Onderzoek baarmoeder- kanker gaat toch verder Nieuw Minerva krijgt er derde verdieping bij jiiljileiiniteritooiis telling PapyrologLsch Instituut Ondanks wegvallen overheidssubsidie Maar één beroep op hulpdienst scholieren THUIS LEREN DE MICROCOMPUTER IN UW VINGERS TE KRIJGEN. 071-451888. Fracties boos wegens opschorten vergadering MAANDAG 14 JANUARI 1985 LEIDEN - Het Leids PapyTolo- gisch Instituut aan de Witte Singel bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in de universiteits bibliotheek (ook aan de Witte Sin gel) van 21 tot 25 januari de jubi leumtentoonstelling 'Lijkbidders in een kraakpand?' gehouden. De titel van de tentoonstelling wijst op de twee hoofdaspecten van een archief uit de tweede eeuw voor Christus. Omstreeks 1818 werd dit archief van meer dan 100 papyri in Thebe, Midden-Egypte, ontdekt. Ze komen uit een privé- archief van een grote Egyptische familie. De papyri bevatten allerlei koopovereenkomsten, schenkin gen, leningen en testamenten. De twee hoofdaspecten zijn: 1. de Egyptenaren die het beroep van 'dodenpriester' uitoefenen; zij had den de zorg voor veel graven in de necropolis en brachten tegen beta- Lijkbidders in een kraakpand ling offers aan de daarin lagen begraven. (In een be waard gebleven tekst doen zij aan gifte van inbraak in een van deze graven). 2. Het huis dat zij in Thebe bewonen, maar waarvan een erfge naam van de oorspronkelijke wet tige eigenaar het eigendomsrecht opeist in een serie processen. Een deel van de teksten is in het Grieks geschreven, het grootste deel in het Egyptisch Demotisch. De meeste teksten zijn nog altijd ongepubliceerd. Het Leidse insti tuut is overigens de enige instel ling in Nederland die zich toelegt op de bestudering en publikatie van Grieks-Demotische tweetalige archieven. Sedert enkele jaren werken Leidse onderzoekers aan dit archief uit Thebe, waarvan de eerste resultaten te zien zijn op de jubileumtentoonstelling. Verder geeft de tentoonstelling een indruk wat papyrologie in houdt. Het is een vakgebied dat zich bezighoudt met het ontcijfe ren en bestuderen van originele teksten uit de oudheid. Zoals de naam 'papyrologie' al aangeeft, gaat het in de eerste plaats om tek sten op papyrus, een antiek schrijf materiaal, vervaardigd uit de des tijds in Egypte groeiende papyrus- plant. Tienduizenden van deze tek sten zijn bewaard gebleven. De openingstijden zijn van 10.30 tot 16.30 uur. Er worden dagelijks twee rondleidingen gehouden: om 11.00 en 14.00 uur. Voor avond rondleidingen op 22 en 23 januari dient men zich telefonisch aan te melden bij de dienst voorlichting van de universiteit, tel: 071-148333, tst. 3665/3133. LEIDEN - Het onderzoek naar baarmoederhalskan ker wordt in Leiden ge woon voortgezet. Hoewel de overheidssubsidie voor dit bevolkingsonderzoek is weggevallen, heeft de GG en GD in samenwerking met de huisartsen toch be sloten door te gaan. Dit jaar ontvangen 7600 vrouwen in Leiden een uitnodiging om een uitstrijkje te laten ma ken. Leiden is de eerste grote stad in Nederland die zonder subsidie doorgaat onder deskundige en be zielende leiding van het Leids Cy- tologisch Laboratorium. In plaats van tien gulden, moeten de vrou wen nu 32 gulden vijftig neertellen. Of dat een bezwaar gaat worden, zal de komende tijd moeten blij ken. Patholoog-anatoom Mathilde Boon: "In de omliggende gemeen ten zijn we op deze manier al een jaar bezig. In de verschillende plaatsen is het aantal deelnemers tussen de drie en tien procent ge daald. Nee, schrikbarend zou ik dat beslist niet willen noemen". In Leiden heeft het opkomstper centage altijd zo rond de 52 pro cent geschommeld. De verwach ting is dat dat voor 1985 iets lager zal uitpakken. Hoewel, bij een vo rig jaar gehouden enquête onder bewoonsters van de Kooi en Me- renwijk bleek dat 90 procent van de vrouwen die hun formulier te rugstuurden, het nuttig en nodig vond dat het onderzoek doorging. Leeftijd Ook nieuw is dat de leeftijds grens is verlaagd van 35 jaar naar 25-jaar. Waarom? Hanneke de Graaff, hoofd van het bevolkingsonderzoek in deze regio, vertelt dat voor de verlaging is gekozen, omdat wetenschappe lijk onderzoek heeft uitgewezen dat baarmoederhalskanker niet al leen voorkomt