Leiden wil bouw 1000 woningen 'Het openbaar onderwijs is op weg naar een bankroet Plan voor bouw woontoren op terrein Morsweg Geen bezwaar Gedeputeerde Staten tegen nieuw Kijkhuis Wachtlijst voor nier transplantaties groeit Actie schoolhoofd voor hoger bedrag per leerüng ZATERDAG 19 JANUARI 1985 LEIDEN - Een woontoren van ne gentien verdiepingen (vijftig meter hoog) zou uitstekend op z'n plaats zijn op het terrein van de voormali ge conservenfabriek Nieuwenhui- zen aan de Morsweg. Architecten bureau H. Klunder bv schrijft dat in een plan voor een woontoren dat het op verzoek van de gemeente Leiden ontwikkelde. Een woontoren zou een bindend element in de verder wat vormelo ze Transvaalwijk worden, aldus Klunder. Het architectenbureau heeft twee verschillende tekenin gen gemaakt, die dienen als illu stratie van het idee. In beide geval len wordt de woontoren, een idee van ex-wethouder Waal, vijftig me ter hoog. Het verschil zit hem in het aantal woningen dat in de toren komt. In de ene schets is de toren breder en staat geheel los van de bestaande bebouwing. Tussen de bestaande gestapelde woning bouw langs de Morsweg en de woontoren zou in deze variant een buurtparkje komen dat tot het Gal gewater loopt. Aan de andere zijde van de toren komen parkeerplaat sen. De andere variant sluit wel aan op de bestaande bebouwing. Er komt een aantal woningen gesta peld langs de Morsweg, terwijl de toren daar weer haaks op komt te staan. Het parkje wordt door de be bouwing afgesloten en ook kleiner. De woningen in de toren zijn al lemaal optimaal gelegen ten op zichte van de zon en hebben uit zicht op het verlengde van de Oude Rijn. Indien de eerste variant wordt gekozen - een vrijstaande woontoren - bestaan de woningen uit een woonkamer, twee slaapka mers en een badruimte. In de twee de variant is er een slaapkamer minder. Het grote voordeel van een woontoren is volgens Klunder het bindende element. Het terrein van Nieuwenhuizen is een van de vier hoekpunten van het kruispunt Rijnzichtbrug en het Galgewater. Klunder schrijft dat het een vorme loos gebied is met "zeer uiteenlo pende bouwvormen zonder veel onderlinge samenhang". De woon toren zou kunnen zorgen voor die samenhang en tevens kunnen die nen als markant punt dat gezien vanaf de Vismarkt het eind van de binnenstad aangeeft. De hoogte is gelijk aan die van een aantal ande re bouwwerken in Leiden "en geeft daarmee de stad een nieuw stukje silhouet", meent Klunder. Geluidsoverlast van de spoorlijn wordt ondervangen door de toren er 35 meter er vandaan te plaatsen. Om het verkeerslawaai van de Morsweg te beperken wordt de to ren voorzien van geluidsisolatie. Kosten Hoeveel de woningen gaan kos ten, is voorlopig nog niet bekend. De plannen van Klunder bestaan nu nog uit schetsen, die als de ge meente akkoord gaat verder wor den uitgewerkt. Dan komt er ook een prijskaartje aan te hangen. De tekeningen worden volgende week woensdag gepresenteerd aan de raadscommissie voov volkshuis vesting. Wethouder Tesselaar heeft overi gens in een eerder stadium al laten weten niet te gaan bouwen voordat er duidelijke belangstelling is. Hij zei toen: "Als de uitkomst van de studie is dat er een hoog gebouw kan komen, dan gaan we adverte ren om te zien wie daarin willen. Zijn er geen gegadigden, dan gaat het niet door". Vanuit de buurt zijn overigens bij voorbaat al protesten gekomen tegen de toren. LEIDEN Leiden verwacht dit jaar ruim duizend wonin gen te bouwen, waarvan 415 in de Stevenshof. Het rijk is be reid voor de bouw van 752 hui zen subsidie te verstrekken. Verder wil de gemeente 1887 naoorlogse woningen laten re noveren. Hiervan zijn de plan nen voor 850 huizen onzeker omdat de woningcorporaties die ze in eigendom hebben fi nancieel moeilijk zitten. De re novatie van 218 vooroorlogse woningen is eveneens voor dit jaar gepland. Van de woningwetwoningen en premiehuurwoningen voor instel lingen zonder winstdoel komen er volgens de plannen 367 in de