België plaatst 48 kernraketten Taiwan achter politieke moord in VS Direct overleg toekomst Cyprus Smog legt verkeer in Roergebied lam Verbinding Spanje-Marokko Brussel in angst door gasexplosies Martens maakt eind aan verwarring Getuigenis ontsnapte chauffeur Popieluszko VRIJDAG 18 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (AP) - Premier Wilfried Martens heeft gisteren aangekondigd dat België Ame rikaanse kruisraketten zal plaatsen. Tegen het einde van maart zal de regering een tijd schema bekend maken voor de aankomst van de eerste 16 raketten. In totaal moet België volgens het NAVO-dubbelbesluit tegen 1987 48 kruisraketten opstellen. "Wij zijn op een punt beland waar wij het dubbelbesluit moeten uit voeren", zei Martens op een pers conferentie in Brussel. Er is vol gens Martens niet langer een eva luatie van wapenonderhandelin gen tussen Oost en West waarvan de regering tot dusver de plaatsing heeft laten afhangen. Eind maart zal er een besluit worden genomen over het tijdschema voor de statio nering van de eerste 16 raketten. Martens noemde dit een 'radicale wijziging' van het beleid. De premier voegde er aan toe dat de voorbereidingen op de basis Florennes ten zuiden van Brussel Cycloon op Fiji SUVA (AP) - Bij een wervelstorm die gisteren met windstoten tot 160 km per uur over het hoofdeiland Viti Levu van de Fiji-groep raasde zijn zeker 14 mensen omgekomen. De storm dreef vandaag af in de richting van zee, maar de 650.000 bewoners is aangeraden waakzaam te blijven omdat twee andere tropi sche stormfronten in het noord westen in de richting van de 320 eilandjes tellende archipel drijven. Volgens de meteorologische dienst heeft één daarvan een zelfde ver nietigende kracht als de cycloon die donderdag in het gebied woed de. BONN - In bepaalde gedeeltes van de steden Bottrop, Duisburg, Essen, Mulheim aan de Roer en Oberhausen in het westelijk Roer gebied mochten vanaf vanochtend zes uur tot tien uur geen particulie re auto's meer rijden. Ook vanmid dag van drie tot vanavond acht uur geldt dit verbod vanwege smoga- larm 2. De mensen in de steden van het Roer-gebied hebben de maatrege len van de autoriteiten om de uit stoot aan zwaveldioxide in de lucht te verminderen, over het algemeen met veel begrip opgenomen. door Hans Amesz Schoolkinderen in het overgrote deel van het Roergebied hebben vandaag vrijgekregen. De indus trie moet vanwege smogalarm 2 overgaan tot het gebruik van min der zwavelhoudende brandstof. In de omgeving van Düsseldorf en Aken hebben de stadsbesturen een oproep tot de bevolking ge daan om gebruik te maken van het openbaar vervo'er. Dat geldt ook voor Keulen. De smogalarmfase 2 zal zeker nog tot zaterdagochtend duren. Hoewel in het oostelijk Roerge bied de waarden aan zwaveldioxi de in de lucht hoog genoeg waren om in feite ook de alarmfase 2 uit te zullen voortgaan, ook al is nog niet bekend wanneer de eerste raketten zullen aankomen. Een Amerikaanse functionaris bij het hoofdkwartier van de NA VO wilde nog geen commentaar le veren op de uitlatingen van Mar tens. "Het Belgische raketstand punt lijkt te evolueren. Wij willen zijn uitspraken nauwkeurig bestu deren", zei hij. De functionaris her haalde dat Washington 'steeds zeer duidelijk heeft gemaakt' dat het van België solidariteit met de an dere NAVO-landen verwacht om alle 48 kruisraketten op te stellen. De praktische consequentie van Martens' uitlatingen is dat België niet zal voldoen aan het oorspron kelijke plaatsingsschema van de NAVO, volgens welke de eerste kruisraketten half maart in België gestationeerd