Redding vanuit de ruimte der Wiel remiseert Van Zesdaagse zonder Thurau Indooratletiek niet spectaculair Surprise Vet bij bandstoten •"'I Al 289 mensen danken leven aan Sarsat-Cospas-project PP-"!" I 0 r PAGINA 14 AP ST SPORT ZATERDAG 19 JANUARI 1985 Zesdaagse Rotterdam rtij tegen Eric Lobron in winst om. (foto anp» PARIJS - Primo Nebiolo, de Ita liaanse voorzitter van de Interna tionale Amateur Atletiek Federa tie, kreeg bij het congres tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles de vergadering achter zich vogr de instelling van de Wereldindoorspe- len, Gisteren beleefden deze wed strijden hun première in het prach tige sportpaleis van Bercy in Pa rijs. De Franse organisatoren lie pen vrijwel geen risico omdat de vooral door de eerste wereldkam pioenschappen van 1983 in Helsin ki zeer vermogend geworden IAAF, vrijwel alle kosten betaalde en ook nog voor een zeer groot aan deel de reis- en verblijfkosten van de 379 atleten uit 73 landen voor zijn neemt. Het geesteskind van Nebiolo lijkt nauwelijks levenskansen te hebben. Zeker wanneer de IAAF vasthoudt aan ongunstige data, zo als die voor Parijs waren gekozen. In de meeste Europese landen is het indoorseizoen nauwelijks op gang gekomen en in de Verenigde Staten begint de serie van lucratie ve wedstrijden op overdekte banen dit weekeinde. Van de Nederlandse mini-equi pe, vier deelnemers, kwamen giste- ATLETIEK - De officier van Justi tie van Los Angeles heeft vrijdag een officiële aanklacht ingediend tegen Edwin Moses. De Ameri kaanse hordenloper, tweevoudig Olympisch kampioen op de 400 meter, wereldrecordhouder en on geslagen in 109 achtereenvolgende wedstrijden, wordt ervan beschul digd in Hollywood een prostituée te hebben benaderd. Moses ont kent dat. De rechtzaak dient op 29 januari. De aanklacht wegens het bezit van marihuana is ingetrok ken, omdat de in Moses' aangetrof fen hoeveelheid van het verdoven de middel zeer gering was. Van der Reijden houdt lezing bij Docos LEIDEN - Op de vergadering van de BAVL die zal worden gehouden op maandag 21 januari 1985 in de kantine van de voetbalvereniging DOCOS in Leiden, zal de staatsse cretaris van WVC, de in Leidse sportkringen bekende Joop van der Reijden, een lezing houden, met als onderwerp: "De toekomst van de georganiseerde amateur sport". Op deze vergadering zijn ook vertegenwoordigers van andere sportdisciplines van harte welkom. Gelegenheid tot vragen stellen is ruimschoots aanwezig. Aanvang 20 ren alleen de 400-meterlopers Ar jan Visserman en Allan Ellsworth in actie. Het jonge tweetal werkte zich met tweede plaatsen in hun serie overtuigend in de halve eind strijden. Enkele uren later was hun optreden echter voorbij. Visserman deed in de eerste hal ve finale een dappere poging zich te kwalificeren. Hij had begrepen, dat zijn enige kans lag in brutaal op kop lopen. In de korte bochten is het moeilijk passeren en bij het op gaan van het laatste rechte eind had de Fries zelfs nog de leiding. In de laatste 60 meter werd hij echter voorbijgestreefd. Hij maakte bo vendien de fout van de binnenrand van de baan af te wijken, waardoor de Spanjaard Angel Heras „bin nendoor" kon komen. Met zijn 48,08 seconden was Visserman als vijfde iets sneller dan in de serie, waarin hij tot 48,12 was gekomen. Ellsworth