LEIDSCH DAGBLAD Personeel bezet werf Lange files door sneeuw TCA zwendelde hulpgelden Mitterrand onverwacht naar Nieuw-Caledonië met CARAVAN* CAMPING RAI 1985 Voor een tientje véél wijzer Weer gas- explosie Treinenloop volgens het boekje Premier van Chitia nodigt Lubbers uit Rijk weigert ADM boedelkrediet Rijk koopt unieke foto verzameling Order defensie naar Westduitse firma's? Sperzieboontjes komen uit Ethiopië Eerste dode LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37604 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. oe colofon In Brussel BRUSSEL (ANP/AP) - In Brussel hebben zich vanmorgen opnieuw gasexplosies voorgedaan. Twee woningen werden verwoest en een derde raakte in brand. Drie men sen worden vermist en acht ande ren raakten gewond. Daarvan zijn er twee ernstig aan toe. De ontploffingen deden zich vanochtend voor in de voorstad Vorst in twee tegenover elkaar lig gende woningen. Omstreeks 09.00 uur explodeerde een derde huis in dezelfde straat. De bewoners van de gehele wijk werden geëva cueerd omdat het gevaar voor meer explosies groot werd geacht. Ze werden voorlopig onderge bracht in een sport- en recreatie centrum. De gas- en elektriciteits toevoer naar de wijk is volledig af gesloten. De brandweer boorde ga ten in de bevroren grond om te voorkomen dat zich uit lekkende gasleidingen nieuwe ondergrondse gasbellen zouden vormen. Een brandweerwagen werd door de tweede explosie, die kort na de eer ste plaatsvond, vrijwel vernield. Gisteren had zich al een gasex- plosie voorgedaan in Evere, ook een van de negentien Brusselse ge meenten. Die ontploffing kostte het leven aan twee mensen, terwijl er vijf verwondingen opliepen. UTRECHT (GPD/ANP) - Het wegverkeer had vanochtend tus sen acht en tien uur te kampen met aanzienlijke vertraging door de nieuw gevallen sneeuw. Er ont stonden 25 files met een gezamen lijke lengte van 150 kilometer. Vooral rondom Amsterdam, Rot terdam en Den Haag was het druk, zo meldde een woordvoerder van de politieverkeerscentrale in Drie bergen. Volgens de zegsman heb ben zich nagenoeg geen ernstige ongelukken voorgedaan. "Over het algemeen past de automobilist zich goed aan". Ondanks de nieuwe sneeuwval in grote delen van het land, is de treinenloop vanmorgen volgens het boekje van start gegaan. Alle treinen reden in de vroege ochtend op tijd. NS verwachten ook in de loop van de dag weinig problemen. „Een beetje sneeuw kunnen we wel hebben, het is niet extreem koud en het waait niet, zodat we geen last hebben van stuif sneeuw", aldus NS-voorlichter Van der Linden. De maatregelen die de Spoorwe gen aan het begin van de vorst- en sneeuwperiode hebben genomen om extra vertragingen in de trei nenloop te voorkomen, blijven tot en met maandag van kracht. Zo wordt op het traject Utrecht-Hil- versum een halfuursdienst gere den (in plaats van om het kwartier) en het splitsen en combineren van de lange Intercity-treinen (Rand stad naar het Noorden en Oosten) blijft nog achterwege. De Intercity- dienst Amsterdam-Brussel is van daag hersteld. BEIJNG (GPD) De Chinese pre mier Zhao Ziyang heeft zijn Neder landse ambtgenoot Lubbers uitge nodigd voor een officieel bezoek aan China. Premier Zhao deed de ze uitnodiging tijdens een gesprek met minister van buitenlandse za ken Van den Broek, die deze week de gast is van de Chinese regering. Van^"*! Broek zei van zijn kant dat Zhao welkom is in Nederland wanneer hij de volgende keer naar Europa komt, waarop de Chinese premier voorzichtig positief rea geerde. In het gesprek, dat ongeveer een uur duurde, zei Zhao verder dat China verheugd is over het herstel van de relaties met Nederland en sprak hij de hoop uit dat dit „onge hinderd" verder zou gaan. Dat was een duidelijke verwijzing naar de mate van betrokkenheid van de Nederlandse marine met de afleve ring van de twee onderzeeboten aan Taiwan. De Chinese waardig heid staat daarbij op het spel, aldus Zhao. Minister Van den Broek ant woordde dat Nederland alle begrip heeft voor de Chinese gevoelighe den en dat de regering vastbeslo ten is om risico's te vermijden. In het onderhoud werd nog eens dui delijk hoe groot belang China hecht aan goede relaties met West- Europa, inclusief Nederland. Chi na wil dat de