Het leven aan de andere kant van het ijs Weer vrijwilligers gezocht voor onderhoud landschap in streek Bewoners Warmondse Sweilandpolder: alleen, maar niet eenzaam Buurthuis ziet verhuizing naar school als begin van het einde PAGINA 2 DONDERDAG 17 JANUARI 1985 Voor de derde achtereenvolgende keer wordt in de duin- en de bol lenstreek een Landschaps- verzorgende dag gehouden. Met hulp van vrijwilligers zullen het landgoed Ooster geest in Warmond, het land goed de Keukenhof in Lisse en de tuin bij het Boer- haavehuis in Voorhout een opknapbeurt krijgen. Het gaat om gebieden die in han den zijn van particulieren. Omdat voor deze eigenaren het onder houd van de natuurgebieden te duur wordt hebben de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland en het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) voor zaterdag opnieuw een Land- schapsverzorgende dag georgani seerd. De eerste Landschapsverzorgen- de dag werd gehouden op 13 maart 1982. Eind 1983 was er een tweede dag. Aan beide dagen namen zo'n zeventig vrijwilligers deel. Het doel dat de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer voor die beide dagen voor ogen had, namelijk het werven van vrijwilligers voor re gelmatig onderhoud van natuurge bieden. werd bereikt. Drie groepen met in totaal zo'n dertig vrijwilligers kwamen voort uit die dagen. De 'Essenhakhout- groep' die elke veertien dagen op de Keukenhof aan het werk is, de groep 'De Horsten' die landgoed Oostergeest onder haar hoede neemt en de groep die tuin bij het Boerhaavehuis verzorgt. Zaterdag wordt op het landgoed Oostergeest bosonderhoud ver richt, zoals het uitdunnen van het bos en het snoeien van linden. In de Keukenhof zullen essen en el zen geknot worden. In de Boer- haavetuin worden ondermeer vruchtbomen gesnoeid en zal een historische lindenlaan worden op- geknaDt. Het iepenhakbos, waarvan vroe ger het hout per kavel werd gehakt en verkocht heeft de laatste jaren nogal te lijden gehad van de iep ziekte. Deze schimmel is er de oor zaak van dat een tiental tale iepen bij het parochiehuis in Voorhout moest worden gekapt. Er staat nog wel een geweldige bruine beuk. Die is uniek voor de kuststreek omdat beuken slecht bestand zijn tegen de zeewind. De hoogstam-fruitbomen die in de boomgaard staan by het ge boortehuis van de medicus Boer- haave, worden een zeldzaam ver schijnsel in het land. Dat komt om dat dergelijke bomen voor fruitte lers niet rendïbel meer zijn. Ze zijn er nog wel bij het Boerhaavehuis, maar ze moeten regelmatig worden gesnoeid. De Stichting Natuur- en Land schapsbeheer wil op de Land- schapsverzorgende dag mensen la ten kennismaken met de natuur en het landschap in de eigen omge ving en ze daarnaast actief te laten meewerken aan het behoud daar- DONDERDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat. 'Swingin Volkenkunde', door Ted Easton, 19.30-22.30 Deelnemers voor de dag kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek, telefoon: 02521- 19110, toestel 277 (mevrouw E. van Rede). Boerderij de Eenzaamheid aan de overkant van de Zijl De bewoners zijn maar wat blij met dit weer: "Het is Boerenzoon R. van Schie trekt de melktank over de Warmondse Zijp, een zijsloot van de Zijl, vlakbij de Kaag. nu net alsof we aan de weg zitten". (foto's Holvast) Buurvrouw Van Dongen staat bij de boerderij en kijkt toe, samen met de hond. WARMOND - Het hele jaar moeten ze de Zijp overvaren om hun huis te bereiken, nu lopen ze lekker over het ijs. Toch zijn de bewoners van de Warmondse Sweilandpolder niet echt gewonnen voor de vrieskou. De hele vorige week moest boer Van Schie twee maal per dag met een ijshaak een geul hakken voor zijn roeiboot. Het ijs kon toen de 500 kilo zware melktank nog niet dragen. en het regent, dan heb ik er wel krijgen over riool en gas. Vooral eens genoeg van". het aanleggen van een gasleiding is Dat het buiten het watersportsei- volgens haar ontzettend duur. Rio- zoen "rustig is, zal hij overigens lering zou er wel eens kunnen ko- geen moment ontkennen. In najaar men, is haar inschatting. Maar dan en winter ziet Van Schie vaak al- zou die aan de andere kant van de leen maar mensen als de postbode, Zijp blijven steken, by de pont- groenteboer, bakker, melkboer en baas. Zondag kwam een einde aan de zware arbeid, die dagelijks