Opmerkelijke opmars Oranje McEnroe geeft temiislessen DDR-train er niet verrast TOTO Heerenveen krijgt EK CSKA voert koude oorlog Van der Wal naar het carnaval Van Gemrip twee, Visser vier LEIDSCH DAGBLAD 'WK is ons doel' Wereldrecord Hoffmann op 3000 meter - Normaal - - Systeem- Gelijk MAANDAG 14 JANUARI 1985 PAGINA 11 GRONINGEN (GPD) - Het voort bestaan van de Europese titelstrijd voor dames is weer voor een jaar verzekerd. Gedurende het toernooi in Groningen heeft KNSB-voorzit ter David Meijer van de aanwezige ISU-afgevaardigden de garantie gekregen dat ook in 1986 het EK aan Nederland wordt toegewezen. Daarbij is de keus gevallen op Hee renveen, hoewel ook Haarlem, de woonplaats van Yvonne van Gen- nip, en Groningen belangstelling hadden. In 1981 zorgde Heerenveen er voor dat na zes jaar weer een Euro pees titeltoernooi op de internatio nale kalender verscheen. Ook in de daarop volgende twee winters was Heerenveen het strijdtoneel. Nu de Internationale Schaats Unie een subsidie verstrekt (32.000 gulden) kan de Friese organisatie daarvan ook eens profiteren. De toewijzing aan Heerenveen is een tegenvaller voor Groningen, dat de smaak te pakken heeft ge kregen van het organiseren van een groot schaatsevenement. Met 5200 betalende kijkers werd een kleine financiële winst geboekt, al bleef dat aantal beneden de opti mistische verwachtingen. Er was gerekend op 10.000 toeschouwers. TEL AVIV (DPA) - Spelers en be geleiders van CSKA Moskou, bas ketbalkampioen van de Sovjetu nie, weigeren in hetzelfde Ant werpse hotel te overnachten als hun tegenstander Makkabi Tel Aviv. Dat vertelde een woordvoer der van Maccabi in de gisteren ver schenen Israëlische krant Maariv. De clubs, die deze week twee keer tegen elkaar spelen voor het Euro pese bekertoernooi, arriveren van daag in Antwerpen. CSKA gaf volgens het artikel in Maariv geen verklaring voor het besluit. De leiding van Maccabi reageerde verbaasd op de weige ring: „Onze ploegen heben in de af gelopen jaren regelmatig in het zelfde hotel geslapen. Tussen ons heeft de politiek nooit een rol ge speeld". GRONINGEN (GPD) - Na een ka lende voetbaltrainer doet opnieuw een bekende sportman een gooi naar een hoge notering op de hitlij sten van de carnavalskrakers. Nie mand minder dan Jannes van der Wal heeft zijn stem geleend voor een muzikaal produkt, dat op 18 januari van de persen moet rollen. Op de A-kant vertolkt Jannes het lied 'Ben met m'n neus in de boter gevallen', terwijl de B-kant wordt gevuld met de hartekreet 'Janxis, houd je kanis'. Het idee om zijn zangkunst te de monstreren ging niet van de ex-we reldkampioen dammen uit, maar van een platenstudio uit Hilver sum. Van der Wal vindt het een goe de grap, maar hoge verwachtingen over een riant inkomen heeft hij niet. „Nee hoor, veel geld ga ik er ongetwijfeld niet mee verdienen, of het plaatje zou een echte hit moeten worden. Daar ga ik vooralsnog niet van uit. Bovendien ben ik al rijk, waarom zou ik nog rijker wil len worden. Ik zou misschien ook in het land moeten gaan optreden en het dammen blijft per slot van reke ning voorgaan" GRONINGEN (GPD) - Na elf kwakkel winters, waarin meerijden in het kleurloze peloton der naamlozen zo ongeveer als hoogste doel gold, is de Nederlandse vrou- wenploeg terug aan het schaatsfront. Het Friese fenomeen Atje Keulen- Deelstra was in 1974 de laatste, die het erescha- vot na een all-round titel toernooi mocht beklim men. Daarna was het met uitzondering van Lake Placid 1980, toen Annie Borckink en Ria Visser olympische medailes bij een schaatsten, akelig stil rond de Oranje-rijd sters, die meer en meer werden afgetroeft door hun concurrentes uit het Oostblok. Onder leiding van Tjaart Kloosterboer is dit seizoen se rieus aan een inhaalrace begon nen, die sneller dan iedereen had verwacht tot opvallende re- sulaten heeft geleid. In Gronin gen legde Yvonne van Gennip achter de nieuwe Europese kampioene Andrea Schoene beslag op de tweede plaats, waarmee er voor het eerst sinds de regeringsperiode van Atje Keulen weer een Nederlandse een plaats bij de top-drie voor zich opeiste. Ria Visser scoorde met haar