Advocaten in dienst van de overheid 'Markerwaard niet tegen te houden' Taiwan-zaak heet hangijzer Status-aparte in statuut vastgelegd Reizigersvereniging bepleit maatregelen China 'rekent' op zorgvuldige afhandeling Oud-minister Schut over omstreden inpoldering: Forse verldezingswinst voor PvdA 'geen utopie' Opvangproblemen rond Tamils in hoofdstad DONDERDAG 17 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Minister wil rechtshulpcontracten DEN HAAG (GPD) Minister Korthals Altes (justitie) wil advocaten de gelegenheid bieden een contract aan te gaan met de overheid om de door het rijk betaalde rechtshulp te verzorgen. De verdeling van zaken en de betaling van de contractsadvocaten moet in handen komen van nieuw in te stellen Raden voor de Rechtshulp. Dit schrijft de minis ter in een discussienota die voor commentaar aan de Ne derlandse Orde van Advocaten is gezonden. Nu wordt rechtsbijstand voor men sen die zelf geen advocaat kunnen betalen, verzorgd door zelfstandige advocaten. De bureaus voor rechtshulp controleren of mensen onder de in de wet gestelde inko mensgrens zitten, waarna deze bu reaus een advocaat toewijzen. Korthals Altes poogt al enkele ja ren greep te krijgen op de explosief gegroeide kosten van rechtshulp. Zo is er een van het inkomen af hankelijke eigen bijdrage inge voerd en is er ook een nieuw ver- goedingenbesluit gekomen die be sparingen heeft opgeleverd voor het rijk. De minister heeft er even wel steeds op gewezen dat dit kor- te-termijnmaatregelen zijn. Daarom zoekt de overheid naar een herziening van het stelsel van gefinancierde rechtshulp. „Alles afwegend lijkt een contractenmo del voor de toekomst een beter sys teem te bieden dan een stelsel waarin de centrale overheid voort durend met grove instrumenten moet bijsturen", aldus de minister. Beperkt Volgens Korthals Altes moet de Waardevol bos deels gekapt voor vliegtuigen DEN HAAG (ANP) - In totaal 3,5 hectare van de ScKinveldse bossen zal worden gekapt ten behoeve van de aanvliegroute voor AWACS- vliegtuigen (met geavanceerde ra dar uitgeruste toestellen) die wor den ondergebracht op de thuisba sis Geilenkirchen. Dit antwoordt staatssecretaris Van Hou welingen (defensiematerieel) op schriftelijke vragen van het PPR-Tweede-Ka- merlid Lankhorst. Van Houwelingen is teniggeko- men op zijn oorspronkelijke plan om slechts enkele tientallen bo men te vellen en het restant te top pen. Dit na een bosbouwkundig advies van de voormalige hoofdin genieur-directeur voor Landinrich ting, Grond- en Bosbeheer. Volgens de staatssecretaris is een 'gericht beheer' in het 7 hecta re grote bos van, zo erkent hij, 'ho ge natuurwetenschappelijke waar de' nodig. Het oostelijk gedeelte van het bos wordt geheel gekapt en vervolgens beheerd als hakhout. Het daaraan grenzende bos wordt 'niet geheel geveld'. Kleinere eik- jes mogen blijven staan. Hakhout- gebied en 'overgangszone' beslaan 3,5 hectare. Het daaraan grenzende bos zal in principe worden gehandhaafd, zegt Van Houwelingen. Bij het vel len van de bomen zal geen gebruik worden gemaakt van zware machi nes. Van Houwelingen verwacht dat het hakhout waar de militaire vliegtuigen overheen zullen vliegen na verloop van tijd weer van grote natuurwetenschappelij ke waarde zal blijken. 'contractbijstand' een beperkt rechtsgebied beslaan en wordt bij het familierecht (vooral echtschei dingen) en strafrecht, vanwege de bijzondere gevoeligheden op deze gebieden, ongewijzigd voortge gaan met het oude systeem van toevoeging van advocaten. Alle overige gebieden komen dan on der de contractsadvocatuur. Hier onder vallen huur-, arbeids- en vreemdelingenrecht, de terreinen waarmee doorgaans de sociale ad vocatuur zich bezighoudt. In zijn nota schetst Korthals Al tes in grote lijnen het door hem ge wenste contractensysteem. Daar bij worden per arrondissement contracten aangegaan met advoca ten. Deze moeten spreekuren hou den voor cliënten die voor gefinan cierde rechtshulp in aanmerking komen en hun