Twijfel rond nut van bloeddoping Eddy Kaspers judokampioen De beste manier om bouillon te trekken Formica blijft bij de tijd HOBBY Startbewijzen voor zwemmers van Zijl In gedevalueerd toernooi Koffer met anabolen: levenslange schorsing Arthur Ashe arrestant Boksers in eindstrijd Aanbieding studiebeurs voor gevluchte zwemmer Raas vlucht naar Spanje Pot au feu Tegelvoeg waterdicht afwerken PAGÏNA 16 DO/ST MAANDAG 14 JANUARI 1985 KEULEN (SID) - De verrassende prestaties van de Amerikaanse wielrenners by de Olympische Spelen in Los Angeles (vier gou den, drie zilveren en twee bron zen medailles) zijn in verband met bloeddoping opnieuw ter discussie gesteld. Professor Manfred Donike uit Keulen be twijfelt evenwel het prestatiever- hogende resultaat van de in greep, waarbij de atleten voor een wedstrijd een hoeveelheid bloed, dat hen eerder is afgeno men, krijgen toegediend om de zuurstofopname te vergroten. Deze handelwijze is niet straf baar, omdat momenteel nog niets kan worden bewezen. De Westduitse dopingdeskundige Donike trekt het effect echter in twijfel. Donike is van mening dat de experimenten van de Ameri kaanse wielrenners in de aan loop naar de Spelen niet nodig waren geweest. Steve Hegg, Olympisch kampioen op de 4000 meter achtervolging, Pat McDo- nough, Leonard Nitz en Rebecca Twigg hebben onder anderen de gewraakte bloedtransfusie on dergaan. Donike: „De dichtheid van de rode bloedlichaampjes, de zuurstofdragers in het bloed, kon na de hoogtetraining van de Amerikanen in Colorado Springs al niet meer worden vergroot". Donike haalde nog andere as pecten aan die tegen de zinvol heid van bloeddoping spreken. „De sporter wordt in eerste in stantie, doordat hem een halve li ter bloed wordt afgetapt, ver zwakt Het prestatievermogen van het organisme is daardoor geruime tijd minder en dienten gevolge beantwoordt de training niet aan de verwachtingen. Bo vendien hebben de bloedcellen een beperkte levensduur. Een vrij hoog percentage is bij her-in jectie al vernietigd, wat weer tot een grotere belasting van de bloedsomloop en de lever, die de cellen afbreekt, leidt. De bloed huishouding is pas na drie maan den weer normaal", aldus Doni ke. Het Internationale Olympische Comité (IOC) houdt zich sinds 1976 met het vraagstuk van bloeddoping bezig. Alexander Prins de Merode. de voorzitter van de medische het IOC: „Behalve afwijzing op morele gronden, houdt bloeddo ping ook medische risico's in. Momenteel kunnen we atleten noch artsen ter verantwoording roepen, omdat er niets te bewij zen valt. Zolang dat onmogelijk is, zijn wij aan handen en voeten gebonden". Onderzoekers in Zweden en Finland zijn met een succesvolle bewijsvoering de laatste maan den echter aanzienlijk gevor derd. Microscopisch onderzoek van de oppervlaktestructuur van het bloed zou het aantonen van malverstaties mogelijk maken. Donike: „De bedoelde methode is weliswaar bruikbaar, maar nog niet voldoende ontwikkeld om al als routinewerk te kunnen gel den. Als dat wel mogelijk is, zal bloeddoping door het IOC zeker op de zwarte lijst worden gezet". De omstreden methode van bloeddoping kwam voor het eerst in de belangstelling door toedoen van de Finse loper Lasse Viren, die in 1972 en 1976 op de 5.000 en 10.000 meter Olympisch goud won. Vorig jaar raakten be halve Amerikaanse wielrenners al eerder Scandinavische skilo pers en -loopsters in opspraak door het vermoeden van bloed doping. Grote twijfel werd inder tijd in Sarïyewo uitgesproken over de verrichtingen van de Fin se Marie-Luisa Hamalainen, die drie gouden medailles won, maar iedere keer net na de finishlijn compleet