Einde ADM lijkt nu onafwendbaar Automobilisten ESHU JÉLHet Motorhuis Akzo: liever meer loon Ingreep in dollarkoers blijft 'uiterste middel' Gemeente hoopt op nieuwe werf SVR waarschuwt voor gevolgen zwart werk Situatie op werkvloer steeds minder veilig Ontslagen werknemers van Jamin krijgen steun bond VRIJDAG 18 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Het einde van de scheepsreparatiewerf Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM), de enige werf voor zeeschepen die de hoofdstedelijke haven nog heeft, lijkt onafwendbaar. Bewindvoerder D. Grosheide adviseerde de rechtbank gis teren een faillissement en vroeg tevens bij het Arbeidsbureau ontslag aan voor de 880 werknemers. De rechtbank beslist vandaag of volgende week dinsdag, zei Grosheide tegen het personeel. De bezetting van de werf door de werknemers, die gisterochtend vroeg begon, is hiermee nog niet van de baan. Er moet volgens Gijs Honing van de Industriebond FNV nog antwoord komen op een aantal vragen. Zolang geen definitief faillisse ment is uitgesproken, bestaat er nog kans, meent hij, dat het rijk en de banken, die niei mee wilden werken aan een laatste reddings- Geen zware korting op produktie van inelk DEN HAAG (GPD) - In het ko mende melkproduktiejaar dat in april begint, zal er zo weinig moge lijk op de produktie worden ge kort. Vorige week zei minister/ Braks van landbouw nog, dat die korting wel eens 11 procent zou kunnen bedragen. In een gesprek met het Landbouwschap erkende de minister zelf ook geschrokken te zijn van deze uitkomst van een aantal berekeningen. Die zware korting op de melkproduktie zou nodig zijn als het huidige beleid wordt voortgezet. De minister zeg de het Landbouwschap toe het huidige beleid rond de superhef fing zodanig bij te sturen dat een nieuwe produktiebeperking kan worden voorkomen. Volgens de EG-besluiten moet de melkproduktie volgend jaar met 1 procent worden verminderd. Uit de berekeningen van het minis terie van landbouw blijkt onder meer dat om aan alle verplichtin gen te kunnen voldoen de melk produktie met 2,4 procent extra moet worden gekort. Het Landbouwschap vindt dat de hoeveelheid melk die nodig is om aan alle verplichtingen te vol doen vrijgemaakt moet worden door het opkopen van de melkquo ta. De minister beschikt voor dat doel over 150 miljoen gulden. De minister bleek het in het gesprek met het Landbouwschap eens te zijn. Hij is bereid na te gaan hoe de opkoopregeling kan worden verbe terd. Daarnaast zal worden beke ken of het beleid rond de superhef fing ook op een aantal andere pun ten wat soepeler kan worden ge maakt. IBM Het Amerikaanse computercon cern International Business Machi nes (IBM) heeft in het vierde kwar taal van het afgelopen jaar over de hele wereld een nettowinst ge boekt van 2,17 miljard dollar, 16,6 procent meer dan de 1,86 miljard dollar in dezèlfde periode van 1983. Over geheel 1984 was er een winst stijging met twintig procent tot 6,58 miljard dollar, zo heeft IBM gisteren bekendgemaakt. Hotel De sultan van Brunei is voor ruim veertig miljoen pond sterling (meer dan 160 miljoen gulden) ei genaar geworden van het Londen- se Dorchester Hotel, één van de meest gerenommeerde hotels in Groot-Brittannië. Daarmee komt het hotel voor de tweede keer bin nen zes maanden in andere han den. De sultan, die te boek staat als de rijkste man ter wereld, betaalt niet alleen veertig miljoen pond voor het eigendom, maar heeft ook toegezegd het hotel voor twintig miljoen pond te zullen opknappen. Hij had al enige tijd permanent een suite in het hotel gereserveerd. Maaltijdcheques Meer en meer Belgische bedrij ven gaan ertoe over om hun werk nemers extra te belonen met maal tijdcheques. Bij het in België ge vestigde bedrijf BASF werd deze week een ontwerp-cao ter tafel ge bracht waarin die cheques een gro te rol spelen. Veelal worden de cheques ingevoerd als compensa tie voor het verlies aan koopkracht. Daarmee wordt omzeild dat er van een loonsverhoging gesproken kan worden die niet in het Belgische matigingsbeleid past. Inflatie De consumentenprijzen in de 24 westerse industrielanden van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) zijn