moeten worden. Martens zei dat het besluit over het schema van de eerste plaatsin gen eind maart zal worden geno men 'in overleg met onze bondge noten'. Minister Leo Tindemans van buitenlandse zaken zal de di verse hoofdsteden bezoeken om over het schema te praten. De kruisraketten zijn de eerste kernwapens die in België worden gestationeerd. "De NAVO mag ver roepen, heeft de verantwoordelijke minister van gezondheid dat niet gedaan omdat meteorologen voor spelden dat de wind vanavond dusdanig zal toenemen dat het de hoeveelheid zwaveldioxide be hoorlijk zou verminderen. Via de radio wordt de bevolking in het Roergebied de hele dag op de hoogte gehouden van de situa tie. Dat gebeurt ook in het Spaans, Turks en Joegoslavisch. NEW YORK Onder het toeziend oog van secretaris-generaal Javier heugd zijn dat wij voor eind maart over een plaatsingsschema zullen beslissen en dat de periode van louter evaluatie is overgegaan in een duidelijk besluit van de Belgi sche regering", zei Martens. De premier sprak enkele uren na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, waar hij over de plaatsings perikelen heeft gesproken met de Amerikaanse president Reagan. Zowel in België als de Verenigde Staten heerste na die bespreking grote verwarring over de Belgische houding ten aanzien van de raket ten. Op zijn persconferentie in Brussel leek Martens erop gebrand te zijn duidelijkheid te verschaf fen. Hij benadrukte de Belgische naleving van het dubbelbesluit van 1979 om 572 kruisraketten en Pers- hing-2's in West-Europa te plaatsen als antwoord op de SS-20-raketten van de Sowjet-Unie. Perez de Cuellar schudden de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash en zijn rivaal Spyros Ky- prianou, de Grieksepresident van Cyprus elkaar de hand. De ontmoeting in het gebouw van de Verenigde Naties in New York was de eerste in zes jaar. Een heet han gijzer in het overleg over een toe komstige federale staat op Cyprus is de terugtrekking van de 25.000 Turkse troepen op het eiland. 'foto API TAIPEH (AFP/Rtr.) - De onthul ling van de betrokkenheid van de Taiwanese geheime dienst bij de moord op een in de VS wonende journalist heeft op Taiwan veel stof doen opwaaien. In verband met wat wordt gezien als het grootste politieke schandaal in tien jaar is onder meer een hoge functionaris van de dienst, kolonel Chen Hu- men, gearresteerd. President Chiang Ching-kuo gaf woensdag opdracht tot een gron dig onderzoek naar de moord op Henry Liu, een uitgesproken te genstander van het Nationalisti sche bewind in Taipeh die in okto ber vorig jaar voor zijn huis in San Francisco werd doodgeschoten. Chiang wil dat de waarheid aan het licht wordt gebracht en alle schul digen ongeacht hun rang worden gestraft, zo is uit regeringsbron in Taipeh vernomen. De officiële bekendmaking van het onderzoek veroorzaakte op Tai wan veel deining. De anders zo in schikkelijke pers drong opvallend luid aan op een reorganisatie van de geheime dienst. Verscheidene CHICAGO (Rtr.) - In de Verenigde Staten en Canada is deze maand het eerste exemplaar verschenen van "People Finders", een tijd schrift dat zich opwerpt als het eer ste in zijn aard dat vermisten her enigt met de mensen die hen mis- In de advertentiekolommen zoekt men vrienden uit het verle den, familieleden die men uit het oog verloren heeft en de natuurlij ke ouders van geadopteerde kinde ren. Bladzijde na bladzijde vol met glimlachende, onschuldige gezich ten van vermiste kinderen, een doorsnee van de duizenden jonge lui die elk jaar in Noord-Amerika verdwijnen. Het eerste nummer van het 50 