GM gaat kleine auto maken AUTO Ruzie over atv bankpersoneel Vernieuwde Renault 5: ruim, pittig en handig Nieuwe coupé van Maserati (70 jaar) Rij-impressie 'Van Aardenne mag niet langer aanblijven' Woonwijk in Leeuwarden verontreinigd Wellicht onderzoek bewoners in buurt fabriek Groningen PAGINA 24 VRIJDAG 18 JANUARI 1985 Samengesteld door Koos Post Op dit moment Benzine zonder lood: actie zonder inhoud De benzine zonder lood, die sinds enige tijd te koop is bij een vijftiental stations van Kuwait Petroleum, kost per li ter tien cent meer dan gewone superbenzine. Het zal nog moeten blijken of veel Nederlanders dat extra geld er voor over hebben, maar het blad RAI Actueel (ui teraard een uitgave van de RAI in Amsterdam) acht dat verre van waarschijnlijk. Het blad merkt op dat zij die wel de ongelode benzine tan ken in elk geval niet de illusie moeten koesteren dat zij een geweldige bijdrage aan het milieu leveren. Het enige ef fect van hun handelen is dat er geen lood vrijkomt uit de uit laat van hun auto, maar in hoeverre dat bevorderlijk is voor het milieu is volgens RAI Actueel nog steeds omstreden. Het doel van de invoering van loodvrije benzine is het rijden van auto's met katalyti- sche naverbrander mogelijk te maken. Dit in verband met de veronderstelde relatie tussen bossterfte en de zogenoemde zure regen. Dergelijke auto's zijn echter wel ontwikkeld, maar nog niet te koop, zodat er uiteraard van enig effect nog geen sprake kan zijn. En andere oliemaat schappijen zullen er niet veel moeite hebben ook ongelode benzine benzine op een zo be perkte schaal en tegen meer prijs te gaan verkopen. RAI Actueel besluit dan ook met de opmerking: 'De vraag rijst of de actie van Kuwait Petroleum niet meer voor komt uit de wens aandacht op het nieuwe bedrijf te vestigen dan uit zorg voor het milieu'. Het begrip Amerikaan behoeft in de autowereld geen nadere uit leg. Het is synoniem voor een benzineverslindend monster. Kleine auto's maken ze niet in de VS. Wie in Nederland in een Amerikaanse 'bak' rijdt, loopt het risico voor een patser te wor den uitgemaakt. Omgekeerd gaat de Amerikaanse bezitter van een eenvoudige Volkswagen al gauw als snob door het leven. door Wim Fortuijn Het nieuwtje, want dat is het dus, komt van General Motors. Amerika's grootste autofabri kant, die in eigen land al produ ceert onder de merknamen Che vrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac, gaat een doch teronderneming oprichten voor de produktie vair kleine perso nenwagens: Saturn Corporation. De onderneming krijgt in ver gelijking met andere divisies van GM een vrij zelfstandig karakter vanwege de afwijkende techno logie die voor een kleinere wa gen nodig is. Saturn mikt voorlo pig op een afzet van 400.000 tot 500.000 auto's per jaar. Een historische gebeurtenis, zoals GM-topman Roger B. Smith het uitdrukte toen hij dat bekend maakte. Maar ook een onvermijdelijke. Steeds meer Amerikanen ruilen hun voertuig in voor een kleinere Japanner of, minder vaak, een Europeaan. Ford en GM zijn nog steeds de toonaangevende autoproducen ten in de VS, maar met name de opmars van de Japanse merken (dit jaar een marktaandeel van naar schatting 20 procent) is on stuitbaar. Dat is in de afgelopen jaren wel gebleken. Na de tweede oliecri sis, eind jaren zeventig, is het bergafwaarts gegaan met de Amerikaanse automobielindus trie. Dat is ten dele te wijten aan de economische neergang die ook de Europese merken trof, maar niet minder aan het feit dat de VS weigerden mee te gaan met de trend naar kleinere, effi ciëntere automobielen. In de jaren 1978 tot 1982 kel derde de Amerikaanse produktie met ruim dertien procent per jaar, terwijl de Europese 'slechts' met 2,7 procent daalde. Japan, dat een minder diepe crisis ken de maar ook veel sneller was met het invoeren van de robot dan de Europese concurrenten, bereikte zelfs een groei van gemiddeld 3,6 procent per