in de twaalf maanden tot eind november met gemiddeld 5,1 procent gestegen. Dat is even veel als in het jaar tot eind oktober, maar minder dan de 5,3 procent in het jaar tot eind november 1983, zo heeft OESO gisteren meegedeeld. poging, namelijk een boedelkre diet van 4,5 miljoen gulden, "tot bezinning komen". Grosheide deelde het personeel echter mee geen andere mogelijk heid dan een faillissement te zien, omdat er geen geld meer is en de lonen uitbetaald moeten worden. De vier schepen die nu nog bij de ADM voor reparaties liggen, wor den de komende twee en een halve week wel afgehandeld om schade claims te voorkomen. Een order voor februari heeft de bewindvoer der al afgezegd, omdat het volgens hem onverantwoordelijk is die on der deze omstandigheden aan te nemen. Het blijft de bedoeling dat de "hoop" van vakbonden en onder nemingsraad, te weten de Peruaan se kruiser Almirante Grau, on danks alles toch naar Amsterdam komt, zij het later dan de bedoe ling. Grosheide heeft de Peruaanse regering gevraagd de afvaart twee weken uit te stellen om hem de ge legenheid te geven orde op zaken te stellen. De bewindvoerder zei dat er koortsachtige pogingen on dernomen worden een nieuwe, kleinere ADM uit de "as van de ou de te doen herrijzen". De ADM, voortgekomen uit een gedwongen fusie met de NDSM, heeft in de loop der jaren al tiental len miljoenen overheidsgeld ge kregen. Eind vorig jaar werd mi nister Van Aardenne (economische zaken), voor de betrokkenen de grootste schuldige aan de onder gang, 25 miljoen gulden gevraagd om het voortbestaan te verzekeren. Toen de minister dat weigerde, kwamen bonden en onderne mingsraad met een reddingsplan, waarvan de order ter grootte van 350 miljoen gulden van de Almi rante Grau de spil was. Zij vroegen voor dat plan tien miljoen. De rijksoverheid is echter van mening dat de werf financieel niet sterk ge noeg is om deze order uit te voeren en zei weer "nee". De directie van de werf vroeg en kreeg surséance van betaling om de tijd te krijgen naar oplossingen te zoeken. De werf kwam in financiële pro blemen doordat de banken de lo pende rekeningen blokkeerden. Om toch geld te hebben om de lo nen te betalen, stelde Grosheide een boedelkrediet van 4,5 miljoen gulden voor. Het rijk en de banken weigerden hier echter aan mee te doen. De gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland haak ten toen ook af. De enige hoop dat Amsterdam een voor zijn haven belangrijke re- paratiewerf behoudt, is een ADM in "afgeslankte" vorm, menen Grosheide en de gemeente. De ge meente overlegt hierover met "Den Haag" en polst havenbedrij ven in de regio of zij belangstelling hebben voor aandelen in een der gelijke werf. Niet duidelijk is nog of dat zal lukken. Grosheide leek hier giste ren wel goede hoop op te hebben. Met een "tot ziens bij de nieuwe ADM" nam hij afscheid van het personeel. ZOETERMEER (ANP) - De ont duiking van premies (enkele mil jarden per jaar) bedreigt het socia- le-zekerheidssysteem. Maar erger is nog dat door zwart en grijs werken schade wordt gebracht aan het gevoel van rechtszekerheid en rechtsgelijkheid, wat weer door werkt in het solidariteitsgevoel waarop het sociaal stelsel steunt. Voorzitter mr W.J.E. van den Bos van de Sociale Verzekerings raad (SVR) zei dit gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Hij erkende dat er positieve kanten zitten aan de in formele economie (zwart en grijs werk, werken met behoud van uit kering), maar waarschuwt voor de effecten daarvan op het sociale- verzekeringsstelsel. Dat komt op steeds versmallende formele te rusten. Van den Bos vroeg zich ook af in hoeverre de wetgeving zélf bij draagt aan een verdere uitbouw van de informele economie of deze zelfs uitlokt. Hij dacht daarbij aan de tweeverdienerswet, maar ook aan de forse belasting- en premie druk op elke extra verdiende gul den die ook de modale inkomens kennen. Bijgevolg verhuist een witte baan dan gemakkelijker naar het donkere deel van de informele economie. Ook het feit dat de sociale wetge ving zo vaak moeilijk uitvoerbaar is en vooral moeilijk te toetsen is, draagt volgens SVR-voorzitter Van den