Energievoorziening woonwagencentrum nog dit jaar beter Verplaatsing van herbarium naar Rapenburg zeker Mits overbezetters vertrekken Rechter geeft huurders pand Breêstraat gelijk VRIJDAG 18 JANUARI 1985 LEIDEN KATWIJK/LEIDEN De levensgevaarlijke gas- en elektriciteitsvoorzieningen op het Leidse woonwagencentrum aan het Trekvaartplein worden voor de komende winter opgeknapt. Voorwaarde is wel dat eerst 27 woonwagens van het centrum verdwijnen. Pas dan zal tot de opknapbeurt worden overgegaan. Het regionale woonwagenschap heeft dat gistermiddag besloten tij dens een vergadering in Katwijk. Het is de bedoeling dat de bewo ners van het centrum na de op knapbeurt ook zelf de energiereke ning gaan betalen. Nu wordt de re kening-jaarlijks ongeveer 300.000 gulden betaalt door het woonwa genschap. Een aantal jaar geleden werd al besloten ruim 850.000 gulden be schikbaar te stellen voor het ma ken van goede en vooral veilige gas- en elektriciteitsaansluitingen. De situatie maakte dat ook noodza kelijk, omdat niet iedereen een ei gen gas- en elektriciteitsmeter had en ook niet iedereen een aanslui ting. De bewoners hebben die aan sluitingen vaak zelf aangelegd. Omdat niet precies bekend is hoeveel de bewoners afzonderlijk energie gebruiken, zijn er tot nu toe ook geen rekeningen betaald door hen. Het schap heeft dat steeds gedaan, maar voorzitter Par- levliet (CDA-wethouder te Kat wijk) maakte gistermiddag duide lijk dat dat zo niet meer kan. "Het kan niet langer toegestaan worden dat men zijn plichten niet na komt", aldus Parlevliet. Parlevliet zei dat naar aanleiding van een motie van de Leidse ge meenteraad, waarin wordt uitge sproken dat er voor 1 maart goede gas- en elektriciteitsvoorzieningen moeten zijn op het kamp. De Kat- wijker betoogde dat die datum in elk geval niet wordt gehaald. "Maar we zullen wel met spoed overgaan tot aanleg", beloofde hij. Regio De datum van 1 maart wordt met gehaald, omdat het kamp aan het Trekvaartplein op dit moment te veel woonwagens herbergt. Er staan er 105 en voor slechts 78 wil het schap de voorzieningen aanleg gen. De 27 overblijvende wagens moeten namelijk in de loop van het jaar verhuizen naar standplaatsen in de regio. De provincie heeft de gemeenten verplicht voor 15 mei deze standplaatsen aan te leggen. Die datum wordt niet gehaald. Het is de bedoeling dat vijftien woonwagens verhuizen naar een kamp van de gemeenten Katwijk en Noordwijk. Als alle procedures zonder verdere problemen worden afgehandeld, kan in april worden begonnen met de aanleg. Zeven woonwagens moeten naar tijdelij ke plaatsen in Oegstgeest. Ook dat lukt niet voor 15 mei. De gemeente is nog in onderhandeling over een terrein en moet alle procedures nog afwikkelen. Indien dat uiterst legd snel gebeurt en er geen bezwaren tegen het tijdelijke kampje komen kan ook in april worden begonnen. Anders overweegt Oegstgeest geen tijdelijke plaatsen aan te leggen, maar direct het definitieve cen trum in Haaswijk. In Voorschoten en Warmond zijn er geen grote problemen meer te verwachten. Voorschoten legt drie plaatsen aan naast de Noord-Hof- landbrug. De Warmondse twee standplaatsen zijn inmiddels aan gelegd op de Speelweide. Oegstgeest De gemeenten voelden gisteren weinig voor de tijdelijke stand plaatsen in Oegstgeest. Het schap moet namelijk veel geld - onge veer 150.000 gulden neer tellen voor de zeven tijdelijke plaatsen. Voorschoten wilde dan ook geld voor de noodstandplaatsen op het tracé van rijksweg 11. En ook Was senaar wilde geld zien voor de elf woonwagens die al jaren aan de Ruigelaan staan, maar daar in de toekomst voor een deel weg gaan. Parlevliet zei direct dat het schap toekomst van het Leidse kamp. deze rekening niet zou accepteren Staatssecretaris Brokx wil dat het In het geval van Oegstgeest ligt het centrum aan het Trekvaartplein anders, hield hij de vergadering wordt opgeheven, terwijl de ge- voor. Omdat de meeste gemeenten meenteraad van Leiden en de geen standplaatsen hebben aange- woonwagenbewoners