bin nenstad, waarvan een aantal be jaardenwoningen. Dit aantal om vat de bouw van 46 woningen aan de Minnebroersgracht, 60 aan de Haagweg op het Perquinterrein, 39 in de Academiewijk waarvan een deel aan het Noordeinde, 30 op het terrein van Glascom, 30 aan de Hekkesteeg, 40 aan de Lange- gracht op het terrein van Clos en Leembruggen, 33 op het terrein van de directie reiniging aan de Noorderstraat en enkele kleine plannen. In de Stevenshof komen 80 van deze soort woningen en 46 woon eenheden in dezelfde klasse. Volgens de gemeen telijke directie volkshuisvesting is de vraag naar wooneenheden sterk gedaald. Bovendien zijn woning- bouverenigingen en de stichtingen studentenhuisvesting en huisves ting werkende jongeren momen teel geen van alle bezig met de ont wikkeling van bouwplannen in de ze sector. De overige woningen in de Ste venshof zijn premie-A- (22) en pre- mie-B- (59) woningen. In de vrije sector is de bouw van 174 huizen gepland, ongeveer 25 meer dan de gemeente vorig verwachtte. De to tale omvang van de bouwplannen in de Stevenshof blijft overigens ook enkele tientallen woningen achter bij de verwachtingen. In de binnenstad en de andere wijken staan 218 woningwetwo ningen en 152 premiehuurwonin gen op het programma. Door het plan voor 60 premiehuurwoningen op het Schutterveld is voorlopig een streep gezet. Ook de bouw van 44 huurwoningen op de grond van de voormalige bioscoop Camera aan de Hogewoerd komt niet dit jaar nog aan bod. Het plan van 97 premie-A-wonin- gen op de hoek HoutmarkVOude Singel staat voor dit jaar op de lijst. De bouw van 71 premie-C-wonin- gen van Nationale Nederlanden in de Merenwijk moet eveneens dit jaar beginnen. Twaalf premie-A- woningen moeten op de hoek van de Pelikaanstraat/Van der Werff- straat komen en twaalf premie-C- woningen op een braakliggend stuk grond aan de Korevaarstraat. Financiële moeilijkheden ver wacht de gemeente bij de renova tie van een groot naoorlogse aantal woningen. Het gaat enerzijds om al langer spelende probleemgevallen zoals 110 woningen aan de Mors weg, 50 aan de Frederik van Ee denlaan en 218 aan de De Bazel- straat van de woningbouwvereni ging Tuinstadswijk. Van twee pro jecten van Eensgezindheid (in to taal 256 woningen aan de Hoflaan) en één van De Eendracht (222 hui zen aan de Beatrixstraat en omge ving) denkt de gemeente dat ook die financieel moeilijk haalbaar zijn. In 1985 moet er bijna 75 miljoen gulden aan bijna 2100 woningen worden verspijkerd. Het gaat in de categorie 'naoorlogs' om ruim 450 woningen van Ons Doel aan de Su- rinamestraat en de Boshof en om liggende straten. Van de Leidse Woningstichting zijn 68 huizen aan de Boshuizerkade en de De Gijse- laarstraat aan de beurt. Ons Belang wil meer dan 300 huizen aan de Druiven- en Kersenstraat en de Marnixstraat aanpakken. De Goede Woning is van plan 135 woningen aan de Brahmslaan en omgeving op te knappen. De Een dracht tot slot heeft een voor haar betaalbaar renovatieplan voor 72 huizen aan de Willem de Zwijger laan en omstreken in elkaar getim merd. Op de lijst van vooroorlogse wo ningen prijken 53 gemeentelijke woningen die verspreid over de stad liggen. De Eensgezindheid is voornemens 114 huizen aan de Trompstraat en omgeving te reno veren en Ons Doel gaat aan de slag met 45 woningen aan de Kanaal straat. C en A hoopt in september te bouwen LEIDEN - Het Kijkhuis heeft de een van de laatste hordes voor zijn nieuwe vestiging in De Camp ge nomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, hebben de zogenaamde verklaring van geen bezwaar afgegeven voor het bouw plan. Jan Boer van het filmhuis wil met de bouw beginnen zodra het weer dat toelaat. Tegen de verkla ring van geen bezwaar is slager Van der Zon overigens in beroep gegaan. C A gaat er vanuit in september met de nieuwbouw aan de Haarlemmerstraat te kunnen beginnen. Het oude Kijkhuis wil het bedrijf als magazijn gaan ge bruiken. De bouw van het nieuwe Kijk huis is opgehouden door bezwaar