Elfstedentocht: 'It sil heve' Boon winnaar van de 'generale' Geen verbeelding in Wijk aan Zee Euwe-centrum in Amsterdam Goed gedrag geëist van Amerikanen Hoera-stemming in Friesland Winst voor Dolle Dries Bij halen, betalen... Kwart miljoen voor Zola Budd Toernooi populair bij schakers VRIJDAG 18 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 15 NEW YORK (RTR) - De tennisspe lers van het Amerikaanse Davis Cupteam moeten in het vervolg een verklaring van goed gedrag onder tekenen. Dat maakte Hunter Dela- tour, voorzitter van de Amerikaan se Tennis Associatie, gisteren be kend. In het document staat dat de spelers de Verenigde Staten vol gens de beste tradities als een ware sportman dienen te vertegenwoor digen. Tijdens de laatste finale, die in december in Gothenburg tussen Zweden en de Verenigde Staten werd gehouden, kreeg Jimmy Con nors een boete van 2000 dollar we gens wangedrag. McEnroe liet zich voortdurend zeer kritisch uit over de baankeuze en de periode, waar in moest worden gespeeld (kort voor Kerstmis). Volgens de vader van John McEnroe, tevens advocaat en zaak waarnemer van zijn zoon, zal de nummer één van de wereld waar schijnlijk de nieuwe gedragslijnen ondertekenen. „Ik heb er nog niet met John over gesproken", aldus McEnroe senior, „Maar ik denk, dat hij het wel zal doen". Toernooi-adviseur Bakker: "Het gaat ons niet z Wij beogen strijd". Het evenement is populair bij de schakers, want menige grootmees ter kwam in Wijk aan Zee tot zijn eerste in het oog springende resul taat. Maar ook de liefhebber komt er graag, omdat rangen en standen niet tellen onder de rook van de staalgigant, waardoor het toernooi een haast familiair karakter kent. De komende twee weken zullen de plaatselijke zaalsporters moeten uitwijken. Sporthal De Moriaan wordt voor het jaarlijkse schaak evenement geheel omgebouwd. De kunststofvloer wordt bedekt met een dik tapijt en de muren worden verborgen achter gordijnen, zodat het geluid van hoestende, fluiste rende en koffieslurpende spelers en kijkers zoveel mogelijk wordt gedempd. In die entourage zullen straks ongeveer 800 schakers met elkaar de strijd aanbinden, verdeeld over een grootmeestergroep, een mees- tergroep, ettelijke vierkamp- en tienkamppoules, alsmede een vrouwengroep en nog wat ludieke competities, zoals die traditioneel worden georganiseerd voor parle mentariërs, raadsleden uit omlig gende gemeenten en de pers. Duidelijk is dat het Hoogovens- toernooi zich niet alleen richt op de BEVERWIJK (GPD) - De Ko ninklijke Nederlandse Schaak bond hoopt nog dit jaar gereed te komen met de realisatie van het dr. Max Euwe Centrum. Een multi-functioneel instituut dat in Amsterdam gevestigd zal wor den en waar ook het bondsbu- reau van de KNSB gehuisvest wordt. Voorzitter Henk Wille van de KNSB maakte hiervan melding tijdens de gistermiddag gehou den loting voor het 47e Hoogo vens schaaktoernooi. Wille ver klaarde in het Beverwijkse ont- moetirigscentrum De Nieuwe Slof, waar de loting plaats vond: „We zijn in een vergevorderd on derhandelingsstadium met de gemeente Amsterdam die alle medewerking heeft toegezegd. Waar het Euwe Centrum precies komt is nog niet te zeggen, in elk geval op een goed bereikbare plaats in de hoofdstad. Binnen veertien dagen hoop ik meer te weten. Dan kunnen we wellicht beginnen met plannen en een eventuele verbouwing". In het centrum moet een bi bliotheek komen met schaaklek- tuur en een ontmoetingsruimte, waar schakers elkaar kunnen treffen en waar bondstrainingen kunnen worden gehouden. De KNSB wil de plannen graag voor het einde van 1985 hebben uitge voerd omdat het dit jaar een hal ve eeuw geleden is dat Euwe we reldkampioen werd. Aangezien de KNSB voor de tot standko- ming van het