Zoeterwoudse zonen nu rijp voor de rok Bejaardenhuis wil jongeren als huurders Leiderdorp heeft kunstwerk binnen Sweetwood Dixie Stompers breken door 'De Kaag' sprokkelt geld bijeen voor verenigingsboot Tijdelijk woonwagens op Endegeesterstraatweg Oegstgeest door 'oude sok' tien mille rijker ZATERDAG 19 JANUARI 1985 ZOETERWOUDE - "Vijf jaar geleden is het allemaal begonnen in de rietomkraagde boezem van 't Groene Hart van Holland. Zes zonen van Zoeterwoude kregen het muzi kaal op de heupen. Ze waren uit de klompen gewassen, maar nog niet helemaal rijp voor de rok. Vanavond bent u getuige van de doorbraak of afbraak van de Sweetwood Dixie Stompers". Inmiddels rijp voor het rokkos- tuum, begon de van oorsprong Zoeterwoudse dixielandband dins dagavond op bovenstaande wijze aan het jubileumconcert in de chi que Leidse Schouwburg. "Het zal ons muzikale hoogtepunt wor den", zeiden de Zoeterwoudenaren Jos Paardekooper (26) en Ton van Rijn (23) enkele uren voordat het doek op ging. Ze kregen gelijk. De zaal was uitverkocht en 'half Zoe terwoude' zat te genieten van de correct uitgevoerde muziek van de Dixie Stompers. "De hele Geerweg zit op de eerste rij", grapte spreek- stalmeester Paardekooper op die Zoeterwoudse avond in de Leidse tempel van de muzen. Hun eerste langspeelplaat werd in de monumentale schouwburg ten doop gehouden. Jos Paarde kooper, Ton van Rijn, Gerrit Ver hagen, Gerard Straathof, Peter de Ridder en Jan Lelieveld hadden dat vijf jaar geleden niet durven 'dromen. Dit Zoeterwoudse zestal stond destijds aan de wieg van de Dixie Stompers. De laatste drie zijn er inmiddels om uiteenlopende redenen uit Ze zijn vervangen door Frank Scher mer (Leidse glipper, maar woonachtig aan de Zoeterwoudse- weg), Henk Versnel (Warmondse hoogleraar oude talen) en beroeps- trompetist Wim van Zoeren uit Ridderkerk. Stomp De zes bovengenoemde 'zonen van Zoeterwoude' speelden in de eveneens succesvolle plaatselijke Sint Jans Fanfare. In oktober 1979 maakten ze een keer "voor de door Dirk Jan Roeleven gein" dixielandmuziek op een con certavond van de fanfare. Daarmee is het allemaal begonnen. Het be viel ze goed en ze gingen door. Voordat de Sweetwood Dixie Stompers (Stompers heeft niets met Stompwijk, het buurtschap nabij Zoeterwoude, te maken. Een 'stomp' is een bepaald ritme) werd opgericht, speelden de meesten al in de Zoeterwoudse boerenblaas- kapel 'De Rammeljetsers', die bin nenkort het tienjarig bestaan viert. Het lidmaatschap van dit bonte ge zelschap was niet te combineren met de steeds voller wordende concertagenda van de Dixie Stom pers. Na het officieuze debuut werd op 15 januari 1980 het eerste echte op treden in Zoeterwoude gegeven. Die dag beschouwen de Sweet- wood-muzikanten als de oprich tingsdatum van hun band. Tussen toen en nu is er veel gebeurd met de 'dixielanders'. Hoogtepunten waren optredens in de Groenoord- hallen voor het NCRV-programma Stedenspel en het winnen van het Haagse Jazz Concours in 1984. De televisieoptredens waren vol gens Ton van Rijn en Jos Paarde kooper muzikaal niet zo'n hoogte punt. "De muziek was vrij slecht te horen, het publiek maakte wel erg Agenda ZATERDAG Leiden Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Stadsgehoorzaal - Key Town Jazz Festi val, 20-4 uur. The Duke - Oude Singel, Gerard Stey- ger Jazz Band, 21.30-1.30 uur. Therapeutikum - Rijn- en Schiekade 16, inleiding P.C. Veltman over de beteke nis en achtergrond van hetr Drie-Konin- genspel uit Oberufer, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Drama della gelosia' van Ettore Scola, 21.15 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 19.30 en 22.15 uur. Leiderdorp Zijlkwartier - Nieuwjaarsbal carnavals vereniging De Rijnschuimers, 20.30 uur. Wassenaar Jongerencentrum Tent - v. Z. v. Nije- veltstraat 204, disco, 21.30 uru. Praethuys - kantine Duinrell, bal carna- valsverening De Deijlknotsen, 20.30 Zoeterwoude KPJ - Westender, disco met uitreiking prijzen recordweekend, 21 uur. De Sweetwood, Dixie Stompers zijn hier 'generaal' aan het repeteren voor het jubileumconcert. Het rokkostuum hing toen nog in de kast. 