LEIDSCH DAGBLAD Nieuw plan droogleggen Markerwaard Belgen stellen de plaatsing van kruisraket uit Voor een tientje véél wijzer Schaatsers geven ziekenhuizen handenvol werk van EMK Akkoord over investeringen tussen Nederland en China OPNIEUW AANSLAG OP PAND NAVO Ambtenaren inschakelen Rijk legt beslag op terrein Gezamenlijke bestrijding kinderporno Tsjernenko (73) ziek, top Warschau-pact uitgesteld Wet 'voordeur- delers' gaat binnenkort in LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37602 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Ar*. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 5< 2300 AB Leiden Voor tel rvs. zie cololon LEIDEN - De eerste-hulpposten van ziekenhuizen zijn de afgelopen dagen overstelpt met slachtoffers van schaatsongevallen. In de grote re ziekenhuizen werd van 'een gek kenhuis' gesproken. In het Acade misch Ziekenhuis in Leiden wer den zondag 80 onfortuinlijke schaatsers behandeld in verband met pols- of enkelbreuken. Giste ren waren het er opnieuw 70. Bovendien bleken veel mensen bij het schaatsen snij wonden te hebben opgelopen. In het Amster damse Academisch Medisch Cen trum moesten gewonde schaatsers gisteren in een rij wachten om te worden behandeld. In de meeste gevallen ging het om polsbreuken, enkel- en heupfracturen. In het Academisch Ziekenhuis registreerd. In een aantal zieken- Groningen moesten gisteren 53 huizen werd het opmerkelijk mensen behandeld worden een polsbreuk. Het Sint-Antonius- hove-ziekenhuis op de grens van Den Haag en Leidschendam kreeg zondag en gisteren 60 schaatsonge vallen te verwerken. In de meeste ziekenhuizen werd gezegd dat veel meer „gegipst" is dan in voorgaan de winters. Het grote aantal onge vallen wordt voornamelijk toege schreven aan de slechte kwaliteit van het ijs. In het Rotterdamse Franciscus- gasthuis nabij het recreatiegebied De Rottemeren werden zondag en maandag 35 mensen, vooral vrou wen, met gebroken ledematen ge noemd dat onder de slachtoffers veel 'jonge bejaarden' zaten. Volgens de Groningse chirurg Klasen zijn veel valpartijen te wij ten aan het roekeloze gedrag op het ijs. „Vaak heeft men tien jaar lang niet op de schaats gestaan en dan ineens zie je mensen als een dolle Gratis vet en kaantjes voor vogels DEN HAAG (GPD) - Ongeveer 6500 slagers hebben besloten mensen die daar om vragen gra tis stukken vet en kaantjes te ge ven voor de vogels. Deze slagers doen dit onder het devies: laat de vogels niet in de kou staan, geef hun vet en kanen. De slagers die aan deze actie meedoen zijn te herkennen aan een poster op de winkelruit. Tot nu toe hebben de deelne mende slagers en hun klanten goed gereageerd op deze actie die is opgezet door de Vereni ging van Nederlandse Slagers en de Algemene Slagershond. Er zijn slagers bij die al ongeveer 30 40 kilo aan spek en vet hebben weggegeven het afgelopen week einde. stier te keer gaan. Dat ongenuan ceerde en ongetrainde gedoe van velen moet wel tot ongelukken lei den, zeker wanneer het ijs zo slecht is als nu". Overigens is het op diverse plaat sen ook om een andere reden ge vaarlijk geworden om te schaatsen op natuurijs. In veel wateren zijn de sluizen en stuwen opengetrok ken en draaien gemalen. Daardoor daalt het waterpeil en gaat het wa ter onder het ijs harder stromen. Dat heeft tot gevolg dat het ijs kan gaan scheuren. De rijkspolitie raadt schaatsers dan ook aan om voor zij op pad gaan de politie of de rijkspolitie te water in hun omgeving te bellen om te vragen of het ijs waar zij wil len schaatsen betrouwbaar is. DEN HAAG (GPD) - De beslissing over de eventuele drooglegging van de Markerwaard is in een stroomver snelling gekomen door een nieuw plan van Markerwaard BV. Dat is een groep ondernemers die de Markerwaard wil aanleggen, gebruik makend van de deskundigheid van ambtenaren van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders en de Dienst Zuiderzeewerken. Het zou daarbij gaan om een groot aantal van de 1500 werknemers van de beide diensten. BRUSSEL/WASHINGTON (GPD) De Belgische premier Martens heeft met de Amerikaanse presi dent Reagan overeenstemming be reikt over uitstel van het begin van