was in zijn halve finale vrijwel direct na de start kansloos. Onder impulsen van de Oostduit ser Thomas Schönlebe, met 46,62 de snelste halve finalist, brak het veld van zes lopers meteen in twee stukken. Ellsworth voerde het tweede gedeelte de gehele race aan maar kon nooit aansluiting krijgen met de drie voor hem lopende atle ten. Met 48,09 seconden was hij zelfs langzamer dan in de serie. WIJK AAN ZEE (ANP) - Alexan der Beljavski en Victor Kortsjnoi, de gedeelde winnaars van het Hoogovens schaaktoernooi van vo rig jaar, maakten gisteren in de openingsronde van de 47e editie van het weer zeer sterk bezette eve nement enkele moeilijke uren door. De Sowjet-schaker Beljavski redde zich in dorpshuis De Mo riaan in Wijk aan Zee tegen John van der Wiel nog met herhaling van zetten (remise). De Engelsman Nunn verraste met een zege op Victor Kortsjnoi. De Nederlanders Ligterink en Ree startten met remise tegen res pectievelijk de Tsjechoslowaak Ftacnik en de Canadees Spraggett. Favoriet Timman won zijn partij tegen de jonge Westduitser Lo bron. Alexander Beljavski heeft slech te herinneringen aan Van der Wiel. Zo verloor de 31-jarige grootmees ter tijdens het interzonale toernooi van Moskou in 1982 van de Leide- naar. Ook ditmaal zette Van der Wiel de partij, een Siciliaan, uiterst ambitieus op. Hij drong de met zwart spelende Beljavski, die dank zij uitstekende resultaten tijdens de jongste Schaakolympiade naar de vijfde plaats van de ELO-lijst is gestegen, volledig in de verdedi ging. Op de 21e zet besloot Beljavs ki een kwaliteit te geven voor een en tijdelijk zelfs twee pionnen om wat meer speelruimte te krijgen. Van der Wiel, die een klein over wicht behield, kon toen geen winstweg meer vinden. Uiteinde lijk koos de nationale kampioen maar het zekere voor het onzekere door op de 36e zet na herhaling van ROTTERDAM (GPD) In een pe riode waarin in Nederland veel meer wordt gesproken over de ko mende Elfstedentocht dan over het naderende wielerseizoen heeft Ma rio Been gisteravond de vijftiende Zesdaagse van Rotterdam op gang gebracht. Daarin is Didi Thurau niet van de partij. De Westduitser meldde zich vrijdagmorgen ziek en werd op het laatste moment ver vangen door René Kos. De afmel ding van Thurau betekende in de aanloop naar het evenement de zo veelste tegenslag voor wedstrijd leider Peter Post, die er ondanks al zijn inspanningen ook de Neder landse wegrenners niet toe kon verleiden om zes dagen door te brengen in Ahoy. In hoeverre dit zijn invloed heeft op het bezoekersaantal zal de ko- zetten remise te accepteren, Tweekamp De 43e partij in de schaaktwee kamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov en Gari Kasparov is na 21 zetten in remise geëindigd op voorstel van de uitdager, die met zwart speelde. De stand blijft daardoor 5-1 in het voordeel van ti telverdediger Karpov. mende dagen moeten blijken. Gis teravond zaten er slechts 3500 toe schouwers op de tribune, maar dat is voor de eerste avond een nor maal verschijnsel. Pas na het weekeinde weten de organisatoren of zij het streefgetal van 47.000 toe schouwers zullen halen. Het zit er dik in dat het winterse weer zich deze dagen opwerpt als een grote concurrent voor de Zesdaagse. „Ik kan me heel goed voorstellen dat het publiek in deze periode