bij vrouwen boven de 35 jaar. "Tien jaar geleden werd daar nog anders over gedacht", zegt ze. De reden dat de subsidie na ze venjaar is gestopt, de beide dames willen het verhaal nog wel eens kwijt, is omdat de overheid meen de dat er te weinig gevallen werden ontdekt. "Een belachelijke redene ring", merkt Mathilde Boon op. "Natuurlijk wordt er steeds min der ontdekt. Het juist de bedoeling dat dat percentage zakt." "Bij bevolkingsonderzoeken is het zo dat we het meest vinden bij de groep die voor het eerst wordt onderzocht, bij de eerstelingen dus. Bij de vrouwen die onder con trole zijn en om de drie jaar terug komen vinden we veel minder", vult Hanneke de Graaff aan. Van de uitstrijkjes die een verontrustend beeld geven, het cy- tologisch laboratorium kent vier stadia, worden de huisarts en de betrokken vrouw onmiddellijk op de hoogte gesteld. "Die samenwer king is uitstekend", aldus Boon. "Hij begeleidt de patiënt ook ver der. In de meeste gevallen zijn we er zo vlot bii. dat van enige veront rusting geen sprake hoeft te zijn". Zelfbewust Zo angstig als de vrouwen in 1977 nog waren voor het onder zoek, zo zelfbewust zijn ze nu. Han neke Graaff is blij met deze ont wikkeling. "De houding van het pubhek is volledig veranderd. Mis schien komt dat ook door aanpak". Dat laatste zegt ze wat aarzelend. Ze denkt dat het succes te maken heeft met de formule 'vrouwen voor vrouwen'. "We heb ben al jaren dezelfde dames die de uitstrijkjes verrichten. Ook is er steeds een enthousiaste groep vrouwen, allemaal vrijwilligers, die de andere vrouwen ontvangen. Op deze manier vermijden we massali teit". Als het goed is hebben de wou wen in de Mors, die geboren zijn in 1932, '35, '38, '41, '44, '47, '50, '53, '56 en 1959 al een oproep in de bus. Zij worden deze week verwacht in het gebouw van Interkruis aan de Dijkstraat. Daarna volgen de Kooi, Merenwijk, Leiden Zuidwest, Roo- denburgerstraat en de Stevenshof. 'Kolonie' reigers strijkt bij Zijlpoort neer LEIDEN De reiger in de Leidse binnenstad is geen uitzonderlijk beeld meer. Geregeld wordt hij langs de singels aangetroffen, peinzend naast een collega-visser van het menselijke ras. Voor een concentratie aan rei gers, zoals nu aangetroffen bij de Zijlpoort, zijn echter extreme omstandigheden nodig. Zoals het huidige weer blijkbaar is. Op ijsschotsen en dukdalven werden ze dit weekeinde aangetroffen. Zoals de foto laat zien. Die tevens aantoont dat het ijs van de Zijlsingel daar niet al te best was. (foto Holvast) LEIDEN - Welgeteld één bejaarde heeft tot nu toe een beroep gedaan op de scholierenhulp in Leiden- Noord. Leerlingen van de Lusthof- laanschool en de Heilige Hart- school hebben een tijdelijke hulp dienst opgezet in verband met de slechte weersomstandigheden. Ou deren kunnen via het dienstencen trum aan de Van Hogendorpstraat een beroep op hen doen voor bood schappen of andere klussen. Aan opdoeken van die leerlin genhulp wordt nog niet gedacht. "We wachten eerst maar eens af hoe het zich ontwikkelt de komen de dagen. Het slechte weer houdt aan en het kan dus best dat er deze week wel behoefte is aan hulp", al dus een medewerker van het dien stencentrum. De leerlingen zullen het, zo denkt hij, voorlopig ook niet laten afweten. "Ze zijn nog al tijd even enthousiast". Overigens kan er behalve in Noord ook door de ouderen in De Kooi een beroep worden gedaan op de tijdelijke hulpdienst. Het te lefoonnummers is onveranderd: 218182. ADVERTENTIE fantastisch aanbod van de LOI: j een glasheldere schriftelijke cursus over de microcomputer en de pro grammeertaal BASIC, plus de Commodore 64, de meest gekochte microcomputer van Nederland. Samen voor slechts f1344,-, inclusief begeleiding door een ervaren leraar en een prak tijkdag. Zo leert u in 6 maanden tijd de microcomputer thuis in uw vingers te krijgen. Stap voor stap. In uw eigen tempo. Eén gezinslid kan zelfs gratis meedoen (huiswerk wordt gecorrigeerd). Interessant? Nou en of! Vraag dus vandaag nog uw gratis LOI informatiepakket „Microcomputers" aan! BON VOOR GRATIS INFORMATIEPAKKET a, stuur mij zonder enige verplichting het LOI informatiepakket "Microcomputers". Dhr./Mw: i Straat: Postcode:Plaats: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop r LOI, antwoordnummer 1,2300 VB Leiden. Effil BELLEN KAN OOK: Ook 's avonds en in het weekend. _/Z leidse onderwijs instellingen g Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, bij beschikking van 5 maart1975, kenmerk BVO/SFO-129.718. 