bladzijden tellende tijdschrift van 1 dollar, had een oplage van 250.000, zegt uitgever Blair Hallen- parlementsleden zeiden dat als de regering niet snel genoeg gerechte lijke stappen neemt tegen de schuldigen en niet volledig open heid van zaken geeft Taiwans repu tatie en zijn betrekkingen met de Verenigde Staten ernstig geschaad kunnen worden. De burgemeester van San Fran cisco, Diana Feldstein, zei dat het ministerie van buitenlandse zaken in Washington met Taiwan onder handelt over de terugkeer van twee mogelijke verdachten van de moord op Liu. Een woordvoerder van het State Department noemde de betrokkenheid van leden van een geheime organisatie „duidelijk een zeer ernstige zaak". Op Taiwan werd dinsdag bekend dat in verband met de rol van de geheime dienst bij de moord op Liu de directeur van de dienst, ge neraal Wong Hsi-ling, was ge schorst. Bovendien zei men dat een onbekend aantal agenten was gearresteerd. Een van hen is kolo nel Chen Fu-men, een plaatsver vangend afdelingshoofd, zo meld de woensdag de regeringsgezinde Tijdschrift voor vermisten in N oord-amerik a stein. Uit de eerste berichten bleek dat het zeer goed verkocht. „Het was iets dat plotseling op kwam", zegt Hallenstein over de oprichting. „Op een dag had ik 't er met mijn broer over en wij vonden dat dit het familiebedrijfje was dat we altijd hadden gewild. We zetten ons eraan en werkten het uit en het idee kreeg steeds vaster vorm". In het eerste nummer zoekt een meisje van 11 haar vader "die vroe ger heeft gewoond in Fort Lauder dale, Florida". Een vrouw in Wood- krant United Daily News. Volgens de krant heeft Chen ver schillende malen gesproken met Chen Chi li, een berucht onderwe reldfiguur op Taiwan, voordat de laatste in september van het vorig jaar naar de VS vertrok. Chen Chi li zou nauwe banden hebben met de kolonel die hij geregeld aan al lerlei informatie hielp. Ze zouden beiden zijn gezien op het vliegveld van Taipeh toen Chen Chi-li op 21 oktober terugkeerde uit de VS. Uitlevering Chen Chi-li werd in november samen met een andere verdachte in de zaak-Liu, Wu Tun, gearres teerd in het kader van een campag ne tegen de zogenoemde Bamboe bende. Taiwanese regeringsfunc tionarissen suggereerden dat de VS Taiwan zullen vragen Chen en Wu aan de Amerikaanse autoritei ten over te dragen zodat ze in de VS kunnen worden berecht. Was hington heeft geen uitleveringsver drag met Taiwan, waarmee het in 1978 de diplomatieke betrekkin gen verbrak. stock, Illinois, zoekt een vriendin van de High School "om te praten over vroeger". Rosemary in Niles, Ohio, zoekt haar oudere zuster, waar ze ook moge zijn. Veel advertenties in het eerste nummer zijn afkomstig uit een vo rige nieuwsbrief, "Open A.R.M.S. Quarterly", die gedurende vier jaar had gediend als aanplakbulletin voor geadopteerde kinderen en na tuurlijke ouders die naar elkaar op zoek waren. Hallenstein vertelde dat zijn uitgever contact met hem had gezocht en dat men het eens was geworden over aankoop van de naam van de nieuwsbrief, om dat het nieuwe tijdschrift te zijner tijd dezelfde stof zou behandelen. De informatie over vermiste kin deren krijgt men van politie-in- stanties en van een nieuw landelijk centrum voor vermiste en uitge buite kinderen. BRUSSEL België, en vooral Brussel, zijn deze week het toneel van de ene explosie na de andere. Het begon dinsdag met een terro ristische bomaanslag, maar drie gasontploffingen maakten veel meer indruk op de Brusselse be volking. De tol: vijf doden, vijftien zwaar- en tientallen lichtgewon den. Daarnaast een enorme ravage: "vier