de ijs baan verkiest boven een bezoek aan het sportpaleis. Dat is dan jam- GORSSEL (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) heeft gistermiddag het „truipro bleem" opgelost. Iedere biljarter mocht zijn eigen trui dragen. De naam van de toernooisponsor werd daarop geplakt. In de middaguren was het tot een conflict gekomen toen de Biljartbond de deelnemers vroeg kledingstukken met reclame te dragen, die geschikter waren voor een bezoek aan de Noordpool dan om een partij te biljarten. De biljarters lieten zich in ieder geval niet afleiden door de kwestie. Harrie van der Ven in Groep A en Piet Vet in Groep B zorgden in de eerste ronde voor verrassende uitslagen. Vet won van Jos Bon- gers (150-146 in 22 beurten), die vooraf was bestempeld als degene die titelhouder Christ van der Smissen zou kunnen bedreigen. Van der Ven, die vorig jaar als de butant net niet in de finaleronde kwam, verloeg Jan Arnouts (150-90 in 9 beurten). Vet en Van der Ven konden ove rigens niet tippen aan Christ van der Smissen. De 30-jarige biljarter uit Sint-Willebrord, zes nationale bandstoottitels op zak, toonde het klasseverschil met debutant Ray mond Burgman in zes beurten aan: 150-65. Het gemiddelde van de ti-' telverdediger (25.00) bleef 3.57 on der het nationale record dat Bon- gers in 1981 vestigde en Arr.outs twee jaar later evenaarde. Poule A 1. Van de Ven 4 72 10.71; 2. Arnouts 2 123 33.33; 3. Van der Smissen 2 75 11.72; 4. Burgman 0 32 6.26. Poule B 1. Vultink 3 46 6.97; 2. Bongers 2 54 8.00. 3. Vet 2 41 4.63; 4. Havermans 1 32 4.00. mer. We hebben een aantal topja ren achter de rug en dit jaar moe ten we er ernstig rekening mee houden dat het misschien wat min der wordt, hoewel ik het allemaal nog zie", aldus Post. „Ik ga er in elk geval nog steeds vanuit dat een Zesdaagse met alleen maar baan renners voor het publiek net zo in teressant is als een wedstrijd waar ook de wegrenners bij zijn". En zo denken de baanrenners er zelf ook over. De Australiër Danny Clark, die in het Belgische plaatsje Viertallencompetitie district Leiden en Omstreken. Hoofdklasse De brug 1-De Sleutels 3 17-3, LBC 1- Bo degraven 2 4-16, ABC 1-Bodegraven 3 20-0, VOG 1-De Sleutels 4 0-20, PAS 1- De Sleutels 2 8-12. Eerste klasse A Kaagse BC 2-Rijnland 2 13-7, HJB 1-Ou de Rijn 1 14-6, ADG 2-PAS 3 14-6, De Brug 2-Lisse 1 17-3, De Sleutels 5-LBC 3 6-14, Nieuwkoop -LBC 4 4-16. Eerste klasse B Kaagse BC 2-Rijnland 1 15-5, Kaagse BC 3-Seven Up 11-9, ADG 1-PAS 2 15-5. PAS 4-Lisse 2 4-16, De Sleutels 6-LBC 2 6-14, ABC 2-LBC 5 20-4. Tw«ede klasse A Lisse 6-Sassem Troef 2 2-20, Oude Rijn 2-Alkemade 3 20-0, LBC 11-Havixhof 20- 5, ADG 3-VOG 5 12-8, Rijnland 6-PAS 5 3-17. Tweede klasse B Lisse 5-Sassem Troef 3 15-5, Oude Rijn 3-HJB 2 12-8, LBC 10-Ridderveld 19-1. ADG 4-VOG 4 7-13, Rijnland 5-PAS 6 11-9. Tweede klasse C Lisse 4-Sassem Troef 4 10-10. PAS 7-A1- kemade 5-20, Rijnland 4-VOG 3 16-4, De Vuurbaak - Seven Up 2 20-5, ABC 3- LBC 8 6-14 Tweede klasse D Lisse 3-Kaagse BC 4 10-10, PAS 8-Alke- made 2 10-10, Rijnland 3-VOG 2 18-2, LBC 9-Lisse 7 10-10, ABC 4-Bodegraven 4 16-4. Indooratletiek Parijs De uitslagen van de finales zijn; Vrouwen, kogelstoten: 1. Natalja Lissovskaja (Sov) 20,07 meter; 2. Ines Müller (OD1) 19,68; 3. Noenoe-. Abasjidze (Sov) 18,82. 