centrum niet over voldoende financiële middelen beschikt is de bond voornemens in maart een actie te starten waarbij de leden om een bijdrage zal worden gevraagd. Tijdens de loting kwam don derdag ook aan het licht dat de Tsjech Lubomir Ftacnik en de Westduitser Erich Lobron Wijk aan Zee nog voor de dertiende en laatste ronde van het toernooi moeten verlaten. Beiden begin nen op 2 februari aan de nieuwe cyclus voor het wereldkam pioenschap waarvan de winnaar de titelhouder (nog onbekend wegens het voortduren van de tweekamp tussen Karpov en Kasparov) mag uitdagen. Ftac nik speelt in het zonetoernooi van Saloniki, Lobron reist begin februari af naar Israël. Door een regelements wijzi ging van de FIDE (de wereld schaakbond) zijn spelers die over de laatste jaren een gemiddelde Elo-raiting van boven de 2600 hadden, vrijgesteld. Zij komen pas in actie in de interzonale toernooien. Voor Nederland heeft deze nieuwe regel betrek king op Sosonko en Timman. Naar alle waarschijnlijkheid zul len in maart John van der Wiel, Paul van der Sterren, Hans Ree, Frans Cuypers en Gert Ligterink ons land vertegenwoordigen in Montpellier, waar verder spelers uit FYankrijk, België, Luxem burg en Monaco zullen strijden om een plaats in de volgende ronde. LEEUWARDEN (GPD) - Achter de gesloten deuren van de conferentie-zaal waarin de beslissing werd genomen om een voorlopige datum (aanstaande woensdag, 23 janua ri) vast te stellen voor de Elfstedentocht, is het optimisme over het doorgaan beduidend groter geweest dan in de officiële verklaring naar voren kwam. „De kwaliteit van het ijs is op sommige plaatsen nog slecht", aldus voorzitter Ir. Jan Sipkema in zijn aanloop naar het grote nieuws. „Er zal hard gewerkt moeten wor- Ir. Henk Kroes waarschuwt daar- den om de knelpunten weg te voor alvast deelnemers en toe werken." Vanuit het conclaaf (11 bestuursleden en 20 rayonhoof den) echter meldde bestuurslid jhr. Gustaaf Witsen Elias dat er tijdens het geheime beraad een unaniem vertrouwen heerste in een goede afloop van de planning. Witsen Elias: „Niemand heeft een tegen stem laten horen. We geloven er al lemaal in." Dè Friese weerdeskun- dige Hans de Jong ondersteunt die verwachting. „Aan de hand van de laatste informatie durf ik te zeggen dat de kans op doorgaan 97 pro cent is." Zondagmorgen rond tien uur, komt de top van de organi'satie op nieuw bijeen om dan de definitieve beslissing te nemen. Slechts een keer eerder (1962) in de 75-jarige geschiedenis van de Friese Elfste- schouwers. „Er is ontzettend veel sneeuw naar de kanten gewaaid en daaronder zit onbetrouwbaar ys. Rijders en kijkers moeten daarom de kanten niet via die weg nemen, dat is levensgevaarlijk." Wanneer zondagmiddag om 12.00 uur besloten wordt de Elfste dentocht te laten doorgaan, begint de inschrijving op maandag op een nu nog niet bekend uur tegen een nog evenmin vastgesteld bedrag. Wat de deelnemers voor hun start bewijs moeten gaan betalen wordt vandaag of morgen bepaald aan de hand van de totale onkostenpost over welk financieel overzicht het bestuur apart gaat vergaderen. De begroting kwam uit op rond een miljoen gulden, maar niemand die donderdagavond precies wist in dentocht is het voorgekomen dat hoeverre die opzet nog klopt. het evenement moest worden afge last. Voor het zeker is dat woens dag deze rit voor de 13e keer wordt gehouden, moet het peloton hulp krachten nog een flink aantal uren maken. De zwakke punten krijgen een behandeling met schotsen, 'ge wapend' ijs, matten, schavers en veegmachines. Daarnaast worden de eerste kilometers na de start en voor de finish uit voorzorg extra bewerkt. Onkostenpost Voorzitter Sipkema: „Die stuk ken worden in het donker afgelegd en dat betekent een verhoogd risi