ineenstortte. LEIDEN - De wedstrijdzwemploeg van de Zijl/LGB werkte afgelopen weekend twee wedstrijden af. Op zater dag limietwedstrijden in Hilversum en gisteren de F-com- petitie in het Vijf Meibad te Leiden. De ploeg van LZ'86 zwom de E-competitie in Noordwijkerhout. De limietwed- strijden leverden vijf Zijl/LGB leden limieten op voor de Nederlandse kampioenschappen die in juli zullen plaats vinden. Tijdens de F-competitie kwam daar nog een limiet bij. Bij de E-competitie vielen de zwemmers en zwemsters van LZ'86 veelvuldig in de prijzen. VEENENDAAL (ANP) - Twee jaar geleden besloot Eddy Kaspers zich voor onbepaalde tijd geheel op judo te rich ten. Dat leverde twee achtereenvolgende Nederlandse kampioenschappen in het middengewicht op, alsmede za terdag dat in de open klasse. Kotovitsj springt hoog VILNIOES (SID) - By indoor atietiekwedstrijden in Vilnioes heeft Alexander Kotovitsj 2,35 meter hoog gesprongen. De Rus deed nog drie, vergeefse, pogingen het wereldrecord in door van de Westduitser Carlo Thranhardt, dat op 2,37 meter staat, te evenaren. Het polsstokhoogspringen werd met 5,60 meter gewonnen door Alexander Kroepski, die een vergeefse aanval deed op het wereldrecord dat met 5,85 meter op naam van de Frans man Thierry Vigneron staat. den overschat. Evenmin als andere nationale hoofdprijzen biedt deze eerste plaats toegang tot de grote internationale toernooien. Boven dien was de titelstrijd in waarde gedaald door de afwezigheid van Wil Wilhelm, Jan Rapmund en Ben Spijkers. Kaspers was de eerste die de be trekkelijke waarde van zijn triomf erkende. Onmiddellijk stelde de 26-jarige Amsterdammer het vizier op de titelstrijd in zijn ge wichtsklasse, over twee maanden in Den Haag. Daar zullen de fina list van Veenendaal, Gerrie Theu- nissen en de voor het internationa le toernooi van Parijs uitgenodigde Spijkers de voornaamste tegen standers zijn. De resultaten in maart moeten een aanwijzing ge ven over de mogelijkheden voor deelneming aan het toernooi om de Europese titel. Voorwaarde is dat Kaspers een prijs behaalt in een van de drie Westeuropese ju- Eddy Jaspers, links, in gevecht met Gerrie Theunissen dokiassiekers, de internationale kampioenschappen van Engeland, West-Duitsland en Nederland (Kerkrade). Dat selectiecriterium is met de komst van de nieuwe bondscoach Chris de Korte, die na de Olympische Spelen Peter Snij ders opvolgde, niet veranderd. De waarde van elk Nederlands kam pioenschap is dus zeer betrekke lijk. De bij Wim Ruska trainende Kaspers heeft bewezen ook inter nationaal uit de voeten te kunnen, maar zag zijn doorbraak vorig jaar gebarricadeerd door een pinkbles- sure. De uit de worstelwereld af komstige Kaspers geeft zich in fei te niet meer dan een jaar om alsnog te verzekeren van deelneming aan de grote toernooien. Dit rnyaar denkt Kaspers namelijk een studie economie aan te vangen. "Ik moet toch wat", zegt de man die twee jaar geleden een baan m net ciuo- huiswerk vaarwel zei om wat van zijn judoloopbaan te maken. In fei te resten hem nog het toernooi om de Europese kampioenschappen (in mei te Hamar) en de wereldtitel strijd (in september te Seoel). Van der Vlist en Van As naar Parijs VEENENDAAL (ANP) - Bonds coach Chris de Korte vertrekt van daag met een ploeg van acht judo ka's voor een trainingsweek naar Parijs. Het achttal voegt zich bij Ben Spijkers, die in het afgelopen weekeinde al voor een invitatie- toernooi in de Franse hoofdstad verblijft. Grote afwezige is Eddy Kaspers, die zaterdag in Veenen daal het Nederlands kampioen schap alle categorieën veroverde. „De groep die naar Parijs gaat, moest worden beperkt