juist hand- rzieningen zullen Mislukte overval leidt tot vijftien maanden cel DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren een 22- jarige Leidse veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenis voor haar poging om een bank aan het Vijf Meiplein een ton afhandig te maken. Tegen haar was door de of ficier van justitie een gelijke straf geeist. De poging om de bankbediende onder bedreiging met een brood mes en een stiletto te bewegen het geld af te geven mislukte omdat er een klant binnenkwam die hem met zijn verjaardag kwam felicite ren. De bankbediende had de hele overval trouwens toch al als een grap opgevat. Om de messen gaf hij bijvoorbeeld helemaal niets, zo werd tijdens de zitting duidelijk. Samen met haar vriendin-in-het- kwaad, die voor haar aandeel in de overval nog terecht moet staan, was de vrouw toen maar naar een juwelier aan de overkant gegaan. De politie greep echter in nog voor dat de dames hier enig onheil kon den aanrichten. de afgelopen jaren is Oegst geest nu verplicht dat wel te doen. "Het is dus een gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid", aldus Parlevliet, die in bedekte bewoor dingen kritiek uitte op de aanwezi ge gemeentebestuurders. "Woon- wagenbelangen hebben de afgelo pen jaren niet de hoogste prioriteit gehad van de verantwoordelijke wethouders. Er zijn er maar enke len, die hier overigens niet meer zijn (Leiderdorp en Zoeterwoude hebben het schap verlaten nadat ze aan hun verplichtingen hebben voldaan), en die zich op hun borst kunnen slaan en zeggen: wij heb ben ons best gedaan. Iedereen moet nu aan de gang. We moeten aan het werk". Onduidelijk bleef gisteren de having van 68 vaste en tien trek kersplaatsen wil. Ook de provincie wil het kamp behouden, zij het met slechts 41 standplaatsen. Het pro bleem is echter dat Brokx geld moet geven en dat doet hij sinds 1 januari niet meer. Het schap sprak zich gisteren uit voor het beleid van Brokx en vroeg Leiden drie aparte kampjes te ma ken elders in de stad. "Die woon wagenbewoners met hun 41 of 68 standplaatsen of wat ze ook willen: nou, vergeet het maar", zei de Kat- wijker Parlevliet. "We moeten naar kampjes van maximaal vijftien standplaatsen". De Leidse wethouder Tesselaar en waarnemend burgemeester Dal- huisen van Warmond keerden zich tegen het besluit. Tesselaar om for mele redenen. "Er ligt een unanie me uitspraak van de Leidse ge meenteraad. waarin wordt ge vraagd om handhaving van het kamp aan het Trekvaartplein" Dalhuisen legde meer nadruk op de eigen wens van de woonwagen bewoners: "Als zij zich daar happy voelen, vind ik het onzin dat de staatssecretaris zegt dat het weg moet". Tesselaar zei verder dat de ge meente Leiden de toekomst van het kamp aan het Trekvaartplein wel moet gaan heroverwegen nu Brokx geen geld meer geeft. "We moeten ons gaan afvragen of we drie kampjes van vijftien gaan ma ken met geld van het rijk of het Trekvaartplein opknappen voor ei- gen rekening", aldus Tesselaar. die twaalT maanden cel w i dat als wordt gekozen^voor drie voorwaardelijk veroordeeld Leids meisje acht maanden gevangenis in DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren een ne gentienjarig Leids meisje tot kampjes i op het Trekvaart- haar aandeel i plein moet komen 'Want het tuurlijk absurd als een kamp dat daar is aangelegd moet verdwijnen". Na de woorden van Tesselaar i straatter- groep jongelui i omgeving van de Uiterste- en Mid- geheel delstegracht uitoefende. Tegen de Leidse was twee weken geleden maand korter onvoorwaarde- Dalhuisen stelde het schap zich hjke gevangenisstraf geëist. achter het streven van de gemeente Leiden om het Trek vaartplein te handhaven. Wel blijft de officiële beleidslijn dat het schap voorkeur heeft voor kampjes van maximaal vijftien Volgens de officier van justitie was zij als leidster opgetreden van een jeugdbende die de omgeving van genoemde grachten terrori seerde. Zo heeft ze samen met de bende van vijftien jongens en omdat anders