jaar. Het land exporteerde in 1982 al 3,8 miljoen auto's, bijna 55 pro cent van de totale Japanse pro duktie. West-Europa zag in dat jaar nog kans 20 procent (1,8 mil joen auto's) in andere landen slij ten; de VS hobbelden toen al met een percentage van zeven (360.000 automobielen) hopeloos achteraan en waren bovendien de grootste importeur met 2,3 miljoen personenauto's. De EG importeerde er 1,5 miljoen. Ja pan voert vrijwel geen auto's in. Dat laatste verklaart mede het feit dat de VS, maar ook Europa, naar andere middelen hebben gezocht dan de pure concurren tie om de Japanse opmars te stui ten. Invoerbelemmeringen dus. In de vorm van 'papieren' drem pels of hoge douanetarieven, ook al lijken die soms in strijd met de internationale afspraken. Japan, met zijn uiterst ontoegankelijke markt, draagt zelf de argumen ten aan voor dergelijke maatre gelen. Dat gegeven is door Amerika nen en Europeanen echter maar al te gretig aangegrepen om de eigen produkten te beschermen tegen de Toyota's en Nissans. Elk land ontleent nu eenmaal enige trots, chauvinisme, aan het produceren van een eigen merk. Bovendien is de automobielin dustrie een belangrijke bron van werkgelegenheid. Ze voorzag in 1981 nog 1,8 miljoen Westeuro peanen, 700.000 Amerikanen en evenzovele Japanners van werk. Afbraak van massa-werkgele- genheid is altijd al aanleiding ge weest voor beschermende maat regelen. In de VS heeft de vlucht van de dollarkoers nog eens voor een extra bedreiging van de ei gen industrie gezorgd. De Euro pese en Japanse exportsucces sen en het miljardenhoge tekort op de Amerikaanse betalingsbe- lans zijn wat dat betreft veelzeg gend genoeg. Niet onbegrijpelijk derhalve, enig protectionisme, dat tot uit drukking komt in al dan niet 'vrijwillige' beperking van de Ja panse export naar de VS, Italië, Frankrijk en Engeland en in douanetarieven van drie (VS) en ruim tien (EG) procent. Het zijn natuurlijk stuk voor stuk paardemiddelen, die een forse rem zetten op de ontwikke ling van de wereldhandel in het algemeen. Ze zijn ook niet in het belang van de consument. De Nederlandse economen Krijger en Mennes, verbonden aan het Nederlands Economisch Insti tuut, becijferden in het econo- menblad ESB dat de Europese consumenten zo'n veertien mil jard gulden goedkoper uit zou den zijn zonder handelsbelem meringen voor auto's. Protectionisme is niet altijd te vermijden, zolang de waarde van verschillende munten sterk uit een kan gaan lopen. Het ontaardt echter al heel gauw in pure con currentievervalsing. Zo gelden in de VS, waar voor benzineslur- pende 'Amerikanen' minder strenge voorschriften voor brandstofgebruik dan voor geim- porteerde auto's. Toch is ook de Amerikaanse automobielindustrie zelf er niet wijzer van geworden. Het heeft General Motors en Ford de ogen doen sluiten voor nieuwe ont wikkelingen, terwijl de Europea nen en vooral de Japanners op drongen. Het Saturn-project van GM mag ook daarom historisch worden genoemd. Het betekent een kleine doch nuttige neder laag voor het protectionisme. Natuurlijk is de nieuwe coupé van Maserati geen alle- I daagse auto, dat zal men ook niet verwachten als men weet dat er een prijskaartje van 140.000 gulden aan I komt te hangen. In december vierde het exclusieve Italiaanse merk zijn zeventigste verjaardag met de presentatie van de ze totaal nieuwe vijfzits coupé: de Maserati 228. Motor- inhoud 2800 kubieke centimeter. Met een zescilinder- motor met vief bovenliggende nokkenassen, vier kleppen en twee bougies per cilinder, twee waterge- koelde turbo's en een dubbele Weber-carburateur. Dat j alles betekent een vermogen van 225 paartiekrachten, goed voor een acceleratie van 5,4 seconden uit stil- stand naar 100 km per uur en een topsnelheid van niet Eind van dit jaar haalt importeur Hessing de: minder dan 250 kilometer per uur. Uiteraard heeft de serati ook naar ons land, maar dan met een 3,5 lite wagen