Rijk wil recreatie in Randstad verbeteren Aan- en afmelden bij het ziekenfonds Jazzweek: de bierpompen zongen hun sirenenlied Gemeente koopt strooiwagens 9Verstedelijking halt toeroepen Open dag bij Noorderwiek Uitbreiding van Hema vertraagd Ongemakken door weer PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 17 JANUARI 1985 LEIDEN - In het Waaggebouw kwam gisteravond om tien minu ten voor negen een rustig, neuze lend jazzdeuntje uit de luidspre kers. Echt zo'n beschaafd melo dietje waarop de al aanwezige jazzliefhebbers de kou uit hun bot ten konden huppelen. Aanvankelijk leek het er even op dat door de koude veel door Wim Brands Staatssecretaris Van der Reijden als drummer in het Waaggebouw, gisteravond tijdens de opening van de jazzweek. <foto Holvast) thuis zouden blijven, maar dat bleek naderhand toch mee te val len. Evenals voorgaande jaren was er een leger jazz-luisteraars aan wezig die het begin van de kroegen tocht wilden meemaken. Wie voor het eerst de officiële ope ning van de Leidse jazzweek mee maakt zal misschien lichtelijk ver baasd om zich heen kijken. Het fes tijn lijkt vooral mensen aan te trek ken die tussen de dertig en veertig zijn, het domein van de midlife-cri- sis zullen we maar zeggen. Hoewel, helemaal eerlijk is deze typering niet, want er waren ook jongere mensen in het Waaggebouw. We zq.- gen nota bene zelfs een punkmeisje, maar die was misschien ver dwaald. Na negen uur kwam staatssecre taris Joop van der Reijden aan het woord. Hij mocht de jazzweek ope nen. In zijn korte redevoering zei de staatssecretaris dat wellicht burgemeester Goekoop de meest ge schikte persoon was geweest om dit te doen, maar die zat te eten "en dat schijnt een hoofdbezigheid van hem te zijn". Ook minister Brinkman had ge kund, ging Van der Reijden verder, "maar die zit ook te eten. Sterker nog: hij is op dit moment samen met burgemeester Goekoop aan het eten". Van der Reijden had op een bandrecorder een aantal fragmen ten opgenomen van jazzplaten en verzocht het publiek te raden wie de uitvoerende artiesten waren. Hebben we goed geteld, dan bleven twee nummers ongeraden en dat mag een grote tegenvaller worden genoemd, want je zou toch ver wachten dat er een paar jazzfana- ten in de zaal zaten, mensen die 's ochtends opstaan met het fluiten van 'on a clear day' en naar bed gaan met het hummen van 'on a clear day'. Nadat het raden ten einde was, begon een ander ritueel: het over handigen van pullen bier aan men sen die op de een of andere manier iets verdienstelijks hebben gedaan voor de jazzweek. Sommigen begonnen tijdens deze handeling echter al zenuwachtig om zich heen te kijken. Geen won der: de bierpompen zongen in de verte al hun sirenenlied, een klate rende zang wel te verstaan. Gelukkig sprak organisator André De Jong kort en bondig het verlossende woord. Hij vertelde dat de eerste bussen er zo aan zouden komen. Nog een paar minuten en de kroegentocht kon dus beginnen, met andere woorden: het duwen om een café binnen te komen, de hup peldans over andermans tenen om de tap te bereiken, het schreeuwen van een bestelling omdat je anders helemaal niets krijgt. En de kater de volgende ochtend, het gevoel dat er legertje stuca- doors in de bovenkamer aan het werk is. Ook muziek. Blues. Geen nood, denk aan wat Gershwin schreef: "You're gonna rise up sin ging". DEN HAAG - Het rijk gaat de komende jaren 487,5 miljoen gulden steken in de verbete ring van de recreatiemogelijkheden in de Randstad. Het grootste deel hiervan 360 mil joen, wordt door het ministerie van landbouw gebruikt om in de komende vijftien jaar bos- en recreatiegebieden in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht aan te kopen en in te richten. Drugs gevonden bij inval politie LEIDEN - Bij een inval in een flat aan de Condorhorst zijn vijf perso nen aangehouden. Het vijftal heeft volgens de politie de opiumwet overtreden. In beslag is genomen ruim vijf gram cocaïne, een kwart gram heroïne, poeder, weegappa- ratuur en 1000 gulden handelsgeld. De bewoner van het pand, een 24-jarige Leidenaar, wordt gezien als de dealer, terwijl zijn twee huis genoten een 19-jarige en een 