zo'n half uur in beslag nam. Het ys was stevig en Van Schie legde planken over het ijs. "Je komt dan veilig en zonder glijden aan de overkant", aldus R. van Schie, zoon van boer C. van Schie. Zijn buurvrouw, mevrouw G. van Dongen (65), denkt daar iets anders over. Toen zij maandag wil de oversteken, had ze grote behoef te aan een beetje hulp. En ze riep pontbaas A. van Schie. De man, die vorige week maandag laatst mens zijn huisje Zyldijk naar haar toe. Hij gaf haar een arm en samen stapten zij over het ijs. Vlak voordat de veerman bij de kant was, zakte hij echter een halve meter weg in het ijskou de water. Soms denkt boer Van Schie dat de mensen dat soort dingen voor voelen. "Ze zien op tegen het ijs en blijven het liefst weg", aldus R. van Schie, zoon van boer C. van Schie. Ook mevrouw Van Dongen heeft enkele, wat oudere, kennissen die niets voor ijs voelen. Net zoals ze ook kennissen heeft die bang zijn voor de roeiboot, of die niet graag op koude of bevroren vlonders zit- Dat is haar wel duidelijk gewor- den tijdens gesprekken met de ge meentebestuurders van Warmond. ten. kruidenier. En dan nog afstand. Zo stopt de postbode de post in bussen aan de overkant van de Zijp, vlakbij het huis van de pontbaas. De bakker (uit War- Het zouden hóór bestuurders i mond) komt daarentegen aan huis. ten zijn, ware het niet dat de vrouw Drie maal per week steekt hij de die in Alkemade ter kerke gaat, overzette, liep vanaf sloot over, leent een fiets en be- zich nooit Warmondse heeft ge- het einde van de zorgt het brood. voeld. Als zij een regionale krant Ook de groenteboer (uit Kaag- onder ogen krijgt, zoeken haar dorp) komt aan huis. Hij neemt ogen zelden naar de berichten uit echter niet al zijn handel mee: wan- de gemeente aan de andere kant neer de Sweilanders iets hebben van De Kaag. Het weerbericht besteld, gaat hij dat halen bij de daarentegen bestudeert ze goed. parkeerplaats aan de Zyldijk. De kruidenier (uit Oud Ade) tenslotte Evenals de famüie Van" Schie neemt maandag de bestelling op, van boerdery de Eenzaamheid, aan die hij woensdag aflevert. de overkant van de zijl. -Als het "De voorzieningen zyn veel be- gaat dooien kan het eens heel ter dan m de stad", zegt de vrouw, f-.,;- „„.jpn» van Pad onooph Schie. "Vooral'als het 's nachts nog pad begint bu boer Vim Schie, een beetje blijft vriezen. Dan moe- looptviade starttoren en haar huis ten we soms wel een half uur hak. naar de buurman de laatste in het ke zagen en schommelen met de rude van drie. Het zinnetje over de boot voordat we aan de overkant goede voorzieningen heeft zq vaak zijn» Van haar mag het dan ook Waaggebouw - The Leo Cuypers Brull- band, 21-1.30 uur. The Duke - Eddie Oxford Wild Cats, 21.30-1.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Paris, Texas', van Wim Wenders, 19.30 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Drama della gelosia' van Ettore Scola, 20 en 22.15 uur. Visser 't Hoofdschool - Antonie Duyck- laan, ruilavond I.V. Philatelica, 19.30 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den 'After the Fall', 22.15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, film 'The Blues Brohters', 20 uur. Zware val VOORSCHOTEN - Een 33-jarige vrouw uit Leiden is met schedellet sel opgenomen in het AZL, nadat ze in een manege aan de Voorscho- tense Veurseweg van haar paard was gevallen. Het ongeluk gebeur de gisteravond even over half acht Het paard is waarschijnlijk ergens van geschrokken, waarna het een onverwachte beweging maakte. Spoorbomen weigeren VOORSCHOTEN - De bomen van de spoorwegovergang aan de Voor- schotense Papelaan hebben van morgen vijf kwartier dienst gewei gerd. Tussen zes uur en kwart over zeven bleven de spoorbomen, waarschijnlijk vanwege de vorst, telkens halverwege hangen. Onbewaakt bleef de spoorweg overgang echter maar kort: de Voorschotense politiespeelde praktisch de hele tijd voor spoor wegwachter. Uiteindelijk wisten de NS het euvel te verhopen. Er deden zich geen ongelukken voor. De enkele automobilist die het punt rond dat vroege tijdstip passeerde deed voorzichtig aan en ook de treinen reden langzaam. Ijs op Leede verraderlijk WARMOND - De Warmondse Leede is volgens de rijkspolitie te water gevaarlijk voor schaatsers. Gisteren zijn er al vier tot vijf schaatsers door het ys