een vijfbak of automaat. motor. Dus nog sterker en nog sneller! Nieuw hoofdkwartier voor Jaguar De eerste Jaguars zijn vertrok ken van het nieuwe Nederland se hoofdkwartier van dit be faamde Britse merk, dat in zo hoog mogelijk tempo in Houten uit de grond wordt gestampt. Het is nu nog steeds improvise ren, maar ijs en weder dienen de moet volgende maand alles kant en klaar zijn. In maart zou het gebouw officieel worden geopend. Zoals gemeld werd Jaguar kortgeleden losgekoppeld van de Austin Rover Groep. Direc teur Geert Tax koppelde zich ook los en maakte de overstap mee naar Kroymans Jaguar Import Nederland. Het nieuwe bedrijf moest van de grond af beginnen. Maar men kon uiteraard niet met de handel wachten tot de boel ge reed was. En dus ging begin ja nuari het eerste Jaguar-trans port vanuit Houten op stap. Peugeot geschrokken De cijfers, die dezer dagen in de kranten verschenen, logen er niet om. Régie Renault heeft vo rig jaar een groot verlies geleden. Natuurlijk is dat mede te dan ken aan het feit, dat dit staatsbe drijf met handen en voeten aan de regering zit gekluisterd. Dat geeft enerzijds de zekerheid van een onwrikbaar fundament on der het bedrijf, aan de andere kant is {iet moeilijker orde op za ken te stellen. Regeringen zijn niet zo gemakkelijk tot pijnlijke operaties te bewegen. Maar daarnaast heeft Renault ook te lang getalmd met het pre senteren van een opvolger van de eens zo verschrikkelijk popu laire Renault 5. Enkele maanden geleden werd de opvolger einde lijk getoond, twaalf jaar nadat het eerste exemplaar van de band was gerold. En dan nog blijft de vraag of deze Renault Super vijf zoals de nieuwe editie ook wordt ge noemd - wel voldoende van de oude verschilt om een opleving van de tanende vraag te kunnen werkstelligen. Renault mag er dan met recht op wijzen dat vrijwel alle onder delen van de carrosserie zijn ge wijzigd, het blijft een feit dat men 'oud' en 'nieuw' naast elkaar moet zetten om de verschillen te kunnen zien. Al die tijd dat ik in de nieuwe Renault 5 heb gereden heb ik nagenoeg niemand gezien die zich omdraaide om het model eens wat beter te bekijken. En dat gebeurt bij andere nieuwe modellen herhaaldelijk. Men moet mij echter goed ver staan: dit houdt in geen enkel op zicht een veroordeling van de wagen in. Integendeel, ik ben echt enthousiast over de verbete ringen die de constructeurs heb ben aangebracht. Het is een pret tig comfortabele, gemakkelijk hanteerbare, redelijke rustige, leuk pittige en aanvaardbaar royale kleine kar. In de TL-uitvoering (1100 cc motor van 47 pk en een top van dik boven de 140 km per uur) haalt deze vernieuwde Renault 5 een verbruik van één op 13,5, in de GTL-versie (1400 cc - 60 pk - 150 km) kwam ik gemiddeld op één op dertien. Maar dat alles wel in de meest ongunstige tijd van het jaar en dat scheelt vaak een stevige slok op de borrel. De Renault 5 is zes centimeter langer geworden en 3,5 cm bre der. Maar de grootste winst in ruimte werd behaald door de motor (die de voorwielen aan drijft) met versnellingsbak niet meer in de lengterichting, maar dwars in het vooronder te stop pen. Daardoor is er royaal ruimte voor vier personen geschapen. Overigens, al staan ze nu dwars onder de kap, het zijn nog steeds dezelfde motoren, al zijn ze na tuurlijk wel wat gemoderni seerd. Ik noemde er al twee, de versie met de 950 cc krachtbron komt binnen afzienbare tijd en kort daarop ook een turbo-ver sie. Alleen de bekende 850 cc motor is uit het programma ver dwenen. Niet alleen het uiterlijk, ook het interieur is flink veranderd. Ik kan genist zeggen dat het to taal andere auto is geworden, ook al ziet men dat er dan niet direct aan af. Temeer niet, omdat men veel van de Renault 9 en de daarvan afgeleide Renault 11 in deze 'Super Vijf kan terugvin den. Niet ten onrechte overigens. De besturing van de wagen is aangenaam direct, de versnel lingsbak laat zich al heel