Westeuropese landen een grotere rol spelen bij de mo dernisering van de economie. l7'/m22 januari Amsterdam Dagelijks: 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag10-17 uur. biljetten bij NS-stations Reddingsactie voor vast gevroren vogels DEVENTER (ANP) - In Deventer is een grootscheepse actie van Rijkswaterstaat, politie, brand weer en dierenbescherming op gang gekomen om vastgevroren vogels langs de IJsseloever te red den. Tot nu toe zijn al ruim 600 meerkoeten, futen, reigers en an dere vogels uit het ijs gehaald en overgebracht naar het asiel in De venter, dat een vleugel voor de op vang van deze dieren ter beschik king heeft gesteld. Een woordvoerder van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels kon niet zeggen of het ook op andere plaatsen in Nederland tot dergelijke georgani seerde acties was gekomen. Wél kon hij zeggen dat op dit moment in het hele land elke dag tientallen vogels bij asiels binnen gebracht worden. Aanhoudend koud Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van min 7 tot min 12 graden. Middagtempera- tuur ongeveer min 4 graden. Matige oostenwind. 18 januari 1985 Zon op: 08.38 uur, zon onder: 17.03 uur Maan op: 06.50 uur, maan onder: 13.58 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 00.54 en 13.09 uur, laagwater om 09.01 en 21.18 uur. AMSTERDAM (GPD) - Ongeveer 25 kaderleden van het FNV hebben vanochtend de Amsterdamse scheepsrepara- tiewerf ADM bezet. Nauwelijks twee uur later verklaarde een overgrote meerderheid van de 880 werknemers zich bereid die bezetting voor onbepaalde tijd voort te zetten. De Amsterdamse reparatiewerf ADM lag er vanochtend verlaten bij. De hekken waren getooid met spandoeken waarop het woord bezet prijkte. (foto ANP) De actie kwam nadat gisteravond bekend werd dat het ministerie van economische zaken geen boe delkrediet wilde verlenen, waarop ook de gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland hun steun introkken. Voor bewind voerder mr. D. Grosheide bleef er niets anders over dan aan te kondi gen vandaag het faillissement te zullen aanvragen. Het boedelkrediet van 4,5 mil joen gulden was nodig om de lonen te kunnen betalen en lopende ver plichtingen te kunnen nakomen. Nu het krediet er niet komt, is het personeel 'witheet', zij zijn het 'spuugzat' en 'vinden het meer dan welletjes', zei or-secretaris R. Phi lip vanochtend. "Vanmiddag wordt er opnieuw vergaderd en het is niet uitgesloten dat het bijltje er bij neer wordt gegooid". De 25 kaderleden van het FNV begonnen vanmorgen de bezetting door op alle uitgaande punten van de Amsterdamse werf te posten. Telefoon en telex werden bewaakt. Op een personeelsbijeenkomst in de kantine werd vervolgens het ac tieplan van de bonden voorgelegd. Vandaag nog, zo is de eis, moeten rijk, provincie, gemeenten en ban ken om de tafel gaan zitten om als nog te zorgen voor geld om de ko mende twee weken te kunnen overbruggen. Die veertien dagen zijn volgens Rob Philip van de on dernemingsraad nodig om alsnog met alle betrokkenen de verschil lende varianten voor het voortbe staan van de werf door te 1 kunnen zetten. Maar geen van die voorstellen is onderbouwd". De ondergang van de ADM zou betekenen dat Amsterdam geen enkele werf meer heeft waar zee schepen gebouwd of gerepareerd kunnen worden. Doodgestoken bij ruzie over drugs AMSTERDAM (ANP) - Een 32-jari- ge Amsterdammer is gisteravond overleden aan de gevolgen van een messteek in de borst. Hij kreeg eer der op de avond in de omgeving van Ganzenhoef (Bijlmermeer) ru zie met twee mannen over een drugshandel. Een van die mannen trok een mes en stak de man. Van het tweetal is er inmiddels een aangehouden. Zijn mededader is nog voortvluchtig. Het gebruik van antibioti ca kan worden beperkt. Bejaarden worden onno dig dupe van infecties. PAGINA 11 Advocaten kunnen con tract krijgen van de over heid voor verlenen rechts hulp. PAGINA 5 VN rapporteert dat drug gebruik onrustbarend stijgt. PAGINA 7 Kritiek van ambtenaren bonden op jeugdwerkplan. PAGINA 9 Us op de hele elfsteden- route is slecht. PAGINA 13 Samenvoeging met het Leids Prentenkabinet? (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het rijk heeft de om vangrijke fotoverzameling van de Amsterdamse advocaat