Golden Ten-casino in Noordwijk mag voorlopig blijven Soms zien we voor drieën ons bed niet' Vrijwel alle gediplomeerden vinden baan Plan voor twee nieuwe speelzalen IJsclubbestuurders hebben handen vol aan onderhoud van baan Tuinbouwschool in Lisse verwacht verdere stijging aantal leerlingen VRIJDAG 18 JANUARI 1985 PAGINA 23 NOORDWIJK - De Golden Ten-speelzaal Casino Boulevardhotel Noordwijk mag blij ven doordraaien. De officier van justitie in Den Haag heeft besloten dat de Noordwijkse politie niet hoeft in te grijpen. De beheerder van het 'casino' is gisteren op de hoogte gebracht van dit besluit. Een absolute garantie dat de speelzaal nimmer op last van hogerhand zal worden geslo ten, heeft de politie niet kunnen geven, legt plaatsvervangend korpschef G. Schilperoord uit. "De politie zal echter niet ingrijpen als de speelzaalhouder zijn huidige werkwijze voortzet". Schilperoord verduidelijkt dat spe lers in het 'casino' nu voorlichting en instructie krijgen over het Gol den Ten-spel. Gaat de speelzaal houder deze voorlichting vermin deren of laat hij het spel niet zuiver ispelen, dan zou het 'casino' toch nog gesloten kunnen worden. De politie zal de speelzaal daarom in de toekomst geregeld bezoeken om een oogje in het zeil te houden. De officier van justitie in Den Haag heeft sluiting van de Noord wijkse speelzaal overwogen, om dat deze vermoedde dat Golden Ten wel eens een kansspel zou kunnen zijn. En voor dergelijke spelen heeft een casino speciale toestemming nodig van de over heid, die de beheerder van het Ca sino Boulevardhotel niet heeft ge kregen. door Wim Wegman Het openbaar ministerie is in de ze kwestie niet over één nacht ijs gegaan. De Noordwijkse politie heeft de speelzaal de afgelopen we ken verschillende keren bezocht. Ook de officier van justitie heeft een kijkje in het 'casino' genomen. Het is volgens Schilperoord niet eerder voorgekomen dat een offi cier van justitie zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de gang van zaken in een Golden Ten- speelzaal. Desondanks hebben po litie en openbaar ministerie niet kunnen vaststellen of Golden Ten een kansspel is of een behendig heidsspel (waarvoor geen speciale toestemming van de overheid no dig is). De Hoge Raad heeft vorig jaar bepaald dat Golden Ten een be hendigheidsspel is. Die uitspraak werd gedaan naar aanleiding van de sluiting van een speelzaal in Al melo en was mede gebaseerd op een rapport van TNO. Inmiddels heeft de Dienst voor het IJkwezen het spel ook onder zocht. Deze dienst is tot de conclu sie gekomen dat het een kansspel is. Mocht de Hoge Raad zijn eerde re beslissing herroepen, dan sluit Schilperoord niet uit dat het Noordwijkse 'casino' alsnog wordt gesloten. De officier van justitie zal in evenwel geen stappen onderne men om de Raad een nieuwe uit spraak ontlokken. Ingenomen G. Calkhoven, voorzitter van de vereniging Casino Boulevardhotel Noordwijk, zegt dat de officier van justitie tijdens haar bezoek aan de speelzaal erg was ingenomen met de manier waarop daar voorlich ting en instructie over Golden Ten wordt gegeven. Overigens moeten mensen wanneer zij lid willen wor den van het 'casino' verklaren dat zij kennis hebben genomen van de spelregels en dat Golden Ten een behendigheidsspel is. Doen zij dat niet, dan mogen ze geen lid worden van de vereniging en worden ze niet toegelaten tot de speelzaal. Het Casino Boulevardhotel - het is nu twee weken open telt in middels 600 leden. "Gezien het slechte weer en de hele affaire rond het eventuele politie-ingrijpen en gezien het feit dat het seizoen nog niet is begonnen, zijn we daar niet ontevreden over", zegt Calkhoven. Hij sluit niet uit dat de Noord wijkse speelzaal in het hoogsei zoen wordt uitgebreid. Calkhoven verwacht dat het 'casino' een grote trekpleister wordt. Verder over weegt hij ook om te zijner tijd een tweede speelzaal 'ergens' in de bol lenstreek te beginnen. Het is in elk geval zeker dat hij op korte termijn ook speelzalen opent in Leiden en Den Haag, aldus Calkhoven. "We hebben in het arrondissement Den Haag de kar getrokken wat Golden Ten betreft en daar willen we ook profijt van trekken". Calkhoven heeft al verschillende speelzalen geopend in Zwolle, Kampen, Lelystad en Groningen. Hij heeft met zijn plan om meer speelzalen te openen in het arron dissement Den Haag bewust ge wacht tot de uitspraak van de offi cier van justitie. Nu deze in feite het licht op groen heeft gezet, staat hem niets meer in de weg zijn plan nen tot uitvoer te brengen. 