voor 'Kernenergie veel mensen ongrijpbare zaak' een Nieuwe bijbel voor blinden twee meter lang Interview Minister Winsemius verwacht problemen rond opslag afval Oliemarkt Rotterdam wordt langzamerhand bepalend voor prijs VRIJDAG 18 JANUARI 1985 PAGINA 11 DEN HAAG - Als minis ter van ruimtelijke orde ning en milieubeheer zal Pieter Winsemius de ko mende tijd volop de aan dacht trekken. Hij moet zorgen voor de vestigings plaatsen van ten minste twee kerncentrales en een depot voor het radio-actief afval. door Weert Schenk Winsemius verwacht de grootste problemen als de definitieve na men van die lokaties bekend worden. Bovendien neemt de re gering zeer binnenkort een be slissing over de inpoldering van de Markerwaard. Een besluit voor drooglegging zal eveneens op weerstand stuiten. De kernenergie en de Marker waard zullen voor grote maat schappelijke beroering zorgen, erkent Winsemius. Maar, zegt hij, het zijn twee totaal verschillende besluiten. De protesten zullen elk dan ook van een ander kali ber zijn. Winsemius: „Bij de Marker waard ben je alleen voor of tegen inpoldering. Daaraan ligt geen gevoel van onbehagen ten grond slag, zoals bij kernenergie. Kern energie is bloedserieus. Kern energie is voor veel mensen on grijpbaar. HeKis kanker, kern bommen en afval voor duizen den jaren. Heel angstig. De men sen voelen dat heel diep. Het pro test tegen de kernenergie zal dan ook veel scherper zijn dan bij de eventuele inpoldering van de Markerwaard". Als de Tweede Kamer akkoord gaat met het besluit over de kerncentrales, komt er een pro cedure voor een planologische kernbeslissing (pkb), een in spraakronde die moet leiden tot de definitieve vestingsplaatsen. Voorlopig heeft het kabinet slechts een voorkeur voor Borse- le uitgesproken. Winsemius: „In die pkb-ronde kan je al sappige taal verwach ten, maar de definitieve keuze brengt het probleem pas echt bij de mensen thuis. Pas dan ont staat de grootste weerstand. Dan komt het NIMBY-syndroom om de hoek". De door de minister geïntroduceerde uitdrukking NIMBY staat voor 'Not In My Backyard', niet in mijn achter tuin. Tijdens de affaire rond de op slag van het laag en middel radioactief afval op het land maakte Winsemius voor het eerst kennis met NIMBY. „Iedereen zei dat het spul niet meer in zee mocht worden gedumpt. Maar niemand wilde het in zijn ge meente hebben. Toen heb ik bui tengewoon respect gekregen voor het gemeentebestuur van Zijpe. Dat heeft onder zware druk gestaan - poh, poh, poh, poh - en toch het afval geaccep teerd". - De beslissing over de kern centrales heeft mede lang op zich laten wachten door de discussie over de te verwachten bestuurlij ke problemen. Waar was het ka binet bang voor? Winsemius: „Je moet proberen de medewerking te krijgen van de lagere overheden. Een toewij zing is een noodmiddel. Wat dat betreft is Borsele bestuurlijk ge zien een aantrekkelijke plaats voor een centrale. Planologisch, vanwege de lage bevolkings dichtheid en de aanwezigheid van koelwater en bestuurlijk om dat men ervaring heeft met een kerncentrale. De bevolking daar is er aan gewend. Velen werken er zelfs en men zal er minder wild reageren dan elders". „Zo is de Moerdijk bestuurlijk ook een aantrekkelijke mogelijk heid. De Brabantse electriciteits- maatschappij PNEM en de Pro vinciale Staten, en niet alleen de commissaris van de koningin, Van Agt, willen best een centrale in Moerdijk. Wij vinden Moer dijk geschikt, maar niet de meest geschikte. Vanwege de bereid heid in Brabant mee te werken, hebben we Moerdijk toch op het lijstje gezet". - Hoe krijgt u gemeentebestu ren zover om mee te werken. Rammelen met de geldbuidel? Winsemius: „Het is duidelijk dat provincie en gemeente kun nen profiteren van een centrale. Zo heeft Borsele een lager elek triciteitstarief. En omdat de ge meente aandeelhouder is, komt er op die manier ook geld bin nen. Dat lijkt me redelijk". - Zijpe wilde meewerken als de militaire schietbaan