Steeds 'Debacle dreigt voor de tuinders' Meer ruimte nodig voor biotechnologie Voorzitter veiling pessimistisch aan vooravond van afscheid Steeds meer bedrijven willen zich in Leeuwenhoek vestigen Subsidie provincie voor Centocor DONDERDAG 17 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN/VOORSCHOTEN - De Veiling Leiden en Voor schotenaar Ben van Vliet (69) sluiten morgen een hoofdstuk af. Na 41 jaar als voorzitter van de groenteveiling de steeds wisselende getijden van uien en komkommers in goede ba nen te hebben geleid, heeft Van Vliet besloten nu plaats te maken voor een jongere gene ratie. Een man van 'geen woor den maar daden' en, ondanks het feit dat hij zijn tuinderij al jaren geleden overdeed aan zijn broer, in zijn hart nog steeds tuinder. door Raymond Peil Hij neemt het op voor de kwekers van groenten die, in de ogen van Van Vliet, een miskend slachtoffer worden van de economische reces sie. "De prijzen zijn niet minder ge worden. Maar de onkosten zijn ho ger. Gas is veel te duur. Het dreigt een debacle te worden. Er zijn be drijven die 400.000 gulden gas per jaar verstoken. En olie is helemaal niet te betalen. Er zit voor hen ab soluut geen rek meer in". "Er waren bij ons hele grote be drijven die er zijn uitgestapt of zijn gehalveerd. Bedrijven waarvan je het helemaal niet zou verwachten. En er is voor de moeilijkheden geen oplossing in zicht. Als de overheid iets wil doen wordt dat belemmerd door het grote geheel: de EEG", verwijst Van Vliet naar de Europese Gemeenschap, die on der meer de gasprijskorting voor Nederlandse tuinders met zwaar geschut te lijf ging. Een doorn in het vlees van de scheidende veilingvoorzitter. Evenals de verdrijving van tuin ders uit gebieden, waar van ouds her groenten werden verbouwd, door de voortschrijdende stadsbe- bouwing. "Waar nu de Vijf Meilaan is en de Churchilllaan, daar zaten vroeger tuinders. In de Mors, Ste- venshofpolder, Leiderdorp bij de Besjeslaan was dat idem dito. Tuinders in de stad Leiden zijn praktisch uitgeroeid", onder streept Van Vliet. Het gebied waaruit groenten op de veiling aan de Zoeterwoudse- weg worden aangevoerd is door ADVERTENTIE deze ontwikkeling onvermijdelijk groter geworden. Uit de Haarlem mermeer, Sassenheim, Lisse, Lei den, Voorschoten, Leidschendam en zelfs Zoetermeer komen de pro- dukten van de koude en warme grond naar de Leidse veiling. Het transport per as heeft dat over wa ter noodgedwongen verdreven. Van Vliet: "Wat vroeger de boten waren zijn nu de auto's geworden". Water Volgens de Voorschotenaar moet de Leidse groenteveiling om streeks de Eerste Wereldoorlog zijn opgericht in De Waag. Van Vliets vader stond mede aan de wieg en werd de eerste voorzitter, een functie die deze veertig jaar zou vervullen. De aanvoer van groenten geschiedde toen hoofdza kelijk over water. De boten voeren toen de veiling in. Daar konden de handelaars de waren bemonsteren en aanvankelijk door loven en bie den, maar later door middel van de veilingklok, in bezit krijgen. In 1930 verhuisde de veiling naar de Zoeterwoudseweg waar later op het 4,5 hectare metende terrein hal len met een oppervlak van 43.000 vierkante meter zijn gebouwd. Nu bekijken de handelaars de partijen van te voren en verwisselt de hele handel iedere dag in anderhalf uur van eigenaar. "Vroeger waren we de hele dag aan het veilen", blikt Van Vliet met enige weemoed te rug. "De sfeer was vroeger veel gezel liger. Voor mijn zoons was de vei ling toen een dagje uit in de vakan tie. Het is nu doodzakelijk gewor den. De vrachtwagens rijden in en uit. Dat zou ook niet anders kun nen, want dan kost dat geld, Vroe ger loste men een vrachtwagen van anderhalve ton in anderhalf uur. Nu lost zo'n jongen 20 ton in de zelfde tijd. Als je dan vraagt 'wan neer ben