'We moeten bij de tijd blijven Organist krijgt pijpen bij afscheid LEIDEN- De Leidse organist Wim van den Brink kreeg gisteren na de kerkdienst in de Bevrijdings kerk wel een uitzonderlijk cadeau: drie pijpen van zijn eigen orgel. Dat kwam zo: uit de resten van het verbrande Zuiderkerk-orgel had men een paar pijpen opgevist, die goed genoeg waren om - voor zien van een nieuw glansje als aandenken te dienen. Het lag voor de hand, Wim van den Brink daar mee te verrassen, want hij is, als opvolger van zijn vader, veertig jaar organist van deze kerk ge weest. Dooi zorgt voor wateroverlast LEIDEN - De zaterdag plots in vallende dooi heeft in de Lombok straat en de Ambonstraat wate roverlast veroorzaakt, 's Morgens belden bewoners de politie om te vertellen dat uit overlopende dak goten, die niet al het smeltwater konden verwerken, water de wo ningen binnenstroomde. Een pand aan het Wagnerplein kwam zater dagmiddag blank te staan nadat een waterleiding wa gesprongen. In het weekeinde hebben zich volgens de politie 31 aanrijdingen voorgedaan, waarvan een groot deel het gevolg van gladheid was. Vooral zaterdagnacht was het in vrijwel de hele stad spiegelglad door de plotseling optredende ïj- zel. De strooidienst van de Leidse reiniging is in allerijl uitgerukt om de doorgaande wegen berijdbaar te houden. Een 19-jarige fietsster kwam door de gladheid op de Lammen- schansweg ten val en werd met pijn in de rug naar het Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. Zijn jubileum was tevens een af scheid als organist, hoewel hij als invaller nog beschikbaar blijft. Voorzitter T. Hoekstra van de ker- keraad algemene zaken bood hem tijdens de receptie na de dienst in de Bevrijdingskerk de orgelpijpjes aan (zie foto). Het plankje waarte gen ze zijn vastgezet kan aan de muur worden opgehangen. Uit alle delen van Leiden kwa men mensen om Wim van den Brink en zijn vrouw de hand te drukken. Aan woorden en blijken van waardering was er geen ge brek. (foto Holvast) LEIDEN Hotel Nieuw Minerva gaat, mede op last van de brand weer, de tweede verdieping ingrij pend verbouwen. Op de uitspan ning op de hoek van de Vrouwen- steeg en de Boommarkt komt bo vendien een derde verdieping. Op 1 april moet de klus van een half miljoen gulden zijn geklaard. Vol gens mevrouw A. Bos van het hotel zou de tweede verdieping, in ver band met veiligheidsvoorschriften, door de brandweer worden afge sloten, als dit gedeelte niet zou worden verbouwd. "Als we willen blijven bestaan moeten we wel verbouwen. Anders houden we maar elf kamers over. Bovendien moeten we modernise ren. Er zijn op de tweede verdie ping kamers die niet meer aan de eisen van de tijd voldoen. Er zit bij voorbeeld geen douche en toilet in. Deze kamers werden daarom ook nog maar incidenteel verhuurd, als de rest van het hotel vol zat", ver volgt mevrouw Bos. Het gaat om de twee laatste hui zen van Nieuw Minerva aan de Rijnkant. Beide panden vallen on der monumentenzorg. Dat bete kent onder meer dat de gevel intact moet blijven. De binnenmuren moeten eveneens blijven staan. Desondanks heeft Nieuw Minerva op de tweede verdieping en de nieuwe derde, na de verbouwing, achttien kamers tot de beschik king. Centraal wonen De vereniging Centraal Wonen Leiden e.o. houdt dinsdag een in formatieavond in café Aniba aan de Herenstraat 1. Verschil lende vormen van gemeenschap pelijk wonen komen daarbij aan de orde. Verder worden er dia's vertoond over projecten op het gebied van centraal wonen, die in Leiden in voorbereiding zijn, vertellen bewoners uit bestaande projecten over hun ervaringen en bestaat de mogelijkheid in te te kenen voor een nieuw project. Aanvang acht uur. Lezing J.C. de Jongh houdt woensdag een lezing met dia's over trams en treinen in Noorwegen. De le zing die wordt georganiseerd door de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen heeft als titel 'Tussen fjord en fjel'. Plaats van handeling is