gezakt, zo weet de politieman. Vooral het deel vanaf de spoorbrug tot aan de Kaag is erg verraderlijk. De politie weet niet precies waar aan dat ligt Een vermoeden heeft ze wel: waarschijnlijk komt er on der het ijs bij de Leede stromend water vanaf zandwinningsput 't Joppe. Er bestaat namelijk een open verbinding tussen 't Joppe en de Leede. Omdat het water in de zandwinningsput een paar graden warmer is en met het koudere wa ter circuleert kan dat, zo zegt een woordvoerder. Daarnaast is de sneeuw op het ijs er de oorzaak van dat het ijs "heel wat ly kt, maar niks is", aldus de politie. Veiliger is het schaatsen aan de overkant van de Kaag. Daar gaat de ijsvereniging zelfs met een auto, Andere oudjes kwamen daaren tegen juist poolshoogte nemen tij dens de koude dagen. Zo stapte on langs een zeventig jaar oude dame over het ijs. Van Dongen: "Het is de sensatie, denk ik". Echt geïso leerd voelen de bewoners zich in ieder geval niet. Van Schie "Al leen als er windkracht negen staat Us levert kampioenen op LEIDERDORP/ZOETERWOUDE Op de Leiderdorpse ijsbaan zijn gisteren korte baan-wedstrijden gehouden. Gestreden werd om de 'in memorie De Lange-beker'. Bij de meisjes eindigde Karin MonfÜ als eerste. Gevolgd door Marion Borst. Derde en vierde werden res pectievelijk Brenda Rotmensen en Nancy v.d. Horst. Bij de jongens eindigde Patrick Karregat als eerste. Robert Karre- gat werd tweede, Barrie Rotmen sen derde en Jasper Vermeulen vierde. Peter van de Velde uit Zoeterwou- de heeft gisteren in Nieuw-Lekker- land een shorttrack-wedstrijd op natuurijs gewonnen. Het was voor de eerste keer dat shorttrack- schaatsers in ons land op natuurys tegen elkaar reden. De strijd in Nieuw-Lekkerland trok veel be langstelling. De jonge Van de Velde versloeg in de finale, die over 800 meter werd verreden, Menno Boelsma (Nootdorp), Cees Boer (Woubrug- ge) en de Australiër Danny Kah. Charles Veldhoven uit Oegstgeest werd in de halve finale uitgescha keld. De ploegenprijs ging naar de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL). moeten uitspreken. Immers, zij krijgt maar al te vaak naar haar hoofd geslingerd dat zij gek is om zo afgelegen te gaan wonen. Verzorgingsflat Ook haar kinderen maken zich wel eens zorgen. Moet ma niet naar een verzorgingsflat? Ma vindt van niet: "zolang ik vitaal ben blijf ik hier wonen", zegt ze fier. Om voor zichtig te vervolgen met: "maar als ik achteruit ga, kan ik het hier mis schien toch niet volhouden". Ze zal de sfeer in de polder mis sen. Die is namelijk fantastisch. De bewoners uit Sweilandpolder, to- taan de Botermolen en ook Zwan- burgers Van Schie, aan de over kant van de Zijl, vormen samen een hechte gemeenschap. "We hel pen elkaar en bezoeken eikaars verjaardagen", aldus dame Van Dongen. Om direct te verklaren dat men "niet op eikaars lip zit". Dan zou ze ook niet tot rust kun nen komen. Terwijl ze daar juist zo'n behoefte aan heeft. "Het klinkt oubollig, maar we zijn hier gaan wonen, omdat we wel eens rust wilden hebben, na een druk le ven". En tevreden kijkt ze uit over de immense polders achter het huis. Polders vol zwanen, reigers, ijsvogels en sperwers. Toen me vrouw Van Dongen laatst een potje kookte vloog zo'n sperwer zelfs te gen het keukenraam. De Sweilandse mevrouw Van Dongen op de steiger voor starttoren De Kaag. Op de achtergrond haar huisje. "We zijn hier gaan wonen omdat we wel eens rust wilden hebben na een druk leven". nog wel een tijdje vriezen. "Je hebt nou net het idee alsof je aan de weg zit", lacht ze. schuiver, de plas op. Overigens zijn de 'ongelukkigen' die gisteren door het ijs zakten alle maal weer veilig uit het water ge klauterd. Volksdansinstuif Leiderdorpers kunnen aan staande vrijdag de benen strek ken in de Muzenhof (Gordijnsin gel), waar vanaf kwart over acht 's avonds een volksdansinstuif wordt gehouden. Zowel beginners als gevorderden kunnen er aan hun trekken komen. De leiding is in handen van Ella Schinkel en Ellen Dekker. Toegang 3,50. Kinderfilm De bekende Bommel-film 'Als je begrijpt wat ik bedoel' wordt aan staande zondagmiddag gedraaid in gebouw Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. Jong en oud is wel kom om de avonturen van heer Bommel en Tom Poes te bekijken. Aanvang één uur; toegang een rijksdaalder. Milly Scott vast. Onderwerpen