B asis onderwij s komt in de knel Banenverlies gevreesd Winterweer veroorzaakt smog Deetman wil conflict met bonden oplossen Bureau Centrumpartij - door justitie vervolgd STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1985 PER 1981/1895 Rechtbank honoreert FNV-eis over wwv Ook B en W hoofdstad wil nachtbus houden VRIJDAG 18 JANUARI 1985 DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) gaat praten met organisaties van scholen, schoolbesturen en ouders om het conclict met de onderwijsbonden rond de basisschool op te lossen. De onderwijsvakbonden hebben hun leden opgeroepen om geen werk meer te maken van de invoering van de basisschool per 1 augustus dit jaar. De bonden hebben dit gedaan naar aanleiding van een conflict met staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) over de toekenning van ruim 1000 extra arbeidsplaat sen in het basisonderwijs. Volgens de onderwijsbonden heeft de rege ring deze toezegging ingetrokken. Uit een eerste overleg hierover met de staatssecretaris zijn de bon den destijds boos weggelopen. In een tweede overleg gisteren kon evenmin overeenstemming wor den bereikt. 'In het arbeidsvoor waardenoverleg valt voor ons niets meer te bereiken', aldus ABOP-be- stuurder Mulders gisteren. Minister Deetman zal in zijn overleg met de zogenaamde koe pelorganisaties de problemen rond de invoering van de nieuwe basis school bespreken. De personeels sterkte van de basisschool is een van de agendapunten van dat over leg. De vakbonden zullen hun aange kondigde acties (stoppen met de vernieuwingsactiviteiten die ge richt zijn op invoering van de ba sisschool) vooralsnog doorzetten. De ABOP zal haar leden binnen kort vragen om te stoppen met hun nascholing en met de ontwikkeling van een schoolwerkplan. De KOV en de PCO zullen hun leden even eens adviseren de zaken te laten liggen. Het is het tweede conflict binnen één week tussen de bewindslieden op onderwijs en de vakbonden. Enkele dagen geleden schortten de bonden hun medewerking aan het fusieproces in het hoger beroeps onderwijs op. De vakorganisaties zullen zich vandaag tot de Tweede Kamer wenden. Binnenkort vergadert de onderwijscommissie van de Ka mer over de kwaliteit van het on derwijs. De bonden hopen dat er dan ook over het basisonderwijs wordt gesproken. Als de Kamer AMSTERDAM (ANP - Het Open baar Ministerie in Amsterdam gaat strafvervolging instellen tegen het wetenschappelijk bureau van dé Centrumpartij en tegen de voorzit ter daarvan, dr. W.J. Bruyn. Dit is besloten na een gerechtelijk voor onderzoek naar aanleiding van een nota van het bureau over buiten landers. De vervolging wordt ingesteld wegens overtreding van artikel 429ter van het wetboek van straf recht, dat deelname aan activitei ten die zijn gericht op discrimina tie van mensen wegens hun ras strafbaar stelt. Over de nota is vo rig jaar veel opschudding ontstaan. Daarin schreef Bruyn onder meer dat geweld van Nederlanders te gen buitenlanders onder bepaalde omstandigheden als noodweer kan worden beschouwd. De inhoud van de nota werd be kend via een radio-uitzending van de VARA, waarin Bruyn het be staan ervan toegaf. Allerlei organi saties, waaronder de Anne Frank Stichting, spanden korte gedingen aan, maar het probleem daarbij was dat de nota alleen was toege zonden aan een beperkte kring prominente Centrumpartij-leden. De rechter achtte de beweringen wel strafbaar maar kon er niets te gen doen zolang de nota niet was verspreid. Minister Korthals Altes van justi tie liet in mei vorig jaar in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid van der Burg (CDA) al weten dat justitie een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheid tot vervolging op grond van artikel 429ter. De strafzaak zal behandeld worden op 22 maart in het kanton gerecht in Amsterdam. Bejaardenoorden trekken aan de bel DEN HAAG (GPD/ANP) - In de bejaardenoorden dreigen 900 tot 1000 banen verloren te gaan als ge volg van de nieuwe financiële op zet voor de bejaardenzorg. Dit stelt de organisatie van bejaardentehui- zenorganisaties LSB, die bij minis ter Brinkman (WVC) en de Tweede Kamer aan de bel heeft getrokken. Wijziging van de wet bejaardenoor den leidt tot het aanstellen van meer ambtenaren. Brinkman wil het benodigde geld uit het budget voor de oorden halen. Minister Brinkman wil 40 mil joen gulden uit het budget voor de oorden besteden aan extra 'appa raatskosten'. Dit zijn kosten voor de uitbreiding van provinciale en gemeentelijke apparaten, nodig in verband met de uitvoering van de nieuwe wet. Die wetswijziging houdt in dat gemeenten en provin cies voortaan de inning van de ei gen bijdrage van bejaarden overne men van de bejaardenoorden. De bejaarden moeten nu hun bijdrage via de gemeenten aan de verzor gingshuizen betalen. De oorden krijgen van de provincies budget ten toegewezen. Dat betekent een omweg, want eerder kreeg men voor de meeste bejaarden recht streeks geld uit de algemene bij standswet overgemaakt. De LSB vindt dat de ambtenaren voor deze nieuwe financiële admi nistratie niet uit het budget van de bejaardenoorden moeten worden betaald maar bij voorbeeld door het ministerie zelf. In een brief aan Brinkman heeft de voorzitter van de LSB, mr.dr. C. van Rooy, erop gewezen dat de mi nister beschikt over een extra be drag van 200 miljoen gulden. Dit is hem ter beschikking gesteld door minister Ruding (financiën) om eventuele tegenvallers in de eigen bijdragen van de bewoners te be strijden. De bewindsman is echter niet van plan toe te geven, aldus een woordvoerder van het ministerie van WVC. „De bejaardenoorden hebben veel reserves gekweekt, mede als gevolg van het vroegere systeem van financiering. Laat men daar dan maar uit putten", al dus de woordvoerder. De 'witte boorden ten koste van de witte jassen', zo schetst de LSB Brinkman. De LSB wijst erop dat bij de behande ling van de begroting van WVC voor dit jaar Brinkman nooit heeft gesproken over zijn voornemen de bejaardenoorden de extra appa raatskosten in rekening te bren gen. Behalve het feit dat de minister kan putten uit de 200 miljoen gul den reserve voor tegenvallers in de eigen bijdrage van de bejaarden, wijst de LSB er op dat de gemeen ten van dit geld rente kunnen trek ken die in de miljoenen guldens kan lopen. Tenslotte maakt de LSB de minister erop attent dat in derdaad een tegenvaller in de ei gen bijdragen wordt verwacht, maar dat die niet meer dan 120 mil joen gulden zal belopen, zodat de minister nog 80 miljoen gulden over heeft. In deze sector gaat het om in to taal ongeveer 51.000 volledige ar beidsplaatsen. De 40 miljoen gul den is ongeveer twee procent van het totale budget dat voor 1985 voor de bejaardenoorden is.uitge trokken. In de Federatie LSB werken vier tehuizenorganisaties samen die bijna 1600 verzorgings tehuizen beheren. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 22 januari vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 maart in 5 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1991 af 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 maart 1985 kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Staat moet met ingang van 1 maart de eis dat alleen kostwin ners recht hebben op een wwv-uit- kering, laten vallen. Dit heeft de president van de Haagse recht bank, mr. J. Wijnholt, gisteren uit gesproken in een kort geding dat de FNV tegen de Staat had aange spannen. Hij veroordeelde de Staat bovendien in de kosten van de rechtszaak. De uitspraak van de rechter is in middels achterhaald, omdat het kabinet onder druk van de Tweede Kamer alsnog heeft besloten de ge lijkberechtiging van mannen en vrouwen in de wwv per 1 maart te regelen. De FNV had in het kort geding (8 januari) geèist dat de kostwinnerseis met terugwerken de kracht tot 23 december zou ver vallen. Op 23 december 1984 moest de Nederlandse wetgeving aange past zijn aan de derde EG-richtlijn die de lidstaten dwingt in de socia- le zekerheid geen onderscheid meer te maken tussen mannen en vrouwen. Voor Nederland voldoet de wet werkloosheids voorziening niet aan de gelijke behandeling. Tot nu toe krijgen alleen werklo zen die kostwinner zijn deze uitke ring (70 procent van het laatstver diende salaris gedurende twee jaar). Herman Bode (FNV) toonde zich uitermate tevreden over de uit spraak. „Aan onze eis dat de kost winnersbepaling met terugwer kende kracht moet vervallen is de president niet tegemoet gekomen maar ik vind de uitspraak toch een overwinning. Dat blijkt ook nog eens duidelijk uit het feit dat de Staat in de kosten van het geding is veroordeeld". De advocaat van de FNV, mr. De Laat, noemde de uitspraak „een onverwacht succes". Hij was voor al ook tevreden over de uitspraak omdat de eis van de FNV door de rechtbank wel ontvankelijk is ver klaard. De Staat ha'd in het geding aangevoerd dat de FNV niet kan optreden namens niet met name genoemde gehuwde vrouwen. Vol gens het vonnis is deze zienswijze van de Staat oryuist. Volgens berekeningen van de FNV komen 30.000 vrouwen niet voor een wwv-uitkering in aanmer king zolang de kostwinnerseis wordt gehanteerd. Vorige week vrijdag heeft het ka binet een besluit genomen over de nieuwe wwv: geen kostwinnersbe paling meer, een wwv-uitkering wordt pas verstrekt als iemand 2,5 jaar onafgebroken heeft gewerkt en een beperking van de uitke ringsduur voor werklozen beneden de 35 jaar. Het kabinet had aanvankelijk de derde EG-richtlijn willen uitvoe ren door de rechten van gehuwde mannen aanzienlijk te beperken door aan hen dezelfde kostwinner seis te stellen als aan vrouwen. De Tweede Kamer was het daar echter niet mee eens. Het kabinet moest vervolgens het wetsontwerp terug nemen en met een nieuw ontwerp komen. onvoldoende reageert, stappen de bonden naar de rechter. Het conflict gaat om 1156 extra arbeidsplaatsen, die meermalen door staatssecretaris Van Leijen horst van onderwijs zijn toegezegd. Deze arbeidsplaatsen zouden wor den gebruikt om tegemoet te ko men aan een aantal problemen die. de invoering van de nieuwe basis school met zich meebrengt. Dat zijn onder meer het opstellen van een schoolwerkplan, zorgverbre ding, het leesonderwijs, extra aan dacht voor scholen met veel kleu ters en onderwijsvernieuwing. Ook scholen die achterblijven in het in novatieproces kunnen extra perso neel vragen. Na de samenvoeging van kleu ter- en lager onderwijs per 1 augus tus dit jaar, zijn minder leerkrach ten nodig dan nu. Toch hoeven er geen gedwongen ontslagen te val len. De vijfduizend „boventallige" leerkrachten op de in totaal acht duizend basisscholen mogen, zo is vanwege het ministerie in een so ciaal plan toegezegd, blijven zitten totdat ze (door natuurlijk verloop) ergens een baan vinden. De onder wijsbonden hebben tot nu toe steeds begrepen dat het sociaal plan en de 1156 extra formatie plaatsen twee aparte maatregelen waren. Van Leijenhorst echter, zo bleek onlangs, wil een groot deel van de extra arbeidsplaatsen laten vervul len door mensen die na 1 augustus