'SOB mag niet ingedeeld bij Gewest Leiden' KUST- EN BOLLENSTREEK - Binnen het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB) is grote onge rustheid ontstaan omdat leden van de PvdA en enkele kleine fracties in de provinciale staten - het dage lijks bestuur van de provincie het SOB-gebied willen samenvoe gen met het Gewest Leiden. De tien gemeenten die bij het samen werkingsorgaan zijn aangesloten, vinden dat het SOB 'zelfstandig' moet blijven. In de nieuwe Wet op de samen werkingsverbanden is bepaald dat gemeenten als zij zaken gezamen lijk met andere gemeenten willen aanpakken, uitsluitend mogen sa menwerken met gemeenten bin nen een samenwerkingsverband zoals bijvoorbeeld het 'gewest'. Nu mogen zij nog gemeenschappelijke regelingen aangaan met elke wille keurige andere gemeente. Daar door is de afgelopen jaren echter een woud aan gemeenschappelijke regelingen ontstaan. Gisteren is tijdens de vergade ring van het dagelijks bestuur van het SOB afgesproken dat politici uit de bollenstreek zullen proberen hun partijgenoten in de provincia le staten voor het SOB-standpunt te winnen. Volgens burgemeester J.M. Bon- nike van Noordwijk, voorzitter van het SOB, is er nog steeds geen re den voor alarm. "Er is nog niet sprake van een definitief fractie-standpunt van de PvdA. Maar we kunnen het ons niet veroorloven te wachten hoe de zaken hun beloop nemen", aldus Bonnike. RIJNSBURG "Dagen zijn we bezig geweest om de ijsbaan weer in orde te krijgen. Soms lagen we pas om drie uur 's nachts in bed. Dan denk je wel eens: waar zijn we toch mee bezig. Maar als je de volgende dag al die schaatsers weer bezig ziet is dat gevoel snel verdwe nen en geniet je alleen maar". Dat zegt woorzitter Henk Grim bergen van de Rijnsburgse IJs club. Evenals zovele ijsclubs in deze streek beschikt de vereni ging in het bloemendorp over een landijsbaan aan de Kleipet- tenlaan. Een ijsbaan die al bijna 40 jaar in gebruik is bij de Rijns burgers. Deze baan, waarvoor het ter rein wordt gehuurd van een par ticulier, is door bestuur en leden al in het najaar 'winterklaar' ge maakt. "We hebben", vertelt Grimbergen, "onder meer de dij ken langs de baan opgehoogd. De koeien hadden er overheen gelopen en dat bleek niet zo goed voor de dijk. Een gigantisch kar wei dat wij voor het overgrote deel met schep en kruiwagen hebben moeten doen. Door de drassige grond was het niet mo gelijk om zwaarder materieel te gebruiken". Half november werd de baan al onder water gezet in afwachting van de vorstperiode. "De 'ijs baan' lag er dank zij het harde werken van vele leden in het na- door Kees van Kuilenburg jaar keurig bij", aldus een trotse Grimbergen. Bewaking In de eerste januaridagen van dit jaar begon het flink te vrie zen. Bestuur en leden bewaakten overdag en in de avonduren bij toerbeurt de baan. Grimbergen: "Dat moet je wel doen, want de jeugd is ongeduldig. Die wil na een nachtvorstje al proberen of het ijs sterk genoeg is. Dat ze dan de baan vernielen en daardoor pas later kunnen schaatsen, daar denken ze geen moment aan". Vorige week stonden de eerste schaatswedstrijden op het po- gramma. Ongeveer 600 leerlin gen van de Katwijkse lagere technische school hielden woensdagmorgen schoolwed- strijden. Al jaren lang is de school uit de kustplaats, bij ge brek aan een eigen baan in Kat Henk Grimbergen: 'Voor drie uur lagen we niet op bed'. wijk, te gast in de buurgemeente. In de avonduren stonden er club kampioenschappen van de Rijnsburgse IJsclub op de agen da. Te voorbarig, naar later maar al te duidelijk bleek. In de nacht van dinsdag en woensdag liet Koning Winter zich weer eens van een venijnige kant zien en begon het flink te sneeuwen, 's Morgens lag er een dik pak sneeuw op de baan. Di rect nam het bestuur maatrege len om de baan weer schoon te maken. In samenspraak met de eigenaar werd besloten om een trekker de baan te laten schui ven. "Dan konden de