mr. L. Hartkamp gekocht. Het gaat daar bij om één van de vermaardste col lecties ter wereld. De foto's dreig den naar een Milaans museum te vertrekken en al maanden werd er druk uitgevoerd op het ministerie van wvc om de collectie voor Ne derland te behouden. Met de aan koop is een bedrag van enkele mil joenen guldens gemoeid, aldus een woordvoerder van het ministerie. Samenvoeging van Hartkamps verzameling met die van het Leids Prentenkabinet behoort nu tot de mogelijkheden. Hijzelf voelt daar ook het meeste voor. Ingeborg Leijerzapf van het Prentenkabinet maakt zich daar ook al enige maan den sterk voor. Op haar initiatief heeft de univer siteit destijds een brief naar minis ter Brinkman (wvc) gestuurd, waarin dat werd gesuggereerd. Die briefwisseling heeft niet tot ver dere contacten geleid, maar vol gens Leijerzapf zou dat nu alsnog en concreter kunnen gaan gebeu ren. Vraag is dan overigens wel waar de gecombineerde verzame ling moet worden ondergebracht, de ruimte van het Prentenkabinet is te klein. "Zelf zou ik het natuur lijk het leukst vinden als de twee verzamelingen ergens in Leiden worden ondergebracht". Grootste concurrent is dan Haar lem, waar al plannen bestaan voor oprichting van een fotomuseum. "Ik heb het gevoel dat Haarlem de beste mogelijkheden biedt", zegt Hartkamp ook zelf. Meer dan Am sterdam dat ook in de markt is voor een fotomuseum. Minister Brinkman zal morgen bij de opening van een foto—ten toonstelling in Rotterdam nadere mededelingen doen over de aan koop. Leijerzapf: "Daarom kan ik er nu nog niet zoveel over zeggen. Na morgen weten we wat de conse quenties zijn en mogelijk actie on dernemen". Philip: "We hebben zelf een heel goed onderbouwd plan dat uitgaat van alle 880 ADM'ers. Niemand heeft dat plan met argumenten kunnen aanvallen of onderuit kun nen halen. Van Aardenne noemt cijfers als 250 en Heerma 480 werk nemers om een werf mee voort te PARIJS (GPD) - President Mitter rand van Frankrijk is vanochtend onverwacht naar Nieuw-Caledoniè vertrokken, waar hij ter plaatse de inspanningen van regeringsafge zant Edgard Pisani wil ondersteu nen. De president onthulde zijn reisplan gisteravond tijdens een te levisie-interview van meer dan een uur, waarin hij antwoord gaf op vragen over Frankrijks binnen landse problemen. LOS ANGELES/DEN HAAG (GPD/AP) De Nederlandse justi tie heeft geen klachten binnenge kregen over mogelijke zwendel met hulpgelden voor Ethiopië in gezameld door de International Christian Aid (ICA). In de Verenig de Staten is de organisatie beschul digd van fraude. De ICA, die in ons land onder de naam Internationaal Christelijk Steunfonds werkt, heeft met acties zeven miljoen gulden opgehaald. Hulpverleners in Ethiopië hebben verklaard nauwelijks hulpgoede ren van ICA te hebben ontvangen. Joe Bass, directeur van ICA, be schuldigt de Amerikaanse media ervan een 'heksenjacht' op zijn or ganisatie te houden. De New York Times onthulde vorige week dat er geen enkel bewijs was dat er daad werkelijk geld van de organisatie in Ethiopië terecht was gekomen. Bass ontkent dit. Hoewel ICA beweert dat een la ding van 25 ton voedsel naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba is verscheept, ontkent de over koepelende christelijke hulporga nisatie CRDA in Ethiopië ook maar iets te hebben ontvangen. Baas beweert dat het in de pijp leiding zit. 'Het ligt vast in de ha ven. Dat voedsel is verscheept.' De Times meldde verder dat ook de organisatie Artsen zonder Gren zen ontkent ook maar een cent van ICA te hebben ontvangen, hoewel ICA volhoudt geld naar de Franse organisatie te hebben overge maakt. Een in Ethiopië werkzame Nederlandse chauffeur verklaarde door ICA te zijn benaderd om grote stickers op zijn vrachtauto te laten plakken en deze daarna te laten fo tograferen. Woordvoerder J. Kalf van ICS in Nederland ontkent iedere betrok kenheid. Volgens hem zijn de in de VS uitgebrachte beschuldigingen uitsluitend toegespitst op de beste ding van de in de VS aangeworven fondsen. „Wij in Nederland heb ben daar niets mee te maken. De fondsen die wij hebben verzameld, zijn via Amsterdam direct overge maakt of aangewend voor onmid dellijke hulp naar Ethiopië". DEN HAAG (GPD) - Als het Ne derlandse bedrijfsleven