Zoeterwoude bindt strijd met Vos aan Bibliotheek Oegstgeest: politieke lectuur mag Antiek Zoeterwouds uurwerk gerepareerd Dwangsom-kwestie unieke zaak9 Hoe hangen aan de bar een record kan worden n Gekrioel van duiven en mensen De kou in voor de langste polonaise PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 14 JANUARI 1985 Na protest in gemeenteraadsvergadering OEGSTGEEST - Politieke lectuur móg voortaan in de Oegstgeester openbare bibliotheek aan de Ho meruslaan. De politieke groeperin gen hebben een brief ontvangen van de bibliotheek waarin de par tijen attent worden gemaakt op de mogelijkheid hun partijbladen ter inzage te leggen in de leeszaal. het bevorderen van informatiever spreiding voor en door inwoners van het gebied dat de bibliotheek bestrijkt. "Het neerleggen van poli tieke bladen is niet in strijd met het openbare karakter van de biblio theek", aldus medewerkster He- leen Janssen. De aanschrijving van de politie ke partijen volgt op een vraag van het PvdA-gemeenteraadslid M.A. Bosman-Huizinga tijdens dé raads vergadering van 20 december vorig jaar. Zij vroeg burgemeester Sj. Scheenstra destijds om actie te on dernemen tegen de weigering het partijblad 'De Rode Geest' neer te leggen. Vanaf 1 februari zullen de bladen van de politieke partijen in de bi bliotheek worden neergelegd. Voorwaarde is wel dat de partijen zelf de bladen bij de bibliotheek bezorgen. Wanneer slechts het blad van één partij binnenkomt zal dit toch worden neergelegd. "De partijen zijn nu in de gelegenheid gesteld hun bladen neer te leggen. Als ze niks sturen, is dat hun zaak", aldus Heieen Janssen. Het eerder geuitte bezwaar dat de bibliotheek gekleurd overkomt als er slechts één partijblad ligt, is door de brief aan de partijen vervallen. Agenda ZOETERWOUDE - Het uit het jaar 1721 stammende slinger-uur werk van de Nederlands-Hervorm de kerk aan de Dorpsstraat in Zoe- terwoude moet worden gerepa reerd. Een pal die het gewicht van het uurwerk vasthoudt is afgebro ken. Voor de reparatie moet het uurwerk volledig uit elkaar wor den gehaald. Behalve deze reparatie zal de Zoeterwoudse klokkenréparateur Elderhorst een houten kist met tempex en zand onder de gewich ten aanbrengen. De kosten van bei de ingrepen zijn 1750 gulden. Het plaatsen van de verzwaarde houten kist is om twee redenen een veiligheidsmaatregel. De kist voor komt dat het uurwerkgewicht schade aan de vloer aanbrengt wanneer het staaldraad breekt waaraan het gewicht hangt. Ten tweede verhindert de kist dat per sonen zich onder het gewicht kun- ,nen begeven. ZOETERWOUDE - De chemische handelmaatschappij Vos Co heeft bij de Raad van State geprotesteerd tegen de dwangsom die de gemeente Zoeterwoude het bedrijf heeft opgelegd. De dwangsom, vijfduizend gulden per dag, moet worden betaald voor elke dag dat het bedrijf de voorschriften van de hinderwet overtreedt. Vos meent dat Zoeterwoude een dergelijke dwangsom niet kan op leggen. Zoeterwoude beweert het tegendeel en ziet de dwangsom als een stok achter de deur om Vos aan de gemaakte afspraken te bin den. Het bedrijf zegt met Zoeterwou de te willen werken aan een oplos sing. "Vos wenst echter niet in een situatie te worden geplaatst waarin zij, onder bedreiging met zeer aan zienlijke dwangsommen, keuzes moet maken en beslissingen moet nemen waarvan zij de consequen ties niet kan overzien. Zo is het voor Vos bijvoorbeeld nog een vraag of er gesaneerd moet worden en zo