gemak kelijk bedienen, de stoelen zitten echt wel goed. Alleen is in de TL de zitting van de gewone fau teuils wat aan de korte kant en vind ik de verstelbaarheid van de kuipvormige stoelen in de GTL nog wat te beperkt. Ik ken die voorstoelen heel handig op een enkele rail geplaatst om wat meer voetruimte te hebben voor de passagiers achterin - al uit de duurdere Renaults 9 en 11, maar eerlijk, ik ben er nooit echt weg van geweest. En nu ik toch wat kritiek laat opborrelen: het moet mij van het hart dat de ontwerpers wat te ge makkelijk langs de belangen van de vrouwen zijn gewandeld en die toch maken een heel groot deel van de klantenkring van de Renault 5 uit. Ik denk bijvoor beeld aan die verschrikkelijk verzonken handgrepen, die gega randeerd funest zijn voor elke lange nagel. Ik denk ook aan het lastig zittende contact. Maar ik denk vooral aan het ontbreken van een temperatuur meter. De meeste automobilisten mogen op gevoel of gehoor af gaan als het-gaat om het gebruik van de choke, ik weet ook dat er vrouwen zijn, die zich daarbij oriënteren op de temperatuur van de motor. Maar een metertje is tot zelfs in de GTL niet aanwe zig, terwijl de motor juist zo ge voelig is voor de choke. Het duurt lang voor men de knop volledig kan indrukken. Maar goed, dat zijn kleine en overkomelijke oneffenheden. De Renault 5 heb ik zowel als TL (16,250 gulden) als als GTL (18,250 gulden) leren kennen als een vooral praktisch en ook erg handzaam vervoermiddel, waar mee men snel uit de voeten kan en die ondanks zijn geringe af metingen toch voldoende com fort heeft te bieden. De kracht van de motor en de graad van lu xe bepalen de persoonlijke voor keur. Maar of Renault voldoende in grijpend te werk is gegaan om dit Vijfje na dik vijf miljoen exem plaren herwonnen levenskracht te geven is een vraag, waarop al leen de toekomst antwoord kan geven. Gezien de situatie kan ik mij voorstellen dat ze in Parijs met het water in de .handen zit ten. Peugeot is nogal geschrokken van berichten, waaruit zou kunnen worden afgeleid dgt het einde van Talbot in zicht was. Het ging om een interview met de allerhoogste baas van het Franse concern, waarin hij liet weten dat er nog geen be slissing was genomen of het ko mende model het leeuwtje van Peugeot of de T van Talbot zou gaan dragen. Waarna de inter- vieuwer opmerkte dat het niet verkrijgen van het model wel eens de doodklap zou kunnen betekenen voor het toch al moei zaam draaiende Talbot-gedeel te. 'Automobiles Peugeot' heeft nu een verklaring uitgegeven, waarin nog eens en met de meeste nadruk wordt getuigd van de vastberadenheid om de beide merken naast elkaar te handhaven. In de verklaring worden de circulerende berichten 'incom pleet of foutief genoemd. Welk begrip precies moet worden toe gepast staat er niet bij, maar wel dat men door het lanceren van die berichten 'afbreuk doet aan de belangen van de Franse automobielen en met name aan Automobiles Peugeot, die in 1984 toch de enige Franse con structeur was met een duidelijk gestegen marktaandeel'. In de fabriek van Poissy zo verzekert de directie zal wor den doorgegaan met de produk tie van automobielen van beide merken. 'Daar zijn niet voor niets grote investeringen uitge voerd'. Zesmiljoenste Nissan Bluebird Nissan heeft vorige maand de zesmiljoenste Bluebird gepro duceerd. Van deze zes miljoen, zijn er 2,5 miljoen naar niet minder dan 120 landen geëx porteerd. De eerste Bluebird kwam in augustus 1959 van de band. Sindsdien heeft het mid denklas-model zes wijzigingen ondergaan. De laatste was de belangrijkste: in oktober 1983 ging de aandrijving van achte ren naar voren. VW schrapt de naam Santana Volkswagen heeft de nooit zo populair geworden naam Santana uit het programma ge schrapt. Niet de wagen zelfs, want die is opgenomen in de Passat-se- rie. In feite is deze sedan daarmee naar zijn nest terug gekeerd, want hoewel de fabri kant dat