LEIDSCH DAGBLAD Smogalarm legt Roergebied lam Politie stuit op netwerk voor kinderporno Veel belasting kwijtgescholden 'Lastenverlichting in geding' Voor een tientje véél wijzer Explosie bij chemisch complex: 33 gewonden DEMMENIE 'Suriname op weg naar rechtsstaat' LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37606 Diredeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar *4 hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus S4 2300 AB Lesten Voor W.nre. zie colofon HULST (GPD) - De rijkspolitie is via een inval in een seksshop in Hulst op het spoor gekomen van een internationaal netwerk voor kinderporno en prostitutie. Het zou gaan om een kinderbordeel in West-Duitsland en adressen in Ne derland en Noorwegen, waar min derjarigen worden aangeboden voor foto's, films en prostitutie- doeleinden. Uit dit onderzoek - waarbij ook Interpol is betrokken blijkt te vens, dat een aantal sekszaken in Zeeuws-Vlaanderen kinderporno vertoont of verkoopt. In dat kader wordt melding gemaakt van vier films en diverse boekjes. In de Hul ster seksshop was een videoband met kinderporno voorradig, die door het bedrijf en een handels maatschappij in de verkoop is ge bracht. De affaire kwam vrijdag 4 janua ri aan het licht toen de rijkspolitie van de groep Hulst na een tip de seksboetiek in Hulst doorzocht. De twee eigenaars bleken een bemid delende rol te spelen bij het ont wikkelen en afdrukken van een filmrolletje van een 40-jarige Belg, dat zestien pornografische afbeel dingen van Belgische meisjes tus sen de acht en twaalf jaar bevatte. Toen de man de foto's diezelfde dag kwam ophalen, werd hij, met nog eens 27 opnamen op zak, gear resteerd. Hij kwam door het orga niseren van modeshows van kin derkleding in contact met zijn jon ge 'modellen' en bleek in totaal elf meisjes uitsluitend voor privé- doeleinden te hebben gefotogra feerd. Toen de Belgische rijkswacht op verzoek van justitie in Nederland de woning van de man doorzocht, trof zij een uitgebreide correspon dentie over kinderporno en prosti tutie aan. Zo hadden enkele Neder landers gereageerd op een adver tentie in een pornoblad, waarin de Belg modellen vroeg. Uit de brie ven bleek ook, dat er via Noorwe gen en de Bondsrepubliek meisjes beschikbaar konden worden ge steld. In dat laatste land zou zelfs sprake zijn van een kinderbordeel, waar op het gebied van porno en prostitutie 'van alles mogelijk moest zijn'. Interpol trekt het ma teriaal na. Uit verklaringen van de drie ver dachten leidt de politie af dat de handel ook in Zeeuws-Vlaanderen welig tiert. Het drietal is inmiddels op vrije voeten gesteld. Nadat de Belg door de Nederlandse politie was losgelaten, is hij dinsdag 8 ja- •nuari opgepakt door de Belgische rijkswacht op grond van strafbare feiten, gepleegd in zijn geboorte land. Bij het onderzoek in de porno- zaak werkt de rijkspolitie van Hulst samen met de dienst jeugd zaken van het district Middelburg van de rijkspolitie. KEULEN De vlammen reikten honderden meters de lucht in na de explosie in de Rheinische Orifxn Werke, een chemische fabriek bij Keulen. (foto AP KEULEN (Reuter/DPA) - Bij een zware ontploffing in een petro-che- misch complex in de buurt van Keulen zijn gisteren 33 werkne mers van de raffinaderij gewond. Zeven personen zijn er ernstig aan toe. Volgens de politie bevat de wolk geen giftige stoffen en is er geen gevaar voor de bevolking. De explosie deed zich voor in een pompinstallatie voor ethyleen van de raffinaderij Rheinische Ole- finwerke in de voorstad Wesseling. De ontploffing was zo zwaar dat zij tot in het centrum van Keulen was Winterse kou? Bij ons zomerse warmte door sauna en zonnebank. 