leerlingen toch hun wedstrijdjes rijden. Daar komen ze tenslotte voor naar de ijsbaan", zegt Grimber gen. Misrekening Dat was een fatale misreke ning, zoals al heel snel bleek, de trekker zakte vrij spoedig door de ijslaag. Een groot gat op de zo keurige baan was het nare ge volg. Ook de leerlingen deden nog een duit in het zakje door op de baan, in afwachting van het schaatsen, met sneeuwballen te gaan gooien. Grimbergen: "Dat is uiteraard niet erg, maar verve lend was dat ze daardoor de sneeuw extra hard vasttrapten". Het was een nieuwe tegenslag voor de ruim 1700 leden en het bestuur van de Rijsburgse IJs club. In plaats van vrij te schaat sen of kampioenschappen te rij den moest er wederom hard ge werkt worden om de baan voor het weekeinde in orde te krijgen. "Jammer, want de baan trekt nogal wat extra bezoekers die en tree betalen. Die inkomsten moesten wij daardoor weer een aantal dagen missen. Om de baan in orde te maken hebben we in het najaar nogal wat geld uitgetrokken en dat wil je toch wel terugverdienen", vertelt Grimbergen wat zuur over die te genslag. Met man en macht is het be stuur en een groot aantal leden op de baan die woensdag weer aan de slag gegaan. Grimbergen: "Drie dagen lang is er keihard gewerkt om de baan weer sneeuwvrij te krijgen en om het gat te repareren. De vrijwilligers lagen 's nachts niet voor drie uur op bed. Dat moet een baas eens vragen, dan kijken ze de man aan en vragen zich vertwijfeld af of hij soms niet in orde is. Maar voor de ijsbaan doen ze alles. Vooral de trainingsgroep van Henk van de Eshof heeft keihard gewerkt. Maar zij niet alleen. Ie dereen heeft zijn deel gehad in het opruimen van de rommel". Naar schatting van Grimbergen werd gedurende die drie dagen zo'n 600 kubieke meter sneeuw van de baan gehaald. Borreltje Die werkzaamheden op de 6aan betekenen echter niet al leen hard werken. Er is ruim de tijd voor een hapje, maar vooral een borreltje gaat er best in. "Op die manier combineer je het nut tige met het aangename", lacht de Rijnsburger. De strijd tegen de sneeuw werd uiteindelijk toch gewon nen. Vooral dank zij de dooi van afgelopen zaterdag. Daardoor kon de laatste sneeuw wat ge makkelijker worden verwijderd van de ijslaag. Koning Winter vond kennelijk dat hij de Rijns- burgers al genoeg had gedwars boomd. Afgelopen maandag ging de baan voor de tweede keer dit seizoen open. Vanavond wordt op de baan een open mara thon voor dames en heren over 40 ronden gehouden. Als de r tenminste uitblijft. LISSE Leerlingen van de Rijks Middelbare Tuin bouwschool in Lisse vinden nadat zij zijn geslaagd voor hun diploma over het algemeen snel werk. Een verheu gend verschijnsel, aldus directeur drs. J.A. Rink van de Lissese school. Slechts twee procent van de geslaagden aan de school uit de periode 1974 tot en met 1983 heeft nog geen baan gevonden. "Een gegeven waar wij best tevreden mee zijn", zegt Rink. Voor het overgrote deel (84 pro cent) zijn de leerlingen in het bloemen- of bollenvak terechtge komen. Vierenveertig procent van hen vond een baan in de teelt van bol of bloem en 28 procent in de bollen- en bloemenhandel. De rest vond elders een job. Sinds drie jaar zit de school wat de aanwas van leerlingen be treft, duidelijk in de lift. Mede door de nieuwe B-opleiding nam het aantal leerlingen vorig jaar met zo'n 45 procent toe. De school aan de Vennestraat telt nu rond de 150 leerlingen. Ook voor de toekomst ziet di recteur Rink nog voldoende mo gelijkheden voor zijn leerlingen om aan werk in het bloemen- of bloembollenvak te komen. Voor al ook omdat de school inspeelt op de nieuwe technieken, zoals de snelle vermeerderingsmetho de en weefselkweek. door Kees van Kuilenburg "Met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek (LBO) en de Planteziektenkundige Dienst (PD) als buren hebben wij een unieke positie wat betreft het verkrijgen van informatie over nieuwe mogelijkheden en technieken in het bollen- en bloemenvak, zoals mechanisatie en het gebruik van computers en dergelijke. De kennis die vrij komt bij het LBO of de PD wordt vrijwel onmiddellijk naar de leerlingen doorgespeeld", aldus Rink. De Rijks Middelbare Tuin bouwschool biedt onderdak aan een drie-jarige