altijd ts blijven ont kennen, was de Santana nooit anders dan een Passat-met-kof- ferbak. Deze terugplaatsing van de Santana in de Passat-gelede- ren gebeurt gelijk met de door voeringen van kleine wijzigin gen aan het Passat-modeL Na de Golf en de Jetta was het vol gens Volkswagen tijd om ook deze middenklasser eens onder handen te nemen. Het resultaat is niet spectaculair: tot de wiel kasten doorgetrokken bumpers, een andere grille en brede stoot- lijsten op de flanken. Bij de vijfdeurs Passat is de achter ruit yergroot en nu ook ver- lijmd. UTRECHT (ANP) - De werkgevers in het bankbedrijf en de vakbon den hebben gisteren geen overeen stemming bereikt over een tussen tijdse regeling voor de arbeidstijd verkorting (atv) bij de banken van af 1 januari. In de cao 1983/1984 die op 31 december afliep, is vastge legd dat de ongeveer 100.000 werk nemers bij de banken voor wat de atv betreft in 1985 geen rechten aan deze cao kunnen ontlenen. Omdat de onderhandelingen over de cao- 1985 pas volgende maand begin nen, was een tussentijdse regeling nodig. De werknemers bij de banken hadden vorig jaar recht op 48 roos- tervrije uren, die in hele of halve dagen (blokken van acht of vier uur) konden worden opgenomen. Bij het overleg over de tussentijdse regeling is volgens werkgeverson derhandelaar dr. J.Crijns de hele dag gebakkeleid over zowel het aantal uren als over de vorm waar- Uiteindelijk kwam het erop neer, dat de werkgevers het aantal vrije uren dit halfjaar wel willen verho gen van 24 tot 36 uur, mits ze „fle xibel" (bij voorbeeld ook per uur of per week) worden opgenomen. Volgens de bonden is bij de onder handelingen over de cao '83/'84 al afgesproken dat het aantal rooster- vrije uren in 1985 tot 72 zou worden verhoogd en zij willen daarbij het systeem van blokken handhaven. Maar als de vrije tijd in blokken van minstens vier uur moet wor den gegeven, willen de werkgevers niet verder gaan dan 48 uur (of 24 uur tot en met juni). De werkgevers gaan zich over de nu ontstane situatie beraden. Van dat beraad hangt het af, of de werk nemers bij de banken de komende tijd de extra vrije dagen die ze er de afgelopen jaren bijkregen weer kwijt raken. Het is ook mogelijk, dat de banken eenzijdig besluiten, de oude regeling voorlopig te handhaven. CAO NS - De Vervoersbond FNV heeft gisteren de cao-onderhande lingen met NS (27.000 werkne mers) afgebroken. Dat- gebeurde volgens bestuurder J. Koster van de FNV-bond nadat de directie het tegen de zin van de FNV-bond met de andere drie spoorwegvakbon den eens was geworden over de manier waarop de NS'ers de drie roostervrije dagen („Rietkerk-da gen") krijgen uitgekeerd waar ze tot 1 augustus 1985 recht op heb ben. LEEUWARDEN (ANP) - De bewo ners van zestig huizen in de Leeu warder wijk AldlSn-Oost wonen op ernstig verontreinigde grond. Dit blijkt uit een oriënterend onder zoek van Provinciale Waterstaat van Friesland, waarvan de resulta ten gisteren bekend werden ge maakt. Op sommige plaatsen in de wijk zijn concentraties giftige stoffen aangetroffen die boven de wettelij ke norm liggen. Binnenkort zal worden onderzocht of sanering moet plaats vinden. De grondmonsters die door Pro vinciale Waterstaat zijn geanaly seerd bevatten polycyclische aro maten, aromaten en minerale olie. Het grondwater is op een viertal plaatsen ernstig verontreinigd met GRONINGEN (ANP) - De Gro ningse milieuwethouder Hans Morssink zal binnen enkele maan den een besluit nemen over het al dan niet instellen van een bevol kingsonderzoek bij bewoners en oud-bewoners van de Oosterpoort wijk in Groningen. Deze wijk grenst aan het terrein van de voor malige bestrijdingsmiddelenfa- briek Aagrunol, die in 1983 is ver huisd naar Delfzijl. De wethouder deed deze toezegging gisteren tij dens een voorlichtingsbijeen- aromaten en naftaleen en licht verontreinigd met minerale olie en cyanide. De verontreiniging is afkomstig van de