en was voor dit toernooi al samengesteld", al dus De Korte. Kaspers maakt wel deel uit van een 22 judoka's tellende groep, die na afloop van de stage aan een reeks centrale trainingen begint. De negen judoka's voor de trai- ningstage in Parijs zijn: Jeroen Alderding, Robert van der Vlist (Leiderdorp), Rob Henne- veld, Martin Schoonewille, Theo Meijer, Johan van Heest, Laurens van As (Leiden), Ed van den Berg en Ben Spijkers. winnende tijd op de 100 meter vlin derslag neer te zetten (1.15.2). Bij de F-competitie zorgde Robby Dubbeldeman voor de sensatie. Hij won niet alleen de 100 meter vrije slag jongens geboren 1970 en later maar behaalde met zijn tijd (1.05.7) tevens een limiet voor de Neder landse kampioenschappen jon gens geboren in 1973. De 100 meter vlinderslag voor jongens geboren in 1972 en later werd een onderons je van de Zijl/LGB. Eerste werd Martin van Beukering (1.24.7), zijn twee jaar jongere broer Mike werd tweede in 1.33.8 en Edwin Bloms- ma legde beslag op de derde plaats. Douce van Beukering won de 100 meter vlinderslag dames. Haar winnende tijd was 1.19.3. Uitslagen: zie scorebord. Op de limietwedstrijden waren vijf Zijl/LGB leden succesvol. Bij de jongens geboren in 1972 behaalde drie zwemmers een startbewijs voor de Nederlandse kampioen schappen. Erwin Siera deed dit op de 200 meter rugslag (2.38.0), Niels Ouwerkerk op de 100 meter vlin derslag (1.10.2) en Robert Jansen op de 200 meter schoolslag (2.53.4). Op de 400 meter wisselslag (5.29.3) voldeed Robert ook aan de limiet maar werd gediskwalificeerd. Mireille Correljé en Maaike Parrel doken ook onder de KNZB eisen. Mireille zwom de 100 meter school slag meisjes geboren in 1970 in 1.19.5 en Maaike behaalde de limiet op de 100 meter vrije slag meisjes geboren in 1974, haar tijd was 1.09.3. Tenslotte was er ook nog een limiet voor de adspiranten winterkampioenschappen die in februari gehouden worden. Deze werd behaald door Elise Krijnen geboren in 1971 op de 100 meter rugslag (2.37.0). LZ'86 Bij de derde wedstrijd van de E- competitie grossierde de LZ'86 zwemmers in ereplaatsen. Op de 100 meter schoolslag jongens on der de 10 jaar wist Dennis Schou ten zijn broer Mark met een mi niem verschil voor te blijven. Den nis won deze afstand in 1.46.6 ter wijl zijn broer er 0.3 seconden lan ger over deed. De 50 meter vrije slag wist Mark te winnen (36.7), Jacco de Haas werd tweede (36.9) en Dennis Schouten werd derde in 38.2. Saskia ter Horst werd zowel bij de meisjes onder de 14 jaar als onder de 16 jaar eerste op de 100 meter vlinderslag in respectieve lijk 1.19.0 en 1.19.5. De winst op de 100 meter schoolslag ging naar 'good old' Bart Hameter (1.14.5). Verrassing WASHINGTON (DPA) - Oud-Wimbledonkampioen Arthur Ashe is vrij dag in Washington tijdens een demonstratie tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika gearresteerd. De gekleurde chef d'equipe van de Ameri kaanse Daviscupploeg was niet de enige. Met hem werden nog 43 leraren, die voor de Zuidafrikaanse ambassade demonstreerden, vastgenomen. Na enige tijd werd Ashe met de anderen weer vrijgelaten. STOCKHOLM (ANP) - Met Arnold Vanderlijde (zwaargewicht) en Pe dro van Raamsdonk (halfzwaar) heeft Nederland vanavond twee fi nalisten in het internationale boks- toernooi van Stockholm. De Lim burger Vanderlijde, die het toer nooi in 1984 op zijn naam bracht, zegevierde zondagmiddag over de Zweed Peter Nyman, die binnen één minuut door de scheidsrechter uit de strijd werd genomen, nadat er voor de derde maal voor hem ge teld was. Arnold Vanderlijde, die in 1984 in de halve finales de Cana dees Willie de Wit