22-ja- rige man gelegenheid hebben ge geven. Voorts zijn er twee inwo ners van Voorschoten die als ge bruikers staan genoteerd, aange houden. Auto rijdt door ruit; etalage pop gestolen LEIDEN - Voor een inbraak bij een dameszaak aan de Botermarkt is gistermorgen om half zes gebruik gemaakt van een auto. De bestuur der van de auto reed tegen de etala geruit, waardoor een flink gat on-| stond en een geklede etalagepop kon worden meegenomen. De pop, zelf al zo'n vijftienhonderd gulden waard, had ook nog eens suède kle ding aan ter waarde van 1800 gul den. Omwonenden die opgeschrikt waren door het lawaai waarschuw den de politie. De dief was echter al gevlogen. De auto met naakte pop is later teruggevonden aan de Langestraat. Hij bleek de avond te voren te zijn gestolen uit de bin nenstad^ Dat blijkt uit de vanmiddag ver schenen nota Randstadgroenstruc tuur. Minister Braks zei bij de pre sentatie hiervan in Delft dat er 6400 hectare bos- en recreatiegebied kan worden aangelegd. Van de la gere overheden (provincies, ge meenten) wordt een bijdrage van 65 miljoen verwacht. De maatregelen worden noodza kelijk geacht om de bedreiging van de groene gebieden in het verste delijkte westen een halt toe te roe pen. De bestaande groene ruimte moet beter worden gebruikt en de houtprodukte moet worden opge voerd, aldus de uitgangspunten bij het opstellen van de nota. Met de uitbreiding van 6400 hec tare wordt volgens minister Braks het tekort aan recreatiegebieden in de Randstad met een derde deel te ruggedrongen. Ook wordt er slechts een deel van de gewenste uitbreiding van de houtproduktie mee gehaald. De uitbreiding van 6400 hectare is een gebied dat zes maal zo groot is als het Amster damse bos. Bufferzone In de plannen van de regering wordt het gebied tussen Leiden, Den Haag en Zoetermeer be schouwd als epn bufferzone in het verstedelijkt gebied. Aan de noord zijde van deze zone, aan de rand van Leiden, moeten stadswijken als de Stevenshof zoveel mogelijk in het landschap worden ingepast. Het gebied ten westen van de Vliet geldt als grote landschapseenheid (de duinen), waar de natuur de be langrijkste functie heeft. 1 Volgens de nota is de indeling van de Bollenstreek 'disharmo nieus'. Door de bollenteelt is het landschap eenzijdig ontwikkeld, grasland verdwijnt bijna helemaal en kassenbouw neemt juist toe. Ook is er op sommige plaatsen te weinig land- en tuinbouw en te weinig ruimte voor recreatie. Vol- gens_de nota kan de landschappe lijke indeling van de Bollenstreek worden Verbeterd. Het gebied ten oosten van Lei derdorp moet volgens de nota als "waardevol" worden beschouwd en dient zoveel mogelijk zijn lande lijk karakter te behouden. Leidraad De ministers Winsemius (ruimte lijke ordening) en Braks vinden dat de nota door de provincies en de gemeenten als leidraad moet worden gebruikt bij hun plannen. Provinciaal bestuurder Borgman zei in een eerste reactie niet onte vreden te zijn met de aandacht die de regering met de nota voor de dichtst bevolkte streek van Neder land heeft opgebracht. Behalve geld voor bos- en recrea tiegebieden stelt het rijk de ko mende jaren in de Randstad 22,5 miljoen beschikbaar voor de aan leg van fiets- en wandelpaden en 45 miljoen voor toeristische ningen als campings. LEIDEN - De school De Noor- derwiek aan de Ter Haarkade heeft gisteren een erg druk be zochte open dag gehouden. Het klapstuk was wel de modeshow, waarbij leerlingen van de oplei ding mode en kleding en kos tuumnaaien en couture zelfge maakte en door henzelf ontwor pen kleding showden. Als rode draad door de show liep het the ma 'film'. Vooral feest- en showkleding in spireerde de 150 deelnemende leerlingen tot de vervaardiging van de meest uiteenlopende crea ties. Op de school was tevens een tentoonstelling te zien. De foto's, die een overzicht geven van de mode in deze eeuw, zijn beschik baar gesteld door de Franse am bassade. De tentoonstelling is de ze maand nog tepewonderen. (foto Holvast) LEIDEN - De uitbreiding van de Hema loopt vertraging op omdat het bedrijf de bestaande plannen wil veranderen. Het warenhuis heeft een bouwvergunning voor nieuwbouw in de