rechtsbijstand ge ven. De contractsadvocaat krijgt een vaste vergoeding van de Raad voor de Rechtshulp. Een belangrijk uitgangspunt van het nieuwe stelsel is dat er vol doende advocaten moeten zijn uit wie een redelijke keus kan worden gemaakt. Bovendien moeten zowel cliënten als advocaten de garantie hebben dat zij onafhankelijk van de overheid kunnen werken. De .gemiddelde vergoeding voor een volledig contract stelt Korthals Altes op 125.000 gulden per jaar. Dit cijfer is gebaseerd op de huidi ge vergoedingsregeling. De be windsman bepleit het afsluiten van part-time contracten waardoor meer advocaten kunnen meedoen en de keuzemogelijkheden voor de cliënten dus worden vergroot. De wijziging van het stelsel van gefinancierde rechtshulp mag het rijk in principe geen cent extra kosten, aldus de bewindsman. DEN HAAG (ANP) - De regering wil de komende bijzondere staat kundige positie van Aruba in het Statuut voor het Koninkrijk vast leggen. Niet alleen de „status-apar te" (ingaande 1 januari van vol gend jaar) wordt vastgelegd maar ook de onafhankelijkheid van Aru ba op 1 januari 1996. De wijzigingen vloeien recht streeks voort uit de in 1983 in ons land gehouden Ronde Tafel Confe rentie, waarbij afspraken werden gemaakt over de staatkundige ver anderingen in de Nederlandse An tillen. In het bijzonder betroffen die afspraken de staatkundige po sitie van Aruba met de Antillen, met de eilanden van de Antillen en met ons land. In de toelichting op het voorstel van wet herinneren premier Lub bers en de ministers De Koning (Nederlands-Antilliaanse Zaken) en Rietkerk (Binnenlandse Zaken) eraan, dat er voor 1996 een toet singsconferentie zal worden ge houden om de datum van de onaf hankelijkheid van Aruba eventu eel nader te bezien. mils bij een asielaanvraag niet te ruggestuurd hoeven te worden. Maar anders dan met de categorie 'genodigde vluchtelingen', zoals Vietnamezen, is er geen opvang- programma voor deze Tamils. En wanneer de Tamils geen asielaan vraag doen, worden ze zelfs direct weer het land uitgezet. De massale komst van de Tamils naar de hoofdstad betekent ook een forse aanslag op de gemeentelijke finan ciën, want zodra de Tamils geregi streerd staan, hebben ze ook recht op een minimumuitkering. Behalve in Amsterdam, telt ook Rotterdam en Den Haag een groep Tamils. Echter niet zo groot als in Amsterdam. Een woordvoerder van de Vluchtelingenhulp in Am sterdam: „Het gaat om voorname lijk jonge mannen die naar hier ko men. Ze spreken amper een paar woorden Engels en hebben nauwe lijks of geen beroep geleerd. Die jongeren moeten een geweldige culturele shock krijgen als ze plompverloren in een maatschap pij als de onze terecht komen. En een uitzicht is er voor hen nauwe lijks. Dat is ook de reden dat wij zeggen dat er een goede opvang moet komen voor die groep. An ders zijn over een paar jaar de pro blemen niet meer te overzien". 'Rijden zonder helm gevaarlijker dan kernenergie, GROENLO (GPD) - Minister Win- semius (milieu) meent dat de risi co's van kernenergie 'veel kleiner zijn dan de gevaren van de chemi sche industrie, het vervoer van ge vaarlijke stoffen en zeker minder gevaarlijk dan het rijden zonder bromfietshelm'. De minister zei dit gisteravond op een WD-bijeen- komst in Groenlo. „Ik wil de gevaren van kernener gie niet kleineren, maar we kunnen ze aan". Volgens Winsemius be staat voor het probleem van che misch afval op dit moment geen definitieve oplossing. Hij zei: „Daarom slaan we het voorlopig op het land op. Of je nu een kilo op slaat van laboratoria of 100 kilo van kerncentrales maakt dan geen ver schil", aldus de minister. Ongemak door vertragingen bij NS DEN HAAG (GPD/ANP) - De Rei zigersvereniging Openbaar Ver voer (Rover) is ontevreden over de vertragingen en het ongemak dat treinreizigers ondervinden door het winterse weer. In brieven de vaste commissie bij de Spoorwegen. Volgens de vereniging is dergelijke informatie onontbeerlijk bij de keuze tussen trein of auto. Voor