je in Lille' zegt zo'n jon- Voorzitter Van Vliet op de Leidse groenteveiling: "Ik heb c beerd zoveel mogelijk service te verlenen". gen 'over tweeëneenhalf uur'. Men moet tegenwoordig zo snel werken. Het is niet idyllisch meer". Het War Games-tijdperk is ook de Leidse veiling niet voorbijge gaan. De computer deed er al meer dan vijftien jaar geleden zijn intre de, terwijl een modale tuinder he den ten dage op zijn minst over een dergelijk rekentuig beschikt. "Be strijden, sproeien, gieten, spitten, lucht inlaten gaat nu allemaal met computertjes. Dat moet ook wel, anders is het niet rendabel", geeft Van Vliet er blijk van de voeling met zijn vak nooit te hebben verlo- Die affiniteit met de tuinderij vindt de Voorschotenaar ook een belangrijke voorwaarde waaraan de veilingmeester moet voldoen. "Als voorzitter moetje eigenlijk in ieder geval tuinder zijn. Verder moet je toch erg veel in je mars hebben: met mensen kunnen om gaan, verstand hebben van de arti kelen, als arbiter kunnen optreden als het erg hoog oploopt en ver stand van financiële zaken heb ben". Spannend Van Vliet heeft ook de Rijns- burgse tuinbouwschool helpen op richten en zat er dertig jaar in het bestuur. Kort na de oorlog, uit de ondergrondse, was hij enige tijd wethouder van Voorschoten. Daar na heeft zijn werk als veilingvoor zitter hem voor een groot deel in beslag genomen: veel vergaderen en op elke veilingdag als algemene leider de handel in de gaten hou den. "Spannend maar leuk werk. Op een bepaald moment kon ik niet zonder spanning leven". Het minst leuk vond de Voor schotenaar 'als er moeilijkheden waren, om daar een beetje gepast uit te komen'. "Meestal zijn het ge woon zakelijke moeilijkheden of rivaliteit onderling. Maar je hebt al tijd met mensen te maken. Als vei lingvoorzitter heb je bijvoorbeeld het laatste woord als een tuinder of opdrachtgever de keur niet aan vaardt. Dat kan erg hoog oplopen. Zeker als het om grote partijen gaat, is de portemonnee van de be trokkenen in het geding". De Leidse veiling is qua opper vlak één van de grootste. Per jaar wordt er 33 miljoen omgezet. "Als binnenlandse veiling staan we goed aangeschreven. Als export veiling hebben we alleen niet de hoogte van de andere". "Ik heb altijd geprobeerd men sen tegen een zo laag mogelijke prijs zo veel service verlenen, dat ze er ook nog een boterham aan kunnen verdienen. Dat is ook het leukste van het voorzitterschap. En ik dacht dat dat wel was ge lukt". Voor de toekomst van de veiling wenst Van Vliet zijn opvolger, de Leidschendammer Rein de Ruy- ter, toe dat deze 'de zaak zo onder houdt dat er voldoende geld uit komt". "In mijn tijd konden we voldoende gebouwen neerzetten. Daar is tien miljoen gulden voor uitgetrokken. Maar toen was dat veel makkelijker. En de veiling zal vooral bij de tijd moeten blijven". De 245 leden van de Leidse vei ling kunnen morgen van 14.30 tot 16.00 uur in Avifauna in Alphen of ficieel afscheid nemen van Van Vliet. Daarna gaat de Voorschote naar het wat kalmer aan doen. "Ik reis graag, lees graag, ga weer eens op mijn eigen zaak kijken - niet werken hoor - en alles op mijn ge mak doen. Ik heb nog heel veel dingen te doen. Eigenlijk kom ik nog tijd te kort". En na een blik door de beijsbloemde ruiten: "Ik vind het kunstenaars, die nu nog goede spruiten krijgen". LEIDEN - Er zijn zoveel biotech- nologische bedrijven die zich in Leidse Leeuwenhoek willen vesti gen dat er nu al ruimte te weinig is. Wethouder Fase (WD) deelde dit gisteravond mee aan de raadscom missie economische aangelegenhe den. Volgens de wethouder is het no dig dat de gemeente meer grond beschikbaar stelt voor de biotech nologie, een van de industrietak ken die ondanks de economische recessie fors groeit. De verdere uit breiding zou dan wel