co." Daarvoor hanteert de organi satie het z.g. „systeem Luppo Wolt huis" (een vinding uit Sneek) waar bij het traject bewerkt wordt met een tot ijsschraper omgebouwde atletiekbaan-egalisator die met twee trekkers van elk 900 kilogram een stalen mes over de vloer haalt. Deze en eerdere behandelingen in de afgelopen week hebben voor een onkostenpost gezorgd die nog nooit zo hoog was: ongeveer 30.000 gulden. Eén hinderlijke situatie zal echter blijven, want daar is niets aan te doen: langs het hele 200 kilo meter lange parkoers verraderlijke sneeuwwallen. Baancommissaris SCHIPLUIDEN (ANP) - Dries van Wijhe heeft gisteren in Schiplui den het Zuidhollands marathon kampioenschap op de 100 kilome ter veroverd. Van Wijhe klopte na ruim drie uur strijd zijn ploegge noot Henn Ruitenberg, de natio naal kampioen op natuurijs. Het Overijsselse duo had een lichte voorsprong op Wim Vos, dinsdag op het Amstelmeer al bij de besten van Nederland. Dat echter kon de pret niet druk ken. Daarvoor was de vreugde over de genomen beslissing te groot. Toen voorzitter Jan Sipkema met de plechtigheid die bekend is van een pauskeuze bekend maakte dat er voor het eerst sinds 22 jaar weer een streefdatum was, sloeg er een hoera-stemming los. Het was een emotioneel moment voor de aan deze historische tocht zo ver knochte Friezen die gistermorgen met een kop in chocoladeletters op de voorpagina van de Leeuwarder Courant lazen hoe de zaak er voor staat: It sil heve....! (Het gaat los Alvast een voorproefje voor het 'achte' gebeuren. Zo zag dus een deelnemer a De loting voor de grootmeestergroep, die gisteren in Beverwijk plaats vond, had voor de eerste ronde het volgende resultaat: Jan Timman (Ned) - Eric Lobron (WDI), Oleg Romanisjin (Sov) - Kiril Georgijev (Bul), Gert Ligterink (Ned) - Keven Spragget (Can), Serge Kudrin (VSt) - Lajos Portisch (Hon), John van der Wiel (Ned) - Aleksandr Beljavski (Sov), Ljubomir Ftacnik (Tsj) - Hans schaakelite. Zelfs niet met betrek king tot de grootmeestergroep, die wel de blikvanger van het toernooi is. De organisatie in Wijk aan Zee streeft naar een in alle opzichten gemêleerd deelnemersveld, waarin plaats is voor enkele wereldtop pers, minstens vier Nederlanders en een aantal talentvolle jongeren. Woordvoerder Hans Bakker, pr- man en toernooi-adviseur, legt uit: „Ons toernooi valt dit jaar in de ca tegorie dertien, maar als het cate gorie twaalf is maakt ons dat wei nig uit. In Tilburg gaat men heel anders te werk. Daar is categorie veertien het minimum, anders be ginnen ze er niet eens aan. Het gaat ons niet zozeer om de namen, wij beogen strijd". „Dat lukt elk jaar weer aardig, omdat de jongere schakers zich hier willen bewijzen en de ouderen niet willen afgaan. Wanneer je lou ter toppers in je toernooi hebt krijg je een enorm aantal remises. Kijk eens wat er momenteel gebeurt bij die tweekamp om de wereldtitel tussen Karpov en Kasparov. Zoiets zou voor ons een ramp zyn". Prestigieus is de opzet van het toernooi allerminst. Spelers wor den ook niet achter dubbeldik glas gezet, maar zitten op een podium dat door een soort balie van de rest van de speelzaal is gescheiden. Dat is een van de charmes van het schaken in Wijk aan Zee. Het pu bliek kan de grootmeesters bijkans aan de mouw trekken, zo dicht be vindt het zich bij de borden. „Ik heb daarover zelden klach ten gehad", aldus Bakker. „Scha kers, die voor het eerst in Wijk aan Zee spelen kijken er wel even van op, maar ze vinden het - niemand uitgezonderd - leuk. Het Hoogo- venstoernooi geniet vermaardheid in schakerskringen. Bijna iedereen komt er graag nog eens terug". Bakker verklaart nadrukkelijk dat de organisatoren deze formule nooit en te nimmer zullen afzwe ren. Volgens de Beverwijker is het