Janvossensteeg, maar heeft de gemeente inmiddels benaderd met de vraag of, in afwij king van de plannen, een uitbrei ding uitsluitend op de begane grond mogelijk is. Ambtenaar Keijser, hoofd van de gemeentelijke afdeling voor econo mische zaken deelde dit gister avond mee in de raadscommissie voor economische aangelegenhe den. Door de leden was gevraagd' naar de reden van de vertraging in de uitvoering van de plannen en of dit de schuld was van de gemeente. Keijser kon echter meedelen dat het gemeentelijke aandeel in het doorgaan van de bouwplannen, het verlenen van de bouwvergunning, geheel compleet is. Na een jarenlange strijd werden de bezwaren van de buurtvereni ging Maredorp tegen het uitbrei dingsplan van de Hema halverwe ge 1984 afgewezen. Toen deelde het concern mee zo snel mogelijk, met de nieuwbouw en interne ver bouwing te willen beginnen. Een aantal panden aan de Janvossen steeg zou daarvoor moeten worden gesloopt. Huidig materieel onvoldoende voor fietspaden Reggae De jongerenbeweging, Kop- penhinksteeg 2, organiseert vandaag een reggae-avond. De videofilm 'Reggae sunsplash' van Bob Marley en Peter Tosh wordt vertoond. Aanvang 20.30 LEIDEN - De gemeente Leiden gaat in allerijl twee aanhangwa gens kopen om de fietspaden sneeuwvrij te houden. De huidige fietspadenstrooiers functioneren niet goed en zijn niet in staat alle fietspaden van de gladde sneeuw laag te ontdoen. Wethouder Fase vroeg en kreeg gisteravond toestemming aan de raadscommissie economische aan gelegen om ruim 22.000 gulden uit te geven voor de aanhangwagens^. Het voorstel was pas gistermiddag gedaan door de gemeentereini ging, zodat zelfs B en W het nog niet hadden besproken. ONGELUK - Een 31-jarige man uit Leiden is gisteren bij het fietspad langs het station gewond geraakt aan zijn arm. De man wilde de bus baan passeren, maar keek niet goed uit. Hij reed tegen de bus aan en kwam ten val. De man is overge bracht naar het AZL. Het probleem met de speciale strooiwagens voor de fietspaden is dat ze veel te klein Zijn. "Er kan veel te weinig zout in", aldus VVD- wethouder Fase. "Er moet een wa gen naast rijden met extra zout en dat is niet zo efficiënt. Meer zout kan er niet in de strooiwagens, want dan zakken ze door hun as- Een tweede probleem is dat Een uitbreiding van de Hema al leen op de begane grond zal vol gens Keijser problemen opleveren met monumentenzorg. Binnenkort zullen de gemeente en het bedrijf verder praten over de bouwplan nen. Een mogelijkheid om het wa renhuis te dwingen de oorspronke lijke plannen uit te voeren heeft de gemeente niet. Geen klachten over cafés die later open zijn LEIDEN Over de proef met de verlenging van de sluitingstijden tot drie uur op zaterdagavond bij dertien cafés zijn gedurende de maanden augustus tot en met no vember bij de gemeente en de poli tie geen klachten binnengekomen. Volgens de commissie die de proef begeleidt is in het gebied rond de Binnenvestgracht en de Steen straat in deze periode slechts een paar keer een flinke parkeerwanor- de voorgekomen. De politie heeft ook drie keer opgetreden tegen te harde muziek uit cafés. Om de ervaringen van de horeca- exploitanten en omwonenden van de cafés te peilen houdt de begelei dingsgroep binnenkort een enquê te. Hierin wordt onder meer ge vraagd of de ondervraagden vin- den dat de latere sluitingstijd defi- plaats van gekleurd zout af. Maar nitief gehandhaafd mag blijven, wij zijn niet op rantsoen gezet", al- Tevens staan vragen op de lijst dus Logtenberg, die meldt dat de over toeneming van de verkeers- gemeente tot nu toe 400.000 kilo drukte en van de drukte in de ca- zout heeft gestrooid. fés. iSStSKKSkn,StSa LEIDEN - Door het winterse v»i- onstaan er allerlei ongemakken die alle paden schoon mensen. parten spelen. De waterleiding: wederom zijn er afgelopen dagen waterleidingen bevroren en gesprongen. In bovenwoningen aan de Su- matrastraat en de Lage Rijndijk veroorzaakten dat gistermiddag en gis teravond enorme waterschade waar ook de benedenburen veel hinder r,- van ondervonden. Hetzelfde gold vanmorgen om half zes voor'de bewo- zet Ze zijn mt voorraad leverbaar, ners van een pand aan