A-opleiding en sinds twee jaar aan een drie-jari ge B-opleiding. Beide opleidin Directeur Rink: "Gebruikmaken Plantenziéktenkundige Dienst". gen zijn afgestemd op het be drijfsleven (teelt en handel), waarbij de A-opleiding meer theoretische achtergronden biedt. Gat Die B-opleiding is volgens Rink een 'gat in de markt'. "In heel Nederland konden leerlin gen die opleiding aan de tuin bouwscholen volgen, behalve in Lisse. "Daarom zijn wij met in gang van het schooljaar 1983- 1984 met een dergelijke oplei ding begonnen. En met succes, zo blijkt nu al duidelijk. Meer dan 50 leerlingen gaven zich voor die B-opleiding op. Een teken dat er in ons gebied veel behoef te bestaat aan een dergelijke op leiding. Niet alleen in deze streek is er belangstelling voor het tuin- bouwonderwijs. Ook leerlingen uit Leiden en Haarlem bezoeken de school in Lisse. "Dat zijn leer lingen met een mavo- of havodi ploma die bij ons verder leren. In de meeste gevallen missen ze vrijwel alle kennis van het 'vak', maar dat is geen bezwaar. Hun collega's uit de bollenstreek heb ben in de meeste gevallen van huis uit al veel kennis over bol len en bloemen. Leerlingen die die kennis missen krijgen vrij stelling van vakken die zij op ma vo of havo al hebben gehad. In die vrijkomende uren volgen zij lessen in de 'groene vakken'. Dat werkt prima. De meeste leerlin gen hebben in een iaar tijd die Problemen leerlin gen zorgt voor enige problemen op de school wat de ruimte be treft. "Maar wij lossen die zelf op. Er zijn nogal wat mogelijkheden om lokalen aan te bouwen en desnoods nemen wij ook de zol der van het gebouw in gebruik. En als verder uitbreiden niet meer kan zetten wij noodlokalen neer op het terrein. Voorlopig hoeven wy wat ruimte betreft geen leerlingenstop in te stel len". Rink verwacht niet dat er spoe dig een beslissing zal vallen over nieuwbouw voor de Lissese tuin bouwschool. Zelf denkt hij dat een dergelijk besluit niet voor 1999 genomen worden zal. "Dat is een politieke beslissing waar op wij verder weinig invloed kunnen uitoefenen. Maar voorlo pig zitten wij prima in onze uit 1911 stammende school. Het is beslist niet zo dat wij weg willen. Tenslotte heeft een gebouw als dit ook wel iets aardigs. Zowel voor ons als de leerlingen". Binnenkort houdt de school weer twee open dagen. Zaterdag 19 januari van 10.00 tot 15.00 uur en maandag van 19.00 tot 22.00 uur. Op die open dagen kunnen degenen die interesse hebben om een opleiding te volgen aan de school kennis maken met tal van onderwerpen. Haarlemmermeer krijgt ruim 5 miljoen voor dorpsvernieuwing HAARLEMMERMEER - De ge meente Haarlemmermeer krijgt tot 1989 jaarlijks ongeveer één miljoen gulden van het rijk voor dorpsver nieuwing. Het geld wordt beschik baar gesteld in het kader van de nieuwe Wet op de stads- en dorps vernieuwing. Deze wet is 1 januari van dit jaar ingegaan. Voor dit jaar heeft de gemeente al een bedrag van f 1.152.000,- gul den van het rijk ontvangen. Het geld kan gebruikt worden voor het opknappen van woningen, de we gen in de polderdorpen, riolerings werkzaamheden, groenvoorzie ning, sociaal-culturele voorzienin gen, de monumentenzorg en het verplaatsen van milieu-hinderlijke bedrijven. Een gemeentelijke werkgroep gaat in samenspraak met de bevol king op korte termijn de behoefte aan dorpsvernieuwing in de 26 dorspkernen van de polder inven tariseren. Aan de hand van deze in ventarislijst zal het gemeentebe stuur een prioriteitenlijst vaststel len voor de komende vijf jaar. De Stichting Samenlevingsop bouw Haarlemmermeer (SSH) zal de dorps- en wijkraden behulp zaam zijn by het organiseren van deze inspraak. De gemeentelijke participatieregels die de wijze van inspraak op de uitvoering van de wet regelen, zijn hierop aangepast. Door de inwerkingtreding van de Wet op de stads- en dorpsver nieuwing komen onder meer de subsidieregelingen op het gebied van de verbetering van door de ei genaar bewoonde woningen te ver vallen. Daarmee was tot dusver jaarlijks een bedrag van honderd duizenden guldens gemoeid. Mede hierdoor kan een deel van het fonds voor dorpsvernieuwing worden besteed aan de verbetering van deze woningen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23