ja tot welke waarden en met behulp van welke technieken etc. etc.", aldus de advocaat van het be drijf. Desgevraagd legt H.O. van der Kooij van Vos uit: "Wij willen niet zijn overgeleverd aan de willekeur van de gemeente. Wanneer is over leg bijvoorbeeld 'redelijk', zoals dat dan heet. Wij willen af van dat zwaard van Damocles dat ons bo ven het hoofd hangt. Onder de dwang van de tijd kun je verkeerde beslissingen nemen. Kijk maar naar de gifzaak in Lekkerkerk, als dat beter zou zijn onderzocht, kon het voor een tiende van het geld dat het nu heeft gekost". Vos zwakt in het pleidooi tegen de dwangsomprocedure de nood zaak van bodemsanering af. Zo staat er onder meer dat "Vos wel licht niet als enige verontreiniger kan worden aangemerkt. In het on diepe grondwater zijn stollen aan- Extreme prestaties in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Henry van Echten en John Engel mogen zich Zoeterwouds beste 'barkrukzit- ters' noemen. Zij presteerden het dit weekeinde om 35 uur en 25 mi nuten achter elkaar op een barkruk door te brengen. Terwijl dit tweetal tegen de tijd vocht, zorgde disc- jockey Cock van Bohemen voor muziek tegen de slaap. De dj met (voorlopig) het langste uithou dingsvermogen van Zoeterwoude draaide 33 uur zijn platen. Hij ver brak hiermee het record van Fer Giezen met drie uur. Denk niet dat een gezellig avond je uit de hand is gelopen, want deze extreme prestaties werden verricht in het kader van de door de plaat selijke katholieke plattelandsjon geren (KPJ) georganiseerde Zoe terwoudse recordwedstrijden. De KPJ had haar onderkomen, De Westender, een weekeinde lang be schikbaar gesteld voor alle Zoeter- woudenaars die ergens in uitblin ken of over een uitzonderlijk uit houdingsvermogen beschikken. Op het programma stonden 'rari teiten' als guldens stapelen, kaar tenhuis bouwen, van-het-kastje- naar-de-muur-lopen en disco dan sen en bankdrukken. Vele records werden verbeterd, maar ook tal van pogingen misluk ten. Wat in elk geval niet is mis lukt, is het evenement op zich. Na een aarzelende start op vrijdag avond, liep de 'tent' zaterdag meer dan vol. Zowel zaterdagnacht als zondagochtend bleef het gezellig druk. Het werd pas leger toen de barkrukzitters gebroken maar vol daan van hun zetels afkwamen. Dit was op zondagmorgen om negen Verbroken In de zomer kunnen deze winter- records worden verbroken. De re- cordjacht wordt dan in de open lucht voortgezet op het Loethe-ter- rein. Voor de gebroken records worden zaterdag 19 januari om ze ven uur in de 'Westender' (in de Klaverhal) oorkondes uitgereikt. Behalve de eerder genoemde, zijn de gebroken records van dit week einde: Disco dansen: Pieter van der Kolk, 5 uur en 38 minuten. Poke ren met dobbelstenen: Kees-Jan Overdevest, Ronald Rotteveel en Eric van der Helm, 3 uur en 34 mi nuten. Boonaken: Simon Berk, Henry van Echten, K-J Overdevest en R. Rotteveel, 3 uur 34 minuten. Bankdrukken: Aad Slingerland, 165 kilo. Punikken: Lydian Baart, 1.18 meter in één uur. Thuis punik ken: Anneke de Jong, 6,76 in één week. Droogschaatsen: Marcel van Bohemen, 2 uur en 21 minuten. Plankliggen: Hans Beerenfenger, 2 uur en 3 seconden. Guldens slaan: Henk Oostdam, 30 stuks. getroffen die, voorzover bekend, door Vos niet zijn gebruikt of opge slagen". Vos bestrijdt de mening van Zoe terwoude dat er geen materialen in het bedrijf aanwezig waren om de gemorste stoffen op te vangen. Hoe zou anders de bodemverontreini