's Avonds bewezen zij rijp te zijn voor de rok. Op de voorgrond (v.ln.r.) de Zoeterwoude naren Ton van Rijn, Gerrit Verhagen en Jos Paardekooper. (foto Holvast) WARMOND - De koninklijke watersportvereniging De Kaag hoopt met een grootscheepse loterij geld bijeen te sprokkelen voor een nieuwe ver enigingsboot. De huidige boot, 'Houten Klaas' genaamd, doet al 45 jaar dienst als opleidingsvaartuig, reddingsboot en start en finishschip en is aan vervan ging toe. Door welke boot de zeven meter lange motorvlet wordt vervan gen hangt af van de opbrengst van de loterij. Wanneer de vereniging alle duizend loten, in de vorm van Delftsblauwe tegels, verkoopt is de opbrengst aardig. De stenen loten, voorzien van nummer en verenigingsgebouw, kosten namelijk 100 gulden per stuk. Op dit moment heeft de vereniging, die dit jaar 75 jaar bestaat, al bijna 400 loten verkocht. Ze is hier blij mee. De actie staat namelijk nog pas in de kinderschoe nen en loopt nog maanden door. Pas tijdens de Kaagweek, gehouden van 6 tot 11 juli, worden de honderd prijzen, waaronder een auto en enkele videorecorders, verdeeld. Inlichtingen: mevrouw Hoek, tel. 02521 - 131126. veel herrie", aldus het tweetal, "maar het was wel goed om de ze nuwen in bedwang te leren hou den". Op het jazzconcours in Den Haag werd wel aandachtig geluisterd naar het werk van de Zoeterwoud se Dixie Stompers. De eerste plaats in deze sterk bezette wed strijd was een erkenning van de kwaliteiten van de band. Jos Paar dekooper had in café De Paap hele maal een goede tijd, omdat hij met Cooker's Hot Five (de band rond om het Warmondse fenomeen, trompettist Huub 'Cooker' Weijers) ook nog eens derde werd. Motor De eerste burgers van Leiden en Zoeterwoude waren dinsdagavond in de zaal om de eerste van de vijf honderd geperste langspeelplaten te ontvangen. Burgemeester Hou- dijk van Zoeterwoude ("Ik ben he laas geen muziekkenner") had de Stompers voor het eerst gehoord op het Oranjebal in de Eenden kooi. Hij was erg enthousiast over de verrichtingen van zijn 'zonen'. Volgens Houdijk dat logisch ver klaarbaar: "Ze komen uit de Sint Jans Fanfare en dat is een goed nest. Ik vond de 'sound' voortreffe lijk. Dat er veel Zoeterwoudenaren waren, was bepalend voor de goe de sfeer". Alles op een rijtje zettend, lijkt het de Dixie Stompers voor de wind te gaan. Volgens Jos Paarde kooper, de motor achter de band, schuilt de kracht van de band in het collectief: "Solistisch zijn we niet echt opvallend, maar met el kaar gaat het inderdaad erg lek ker". Toch werden na het optreden van afgelopen dinsdag de solisti sche verrichtingen van trombonist Ton van Rijn geprezen. Deze boe renzoon uit de Geerpolder is pas tien jaar geleden begonnen in de Sint Jans Fanfare. Nu speelt hij ook veel in andere bands. Binnen kort maakt Van Rijn de grote over steek naar Nieuw-Zeeland om fa milie te bezoeken. Voor hem heb ben de Dixie Stompers een vervan ger. Na het optreden in de Schouw burg toog het in rokkostuum ge stoken gezelschap naar het bruine café 'In den ouden Marenpoort'. Daar werd Van Rijn nog eens extra in het zonnetje gezet, terwijl het opgenomen jubileumconcert van die avond uit de luidsprekers schalde. Studentikoze types dansten door de zaak, terwijl een keurige stu dente luidkeels meezong met de 'Farewell Blues', het afscheids- nummer van die avond. Het lijkt tegenstrijdig, muzikanten van het 'harde' platteland die het nachtle ven in een 'decadente' universi teitsstad opfleuren. De 'swing' ver broedert kaaskoppen en studiebol- len. De Sweetwood Dixie Stom pers hebben in vijf jaar bewezen rijp te zijn voor de ro(c)k en de gro te stad. De kinderklompjes