zijn on der meer glas, stenen en dozen. Favoriete kleuren zijn grijs- en wittinten. De tentoonstelling is tot 27 februari te zien, elke werk dag tussen acht en vijf uur. Cursussen K&O Leiderdorp begint de laat ste weken van deze maand met een groot aantal nieuwe cursus sen. Een greep uit het creatieve aanbod: teken-, aquarelleer- en schildercursussen, droogbloe men, brooddeegfiguren maken, haken, breien, kleding maken, creatief koken, binnenhuisarchi tectuur, tuinaanleg en tuinonder houd. Meer op kennis gericht zijn cursussen als computergebruik, pech onderweg, boekbinden, volksdansen, grammatica, frans, Italiaans, spaans, yoga. Voor na dere inlichtingen is het K&O-bu- reau aan de Splinterlaan 91 in Leiderdorp op werkdagen ge opend van half tien tot half twaalf. Het telefoonnummer: 411732. VOORSCHOTEN - Bestuursleden van het Voorschotense buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest zijn bang dat de gemeente hun instel ling wil opdoeken. Dit werd gister avond duidelijk tijdens een alge mene ledenvergadering. Van tevoren leek het een zonnige bijeenkomst te worden. Immers, de gemeente wil de nabijgelegen Bisschop Bekkerskleuterschool in gebruik geven als huisvesting. Twee uur voor de vergadering kwam echter een "schunnige brief' binnen van de gemeente. Volgens bestuurslid mevrouw Van der Peet staat erin dat de ge meente het noodgebouw aan de Douw van der Kraplaan tegen de grond kan gooien wanneer ze daar zin in heeft. Het buurthuis moet dan zelf voor vervangende huisves ting zorgen. "Nou, dat kan natuur lijk niet", zegt het bestuurslid. "We verhuizen dan ook pas wanneer die brief flink is omgegooid". Zo wil ze de garantie krijgen dat er voor vervangende ruimte wordt gezorgd wanneer de noodschool tegen de vlakte gaat. Daarnaast verzet ze zich stevig tegen het idee van de gemeente om het huidige buurthuis, een keet aan de Sixlaan, vóór 1 september te slopen. Het ge volg van deze ingreep zou zijn dat óf zes cursussen worden opge doekt óf een streep wordt gezet door de dagelijkse jeugdopvang. Zo ver wil ze het echter niet laten komen. "Als de gemeente het roer niet omgooit, komt er een landelij ke actie", aldus Van der Peet. "Wij pikken dit niet. Men heeft nooit eens moeite gedaan om ons te hel pen. Toen we vyf jaar geleden be gonnen zei de gemeente: als jullie jezelf hebben bewezen, kunnen jullie over twee jaar een echt buurt huis krijgen. Nou, inmiddels heb ben we 270 betalende leden en zit ten we nog steeds in een keet, na dat vorig jaar ons lokaal in de Rob- bedoesschool afbrandde". Het buurthuis geeft echter de hoop nog niet opgegeven. Het be stuur heeft de Rotterdamse stich ting Ruimte gevraagd een plan te maken voor een permanent buurt huis, op het grasveld tussen de Ba ron Schimmelpenninck van den Oyelaan en Douw van der Krap laan. Binnen enkele weken moet het plan klaar zijn, zodat begin fe bruari de raadscommissie voor welzijn zich erover kan uitspreken. Wethouder Marselis en betrokken ambtenaren waren vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Gas en dooi De bekende zangeres Milly Scott komt zondag naar War mond. Ze zingt vanaf drie uur in de Jazz Sociëteit aan de Dorps straat 5. Milly Scott wordt bege leid door Jack Redler's Rhythm De Sweilandpol- c,ub raet F,iP Willemse, Hans van der heeft echter ook schaduwkan Rie'. Han Meijer, Jaap Redelaar ten, zo beseft ze. Rioleringen en en Jan Opgenhaeffen. gasleidingen ontbreken er. Het ge- o 11 volg: de bewoners gebruiken het ötllleveilS dure propaangas en hebben stuk jn het Leiderdorpse gemeente- voor stuk een beerput, die vooral huis zijn momenteel stillevens te in de winter voor problemen zorgt. zjen van Adriaan van de Koppel. Mevrouw Van Schie betwijfelt In zijn werken legt Van de Koppel echter of ze ooit de beschikking zal "hct ontdekken van het schilde- LEIDSCH rÖ. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geen administra incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging. abonnementsgelden op giro Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1 ,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: M. Hoenson-de Graaft regio Leiden P. C. Rosier (radio, televisie, Kunst) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d, Post (plv) W. F J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2