs en onderzoek in Vietnam te verbeteren op het gebied van gene tica (erfelijkheidsleer), celbiologie, biochemie, plantenfysiologie, plantenbiochemie en microbiolo gie. Zo wordt er onder meer onder zoek gedaan naar een in Vietnam veel voorkomend watervarentje - de Azolla - dat in een 'leefgemeen schap' (symbiose) met een bepaald soort blauwwier betrekkelijk grote hoeveelheden stikstof kan omzet ten in ammonium, dat weer ge bruikt kan worden voor bemesting in de landbouw. Een ander project- onderzoek richt zich op het terug dringen van de malariamug, die nu nog voornamelijk wordt bestreden met DDT. Bij dat onderzoek wor den in Hanoi onder laboratorium condities larven van de meest voorkomende malariamug ge weekt. Zo kan het insekt worden gekarakteriseerd en - zo mogelijk - op langere termijn genetisch wor den veranderd. In het kader van het project ko men Vietnamese wetenschappers geregeld naar ons land om hier te worden bijgeschoold. Omgekeerd gaan ook Nederlandse weten schappers, onder wie Planqué, af en toe naar Vietnam om er pools hoogte te nemen en zonodig nieu we afspraken te maken. Politiek Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) heeft het voortbe DEN HAAG (ANP) - Het woord smog is een samentrekking van de Engelse woorden „smoke" (rook) en „fog" (mist). Smog staat ook wel bekend als fotoche- mische luchtverontreiniging. Verontreiniging van de Tucht hangt samen met de sterk toege nomen verstedelijking en indus trialisatie (chemie en petroche mie) en de buitensporig toegeno men energiebehoefte voor pro duktie, transport en comfort. Maar het probleem is al eeuwen oud. Al in 1306 werd in Londen een verbod uitgevaardigd kolen te stoken wegens de rookover last. Ongewone weersomstandighe den leidden in 1930 in België tot een catastrofe. In de Maas-vallei bleven enorme hoeveelheden rook (koolmonoxide) hangen. DEN HAAG (ANP) - Uit een opi nie-onderzoek van de Universiteit van Leiden blijkt dat de kerkelijke gezindte niet zo belangrijk wordt gevonden bij de keuze van een ver zorgingstehuis. Minder dan een kwart van de mensen tussen de vijftig en de zeventig vindt de ker kelijke richting „heel belangrijk". Ruim de helft geeft de voorkeur aan een algemeen tehuis. Volgens het onderzoek spelen staan van dit en nog twee andere projecten in Vietnam voorlopig ge garandeerd. Maar dat lijkt een uit zondering. Er zijn 19 projecten in Vietnam geschrapt en die worden nu langzaam maar zeker beëin digd. Daartoe behoort ook het tweede project dat Planqué coördi neert, namelijk de inrichting van een elektronische, fijnmechani- sche en glastechnische werkplaats ten behoeve van hulpprojecten aan de Universiteit van Hanoi. Planqué waagt zich niet aan poli tieke speculaties over het waarom van deze ministeriële maatregel - bij een aantal organisaties wordt ronduit gezegd dat minister Schoo Vietnam politiek 'niet ziet zitten'. Wel constateert hij dat de 19 ge schrapte Vietnam-projecten onder de vorige minister van ontwikke lingssamenwerking Van Dijk een goede ambtelijke beoordeling heb ben gekregen. "Er wordt nu nogal eens gezegd dat projecten humani taire doelstellingen moeten heb ben. Op grond daarvan worden en zijn ook projecten afgewezen. Maar het is niet duidelijk wat er precies onder humanitaire doelstellingen moet worden verstaan". Planqué is verre van gelukkig met het beëindigen van een betrek kelijk groot aantal projecten in Vietnam. Het land is nog volop in de wederopbouwfase ("Je ziet overal nog de gevolgen van de oor log: verwoeste bruggen, wegen, ge bouwen"), het lijdt in velerlei op zicht onder grote schaarste en heeft een gigantische buitenlandse schuld, terwijl de indertijd door de Verenigde Staten toezegde herstel betalingen uitblijven. waardoor in december duizen den mensen ziek werden en on geveer 60 personen aan vergifti gingsverschijnselen overleden. Soortgelijke omstandigheden deden zich in oktober 1948 in de Amerikaanse stad Donora (Pennsylvania) voor, waar circa 20 mensen de dood vonden door de luchtverontreiniging. Het aantal doden ten gevolge van ex treme