Voorschoten morgen met koek en cake naar de kerk Gezamenlijke vieringen in week voor de eenheid Kerkegeld niet voor monumenten Bondspredikant van harte achter 'Samen op weg' Amsterdamse kerken in beslissende fase ZATERDAG 19 JANUARI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 f Dorpskerk Voorschoten morgenochtend, dicht. VOORSCHOTEN- Kerkgangers in Voorschoten nemen morgen een ge vulde koek, een plak cake of wat zij maar willen mee naar de kerk ter opluistering van het koffiedrinken na de dienst. Bij het komen in de kerk kunnen zij hun lekkernij op een schaal leggen en bij de koffie mogen zij dan iets nemen dat een ander op die schaal heeft gedepo neerd. Dat koffiedrinken is niet zomaar een aardigheidje; het is serieus be doeld als iets dat echt bij de dienst hoort, een wezenlijke bijdrage aan onderlinge ontmoeting en gesprek. De oproep van de plaatselijke 'Raad van samenwerkende kerken' houdt verband met de internatio nale 'week van gebed om de een heid van de kerken'. Morgen wor den op twee plaatsen in Voorscho ten vieringen gehouden waar pro testanten en rooms-katholieken el kaar ontmoeten 'rond woord en ge bed'. De hervormde Dorpskerk is 's morgens gesloten. In de rooms- katholieke Moeder Gods-kerk gaan pastoor G. Paardekooper en de gereformeerde predikant J. D. A. de Zwart voor en in de kerkzaal van het gebouw 'Ontmoeting' in de wijk Noord-Hofland pastoor K. van Vliet en de hervormde predi kant W. Blanken. In de gerefor meerde kerk is morgenochtend wel een gewone dienst. Daarin preekt ds. G. de Zeeuw, 's Avonds gaat in de gebruikelijke hervormd- gereformeerde dienst in de Dorps- Het is nauwelijks meer verant woord om voor het bouwkundig onderhoud van monumentale ker ken een beroep te blijven doen op de middelen die door kerkleden kunnen worden opgebracht. Ker kegeld is niet bestemd voor het in standhouden van historische ge bouwen. Het dient in de eerste plaats voor de financiering van het kerke werk. Dat schrijft dr. W. J. Diepeveen, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoodijen in de Hervormde Kerk, vandaag in het blad 'De Kerkvoogdij'. Het plan van het Haagse gemeentebestuur om jaar lijks een belangrijk bedrag be schikbaar te stellen voor het onder houd van een aantal Haagse ker ken juicht hij dan ook zeer toe. "Dit hoogst interessante initiatief omvat zelfs kerkgebouwen die niet op de rijkslijst van beschermde monumenten voorkomen". Gelukkig kunnen kerkbesturen voor kostbare restauraties van mo numentale kerkgebouwen een be roep doen op de openbare midde len, "al worden die de laatste jaren wel bijzonder schaars". "Als even wel daarna het jaarlijkse onder houd wordt verwaarloosd omdat de daarvoor vereiste middelen niet meer aan de kerkekassen kunnen worden onttrokken, dan heeft zo'n dure restauratie vaak slechts effect op zeer korte termijn", schrijft dr. Diepeveen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Abma, Gouda; Mafanathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Nauta, 11.15 ds. Nauta'en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 Hortensius en ds. Franken (Zeist), gez. dienst met do- Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ds. Sterringa en pater Douma (mmv jongerenkoor); Vredesk. (Burggravenl.) 10 mevr. ds. De Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6): 10.30 ds. Ribs. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw-Sterk; Diakonessen- huis 10.30 ds. Hemmes, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk herv. gem.; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Riet- Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. H. P. de Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 ds. v.d. Haar, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Hakkenberg. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5,30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr): 10.30 mevr. ds. De Clercq en dr. K. Mahaniah (staflid We reldraad van Kerken). Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Brandsma, Zeist. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Lelie', Fle- voweg 5): nam. 7.45. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21): 5 hr. H. Schreuder. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra, vr. 25 jan. 8 jeugdsa- menkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 ds. v. Twil- lert. Leger des Heils (hoek Groenesteeg/Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Niepw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. 