ging zijn ontstaan, vraagt Zoeter woude zich af. Vos meent dat er wel materialen aanwezig waren om gemorste stoffen op te vangen. Zij concludeert dan ook: "Het zal voor een ieder duidelijk zijn dat B en W gezocht hebben naar een handvat om Vos tot sanering te dwingen". Ten slotte wijst Vos nog op een manier om onder het opruimen van de verontreinigde bodem uit te komen. Als de omstreden chemi sche handelmaatschappij haar ves tiging in Zoeterwoude zou sluiten, ontkomt het aan de verplichting om de grond te saneren, aldus de raadsman van Vos. Overhaast De gemeente Zoeterwoude meent in haar reactie wel degelijk bevoegd te zijn tot het opleggen van een dwangsom als Vos zich niet aan de bepalingen van de hin derwet houdt. Bovendien wijst Zoeterwoude op de tolerante toe passing van de dwangsom. Vos heeft in december al drie weken uitstel gekregen om met een on derzoeksbureau op de proppen te komen. Dat Vos onder bedreiging van een dwangsom overhaaste be slissingen moet nemen, acht Zoe terwoude dan ook niet juist. Zoeterwoude begrijpt niet waar om het bedrijf bang is voor de dwangsomprocedure. "Zolang Vos aan de eisen voldoet, maakt ons college geen gebruik van de be voegdheid om een dwangsom te heffen", aldus Zoeterwoude. De gemeente benadrukt dat de drei ging met een dwangsom bedoeld is "om Vos te prikkelen tot een voort varend handelen wat reiniging van de grond tot gevolg zal hebben". Over de houding van Vos ten aanzien van de geconstateerde verontreiniging zegt Zoeterwoude ten slotte: "Het stuit ons tegen de borst dat Vos Co betwist dat de verontreinigingen een ernstig ge vaar voor de volksgezondheid of het milieu zouden opleveren". Of Zoeterwoude wel of niet be voegd is tot het opleggen van een dwangsom, wordt over twee we ken door staatsraad Veringa be kend gemaakt. De uitspraak van de Raad van State zal verstrekken de gevolgen kunnen hebben voor dergelijke gevallen in de rest van Nederland. Het gaat namelijk om de vraag in hoeverre de macht van de hinderwet reikt. Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude: "Het gaat helaas om een unieke zaak waarbij we voorop lopen op soortgelijke kwesties elders in Ne derland". Hij schat de kans "zeer reeël" dat de Raad van State Zoe terwoude in het gelijk stelt. Houdijk meent dat de gemeente Vos Co goed in de hand heeft: "Indien sanering noodzakelijk blijkt, komt het bedrijf er niet on deruit. We hebben voldoende rechtsmiddelen om dat te bewerk stelligen. Bovendien fungeert de Interimwet Bodemsanering van de provincie als een vangnet". Twee inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij het Oegst geester jeugd- en jongerencentrum SJJO aan de Julianalaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag 50 gulden gestolen uit een bureaula de. Het was de opbrengst van de flipperkast. De dieven waren het herenhuis binnengekomen door een keukenraam te forceren. Zaterdagavond werd eveneens ingebroken in Oegstgeest. Nu in een rijtjeshuis aan de Hazenbos- laan. Hier werd echter niets ver mist. Waarschijnlijk werd de inbre ker gestoord in zijn arbeid door de terugkeer van de bewoner, 's nachts om half een. De bewoner heeft de dief overi gens niet gezien. Wel bemerkte Oegstgeestenaar dat de keuken deur was geforceerd. Tevens zag hij vreemde schoensporen in de besneeuwde tuin. Tentoonstelling in Warmond doorslaand succes WARMOND - Ruim 150 Warmond- se duiven en honderden mensen: de tentoonstelling van postduiven