3000 meter snelwandelen: 1. Guilana Salce (Ita) 12.53,42; 2. Hong Yan (Chi) 13.05,56, 3. Ann Peel (Can) 13,06,97. verspringen: 1. Helga Radke (OD1) 6,88 meter; 2. Tatjana Rodjonova (Sov) 6,72; 3. Neele Medvedeva (Sov) 6,44. Wondelgem woont, is al jarenlang een vaste klant in de Zesdaagse van Rotterdam. Clark is gekoppeld aan René Pijnen, met wie hij nog ongeslagen is. Zes keer eerder reed dit duo samen en steeds werd er gewonnen. De laatste keer was dat in Maastricht waar René Pijnen het record van Peter Post overnam. Bij Danny Clark staat de Zes daagse van Rotterdam hoog aange schreven. „Het is nog steeds één van de beste Zesdaagsen in Euro pa", zegt de 33-jarige Australiër, 1. Pijnen/Clark (Ned/Aus) 27 punten; 2. Frank/Oersted (Den) 15; 3. op een ronde Wiggins/Doyle (Aus/Eng) 10. Jan Timman (Ned) - Eric Lobron (WD1) afgebroken, Oleg Romanisjin (Sov) - Ki- nl Georgijev (Bul) V2-V2, Gert Ligterink (Ned) - Kevin Spragget (Can) V2-V2, Ser- gej Koedrin (Sov) - Lajos Portisch (Hon) V2-V2, John van der Wiel (Ned) - Alexan der Beljavski (Sov) V2-V2, John Nunn (Eng) - Victor Kortsjnoi (Zwi) afg., Lju- bomir Ftacnik (Tsj) - Hans Ree (Ned) V2- De uitslag marathon Leekstermeer: 1. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 2. Dries van Wijhe (Kerkdorp), 3. Wim Vos (Kockengen) op 1.30 minuut. Marathon Rijnsburg: 1. Aad Grimbergen (Rijnsburg), 2. Pa trick Karregat (Leiden). Vrouwen: 1. Corien Hogewoning (Rijnsburg). Afdaling De uitslag is: 1. Helmut Höflehner (Oos) 2.36,04, 2. Franz Heinzer, (Zwi) 2.36,15, 3. Peter Wirnsberger (Oos) 2.36,58, 4. Anton Stei- ner (Oos) 2.37,11, 5. Peter Lüscher (Zwi) 2.37,29. Stand wereldbeker (algemeen): 1. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 179 punten, 2. Mare Girardelli (Lux) 165, 3. Andreas Wenzel (Lie) 152. Noordse combinatie De uitslag van het eerste onderdeel van de Noordse combinatie, het schans springen, is: 1. Heiko Hunger (Odl) 221,0 (86 en 90), 2. Hubert Schwarz (Brd) 204,1 (81 en 83), achterstand: 1.52,7, 3. Geir Andersen (Noo) 198,8 (79,5 en 83), 2.28,0. WK skilopen De uitslag is: 1. Svan (Zwe) 30 km in 1.18.24,1,2. Aunli (Noo) 1.18.49,1, 3. Kirvesniemi (Fin) 1.19.00,3. die vorig jaar na een ernstig onge val in 1983 sterk terugkwam. „Ik kom hier graag. De sfeer is hier al tijd enorm goed en het programma is voor de renners erg gevarieerd. Je verveelt je hier geen moment. Voor mij staat deze Zesdaagse met die van München en Berlijn net zo hoog aangeschreven als een klas sieker voor de wegrenners. Je moet sterk zijn om hier te winnen. Clark verwacht dat deze Zes daagse door het wegblijven van de wegrenners een stuk zwaarder wordt. „Post heeft hier een stuk of zes sterke koppels naartoe ge haald, die onderling zullen moeten knokken voor de punten en de winstronden. Die koppels zullen voortdurend op elkaar letten en kunnen elkaar het leven erg zuur maken". door Chriet Titulaer Tenminste 289 mensen zullen nooit meer beweren dat ruimtevaart geldverspilling is. Zij danken hun leven aan een kunstmaan. Tussen 10 september 1982 en 10 oktober 1984 kon in 114 noodsituaties tijdig hulp worden geboden omdat er een kunstmaan om de aarde cirkelde. De Verenigde Staten, Sowjet-Unie, Canada en Frankrijk hebben elkaar gevonden in een satelliet-signaleringsproject, dat de naam