7 dagen per week geopend! INL. 071-720520 Vorst, sneeuw, ijzel Tot middernacht: vrijwel overal droog, in de ochtend matige tot strenge vorst. Middagtemp. van 0 graden aan zee tot -6 graden langs de oostgrens. Matige wind, kracht 3 a 4, draaiend van noord-oost naar noord. Morgen: wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. In de nacht en ochtend weinig wind, plaatselijk mist, matige vorst met een minimumtemp van -7 graden. Middagtemp.ongeveer -3 gra den. In de loop van de dag tot matig, kracht 4, toenemende oostenwind. Vooruitzichten van maandag tot donderdag: veel bewolking, af en toe sneeuw, en kans op ijzel. Afnemende vorst en later lichte dooi. 20 januari 1985 Zon op 08.36 uur, zon onder: 17.07 uur Maan op: 08.49 uur, maan onder: 15.59 21 januari 1985 Zon op: 08.35 uur, zon onder: 17.09 uur Maan op: 09.26 uur, maan onder: 17.14 IS NU ÓÓK EEN GEAUTORISEERDE dus nu nog meer keus en nog meer kwaliteit! Demmenie <s?L Kantoorinrichtingen b.v. Rietschans 68, Leiderdorp, Telefoon 071-411141 DÜSSELDORF (DPA/ANP) - De luchtvervuiling in het Westduitse Roergebied is giste ren sterk toegenomen. Het ministerie van volksgezondheid in de deelstaat Noordrijn- Westfalen kondigde in Düsseldorf voor het westelijk deel van het Roergebied de hoog ste smog-alarmfase aan. Dat is voor het eerst in de geschiedenis van de Bondsrepu bliek. )B/r 1860-1985 [AYAJ oaEoaHxeasimï) 32 PAGINA'S Winter op de Wadden Een campanoloog is iemand die alles van klokken weet. André Lehr is een van de weinige landgenoten die zich met die titel mogen sieren Klokken zijn volgens hem zelfs graadmeters voor de luchtvervuiling. PAGINA 19 Leiden en het venet: de illegale pers te horen en in de omgeving veel ruiten sneuvelden.Na de explosie ontstond een hevige brand en vormde zich een grote rookwolk. Na twee uur had de politie het vuur onder controle. Over de oorzaak van de explosie en de totale schade was vrijdag avond nog niets bekend. Het au toverkeer op de snelweg Bonn- Keulen, die dwars door het petro chemische complex voert, moest enige tijd worden omgeleid. Rheinische Olefinwerke is in handen van het chemische bedrijf BASF en Shell in West-Duitsland. Alarmfase-3 geldt niet voor het he le industriegebied, maar met name voor de steden Bochum, Dort mund, Gelsenkirchen, Hagen en Essen. Deze maatregel is genomen, omdat de luchtverontreiniging de kritische waarde van 1,7 miligram per kubieke meter lucht had be reikt. Autoverkeer is verboden in de genoemde steden tussen 6.00- 10.00 uur en tussen 15.00-20.00 uur en fabrieken moesten hun produk- tie beperken of in enkele gevallen helemaal stilleggen. Ieder die het verbod overtrad kreeg een fikse geldboete. Afgelopen nacht is de luchtvervuiling iets verminderd doordat er een lichte wind is opge stoken. Donderdag werd voor het hele Roergebied alarm-fase 2 van kracht, waardoor zowel het parti culiere autoverkeer als het be- roepsgoederenvervoer belangrijke beperkingen werden opgelegd. Veel scholen werden gesloten. Vol gens de milieu-inspectie van de deelstaat is de smog-situatie in het westen van het Roergebied van nacht nog verslechterd. Limburg Het gehalte zwaveldioxide nam de laatste dagen snel toe, omdat de koude lucht vlak boven de grond niet weg kon door te weinig wind en een warmere luchtlaag die bo ven het gebied hangt. In Limburg bleef ook gisteren de zogeheten waarschuwingsfase van kracht. Volgens de provincie is de concentratie giftige stoffen ver minderd, omdat de wind is ge draaid en niet meer zoals donder dagavond uit het Roergebied waait. Gouverneur Kremers heeft automobilisten aangeraden hun auto zo min mogelijk te gebruiken en fabrieksdirecties is verzocht zwavelarme brandstof te gebrui ken. Voorts werd lijders aan vaat ziekten of longaandoeningen gead viseerd binnenshuis te blijven. Ook in Gelderland, Brabant en Rijnmond werd verhoogde lucht verontreiniging gemeten, maar de metingen gaven geen aanleiding tot alarmering. Orde houden in de klas is het schrikbeeld van menige leerkracht. Want als scholieren ergens creatief in zijn, dan is het wel in rotzooi trappen. Twee onderzoekers begeleidden leraren met ordeproblemen en trokken hun conclusies. PAGINA 23 Lubbers waarschuwt voor loonsverhoging Minima: geen stook-toeslag DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet geen aanleiding mensen die dit jaar in aanmerking komen voor een eenmalige uitkering een stookkostentoeslag te geven in verband met de barre winter koude. De