het eerst sinds ruim 22 jaar verwacht het ijscomité in Rotter- verkeer dam deze week actie te verwarming van wissels en trein- Dit comité koppelingen, om problemen in de Rotterdam dienstverlening te voorkomen. Rover vindt dat een zo belangrij ke instelling als de Nederlandse Spoorwegen ook onder winterse omstandigheden volledig moeten kunnen functioneren en het grote re aantal reizigers van dienst moe ten kunnen zijn. Juist onder deze ongunstige omstandigheden, drijven waardoor het auto- en fietsverkeer wordt belemmerd, moeten de NS extra vervoerscapaciteit bieden, al dus Rover. de gemeenten Dordrecht, de Ka mers van Koophandel in de regio en Rijkswaterstaat vertegenwoor digd zijn - werd in 1930 opgericht, met de bedoeling in tijden van ern stige ijsvorming er voor te zorgen dat de vaarwegen met behulp van ijsbrekers 'vrij worden gemaakt'. Dat gebeurt zodra een aantal be- verzoek daartoe indie- De kosten worden betaald door de aanvragers. De laatste keer dat het bedrijfsleven de hulp van het PEKING - De kwestie-Taiwan blijft een heet hangijzer in de be trekkingen tussen China en Neder land. Minister Van den Broek (bui- tenlandse zaken), die momenteel" een bezoek aan China brengt, be sprak gisteren met zijn ambtge noot Wu Xueqian de door de Chi nezen gewraakte levering van twee duikboten aan Taiwan. Daaruit bleek dat China Tekent' op een zorgvuldige afhandeling van de overdracht van de twee in Neder land gebouwde onderzeeërs. door Ruud Kreutzer Deze levering vormde indertijd de aanleiding voor de verslechte ring in de diplomatieke betrekkin gen tussen China en Nederland. Minister Van den Broek zegde zijn Chinese collega toe dat de betrok kenheid van de Nederlandse mari ne bij de aflevering van de twee on derzeeërs tot 'het noodzakelijke minimum beperkt zal blijven'. Van den Broek hield zijn Chine se collega voor dat een zekere me dewerking van marinepersoneel om technologische en veiligheids redenen onvermijdelijk is. Minis ter Wu heeft op deze uiteenzetting van Nederlandse zijde geen weer woord geleverd, waaruit kan wor den opgemaakt dat de Chinese re gering akkoord gaat met de Neder landse uitleg. Minister Van den Broek zei ech ter te vrezen dat onzorgvuldigheid in deze kwestie de verbeterde rela ties weer in de waagschaal zou kunnen stellen. Hij heeft de indruk dat de kansen voor het Nederland se bedrijfsleven in China 'groter in omvang' zijn en zich 'sneller' voor doen dan een jaar geleden was voorzien. De besprekingen tussen Van den Broek en de Chinese regeringsver tegenwoordigers verliepen in een 'uitstekende sfeer', en bezegelen 'de nieuwe start in de relaties'. De Nederlandse bewindsman zei dat er duidelijke afspraken zijn ge maakt voor de wijze waarop Ne derland de achterstand kan inha len die werd opgelopen in de perio de dat de onderlinge betrekkingen op een laag pitje stonden. Op economisch gebied blijkt China vooral geïnteresseerd in de overdracht van kennis, waarmee het land zijn produktie kan moder niseren. Voor het eerst heeft Ne derland daarbij gemengde kredie ten (deels tegen zachte voorwaar- 'den) in het vooruitzicht gesteld, zij het op beperkte schaal. Vorig jaar mei wees staatssecretaris Bolke- stein tijdens diens bezoek aan Chi na een verzoek daartoe van Chine se zijde nog botweg af. Mede dank zij de voortvarendheid en de snel heid waarmee China zijn economi sche hervormingen doorvoert, ziet Van den Broek zeer veel mogelijk heden om met China zaken te doen. Minister Van den Broek heeft ook nog de kwestie van de men senrechten aan de orde gesteld, maar alleen in algemene zin. De si tuatie in China zelf is daarbij niet ter sprake geweest, hoewel daar „veel over te zeggen zou zijn", al dus de bewindsman. „Bij een eer ste bezoek is dat misschien minder zinvol". Grote Muur Een bezoek van de minister aan de Grote Muur ging niet door. Lichte sneeuwval maakte de be klimming onmogelijk. In de plaats daarvan was een tocht naar de graf tombes van Ming georganiseerd. Deze tombes liggen