ont groeid. LEIDERDORP - Loslopende Leiderdorpse honden hebben de afgelopen dagen veel leed veroorzaakt onder verzwakte eenden. De beestjes worden opge jaagd, uitgeput en soms zelfs gewond of gedood. Vooral op het ijs in de Houtkamp is de si tuatie ernstig. De politie vraagt de bevolking dan ook dringend om de viervoeters aan de lijn te houden. Agenten hebben de af gelopen dagen al heel wat waarschuwingen uitgedeeld. ZONDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 19.30 en 22.30 uur. Pieterskerk - Gospelconcert m.m.v. Lil lian Boutté en het Rijnlands Chr. Man nenkoor, 11 uur. Waaggebouw - uitswingen jazzweek, 11.30-18 uur. The Duke - Oude Singel, Funk Jazz o.Lv. Karei Boehlee, 15-18 uur; Slotses- sion o«l.v. Jim van Es. 21.30-1.30 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, Bom melfilm 'Als je begrijpt wat ik bedoel', 13 uur. Warmond Achthoek Mariënweide - koffieconcert Oude Raadhuis, 11 uur. Jazz Sociëteit - Dorpsstraat 5, optreden Milly Scott, 15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, disco, 14 uur. Clubhuis SVLV - JuL van Stolberglaan, klaverjassen, 14 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, film 'Police Academy', 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 tot vr 25 januari door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Floryn 19, Leider dorp, tel. 894400. Marte Röling brengt geesteskind LEIDERDORP - Eindelijk heeft het Leiderdorpse gemeentehuis dan een 'echt' kunstwerk. De be kende Amsterdamse kunstenares Marte Röling kwam haar geestes kind, een achttal werken die de ge schiedenis van het dorp aan de Rijn tekenen, zelf brengen. Met in het kielzog een aantal medewer kers die eveneens 'bloed, zweet en tranen' hebben gegoten voordat het er eenmaal was. Eigenlijk had heel Leiderdorp erbij aanwezig moeten zijn, want de ongeveer 25.000 gulden kosten de wandversiering is natuurlijk voor de hele gemeente bedoeld. Maar in de praktijk kan iedere Lei derdorper ervan genieten, want de acht tekeningen prijken nu in de raadzaal. En die is voor iedereen schoolTOendir^etjer'-dTt^en^ aanspraak op volledigheid" wilde maken. Ze bekende zich lelijk op de opdracht te hebben verkeken. Een jaar lang is ze Leiderdorp 'in gedoken', om er met veel teveel ge gevens weer uit te komen. Niet voor niets heeft het zo lang ge duurd voordat het kunstwerk af Overigens heeft de discussie rond een kunstwerk in het ge meentehuis nog veel langer ge woed. Vier jaar, om precies te zijn. Iedereen had zo z'n eigen mening over wat mooi en lelijk was en ver schillende kunstwerken prijkten een tijdje 'op proef in het ge meentehuis. Uiteindelijk, zo ver klaarde wethouder Gehner giste ren bij de overdracht, herinnerde zij zich uit vroeger tijden toegankelijk, met name tijdens commissie- en raadsvergaderin gen. De eerste reacties op de tekenin gen waren positief tot uitermate lo vend. Geheel naar wens van de werkgroep, die de komst van het kunstwerk moest begeleiden, heeft Marte Röling figuratief gewerkt. Zelf lichtte de kunstenares de ver schillende symbolen nog eens toe. Zo blijkt ze na grondige bestude ring van het dorp (ze nam zo'n 40 boeken door en zwierf regelmatig rond in Leiderdorp) twee belang rijke karakteristieken te hebben gevonden. De Rijn is er één. De eeuwenoude rivier is gesymboli seerd door de blauwe kleuren in de tekeningen. Tweede kenmerk van Leiderdorp is de Snelweg, die de gemeente doorklieft. Dat vond Marte Röling iets heel opmerke- Oegstgeest rondmet grondeigenaar OEGSTGEEST - Eén de meente heeft aangespannen tegen wijklaan. Half maart zal dit be- Endegeesterstraatweg ter hoogte zwaar worden behandeld. Oegst- van de manege. Het college van be- geest moet de tijdelijke standplaat kon tekenen". Dat bleek Marte Röling te zijn. "En tot mijn starre verwondering vond ze het nog leuk ook om iets voor Leider dorp te maken". Kunstenares Marte Röling (met