de plaatsing van 48 kruisraketten in België. Dat betekent dat de plaatsing niet zal beginnen op 15 maart, zoals in het NAVO-schema was voorzien. Formeel is het nog niet zeker dat België tot plaatsing zal overgaan. De Belgische regering zal daar be gin maart over beslissen. Maar al gemeen wordt aangenomen dat het uit christen-democraten en libera len bestaande kabinet Martens in principe tot plaatsing zal besluiten. Martens, die gisteren op het Wit te Huis met president Reagan sprak, zei in Washington dat België nu met de bondgenoten gaat over- Onderzoek naar meineed door ex-topman RSV DEN HAAG (ANP) - De Haagse of ficier van justitie mr. Vermeulen, heeft vandaag een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de voormalige president-commis saris van het RSV-concern, dr. J. de Vries. Hij wordt verdacht van meineed tegenover de parlemen taire enquêtecommissie. De officier baseert zijn verden king op de verklaringen die De Vries op 16 oktober vorig jaar te genover de commissie heeft afge legd en de conclusie die de com missie daaruit heeft getrokken. De president-commissaris ging toen onder meer in op vragen over onkostenvergoedingen voor vliegreizen en huispersoneel in de jaren tussen 1976 en 1981. Mogelijk sneeuw graden, middagtemperatuur ongeveer min drie graden. Matièe, aan de kust krachtige oostelijke wind. 16 januari 1985 Zon op: 08.40 uur, onder: 17.00 uur. Maan op: 04.07 uur, onder: 12.50 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.35 en 23.28 uur, iaagwater 06.12 en leggen over het begin en het einde van een nieuw plaatsingschema. Dat einde zal volgens de premier overigens geen problemen opleve ren, want als tot plaatsing wordt besloten, zullen de laatste raketten in 1987 worden geplaatst, zoals ook in het oorspronkelijke schema was BRUSSEL (AP) - Bij een aan slag met een in een auto verbor gen bom op een NAVO-pand in Brussel zijn vannacht twee be wakers licht gewond geraakt. De extreem-linkse organisatie CCC (Strijdende Communistische Cellen) stelde zich enkele mi ten na de explosie, in een tele foontje met de krant Le Soir, voor de actie verantwoordelijk. Het gebouw, waarin een so ciaal centrum voor Amerikaanse militairen is gevestigd, werd zwaar beschadigd. Tot honderd meter in de omtrek sneuvelden de ruiten. Het gebouw ligt op een kilometer afstand van het NA- VO-hoofdkwartier aan de ooste lijke rand van Brussel, (foto b Martens' eigen christen-demo cratische CVP heeft herhaaldelijk gepleit voor uitstel van de plaat singsbeslissing in afwachting van de onderhandelingen die tussen de Amerikanen en Russen in Genève op gang komen. Een belangrijke rol speelt dat voor 8 december van dit jaar alge mene verkiezingen in België zijn voorzien. De CVP wil de plaatsing tot na die verkiezingen uitstellen. De liberalen willen daar echter niets van weten, omdat zij vrezen dat de socialisten die stembus strijd zullen winnen en zo in de re gering komen. Van plaatsing kan dan helemaal geen sprake meer zijn. Kamer gevraagd om koudetoeslag UTRECHT (ANP) - Het comité Vrouwen in de bijstand' dringt in een brief aan de Tweede Kamer aan op een „koudetoeslag" in ver band met de hoge stookkosten voor de laagstbetaalden in ons land. „Een grote groep mensen is door de aanhoudende extreme kou terecht gekomen in een schrijnen de situatie", aldus de bijstands- Verder wil het comité dat men sen bij wie het gas is afgesloten weer worden aangesloten en dat regelingen worden getroffen voor het opschorten van betalingen. Het idee is dat de staat deelneemt in de stichting Markerwaard BV zonder daarvoor meteen veel geld te hoeven investeren. Het rijk ver krijgt een steeds groter aandeel door de lonen te betalen van de ambtenaren. Als de rijksdiensten nu worden opgeheven, is het rijk evengoed veel geld kwijt aan de uitbetaling van wachtgelden en uitkeringen. Volgens voorzitter Schilder van Markerwaard BV is deze vorm ge kozen omdat een puur particulier initiatief niet haalbaar lijkt en in poldering alleen op kosten van de staat evenmin. Als dit plan wordt aangepakt, hoeft de staat geen ex tra geld voor de inpoldering be schikbaar te stellen. Dat is een