uitschakelde, ontmoet in de finale de Fin Kyllo- Pedro van Raamsdonk, die even als Vanderlijde door het lot recht streeks in de halve finale was geko men, was binnen een ronde klaar met de Noor Hytten. Nadat Hytten voor derde keer was neergegaan werd de handdoek gegooid ten te ken van opgeven. De Amsterdam mer ontmoet in de finale de Zweedse favoriet Ungesson. Lichtwelter Reino van der Hoek moest in Stockholm tevreden zijn met het brons. De bokser uit Leeu warden, die zaterdag in de kwartfi nales door knock out in de eerste ronde had gewonnen van de Zweed Gert-Inge Karlsson, verloor zondagavond in de halve finales op punten (5-0) van de Canadees Ha rold Grant. Verongelukt SEVILLA (AFP) - De Noorse tafel- tennisster Tone Folkseon, lid van de nationale ploeg die in de zesde ronde van het Europees kampioen schap in de eerste divisie zou spe len tegen Spanje, is zondag bij een verkeersongeluk in de buurt van Sevilla om het leven gekomen. Haar auto raakte door onbekende oorzaak tussen Huelva en Sevilla van de weg. Een andere inzittende, de international Eric Lafmussen, raakte ernstig gewond. TUSCALOOSA (AFP) - De universiteit van Alabama heeft de 21-jarige Oostduitse zwemmer Jens-Peter Berndt een studiebeurs aangeboden. Berndt, oud-wereldrecordhouder op de 4 x 100 meter wisselslag persoon lijk en aanvoerder van de Oostduitse zwemploeg, verliet maandag in Oklahoma City het Oostduitse gezelschap verlaten om in de Verenigde Staten achter te blijven. Don Cambril, zwemcoach van de Universiteit van Alabama te Tusca loosa, maakte vrijdag bekend dat zijn universiteit Berndt graag een stu diebeurs wil aanbieden. De coach, die verantwoordelijk was voor de Amerikaanse ploeg bij de Spelen van Los Angeles, heeft contact met de Oostduitser gezocht en hem uitgenodigd in ieder geval voor een paar dagen naar Tuscaloosa te komen. „Ik denk niet dat andere universiteiten dat ook al gedaan hebben", zei Gambril. „Ik zou graag zien dat hij zich bij ons aanmeldde voor anderen aan hem beginnen te trekken." MOSKOU (AFP, SID) - De gewich theffederatie van de Sovjet Unie heeft zijn super-zwaargewichten Aanatoli Pissarenko en Aleksandr Koerlovitsj voor het leven ge schorst. Volgens Sovjetski Sport wegens het toebrengen van ernsti ge schade aan de eer van de sport in de Sowjet-Unie door criminele handelingen. Pissarenko» met 265 kilo wereld recordhouder in het stoten en Koerlovitsj waren in december door de douane op het vliegveld van Montreal aangehouden, toen in hun bagage anabole steroïden werden aangetroffen tot een totale handelswaarde van bijna 50.000 gulden. Volgens het sportdagblad heb ben de beide gewichtheffers schuld bekend en om clementie gevraagd bij de beoordeling van de coach van de nationale ploeg, die mede verantwoordelijk werd ge steld. De clubtrainers van de ge wichtheffers zullen wel worden ge straft. Michail Kemel (van Pissa renko) werd zijn titel verdienstelijk trainer ontnomen en Pjotr Savits- kii (koerlovitsj) wacht dezelfde straf. VLISSINGEN (GPD) r De Kwan- tum-wielerformatie is op de vlucht geslagen voor het slechte weer. Jan Raas en zeven ploeggenoten ver trokken gisterochtend naar het Spaanse eiland Mallorca om er met de training voor het wegseizoen te beginnen. De berichten over de aanhoudende vorst waren er de re den van dat ploegleider Jan Gis- bers hals over kop een vliegreis boekte voor een deel van zijn ploeg. „Een aantal renners wilde per sé op de weg beginnen en om dat daar hier geen sprake van kan zijn moest men dus wel naar Span je uitwijken", aldus Gisbers. Normaal hebben profwielren ners er in deze tijd van het jaar al weer heel wat