op ongeveer 50 kilometer van de Chinese hoofd stad. Over een uitgestrekt gebied bevinden zich daar de onderaardse graven van dertien van de vijftien keizers uit de Ming-dynastie (1368- 1661). Slechts twee daarvan zijn in middels opgegraven en toeganke lijk voor het publiek. Het officiële gedeelte in Peking werd daarna afgesloten met een beleefdheidsbezoek aan premier Zhao Ziyang. Dat bezoek vond plaats in Zhongnanhai, het tot voor kort hermetisch afgesloten terrein naast de Verboden Stad uit de kei zertijd. Daar werken en wonen een groot aantal Chinese topleiders. Morgen vertrekt Van den Broek naar Sjanghai. De vereniging zegt in haar brief comité inriep was tijdens de stren- dat door het bezuinigingsbeleid ge winter van 1963. i tekort De Nederlandse groente- en de ge- fruitexport gaat ondanks het stren- wone dienstregeling. Meer en beter ge winterweer gewoon door. De materieel alsmede het opheffen exporteurs kampen wel met een van de knelpunten in het spoor- verminderde aanvoer, waardoor de wegnet zijn volgens Rover mini- prijzen sterk worden opgedreven, maal noodzakelijk om verstoring Voor zover mogelijk proberen zij door de strenge koude of andere elders in Europa produkten te krij- omstandigheden te kunnen opvan gen. De vereniging noemt het overi gens onaanvaardbaar dat de gen, die voor een deel weer worden doorgevoerd. „Van echt grote pro blemen is geen sprake", aldus se cretaris J. van der Vorm van de AJ- keersinformatie op de radio geen gemene Nederlandse Bond van aandacht besteedt aan de situatie Groenten- en Fruitexporteurs. VREDESPRIJS VOOR JURISTEN UTRECHT (GPD) - De regering moet de beslissing over de inpolde ring van het Markermeer een paar jaar uitstellen. Eerst moeten alle onderzoeken die nog gaande zijn naar de beste oplossing voor het verzakkingsprobleem van Noord- Holland zijn afgerond. Dit verklaarde de voorzitter van de Raad voor de Waterstaat en voormalig minister van volkshuis vesting, G. Schut deze week tij dens een bijeenkomst voor het Utrechtse departement van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Ik ben bang dat er voor die tijd een onvoldoende maatschappelijk draagvlak is voor de inpoldering. Dit geldt ook voor de Tweede Ka mer. De Markerwaard die komt er wel, als sluitstuk voor een ontwik keling die al een eeuw bezig is. Je kunt alleen nog stoeien over het moment waarop je het doet", aldus Schut. De voormalige bewinds man noemde het vechten over het al dan niet inpolderen „opge schroefd en niet in verhouding staan tot de belangen die op het spel staan". Zelf toonde hij zich een groot voorstander van inpoldering. Met name zou de Markerwaard noodza kelijk zijn om de knelpunten op het oude land op te lossen. Zoals bijvoorbeeld ruilverkavelingspro blemen in de landbouw. Ook boe ren en andere ondernemers die op het oude land moeten wijken voor bijvoorbeeld verbetering of aanleg van verbindingen zouden naar de nieuwe polder kunnen uitwijken. Schut zei de argumenten van na tuurbeschermers voor behoud van water niet steekhoudend te vin den. „Gebleken is dat in nieuwe polders natuurgebieden kunnen ontstaan zoals de Oostvaarders- plassen in Flevoland. Uitgerekend deze plassen werden onmiddellijk door natuurbeschermers heilig verklaard. Maar deze zijn wel ont staan door de waterbouwkundige werken van de Flevopolders. Ver anderingen kunnen wel degelijk een verrijking betekenen". De inpoldering kan goedkoper dan de geschatte 2 miljard gulden wanneer het mogelijk is moderne dijkbouwmethodes toe te passen. De 41.000 hectare land die gewon nen worden kunnen volgens eco-, nomen na 50 jaar rendabel worden. Daarom vindt Schut aanleg en ex ploitatie van de Markerwaard door particulieren niet noodzakelijk. Hij erkent dat inpoldering scha de toebrengt aan monumenten in oude Noordhollandse stadjes door dat de grond zal verzakken. De ge schatte schade van 800 miljoen noemde hij reëel. „Ook voorstan ders van inpoldering spreken dit niet tegen. De schade kan echter worden