knoten wethouder Irma Gehner poseren trots bij e De tekeningen hangen nu verspreid in de raadzaal. stuur van grondeigenaar de Leidse universiteit stemt er in principe mee in dat Oegstgeest hier een tij delijk woonwagenkampje inricht. De tijdelijke standplaatsen zouden letterlijk op de grens van Oegst geest en Leiden komen. De ge meente is ook nog in onderhande ling met een tweede grondeigenaar in Oegstgeest. Wie en waar dat is, wil men nog niet bekend maken. Dat de universiteit in principe in stemt met het tijdelijk beschikbaar stellen van grond bij de Leeuwen hoek, noemde burgemeester Sj. Scheenstra gistermiddag "goed nieuws". "Er begint schot in de zaak te komen", zei Scheenstra. Met deze opmerking doelde hij me4 de op de vooruit geschoven behan deling van een bezwaarschrift bij de Raad van State. Dit bezwaarschrift gaat over de (foto Holvast) onteigeningsprocedure die de ge- i het kunstwerk. Huize Emrnaus in Zoeterwoude moet van te kleine ruimtes af ZOETERWOUDE - Het Zoeter woudse bejaardencentrum Huize Emmaus wil kamers gaan verhu ren aan jongeren. Momenteel on derzoekt het bejaardencentrum of er belangstelling is om een kamer üjks""ik kén geen"geme?nte'die huren. Het bestuur van Huize i Leiderdorp", Emmaus moet nog een standpunt bepalen over de voorwaarden voor verhuur van kamers in de ver pleegstersflat. Overigens is het geen strikte voorwaarde dat slechts 'jongeren' in aanmerking komen voor een kamer. De gedachte om kamers te ver huren aan niet-bejaarden is ont staan omdat de overheid geen toe stemming meer geeft aan Huize Emmaus om bejaarden tijdelijk te huisvesten in de leegstaande ka mers voor het verplegend perso neel. Dit past in het landelijk be leid om het aantal bedden voor be- jaarden terug te brengen. Boven- als het in de 16e eeuw gesloopte dien zijn de kamertjes te klein. De dat heeft. De léf t sprak 7 Afbeeldingen Andere afbeeldingen: een geld gevende en geldontvangende hand. Die staan voor de eeuwen lang gevoerde handel in het dorp. Water, toendra en vissen duiden op de eerste aktiviteiten, die oeverbe woners eeuwen geleden hebben ontplooid. Op tekening twee is het silhouet zichtbaar van het Huis ter Does, inclusief de graaf van Hol land. Het oorlogsgeweld is in een a de tekeningen personeel te peilen. Tot dusver heeft hij geen gegadigde gevon den. "Een stukje beperking van de vrijheid zou hierbij mee kunnen spelen", aldus Groeneveld. Het personeel van Swetterhage is vol gens hem goed onder dak. Er zijn in Zoeterwoude zelfs nog twee ka mers vrij voor 'Swetterhagenaars'. De gemeente Zoeterwoude heeft weinig te zeggen over de verhuur van kamers door Huize Emmaus. "Het bestuur is vrij om daar met hun ruimte te doen wat ze wil. Voor kamerverhuur is geen woon- paar gega- vergunning nodig. Het is niet zo kamer in het be- dat mensen op deze wijze via een achterdeur inwoner van Zoeter- klooster Engelendaal. De ontelbare brouwerijen en uit spanningen, die Leiderdorp ooit ryk is geweest, hebben een plaatsje in het kunstwerk gekregen. En het tegenwoordige Leiderdorp is afge beeld met de snelweg (uiteraard), de Tweede Wereldoorlog, het nieu we raadhuis én met bloemen. "Want ik was tijdens mijn zwerf tochten zo getroffen door de enor me hoeveelheid bloemen die hier staan", aldus verklaarde de kunste nares, die overigens "geen enkele leegstand is ontstaan door het doorschuiven van bejaarden naar andere woningen in het centrum. Aangezien leegstand een onvoor delige zaak is, kwam Huize Em maus op het idee om de kamertjes dan maar in de vrije verhuur te doen. Het zou gaan om zes tot acht ;kamers op één verdieping. De ge stoffeerde kamers zijn twaalf vier kante meter groot en hebben een eigen ingang. Koken zou in princi- zelf. De huurprijs zou rond de 250 gulden per maand moeten liggen. Eén van de kamers is al ver huurd aan een onlangs terugge keerde Zoeterwoudse missionaris die geen woonruimte