LEIDSCH DAGBLAD Reagan zet Belgen onder druk WORTELTJES EN RUNDERTARTAAR Voor een tientje véél wijzer Israël kon nog niet tot besluit komen Ijs is slecht maar kans op elfstedentocht stijgt Verkeer en Uitvoering NAVO-dubbelbesluit van cruciaal belang" spoorwegen: vanochtend weinig problemen KERNCENTRALES LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37601 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R, 0. Paauw MET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon LEEUWARDEN (GPD) - De kans op een twaalfde elfstedentocht wordt groter. Bij het bestuur van de 'Vereniging De Friesche Elfsteden' in Leeu warden is in het afgelopen weekeinde de spanning gestegen, nu een nieu we periode van strenge vorst is ingezet. ,j\ls het weerbericht niet verandert denk ik dat we over een week een datum voor de elfstedentocht kunnen vaststellen", aldus gisteravond een optimistische voorzitter Jan Sipkema. Vanmiddag zouden de hoofden van de twintig rayons, waarin het 200 kilometer lange traject van de elfstedentocht is verdeeld, vergaderen over de toestand van het ijs. Want ook al is de stemming optimistisch, de toe stand van de waterwegen in Friesland is lang niet overal ideaal. Vooral het dikke pak sneeuw dat op veel plaatsen aan het ijs is vastgekoekt, speelt de organisatie parten. In het weekeinde heeft de brandweer van Sneek bij wijze van proef 150 meter van het elfstedentocht-traject onder water gezet. Vanochtend zou worden bekeken of deze ingreep effect heeft gehad. Zo ja, dan zou tijdens het overleg van vandaag met de rayonhoofden worden bekeken of door ingrijpen de toestand van het parcours kan worden verbeterd. Bijvoor beeld door de mensen die langs de route wonen te vragen om water op het ijs te laten lopen. Na de dooi van afgelopen zaterdag heeft de sneeuw voor nog grotere problemen gezorgd. „Als er geen sneeuw was geweest dan hadden we denk ik in het midden van deze week al een elfstedentocht kunnen organise ren", aldus een spijtige Sipkema. ■iQer» moe 22 PAGINA'S Voor het eerst sinds Adje Keulen-Deelstra (alweer elf jaar geleden) mocht een Nederlandse schaatster op een belangrijk toernooi het erepodium betreden. Yvonne van Gennip slaag de er in om binnen een jaar tijd de gapende kloof, die er bestond tussen de DDR en de rest, te dichten. In Groningen legde zij op het Europese kampioenschap achter Andrea Schóne be slag op het zilver. Ria Visser greep net naast het brons. PAGINA 11 Op het EK-erepodium in Groningen van links naar rechts: Yvon ne van Gennip (tweede) en de Oostduitse meisjes Andrea Schone eersteen Sabine Brehm (derde). (toto anp> De superheffing op melk wordt niet tien maar elf cent. Gromyko eist in een tele visie-interview stopzet ting van de plaatsing van kruisraketten. PAGINA 7 1 Het basketbalteam van Leiden zorgde in Den Bosch voor een aanspre kende prestatie door de landskampioen in eigen huis te verslaan. Maar uitbundig begroette de nieuwe koploper van de eredivisie de 65-69 over winning bepaald niet. Daartoe gaf het spelpeil in De Maaspoort ook geen aanleiding: matig tot slecht. PAGINA 13 Fides Pacta liep in de overgangsklasse korfbal verder uit op de concur rentie. In de Leidse Vijf Meihal versloeg de lijst aanvoerder rivaal Alba tros met 14-13. UTRECHT/DRIEBERGEN (ANP) - Voor het eerst sinds het begin van de vorstperiode is het verkeer van morgen goed op gang gekomen. De spoorwegen meldden dat er weinig vertragingen waren en bo vendien waren ze slechts klein. De aangekondigde sneeuw en harde wind zorgen in de loop van de dag echter waarschijnlijk weer voor vertragingen. Het wegverkeer kampte plaatselijk met gladheid maar dat belemmerde de doorstro ming nauwelijks. AKZO heeft inmiddels in West- Duitsland en Spanje zout besteld om te voorkomen dat de gladheids- bestrijding in Nederland gevaar gaat lopen. Dagelijks verkoopt het bedrijf momenteel 15.000 ton en zit daarmee aan zijn maximum. Het bedrijf heeft normaal gesproken 150.000 ton zout in voorraad, maar als de huidige orders verwerkt zijn is dat nog maar 50.000 ton. De sterk in prijs gestegen verse groenten hebben gezorgd voor een stormloop op blik- en potgroenten. Sommige grootwinkelbedrijven hebben hun omzet daarin vorige week bijna