schriften van de winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat. Onder aanvoering van voorzitter Van der Zon werd bezwaar gemaakt, omdat de bouw een vermindering van het aantal parkeerplaatsen in de omge ving zou betekenen. In december van vorig jaar heeft het bestuur van de vereniging, op aandrang van de leden, het bezwaarschrift ingetrokken. De voorzitter van die club, slager Van der Zon, heeft nu als privéper- soon zijn strijd voor parkeerruimte voortgezet. "De gemeente zegt niet waar de parkeerplaatsen nu wel komen", geeft hij als reden aan voor zijn beroep tegen de beslis sing van de provincie. Als gevolg van deze verwikkelin gen verloop de vestiging van C A aan de Haarlemmerstraat verre van vlekkeloos. De kledingwinkel wil de huidige ruimte van het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat als magazijn gaan gebruiken. Als het bedrijf te lang moet wachten ver dwijnt het waarschijnlijk uit Lei den. Woordvoerder E. Kloos van C A heeft al eerder laten weten 'niet eindeloos te willen wachten'. "We vertrouwen op het gezond ver stand van de indiener van de be zwaarschriften". Volgens Kloos zijn de bouwplannen met de ge meente doorgesproken. "We zullen gevoeligheden alle ruimte geven die ze verdienen. De nieuwbouw moet passen bij de omgeving, bij voorbeeld bij de Hartebrugkerk. We heben ook contact gehad met de buurtvereniging en waar moge lijk zullen we ook haar wensen in het plan verwerken". De Leidse ar chitect Kirch ontwerpt de nieuw bouw van de kledinggigant. Spreekuur Jazz In het kader van de Leidse Jaz- zweek organiseert Jazz on Sun day aanstaande zondag een spe ciaal programma in het Waagge bouw. Met video-jazzshows en op treden van de playbackgroep 'Wall Street Crash' en het Kwar tet van saxofonist Jaap Biezen wordt de week afgesloten. Aan vang half twaalf. De slotsession vindt plaats om kwart voor zes. Bleugrass In de Uyl van Hoogland treedt zondag aanstaande de Bleu- grassgroep 'Scarecrow' op. Aan vang vier uur. Het KNOV houdt maandag avond vanaf acht uur weer spreekuur voor Leidse onderne mers in het midden- en kleinbe drijf. Allerlei vragen kunnen on der strikte geheimhouding wor den voorgelegd. Plaats van han deling is Wienerwald, Steen straat 2. Koffieconcert De Vrije School Leiden, op de hoek van de Pasteurstraat en de Maresingel organiseert zondag een koffieconcert met medewer king van Ellen Looyestijn (mez zo-sopraan), Eveline Vis (so praan en Hetty de Vries piano). Uitgevoerd worden liederen van Monteverdi, Purcell, Mozart, Ro- drigo, Poulenc, Bosmans, Walton en Montsalvatge. De aanvang is half twaalf. Voor kinderen is op vang in de creche mogelijk. De opbrengst is voor de verbouwing van de school. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het speeltuinge bouw. Aanvang acht uur. In 84 376 patiënten geholpen LEIDEN - Volgens de Leidse Stichting Eurotransplant stijgt het aantal Nederlandse nierpatiënten die op een donornier v/achten sterk. In 1984 breidde de wachtlijst zich uit van 673 naar 806, een stij ging van ongeveer twintig procent. Het aantal niertransplantaties nam in 1984 iets toe. Volgens Eurotransplant werden vorig jaar 376 nierpatiënten gehol pen met een niertransplantatie, vijf meer dan in 1983. Van hen kregen er 29 een nier van een familielid, twee minder dan in jaar ervoor. Het aantal in Nederland beschik baar gekomen donornieren steeg in 1984 met 27 tot 369. Hiervan wer den er 201 in eigen land getrans planteerd. De rest ging naar bui tenlandse patiënten 145 Nederlan ders ontvingen een nier van een buitenlandse donor. In 1984 bemiddelde Eurotrans plant bij een toegenomen aantal hoornvliestransplantaties alsmede bij lever-, hart- en alvleesklier- transplantaties in Nederland, Bel gië, Luxemburg en West-Duits- land. Bovendien had uit uitwisse ling plaats van donorharten en -le vers met diverse centra van Euro transplant in Engeland en Frank rijk. Vier maanden cel DEN HAAG/LEIDEN - Het ne gentienjarige meisje dat donder