vereniging 'Warmond', het afgelo pen weekeinde, was een groot suc ces. Op sommige momenten liepen zo'n 250 mensen rond in het Sta tionskoffiehuis, kritisch kijkend, maar ook gezellig keuvelend. Een dergelijke drukte hadden de dui venmelkers niet verwacht. De achtergronden van het suc ces? Het was stralend (vries)weer en van concurrentie was geen spra ke, aldus A. van der Drift, voorzit ter van de 15 leden tellende club. Van der Drift boekte tijdens de tentoonstelling ook een persoon lijk succesje. Eén van zijn 20 dui ven werd door de Rijnsburgse keurmeester J. van Alphen gebom bardeerd tot mooiste duif. Waarom? Ach, het diertje zit mooi in het vlees, is voorzien van schitterende ogen en heeft mooie veren en vleugels. De vliegavontu ren van het dier werden bij de keu ring buiten beschouwing gelaten. Terwijl deze toch niet mis zijn. Tij dens het afgelopen vliegseizoen, dat in september afliep, vloog het dier in een dag vanuit Barcelona naar Warmond. "Als je er eens goed bij stilstaat dat een klein rot- duifje dat zomaar doet, dan word je daar gewoon helemaal stil van", al dus Van der Drift. "Die beestjes hebben echt een ongelofelijk ka rakter en een fantastisch oriënta tievermogen". Ook het hart van wethouder C. van Schagen is bij de duiven, zo ge looft de voorzitter: "Hij is echt een beetje een fan van ons. Als er maar iets is met postduiven dan is hij present". Ook het afgelopen week einde dus. De wethouder, die 1 ja nuari het waarnemend-burgemees terschap overdroeg 'aan mevrouw Dalhuisen, reikte zaterdag de prij zen uit. Naast prijzen voor de mooi ste duif, waren er ook prijzen voor de mooiste mannetjes duif (doffer), de mooiste duivin, de mooiste jon ge doffer en de aantrekkelijkste jonge duivin. Studenten Jazz Gezelschap, 21.30-1.30 Café Aniba - Herenstraat, The MeloMa- niacs o.l.v. Hans Stenhoek. Stadhuis - Gemeenteraad, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoostraat 17, film 'Alice in den Stadten' van Wim Wenders, 20 en 22.15 uur. BOA-kantoor - Oude Vest 79, ingang Mi- rakelsteeg, voorbereidende vergadering voor de manifestatie 'Leiden tegen Apartheid', 20 uur. Museum van Volkenkunde - Steen- straat, lezing door dr. G. van Wengen 'Suriname, een multi-culturele samenle ving', 20 uu. Kantine HCG - Vijf Meilaan, ruil-, con tact- en veilingavond Postzegelvereni ging De Postzegelvrieden, 19 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, videoverto ning 'Arbeidsverhoudingen en vak- bondsstrijd in Zuid-Afrika' door het FNV, organisatie 'Leiderdorp ten Apart heid', 20 uur. Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie financiën/ruimtelijke ordening, 20 uur. APOTHEKEN De avond-,' nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 tot vr 18 door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, leiden, tel. 763439. Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Avond over Zuid-Afrika in Leiderdorp LEIDERDORP De arbeidsver houdingen en vakbondsstrijd in Zuid-Afrika staan vanavond cen traal bij een informatie-avond, die de werkgroep 'Leiderdorp tegen Apartheid' vanavond in de Sjelter organiseert. De avond is bedoeld als voorbereiding op de informatie- week, die van 10 tot 17 februari wordt gehouden in Leiderdorp. Spreker is vanavond Dick de Graaf, ex-FNV-Zuid-Afrika specia list. Hij geeft informatie en beant woordt allerlei vragen. Vanavond wordt ook een videoband van zo'n 55 minuten vertoond met als titel 'Onrecht aan één