voorkomen. Er zijn af doende waterbouwkundige maat- Energiespaarbekken Het energiespaarbekkenplan van ir. Lievense moet niet een on derdeel worden van de Marker waard, maar dient er naast te ko men liggen, vindt Schut. „Het 30Ö0 hectare grote spaarbekken mag niet zo groot worden dat de Mar kerwaard overbodig wordt. Het is daarom beter om dat bekken niet aan de zuidzijde van de dijk naar Enkhuizen aan te leggen, maar aan de noordkant. Dat spaart ruimte uit voor de Markerwaard". Hij zei verder blij te zijn dat het kabinet het plan nader gaat onder zoeken. Het bekken zal naar zijn mening veel duurder worden, dan nu wordt aangenomen. Het minis terie van economische zaken spreekt van 2,7 miljard gulden, Schut denkt dat de aanleg „mis schien wel 12 miljard gulden gaat kosten". Dat mag echter geen be letsel zijn, vindt de ex-minister van volkshuisvesting. „Het is een inte ressant plan dat zichzelf terug gaat betalen en dat na 1995 zelfs winst gaat opleveren". Oud-minister Schut (foto gpd) regelen te treffen om verzakking van de bodem te voorkomen". Schut gaf als voorbeeld het gra ven van diepe persputten voor de Noordhollandse kust die het water dat van onder het land weg wil stromen weer terugduwen. De kos ten van deze voorziening worden op maximaal 580 miljoen gulden geschat. Daar komt dan nog wel jaarlijks 7 miljoen gulden aan on derhoudskosten bij. Dit minstens gedurende dertig jaar. ALMERE (GPD) De elektrische capaciteit van een energiespaarbek ken in het IJsselmeer, zoals dat is ontwikkeld door ir. Lievense, zal altijd vrij beperkt blijven. Dit zegt woordvoerder Wilhelmus van het ministerie van economische zaken. Het spaarbekken zal in het jaar 2000 hoogstens duizend MegaWatt opleveren. Dat wil zeggen: ongeveer 5 procent van de totale Nederlandse elektriciteitsproduktie. Het ministerie van economische zaken heeft kort geleden aan enkele bureaus de opdracht verstrekt voor een voorstudie naar het plan-Lieven- se. Dat zijn Ballast-Nedam, de Hollandse Betongroep en het ingenieurs bureau Lievense. Ook Rijkswaterstaat en de Nederlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij (NEOM) worden in dit verband genoemd. Die studie moet nog dit jaar gereed zijn en moet duidelijkheid geven over milieukundige en planologische aspecten. De overheid heeft voor dit onderzoek een bedrag van 15 miljoen gulden uitgetrokken, aldus de woordvoerder. Het plan-Lievense kan op diverse lokaties in het IJsselmeer gecreëerd worden. Het bekken bestrijkt vol gens het plan een oppervlakte van ongeveer 30 vierkante kilometer en de kosten zijn geschat op 2,7 miljard gulden. Het bekken is op twee manie ren te gebruiken en kan direct worden aangesloten op bestaande elektri citeitscentrales, die de hele dag door een gelijkmatige produktie leveren. Alleen die centrales hebben 's nachts overtollige energie welke opgesla gen kan worden in het spaarbekken. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Camegie-stichtingdr. J.H. van Royen (links), heeft gisteren in Den Haag de Wateier Vredesprijs uitgereikt aan de International Commission of Jurists (ICJ) voor haar vele activiteiten op het gebied van de mensenrechten. De secretaris-gene raal van deze juristencommissie, Niall MacDermot, nam de prijs in ont vangst. De ICJ legt zich toe op de wettelijke bescherming van de rechten van de mens en helpt slachtoffers van schending van die rechten. De Wateier Vredesprijs wordt sinds 1931 jaarlijks uitgereikt door de Carnegie-stich- ting en is genoemd naar de vroegere directeur van de Oranje-Nassau Hypotheekbank in Den Haag, J.G.D. Wateler. Hij liet zijn vermogen in dertijd na aan de stichting op voorwaarde dat prijzen jaarlijks zouden worden uitgereikt voor bijzondere verdiensten op het gebied van vrede en bestrijding van oorlog. De prijs is in het verleden al toegekend aan onder meer de Wereldraad van Kerken, de staatslieden Jean Monnet, N.D.U. Stikker, mevrouw Mar tin Luther King, het Leger des Heils in Nederland en de filmacteur