dag werd veroordeeld door de Haagse rechtbank, heeft een straf gekregen van acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk. Abusievelijk is giste ren in de krant vermeld dat ze twaalf maanden zou hebben gekre gen, waarvan vier voorwaardelijk. Ze is'veroordeeld wegens verschil lende delicten op en rond de Uiter stegracht. LEIDEN - "Ik loop keihard tegen tekorten aan. Iedereen zit te schui ven op zijn stoel: hoe kom ik uit met het budget? Niemand komt uit met zijn centen. Gevolgen in de praktijk zijn dat we geen methodes kunnen vernieuwen. We werken met een leesmethode uit de jaren zestig. Als boeken kapot zijn kun je ze niet vervangen. Via de ouder commissie vragen we wel eens bij stand, om materiaal voor handvaardigheid te bekostigen bij voorbeeld. De ouders krijgen geld in kas door fancy fairs en Bingo avonden te organiseren. Maar in wezen is dat een verkapte ouder bijdrage. Terwijl onderwijs ge woon gratis moet zijn". door Raymond Peil Het hoofd van de openbare lage re school De Viersprong aan de Drifstraat, Wim Versluys, heeft de kat de bel aangebonden. Al enige jaren hebben de openbare scholen te weinig geld. Het bedrag dat zij jaarlijks per leerling krijgen voor het onderwijs, gemiddeld 91 tot 92 gulden vindt Versluys flink wat te laag. "Er was het afgelopen jaar. op grond van de inrichting van de denkbeeldige school, een tekort van 63,07 per leerling. Waar moet dat heen? Het openbaar onderwijs op weg naar een bankroet", schrijft het schoolhoofd in een brandbrief aan alle openbare scholen. Hij is van plan een gezamenlijke actie te ontketenen. De geplande verhoging van het bedrag per leer ling voor 1985, gemiddeld met 4,50 gulden, is volgens Versluys, name lijk ruim onvoldoende. "In 1984 is het prijspeil alleen al met zes pro cent gestegen. Ik kan niet verder bezuinigen. De school heeft toch spullen nodig. En als ik te veel uit geef dan krijg ik wat van de ge meente te horen". Verhoging Met deze actie hoopt het hoofd van De Viersprong te bereiken dat de gemeente en de gemeenteraad ervan doordrongen raken dat een forse verhoging noodzakelijk is. "De gemeenschappelijke school raad heeft er de afgelopen jaren steeds op gewezen dat het huidige bedrag per leerling rampzalig is voor de scholen", aldus Versluys. "Ik weet best dat Leiden armlastig is. Maar op een gegeven moment houdt het op". Hij wijst op de bevoordeling van nieuwe scholen door de gemeente "Een nieuwe school, bijvoorbeeld de Stcvenshofschool, krijgt alles nieuw en kan het eerste jaar bijna het hele budget reserveren voor la ter. Voor de aanschaf van nieuwe leermethoden en dergelijke. Naar mijn idee zitten alle openbare lage re en kleuterscholen in Leiden met deze problemen. Maar de oudere scholen zijn er het ergst aan toe" De verschillen tussen de scholen in Leiden en de omliggende ge meenten zijn, volgens Versluys, groot. Maar ook in de gemeente zelf krijgt de ene school meer geld dan een andere. "In de omringende gemeenten ligt het bedrag per leer ling op 110 tot 140 gulden per leer ling. Daar hebben de scholen te vens de mogelijkheid om extra kredieten aan te vragen Voor de schoolbibliotheek krijgen die scholen vier tot vijf gulden, wij twee gulden per leerling. Bij de ka tholieke scholen ligt het bedrag per leerling minimaal op 140 gul den", stipt hij enkele scheve ver houdingen aan. In de praktijk zijn de gevolgen duidelijke merkbaar, zoals eerder al even bleek. "Ik heb de helft van de leesmethode van de eerste klas kunnen vernieuwen, de andere helft volgt misschien pas over een paar jaar. De prijzen van boeken stijgen schrikbarend, papier kost goudgeld. En bij een school gaan toch al gauw veertig- tot vijftigdui zend kopieën per jaar de deur uit" Computer "De kinderen moeten de boven ste lijn in hun schrift gebruiken en tussen de opdrachten maar een re gel overslaan. Als er geen klei meer is dan kunnen de kinderen niet meer kleien", somt Versluys op. "Ik wil niet de indruk wekken dat het onderwijs