boventallig zijn. Volgens de bon den is dat in strijd met eerder geda ne toezeggingen en met de wet op het basisonderwijs. ISOLATIE - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gis termiddag officieel het eerste huis 'opgeleverd' dat is geisoleerd tegen vliegtuiglawaai bij Schiphol. De woning, die staat naast de Kaag baan, is voor 50.000 gulden ver bouwd. In Haarlemmermeer en Aalsmeer moeten zo'n tweehon derd woningen worden geisoleerd die in het verlengde van of naast startbanen staan. Dit miljoenen project wordt gefinancierd uit een geluidsheffing op vliegtuigen die op Schiphol landen. AMSTERDAM (ANP) - Ook het college van B en W van Amsterdam wil dat de nachtbus in Amsterdam blijft rijden. Eerder deze week sprak de gemeenteraad zich daar al positief over uit. De nachtbussen kwamen ter discussie te staan na drie incidenten waar bij chauffeurs werden mishandeld. De medenzeggenschapscommissie van het GVB wilde de nachtlijnen opheffen, maar „politiek Amsterdam" is daartegen, omdat ze een belangrijke functie vervullen en er niet mag worden toegegeven aan intimidatie. Er komt echter wel een wijziging in de dienstregeling als de gemeente raad daarmee instemt. In de stille uren, vanaf maandagochtend vroeg (de nacht van zondag op maandag) tot en met vrijdagochtend vroeg (de nacht van donderdag op vrijdag) rijden de bussen niet tussen half drie en half vijf. Alleen in het weekeinde wanneer er druk gebruik wordt gemaakt van de bussen rijden ze de hele nacht. PIJNACKER - Minister Braks (landbouw) - in het midden op de foto - en zijn collega Winsemius (ruimtelijke ordening) onthulden gisteren in het Bieslandse Bos bij Pijnacker een informatiebord. Bei de bewindslieden, die bij bosbouw en recreatie zijn betrokken, namen een kijkje in het bos. De heer Bie- mond, directeur landelijke gebie den en kwaliteitszorg in Zuid-Hol land, kijkt rechts lachend toe, ter wijl minister Winsemius zijn duim in een goedkeurend gebaar omhoog steekt. (foto anp» Granaat ontploft: handelaar gewond APELDOORN (ANP) - Een 35-ja- rige man uit Apeldoorn is gisteren zwaar gewond geraakt door een ex plosie in zijn werkplaats. De man maakte in een schuur achter zijn woning afgeschoten projectielen sloopklaar voor verkoop aan de metaalhandel. Volgens de Apel- doornse politie heeft er vermoede lijk een scherpe granaat tussen de gebruikte munitie gezeten. De man heeft het pachtrecht op een stuk land van het ministerie van defensie in de directe omge ving van het schietkamp in de Harskamp. De explosie veroorzaakte in de. schuur aanzienlijke schade, en deed in de omgeving diverse ruiten springen. SHISANLING Tijdens zijn bezoek aan China bezocht minister Van den De vader van het slachtoffer, die zaken) fe beroemdemnjn™>m,_<™daUu!tgeplan- in een aangrenzende ruimte het werk was, bleef ongedeerd. de bezoek bewindsman ben bewaakt. de Chinese Lange Muur niet kon doorgaan. Op de foto: de de beelden, een stenen kameel die de graftom- Vaak te forse strafkorting op uitkering LEIDEN (ANP) - Er wordt vaak onevenredig fors gekort op werk loosheidsuitkeringen. Dit conclu deert Jaap Riphagen in het proef schrift Ontslag en het recht op ww- uitkering, waarop hij gisteren aan de Leidse universiteit is gepromo veerd tot doctor in de rechtsge leerdheid. Volgens Riphagen is het door de verschillende werkloosheidsrege lingen mogelijk dat iemand die wordt ontslagen geen of slechts een gedeeltelijke uitkering krijgt indien hij bijvoorbeeld vrijwillig werkloos is. Uit het onderzoek van Riphagen blijkt dat in de uitkeringen voor de minima soms 300 tot 900 gulden wordt gekort. De gemiddelde kor ting van bovenminimale uitkerin gen bedraagt ongeveer 