voorwaarde van het kabinet. bij een particulier initiatief geen zeggenschap meer heeft over de grond. Doordat de staat in de loop van de uitvoering van het project grootaandeelhouder wordt, kan het rijk ook de bestemming van de gronden bepalen, aldus Schilder. Afhankelijk van de bestemming denken de in Markerwaard BV ver zamelde ondernemers er toch een bedrag van ongeveer 250 miljoen gulden aan over te houden. De to tale kosten van de inpoldering, die 41.000 hectaren nieuw land zou moeten opleveren, bedragen 1,5 miljard gulden. In de marge van de minister raadsvergaderingen is al over het plan gesproken. Het idee van Mar kerwaard BV zal worden gelegd naast andere alternatieven die mo menteel op het ministerie van ver keer en waterstaat worden uitge werkt. Voorzitter Schilder van Markerwaard BV zegt de indruk te hebben dat zijn plan de regerings beslissing over de aanleg van de polder aanzienlijk zal vergemakke lijken. "Nog een week vorst dan moet het kunnen". PAGINA 9 Het plan om een energie opslagbekken te maken in het IJsselmeer wordt der uitgewerkt. PAGINA 5 Het FNV leed opnieuw le denverlies, maar het wordt minder. PAGINA 12 De hardnekkige bouwdrift van een ex-monnik. PAGINA 14 ROTTERDAM (ANP) - Landsad vocaat mr. Van Voren-Wubs heeft beslag laten leggen op het voorma lige, ernstig verontreinigde EMK- terrein in Krimpen aan den IJssel. Het rijk wil daarmee voorkomen dat eigenaar Stormvogel Vastgoed het terrein verkoopt, zodat de sane- ringskosten niet meer op de eige naar kunnen worden verhaald. Volgens een woordvoerder van Rijnmond is het voor het eerst dat beslag wordt gelegd op een ver vuild terrein. Dat is mogelijk ge worden door de twee jaar oude in- terimwet bodemsanering. Een werkgroep van plaatselijke en re gionale overheden constateerde in 1981 - een jaar na de opheffing van de EMK in Krimpen dat toen naar Moerdijk verhuisde om deel te ne men in Uniser - dat het terrein tot een diepte van twintig meter zwaar verontreinigd was met chemisch afval. De kosten voor de afgraving van het EMK-terrein werden geraamd op driekwart miljard gulden. De overheid vond dat te duur en be sloot eerst de bovengrondse opslag zoals tanks en dergelijke te verwij deren en vervolgens het terrein te isoleren. De sanering van de bo vengrondse opslag kwam eind vo rig jaar gereed. Drieduizend ton chemisch afval werd uit de tanks gepompt. De kosten van de hele operatie bedroegen vijf miljoen gulden. Stormpolder Vastgoed werd des tijds opgericht om de oorspronke lijke eigenaar, die zijn grond jaren lang aan de EMK verhuurde, te vrijwaren van eventuele schade claims. DEN HAAG (GPD) - Amerikaan se politiefunctionarissen zijn van daag op het ministerie van justitie in Den Haag besprekingen begon nen voor een gezamenlijke bestrij ding van kinderporno. Later in de week brengen ze ook bezoeken aan Denemarken en Zweden. De-Ame rikanen maken zich al geruime tijd zorgen over de pornolectuur die vanuit Nederland naar de VS wordt gestuurd. Er bestaat al enige tijd een vorm van samenwerking tussen de VS en ons land, dat in de ogen van de Amerikanen het belangrijkste cen trum van de verspreiding van kin derporno is. De samenwerking heeft tot nu toe geleid tot de aan stelling van een contactambtenaar op Justitie, die aan de samenwer king gestalte moet geven. Verontruste leden van het Ame rikaanse Congres hebben enkele maanden geleden in brieven aan ministers en kamerleden ons land gevraagd strenger op te treden te gen de produktie en distributie van kinderporno. Minister Korthals Al- tes (justitie) heeft toen gezegd, dat er geen aanleiding voor die veront rusting was. MOSKOU (UPI) - De topbijeen komst van het hoogste orgaan van het Warschaupact is uitgesteld in verband met de ziekte van de Rus sische president Tsjernenko. Het Raadgevende Politieke Comité zou deze week in de Bulgaarse hoofd stad Sofia bijeenkomen. Over de aard van de ziekte werd gisteren bij de bekendmaking in Moskou niets gezegd, maar het is bekend dat Tsjernenko ademha lingsproblemen heeft, die naar wordt aangenomen, het gevolg zijn van een longemfyseem. Het be zoek van Tsjernenko aan Sofia zou zijn eerste buitenlandse