nergens meer naar lijkt. Dat is ook niet zo. Maar het probleem zou best eens wat meer aandacht mogen krijgen" "Een televisie we hebben een zwart/wit-tv uit 1971. Ik mag vol gend jaar misschien een andere ko pen. Daar geeft de gemeente 367 gulden voor Van de oudercommis sie heb ik een kleurentv gekregen omdat alle schooltelevisiepro gramma's in kleur zijn. Zeker bio- logieprogramma's moet je toch in kleur kunnen zien. Op andere scholen gebeurt het ook zo". "Ik praat nu over vervanging. Als het om vernieuwing van onder wijsmethoden gaat: een bepaalde rekenmethode die ik nodig heb omdat er bepaalde problemen zijn met rekenen die kan ik niet kopen. Computers: de minister roept dat de scholen computers moeten heb ben. Ik kan daarvoor in geen hon derd jaar het geld bij elkaar krij gen. Wat we zelf nog kunnen be sparen is marginaal". Volgens Versluys hebben de kleinere scholen nog meer last van financiële kortademigheid. "Een typemachine of een stencilmachi ne is altijd even duur. Toch krijgt een kleinere school minder geld er voor. omdat bedrag per leerling voor de aanschaf vrijwel hetzelfde blijft" Klagen de ouders1 "Jazeker". Schoolhoofd Versluys in een ran d gen antwoordt Versluys stellig 'Zij zien ook de verschillen met de bij zondere scholen. Zij halen soms hun kinderen van een openbare school en sturen hen naar een bij zondere school. Hoe lang kunnen we doorwerken op deze manier1 Zo kan het niet doorgaan. We hou den het wel tot 1990 vol, maar dan zitten we nog met boekjes uit 1960 En dan is ieder boek een losbladig systeem". Nijdig Versluys is nu twee jaar school hoofd in de Kooi. Daardoor kon hij niet eerder fors aan de bel trekken "Ik heb nu voldoende financieel inzicht Aan de directie onderwijs van de gemeente heb ik al ettelijke verzoeken gestuurd Nu belooft ze eerst dat het bedrag per leerling een kwart omhoog zou gaan en dan blijkt dat vijf procent te worden Daar ben ik goed nijdig over". Hij wil met zijn actie bereiken dat de gemeenschappelijke school klassen van de Viersprong Als boek raad de gemeente adviseert het be drag per leerling te verdubbelen en- het jaar daarop eenzelfde bedrag erbij doet. "Dat kun je dan terug brengen tot een reeel bedrag Zo kunnen we de achterstand inhalen Het bedrag per leerling dat we nu krijgen is in feite alleen voldoende voor de aanschaf van verbruiks- goederen 140 gulden per leerling gulden, zoals andere scholen krij gen, is ook niet genoeg, maar dat zou wat meer luci.* bieden". Onderwijsambtenaar Pedro Pe ters noemt de zorgen van Versluys 'terecht'. "Daar zijn wij allemaal en is de politiek het nadrukkelijk over eens. Er komt volgend jaar een ini tiatief van de gemeente om het be drag per leerling eens goed te be zien Dat het bedrag te weinig is, is duidelijk"' Volgens Peters wordt nog even gewacht in verband met de invoe ring van de wet op het basisonder wijs Je gaat niet in 1984 alles op zijn kop zetten als er in 1985 een nieuwe wet komt waarin de finan- •n kapot zijn. kun je ze niet vervan- ifoto Holvast) ciering helemaal nieuw wordt". De commissie Londo is bezig met het opzetten van een nieuw, voor het hele land geldend, systeem voor de berekening van het geld dat nodig is om een school in stand te hou den Peters schuift een groot deel van de problemen door op het bord van het rijk. "Je krijgt een vast be drag voor onderwijs en moet dan maar zelf uitzoeken hoe je het ver deelt" Verder wijst hij erop dat de ge meente na het verschijnen van de nota 'Leiden maakt basisonder- Wijs' een pot in het leven heeft ge roepen waaruit elke school jaar lijks duizend gulden kan aanvra gen voor onderwijsvernieuwingen "Bijna alle scholen maken daar ge bruik van", aldus Peters De ver schillen tussen wat de bijzondere en openbare scholen per leerling kunnen besteden, wijt hij aan het feit dat de bijzondere scholen de mogelijkheid hebben om bijvoor beeld geld voor onderhoud aan leermiddelen uit te geven

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3