Sarsat-Cospas draagt. Sarsat-Cospas is eigenlijk een combinatie van twee systemen. Sarsat maakt gebruik van Amerikaanse satellieten (van het type NOAA) en Cospas is de naam voor de Russische satellieten. Het systeem bestaat uit vier kunstmanen, twee Amerikaanse en twee Russische. Als een schip of een vliegtuig in een noodsituatie komt, zendt de bemanning een noodsignaal uit. Dit signaal wordt opgevangen door een van de vier satellieten. Uit het ontvangen signaal kan met grote nauwkeurigheid de positie van de in nood verkerenden worden bepaald. Er kan dan onmiddellijk een hulpploeg uitrukken. Sarsat-Cospas maakt gebruik van twee frequenties: 121,5 en 406 MHz. De 121,5 MHz signalen zijn in de luchtvaart gebruikelijk. Voor deze frequentie zijn er echter technische beperkingen: er is enkele minuten lang contact nodig tussen het vliegtuig, de satelliet en het grondstation om de juiste positie te kunnen bepalen. Het bereik is beperkt tot 2500 kilometer vanaf het grondstation. Bij de frekwentie van 406 MHz, die momenteel in praktijksituaties wordt getest, kan een code worden meegezonden waardoor de in nood verkerende wordt geïdentificeerd en er bovendien informatie over de aard van de noodsituatie wordt gegeven. De grondstations hebben alleen contact met de satellieten als die zich, van hen uit gezien, boven de horizon bevinden. Als een satelliet een noodkreet opvangt terwijl er geen contact is met een grondstation, wordt deze noodkreet even opgeslagen en meteen doorgegeven als er contact tot stand komt. Belangstelling Buiten de landen die Sarsat-Cospas hebben opgezet hebben inmiddels nnk Noorwegen, Zweden, Engeland, schepen in een noodsituatie terecht. De kosten voor het opsporen en redden van deze schepen stijgen snel, die kosten moeten door de belastingbetaler worden opgebracht. Qok het luchtverkeer groeit snel. In Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten zijn nu al meer dan 200.000 vliegtuigen uitgerust met radiobakens die noodsignalen kunnen uitzenden. Zeker één voetganger dankt haar leven aan Sarsat-Cospas. Een vrouw die met een hondenslee een tocht van 800 kilometer maakte van Kotzebue naar Point Barrow Alaskawerd onderweg ziek. Ze had een zender voor Sarsat bij zich. Het uitgezonden noodsignaal zorgde voor snelle hulp. Op 2 februari 1984 verlieten de zes opvarenden van een vissersboot in de Middellandse Zee hun schip. Dit schip was bij zeer zwaar weer (windkracht 11 en golven van 7 meter hoogteuit elkaar geslagen. Een vliegtuig zocht in het slechte weer tevergeefs naar de wrakstukken. Een tweede vliegtuig slaagde er wel in de mannen op te sporen; ze bevonden zich 65 kilometer van het wrak. De noodsignalen waren opgevangen in het Franse grondstation Sarsat-Cospas in Toulouse. De positie die dit station had berekend was minder dan 7 kilometer fout. De zes mannen werden gered. Finand en Bulgarije een samenwerkingsovereenkomst met deze satelliet-reddingsorganisatie gesloten. De gedachte achter Sarsat-Cospas is niet alleen mensenlevens te sparen, het is ook een kwestie van efficiënt werken. Het groeiende scheepvaartverkeer veroorzaakt ook een aantal problemen. Alleen al in de Franse territoriale wateren komen ieder jaar 3000 Balans Van de 114 noodsituaties die in de periode van 10 september 1982 tot 10 oktober 1984 werden gerapporteerd betroffen er 72 vliegtuigen, 40 schepen en 2 andere. Een klein voorbeeld uit de balans, de maand juni 1984: - Op 6 juni werden in het Franse vluchtleidingscentrum in Toulouse signalen opgevangen van een vliegtuigje dat in de Elzas was neergestort. 