niet op tijd een opdracht voor de levering van apparatuur voor tanks en pantser voertuigen kan uitvoeren, zal het ministerie van defensie die order gunnen aan Westduitse firma's. Dat is de strekking van een ver trouwelijke brief van staatssecreta ris Van Hou welingen (materiële za ken) aan de vaste kamercommissie voor defensie. Het betreft de levering van nachtzichtkijkers voor 485 Leo pard tanks en pantservoertuigen van de Koninklijke Landmacht. Staatssecretaris Van Hou welingen wil dat eind volgend jaar de eerste hankelijke regering serie wordt geleverd. Maar het ziet de aanwezigheid ernaar uit dat de betrokken firma's (Philips en Hollandse Signaal Ap paraten) dat niet halen omdat pas eind 1984 met de eerste proeven is begonnen. Als wordt uitgegaan van het schema van deze firma's, zullen de tanks pas over zes jaar zijn voorzien van de nachtkijkers. Het plan-Pisani, dat een ant woord diende te geven op de onaf- hankelijkheidseisen van de oor spronkelijke bevolking, de kana ken, werd vorige week ernstig in de wielen gereden toen tijdens een vuurgevecht met de gendarmerie een van de leiders van de onafhan kelijkheidsbeweging werd dood geschoten. In het televisie-interview legde president Mitterrand uit dat in het plan-Pisani de onafhankelijkheid van Nieuw-Caledonië wel degelijk ook een voortgezette Franse garan tie inhield jegens de niet-oorspron- kelijke bewoners, die er de meer derheid vormen. „Iedereen die Frans wil blijven, moet dat kun nen", aldus de president. Het plan-Pisani houdt in dat de veiligheid zowel naar binnen als naar buiten in Franse handen blijft, evenals de justitie. Er was twijfel gerezen over de vraag wat er gebeuren wanneer een onaf- in Kanaken de Fransen achteraf van de hand zou wijzen. Vanuit de oppositie werd na het bekend worden van Mitterrands reis naar Nieuw-Caledonië erop ge wezen dat deze reis overbodig zou zijn geweest als de Franse autori teiten al in een eerder stadium krachtiger jegens de Kanaken waren opgetreden. De Franse president herhaalde dat het plan-Pisani in zijn oor spronkelijke vorm blijft bestaan. Een referendum, zoals de Franse grondwet dat toestaat, over het probleem Nieuw-Caledonië achtte Mitterrand niet uitgesloten. op het ogenblik sperzieboontjes westerse valuta kan Ethiopië 1 verkocht die zijn geïmporteerd uit voedsel kopen voor zijn eigen be- Ethiopië. De prijs ligt op ongeveer volking. f 3,50 per half pond. Het lijkt een vreemde zaak: tij dens de in november gehouden ac tie 'Eén voor Afrika' werd steeds gewezen op de voedselschaarste in dat werelddeel. Volgens de berich ten van toen was de nood in Ethio pië het hoogst. Volgens een woordvoerder van het ministerie van ontwikkelings samenwerking is het niet zo vreemd als het lijkt. Ethiopië ver bouwt gedeeltelijk luxe agrarische artikelen voor de export, omdat die Bovendien heeft Ethiopië de ex port nodig om de slechte economi sche situatie in het land wat op te vijzelen. Overigens importeert Ne derland wel meer voedings- en ge notmiddelen uit Ethiopië. Uit cij fers van het CBS blijkt dat in 1983 met die import een bedrag van ruim f 11 miljoen was gemoeid. Witte bonen, sperziebonen en wor telen zijn de grootste importpro- dukten (samen voor f 4,7 miljoen), gevolgd door veevoer (f 4,3 mil joen). Sperzieboontjes uit Ethiopië. Van Houwelingen heeft de Ne derlandse firma's laten weten dat zij tot 1 april de tijd krijgen om zich over deze order te beraden. Als zou blijken dat zij de opdracht niet aan kunnen, dan zal de order worden gegund aan het Westduitse bedrijf Zeiss, zo heeft van Houwelingen de vaste kamercommissie voor de fensie laten weten. Zeiss zou in staat zijn om om de appatuur snel ler te leveren dan de Nederlandse firma's. GIESSEN (AP) - De voorbereiding van Reforger, de winteroefening van de NAVO, heeft in de Bondsre publiek een eerste mensenleven geeist. In de nacht van woensdag op donderdag kwam de bestuurder van een personenauto om het le ven bij een botsing met een tank. Doordat de tank niet verlicht was, zag de 46-jarige bestuurder Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f65,70); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 a gpd) hem waarschijnlijk te laat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1