2000 gul den. „Deze, sancties kunnen dus hoger uitkomen dan de bedragen van boetes die door de strafrechter worden opgelegd", stelt Riphagen. De instantie die de uitkering - ww, wwv of rww (bijstand) - toe kent, kan tot korting besluiten als men vindt dat de betrokkene zelf (mede) schuldig is aan zijn ontslag („niet onvrijwillig werkloos"), of indien het vindt dat betrokkene ju ridische actie tegen de werkgever had moeten ondernemen, maar dat ten onrechte heeft nagelaten. De Leidse onderzoeker conclu deert in zijn proefschrift, dat de toepassing van deze straffen te vaak tot onevenredig zware sanc ties leidt. Ook is het betrokkenen niet voldoende duidelijk dat het nalaten van juridische stappen te gen een ontslag gevolgen kan heb ben voor een uitkering. Riphagen doet een aantal con crete voorstellen om het werkloos- heidsrecht te verbeteren. Dit om te bereiken dat in de eerste plaats de korting die wordt toegepast meer in overeenstemming is met de overtreding. Ook de samenhang tussen het ontslag- en het werk- loosheidsrecht kan worden verbe terd, evenals de rechterlijke con trole op het werk van uitvoerings organen. Zo is in het voorstel van Riphagen het onvrijwillig werk loos zijn niet langer een absolute voorwaarde voor het ontstaan van het recht op uitkering. Wel kan het door eigen schuld veroorzaken van werkloosheid lei den tot een bij voorkeur gedeelte lijke, weigering van uitkering. Het uitvoeringsorgaan krijgt echter een aantal middelen aangereikt om een dergelijke sanctie zoveel mo gelijk in overeenstemming te bren gen met de mate waarin de betrok kenen een verwijt treft. LEIDEN (GPD/ANP) - De winter begint een ernstige bedreiging te vormen voor de lucht. In bijna het gehele land blijven sinds gisteren de verontreinigde rookgassen van de industrie boven de grond han gen omdat de lucht door het koude sneeuwdek onvoldoende wordt verwarmd en daardoor niet meer opstijgt. In Limburg is gisteren de zoge noemde waarschuwingsfase inge gaan in verband een laag smog die 400 tot 600 meter boven de grond hangt. De smog vormt een soort deken van geconcentreerde ge vaarlijke stoffen, waaronder zwa- veldioxyde afkomstig van autogas- sen en stikstofoxyden uit fabrieks schoorstenen. De commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers, heeft lijders aan vaatziekten of aan aan doeningen van de luchtwegen gis teren aangeraden binnen te blij ven. Automobilisten is gevraagd hun auto te laten staan en gebruik te maken van het openbaar ver voer. Aan fabrieken is verzocht zwavelarme brandstoffen te ge bruiken. In het aangrenzende ge bied rondom het Belgische Luik is een soortgelijke waarschuwing uit gegaan en in het Westduitse Roer gebied is zelfs de alarmfase inge gaan. De milieudienst van het open baar lichaam Rijnmond heeft de industrieën in het Waterweggebied gevraagd de uitworp van zwavel- dioxyde zoveel mogelijk te beper ken. De oproep geldt vooral de olieraffinaderijen in het Waterweg gebied. Net als in Limburg is ook de si tuatie in Zeeland en Noord-Bra bant ernstig. Daar werd volgens een opgave van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid in Biltho- ven gisterochtend een concentratie van meer dan 500 microgram zwa- veldioxyde per kubieke meter lucht per uur gemeten. In die om geving doet zich een vervuiling van het industriegebied rond Ant werpen sterk gelden. In Twente en de Achterhoek schommelde de verontreinigingsgraad tussen de 200 en 300, terwijl de normale waarde 25 is en het jaargemiddelde 15. Een woordvoerder van het RIV in Bilthoven zei te verwachten dat dat cijfer bij een sterkere wind uit het zuidoosten de komende etma len nog kan toenemen door de