PPR-Kamerleden Lankhorst en Beckers-De Bruijn hadden om die toeslag gevraagd. Tot en met half januari lag het aardgasverbruik van Nederland se huishoudens gemiddeld op 99 procent van het normale ver bruik in het stookseizoen dat in september begint. „Wanneer de huidige koude zou voortduren tot eind januari kan het jaarver bruik daardoor vier procent bo ven het gemiddelde uitkomen, hetgeen niet ongebruikelijk is," zo antwoordt de regering. „Het is daarom niet aanneme lijk, dat als gevolg van de weers gesteldheid van de laatste dagen betalingsmoeilijkheden zullen optreden, ook al omdat door het stelsel van vaste voorschotten wisselingen in verbruik binnen de periode worden gladgestre ken". De bond van ouderen (Anbo) is teleurgesteld over dit besluit. "Het kabinet laat de ouderen let terlijk in de kou staan, aldus de Anbo. HILVERSUM (ANP/GPD) - Pre mier Lubbers vindt dat werkge vers en werknemers zelf in hun overlegorganen moeten streven naar verkorting van de arbeidstijd (atv) en daardoor naar meer werk gelegenheid. Hij voelt er niets voor om verdergaande arbeidstijdver korting (wettelijk) af te dwingen. Lubbers zei dit vrijdagavond voor de KRO-televisie. De premier sloot zich daarmee aan bij minister De Koning (sociale zaken), die onlangs in Nijkerk in een toespraak cijfers bekend maakte, die moesten aantonen dat het zogeheten november akkoord, in 1982 gesloten tussen werkgevers en werknemers, 150.000 banen heeft opgeleverd. Tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie had Lubbers al opge merkt, dat het kabinet „niet geluk kig is" met de opvatting van de werkgevers dat een verdergaande arbeidsverkorting pas over een of twee jaar doorgevoerd kan wor den. Volgens Lubbers zouden werkgevers en werknemers moe ten besluiten voort te gaan op de ingeslagen weg. Premier Lubbers toonde zich „niet pessimistisch" over de moge lijkheden om door atv tot meer ba nen te komen, hoewel vanuit het bedrijfsleven en ook vanuit de vak beweging geluiden doorklinken om over te gaan tot loonsverhogin gen in plaats van atv. De premier benadrukte dat voor veel werkne mers ondanks atv de koopkracht gelijk blijft door lagere belasting en premies. De premier wilde een arbeidstijdverkorting in combina tie met een beperkte loonsverho ging in de sterkste bedrijfstakken nier per se afwijzen. Anderzijds wees hij erop, dat er lastenverlich ting kwam voor het bedrijfsleven ondanks het financieringstekort. Als de lastenverlichting echter ge paard zou gaan met loonsverhogin gen, zou die verlichting geen zin hebben. De regering zou daar dan dus in de toekomst van kunnen af zien, aldus Lubbers, die echter dui delijk maakte vooralsnog het be leid niet te willen wijzigen. Een kabinetsdelegatie zal er in de komende dagen naar streven het vastgelopen overleg over jeugdwerkplannen (vooral bij de overheid) alsnog te laten slagen. Daarnaast zal minister Rietkerk (binnenlandse zaken) nagaan wel ke mogelijkheden er zijn om jonge ren, die bij de overheid in dienst treden, na enige tijd een volledige baan te bieden. Lubbers: niet pessimistisch. DEN HAAG (ANP) - Sinds de con sumenten- en politieke organisa ties het publiek erop attent hebben gemaakt, dat onder bepaalde om standigheden kwijtschelding van belastingschuld kan worden ver leend, is in Nederland massaal een beroep gedaan op deze mogelijk heid. In 1984 zijn 383.0C0 kwijt scheldingen verleend. Daarmee was in totaal een bedrag gemoeid van 93 miljoen gulden. In 60 procent van de gevallen ging het daarbij om onroerend- goed-belasting. Het jaar tevoren waren dat er slechts 186.000. Het aantal aanvragen nam toe van 165.000 in 1983 tot 400.000 in 1984. Dat heeft de Koninklijke Broeder schap van Ontvangers van 's Rijks belastingen (KBO) gisteren be kendgemaakt. De mogelijkheid om kwijtschel ding te vragen bestaat al sinds 1845, maar de normen die daarbij worden gehanteerd werden tot PARAMARIBO (ANP) - In Surina me zijn vorderingen gemaakt op het gebied van de mensenrechten. Dat heeft de mensenrechtencom missie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) giste