voormalige gasfabriek nabij het Leeuwarder Hoeksterend. Dit gebied is zo ernstig vervuild dat het zal worden afgegraven. Slib uit de stadsgracht bij de gasfabriek is in 1967 gebruikt om het gebied Aldlên-Oost op te hogen. In 1970 werden hier de eerste woningen komst voor de buurtbewoners. Er is al jaren grote onrust onder de bevolking over de gevolgen van de vervuiling die deze fabriek van af 1946 heeft veroorzaakt. Uit re cente bodem- en andere sanerings onderzoeken op het nu braaklig gende fabrieksterrein is gebleken dat verschillende delen van het ter rein zeer zwaar zijn vervuild. Ook is gebleken dat het grond water tot een diepte van vijftig me ter is verontreinigd. De vrees be staat dat aangrenzende terreinen gebouwd. De vervuilde sliblaag be vindt zich op een diepte van één tot drie meter beneden het maaiveld. Omdat boven het slib een laag schone grond van ten minste een meter ligt, verwachten de onder zoekers dat de blootstellingsrisi co's voor de bevolking vrij gering zullen zijn. Om meer inzicht in de gevolgen voor de volksgezondheid te krij gen, zal in het vervolgonderzoek met name de kwaliteit van het drink- en grondwater onder de loep worden genomen. Ook zal de toestand van de bovengrond en de kwaliteit van de lucht in de huizen worden onderzocht. De bewoners van de wijk wordt voorlopig afge raden om diepe gaten en kuilen te graven. door dat zich langzaam zich ver spreidende grondwater nu ook zijn aangetast. Het ligt in de bedoeling volgend jaar en zo mogelijk eerder met het afgraven van de fabrieksgrond te beginnen. Daarmee zal waarschijn lijk een jaar zijn gemoeid. Het weg pompen van het vervuilde grond water vergt zeker enkele jaren. Voorlopig is door het rijk een be drag van twintig miljoen gulden gereserveerd om de sanering uit te voeren. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) moet alsnog zijn conclusies trek ken uit het oordeel van de parle mentaire enquêtecommissie RSV en aftreden. Nog langer aanblijven van deze bewindsman schaadt het moreel van de politiek. Dat zegt de directeur van het wetenschappe lijk instituut van het CDA, drs. A. M. Oostlander in het partijblad CD/ Aktueel. „De parlementaire enquêtecom missie heeft Van Aardenne aange wezen als degene die het langst de politieke verantwoordelijkheid heeft gedragen voor het RSV-be- leid", aldus Oosterlander in het CDA-blad. „Bovendien heeft hij de Kamer op een wezenlijk moment misleid en volgens de enquêtecom missie naar verhouding de ernstig ste politieke beleidsfouten be gaan". Daarbij komt, zo meent Oostlan der, dat Van Aardenne nu weder om het ministerschap van econo mische zaken bekleedt en feitelijk op het falende beleid aanspreek baar is. „Ondanks fouten van ande ren en -fouten van de Tweede Ka mer zijn er voldoendé redenen voor Van Aardenne om van verder aanblijven af te zien. Aftreden zou bovendien de weg vrijmaken voor een grondige zelfkritiek van de Ka mer". De directeur van het weten schappelijk instituut van het CDA reageert hiermee op een verhaal dat de fractieleider van zijn partij, Bert de Vries, vorige week in het partijblad heeft geschreven. De Vries stelde daarin dat gedwongen aftreden van Van Aardenne als een boemerang tegen de politiek zou hebben gewerkt. Kamerlid Waalkens (WD) overleden DEN HAAG (ANP) - In het Sofia- ziekenhuis in Zwolle is in de nacht van woensdag op donderdag on verwacht het WD-kamerlid Waal kens uit Tollebeek overleden aan de gevolgen van een hersenbloe ding. Hij was lid van de Tweede Kamer sinds augustus 1971. Waalkens, die 62 jaar werd, was in de Kamer actief op de terreinen landbouw, ontwikkelingssamen werking en verkeer. Hij bekleedde een aantal bestuursfuncties in de landbouwsector en was WD- raadslid en fractie-voorzitter in de raad van de gemeente Noordoost- polder. Ook was hij voorzitter van de Stichting Flevohof in Bidding huizen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24