in Petten zou verdwijnen. Winsemius: „Als wij een ge meente vragen om medewerking te geven aan iets dat maatschap pelijk wenselijk wordt geacht, is het legitiem dat wij een eventu eel probleem van die gemeente helpen oplossen. Als het maar openlijk gebeurt en niet in het geniep. De Tweede Kamer moet er over kunnen oordelen". - Het kernafval heeft de dis cussie in het kabinet niet be paald. Volgens u is de opslag van het radio-actief materiaal in een loods veilig. U hoopt in de komen de honderd jaar op een definitie ve oplossing. Hoe wilt u dat be waken en scheept u volgende ge neraties niet op met een nieuw soort gifbelt? Winsemius: „Totdat er een per manente oplossing is gevonden, is voor mij de opslag in een loods maatschappelijk aanvaardbaar. Er zijn veel meer dingen die we doorschuiven naar volgende ge neraties. Je moet er wel voor zor gen dat het afval van dag tot dag zorgvuldig wordt beheerd. Het spul mag niet gaan zwerven". „Wat mij verbaast, is dat de mensen doen alsof er nog geen kernafval bestaat. We hebben al twee kerncentrales. Het afval daarvan ligt nu in Frankrijk, maar krijgen we in de jaren ne gentig wellicht terug. Dat kun nen we niet in een kistje stoppen. En we hebben ook al radioactief afval van andere toepassingen". „We maken nu geen nieuwe keuze voor kernenergie. Dat heb ben kabinetten in het verleden al gedaan, in de jaren zestig. Toen werd het principebesluit geno men. Als ik nu voor die keus stond, zou ik heel andere proble men hebben". „We moeten hoe dan ook iets organiseren voor het afval en het gaat daarbij niet om de hoeveel heid. Het maakt niet uit of er één kilo of 1000 kilo staat. Het moet op dezelfde wijze worden be heerd. Het is voor de tegenstan ders niet alleen beroerd dat het logische redenering lijkt. Het is logisch". - Het afval moet stevig en langdurig worden bewaakt. Winsemius: „Je moet maatre gelen treffen dat ondeskundigen er niet mee aan de loop kunnen. Verder zie ik geen gevaar. Chan tage? Misschien dat een vat ge vaarlijk is in bepaalde omtrek van vijftig of honderd meter. Meer niet. Terroristen kunnen in Nederland beter een dijk of sluis opblazen. Of een schip rammen met hogedruk gas. Dat heeft veel meer effect". „Het afval kan ook worden opT gewerkt. Maar ik zie een vreem de mogendheid die de atoom bom wil maken hier geen blok beton stelen. Dat kunnen ze vlugger en gemakkelijker op an dere manieren. En voor terroris ten is dat ook niets. Die kunnen beter die dijk maar opblazen". - De veiligheid van de kern centrales staat ook steeds ter dis cussie. Niets is veilig. Dat bewijst het ongeval in het Amerikaanse Harrisburg. In Zweden staat de modernste en veiligste chemische fabriek ter wereld, maar die zette vorige week wel een hele stad on der een zware gasnevel. Winsemius: „Je probeert de riscio's te beheersen. Je over weegt of je het dan nog als maat schappij kunt oppakken. Zo van: als je op de snelweg de maxi mum snelheid twintig kilometer lager stelt: hoeveel slachtoffers scheelt dat dan. En wat is aan vaardbaar? Dat baseer je op gru welijke berekeningen. Dat is heel hard. Maar volgens mij zijn er op andere gebieden veel grote re risico's, zoals het transport van chemische stoffen". - Wat moet er gebeuren dat de regering toch van het gebruik van kernenergie afziet? Winsemius: „Er zijn twee mo gelijkheden dat er iets mis gaat. Ten eerste dat de SEP, de elektri citeitsproducenten, zeggen dat ze er geen centrales bij willen. En ten tweede dat je na de planolo gische kernbeslissing tot de con clusie komt dat iedereen weigert mee te werken. In dat geval moe ten we ons opnieuw beraden on ze eigen verantwoordelijkheid nemen. Dat kan leiden tot een aanwijzing. Maar ik ga er niet van uit dat het zover komt". - De regering heeft gekozen voor de kernenergie vanwege de lagere kostprijs. Niet vanwege de bestrijding van de zure regen, zo als het CDA. Winsemius: „Ik vind zure re gen geen sterk argument. Dat vertik ik te hanteren. Zure