woningen werden letterlijk met de grond gelijk gemaakt, vier andere moeten waarschijnlijk ge sloopt worden, terwijl tientallen woningen en gebouwen licht tot ernstig werden beschadigd. door Hans de Bruijn Bij de gasexplosie van gisteren in de Brusselse deelgemeente Vorst vielen drie doden: een be jaard echtpaar dat omkwam in de brand die na de ontploffing ont stond, en een bejaarde vrouw die veel later onder de puinhopen van daan gehaald werd. In de vroege ochtend ontplofte eerst een gasbel die twee woningen volledig ver woestte. Terwijl de hulpverlening op gang kwam, ontstond aan de overzijde van de straat nog een gas explosie die twee woningen zwaar beschadigde. Woensdag kwamen twee mensen om bij een gasexplosie in Evere, en een lichte gasontploffing in Jette verwondde woensdag een vrouw. Vorige week vielen twee doden bij een gasexplosie in een fabriek in Luik en werd een flat bij Antwer pen door een ontploffing na een gaslek weggeblazen. Daarbij vielen geen gewonden, evenmin als bij de gasexplosies van woensdag in Mol, Knokke en Kampenhout. Vooral in Brussel verkeert ieder een in angst voor nieuwe gasont ploffingen. Op de gasmaatschap pijen na twijfelt niemand eraan dat het weer de veroorzaker van de rampen is. Volgens de gasleveran ciers is er geen enkel verband, zijn de leidingen veilig en wordt er vol doende gecontroleerd. Maar de brandweer aarzelt niet de vrieskou en de ontploffingen in direct ver band te brengen. En zolang het blijft vriezen, kunnen ontploffin gen zoals die in Evere, Vorst en Jette zich blijven voordoen. De gasontploffingen zijn volgens velen het gevolg van de verande ringen die zich ondergronds door de kou voltrekken. Doordat kleine waterleidingen springen door vrieskou, stroomt water in de grond. Op sommige plaatsen wordt daardoor het zand weggespoeld, waarin zich ook de gasleidingen bevinden. Die zijn zo hun steun kwijt, verzakken en breken. Door de harde grond kan het gas zich niet verspreiden, het hoopt zich op en vormt een levensgevaarlijke gasbel. Of het verspreidt zich tot in de kelders van de woningen, waar het nog slechts in contact hoeft te komen met bijvoorbeeld een cen trale-verwarmingsketel om een enorme explosie te veroorzaken. In nogal wat oude wijken van Brussel bevinden zich gietijzeren De nieuwe chef van de geheime dienst, generaal Wong Chin-su, zal naar in Taipeh wordt aangenomen een sleutelrol spelen bij het onder zoek naar de rol van de geheime dienst bij de moord. De regering wil kennelijk uitzoeken tot op welk niveau agenten bij de zaak betrok ken zijn en of er pogingen zijn ge weest om de zaak in de doofpot te stoppen. De regering in Peking, die Tai wan al beschuldigde van mede plichtigheid aan de moord op Liu, heeft (nog) niet gereageerd op de berichten uit Taipeh. Maar diplo maten in de Chinese hoofdstad zei den dat het schandaal een propa gandamiddel bij uitstek is voor China, dat officieel nog steeds in staat van oorlog is met Taiwan. Het slachtoffer stond bekend om zijn kritische houding tegenover het Nationalistische bewind van president Chiang Ching-kuo. Hij schreef onder meer een weinig vleiende biografie van de Taiwane se president. Vrienden beschreven hem als een idealist die langzamer hand gedesillusioneerd was ge Doodstraf Soedan KHARTOUM (Rtr/UPI) - De 76-ja- rige leider van de Republikeinse Broederschap in Soedan, Mah- moud Mohamed Taha, zal vandaag worden opgehangen omdat hij in een pamflet kritiek heeft geleverd op de invoering van de Islamiti sche wetgeving, de sharia. President Nimeiry van Soedan heeft het doodvonnis gisteren be