luchtverontreiniging in de periode van 5 tot 9 december verscheidene aspecten een rol bij de keuze van een tehuis. Een meer derheid van de 250 ondervraagde ouderen, allen uit Leiden, vindt het belangrijk dat het tehuis een mo dern gebouw is. De vraag van wel ke kerkelijke kleur het tehuis blijkt vooral van belang voor actie ve kerkgangers. De onderzoekers vinden het op merkelijk dat veel nederlands her vormden (36 procent) en gerefor meerden (tien procent) de voor keur geven aan een algemeen te huis. Vooral voor katholieken en nederlands hervormden geldt dat ze nog liever in een algemeen te huis terechtkomen dan in een te huis van een andere christelijke ge zindte. De resultaten van het onderzoek zijn gisteren aangeboden aan de opdrachtgever, de provincie Zuid- Holland. Het provinciebestuur wil de resultaten gebruiken bij het be leid ten aanzien van verzorgingste huizen. Op het ogenblik is onge veer twee derde van de tehuizen in de provincie van confessionele grondslag. - Omstreeks Kerst en Nieuwjaar heeft hij het land opnieuw bezocht. Dat bezoek heeft hem nog eens ge sterkt in de overtuiging dat wester se landen vaak op een verkeerde manier ontwikkelingssamenwer king bedrijven. Daarmee zijn we terug bij zijn algemene kritiek: do norlanden houden zich onvoldoen de bezig met de mogelijkheden voor projecten in het hulpvragen de land. "Je ziet het bij verschillen de projecten: een suikerrietfabriek die niet boven de zestig procent produktie uitkomt, een papierfa briek die door een groot aantal Zweden draaiende wordt gehou den omdat er onvoldoende gekwa lificeerd personeel voor is en om dat er andere problemen zijn die te maken hebben met de situatie in Vietnam. Je hebt er bijvoorbeeld afwijkingen van tien procent in de 1952 in Londen werd berekend op 4.000. Sinds de jaren veertig is het optreden van smog een regelma tig voorkomend verschijnsel ge worden in veel Amerikaanse be volkingscentra. Sedert de jaren zestig werden» ook verstedelijkte gebieden in andere westelijke in dustriecentra en in Japan in toe nemende mate met het euvel ge confronteerd. Smog kan ontstaan als er stag naties optreden in de verticale luchtbeweging, zoals in de vroe ge ochtenduren, wanneer de luchtlagen dicht aan het aardop pervlak kouder zijn dan die er boven. Indien deze toestand en kele dagen aanhoudt, zoals bij geringe windsnelheid in herfst en winter wel voorkomt, kan smog ontstaan. vanaaag officieel geopend door staatssecretaris De Graaf (sociale zaken. Bij die gelegenheid verwis selde tevens een oud Sumatraans handschrift van de koran van eige naar. Drs. J. Slomp, Gereformeerd predikant, schonk dit ruim 150 jaar oude boekwerk de moslimge meenschap als verzoenend gebaar. De koran werd 125 jaar geleden ge schonken aan de Gereformeerde zending'. (foto anpi stroomvoorziening; wij hebben een stabilisator geplaatst waardoor je steeds op 220 volt kunt blijven zitten, maar wij werken heel klein schalig. Bij grootschalige voorzie ningen (fabrieken, landbouwpro jecten ww.) loopje tegen het zelfde soort problemen •'an en die wor den dan vaak onvoldoende onder kend". Het is wat Planqué noemt de 'gap' (kloof) tussen twee ontwikke- lingsniveau's: een technisch hoog waardige voorziening die wordt neergezet in een land met een reus achtige achterstand. "Ik heb het zelf meegemaakt. Er gaat een cen trifuge stuk. Bij ons is dat geen probleem: je belt het bedrijf en er komt een technicus die er alles van weet. Maar in Vietnam moet de technicus die ook allerlei andere DEN HAAG (ANP) - De oud-mi nisters mr Edzo Toxopeus (WD) en dr. Ivo Samkalden (PvdA) wor den Minister van Staat. Premier Lubbers deelde dit gisteren mee na afloop van het wekelijkse beraad. Daarmee komt het aantal Minister van Staat in ons land op zeven. De anderen zijn oud-premier dr. W Drees, mevrouw dr. M. Klompé, mr. J. Burger, dr. M. Ruppert en dr. J. Zijlstra. Toxopeus was van 1959 tot 1985 minister van binnenlandse zaken in de achtereenvolgende kabinet ten-De Quay en Marijnen. Daarna was hij commissaris van de konin- ging in Groningen. In 1980 