regen kunnen we ook nu al bestrijden, als we maar bereid zijn de prijs te willen betalen voor rookgasont zwaveling van de kolen- en olie- gestookte elektriciteitscentra les". - Elk jaar vertraging doet de kostprijs van kernenergie stij gen. In het buitenland zijn op di verse plaatsen de zaken behoor lijk uit de hand gelopen. Er zijn veel onzekerheden. Hoe denkt u dat allemaal te kunnen beheer sen? Actiegroepen kunnen de bouw saboteren. Wie draait dan voor de kosten op? Winsemius: „Elke twee jaar vertraging doet de kostprijs stij gen met één of anderhalve cent. Ook spelen andere factoren mee. zoals de prijs van uranium. Daar om vind ik dat we voorzichtig moeten beginnen, met twee cen trales dus. Maar we zijn niet aan het gokken. Dat doe ik alleen op Duindigt. Verder moeten we van het buitenland leren. Dat bete kent in ieder geval de zaken zorg vuldig voorbereiden en pas gaan bouwen als alle plannen com pleet zijn". „Van actiegroepen verwacht ik toch geen sabotage-daden. De centrales in Borsele en Dode- waard zijn ook gebouwd en draaien zonder problemen, ter wijl die ook een hele periode van diep verzet hebben meegemaakt. En als de Tweede Kamer besluit tot de bouw van nieuwe centra les, moet dat worden uitgevoerd. Dat wil niet zeggen dat acties niet reeel zijn". - Tegenover de Brede Maat schappelijke Discussie (BMD), die zegt dat het aantal centrales nu niet moet worden uitgebreid, stelt de regering in feite alleen de argumenten van de atoomlobby. Zo wordt over 45.000 deelnemers heengewalst. U heeft gezegd: de bewijslast ligt bij ons. Zijn de aangevoerde bewijzen voldoen de? Winsemius: „Argumenten van de atoomlobby hoeven niet slecht te zijn. We hebben zeker niet alles overgenomen, want dan was het een heel ander be sluit geweest. Ik vind de aange voerde argumentatie van lage en stabiele elektriciteitsprijs, de concurrentiepositie van de in dustrie, de verminderde afhan kelijkheid van fossiele brandstof uit het buitenland voldoende be wijsvoering. Anders zat ik hier niet,, - De tekenaar Opland heeft een cartoon gemaakt van Van Aardenne die de bips afveegt met het rapport van de BMD. Denkt u niet dat veel mensen er zo over denken? Winsemius: „Ja, dat leeft bij veel mensen. Maar het is niet te recht. Het betekent dat ze ver- keeide verwachtingen hebben gehad. Dit was geen referendum. Het was een opiniepeiling Maar de ultime en meest wezenlijke opiniepeiling wordt gehouden bij de echte volksvertegenwoor diging in de Tweede Kamer". - Maar waarom wordt er dan 25 miljoen gulden in zo'n BMD gestoken?. Winsemius: „Weet je hoeveel één centrale kost? Drieëneenhalf miljard gulden. Op zo'n bedrag is 25 miljoen gulden goed besteed geld om te voorkomen dat je in een val loopt. Bovendien, de con clusie over de kerncentrales is weliswaar niet overgenomen, maar wel andere over duurzame energie". - Betekent dat er ondanks het vele geld dat naar de kernenergie zullen vloeien nog ruimte ruimte blijft voor alternatieve energie? Winsemius: „Er blijft geld voor alternatieve energie. Dat is be langrijk. Maar op dit moment hebben we geen andere keus. Het is behelpen met kolencentra les en met kernenergie. Maar er is geen alternatief dat voldoende zekerheden biedt over prijs en volume van de elektriciteit". - U werd zo langzamerhand de kampioen van de milieubewe ging. Na dit besluit en een moge lijk besluit om de Markerwaard in te polderen, zullen ze wel min der lovend zijn zijn over de hui dige milieuminister. Winsemius: „Het is heel cu rieus dat in deze zaken steeds over milieuminister wordt ge sproken. Het gaat hier voorna melijk om ruimtelijk ordening, de lokaties. Dat is toevallig ook mijn verantwoordelijkheid. Maar ze kunnen moeilijk zeggen dat ik over mijn standpunten onduide lijkheid heb laten bestaan". „Ze wisten dat ik geen princi pieel tegenstander ben van kern energie en ze weten dat ik vind dat voor een inpoldering van de Markerwaard eerst de noodzaak moet worden aangetoond. Bo