Bos bij tot de verdere groei van de informele economie. Er is nogal eens wat ruimte voor mani pulatie, en zelfs niet altijd illegaal, zo zei hij. Hoewel de uitvoeringsor ganen met deze vaak overrompe lende hoeveelheid wetgeving naar beste weten en kunnen omgaan, blijft het de vraag of zij werkelijk in staat zullen zijn tot een duidelij ke, toetsbare uitvoering. Van den Bos wees ook op de rol van het parlement in de wetgeving. Beschikt de Kamer wel over vol doende informatie bij zijn besluit vorming, vroeg hij zich af. Op dat gebied zou de SVR nieuwe taken op zich kunnen nemen. Meer infor matie zou het parlement immers kunnen behoeden voor het creëren van moeilijk uitvoerbare wetge ving, waaruit de informele econo mie nieuwe impulsen ontvangt. Door in een vroeg stadium de mo gelijkheden om wetgeving te ont gaan of te ontduiken in kaart te brengen, kan de Kamer een afge wogen oordeel vormen, aldus de SVR-voorzitter. GENEVE (AP) - De veiligheid op de werkvloer neemt over de hele wereld af door het invoeren van nieuwe technieken en het zonder afdoende veiligheidsmaatregelen verspreiden van nieuwe chemica liën. Dit heeft de ILO, de Interna tionale Arbeidsorganisatie, giste ren verklaard. Iedere drie minuten sterft er op de wereld een werknemer door een oorzaak die met zijn werk te ma ken heeft, aldus de ILO. Per secon de raken er minstens vier werkne mers gewond - dit is in een week meer dan de totale bevolking van de stad Parijs. Het gevaarlijkste be roep ter wereld is mijnwerker. Het veiligheidsprobleem speelt vooral in de Derde Wereld, waar nieuwe technieken worden inge voerd zonder de veiligheidsmaat regelen die daar in de geïndustria liseerde landen bij worden toege past. Ontwikkelde landen waaron der de Verenigde Staten, Japan en West-Duitsland, melden 50 procent minder dodelijke ongelukken tij dens het werk dan 20 jaar geleden. Het aantal ongelukken zonder do delijke afloop is echter met 5 pro cent toegenomen, aldus de ILO. Volgens het rapport heeft het sterk toegenomen gebruik van chemicaliën zoals pesticiden, her biciden en insecticiden gevaar ge bracht in gebieden die daar juist niet tegen opgewassen zijn. Er werd verwezen naar een onderzoek in een Aziatisch land waaruit was gebleken dat 40 procent van de mensen die sproeimiddelen toe passen symptomen vertoonde van vergiftiging met pesticiden. Nieuwe chemische stoffen - on geveer 1.000 per jaar - vormen een speciaal probleem doordat het veel tijd en geld kost om hun gifiige ei genschappen te bepalen. Het kan wel 80 jaar duren voordat de gifiige eigenschappen van de ongeveer 40.000 nieuwe chemische stoffen zijn vastgesteld. Het vermogen om dergelijke onderzoeken uit te voe ren wordt 'zelfs in de meest ont wikkelde landen tot het uiterste op de proef gesteld.' Duizenden banen op de tocht bij Grundig FÜRTH (AP) - Bij het Westduitse bedrijf Grundig, dat sinds april vo rig jaar onder leiding staat van het Philips-concern, staan enkele dui zenden banen op de tocht. Volgens bronnen bij de onderne mingsraad staan ongeveer 5.000 van de in totaal rond 24.000 ar beidsplaatsen op het spel. Bedrijfs- woordvoerder Karl-Heinz Schmidt wilde dit aantal nochtans niet be vestigen. Schmidt zei dat mogelijk in af zonderlijke afdelingen tot 30 pro cent van de banen moeten verdwij nen. De woordvoerder wees er op dat ongeveer een derde van de 24.000 arbeidsplaatsen bij Grundig zich in het buitenland bevinden. 'De bui tenlandse vestigingen zullen zwaarder worden getroffen dan de binnenlandse,' voegde hij er aan toe. Ook wat mogelijke fabrieks- sluitingen betreft zei Schmidt dat er nog niets vast staat. In het boekjaar 1983/84 leed r hen het laatste nieuws omtrent de faillissementsaanvrage Grundig AG een verlies (foto anefo) miljoen mark 286 ANWB komt terug op gegevens in reisgids DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De Toeristenbond ANWB zal zijn opmerkingen dat hij op de vliegreizenmarkt naar Spanje en Griekenland de goed koopste is en zonder wederver kopers werkt, herroepen. De ANWB-woordvoerder heeft dit gisteren bekendgemaakt. Hij gaat dat echter niet in de landelij ke dagbladen doen, maar in zijn eigen