verdubbeld, hoewel volgens woordvoerders van deze bedrijven geen sprake is van ham steren. Bovendien is er voorraad genoeg, al kunnen hier en daar tij delijk stellingen leeg raken. In het buitenland houdt de win ter behoorlijk huis. De Amerikaan- Het kabinet is met zijn prin- j cipe-besluit voor de bouw van ten minste twee nieuwe kerncentrales een onzalige weg inge slagen. Terwijl de problemen van het radioactief afval en van de veiligheid nog geen haar dichter bij een oplos sing zijn gekomen, meent het kabinet niettemin een verantwoorde beslis sing te kunnen nemen op grond van voornamelijk financieel-economische motieven. Daarmee zijn de aspecten van milieu en volksgezondheid, die in vrijwel elke discussie over kernener gie een belangrijke plaats innemen, in een handomdraai naar de achter grond geschoven alsof het een baga tel betreft. Dat is een onverantwoorde keuze. Er wordt al zo n tien jaar over kern energie gepraat sinds het kabinet- Den Uyl in principe besloot tot de bouw van nieuwe kerncentrales. Maar het huidige kabinet heeft nau welijks nieuwe argumenten aange dragen die een uitbreiding van het bestaande kemcentralebestand kun nen rechtvaardigen. Het is natuurlijk waar dat het kabi net zich niet hoeft te storen aan de uitkomst van de Brede Maatschappe lijke Discussie (BMD) over energie waarbij is vastgesteld dat de meer derheid in Nederland tegen nieuwe kerncentrales is. De BMD was een opiniepeiling en geen referendum. Aan de andere kant mocht op grond van diezelfde BMD wel worden ver wacht dat het kabinet een gedegen beslissing zou nemen waarbij de voor- en nadelen van verschillende energiebronnen zorgvuldig zouden worden gewogen. Het nu voorliggen- WASHINGTON (AFP/Rtr.) - De Amerikaanse president aa" dle ver' Reagan, die vandaag een onderhoud heeft met premier zelfs het argument van de lagere Martens van Belgiè, meent dat een akkoord over de stroomprijs is min of meer een slag in plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in Bel- de lucht, omdat dat financiële voor- gië van het allergrootste belang is voor het succes van de deel sterk afhankelijk is van het tem- komende ontwapeningsonderhandelingen tussen de P° wa^*n d® nieuwe centrales wor- o - - IT dnirm den gebouwd en van de wijze van ex- Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. pioitatie. Wat dat betreft is het leer zaam te kijken naar de Verenigde Deze woorden van de Amerikaan- komst van een zaterdag gepubli- Staten, waar op dit gebied - nog los se president staan in een vraagge- ceerd opinie-onderzoek, uitge- van Harrisburg - bittere ervaringen spek met het Belgische dagblad voerd door het dagblad „La Libre zijn opgedaan. iquew' L. i yitte Öelgique". De peiling werd gehou- Volgens het kabinet moet het initia- den voorafgaande aan de Ameri- tief voor de bouw van de nieuwe kaans-Russische besprekingen vo- kerncentrales komen van elektrici- rige week in Genève. teitsbedrijven en provincies. Maar dat Van de ondervraagden is 45js S|echts een stukje vormgeving, als voorstander van een «gehechte he, H parincip^be. sluit de bouw van nieuwe kern- maar 18 een onmiddellijke plaat- ?®n,rales is al centraal genomen en sing ondersteunt. Nog eens 30 daaraan valt. anders dan door het zei voor uitstel van drie maanden parlement, niet meer te tornen, tot een jaar van de beslissing te Aan de hand van een planologi- zijn. Ongeveer 54 van de onder- s®h® kernbeslissing kan het kabinet vraagden zei dat de kwestie zeker straks in principe elke plaats aanwij- of mogelijk een rol zal spelen bij de zen die in aanmerking moet komen bepaling van hun keuze tijdens de voor een kerncentrale zonder dat het algemene verkiezingen, die later rekening hoeft te houden met enig dit jaar in België worden gehou- bestemmings- of streekplan. Het is in den. Dit percentage onderstreept dat verband trouwens nogal vreemd de gevoeligheid van de plaatsings- kwestie in de Belgische politiek. TOKIO - Onder aanvoering van de 76-jarige Masamitsu Nakawaga nemen vijftien oudere Japanners openluchtbad in ijskoud water. De ijzige Japanners hielden het bijna een kwartier vol. Zij plegen deze vorm van zelfkastijding al dertig jaar lang, eens per jaar, in de vaste overtuiging dat het goed voor