ten koste gaan van de 2.200 woningen, die in de verre toekomst in de Leeuwen hoek moeten komen. Een andere mogelijkheid is Oegstgeest. De Leidse universiteit heeft net over de gemeentegrens (rijksweg A44) Oegstgeester grond in eigendom. In beide gevallen moet het bestem mingsplan worden gewijzigd. Als noodzakelijk. kaanse bedrijven daadwerkelijk de verdere uitbreiding in Oegst- De mededeling van wethouder besloten zich in de Leidse Leeu- geest zou plaatshebben, is ook Fase was een complete verrassing, wenhoek te vestigen: Centocor en overleg met de buurgemeente Tot nu toe hebben pas twee Ameri- Molecular Genetics Incorporation. LEIDEN - Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland is van plan 275.000 gulden subsidie te verstrekken aan de vestigingen van Centocor Europe bv in Leiden "om een optimale start van dit bedrijf mogelijk te maken". Gedeputeerde Hoek van Dijke heeft dit de provinciale com missie voor economische zaken voorgesteld. De provinciale subsidie zou moeten worden verstrekt omdat ook het rijk de vestiging van biotechnologische bedrijven in Nederland als 'een speerpunt van het industriebeleid' be schouwt. Het bedrijf gaat vanaf dit jaar draaien. De bijdrage van 275.000 gulden is een tegemoet koming voor de eerste jaren waarin met verlies wordt gewerkt. In de vestiging van Centocor heeft de gemeen te Leiden al ongeveer 250.000 gulden gestoken door de grond goedkoper aan het bedrijf ter be schikking te stellen. Het ministerie van econo mische zaken investeerde 2,5 miljoen dollar (on geveer 9 miljoen gulden) terwijl de Maatschap pij voor Industriële Projecten voor eenzelfde be drag in Centocor deelneemt. Maar door de beslissing van deze twee bedrijven is de belangstelling van anderen enorm toegenomen volgens het principe 'als er één schaap over de dam is, volgen er meer'. "De bedrijven komen zelfs uit zichzelf naar ons toe", zei Fase. Op dit moment zijn er al onder handelingen in een vergaand sta dium met twee bedrijven die nog wel terecht kunnen in het voor bio technologie gereserveerde stukje Leeuwenhoek. Dat ligt overigens achter de universiteitsgebouwen tegen rijksweg A44 aan. Vrijwel zeker Gemeente-ambtenaar E. Keijser, hoofd van de directie economische aangelegenheden, zei desgevraagd dat met één bedrijf de zaak vrijwel Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Almanak (1) Eén van onze geliefde collega's bekeek verwonderd de nieuwe studentenalmanak. Hij vroeg zich af of we het roze omslag nu echt hadden moeten besmeuren. Besmeuren? De omslag wordt inderdaad ontsierd door vinge rafdrukken en andere viezigheid. Boenen met een nat washandje helpt evenwel niet: de afdrukken blijven. Wie vervolgens enigszins ont steld het boekwerk openslaat, zal al gauw tot de slotsom komen dat hij het slachtoffer is van een (studenten)grap. De almanak staat namehjk in het teken van de lelijkheid. Is de grap echt leuk? Daar zullen we nog eens een nachtje over slapen. Hoewel ons wel van het hart moet dat ons inziens de nieuwe lichting studenten en studentes net weer even iets mooier is dan de vorige, maar dat kan schijn zijn. Niet echt leuk is het verhaal dat in het begin van de almanaK staat. 'De dictatuur van de schoonheid' heet het en de au teur geeft in het begin te kennen een einde te willen maken aan de tirannie van mooi en lelijk. Ver volgens schrijft Caro Sicking, want dat is de naam van de schrijfster: "Ik riep mezelf uit tot dictator van de ethiek". Ethiek? Esthetiek misschien? Tijdens een treinreis vangt ze een gesprek op dat van belang kan zijn voor haar onderzoek. Twee mannen spreken over ene Bertha die in het bezit is van een rechte rug, volle tepels en grote vochtige ogen. De vertelster van het verhaal meent dat er sprake is van een vriendin van beide he