'De Christengemeenschap' (beweging kerk ds. A. K, van der Schoot voor. De protestantse en rooms-^atho- lieke voorgangers hebben de litur gie voor de beide oecumenische diensten samen vastgesteld. Na uitgebreid overleg is besloten geen eucharistie of avondmaal te vieren. Wel is geprobeerd, aan deze ont moeting en de herkenning van el- kaars geloof een bijzondere vorm te geven. Men dacht toen aan wat de eerste christenen deden; iets meenemen om aan andere kerk gangers uit te delen en het samen te nuttigen. Dat heette vroeger 'liefdemaal'. Uit de eerste brief van de apostel Paulus aan de gemeente in Corinthe is op te maken, dat het avondmaal werd gevierd als een bijzonder moment tijdens zo'n lief demaal. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Bij het koffiedrinken na de dienst krijgen de kerkgangers een aantal vragen die op grote vellen papier aan de muur worden gehan gen. Zij kunnen daarop reageren door er een antwoord of opmer king bij te schrijven. "Zo kan dat koffiedrinken een heel wezenlijk moment worden in deze oecumenische diensten", schrijft de raad van samenwerken de kerken in zijn oproep. Koren en "Het Haagse plan geeft de ker ken die deze gebouwen bezitten de mogelijkheid om ,hun schaarse middelen meer dan voorheen voor het eigenlijke kerkewerk te gebrui ken en daarmee tevens een stuk kerkelijk leven te redden". Diepe veen hoopt vurig, dat het Haagse initiatief verwezenlijkt kan worden en dat het elders in het land navol ging zal vinden. Het plan van het Haagse ge meentebestuur is om met ingang van volgend jaar jaarlijks f 300.000 uit te trekken voor dit doel. Dat zijn veertien kerken die op de mo numentenlijst van het rijk staan en nog eens zeventien die op de ge meentelijke monumentenlijst voorkomen. Voor elk van de 31 kerken zal per jaar in principe f 10.000 beschikbaar zijn, zo is de bedoeling. Op het ogenblik is de onderhoudssubsidie van de ge meente maximaal f 1000. "Sloop", zegt de nota van de des betreffende wethouder, "mag niet eerder worden overwogen dan wanneer werkelijk alle reddings pogingen hebben gefaald". tot religieuze vernieuwing): zat. 26 jan. 7 'mensenwijdingsdienst' (in oud-kath. k. Zoeterw.singel). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat, 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Wamelink, Noord- wijk, 6.30 ds. Baas, S.heim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. De Jonge, ha; Kruiskerk 10 ds. De Jonge, ha; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. v.d. Heiden, opendeurdienst; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.30 ds. Nieuwen- huis, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieu- wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Driehoorne 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. v. Ginkel, A.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Geluk, Baarn, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Wilschut. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 leesdienst, 5 stud. v.d. Velden. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 kand. Vos, R.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. De Romph, 23 jan. 7.30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Hessels. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Jongejan, 6.30 drs. v. Barne- veld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Bloemendaal. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Talsma, Den Haag, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Ha- rinck, Den Haag. cantorijen van de verschillende kerken nemen aan de/ vieringen deel. De diensten staan onder ver antwoordelijkheid van de drie sa menwerkende kerken. Naudé Naar nu is bekend geworden, heeft dr. C. F. Beyers Naudé, de on langs benoemde secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, van de Zuidafrikaanse autoriteiten geen toestemming ge kregen voor een bezoek aan Neder land. Hij mag wel naar de Duitse Bondsrepubliek. De autoriteiten hebben geen reden' opgegeven voor hun handelwijze. Eerst werd aangenomen, dat Naudé door zijn nieuwe functie geen tijd had om hierheen te ko men. Men had hem gevraagd voor enkele spreekbeurten en ook zou hij voorgaan in een dienst in de Hooglandse kerk in Leiden. Het was de bedoeling, dat zijn voorgan ger, bisschop Desmond Tutu, hem aan de Nederlandse kerken zou voorstellen. Tutu mag wel naar Nederland. Naudé komt maandag in West- Duitsland aan. Hij hoopt nu later dit jaar Nederland te kunnen (mo gen) bezoeken. Hervormde Kerk: aangeno men naar Nijland (Fr.) kandidaat mevrouw J. C. van der Steeg Utrecht. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Terwolde-De Vecht J. Mijnders Veenendaal, voor Nieuwdorp-Wolphaartsdijk A. Bac Bodegraven, voor Werkendam W. Hage Kruiningen. Goud. De bekende vroegere Haagse predikant P. Lugtigheid (nu wonend in Heerde) herdenkt morgen, dat hij vijftig jaar geleden tot predikant werd bevestigd. Dat gebeurde in Ommelanderwijk (Gr.). Hij is nu 80 jaar en ging in 1969 met pensioen. Taizé Gisteren is in het gebouw bij de Laurentiuskerk in Voorschoten Na een jaar voorzitterschap van het 'Hervormd-gereformeerd Bestu renoverleg' (HGBO) in Amsterdam lijkt het de predikant G. van Halse- ma waarschijnlijk, dat tegen sep tember volgend jaar voor vele de len van de hoofdstad goede rege lingen zijn getroffen voor het sa mengaan van hervormden en gere formeerden op het punt van wijk- grenzen, gebruik van kerkgebou wen en predikantsplaatsen. Pre cies honderd jaar dus na de Doleantie (1886), de tweede grote afscheiding van rechtzinnigen uit de Hervormde Kerk, die ook in Amsterdam het beeld van de kerk ingrijpend veranderde. Ds. Van Halsema vertelt erover in het landelijke gereformeerde maandbulletin 'Kerkinformatie'. Hij is predikant in Amsterdam-Slo- tervaart-Osdorp. Van 1970 tot 1979 werkte hij in Katwijk. "Bij velen in de wijkgemeenten leeft het besef: wij zijn als her vormden en gereformeerden op el kaar aangewezen. Als wij nu onze kansen niet grijpen, dan kan van onze nalatigheid het gevolg zijn dat er in bepaalde wijken straks geen kerkplaats voor reformatorische christenen zou overblijven". Het aantal gereformeerden was in 1970 nog ruim 35.000. Nu zijn dat er 19.000. En naar verwachting zul len het er in 1990 ongeveer 15.000 zijn. De kerken zijn meestal te groot en de onderhoudslasten zijn niet meer op te brengen. Bij onge wijzigd beleid zal gereformeerd een 'meditatieve viering' gehouden vanuit de inspiratie van de kloos tergemeenschap in het Franse Tai zé. "In dit oecumenische klooster is gebleken, dat veel jongere en ook oudere mensen uit alle kerken en uit de hele wereld zich voelen aangesproken door de sfeer van in keer, stilte, lofprijzing en gebed, samen met de Broeders van Taizé", schreef de raad in zijn aankondi ging. "Verscheidene christenen uit Voorschoten hebben de weg naar dit klooster al eens gevonden en blijven erdoor geïnspireerd". Op sobere wijze beleefden de deelnemers gisteravond met liede ren uit Taizé iets van die oecumeni sche verbondenheid. Volgende week kunnen de zes- deklassers van alle protestants- christelijke en rooms-katholieke scholen in Voorschoten kennisma ken met de plaatselijke kerken. Een diaserie geeft met opnamen in de kerkgebouwen een indruk van de verschillende liturgieën. Er is ook gelegenheid om als klas een bezoek aan een van de kerken te brengen. Wassenaar In Wassenaar verblijft dit week einde een vertegenwoordiger van de Wereldraad van Kerken, die de ze week in Veldhoven (bij Eindho ven) heeft deelgenomen aan het beraad van de Wereldraad-afdeling 'Gerechtigheid en dienst'. Amsterdam straks een aantal hulp behoevende kerken tellen. In hervormde kring bestaat ook een sterke behoefte aan sanering. Het eigen vermogen, nodig om de voortdurende tekorten aan te vul len, raakt langzamerhand op. Een beleidscommissie adviseerde een samenwerking met de gerefor Vandaag werden afgevaardigden van de plaatselijke raden van ker ken in Nederland in Veldhoven ontvangen, waarbij leden van het centrale comité (algemeen be stuur) van de Wereldraad hen in lichtten over de uitkomsten van het tiendaagse beraad. De confe rentie ging over zaken als interker kelijke hulpverlening, ontwikke lingssamenwerking, bestrijding van racisme en medische zorg. De Wassenaarse rooms-katholie ke parochie 'Sint Willibrord' (Kerkstraat) zal de vertegenwoor diger van de Wereldraad morgen in haar dienst van 11 uur ontvangen. Dat wordt een viering met een oe cumenisch karakter. Pastoor R. Kurvers houdt de preek en de gast van de Wereldraad en leden van de plaatselijke Raad van Kerken werken mee aan de dienst. Het kin derkoor van de parochie en de can- torij en organist Wim Landsman van de hervormde Dorpskerk ver zorgen het muzikale gedeelte. In het UW-huis Kerkstraat 14 is er van kwart over 12 tot kwart over 1 gelegenheid om met de man van de Wereldraad nader kennis te ma ken. Daar is ook een forumgesprek onder leiding van de Raad van Ker ken met pastoor L. Grijpink van de Wassenaarse Goede Herder-paro chie als voorzitter. Noordwijk en Leiden Ook in Noordwijk wordt bijzon meerden die per 1 september 1986 zou moeten uitlopen op een volle dig samengaan. Wat een berg... Maar de bestuurlijke moeilijkhe den die moeten worden overwon nen zijn niet gering. Alleen al het Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees- Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk. Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Boswijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 kand. Kooyman, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius kerk 9.30 ds. Wagter, ha, 5 ds. Smaling, ha; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Korving, Dro- geham, 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. Davidse, Delft, 7.30 zendingsavond (Katwijkerweg 15). Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7, zo 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv Gem 10 ds v Achterberg, ha, 7 ds. v.d. Meer, Apel doorn, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Baas. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv Gem. 9.30 ds. Wiege- raad, De Bilt, 6.30 ds. Klein Kranen burg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Jansen, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 prof. dr. v.d Beek, 6.30 ds. Cziria, Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem 10 ds. C.J de Jong. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. dere aandacht besteed aan de zon dag van de eenheid. De plaatselijke Raad van Kerken houdt om 11 uur in de (hervormde) Grote of Sint Je- roenskerk een oecumenische 'woord- en gebedsdienst', waarin pastoor W. Kleijn en de predikan ten R. S. Elgersma (gereformeerd) en W. van der Lee (hervormd) voor gaan. Het thema van de dienst - aangereikt door christenen van Ja maica - is: 'In Christus van dood naar leven'. Evenals Wassenaar ontvangt ook Leiden morgen een staflid van de Wereldraad van Kerken. Het is dr. K. Mahaniah uit Zaïre. Met de plaatselijke doopsgezinde predi kant mevrouw E. H. de Clercq gaat hij om half 11 voor in een dienst van de doopsgezind-remonstrantse gemeente in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. Om 5 uur is er in de Bevrijdingskerk (Zuid west) een dienst met pastoor B. Douma en ds. H. E. Sterringa als voorgangers. Volgende week worden in Lei den nog drie gebedsdienstèn ge houden voor de eenheid van de kerken: dinsdag om 7 uur in de Lokhorstkerk, woensdag om kwart voor 8 in de Lodewijkskerk (Steenschuur) en zaterdag 26 ja nuari om 7 uur in de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan. De Raad van Kerken sluit zich in zijn vergade ring van woensdag aan bij de ge bedsdienst in de Lodewijkskerk. feit dat er op het grondgebied van de ene Amsterdamse hervormde gemeente zes zelfstandige gerefor meerde kerken bestaan maakt de onderhandelingen voor een volle dig samengaan tot een ingewik keld proces. Van Halsema verzucht: "Wat een berg papieren. Wat een vergaderin gen. Moet dat zo doorgaan? Tege lijk realiseer ik mij, dat het organi satorische steigerwerk veel tijd moet vergen". Toch zal het eigenlijke werk van het grondvlak moeten komen. "De economische noodzaak tot sane ring rekent weliswaar af met de vrijblijvendheid maar is niet ól-be- slissend. De vragen rond het kerk- zijn, het belijden in deze tijd en de betekenis van de kerkelijke ge meente voor de buurt mogen niet worden verzwolgen door de pro blemen van Financiën en kerkge bouwen". Ds. Van Halsema vertelt nog, dat een van de grote promotors van 'Samen op weg in Amsterdam' aan hervormde kant komt uit de kring van de Gereformeerde Bond: ds. W. G. J. van der Sluys (46). Begonnen in Moerkapelle (1970) werd hij in 1974 predikant in Amsterdam- West. Hij is nu voorzitter van de hervormde centrale kerkeraad. "De zaak van 'Samen op weg' door de Bond met argusogen bekeken red.) - is hij van harte toegedaan", schrijft Van Halsema. "Ook dat mag wel eens in de krant". Hiermee is aan zijn wens vol daan. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 7 nam. ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 oe- cum. dienst; M. Godskerk 10 oecum. dienst; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. G. de Jong, Zoetermeer, 4 ds. Schalkoort, Streefkerk. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. Zemel. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10 (oecum. dienst). Kerk van Engeland: 10.15 anglicaanse dienst (in British School in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3). WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. Kommers, 5 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 hr. L. D. Burger; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Moll, Al phen, 5 ds. Smink, Schoonhoven, Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WARMOND: Herv. Gem. 10 prof. dr. Zandee, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR. Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Sepmeyer, Den Haag, 4.30 ds. Wol- Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Campen. Vlaardingen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm, V.schoten. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds Th. M. v. Leeuwen, Utrecht. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11 (oe cum. dienst); Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11, G*. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn, ha. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 10.30 ds. Koek, Leiden. Rk Kerk: zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 kand. Boer, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegra ven. 7 ds. Den Boer, Hoofddorp. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv Gem 10 ds Eysenga, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Buikema, ha. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. Avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.); 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. v.d. Meij, Zoetermeer. Geref. Gem. (Stationsweg 17): 10 en 6.30 leesdienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. De Jonge, Alphen; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff. ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Hout, Werkendam. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, jeugddienst. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 kand. v. Wallinga, Lei derdorp, 5 ds. Krispijn en pastoor Wa- nink, oecum. vesper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Zie ook geref. kerk. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG. Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN. Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents; 'De Wiek' 10 kapt. Bergsma (L. des Heils), interk. evangelisatiedienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kos ter. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Heiv. Gem. N Kerk 10 ds. De Jong, ha, 6 ds. Drieber gen, ha; O. Kerk 10 ds. v. Roon, ha, 6 ds. v. Slie- dregt, ha, Ichthusk. 10 ds. Schuurman, ha, 5 ds. Vroegindewey, ha; Pniëlk. 9.30 ds. Visser, ha, 6 prof. dr. v.d. Beek, ha; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v.d. Beid ('Overduin'); Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. v. 't Hof (Dia- conessenhuis). Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Bolwijn, Rijswijk; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha. Zie ook geref. kerk. Huize 'Rhijndael' 3 dr. Bade, ha. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, ha, 7 ds. Lapré, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, ha, 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. Knorth, ha; Scheppmgsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. EJlis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. P. de Bruijn, O.geest, 7 ds. Rang. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 hr. Bakker, Katwijk; Ma- riakerk 7 ds. De Gelder en pastoor Kra mer, gebedsdienst voor de eenheid. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 5 ds. Jas pers Focks. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 ds. v.d. Heuvel, Almkerk, 5 ds. Rietkerk, Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij- Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Boogaard, Lei- Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. Zie ook herv. gem. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds v. Leusden, Leidschendam, 6.30 hr. Goed hart. Geref. Kerk: 9.30 en 5 kand. mevr. Speelman, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v Leeuwen, Driebergen. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 hr Goedhart, 6.30 ds. De Graaff, jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bakker, Amstel veen, 7 kand. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr Schram, Abcoude, ha, 7 ds. Bergsma, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 hr. Post. Wilnis, 7 ds. Elderman. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 11 dienst Raad van Kerken, ds. Elgersma, pastoor Kleijn en ds. v.d. Lee, 5 ds. Goossen, Wadd.veen, 7 ds. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk 5 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Kalk man, Noordwijkerhout; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk, Gou da. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Wil schut, Dordrecht,. 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock. Baarn. Zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.): 10.30 ds. Werner, Wassenaar. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8. Zie ook herv. gem. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey, ha; De Zilk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk. Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman. Pauluskerk 10 ds. Da Costa. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 30 dr. Barnouw, 7 dr. Cramer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11