het rijk geen subsi- mejsjes het linnen dak die geeft. Huisvestingsplan universiteit: LEIDEN - Het Rijksherbarium aan de Schelpenkade wordt defini tief gehuisvest in de oude universi teitsbibliotheek aan het Rapen burg en in twee gebouwen aan de Nonnensteeg. Het is de bedoeling dat het hele Schelpenkadecom- plex, waarin ook het Gaubius-In- stituut is ondergebracht, voor eind 1986 wordt verkocht aan de ge meente Leiden. De gemeente heeft dit gebied bestemd voor woning bouw. Dit blijkt uit het gisteren ver schenen huisvestingsplan van de Rijksuniversiteit Leiden. Het Rijksherbarium heeft in een eerder stadium al fel geprotesteerd tegen deze plannen. De oppervlakte zou niet groot genoeg voor de uitgebe- reide collectie van het Rijksherba rium. Ook de subfaculteitsverga dering biologie sprak vorig jaar nog van 'onmogelijk en onge wenst'. De plannen om de faculteit der rechtsgeleerdheid onder te bren gen in de oude universiteitsbiblio- tingsplan dat het beleid van de uni versiteit erop is gericht om het ge bouw 5 (polikliniek interne genees kunde aan de Wassenaarseweg) van het academisch ziekenhuis te bestemmen voor de gehele facul teit sociale wetenschappen. Hier mee zouden alle panden waar de faculteit sociale wetenschappen nu in is ondergebracht (o.a. Stations weg, Rijnsburgerweg en Klok- steeg) kunnen worden afgestoten met uitzondering van het voorma lige Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht. Interne geneeskunde verhuist eind 1985 naar de nieuw bouw van het AZL. Wat er in de toekomst met het het Hooigracht- complex gaat gebeuren is nog on duidelijk. Het universitaire c het Rijksherbarium ningbouw. mplex aan de Schelpenkade, dat na het vertrek va i het Gaubius Instituut plaats kan maken voor un (archiefTot DEN HAAG/LEIDEN - Eigenaar R. de Jong van het pand Breestraat 12 moet zo snel mogelijk de elektri citeit en het gas weer aansluiten, kamers, keuken en douche herstel len en afzien van verdere verbou- wings- en sloopwerk op de ver huurde etages. Dit heelt de vice- president van de Haagse recht bank, mr. R.R. Portheine, vanmor gen beslist op de eis die de vijf huurders van het pand tegen de huiseigenaar in kort geding had den aangespannen. Het trouwautobedrijf De Jong. dat aan de achterzijde grenst aan het betreffende pand, is vorige maand eigenaar geworden van Breestraat 12. Het wil naast een in grijpende verbouwing van de be neden gelegen winkel de etages tot appartementen verbouwen. Daar om zou De Jong met de vijf huur ders hebben afgesproken dat die zouden vertrekken, zo liet hij vori ge week ter zitting weten. De be woners hadden begrepen dat dit een zaak op langere termijn betrof en waren volkomen verrast toen bij terugkomst na de kerstvakantie de elektriciteit bleek te zijn afge sloten en zij dus zonder verwar ming zaten. De verbouwingswerk zaamheden hadden zich boven dien niet beperkt tot de winkel maar leegstaande kamers op de bo venverdiepingen waren eveneens al slooprijp gemaakt. De Jong moet nu alles in de oude staat herstellen en met een dwang som van 1.000 gulden per dag als stok achter de deur alles nalaten wat het woongenot van de huur ders kan aantasten. to opengesneden, in een andere au to een deuk getrapt, uit een pak huis een bankstel gestolen en heeft ze ook de diefstal van een video recorder op haar naam staan. De bende ging zelfs zo ver van langs rijdende mensen een gulden tol te eisen en buurtbewoners onder be dreiging drank afhandig te maken. De negentienjarige Leidse had bo vendien een man met een stiletto bedreigd. Haar mede-bendeleden moeten nog voor de rechter verschijnen. Aangifte van verkrachting LEIDEN - Bij de politie is aangif te gedaan van verkrachting van een dertienjarig meisje. Vorig jaar. op zeventien december, werd het meisje bij het tunneltje aan de Broekweg door drie jongens van haar fiets gesleurd en door één van hen verkracht in de bosjes. Er werd pas nu aangifte van gedaan, aldus de politie, omdat het slacht offer geruime tijd zeer overstuur is