vendien, ik ben geen pion van de milieubeweging. Zo werkt het niet in dit land". - Winsemius...'kanker, kernbommen en afval voor duizenden jaren'. „Ik zou nu, op dit moment, wel eens onder vier ogen willen praten met Yamani, de olieminister van Saoedi-Arabië. Want of hij verliest binnen twee maanden zijn gezicht met alle gevolgen van een uiteen spatten van de OPEC, de oliepro ducerende landen, of hij redt het, daarbij nog een handje geholpen door de strenge vorst in Europa. Jan Oskam, voor wiens rekening het voorafgaande komt, is secreta ris van de vrije oliehandelaren in Rotterdam. Wie zich die 'vrije olie- markt' voorstelt als een dynamisch knooppunt van internationale acti viteiten met ratelende telexen en open telefoonlijnen naar de andere kant van de wereld, komt bedro gen uit. De 'markt' voltrekt zich niet eens in het grote beursgebouw aan de Coolsingel, maar in een kantoor nabij het uitgaanscentrum aan de Nieuwe Binnenweg, naast een shoarmazaak en tegenover een nachtclub. De kamer van Oskam - hij IS de oliemarkt - zou net zo goed die van een belastingadviseur of admi nistrateur kunnen zijn. Aan ener giebesparing, waartoe wij allen werden opgeroepen na de energie crisis van '73, doet hij niet mee. De temperatuur in zijn werkruimte is 24 graden. „Dat is te weinig", zegt hij terwijl hij aan de thermostaat draait. „Ik werk het liefst bij 28 gra den". Hij koopt of verkoopt zelf geen olie. „Het enige wat ik doe, is op deze stoel zitten en kijken wat er gebeurt". Borrel Afgelopen maandag gebeurde er iets: Noorwegen, geen lid van de OPEC, kondigde een prijsverla ging aan van zijn kwalitatief goede olie. De OPEC-landen hebben af gesproken dat hun olie 29 dollar per vat van 159 liter kost. De Noor se olie zou een prijs van 29,5 dollar rechtvaardigen, maar gaat echter 27,5 dollar kosten. Dat scheelt een slok op een borrel als het om mil joen per dag gaat. Oskam: „In feite is er niets veranderd. Noorwegen volgde al een paar maanden de vrije markt. Alleen, nu hebben ze het ook officieel bekendgemaakt". Yamani, de olieminister van Sa- oedi-Arbië, 'kan eigenlijk alleen maar verliezen(foto api Volgens Oskam kan de Noorse stap verstrekkende gevolgen heb- 'ben voor de vaste olieprijzen om dat het OPEC-lid Nigeria er door in het nauw komt. Maar nog meer be- idreigt onenigheid binnen de OPEC ,zelf dat systeem van vaste prijzen dat een garantie vormt voor de in komsten van de landen. In maart '83 kwamen de olieministers van de OPEC-landen een prijsverla ging overeen. Een vat olie ging voortaan geen 34 maar 29 dollar kosten. In december jl. moesten de olieministers opnieuw bijeenko men omdat opnieuw een prijsver laging dreigde. Die kon worden af gewend door de produktie te ver kleinen. Voor Nigeria, groot leve rancier van West-Europa, werd een uitzondering gemaakt en juist dit land dreigt volgens Oskam de OPEC van binnenuit op te blazen. „Ik begrijp niet wat dit land be zielt. Toen de overeenkomst in ACHTERGROND maart '83 tot stand kwam, was de dollar 2,69 waard. Nu ruwweg 3,50. Dat is een stijging van meer dan 30 procent, met andere woorden: er zou nu 30 procent minder geprodu ceerd hoeven te worden om dezelf de inkomsten te hebben als die van bijna twee jaar geleden. Kennelijk verdwijnt het daar allemaal in een bodemloze put. Het is de waanzin van het in het zadel houden van een instabiele regering. Dat is wat zich intern in Nigeria afspeelt". Als olieleverancier van West-Eu ropa is Nigeria op gespannen voet gekomen met Noorwegen. Dit land produceert meer olie dan het ver bruikt en is nu op zoek naar nieu we afzetgebieden in Europa. Tus sen Nigeria en Noorwegen is een ordinair gevecht aan de gang om de gunst van de olieklanten in West-Europa. Door angst ingege ven denkt Nigeria meer olie te kun nen afzetten door de prijs zo goed koop mogelijk te maken, terwijl het toch bekend is dat angst een slechte raadgever is. Jarenlang heeft de Rotterdamse oliemarkt, die dus niet méér