krachtigd. Vier andere leden van de Republikeinse Broederschap - twee arbeiders, een student en een journalist - krijgen drie dagen de tijd om berouw te tonen, anders wacht ook hen de galg. Het vijftal is schuldig bevonden aan het uit delen van pamfletten tegen de in voering van de sharia. De Republikeinse broederschap staat een individualistische inter pretatie van de Koran voor, het geen door orthodoxe moslems als ketterij wordt beschouwd. leidingen, die sneller door verzak kingen breken dan loden of stalen. De leidingen in de buurt van de gasramp in Vorst waren overigens slechts tien jaar oud. De gasleidin gen zelf kunnen niet bevriezen, al veroorzaakt de kou volgens een woordvoerder van het Brusselse gasbedrijf wel een grotere druk in de gasleidingen. Deze zijn daarop volgens de gasbedrijven echter be rekend. De meeste grote leidingen zitten een meter diep. Aangezien de vrieskou momenteel niet dieper dan 20 tot 40 centimeter in de grond zit, kunnen ook de grote wa terleidingen niet door de vorst springen. De kleinere leidingen lo pen echter groter gevaar. Dat is een van de redenen dat de Brusselse gemeentewerken niet of nauwe lijks de straten van sneeuw ont doen. De sneeuw isoleert namelijk; hoe meer sneeuw er op straat ligt, hoe minder diep de kou in de grond kan trekken. Waar sneeuw ligt. is de temperatuur op straatni veau hooguit -4 graden. Waar de sneeuw geruimd is, kan dat bij strenge vorst makkelijker omlaag gaan. Nederland De Vereniging van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) tekent hier bij aan dat de kwestie hier ook zes jaar geleden in de strenge winter van 1979 aan de orde kwam. Toen is vastgesteld dat gietijzeren gaslei dingen in Nederland tot dusver geen problemen hebben opgele verd. Dit antwoord wordt nu op nieuw gegeven. Er wordt bij ge zegd dat deze leidingen vooral in de grote steden liggen. Van de 90.000 km gasleidingen in ons land is tussen de 13.000 en 14.000 km gietijzeren pijp. Deze leidingen worden (als alle leidingen) regelmatig gecontro leerd. Vroeger werd gesnuffeld met honden naar gaslekken, nu met elektronische apparatuur. Dat gebeurt vooral als men de indruk heeft dat er verschuivingen in de bodem voorkomen. Ook worden af en toe monsters genomen van de pijpen, die in het laboratorium van het Gasinstituut worden onder zocht. Er is daarom geen reden voor ongerustheid, aldus de VE GIN in Apeldoorn. Canberra door brand bedreigd MELBOURNE (DPA) - De bos branden in het zuiden en zuidoos ten van Australië namen gisteren ongekende afmetingen aan. Het vuur grijpt zo snel om zich heen dat zelfs enkele voorsteden van de hoofdstad Canberra werden be dreigd. De politie raadde de men sen aan binnen te blijven en deu ren en ramen gesloten te houden. De sproei-installaties in de tuinen daarentegen moesten op volle kracht blijven werken. Vlammen van wel tien meter ver oorzaakten storing in de elektrici teitsvoorziening en maakten enke le straten onbereikbaar. raakt over de Kuomintang, de par tij van president Chiang Ching- kuo, waarvan hij aanvankelijk lid In 1967 verhuisde hij naar de VS, waar hij na een studie voor ver schillende Taiwanese kranten werkte. Tussen 1973 en 1974 begon hij aan de biografie over de presi dent. Volgens een vriend is hij be naderd door Kuomintang-mensen die wilden dat hij bepaalde kriti sche delen over de president zou schrappen. Hij zou in 1975 zelfs 40.000 dollar aangeboden hebben gekregen om het boek niet te pu bliceren. Nadat het boek in de VS uit kwam werd hy in Nationalistische kringen uitgemaakt voor een ver rader en een werktuig van