bondsperiodieken en in zijn reisgids. De Vara-consumen- tenman F. Bom en directeur R. Klawer van Neckermann Reizen hebben geëist dat de ANWB dit juist in de landelijke dagbladen zou doen. Bom zei gisteren hierover in het geheel niet tevreden te zijn. Hij handhaaft zijn klacht bij de Reclamecodecommissie. Vol gens hem moet de ANWB zijn uitspraken herroepen in een ad vertentie in de landelijke dagbla den. Immers, aldus Bom, de ANWB heeft naast die vakantie gids ook een vakantiekrant in een oplage van 4,5 miljoen exem plaren huis-aan-huis laten bezor gen. Ook deze lezers, onder wie velen die geen lid van de ANWB zijn, moeten weten dat de infor matie onjuist was, aldus Bom. In de herroeping van de Toe ristenbond staat dat het niet juist is dat de ANWB steeds reizen te gen de laagste prijzen aanbiedt. Er bestaan goedkopere, overeen komstige aanbiedingen van an deren. DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr. J. van Zon in Den Bosch verdenkt de oud-Philips- medewerker drs. C. van Bussel er van, Philips te hebben afgedperst. De Eindhovense politie zal Van Bussel gaan verhoren als verdach te. Op basis van het proces-verbaal dat naar aanleiding van dat ver hoor wordt opgemaakt zal de offi cier bekijken of Van Bussel straf rechtelijk moet worden vervolgd. Hij wordt ervan verdacht artikel 318 van het Wetboek van Straf recht te hebben overtreden, waar op een gevangenisstraf staat van maximaal drie jaar. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Den Bosch vanmor- Van Bussel verdacht van afpersing Philips gen meegedeeld. Van Bussel, die onder meer voor Philips werkzaam was in Luxem burg en Zaïre is al jarenlang met Philips verwikkeld in een civiele kwestie voortvloeiend uit zijn dienstverband dat hij in 1980 beëindigde. In september vorig jaar eiste Van Bussel van Philips 5,25 miljoen gulden, naar zijn zeg gen de gekapitaliseerde som van de schade die hij door toedoen van Philips had geleden. Van Bussel' liet Philips weten een aantal gege vens waarover hij beschikte naar buiten te zullen brengen als Phi lips niet wilde betalen. De onderneming diende daarom bij het Openbaar Ministerie in Den Bosch een strafklacht tegen Van Bussel in wegens afpersing. Offi cier van justitie mr. Van Zon gaf de Eindhovense gemeentepolitie op dracht een vooronderzoek in te stellen. Bonden blijven bij eis van 36 uur Ruding: liever lager tekort in VS ARNHEM/SASSENHEIM (ANP GPD) - De vakbonden hebben gis teravond geen overeenstemming bereikt met het chemisch concern Akzo over een nieuwe cao. Een voorstel van de directie is gister avond na een dag onderhandelen door Industriebonden FNV en CNV en de Unie BHLP als te ma ger van de hand gewezen. De bedrijfstop op haar beurt wees opnieuw de eis van de bon den af om in twee jaar de werk week van 38 naar 36 uur terug te brengen. Het chemieconcern 23.000 werknemers) geldt als één van de speerpunten in de vakbond- strijd voor verdere arbeidstijdver korting. De onderhandelingen worden op 13 februari voortgezet. Volgens bestuurder O. Bender van de Unie BLHP is Akzo bereid "met de geldbuidel te rammelen" om een werkweek van 36 uur tegen te houden. De concernleiding wil eerst de effecten van de 38-urige werkweek (sinds juli vorig jaar) af wachten en een cao voor 15 maan den (tot 1 april 1986) afsluiten. De bonden willen een tweejarige cao. Het bedrijf deelde gisteren mee dat ze een winstuitkering ineens heeft aangeboden van twee pro cent in 1985 en een salarisverho ging van een procent in 1986. Het boekte in 1984 driekwart miljard winst. Als de ziektewet- maatregel doorgaat (de Eerste Ka mer beslist volgende maand) wil Akzo aan zieke werknemers het volledige loon blijven betalen, mits alle werknemers hiervoor weer een procent van hun salaris inleveren. De bonden zijn daar op tegen: "Dat betekent dat de werknemers hun loonsverhoging in 1986 met een weer kunnen inleveren", aldus de woordvoerster van de Industrie-, bond FNV, Pauline van der Lin den. Zij vindt het bod van Akzo "veel te mager". Ze heeft er ook be zwaar tegen dat Akzo maar voor een deel van de werknemers ar beidstijdverkorting tot 36 uur over weegt. De bonden hebben volgens haar aangeboden