geweest. Kopstoot LEIDEN In een bar/dancing aan de Hogewoerd liep een medewer- o_ker gisteravond een kopstoot op. theek zijn hiermee definitief van stoot werd toegediend door bezoeker tegen wie even daarvoor was gezegd dat hij geen mensen op de dansvloer mocht lastig vallen. De bezoeker werd aangehouden wegens mishandeling. Ook een de baan. Voor deze studierichting wordt een plaats gezocht in het Witte Singel/Doelencomplex. Het Gaubius-Instituut, een onderdeel van TNO krijgt nieuwbouw in de Leeuwenhoek aan de Wassenaar- vriend van hem mocht met de poli- seweg. De raad van bestuur van TNO wil op korte termijn een nieuw complex laten bouwen, waarmee een bedrag van acht tot tien miljoen is gemoeid. Of de universiteit het Schelpen kade-complex inderdaad tijdig kwijt kan aan de gemeente hangt af van twee factoren: geld, de uni versiteit wil een redelijke prijs voor de grond hebben en toestem ming. De overheid geeft per jaar aan hoeveel huizen er in Leiden mogen worden gebouwd. Dat aan tal mag niet worden overschreden. Met zo'n nieuw woonplanv waar nog geen rekening mee is gehou den, zou dat weieens het geval kunnen zijn. Verder staat er in het herhuisves- Rijnsburger beroofd en mishandeld LEIDEN Een 27-jarige man uit Rijnsburg liep in afgelopen nacht op de Lammermarkt een aantal klappen op en werd beroofd van zijn portefeuille. De ipwoner van Rijnsburg werd aangesproken door iemand die geld wilde. Hij gaf een paar munten, maar kreeg te ho ren dat hij meer moest geven. Hier na kreeg de Rijnsburger een paar klappen, werd in een houdgreep genomen en vervolgens beroofd van zijn geld. Comité zoekt materiaal uit oorlogsjaren LEIDEN De stichting 5-mei Co mité Leiden is druk bezig met de voorbereidingen voor de viering van de veertigste verjaardag van de bevrijding. Net als in de vooraf gaande jaren zal in de Leidse Waag een tentoonstelling worden gehou den met als thema 'Leiden 1940- 1945' met het accent op de gebeur tenissen op het georganiseerde en particuliere verzet en het dagelijks leven in de oorlogsjaren. Het comité vermoedt dat nog veel documentatiemateriaal uit de zejaren uit de oorlogsjaren, als ille gale bladen, kranten, affiches, maar ook kledingstukken, noodra- dio's en stempels bewaard zijn ge bleven. Met mensen die dergelijke voorwerpen in hun bezit hebben wil het comité graag in contact ko men. Dit soort herinneringen zou den namelijk een plaatsje verdie nen op de tentoonstelling over de oorlogsjaren. Degenen die hieraan willen mee werken worden verzocht voor 15 februari contact op te nemen met het 5-mei comité: W A. Kosten, Boonstraat 14, Oegstgeest, telefoon 177469. Schaatstocht (1) Het idee is (zoals de meeste ideeën naar men zegt) een jaar of drie geleden in het café geboren en nu zitten de heren er aan vast. Ze lieten zich op een hete dag fo tograferen in een roeibootje, mutsen op en schaatsen rond de nek. In deze tijden waarin de Elf stedentocht het belangrijkste nieuws van de dag is, moeten zij ook over de brug - of liever on der de brug - komen: zondag wordt er daarom in de binnen stad een Elfstegentocht gehou den. "Het was één van die gekke voornemens die gelijk in de ijs kast kon en waar niemand eigen lijk op gerekend had. Dat gaat nu dus toch gebeuren", zegt Willem Buijtenweg, één van de genoem de heren. Zij vormen tezamen Leiden Promotion, hetgeen wij moeten zien als een commissie van Leiden Leeft en van Leiden Leeft dachten we eigenlijk dat het op sterven na dood was. Maar goed, de nu voorgeno men ijstocht is toch een prijzens waardig initiatief. Wel een re creatieve tocht, zoals uitdrukke lijk dient vermeld. "Het is beslist niet de bedoeling dat deelnemers op hun Noren als hazen (hazen op Noren?) de tien kilometer rij den". Pas op het laatste moment is besloten om de tocht door te la ten gaan. "We waren natuurlijk afhankelijk van de weersvoor spelling. Pas donderdagmorgen konden we definitief zeggen dat het doorgaat". Aan de hand van de Elfstegentocht passeert de schaatser minimaal elf