Peking Op Taiwan werd publikatie van de biografie verboden als zijnde „las terpraatjes". Sommige oppositie kranten suggereerden dat Liu mo gelijk te ver is gegaan toen hij vorig jaar plannen ontvouwde voorbeen biografie van Wu Kuo-chen, een Nationalistische leider die in 1953 na een machtsstrijd binnen de Kuomintang naar de VS emigreer de. NEW YORK (DPA/Rtr) - De presi dent van Cyprus, Spyros Kypria- nou, en de leider van de Turks-Cy priotische minderheid, Rauf Denk tash, zijn gisteren in New York di recte onderhandelingen begonnen over de toekomst van het verdeel de eiland. Het overleg is tot stand gekomen na bemiddeling van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar, die ook aan de gesprekken deel neemt. Tijdens de conferentie, die naar verwachting drie dagen gaat du ren, zal worden overlegd over het stichten van een federale staat Cy prus waarin zowel de Griekse als de Turkse bevolkingsgroep een grote mate van autonomie krijgen. Perez de Cuellar heeft met beide BANGLADESJ - Minstens zes mensen zijn gisteren in Bangladesj om het leven gekomen bij scher mutselingen tussen demonstreren de arbeiders en eenheden van de oproerpolitie. Zeker 200 betogers zouden zijn gearresteerd. Dit heeft een woordvoerder van de vakbon den gemeld. Het bloedbad werd aangericht in de stad Davar, ongeveer 35 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Dhaka, toen de politie het vuur opende op circa 2.000 voor hoger loon protesterende arbeiders. partijen uitgebreid overleg ge voerd vóór het tot dit eerste directe treffen sinds zes jaar kon komen. De secretaris-generaal sprak giste ren in het gebouw van de Veilig heidsraad de hoop uit dat er succes zal worden geboekt. „Het zou tra gisch zijn als men nu stopt", aldus Perez de Cuellar. Van Grieks-Cyprische zijde pro beerde men zichtbaar de door de Turks-Cyprische delegatie gewek te verwachtingen, als zou een ak koord slechts een formaliteit zijn en „binnen een uur kunnen wor den ondertekend", te dempen. Een woordvoerder van de Grieks-Cy prische regering verklaarde dat niet één document ter tafel ligt, maar een hele reeks afspraken die het kader voor de vorming van een bondsstaat moeten vormen. De Turks-Cyprische partij heeft, naar bekend is geworden, in ver kennende gesprekken een aantal ingrijpende territoriale en consti tutionele concessies gedaan. Waar nemers zeiden te verwachten dat als de besprekingen mislukken de Turks-Cyprioten deze concessies zullen terugnemen en dat de Turk se troepen hun bezetting, sinds 1974, van 37 procent van het eiland zullen voortzetten. Op Cyprus wo nen ongeveer 500.000 Crieks-Cy- prioten en 120.000 Turks-Cyprio ten. Brug of tunnel tussen Afrika en Europa MADRID - Volgend jaar valt de definitieve beslissing welke oever verbinding over de Straat van Gi braltar tussen Spanje en Marokko zal worden aangelegd. Dit ver klaarde de Spaanse minister van transport, Baron, gisteren in Casa blanca tijdens een bijeenkomst van de Spaans-Marokkaanse com missie, die zich al geruime tijd buigt over de enorme technische problemen van dit monsterproject. door Gerrit-Jan Hoek De specialisten wikken en we gen nog steeds wat technisch ge zien de beste oplossing is om Euro pa en Afrika met elkaar te verbin den. Tot dusver is het aantal alter natieven tot drie gereduceerd: een tunnel, een vaste brug of een brug op drijvers. De technische barrière voor alle drie projecten zijn gigan tisch, vooral omdat de zee in de Straat van Gibraltar een diepte heeft van 250 meter of meer. Een tunnel (die een lengte zou moeten krijgen van ongeveer 50 km) zou problemen