ren verklaard in Paramaribo na een bezoek van een week aan Suri name. Volgens de OAS-commissie is er nu „enige rust in Suriname". De leider van dc commissie, Luis Silez, verklaarde dat de gesprek ken met autoriteiten, burgers en verscheidene organisaties open hartig waren geweest. Volgens Si- lez gaf de Surinaamse overheid haar volledige medewerking „zo dat de commissie haar taak naar behoren kon doen". De commissie heeft vorderingen geconstateerd ten opzichte van haar vorige be zoek aan Suriname in 1983, aldus Silez. Na haar eerste bezoek bracht de OAS-commissie een rapport uit dat vernietigend was voor de Suri naamse overheid. Silez zei te be treuren dat dit rapport nooit in Su riname is gepubliceerd. Na ver schijning van het eerste rapport nodigde de Surinaamse overheid de OAS-commissie uit voor het in middels afgelegde tweede bezoek. voor kort door de fiscus angstvallig geheim gehouden. In 1983 moesten de belastingdirecties op grond van de wet openbaarheid van bestuur (WOB) tot publikatie overgaan en sindsdien hebben onder meer con sumentenorganisaties en ombuds man Frits Bom er veel bekendheid aan gegeven. De nadruk is daarbij vooral ge legd op kwijtschelding van onroe- rendgoed-belasting: daarvoor ko men in aanmerking echtparen met een inkomen beneden de 1320 gul den en alleenstaanden met een in komen onder de 865 gulden per maand. De mogelijkheid bestaat echter voor alle soorten belasting en de broederschap ziet dan ook aankomen dat het aantal kwijt scheldingen in de toekomst nog verder zal stijgen tot ten minste een half miljoen. Hoeveel er in 1984 aan gemeente lijke heffingen (zoals rioolrecht, hondenbelasting en waterbelas ting) is kwijtgescholden, is niet be kend, omdat die niet centraal maar per gemeente worden ingevorderd. De onroerendgoed-belasting is ook een gemeentelijke belasting, maar deze wordt ingevorderd door het rijk. PARDOEZA Vanavond 22.30 uur Mokum Town jazzband Doezastraat 43, Lelden. Kerk vraagt parochianen 'zwart geld' voor togen MEERSSEN (ANP) - De pastoor-deken van Meerssen, L. Kirkels, kijkt vreemd op van de ontstane deining over een berichtje in het parochieblad waarin hij onlangs de Rooms-Katholieken om steun heeft gevraagd voor een urgente uitgave „nieuwe rode togen voor misdienaars". Bij wijze van reclamemotto gebruikte hij de tekst „maak zwart geld rood". „Ik heb daarbij niet gedacht aan zware belastingontduikers, wel aan mensen die wel eens spottend zeggen dat ze wat zwarte spaar centjes bezitten". De oproep heeft overigens weinig resultaat ge had. Met zwart geld voor de restauratie van de monumentale his torische kerk van Meerssen doelt deken Kirkels op gewetensgeld. Het is al van oudsher bij kerkgenootschappen gebruikelijk dat mensen gewetensgelden afdragen aan hun kerk. Van een onderzoek door de belastinginspectie zegt deken Kir kels niets te weten. Zo'n onderzoek wacht hij overigens met een gerust hart af. „Als iemand mij een gift ter hand stelt voor de kerk, kan ik niet zien of dit wit dan wel zwart geld is". Een woordvoerder van het ministerie van financiën liet gister middag weten dat het ministerie zich beslist niet over de actie van pastoor Kirkels in Meerssen uitlaat. „Daar hebben wij geen oor deel over. Uitspraken die door een onbevoegde woordvoerder ge daan zijn, volgens wie het strafbaar is mensen op te roepen zwart geld aan de kerk te schenken, worden door het ministerie be treurd. Giften voor kerkgenootschappen zijn aftrekbaar van het belastbare inkomen. Die posten worden door de fiscus nauwkeu rig bekeken". Wat Meerssen betreft komt er geen onderzoek van de kant van het ministerie van financiën. „Of de betrokken pastoor verwerpe lijke of onverstandige uitspraken heeft gedaan, is niet aan ons ter beoordeling". Ja ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef m de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief ajnnnemenl. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f65.70). voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis NaamTel. Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1