de gezondheid is. (foto AP) staat Texas kon de hevigste Gefaseerde terugtrekking sneeuwstorm van de afgêlopen •- T *1 eeuw noteren. In San Antonio viel van troepen uit Libanon in 9.4 lilïr SO om gnppnur Hot imiHp in 24 uur 30 cm sneeuw. Het oude record uit 1926 stond op 18 cm. Ook in Arizona en Nieuw-Mexico sneeuwde het. In Californië storm de het zodanig dat vrachtwagens omver werden geblazen. In Albanië heeft een sneeuw storm voor 35 doden en 26 gewon den gezorgd. Vooral in het noorden van het land is de situatie moeilijk. Op sommige plaatsen ligt de opge waaide sneeuw daar twee tot drie meter hoog. Stroomstoringen en breuken in telefoonkabels zijn het JERUZALEM (AFP/AP/UPI) - De gevolg van het slechte weer daar. Israëlische ministerraad is er giste- ren niet in geslaagd een besluit te nemen over het plan tot gefaseerde terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon. Vanmiddag werd het kabinetsberaad over de voorstellen van minister Rabin voortgezet. Verwacht wordt dat nog vandaag een beslissing zal val- VCN: 'Breek alle banden met CPN' AMSTERDAM (GPD) - Het Ver- bond van Communisten in Neder land, een afsplitsing van de Com munistische Partij Nederland, heeft vandaag zijn leden en sym pathisanten opgeroepen met on middellijke ingang alle banden met de CPN te verbreken. Volgens het VCN zal uiterlijk in oktober van dit jaar een nieuwe commu nistische partij worden opge richt. Het VNC werd destijds opge richt als pressiegroep binnen de CPN om tegenwicht te bieden aan de vernieuwingsgezinde commu nisten. Snerpend koud Wolkenvelden en voornamelijk in het zuiden af en toe sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks min twaalf graden, middagtempera- tuur ongeveer min vijf graden. Vrij krachtige oostenwind, in het Waddengebied enige tijd hard.' 15 januari 1985 Zon op: 8.41 uur, onder: 16.59 uur. Maan op: 2.42 uur, onder 12.28 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.21 en 22.02 uur, laagwater om 4.59 en 17.41 len. i de- De Israëlische minister van fensie Rabin legde gisteren voorstel op tafel om alle bezet tingstroepen uit Libanon terug te trekken. Rabin verklaarde voor de Israëlische staatsradio dat de te rugtrekking zou moeten beginnen bij de kustlinie langs de Awali-ri- 60 kilometer ten noorden stationering van het Israëlische le ger op Israëlisch grondgebied met een veiligheidszone in Zuid-Liba- non die bewaakt wordt door ons vriendelijk gezinde troepen'. Rabin gaf geen termijn aan voor de terugtrekking en zei alleen dat deze 'in fasen uitgevoerd zal wor den zodat we de vrijheid behou den om van plan te veranderen, wanneer de zaken zich anders ont wikkelen dan wij verwachten.' Vrijdag meldde de radio dat de meeste Israëlische ministers voor stander zijn van een gefaseerde af tocht over een termijn van zes maanden, nu de onderhandelingen met de Libanezen niet tot resulta ten lijken te leiden. Maar de Israëlische minister van Geen sterke drank bij ijsverkeer (Van een onzer verslaggevers) WARMOND - De rijkspolitie te water heeft gistermiddag de sterke drankvoorraad in beslag genomen van een koek- en zo- pietent op de Kagerplassen, te genover het Kaageiland. Het ging om vier flessen jenever. De Alkemadese venter, die een proces-verbaal aan de broek kreeg, wist dat hij geen alcoholische dranken mocht verkopen. Hij was gewaar schuwd toen hij vorige week aankondigde een handeltje te willen beginnen op het War- mondse ijs. Overigens verdiende hij goed aan de vele duizenden schaat sers, evenals zijn tientallen col lega's. Huis gisteren openbaar maakte. Zijn woorden druisen in tegen de kaans-Russische besprekingen verklaring van de Russische minis- ter van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, die gisteren voor de Russische televisie zei dat voort zetting van de plaatsing van Euro- raketten de toekomstige onderhan delingen in gevaar zou brengen. In het vraaggesprek zei Reagan dat „de solidariteit van het Atlan tisch Bondgenootschap" in de uit voering van de besluiten die de NAVO in 1979 heeft genomen, „van cruciaal belang is" voor het welslagen van de nieuwe onder handelingen waarover de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie verle den week in Genève overeenstem ming