toernooi voor de mensen („Hoogo vens wil een goede buurman zijn") en dat moet zo blijven. Hij vindt het geen probleem dat sommigen wijzen op het dit jaar minder sterk ogende deelnemersveld. „Wij heb ben Timman (derde op de wereld ranglijst), Beljavski (vijfde), Por tisch en Kortsjnoj (respectievelijk zesde en zevende). En ook John Nunn, die een paar jaar geleden hier zijn twee grootmeesterresul taat haalde en die nu negende staat op de wereldlijst. Dat is toch niet niks. Bovendien heb ik veel ver trouwen in de jongere garde". Grote schakers worden in Wijk aan Zee niet geboren. Wel komt het regelmatig voor dat in de badplaats een interessante loopbaan begint. In dat kader is het aardig om de komende weken eens in de gaten te houden in hoeverre de Bulgaar Georgiev (vorig jaar winnaar van de meestergroep), de Westduitser Lobron, de Tsjech Ftacnik en de Canadees Spragett de prestaties kunnen evenaren van de in het na bije verleden nog betrekkelijk naamloze Van der Wiel, Seirawan en de reeds genoemde Nunn. Een trapje lager, in de meester groep, heeft de toernooi-organisa- tie een onopvallend, maar niet on belangrijk primeurtje bezorgd. De pas 15-jarige Nederlandse jeugd kampioen, Leidenaar Jeroen Pi ket, mag in deze groep als enige ti telloze de strijd aanbinden met elf concurrenten, die ieder al een in ternationale meestertitel op zak hebben, of zich minstens FIDE- meester mogen r ELBURG (GPD) - De tijd leek een voorbeeldig sportman. „Frans bert Bakker, de eerste vijf in Erme- voor Wim Westerveld te hebben stil- was op het laatst gewoon sterker, lo, hebben hun sporen in het mara- gestaan. Bijna zes jaar geleden, op zo simpel ligt het", wenste hij niets thonwezen ruimschoots verdiend. 23 januari 1979 eindigde hij in de op Boons indrukwekkendste over- Veluwemeer-tocht als tweede. Dries winning, sinds deze zich twaalf van Wijhe bleef hem toen de baas. jaar geleden ging bekwamen in het Gisteren was 'dolle' Dries op het rijden van marathons, af te dingen. 203 kilometer lange traject, dat Met Frans Boon (32), een bloem- verdeeld over zes ronden was uitge- bollenkweker („Een gezond be zet van Elburg naar Harderwijk, roep, altijd lekker werken in de niet van de partij, maar Wester- buitenlucht") uit Hem, een plaatsje tussen Enkhuizen en Hoorn, kreeg veld scoorde andermaal zilver. Deze keer bleef de Noordhollander Frans Boon hem enkele tientallen meters voor. Dat moet voor de win naar van de alternatieve Elfsteden tocht vorig jaar in Canada wel haast een bittere pil zijn geweest, temeer ook omdat Westerveld de race vrijwel volledig naar zijn hand had gezet. De 40-jarige krachtpatser uit Eemnes poetste het sjachrijn even wel razendsnel van zijn gezicht en toonde zich niet alleen op het ys, maar ook later in de kleedlokalen de Veluwemeer-tocht een accepta bele winnaar. Afgelopen dinsdag bij het nationaal marathonkam pioenschap op natuurijs in Wester- land had Boon zich met een acht ste plaats tenslotte ook al geducht geweerd. Terwijl hij drie dagen daar weer voor in Ammerstol nog had gezegevierd - Westerveld moest ook toen al met plaats twee genoegen nemen. Bovendien staat Boon m het klassement om de KNSB-marathon-cup alleszins ver dienstelijk als tiende gerangschikt. En ook Westerveld, Co Giling, de verrassende Piet Manden en Al- Maar dat alles kon toch niet ver hullen dat de rondedans op het Ve- luwemeer vooral in het teken stond van die ene allesoverheer sende monsterrit in Friesland, waarbij niemand wenst te ontbre ken: de Elfstedentocht. Nemen we het Nederlands mara thonkampioenschap op natuurijs van afgelopen dinsdag als richtlijn, dan kan niet anders als geconclu deerd worden dat de kwaliteit van het deelnemersveld in Ermelo aan de magere kant was. Van de top-10 in