trainingskilometers op zitten, maar door de vorst en de sneeuw is er tot nu toe weinig van fietsen op de weg gekomen. Vooral voor renners die in het vroege vooijaar prestaties moeten leveren is dat toch van het grootste belang. Zeker nu de situatie in bijna alle belangrijke Europese wielerlanden slecht is, kunnen extra trainingski lometers mogelijk een voorsprong op de concurrentie betekenen. Vroeger, toen een open vuur in de kamer er niet alleen voor de gezelligheid was, hing daar vaak een pot boven. Die pot-in-het- vuur kreeg nauwelijks gelegen heid om koud te worden. Allerlei eetbare restanten van de maal tijd werden erin verzameld en daaruit kookte zachtjes een heer lijke, geurige soep. Zo is, door de eeuwen heen, de techniek ontstaan van het bouil lon-trekken. De Franse keuken kent nog altijd zijn pot-au-feu, en dat is een klassiek gerecht. Het principe is hetzelfde gebleven: in een grote pot of pan borrelen zachtjes allerhande vlezen, groenten en kruiden. Het nat wordt als soep gegeten, de stevi ger ingrediënten vormen met brood en mosterd de tweede gang. Kéukenmeesters verfijn den ieder op hun eigen wijze de verhouding van alles wat erin ging en pasten dat vaak ook aan bij de wisseling van de seizoe- In Nederland zijn, zeker op de platteland, van oudsher maaltijd soepen gemaakt waar in latei- eeuwen ook aardappelen een rol bij speelden. Een volgens de Franse opvattingen minder juist ingrediënt: stukgekookt beder ven aardappelen (en ook bonen) het heldere karakter van de bouillon. Wortelen en rapen, uien en knoflook, maar ook kool hebben dat effect niet. Het eten als een vorm van kunst, dc gastronomie, is in ons land heel lang met argwaan be keken. Pas enkele tientallen ja ren is er sprake van belangstel ling voor de eetcultuur. Het was dan ook een uit Zwitserland af komstige kookkunstenaar die de originele versie van de pot-au- feu hier introduceerde. In zijn le gendarisch geworden restaurant het 'Koetshuis', in de bossen tus sen Veenendaal en Eist, serveer de hij die op geheel eigen wijze. Met dit gerecht en vele andere creaties was deze Henri Frisch met recht een 'voorganger' in het wereldje van de verfijnde topres taurants. In 1970 sloot dit restaurant, maar sinds kort wordt de traditie op waardige wijze voortgezet. Ook nu weer staat deze voortref felijke soep, nu genoemd naar de maker, op de kaart. De pot-au-feu wordt geser veerd in een ovenvaste, aarde werken terrine met deksel. Het deksel werd vastgeplakt met verfijnd brooddeeg, en terwiil de soep kookte, bakte dat deeg. De eters breken het knapperige brood cn eten dat bij de soep op. Het brood ligt als een soort van gestrikt lint rondom de schaal en is bestrooid met pittig maanzaad. ren in elk geval, met merg erin en nog wat vlees eraan. Kip, of op zijn minst het karkas van een hoender. In sommige steken voegt men kalfsbeenderen toe. en in het zuiden is het gebruik van schaap ingeburgerd. Een ui, die eerst werd bruin geroosterd in een droge pan, beprikt met en kele kruidnagels. Een flinke wor tel, eventueel raapjes. Prei hoort erbij en selderij. Soms ook sa vooiekool. Dat alles wordt met koud water in een grote pot of pan op het vuur gezet en aan de kook gebracht. Het schuim moet enkele keren worden verwijderd, en dan dient dc bouillon min stens vier uur heel zachtjes tegen de kook aan te trekken, met nog een kruidenbuiltje erin. Dan worden de beenderen verwij derd en kan het overtollige vet er worden afgeschept. Omdat er tij dens het trekken nogal wat water verdampt, blijft van vijf liter niet meer dan 3,5 over. Het is dan ook beter om de soep pas met zout op smaak te brengen als hij