de Pieter van der Aastraat. Hier moest zelfs de Met zout is dat precies hetzelfde, brandweer er aan te pas komen om het water weg té pompen. JJe gemeente heeft gisteren via een IJs en gladde wegen: hoewel pekelwagens van de gemeente dag en onnnnn^3?0161 m Vlamingen nacht paraat staan, blijft het oppassen. Een 19-jarige Leidenaar viel giste- 200.000 kilo mynzout uit West- ren door de gladheid op de Langebrug van de fiets en rfioest - vermoede- Duitsland afgeleverd gekregen. lijk met een gebroken heup - worden overgebracht naar het Diaconesse- Volgens directeur Logtenberg ziekenhuis, van de reinigingsdienst is er nog Een schaatser op de Witte Singel kon naar datzelfde ziekenhuis worden geen sprake van een zouttekort. De vervoerd met een flinke hoofdwond. Hij kreeg bij een valpartij een schaats in het gezicht. huidige beschikbare materieel voldoende te houden. Het is de bedoeling datrde we wagens morgen al worden inge- producent levert nu alleen wit i U weet: mensen die in loondienst werken en veel menéen met een uitkering 'zitten' verplicht in het ziekenfonds. De Ziekenfondswet noemt hen 'verplicht verzekerden'. Hun loon of uitkering moet wél be neden de zg. loongrens blijven (voor 1985 48.100 bruto op jaarba sis met als uitgangspunt het loon per 1-11-'84). Overigens moet u be denken dat er uitkeringen zijn, waar geen verplichte verzekering aan vast zit. De uitkering op grond van de Algemene Arbeidsonge schiktheids wet, (AAW) en de 'ech te' bijstandsuitkering (dus niet de RWW) zijn voorbeelden. Onder be paalde voorwaarden zijn de echt genoot of echtgenote en de kinde ren eveneens verplicht - mee verzekerd. Verplicht verzekerden en hun mede-verzekerden moeten zich houden aan de regels van de zie kenfondswetgeving. De voornaam ste regels betreffen de aanmelding bij het begin van de verzekering en de afmelding, wanneer de verzeke ring eindigt. Houdt de verzekerde zich niet aan de regels, dan kan hem dat helaas veel geld kosten. Aanmelding Wie voor het eerst voor de ver plichte verzekering of mede-verze kering in aanmerking komt, moet zich bij het ziekenfonds laten in schrijven. U.hebt pas recht op de verstrekkingen van het zieken fondspakket (medische hulp op kosten van het ziekenfonds) als u ingeschreven bent. Het enkele feit, dat u verplicht verzekerd bent, is dus niet voldoende. Voor de inschrijving geldt een termijn van 30 dagen vanaf het be gin van de verzekering. Bent u la ter, dan wordt u pas ingeschreven met ingang van de datum van aan melding. Hebt u dan vóór de da tum van aanmelding medische hulp nodig gehad, dan neemt het ziekenfonds deze kosten niet voor zijn rekening, hoewel uitzonderin gen mogelijk zijn. Wilt u problemen voorkomen, laat u dan inschrijven binnen 30 dagen na het begin van uw werk of uitkering (dus het begin van dê verzekering). En vergeet uw ge zinsleden niet! Meldt uw kinderen dus binnen 30 dagen na de geboor te aan. Afmelding In de praktijk blijkt de afmel- ding bij het einde van de verplichte verzekering de meeste problemen op te leveren. We geven een voor beeld. Petra Simons nam per maart 1984 ontslag uit haar baan als re ceptioniste. Haar man was net een paar maanden daarvoor afgestu deerd en had nu een baan gevon den als rijksambtenaar. Petra kon nu een oud plan realiseren. Ze wil de naar de academie voor beelden de kunsten en kon zich in rust gaan voorbereiden op het toelatingsexa men. In september 1984 kreeg Petra een onaangenaam "bericht van het ziekenfonds. Ze had verzuimd zich na haar ontslag bij het ziekenfonds af te melden. Het ziekenfonds bracht haar de premie voor de vrij willige verzekering over zes maan den in rekening (6 maal 169,50). "Mag dat nu zomaar?" vroeg Pe tra ons. "Ik heb me toch nooit voor die vrijwillige ziekenfondsverzeke ring opgegeven. Als ik eraan ge dacht had, had ik me meteen aan gemeld bij de particuliere verzeke ring van mijn man. Dat was veel goedkoper geweest. En bovendien heb ik in die maanden helemaal geen medische hulp nodig gehad." Vrijwillige verzekering We moesten Petra teleurstellen. Bij het einde van de verplichte ver zekering heeft de (exL)verzekerde de plicht zich af te