bereikten. De NAVO besloot toen Pershing-II en- kruisraketten te plaatsen in vijf Westeuropese landen om tegenwicht te bieden aan de Russische SS-20's. In België moeten 48 kruisraketten komen, maar de Belgische regering heeft zijn definitieve besluit ten aanzien van de plaatsing opgeschoven. Reagan verklaarde dat de Belgi sche regering en de Belgische be volking „in alle soevereiniteit" een besluit over de plaatsing moeten nemen. Maar hij voegde er aan toe dat de solidariteit van het Atlan tisch bondgenootschap achter het plaatsingsbesluit heeft geholpen DEN HAAG (GPD) De werkne de Russen aan de onderhande- m®rs van het tabaks- en voedings middelen bedrijf Van Nelle-Lassie in Rotterdam zijn vanmorgen niem akkoord gegaan met eei ciaal plan waartoe bonden e: rectie gisteren hebben besloten. De collectieve ontslagaanvraag voor 122 van de ruim 1700 werkne mers is voorlopig van de baan. Gisteren bereikten de Industrie en de Voedingsbond FNV een koord met de directie, dat in kader van de verzelfstandiging Ontslagen bij Van Nelle zijn voorlopig van de baan we onderhandelingen. "Wij hopen dat België zal hande len in de geest van zijn verplichtin gen", aldus Reagan in het inter view. Hij zei de bezorgdheid van het publiek over de plaatsing te kunnen begrijpen. "Maar de mees te mensen houden geen rekening met de toeneming van het aantal raketten van de Russen die meer dan duizend kernkoppen op West- Europa hebben gericht", zo voegde hij er aan toe. Opinie Een grote meerderheid van de Belgen vindt dat de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten in het land moet worden uitgesteld of af gelast. Dit is de belangrijkste uit- dat het kabinet al meteen met de as pirant-vestigingsplaats Borssele in gesprek wil komen, terwijl de Tweede Kamer noch de desbetreffende pro vincie de kans heeft gekregen zich over het kabinetsbesluit uit te spre ken. Juist ook door het ontbreken van goede argumenten lijkt de keuze van het kabinet voor nieuwe kerncentra les na 1995 vooral een politiek sig naal te zijn voor het verkiezingsjaar 1986. Het CDA heeft in zijn nu gel dende verkiezingsprogram geschre ven dat er over kernenergie nog geen beslissing mag worden genomen. Maar wil de coalitie met de WD na '86 kunnen worden voortgezet - en de PvdA buiten de deur worden gehou den - dan kan die formulering natuur lijk niet worden gehandhaafd. Het zou, in velerlei opzicht, jammer zijn als het CDA voor die politieke druk zou bezwijken. SAMEN MET EVP - Jan Nico diTXmerikaanTê Scholten van de tweemanskamer- eigenaar Nabisco Brands, tot 1 juli fractie groep Scholten-Dijkman, aanstaande geen ontslagen zuilen za* alleen aan de volgende kamer- vallen. Het akkoord kwam tot verkiezingen deelnemen als er een stand na de dreiging van de bon- gecombineerde lijst van de Evan- den, zaterdag, massaal te gaan sta- gelische Volkspartij en de door ken wanneer de ontslagen zouden °?geo C,h!ie .Be.W,eg1^van worden doorgezet. Vrede en Solidariteit komt. de Israëlische grens. Daarna moet buitenlandse zaken Sjamir ook het oostelijke front met^Syrië dezelfde dag dat Israël desnoods nog jaren in Zuid-Libanon zal blij- Elektrische klokken lopen achter ARNHEM (GPD) - Alle elektrische klokken lopen achter als ge volg van een te lage netfrequentie. Begin vorige week was die achterstand 2,5 minuten maar vanmorgen was die achterstand al teruggebracht tot 5,7 seconde. De sterk toegenomen vraag naar stroom heeft er volgens een woordvoerder van de nationale elektriciteitsbedrijven voor ge zorgd dat de netfrequentie te laag is geworden voor de klokken. Bovendien zijn alle elektriciteitsnetten in Europa aan elkaar ge koppeld. Storingsproblemen in het buitenland, waar de stroom voorzieningen niet altijd optimaal zijn, zijn een tweede oorzaak voor de lagere frequentie. Naar verwachting is de achterstand in de loop van deze week weer ingelopen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte m£U worteltjes, zak 500 gram Rundertartaar, 500 g 7 Ja. ik wil deze komplete k voor 10.- op proef in d< definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f65,70). ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis r het abonnement Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1