is maar ook niet minder dan de plek waar de prijs van de vrije olie ■wordt bepaald, zo'n 5 procent uit gemaakt van de totale wereld-olie- handel. Maar nu is dat inmiddels gestegen tot zo'n 45 procent. De in vloed van de OPEC-landen is al lang niet meer overheersend. Prijsbepalend Oskam: „Langzamerhand moet .je vaststellen dat de Rotterdamse oliemarkt prijsbepalend wordt. Of misschien al is, want de dertien OPEC-landen leverden vijf jaar ge leden nog 60 procent van de olie aan het Westen en nu nog maar dertig procent. De Verenigde Sta ten en de Noordzee maken zo'n 25 procent van het geheel uit en de rest loopt via de vrije markt. De pe riode waarin de OPEC de moge lijkheid had om de prijs te dicte ren, is voorbij. De consequentie is dat de vrije markt, ooit opgezet door oliehandelaren die een gat in de markt zagen, een veel officiëlere en erkende markt wordt". Volgens Oskam zijn de komende twee maanden beslissend voor de leidinggevende rol van Yamani binnen de OPEC. De Arabische minister is voorzitter geworden van de commissie die straks moet gaan controleren of de aangesloten landen zich wel aan de produktie- beperking houden. Een voor Os kam onbegrijpelijke stap. „Want de kans van mislukken is vele ma len groter dan van slagen. En een Arabier kan zich geen gezichtsver lies permitteren. Dan is zijn rol uit gespeeld. Daarom zou ik hem on der vier ogen willen spreken en willen vragen: 'houd je het voor ge zien of heb je nog iets achter de hand, een of ander machtsmiddel of zo'. Want vergeet niet, binnen de OPEC zitten landen met zeer uit eenlopende culturen. Hij moet die landen bij elkaar zien te houden en kan eigenlijk alleen maar verlie zen. Maar ik zeg er onmiddellijk bij: niemand is gediend bij zijn ver trek. Hij is een van de weinig olie ministers waarvoor ik het grootste respect heb... (GPD) Binnenkort verschijnt een heel nieuwe druk van de bijbel in braille, naar de Nieuwe Vertaling van het Nederlands Bijbelge nootschap. In deze druk zijn de tekstverwijzingen opgenomen die het bijbelgenootschap in be paalde edities van de Nieuwe Vertaling geeft. Dat is vooral van belang voor blinden die aan bij belstudie doen. Zij kunnen nu ook gemakkelijker deelnemen aan bijbelclubs. De nieuwe uitgave omvat 24 banden, te weten 18 voor het Ou de en 6 voor het Nieuwe Testa ment. De paginanummering is afzonderlijk per testament, tot 4081 voor het Oude en tot 1416 voor het Nieuwe. De complete bijbel beslaat een planklengte van ongeveer twee meter. Omdat het ondoenlijk is een bijbel van zo'n omvang mee te nemen, is de uitgave losbladig gemaakt. Bij aankoop wordt een draagmapje verstrekt, zodat men gemakke lijk die gedeelten kan meenemen die men nodig heeft. De herziene ert uitgebreide druk is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Christelijke Blindenbibliotheek en de Stichting Arbeidsvoorzie ningen 'Sonneheerdt', beide in Ermelo. De bibliotheek is de uit gever, terwijl 'Sonneheerdt' voor het drukken en het bindwerk zorgt. Een werkgroep van ge bruikers - leden van de protes tants-christelijke gemeenschap in de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden en van de Nederlandse Christelijke Blindenbond gaf advies bij de voorbereiding en uitvoering van het projekt. Doordat subsidies werden ont vangen van de overheid en bij dragen en giften van een aantal kerken en instellingen, kon de verkoopprijs beperkt blijven tot f. 75. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Vossemeer H. Poot (jeugdpredikant namens de Her- vormd-Gereformeerde Jeugd bond) Heusden. Christelijke Ge reformeerde Kerken: beroepen te Delft A. Bijkerk Putten. Ter Aar. Ds. E. S. Klein Kra nenburg, hervormd predikant in Ter Aar, zal op 24 februari af scheid van zijn gemeente nemen omdat hij zich een jaar op eigen kosten gaat terugtrekken voor het voltooien van een theologi sche studie. Hij studeert prakti sche theologie, met als hoofdvak pastoraat, aan de Utrechtse uni versiteit, waar hij te zijner tijd hoopt te promoveren. Vijf en een half jaar heeft ds. Klein Kranenburg in Ter Aar ge werkt. Hij blijft er wonen, maar niet in de pastorie, want die is voor zijn opvolger. Na voltooiing van zijn studie zal hij zich weer beroepbaar stellen. Oegstgeest. Ter gelegenheid van de week voor de eenheid houden de samenwerkende ker ken van Oegstgeest volgende week dinsdag, 22 januari, een 'kerkentocht'. Om half 8 komen de deelne mers samen in het Gemeente- centrum voor een gebedsdienst. Daarna lopen ze naar de rooms- katholieke Sint Willibrordkerk om er te zingen en te bidden en vervolgens naar de gereformeer de kerk aan de Mauritslaan voor hetzelfde doel. De tocht eindigt weer in het Gemeentecentrum, waar koffie wordt gedronken. De gebedsdiensten duren tien a vijf tien minuten. Hond. Ds. Z. de Graaf in Ha- zerswoude meldt vandaag in zijn kerkblad, dat de pastorie sinds kort ook wordt bewoond door een hond, een zwarte, zeer leven dig van aard. Het dier heet 'Moor', ook wel te schrijven als 'More' (het Engelse woord voor 'meer'), want het gezin De Graaf heeft nog een paar andere dieren in huis. Overigens stelt de (hervormde) predikant zijn gemeenteleden gerust dat ze aan de voordeur niet zullen worden afgeblaft. De hond - nu nog klein - blijkt zeer 'gastvriendelijk' te zijn. Schillebeeckx De Nijmeegse theoloog pro fessor Schillebeeckx is niet te vreden over 'publikaties in de wereldpers' over zijn nieuwe boek, dat binnenkort verschijnt. Die wekken, volgens hem, de schijn dat hij tegenover 'Rome' ongelijk zou hebben bekend. Schillebeeckx had het Vaticaan namelijk bericht, dat dit boek niets zal bevatten in strijd met een verklaring van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer Om misverstanden uit de weg te ruimen geeft de professor vol gende week dinsdag een pers conferentie. Daar zal hij zijn op vattingen over een en ander be kendmaken. Juli vorig jaar had Schille beeckx een gesprek met het hoofd van de congregatie, kardi naal Ratzinger, over zijn boek 'Kerkelijk ambt' uit 1980. In dat boek pleit de schrijver voor de mogelijkheid dat in bepaalde ge vallen een leek in de eucharistie voorgaat. De congregatie kwam toen met de verklaring dat alleen priesters deze bevoegdheid heb ben. Schillebeeckx schreef de congregatie later, dat hij bij het schrijven van zijn nieuwe boek rekening had gehouden met de kritiek van historici, enkele theo logen en de congregatie. Het nieuwe boek van Schille beeckx verschijnt, naar ver wacht wordt, volgende week. Het is wat vertraagd omdat de auteur het eerste deel heeft her schreven en er ook nog nieuw materiaal in moest verwerken. Dat deelde dr. T. Schoof, docent aan de theologische faculteit in Nijmegen, mee Schillebeeckx zelf schreef kardinaal Ratzinger, dat de vertraging was ontstaan doordat de uitgeverij voorrang had gegeven aan de vertaling van een Amerikaans boek. Boekenbeurs. Op de laatst gehouden internationale boe kenbeurs in Frankfurt nem de af deling 'religie/theologie' met 2253 nieuwe titels en 741 her drukken de vijfde plaats op de ranglijst in. Tuchtzaak. De 35-jarige pre dikant Hans-Jurgen Meyer van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Hannover dreigt, na vorig jaar oktober al te zijn geschorst, nu uit zijn ambt te worden gezet om dat hij een homofiele relatie on derhoudt die hij als gelijkwaar dig aan het huwelijk wenst te be schouwen Volgens de kerklei ding handelt hij daarmee in strijd met de verplichting om op waardige wijze zijn ambt uit te oefenen. En hij wil zijn relatie niet opgeven. Meyer zelf vindt zijn levenswij ze niet in strijd met een waardige uitoefening van het ambt. Hij ontkent dat hij zijn relatie als ge lijkwaardig aan het huwelük er kend wilde zien. Vorig jaar ontsloeg dezelfde kerk de hulppredikant Klaus Brinker. Omdat deze niet de be voegdheden van een predikant had, ging dat zonder een om slachtige tuchtzaak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11