opleveren voor de ventilatie, terwijl het tevens een potentieel gevaar is dat in deze re gio regelmatig aardschokken wor den geregistreerd. Een vaste brug zou de moeilijkheid opleveren, dat de betonnen pijlers een lengte van meer dan 250 meter zouden moe ten hebben. Als het grootste pro bleem van een drijvende brug wordt gezien het gevaar voor de meer dan 50.000 schepen die jaar lijks de smalle doorgang van de Middellandse Zee naar de Atlanti sche Oceaan passeren. De verwachting is dat wanneer het besluit over het type verbin ding eenmaal gevallen is, de stu dies over de realisering en uitwer king van het project nog zeker zes jaar zullen duren. Volgens minister Baron zal de aanleg van een oever verbinding, waarvan de kosten ge raamd worden op ruim 3 miljard dollar, zeker dertig jaar in beslag Het idee van een vaste oeverver binding wordt vooral gestimuleerd door Marokko, dat zodoende hoopt zijn produkten sneller en goedko per in de EG-landen af te kunnen zetten. Koning Hassan II gebruikte onlangs de toekomstige vaste oe ververbinding al als een argument om een aanvraag in te dienen om lid te mogen worden van de EG. Het belang van Spanje bij een vas te oeververbinding is, naast econo mische voordelen, vooral een poli tiek drukmiddel voor Marokko achter de hand te hebben, indien Marokko tegen Spaanse belangen (met name de enclaves Ceuta en Melilla) zou willen ageren. TORUN (UPI) - De bestuurder van de auto waaruit agenten van de Pool se geheime politie priester Popieluszko ontvoerden heeft gisteren voor de rechtbank in Torun beschreven hoe de geestelijke bewusteloos werd geknuppeld en hoe hijzelf uiteindelijk aan de ontvoerders wist te ont snappen. Waldemar Chrostowski verklaarde dat de priester en hij per auto terug keerden uit Bydgoszcz waar Popieluszko had gepreekt, toen hij verblin dende lichten van de auto der ontvoerders in zijn achteruitkijkspiegel kreeg. „Popieluszko vroeg mij snelheid te minderen en de auto passeerde ons en dwong mij te stoppen. Het volgende moment werd een rood licht door het raam gestoken en zei een stem - U heeft te snel gereden, de autosleu tels alstublieft. Ik moest mijn handen uitsteken en voelde de handboeien eromheen klikken. Ik moest mijn mond opendoen. Daar werd een stuk doek ingepropt. Vervolgens moest Popieluszko uitstappen en ik hoorde hem vragen - „Heren, wat denkt u dat u aan het doen bent". Toen hoorde ik een geluid als van een zak meel waarop met een knup pel wordt geslagen en realiseerde ik mij dat zij hem bewusteloos aan het slaan waren. Ik hoorde hoe zijn lichaam achterin hun auto werd gewor pen", aldus Chrostowski. Chrostowski zei dat hij ook gedwongen werd over te stappen in de andere auto en daarbij een revolver achter tegen zijn hoofd gedrukt voel de,,Ik dacht dat mijn laatste ogenblik was aangebroken, maar ik wilde ontsnappen en wachtte op een kans". Nadat de ontvoerders waren weg gereden wachtte ik tot ik een andere auto achter ons zag rijden en hoopte dat de mensen daarin zouden zien wat er gebeurde. Toen greep ik mijn kans en lichtte de handle van de deur met mijn pink. Met een been duwde ik de deur open en ik viel naar buiten. Bij het neerkomen rolde ik diverse malen om. De auto achter Chrostowski stopte niet, zei hij. Maar hij slaagde er wel in bij een punt te komen waar hij een ambulance kon waarschuwen. In het ziekenhuis vertelde ik de politie alles wat er was gebeurd. De vier beklaagden in verband met de moord op Popieluszko zaten doodstil in de zaal terwijl Chrostowski zijn relaas deed.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7