is onrecht aan al len'. Overigens is de werkgroep nog op zoek naar mensen, die tijdens de informatieweek willen collecte ren. Doel van de collecte is de on dergrondse vakbond Sactu. Dat Sactu werd in 1955 opgericht door 14 vakbonden. Vanwege de toene mende onderdrukking werd de vakbond in de jaren zestig ge dwongen om ondergronds te gaan werken. Nu speelt zij een belangrij ke rol bij de informatiestroom over het verzet in de verschillende be drijven van Zuid-Afrika en is ze derhalve een belangrijk wapen in de strijd tegen apartheid. 'Leiderdorp tegen Apartheid' wordt gevormd door CDA, WD, PvdA, D'66, EVP, PPR, PSP, Rooie Vrouwen, Vrouwen voor Vrede, NCVB, VKW, Onderwas, kunstenaars, Stichting Welzijn Buitenlanders en het Werelddiako- naat. Margaret Roest is het infor matiekanaal. Telefoon 896907. Café Kijken en luisteren naar kunst kan vanavond tijdens het artis tiek café, dat de Leiderdorpse Kunstkring organiseert. Hét 'Sur- distisch Theater' treedt op, een theater dat geïnspireerd is door Herman Heijermans. De Holland- sche Tuyn aan de Hoofdstraat is het decor, vanaf acht uur van avond. Het optreden begint een uur later. Toegang gratis. Vrouw medicijn De rooie vrouwen van de PvdA- Leiderdorp houden woensdag een avond met als thema 'Vrouw en medicijnen'. Die avond is bedoeld voor alle vrouwen, die wat meer willen weten over het ontstaan van medicijnen (de pil bv.), wat ze kunnen genezen en voorkomen en welke bijwerkingen ze hebben. Spreekster is mevrouw G. Huy- zer, apotheker in Leiderdorp. Huisarts J. van de Beek zal vra gen op zijn terrein beantwoorden. De avond wordt gehouden in de Sjelter (Heemraadlaan). Aanvang half negen. Cursussen Er zijn een paar plaatsen vrijge komen bij de cursussen naaien en keramiek van sociaal-cultureel centrum 'De Sjelter' in Leider dorp. Naailes is er elke woensdag morgen van half tien tot half twaalf. Er wordt met bestaande patronen gewerkt. Belangstellen den kunnen woensdag 23 januari een les bijwonen. Keramiek is op donderdag: 24 januari kunnen be langstellenden ervoor in de Sjel ter terecht. Voor verdere informa tie: Heemraadlaan 67, Leider dorp, telefoon 893135. REGIO - Mensen die van niets wisten moesten gisteren wel even met de ogen knipperen, maar ze droomden niet: de door duizenden mensen gevormde polonaise was le vensecht. Ruim 20 carnavalsver enigingen uit de regio hadden na melijk gehoor gegeven aan de uit nodiging van de Noordwijkerhout- se carnavalsvereniging 'De Vi kings', die de langste polonaise van Nederland wilde houden. Het streefaantal van 5000 werd welis waar niet gehaald, maar deson danks verwacht de vereniging dat de polonaise van 3563 mensen toch het Guiness Book of Records haalt. En daar was het allemaal om be gonnen. De stoet moest een voettocht naar de evenementenhal 'De Schelft' af leggen. Dat betekende: blauwbek ken in de ijzige kou. Men stond na melijk nogal eens stil. Muzikanten waren nauwelijks in staat om vro lijke tonen voort te brengen, want verschillende instrumenten bevro ren. Maar verder verliep alles vlek- Van de unieke akvititeit zijn tv- opnamen gemaakt door de Tros voor het programma 'De eerste de beste', dat op 4 februari wordt uit gezonden. (foto Holvast) LEIDSCH St DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur. Commentaren Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W F.J.Wirtz (bin.bult./eco) P. J.-de Tombe (sport) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2