ren. Later komt de aap uit de mouw, in de vorm van een koe. Maar dat wist de intelligente lezer natuurlijk al meteen, want als mensen het over ene Bertha hebben, dan gaat het in negen van de tien gevallen over een koe (geldt ook voor Klazina). Almanak (2) Wel leuk in deze almanak is de studentenblues van Hugo 't Ij zer, wie dat ook mag zijn. Het ge dicht verhaalt over het maan dags humeur van de student die niets dan misère om zich heen aantreft. Aan het einde van de blues gloort er evenwel hoop. Denkend aan zijn lief ondergaat de student een verandering. Op weg naar haar gaat hij zich aan onwelvoeglijke gezangen te bui ten en als hij haar huis ontwaart, beweert hij dat niets hem meer kan stuiten. Maar dan, de laatste strofe: Eén trap scheidt me nog van je armen, Renate! Ik hoor hoe je lachend je deur opengooit, en, de mond in verzaligde glim lach geplooid, zie 'k Jan, ritsophalend, je kamer veria ten- Uitgesproken melig daarentegen is de lelijkheidstest. Van de vra gen vallen je schoenen uit en wie de uitslag heeft gelezen, zal de grootste moeite hebben om een geeuw te onderdrukken. Wakker word je weer door het bekijken van de babyfoto's. Zo als bekend zijn de meeste baby's lelijke monstertjes, kleine Huik jes, en het is dan ook niet moei lijk om een serie lelijkerds bij el kaar te krijgen. Maar deson danks is de almanak-redactie er in geslaagd om ons te verrassen met een paar zeer lelijke exem plaren. Als dit je nageslacht zou zijn, ai!, dan vervloek je de dag waarop je tot voortplanting be sloot. 'Not bad - not bad at all' 'I don't care what Sam says' 'Andrews... come into my office' De leuke baby's uit de almanak. Zijn de bijschriften het gevolg van de Leidse banden met Oxford? Leidse Hout Geen verhaal over verdwenen muziektenten die er misschien wel nooit waren. Onderwerp is ditmaal de hond in de Leidse Hout, de hond die eerst mis schien en toen beslist niet aange lijnd hoefde. Hondebezitters met een voorkeur voor de Leidse Hout als 'uitlaat' schijnen al eni ge weken in rep en roer te zijn. Honden zouden voortaan in het bos aan de lijn moeten, or ders van de gemeente. Het ge rucht nam de weg van een lo pend vuurtje en bereikte zelfs het Leids Nieuwsblad, waar de roemruchte Jan C. van der Heide er een alarmerend verhaal aan wijdde. Compleet met voorbeeld van een bezwaarschrift. Het stadhuis kreeg allemaal woeste blaffers over de vloer, zelfs nadat wethouder Peters de plannen had ontzenuwd. Morgen zal in de gemeentelijke adverten tie alles nog eens krachtig wor den ontkend. Peters in een com missievergadering vorige week: "Dit gerucht berust op een mis verstand". Gemeentelijk voorlichter Wim Issendonck doet er een schepje bovenop: "Volkomen uit de lucht gegrepen, dit verhaal. Waar het vandaan komt, weten we niet. Maar er is geen sprake van, onzin". Het artikel van Van der Heide krijgt van hem de kwalifi catie 'puur opruiend'. Deze LN- redacteur kan bovendien een bo ze brief van burgemeester en wethouders tegemoet zien. Daar in wordt grote verontwaardiging over het geschrevene uitgespro ken. Blijft de vraag waar het ge rucht ontsproten is. Issendonck denkt aan de wijk. Maar de Raadsherenbuurt wast de han den in onschuld. Ina Harinck, re dactrice van het wijkblad De Raadsheer: "Dit verhaal komt beslist niet uit de buurt. Wij we ten van niks en er heeft ook niet zoiets in De Raadsheer gestaan. Ik heb er over gesproken met ie mand van de platsoenendienst en die zei ook: nee, dat verhaal komt niet uit de buurt". Iemand van de plantsoenen dienst zullen wij niet tegenspre ken, dan maar de journalist-in- kwestie maar gebeld. "Ik kom daar zelf ook wel eens met mijn hond", verklaart Van der Heide. Hij en zijn hond hebben bij hun wandeling het een en ander heb ben opgepikt en Van der Heide schreef er