reis zijn sinds hij aan de macht kwam. Tsjernenko was in december niet aanwezig op de begrafenis van mi nister van defensie Dmitri Oesti- nov. Volgens Westerse diplomaten zouden zijn artsen hem hebben af geraden lang in de ijskoude buiten lucht te verblijven. In het voorjaar 1983 verscheen Tsjernenko, drie maanden lang niet in de open die toen nog geen partijleider Leeg zwembad ROTTERDAM (ANP) - Perso neel van het overdekte Ooste lijk Zwembad in Rotterdam trof vanochtend een geheel leeg bad aan. Ze hoefden niet erg lang naar het verdwenen water te zoeken, want de onder het bad gelegen machineruim tes hadden de functie van 'het diepe' overgenomen. Ook de ernaast gelegen ruim tes stonden onder water. De brandweer van Rotterdam was enkele uren in touw met het wegpompen van het zwembad- water. De oorzaak en de schade zijn nog niet bekend. Mast stort in HIDDESEN (AP) - In het West- duitse Teutoburger woud is vanmorgen een 300 meter hoge zendmast van de WDR inge stort. Het is nog niet duidelijk of er sprake is van een ongeluk of van sabotage. In een groot deel van noord en midden-Duitsland konden daardoor de radio- en televi sieuitzendingen van de WDR niet worden ontvangen. Nie mand raakte bij het ongeval ge wond. PEKING (GPD) - Nederland en China zullen op korte termijn een akkoord ondertekenen ter be scherming van investeringen, zo hoopt een hoge ambtenaar van het Chinese ministerie van buitenland se economische betrekkingen en handel. Er zijn nog wat 'kleine me ningsverschillen' op te lossen, al dus deze zegsman, maar over de meeste punten is overeenstem ming bereikt. Mogelijk wordt het akkoord al ondertekend tijdens het officiële bezoek van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan de Volksrepubliek, dat vandaag is be gonnen. De bewindsman werd vanochtend Nederlandse tijd op het koude maar zonnige vliegveld van Peking welkom geheten door zijn ambtgenoot Wu Xueqian. VLISSINGEN (ANP) - De verla ging van de bijstandsuitkering van 70 naar 60 procent van het netto minimumloon voor mensen die de woonkosten met anderen delen wordt 'binnenkort' van kracht. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgelegenheid heeft dit vandaag gezegd bij de opening van het nieuwe kantoor van de gemeentelijke sociale dienst in Vhssingen. Het wetsontwerp over de 'voor deurdelers' ligt nog bij de Raad van State. De Graaf had de maatre gel al eerder willen laten ingaan maar vanuit de Tweede Kamer kwamen bezwaren tegen de aan tasting van de bestedingsvrijheid van mensen met een uitkering, de fraudegevoeligheid van de rege ling en de doorkruising van het volkshuisvestingsbeleid. Van den Broek is de hoogste Ne derlandse gast in China sinds het bezoek van premier Van Agt in 1980. Het bezoek van de bewinds man staat vooral in het teken van verbetering van de onderlinge be trekkingen sinds het begin van dit jaar, toen de diplomatieke banden op het oude niveau werden her steld. De onderlinge verstandhou ding was in de periode 1981-1983 zeer verslechterd naar aanleiding van de Nederlandse leverantie van twee onderzeeërs aan Taiwan, dat door China als een opstandige pro vincie wordt beschouwd. Het investeringsakkoord waar over sinds mei 1984 is onderhan deld, moet Nederlandse investeer ders in China wettelijke bescher ming bieden. Tot nu toe hebben Nederlandse bedrijven geen direc te investeringen in China gedaan. Evenmin zijn er 'joint-ventures' met Chinese ondernemingen ge sloten. In dat opzicht loopt Neder land sterk achter bij Japan, de Ver enigde Staten en een aantal West- europese landen. De wederzijdse handel daarente gen laat wel een gunstig beeld zien, mede dank zij de verbetering van de politieke betrekkingen. In de eerste elf maanden van 1984 steeg de export van Nederland naar Chi na ten opzichte van dezelfde perio de in 1983 met 12,5 procent naar ongeveer 300 miljoen gulden, ter wijl het handelsverkeer in omge keerde richting met bijna 30 pro cent toenam naar 630 miljoen gul den. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (165,70); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer t0050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1