Danny Kaye. (foto anp) DEN HAAG (GPD) De tot voor kort onmogelijk gehouden verkiezings uitslag voor de Partij van de Arbeid van 40 procent is „geen utopie". Voorwaarde is wel dat het beeld van een gematigde partij niet „wreed verstoord" wordt en dat de kwestie van de lijsttrekker „zonder openlijke ruzies" wordt opgelost. Dit schrijft Maurice de Hond, directeur van een enquêtebureau, in het jongste PvdA-blad Voorwaarts. Volgens opiniepeilingen van de laatste tijd staat de PvdA op forse winst. De Hond betoogt in zijn artikel dat de socialisten deze winst ook tot de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer kunnen vast houden. De winst komt vooral van teleurgestelde CDA- en WD-kiezers die overstappen naar de PvdA. Bovendien zijn de socialisten bij de nieu we kiezers jongeren die voor het eerst gaan stemmen veruit het meest populair. De reden voor de PvdA-winst is dat de socialisten de afgelopen 15 jaar nog nooit zo'n gematigd imago hebben weten op te bouwen. Een tweede voorwaarde voor succes bij de verkiezingen is volgens De Hond een soepele oplossing van de kwestie van de lijsttrekker. AMSTERDAM (GPD) Naar schatting duizend gevluchte Ta mils hebben in Amsterdam onder dak gevonden in onder meer de brandgevaarlijke pensions waarin enkele jaren geleden nog tientallen Surinaamse gezinnen werden on dergebracht. Deze pensions wer den toen gesloten en de gezinnen kregen elders in de stad een veili ger onderkomen. Het gaat vooral om jonge Tamils in de leeftijd tussen de 15 en 28 jaar. In de hoofdstad zijn de ver schillende gemeentelijke diensten nu in druk overleg om te zien wel ke maatregelen kunnen worden genomen. De Tamils zijn een Hindoestaan- se bevolkingsgroep die op Sri Lan ka, het vroegere Ceylon. Tientallen jaren geleden zijn ze overgekomen van het nabijgelegen India om op Ceylon theebladeren te plukken. Sinds enkele jaren vormt een deel van de Tamils een extremistische eenheid die strijdt voor zelfstan digheid van hun gebied. Over en weer heeft dat geleid tot bloedige moordpartijen en vervolgingen. De Tamils komen naar Amster dam via Duitsland. Vanuit Sri Lan ka loopt de vluchtroute via Mos kou en Oost-Berlijn naar de op vangcentra in West-Duitsland. Vol gens niet-officiële cijfers telt dit land op dit moment tussen de zes- en twaalfduizend vluchtelingen uit Sri Lanka. Een deel daarvan weet die opvangcentra te negeren en komt vooral naar Amsterdam. De enorme toename van het aan tal vluchtelingen ook uit andere landen heeft er echter toe geleid dat de opvangmogelijkheden van het vluchtelingenwerk in Amster dam zijn uitgeput. Dus zoeken veel Tamils onderdak in de pensions die eerder werden gesloten wegens brandgevaar of onvoldoende hy giëne. Met acht Tamils tegelijk in stapelbedjes op één kamer is geen uitzondering. Per bed moet dan vijftien gulden per dag worden be taald. Volgens een woordvoerder van de Vreemdelingendienst gaat het in totaal waarschijnlijk om zo'n duizend Tamils in Amsterdam. Een deel van die Tamils verblijft illegaal, omdat ze geen asielaan vraag willen doen. Volgens justitie vluchten de Tamils hoofdzakelijk uit economische motieven en niet omdat ze vervolgd of gezocht zou den worden wegens politieke acti viteiten. Er bestaan aanwijzingen dat de vlucht uit Sri Lanka naar Amster dam wordt geregeld via een organi satie en een goed georganiseerd reisbureau. Sommige Tamils zou Nederland binnenkomen en daar worden opgewacht door taxi's waarna ze hoofdzakelijk naar de hoofdstad worden gereden. Ook de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland koestert steeds meer achterdocht jegens de Tamils om dat ze weinig kunnen vertellen over de levensbedreigende situatie op Sri Lanka en het vooral gaat om jongeren. Het ministerie van justitie heeft de Tamils de status van 'gedogen' gegeven. Dat betekent dat de Ta- Minister Van den Broek heft het glas met zijn Chinese collega Wu Xueqian tijdens een banket in Peking, (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5