Westerland schitterden maar liefst zeven rijders door afwezig heid; alleen Boon, Westerveld en Bakker haalden voor beide evene menten hun yzers uit het vet. Hen ri Ruitenberg. Jan Kooiman, Jos Niesten, Jan-Roelof Kruithof, Dries van Wijhe, Evert van Ben- thum en Wim Vos, om maar eens een aantal kopstukken te myden daarentegen om uiteenlo pende redenen Ermelo. De veront schuldigingen die werden opge voerd waren talrijk, maar wie zijn oor goed te luisteren legde, hoorde tussen al die excuses door toch steeds dat ene woord, de Elfste dentocht. Ook tijdens de koers waarde de geest van het Friese 'wonder' on miskenbaar in het rond. Of zoals Wim Westerveld het noemde: „Als de Elfstedentocht niet op stapel zou staan, was er vandaag veel har der gereden. De jongens sparen zich allemaal een beetje voor het nog komende grote werk. Alleen in de laatste ronde hebben we er goed aan getrokken, dat merkte ik aan mijn bril, want die begon toen pas te beslaan". Westerveld was het ook die de aanzet gaf tot de beslissende ont snapping, direct na een bevoorra ding in de laatste ronde. Alleen Boon en Giling waren bij machte de demarrage van de specialist op natuurijs te beantwoorden. De rest was gezien toen Westerveld krach tig aanzette. Giling kwam verderop ten val waardoor een 'match-a- deux' tussen Boon en Westerveld na ruim 200 kilometer op redelijk ijs, maar wel met vrijwel voortdu rend hinderlijke sneeuwval, de be slissing moet gaan brengen. Boon liet naderhand weten op dat moment geen stuiver voor zijn kansen te hebben gegeven. „Wim was sterk en ik verwachtte hem op het laatst ieder moment naast me maar tot mijn verbazing kwam hy niet" „Ik zat er in de slotfase een beetje doorheen bekende Wester veld, die niettemin volgende week woensdag, als de weergoden ten minste in dezelfde winterse stem ming blijven, als een der favorieten aan de monsterrit door de Friese dreven zal beginnen. Al zal de te genstand dan wei van een heel an der kaliber zijn dan gistermiddag op het Veluwemeer. DEN HAAG (GPD) - PTT'ers die aan de eventuele Elfsteden tocht deelnemen, krijgen van het bedrijf een aantal facilitei ten verleend. Voorwaarde is echter dat het dienstbelang dat moet toelaten en de tocht in zijn geheel moet worden vol bracht. Schaatsliefhebbers voor het historische Friese gebeuren hebben zoals dat heet 'recht op één dag buitengewoon verlof met behoud van loon' Dat ver lof kan worden verlengd met nog een halve of hele dag als de duur van de reis naar Leeuwar den en terug dat nodig maakt. Ook krijgen de deelnemers de reiskosten van de stand plaats naar Leeuwarden en te rug vergoed. Tot slot betaalt het bedrijf een bijdrage in de nevenkosten van f 25. PHOENIX (DPA) - De Zuidafri- kaanse hardloopster Zola Budd, die intussen de Britse nationaliteit bezit, krijgt voor haar eerste na- Olympische optreden in de Ver enigde Staten een startgeld van rond de kwart miljoen gulden. Budd werd gecontracteerd voor een stratenloop over tien kilometer op 3 maart in Phoenix in Arizona. Het komt in Phoenix niet tot een revanche tussen Zola Budd en de Amerikaanse Mary Decker, die tij dens de Olympische 3000-meterfi- nale ten val kwam. Voor Budd had toegezegd, had Decker zich al afge meld. Ook voor Decker lag een startgeld van een paar ton klaar. BEVERWIJK (GPD) - Wijk aan Zee, het in de Noordhollandse duinen verscholen toeris tenplaatsje, geniet een zekere bekendheid die tot ver over de vaderlandse grenzen reikt. Staat Volendam in het buitenland voor molens en klompen, is Gouda beroemd om zijn kaas en Rotterdam om zijn haven, aan de naam Wijk aan Zee is onlosmakelijk het Hoogo vensschaaktoernooi verbonden, dat deze week voor de 47e keer van start gaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15