1 deze satellieten 1 De twee inzittenden waren al om het leven gekomen. - Op 11 jupi verongelukte een vliegtuig in Alaska. Dank zij de snelle hulp werden drie van de vier inzittenden gered. - Ook op 11 juni kwam een bootje in de Atlantische Oceaan bij Canada in nood. De ene opvarende werd gered. - Op 23 juni kwamen enkele kajaks bij de eilandengroep de Aleoeten (Alaska) in de problemen. De vier mannen werden allen gered. - Dezelfde dag kreeg een kleine boot in de Atlantische Oceaan problemen. De vier opvarenden werden gered. - Op 25 juni moest een Amerikaans vliegtuigje in Alaska een noodlanding maken. De drie inzittenden werden gered. - Op 26 juni werd een man op een kleine boot in de Atlantische Oceaan in veiligheid gebracht. - Op 27 juni werd een Amerikaanse helikopterpiloot gered na een noodsignaal dat via de satelliet was ontvangen. Hoewel de luchtvaart en de scheepvaart de grootste gebruikers zijn van dit satellietreddingssysteem, zijn er ook andere gebruikers zoals bergbeklimmers, poolreizigers, enz. Speciaal voor Sarsat-Cospas werden degelijke en toch niet al te dure zenders ontwikkeld. Satellieten Voor de kunstmanen die in Sarsat-Cospas worden gebruikt is het opsporen van in nood verkerenden eigenlijk maar bijzaak. Deze kunstmanen worden in de eerste plaats gelanceerd als weersatelliet. In de toekomst echter zal de plaatsbepaling van vliegtuigen, ook als er geen noodsituatie is, ook met behulp van satellieten gebeuren. De navigatie vanuit de ruimte neemt sedert enkele jaren een hoge vlucht. De satellietnavigatie kan zelfs voor het autoverkeer worden gebruikt en Philips is hard bezig plannen in die richting te ontwikkelen. Philips wil een boordcomputer in de auto koppelen met een compact disc en met de Navstar-satellieten. Met behulp van de kunstmanen l? '- i 4VmvJtfï-Mê*1H# rnM, Een schip in nood. Als zich zo'n situatie voordoet kan een noodsignaal t Op de compact disc zitten alle stadsplattegronden en het wegennet van Nederland. Je geeft je bestemming op en de computer zorgt datje de snelste route volgt naar het opgegeven doel. Nut ruimtevaart Nog steeds worden de investeringen in de ruimtevaart door sommigen als geldverspilling afgedaan. Het is wel mogelijk om lange lijsten te maken van zaken die de ruimtevaart ons heeft opgeleverd. De zogenaamde spin-off spreekt vooral aan als het gaat om voorbeelden op medisch gebied. Het is duidelijk dat er geen wereldwijde live televisie-uitzendingen zonder satellieten mogelijk zijn en dat de weerkundige satellietgegevens verwerkt worden bij het opstellen van weersverwachting, doch het blijft een vraag hoe je zoiets kwantificeert. de Het is een uitgemaakte zaak dat ruimtevaart de Amerikaanse economie sterk heeft gestimuleerd. Nu je echter kunt laten zien dat er mensenlevens worden gered dank zij de satellieten, wordt het een duidelijke zaak. Redding op zee, sneller en efficiënter via de satelliet. (foto h. Zuurmond, Fotodienst Koninklijke

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14