te willen praten over een oplossing van knelpunten die zich bij verdere verkorting van ar beidsduur voor alle werknemers kunnen voordoen. Zo zijn zij even tueel bereid verschillende vormen voor de diverse categoriën perso neel door te voeren, als het uitein delijk resultaat maar neerkomt op een gemiddelde werkweek van 36 OOSTERHOUT (ANP) - De Alge mene Belgische Vakvereniging (ABV) en het Algemeen Christelijk Vakverbond (ACV) gaan niet ak koord met de collectieve ontslag aanvraag voor 86 Belgische werk nemers van de suikerwarenfabriek Jamin in Oosterhout. Dat hebben de bonden gisteren bekend ge maakt na een gesprek met hun le den. Eerder maakte de directie van Jamin bekend, het hoge ziektever zuim van de Belgen (tot 40 procent) als reden te zien voor collectief ont slag. De bonden-zullen volgende week dinsdag in een gesprek met de di rectie aandringen op een indivi duele benadering van de werkne mers. „Het hoge ziekteverzuim geldt niet voor alle Belgen die bij Jamin werken", zegt bestuurder A. Boermans van het ACV. ADVERTENTIE Beursberichten op pagina 17 WASHINGTON (UPI/AP) - De grote industrielanden zullen alleen besluiten tot een aanpassing van de onderlinge koersverhoudingen, als de dollar niet op een andere ma nier tot staan gebracht kan wor den. De beste oplossing voor het internationale probleem van de ho ge dollarkoers, die de afgelopen vijfjaar tachtig procent in waarde is gestegen, is een vermindering van het begrotingstekort van de Verenigde Staten. Dat heeft minister Ruding (fi nanciën) gisteren in Washington verklaard in zijn hoedanigheid van voorzitter van het interim-comité van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Hij zei dat na afloop van geheime besprekingen plaats tussen de ministers van financiën en de presidenten van de centrale banken van de grote industrielan den (de VS, Japan, West-Duits land, Frankrijk en Engeland). Het overleg was bedoeld ter voorberei ding van een vergadering van het interimcomité van het IMF in april. Ruding zal in de VS praten met de Amerikaanse minister van fi nanciën Donald Regan en andere functionarissen. De Nederlandse minister zei tegenover verslagge vers dat eventuele interventie op de valutamarkten gezamenlijk moet gebeuren door de grote lan- Minister Ruding (foto ANP) den. Er is echter nog geen verande ring te zien in het Amerikaanse standpunt dat alleen moet worden opgetreden in de zeldzame geval len waarin sprake is van een bui tensporige verstoring van de valu tamarkt. Daarom is grootscheepse interventie onwaarschijnlijk, aldus Ruding. De Amerikaanse minister van fi nanciën Donald Regan verklaarde wel dat een gezamenlijk ingrijpen 'indien nodig' niet wordt uitgeslo ten, maar hij liet in het midden op welk moment. "We moeten zo'n beslissing in de markt nemen, niet in een vacuum. Een langdurige in terventie op grote schaal werkt niet", aldus Regan. Volgens Ruding maakt een ver mindering van het Amerikaanse begrotingstekort een 'zachte lan ding' mogelijk, dat wil zeggen een geleidelijke koersdaling van de dollar die Europa heel wat liever ziet dan een plotselinge koersval. Verkleining van het begrotingste kort zou de dollarkoers omlaag brengen via een daling van de hoge Amerikaanse rente, die veel bui tenlands kapitaal heeft aangetrok ken. Als gevolg van bezorgdheid over kapitaalvlucht hebben sommige Europese landen hogere renteta rieven dan ze zouden willen, met alle nadelige gevolgen voor de eco nomische groei, zo verklaarde de minister. Ruding zei dat de Euro pese landen vrezen dat een aan houdend hoge koers van de dollar zal leiden tot steeds meer protec tionisme in de VS (bescherming van de eigen, dure produkten). Door de extreme kou helpen wij u een handje met het kontro- leren van de motorolie, ruitensproeier, akku en antivries van uw auto. Deze service vindt plaats op zaterdag 19 januari a.s. van 09.00 uur tot 17.00 uur. Alle winterartikelen voor uw auto zijn bij ons volop uit voorraad leverbaar. U bent van harte welkom bij: SHELL ZELFTANK STATION Hoge Rijndijk 5, Plesmanlaan (zuidzijde), Leiden. Lytweg 2, Oegstgeest. Eisenhowerlaan, Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9