trad hij toe tot de Raad van State. Samkal den was in het kabinet-Cals (1965- 1966) minister van Justitie en werd daarna benoemd tot burgemeester van Amsterdam. De 67-jarige Toxopeus, die rech ten heeft gestudeerd in Utrecht, begon zijn politieke carrière als VVD-lid van de Bredase gemeente raad in 1949. In 1956 werd hij Tweede-Kamerlid. Nadat hij zes jaar lang minister van Binnenland se Zaken is geweest is hij in 1966 fractievoorzitter van de WD ge worden. Hij is op 62-jarige leeftijd lid geworden van de Raad van Sta te omdat hy ook na zijn 65e door wilde blijven werken. Samkalden heeft indologie ge studeerd in Leiden en is gepromo veerd tot doctor in de rechten. Toen hij 26 jaar was, werd hij in 1938 bestuursambtenaar in Neder lands Indië. Tijdens de oorlog in Nederlands Indië heeft hij in een kamp gezeten. In 1946 keerde hij terug naar Nederland. Tot hij PvdA-lid van Povinciale Staten in Gelderland werd in 1954, heeft hij verscheidende functies uitgeoefend. Samkalden is twee keer minister van Justitie geweest: in 1956 in het derde kabinet Drees en in in 1965 in het kabinet-Cals. Momenteel is Samkalden voorzit ter van Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. (foto Ken Planqué) klussen doet, een handleiding pak ken. Zo'n man moet dus eigenlijk een genie zijn". Volgens Planqué is het een 'heel apart proces' om dit soort proble men vooraf te onderkennen. Ge beurt dat niet, dan kan dat niet al leen ten koste gaan van het project maar ook van andere, algemene voorzieningen: "Je moet goed we ten wat je doet, want de middelen en goederen in Vietnam zijn schaars. Om een voorbeeld te ge ven: in ons project gebruiken wij tachtig procent van de stroom van de hele Universiteit van Hanoi. Je moet daar dus zo goed mogelijk mee omgaan. Dat geldt ook voor fabrieken, voor de bouw en noem maar op. Als je weinig rendement uit een project haalt, kan dat ook in andere opzichten schadelijk zijn voor het land." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hi) voor een stevige premie Van maar helst 50 gulden per man per dag.V Typisch de winterschilder weer! RHKMOCElllKHEDtN' AMSTERDAM (ANP) - Er schort nogal wat aan de veiligheid van speel plaatsen. Jaarlijks worden er naar schatting 20.000 kinderen in de leeftijd van 0 tot 19 jaar in een ziekenhuis behandeld na een ongeval op een speelplaats. Dit stelt de Stichting Consument en Veiligheid in Amsterdam, die over dit onderwerp een symposium hield. Daarbij waren ook vertegenwoordi gers van de rijksoverheid, gemeenten, speeltuin- en recreatie-organisa ties en van TNO-instituten aanwezig. Die zijn tot de conclusie gekomen dat er op korte termijn duidelijkere richtlijnen moeten komen voor de eisen waaraan speeltoestellen, en met name klimapparaten, glijbanen, schommels, wippen, luchtkussens en ka beltoestellen, en speelplaatsen moeten voldoen. 'Rakettenbesluit nog overeind' DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering ziet geen enkele aanlei ding om het 1 juni-besluit inzake de kruisraketten hoe dan ook bij te stellen naar aanleiding van de ontwikkelingen in België en het beraad van de Belgische premier Martens en president Reagan. Premier Lub bers deelde dit gisteren mee op zijn persconferentie na afloop van de ministerraad. Hij sprak in dat verband wel de hoop uit dat het aangekon digde bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromy- ko aan ons land plaats heeft voor 1 november, wanneer Nederland defini tief beslist over al dan niet plaatsing. De premier heeft deze week het Nederlandse standpunt ook nog eens toegelicht tijdens een ontmoeting met de Sovjet-ambassadeur in ons land, Beletsky. In het onderhoud zijn van Russische zijde overigens geen nieuwe cijfers op tafel gebracht over de huidige aantallen geplaatste SS- 20-raketten in de Sovjet-Unie. De Azolla het watervarentje onder de microscoop AMSTERDAM (ANP) - Sinds een eigen moskee. Het cultureel een- gisteren heeft ook de Bijlmermeer trum voor islamieten Taibah is Onderzoek onder Leidenaars

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5