stegen (het gaat dus vooral om de woordgrap). Zeker is wel dat 32 bruggen genomen worden. Eén of twee bruggen moeten te voet en over de weg (daartoe worden matten gelegd) den. "Misschien dat de brug bij de Doezastraat toch nog schaat send kan worden gedaan. Alleen bij de Kraaierstraat is een spe ciaal wak voor de vogels. Die valt dus echt af', zegt Hein van Woer den, een tweede heer van het promotionele gezelschap. Schaatstocht (2) Ambtenaar Hofmans, gepro moveerd tot ijsmeester, heeft in middels het parkoers gekeurd en goed bevonden. "Het ijs is overal stevig genoeg. Tien centimeter is het minimum en vrijwel overal is het ijs dikker. Ook onder de bruggen. Daar is het ijs trouwens ook het best. Pp andere punten is het duidelijk minder". Zelfs als het zaterdag gaat dooien, zal de tocht doorgaan. Zondagmorgen zal een spe ciaal aangerukte sneeuwveger over het ijs rollen. Leden van Scouting Léiden zullen daarbij helpen met vele handen het werk zo licht mogelijk te maken. Met pijlen wordt de tocht aangege ven en het staat iedereen vrij om met koek en zopie voor de nodi ge ravitaillering te zorgen. Overi gens pas vanaf één uur 's mid dags, de zondagsrust mag voor dien niet verstoord worden. Een oorkonde wacht de, deel nemers aan het slot van de rit. Buijtenweg: "Nee, geen medail les. Dat is een te grote investe ring van iets waarvan we eigen lijk dachten dat het nooit zou doorgaan". Minimaal tweedui zend rijders zijn nodig om uit de kosten te komen, anders geraken de heren aan de bedelstaf. Dus toch een koek en zopie op de ijsbaan. Een particulier en prijzenswaardig initiatief IJspret Even het parkoers in het kort: gestart wordt op het Galgewater ter hoogte van garage Borger- ding waar ook een inschrijfpunt is. Dan: Witte Singel, Vliet, Ra penburg, Groenhazengracht (eerste stempélpost), weer Witte Singel (café Aniba, tweede stem pelpost), Zoeterwoudse Singel, Nieuwe Rijn, Herengracht (res taurant La Grand, derde stem pelpost), Haven, Oude Vest (café Marepoort, vierde stempelpost), Galgewater, Apothekersdijk en eindpunt Stille Mare (lunchroom Hendriks, laatste stempelpost). Er kan tussen elf uur en half vier zondag vertrokken worden. Buijtenweg: "We hebben dat ex pres een beetje ruim genomen. Het ijs is misschien dan wel ste vig, maar met een paar duizend mensen op het Galgewater zal het toch wel zwemmen worden, denk ik. Zou het niet meneer Hofmans? U bent tenslotte de ijsmeester". Ijsmeester Hofmans knikt van neen. Allemaal om één uur verza melen dus. Het woord ïjspret is de afgelo pen jaren niet in onze woorden schat voorgekomen. Net als de schaatsen uit het vet waren, be gon het te dooien. Gezegend zijn de zachte winters. Maar nu zelfs de officiële 'stadbaan' volop draait, wilden de ijzers per sé on der de voeten. Stel nu dat de ijzers dat vorige week al gewild hadden, precies op dat stukje singel waar de baan ligt. Was er dan een bekeuring gevolgd? Nee, stelt politievoor- lichter Dick Graveland gerust. "Het schaatsen gebeurt dan zeg maar op eigen risico" Als de baan wordt opengesteld, aan vaardt de overheid verantwoord delijkheid. Agenten schaatsen, voorzover de mankracht dat toe staat, controlerend rond. "Ook is er in de keet een ijswacht. Daarin zitten mensen van de gemeente die de zaak in de gaten houden en er ligt daar reddingsmate- rieel". Dick Graveland zegt het wel ernstig te betreuren dat er geen 'koek en zopie' bij de baan is. "Ja, dat vind ik wel heel jammer. Dat hoort er toch een beetje bij, hè. Als je van die oude tekenin gen ziet, is er toch altijd een koek en zopie bij". Graveland treurt te vroeg. Gis termiddag hadden particulieren een uitspanning geïmproviseerd. Ze verzorgden ook keiharde mu ziek waarop het uitstekend 'aero- bicen' moet zijn. Overigens is het wel een heel erg klein baantje dat de gemeente nu officieel noemt. Twee slagen, vijf kinderen ont wijken en het einde was alweer bereikt. Een goede reden om er snel weer mee te stoppen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3