Wienerwald, Steen straat 2. Aanvang acht uur. Rommelmarkt In het Breehuys, Breestraat 19, wordt ten bate van het scholie rencentrum op 2 februari een rommelmarkt gehouden. De scho lieren willen graag leuke pro gramma's organiseren, maar hebben daarvoor geen geld. De rommelmarkt moet hun dat ople veren. Mensen, die spullen heb ben voor de markt, kunnen dat brengen naar het Breehuys. Spul len worden ook afgehaald, maar dan moet wel even worden gebeld (130983). Eigenlijk had de verbouwing al in december moeten beginnen. Omdat de toestemming van Monu mentenzorg en bouw- en woning toezicht op zich het wachten is de uitvoering van de werkzaamheden vertraagd. Desondanks hoopt me vrouw Bos dat voor het begin van de paasdrukte de verbouwing ach ter de rug is. Gestreefd wordt naar 1 april. De gasten van hotel en res taurant zullen geen last hebben van de bouwactiviteiten. Op de vraag of het een gunstige tijd is voor een verbouwing van een half miljoen, zeker gezien de verwachte bouw van een hotel op het Schuttersveld en de daarvan te verwachten concurrentie, ant woordt mevrouw Bos 'we moeten wel'. "Als we bij de tijd willen blij ven is er geen andere mogelijk heid. We worden anders te klein". Nieuw Minerva zal voorts de de pendance 'Au Bord du Rhin' aan de Mandemakersteeg te verkopen. Van de twintig kamers in dit pand wordt hooguit de helft gebruikt omdat de rest te klein is of onvol doende comfort biedt. "Als we dat ook laten opknappen kost het ons minstens nog een half miljoen gul den. Door de ouderwetse indeling is het nauwelijks meer bruikbaar. Daarom willen we het verkopen. Aan wie is alleen nog niet duide lijk". Diefstal bij loket LEIDEN - Een Leidse dame die zondagmiddag twee strippenkaar ten op het station wilde kopen heeft het biljet van vijftig gulden, waarmee zij wilde betalen, in de handen van een brutale dief zien verdwijnen. Zij had het geld op het draaibakje bij het loket gelegd en zich even omgedraaid omdat zij achter zich een kennis vermoedde. Voordat de lokettiste het bakje naar zich toe had kunnen draaien was de dief er met het geld van door. De jongeman rende het sta tion uit en ging er op de fiets van door. Televisie ontploft LEIDEN Bewoners van een pand aan het Van Riebeeckhof kre gen vrijdagavond de schrik van hun leven toen omstreeks tien uur 's avonds de televisie ontplofte. Uit het apparaat kwam een grote steekvlam waarna het in brand vloog. Een buurman, die toevallig aanwezig was, had de tegenwoor digheid van geest om met een em mer water het vuur te doven. Over de oorzaak van de ontploffing is niets bekènd. LEIDEN - PSP/PPR en D'66 zijn boos over het verplaatsen van de vergadering van de raadscommis sie volkshuisvesting van donder dag 20 naar woensdag 19 decem ber. Dat blijkt uit schriftelijke vra gen die de drie partijen hebben ge steld c I B en W. De verplaatsing is in strijd met de regel dat twee raadscommissies nooit gelijktijdig vergaderen om zo ook kleine fracties de kans te ge ven alle vergaderingen bij te wo nen. Nu was er behalve de raads commissie volkshuisvesting ook een gezamenlijke vergadering van drie andere commissies. PSP/PPR en D'66 vragen zich dan ook af of deze regel is losgelaten door B en W. Maar boos zijn de partijen vooral over het feit dat een ledenvergade ring van de PvdA op donderdag 20 december aanleiding was voor ver plaatsing. Wethouder Tesselaar verklaarde dat bij de aanvang van de commissievergadering op woensdag 19 december. "Deze ver gadering (van de PvdA-leden) wordt door het college blijkbaar als belangrijker gezien dan de in breng van (kleine) oppositiepartij en", schrijven PSP/PPR en D'66. "Is het inderdaad een nieuw beleid van het college de ledenvergade ringen van politieke partijen aan leiding te laten zijn om reeds ge plande vergaderdata te wijzigen? Wordt hierbij onderscheid ge maakt tussen vergaderingen van college- en oppositiepartijen", wil len ze verder weten. De drie partijen wijzen er verder op dat de gevolgde handelwijze "schril afsteekt tegen de nog on langs bij de begrotingsbehande ling van vele kanten vastgestelde noodzaak procedures zorgvuldig te bewaken en alle partijen gelijk te behandelen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3