had. Wat be treft de invulling van de andere ka mertjes denkt de directie van Hui ze Emmaus aan jongeren. Men heeft contact opgenomen met de woongemeenschap voor verstan delijk gehandicapten Swetterhage en met de Leidse stichting studen tenhuisvesting. Volgens de directie van Huize Emmaus zijn er al een digden voor jaardencentrum. Voordat de toe wijzing definitief is zal het bestuur woude worden. Ze zullen hier eerst van Huize Emmaus het ücht nog op groen moeten zetten. Voorwaar den als geluidwerende voorzienin gen en een duidelijk huisregle ment zullen dan nog nader moeten worden besproken. Ook de ligging van de kamers boven de zieken boeg speelt mee. Het doorzetten van de plannen zal afhangen van de gebleken belangstelling. vijfjaar moeten wonen om als wo ningzoekende geregistreerd te kunnen worden", aldus gemeente secretaris Kruithof. Helemaal zeker is de komst van anderen dan bejaarden in Huize Emmaus nog niet. Indien er vol doende belangstelling bestaat en aan een aantal randvoorwaarden kan worden voldaan is de kans echter groot dat het plan doorgaat. Een kink in de kabel kan komen als Huize Emmaus toestemming krijgt om snel te renoveren. Deze renovatie is nodig om een aantal kamers te vergroten en om de ge vel op te knappen. Hier en daar re gent de gevel een beetje door. Als het bejaardencentrum toe stemming krijgt om te renoveren, zullen de kamers in de verpleeg stersflat worden gebruikt om be jaarden tijdelijk in te vestigen ter wijl hun kamer elders in het cen trum wordt verbouwd. Emmaus- directeur R. van Haaster wijst op het verzoek om renovatie dat bij de provincie ligt. "Als Emmaus hoger op de prioriteitslij st komt en reno vatie binnen afzienbare tijd kan ge beuren, zullen we de kamers hard genoeg nodig hebben", aldus Van Haaster. Hij benadrukt dat het be stuur nog een definitieve beslis sing moet nemen over de verhuur van kamers. De peiling van de be hoefte gaat echter gewoon verder. hebben aangelegd. Indien de verwerving van grond voor dit permanente kamp door gaat, ziet Oegstgeest af van de aan leg van een tijdelijke voorziening. "We gaan natuurlijk geen honder duizend gulden in de sloot kiepe ren", aldus Scheeristra. OEGSTGEEST In een stoffige la van een oud-bestuurslid van het voormalige Oegstgeester tennis park De Krogt is orflangs toevallig een spaarbankboekje gevonden met ruim tienduizend gulden. Dit bedrag komt ten goede aan de ge meente Oegstgeest en zal moeten worden besteed in de 'tennissfeer'. Dat is in de statuten vastgelegd. De voormalige stichting tennispark De Krogt bestaat al tien jaar niet meer. Al die tijd is de rente keurig bijgeschreven op het spaarbank boekje. De besteding die de gemeente aan de onverwachte meevaller denkt te geven zal het opknappen zijn van het voormalige clubge bouw. Overigens moet de stichting tennispark De Krogt officieel nog steeds worden opgeheven. Dit is nog niet gebeurd omdat de meeste voormalige bestuursleden uit Oegstgeest zijn vertrokken. Slechts één bestuurslid is in Oegst geest gebleven. De overige be stuurders van weleer worden in den lande opgespoord. Pas wan neer de stichting officieel is geli quideerd, vervalt 'de oude sok' aan de gemeente Oegstgeest. Swetterhage Bij Swetterhage is in elk geval geen personeelslid dat in Huize Emmaus wil gaan wonen. Peter Groeneveld coördineert de huis vesting van het personeel gemeenschappelijke Swetterhage. Hy kreeg enige i Pe ruimte moeten gebeuren, maar kan in beperkte mate ook in de kamer LEIDSCH DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Een Sleuteltje opgeven: Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 3203571t Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65.70 Per post/89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer; 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) tel. 071-144941. tst 219 P .J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2