melden. Het. Ziekenfonds Leiden ,en omstreken (ZLO) hanteert daarvoor een ter mijn van 30 dagen na het einde van de verplichte verzekering. Binnen die termijn moet men zich dus heb ben afgemeld. Als u zich niet op tijd afmeldt, heeft het ziekenfonds wettelijk het recht u de premie voor de vrijwilli ge verzekering in rekening te bren gen over de hele periode waarover u ten onrechté nog als verplicht verzekerde stond ingeschreven. De premie voor de vrijwillige vérzeke ring bedraagt op dit moment bij het ZLO 169,50 per maand. Dat kan hard aankomen. Om te begin nen wordt u dan geconfronteerd met een bedrag ineens waarop u niet gerekend hebt. Bovendien had u misschien een goedkopere parti culiere verzekering kunnen afslui ten. Werkgever "Had het ziekenfonds er nu niet eerder achter kunnen komen dat ik niet meer verplicht verzekerd was?" vroeg Petra verder. "Het zie kenfonds krijgt toch de premie voor de verplichte verzekering bin- Dat laatste is niet het geval. De premie wordt geïnd door de be drijfsverenigingen. Het zieken fonds staat erbuiten. Maar het zie kenfonds kan wel op een andere manier ontdekken dat de verplich te verzekering geëindigd is. De werkgever of de uitkeringsinstan tie (als de verzekerde het laatst uit kering ontving) heeft nl. ook de plicht de verzekerde af te melden. Zo had het ziekenfonds in het ge val van Petra ook vernomen dat zij niet meer verplicht verzekerd was. Haar werkgever had het zieken fonds echter pas eind augustus in gelicht en niet al meteen in maart/ april. Daardoor kon het zieken fonds de inschrijving pas per sep tember stoppen. Als de werkgever het ziekenfonds tijdig had inge licht, had het ziekenfonds de in schrijving ook direct kunnen stop pen. Het ziekenfonds had dan niet gewacht op de afmelding van Petra zelf. Er was dan geen reden ge weest haar de premie vrijwillige verzekering in rekening te bren gen. Vertrouwt u er dus niet op dat uw werkgever of uitkeringsinstan tie u wel afmeldt. Problemen kunt u alleen maar voorkomen door u zelf af te melden. Natuurlijk moet u daarbij zorgen dat u voor ziekte kosten verzekerd blijft. Aanslui tend moet u dus een vrijwillige ziekenfondsverzekering of een particuliere ziektekostenverzeke ring afsluiten. Particuliere verzeke ring Het komt ook voor dat mensen verzuimen zich af te melden bij het einde van hun verplichte verzeke ring, maar wél aansluitend een par ticuliere verzekering afsluiten. Zo dra het ziekenfonds in dat geval ontdekt dat de verplichte verzeke ring is geëindigd, brengt het alleen zijn werkelijke kosten in rekening. Die kosten bestaan vooral uit het abonnementsgeld voot huisarts en apotheek. Deze kosten maakt het ziekenfonds in elk geval, dus ook als u in de betreffende periode geen medische hulp nodig had. Het ZLO rekent als werkelijke kos ten 17,35 per persoon per maand. Kort dienstverband Een speciale regeling geldt voor mensen, die korter dan drie maan den in dienst zijn. Te denken is bijv.' aan vakantiewerkers. Vaak loopt de vrijwillige ziekenfonds verzekering of particuliere ziekte kostenverzekering in die tijd ge woon door. Ze hoeven zich in dat geval niet bij het ziekenfonds aan- en af te melden. Wél is het goed dat ze bij het einde van het dienstver band aan de werkgever vragen om het C-deel van de zg. KVC-kaart Als ze dat binnen zes maanden na einde dienstverband bij het zieken fonds inleveren, betaalt het zieken fonds de premie voor de vrijwillige verzekering of particuliere ziekte kostenverzekering terug, omdat ze intussen immers verplicht verze kerd zijn geweest. "Een goede raad" We eindigen met een citaat uit de folder van het ZLO. Als u zich aan die regel houdt, krijgt u niet te ma ken met de problemen die we hier beschreven. "U bent verplicht alle wijzigingen die zich in uw gezin of werkkring voordoen (geboorte, hu welijk, overlijden, verandering van werkkring, verhuizing enz.) door te geven aan het ziekenfonds. Bij overschrijding van de loongrens bent u eveneens zelf verplicht dat aan uw ziekenfonds mee te delen". En ter aanvulling: u moet dit soort wijzigingen tijdig schriftelijk aan het ziekenfonds meedelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4