klaar is. Wie eenmaal gewend is op de ze manier bouillon te trekken, is uitgekeken op alle fabriekspro- dukten die de naam soep dragen. De door een fijne doek gezeefde bouillon kan nog verder worden ingekookt tot een zeer geconcen treerde, dik-vloeibare consisten tie. Die is, ingevroren, maanden lang houdbaar en dient als basis voor allerlei soepen of sauzen. Een van de eerste kunststof materialen voor afwerking van interieur, meubels enz. die kort na de Tweede We reldoorlog het 'plastic t(jd- perk' inluidden, was formica. Een produkt dat, ondanks de verschijning van talrijke fa brikaten onder andere merk namen, hardnekkig als 'for mica' bleef aangeduid, welke andere naam er dan ook op de achterkant gedrukt mocht zijn. De algemene soortnaam is 'hardplasticplaat'; ingewij den spreken over melamine- formaldehyde... geen wonder dat het makkelijk klinkende 'formica' het in de volks mond, ook onder vakmen sen, glansrijk gewonnen heeft. Het produkt is al tientallen jaren oud. Het is opgebouwd uit een sandwich van papierachtige vel len die onder toevoeging van hoogkwalitatieve kunstharsen onder grote druk en bij hoge temperaturen worden samenge- VRIJE TIJD perst tot een dunne plaat, aan de decorkant voorzien van een kras- en slijtbestendig oppervlak in vrijwel lichtbestendige kleur. Er zijn in de loop der jaren tal loze variaties op gemaakt, met het doel de hardplastic-bekle- dingsplaat goedkoper of voor de doe-het-zelver makkelijker ver werkbaar te maken. Daar was, eerlijk gezegd, een hoop rommel bij, die dan ook weer geruisloos verdween. Bros, krasgevoelig hardplastic... de consument was er al heel gauw op uitgekeken. Imitaties in de veel goedkopere kunststofsoort polystyreen ble ken doodgeboren kindjes. En hoe staat het dan nu met het ech te formica? Dat hebben we de fa brikant van dit produkt eens ge vraagd. In de 'gewone' uitvoeringen, onder de naam Colorama, zijn zo'n vijftig effen kleuren ver krijgbaar. Er is ook een reeks 'Houtreprodukties', plus een se rie imitaties van diverse andere natuurlijke produkten (textiel- weefsels, pleister, tegels) en nieuw is ook een grappig assorti ment met strepen-, ruitjes- en noppenmotief. Dan is er ook nog Formica So lid, een dikke hardplastic plaat, in 3. 6. 8. 10, 12 en 16 mm. Dit spul kan als 'zelfdragend' mate riaal worden toegepast en het heeft aan beide kanten een de- corlaag, dus tweezijdig decora tief. De allerjongste formicagenera- tie is Colorcore, dat door en door gekleurd is. Randen geven dus geen problemen, en je kunt er re liëfs in frezen. Echte geïnteresseerden kunnen hun licht opsteken bij Formica Nederland in Voorschoten, tel. 01717-4444. In natte ruimten gebeurt het vaak dat vocht via de voegen van wand- of vloertegels doorsijpelt. Niet zo best voor de 'fysiek' van het huis, soms zelfs tot doorlek ken naar een verdieping lager. Een nieuw produkt om de voe gen (die overigens wel in goede staat moeten zijn, dus niet uitge brokkeld) volkomen waterdicht te maken is 'Voegen waterdicht', dat onlangs in de handel is ge bracht. Het is een dunne, heldere vloeistof die met een bijgeleverd kwastje over de voegen wordt gestreken. Het is kleurloos, dus aan het gezicht van de tegelwand of -vloer wordt niets gewijzigd. Een goed waterdichte afwer king wordt bereikt door twee be handelingen. Met een busje van dit nieuwe spul, dat f 8,90 kost, kan zo'n drie vierkante meter te geloppervlak behandeld worden. Doe-het-zelf-zaken, gereed- schappenwinkels, verfzaken, bouwmarkten enz. zullen het in tussen wel in huis hebben. '«SOM VOECEW watekdkht lOWÉIAMO».

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16