in vloed van het Roergebied. Extre me waarden zoals nu worden zel den in ons land gemeten. De laat ste keer was dat tijdens de strenge winter van 1979. Een aantal elektriciteitsbedrij ven in ons land heeft het verzoek gekregen weer terug te schakelen op aardgas. Vorige week waren ze op andere brandstof (olie qf steen kool) overgegaan om de inzet van aardgas te beperken ten gunste van de kleinverbruikers. Het ver zoek om aardgas te stoken, wordt aan de stroomleveranciers gedaan als de verontreiniging boven de 250 komt. Komen de waarden bo ven de 850 dan krijgen ook andere industrieën het verzoek de uitstoot van rookgassen te beperken. Boeren Ongeveer honderd boeren in de Drents-Groningse Veenkoloniën ondervinden hinder van het win terweer bij de opslag van hun fa brieksaardappelen voor het aard appelzetmeel- en derivatenconcern Avebe. Akkerbouwers in Zeeland die wintertarwe hebben ingezaaid kampen eveneens met moeilijkhe den. J.D. Leeuwma, voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap en voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, heeft dit desge vraagd verklaard. Elders in de ak kerbouw zijn er volgens hem geen grote problemen. Avebe zelf heeft twee van de vier fabrieken die sinds 2 januari nog draaiden op 6 januari stilgelegd, omdat er zowel met de aanvoer van fabrieksaardappelen als met het fa bricageproces problemen ontston den door de vorst. Hoeveel schade dit tot gevolg zal hebben is volgens Gasnet bestand tegen vorst' APELDOORN (ANP) De aanhoudende strenge vorst levert in ons land geen enkel gevaar op voor de kwaliteit van het aardgasnet. Het leidingnet is bestand tegen zeer lage temperaturen en wordt bovendien nauwgezet onderhouden en gecontroleerd. Voor ongelukken zoals die onlangs in België zijn gebeurd en die kennelijk met de vorst te maken hebben, hoe ven we in Nederland dan ook niet bang te zijn. Dat heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) gisteren desgevraagd meegedeeld. De aardgasleidingen die in ons land worden gebruikt, voldoen volgens hem aan strenge kwaliteitseisen. Ze zijn onder meer bestand tegen langdurig lage temperaturen. Kapotvriezen is volgens de Vegin-woordvoerder na genoeg uitgesloten. Criminaliteit De criminaliteit in de grote ste den is als gevolg van het winter weer de afgelopen twee weken op een lager pitje komen te staan. Vol gens een woordvoerder van de Rotterdamse politie zijn er bedui dend minder aangiften van inbra ken gedaan. Den Haag signaleert een tendens naar minder aangif ten, in Amsterdam en Utrecht was het aantal aangiften ongeveer ge halveerd. Zelfs inbrekers vinden het te koud om nachts er op uit te trekken en hun 'normale arbeid' te verrichten, meent een woordvoer der in Rotterdam. De Utrechtse politie liet weten dat er veel minder fietsen worden gestolen, waarschijnlijk omdat de fiets op dit moment niet zo'n popu lair vervoermiddel is. Vis Ook de vis in de Nederlandse wa teren kan te lijden krijgen van het strenge winterweer. Als het huidi ge weerbeeld nóg een week tot tien dagen aanhoudt, kan dit voor de vis catastrofale gevolgen hebben, alsook voor de sportvisserij. Voor al in ondiepe polderwateren en in al of niet afgesloten vaarten en vij vers in steden en dorpen moet dan rekening worden gehouden met vissterfte. Dat zegt van H. van Ros- sum, medewerker van de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties. Tot nu toe heeft de vorst geleid tot enkele kleine, te verwaarlozen gevallen van vissterf te, aldus Van Rossum. Het grote probleem in de ondie pere wateren is het gebrek aan vol doende, voor de vissen noodzake lijke zuurstof.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5