een verhaal over met een mysterieuze 'Mevrouw S.' die haar beklag deed. Maar waarom niet de gemeen te geraadpleegd? Hoor en weder hoor heet dat. "Ik heb dit via an dere bronnen bij de gemeente gehoord. Andere bronnen dan de afdeling voorlichting, ja", aldus Van der Heide. "Overigens is het wel zo dat de gemeente al klach ten binnenkreeg voordat ik er over geschreven had". Hem zo beluisterend krijg je de indruk dat de gemeente, onder druk van alle boosheid, het hon- denbesluit snel heeft ingetrok ken. "Dat denk ik wel, ja. In elk geval zijn ze zodanig geschrok ken dat honden in elk geval niet aan de lijn hoeven. Dat is dan toch het voordeel van mijn stuk je geweest". Hier spreekt een hondebezitter, dat is duidelijk. Van der Heide en zijn hond zul len overigens volgende week op de zaak terugkomen. beklonken was. Begin februari zou dat officieel bekend worden ge maakt. Dat kan niet eerder omdat het bedrijf op de Amerikaanse beurs is genoteerd en een vroegtij dig uitlekken van de komst van het bedrijf de handel in aandelen zou beïnvloeden. Met een vijfde bedrijf worden binnenkort de gesprekken over vestiging in Leiden begonnen. Voor dat bedrijf is nu al geen plaats meer en daarom is het nodig dat de gemeente zich opnieuw bezint over de inrichting van de Leeu wenhoek. Fase: "De stand van za ken dwingt ons ertoe om te gaan kijken of er nog plaats is". De be slissing om het gebied, bestemd voor biotechnologie, uit te breiden moet op korte termijn worden ge nomen. vond de wethouder. Zij werd daarin gesteund door de ge hele raadscommissie. Het PvdA- raadslid Geradts verwoordde het algemene gevoelen: "Het mag niet voorkomen dat er een bedrijf voor je deur staat en je dan moet zeg gen: het is vol". Wethouder Fase zegde dan ook toe dat het college op korte termijn met voorstellen komt. Veel keus is er overigens niet. Voorwaarde is dat de bedrijven in de buurt van het huidige terrein komen. Ze kun nen dan namelijk gezamenlijk al lerlei faciliteiten delen, zoals labo ratoria en een bibliotheek. Maar ook de aanwezigheid op loopaf stand van het universitaire trans ferpunt, waar informatie-uitwisse ling tussen de wetenschappers en het bedrijfsleven plaatsheeft, en van het Academisch Bedrijven Centrum, waar de bedrijven ge bruik kunnen maken van laborato ria, speelt een grote rol. Daarom zal de keus gaan tussen meer bio-technologische bedrijven of woningbouw in de Leeuwen hoek. De 2.200 woningen zijn nu gepland langs de Plesmanlaan. En dat is in de buurt de enige moge lijkheid om de bedrijven in Leiden te houden. Oegstgeest G E 2+3-zits van 4295,--voor In diverse kleuren. ',,ewe bl»nke 80 Het alternatief is Oegstgeest. Aan de andere zijde van de rijks weg, vlakbij de vestigingsplaats van de Leidse biotechnologische bedrijven, heeft de universiteit grond in eigendom. Bovendien is er al een viaduct onder de rijks weg. In dit geval is overleg met de gemeente Oegstgeest nodig, die bereid moet zijn het bestemmings plan daar te wijzigen. En er zal een samenwerkingsverband moeten worden opgericht tussen Leiden en Oegstgeest. Duidelijkheid over welke rich ting de biotechnologische bedrij ven opgaan zal er binnen afzienba re tijd wel zijn Wethouder Fase be loofde gisteravond namelijk haast achter de plannen te zetten. Het ge vaar is anders dat bedrijven Leiden niet als vestigingsplaats zullen kie- LEIDEN - Het Luxortheater aan de Stationsweg heeft te kampen met grote lekkages. Bij nadere in spectie van het dak is gebleken dat de loodrand die langs de dakbe dekking hoort te zitten, er was af gerukt. De polite vermoedt dat de ze 25 meter lange loodstrip al eer der is weggehaald. .heirii chrispijn r I rriil nrrf jtp1 Wordt vervolgd op de sleutelpagina. Rubriek Meubelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3