vierde plaats ook op vallend hoog, terwijl Thea Lim- bach (zevende) en debutante Grietje Mulder (elfde) ook een forse duit in het zakje deden. Kloof Mulder eindigde nu als slechtste Nederlandse op de zelfde positie als Yvonne van Gennip vorig jaar in Alma Ata, waar de 20-jarige Haarlemse toen de beste Oranje-dame was. De kloof van acht a negen pun ten, die de DDR-schaatsters vo rig jaar sloegen, werd het afge lopen weekeinde in Groningen bijna gedicht. Er restte tussen Schóne en Van Gennip nog slechts een gaatje van één punt. Er heerste na afloop van het toernooi in Groningen begrij pelijk een jubelstemming. Kloosterboer voelde zich de ko ning te rijk met de prestaties van zijn ploeg, die hem hadden verrast. Yvonne van Gennip zat zich een uur na afloop nog te verbazen over haar topklasse- ring. „Ik sta er wel van te kij- "ken. Ik had op een plaats bij de eerste tien gerekend en ge hoopt op een vijfde of zesde klassering. Maar tweede, dat is nogal wat". Van Gennip dankte haar tweede plaats aan haar over winningen op de 3 en 5 kilome ter. Ria Visser completeerde het succes door de schaatsmijl op haar naam te schrijven. Op vallend was, dat de winnende tijden steeds werden gereali seerd in de eerste ritten, die als ongunstig te boek staan. De concurrentie kan zich immers richten op degene die het eerst van start moeten. In Groningen reed iedereen zich evenwel stuk op de tijden van de Neder landse dames. Sippie Tigche- laar was in 1975 de laatste ge weest, die een Nederlandse af standsoverwinning had ge boekt. Ze won toen tijdens het wereldkampioenschap in As sen de 3 kilometer in een tijd, die 18 seconden boven de win nende tijd van zaterdag lag. Grillig Haar afstandzeges hebben eens te meer aangetoond, welk een grote mogelijkheden Yvon ne van Gennip heeft. Het grilli ge Haarlemse schaatstalent was in haar juniorentijd voor bestemd voor de sprint. Drie jaar geleden werd ze als 17-jari- ge in Alkmaar zelfs vierde bij het wereldkampioenschap. Daarna heeft ze zich met succes toegelegd op het all-round- schaatsen. Hoewel het erop lijkt dat Andrea Schóne hier vriendelijk naar de fotograaf zwaait, had de Oostduitse voor de camera natuurlijk geen oog. Het veroveren van de titel eiste al haar aandacht op. (foto anpi Wisselvalligheid kenmerkt Van Gennips carrière. Er valt soms geen peil te trekken op Van Gennip, die haar medicij nenstudie voorlopig aan de kant heeft geschoven om zich helemaal op het schaatsen te richten. Ook in Groningen reed de Haarlemse een onbereken baar toernooi. Haar sprint en 1500 meter waren zwak, de 3 en 5 kilometer daarentegen erg sterk. Wanneer ze de 500 meter een seconde harder had afge legd, wat normaliter had ge kund, en op de mijl voor Ria Visser was geëindigd, hetgeen ook in de lijn der verwachting had gelegen, had Van Gennip zelfs dicht achter of wellicht voor Schóne kunnen eindigen. Van Gennip: „Als, als, als... daar koop ik niks voor. Als ik de sprint wel goed gereden had, was mijn 3 lrilometer wel licht minder geweest. Ik had nu iets goed te maken en wilde vechten voor wat ik waard was. Ik verknalde mijn sprint, door dat ik schrok van mijn tegen standster Erwina Rys. Ik vond het niet prettig om tegen haar te schaatsen. Ze was als een ra ket weg en daardoor raakte ik uit mijn ritme". Ook op de 1500 meter lette van Gennip teveel op haar te genstandster, in dit geval Gabi Schoenbrunn. „Ik had sneller moeten openen, maar ik vergis te me in Schoenbrunn. Die startte te langzaam en dat had ik te laat in de gaten. Ik heb er geen moment rekening mee ge houden dat ik wel eens drie overwinningen had kunnen be halen, als ik een goede 1500 me ter had gereden". Van Gennips langere afstan den waren in tegenstelling tot haar sprint en 1500 meter van zeer hoog niveau. Indrukwek kend waren vooral haar ronde tijden, die hiet veel van elkaar verschilden. Doordat zij wel een vlak schema wist te hand haven en alle anderen hun tij den zagen oplopen, boekte Van Gennip in het tweede gedeelte van haar races op de 3 en 5 kilo meter haar grote winst. Op de 5000 meter reed ze de erkende stayer en wereldrecordhoud ster Andrea Schóne op zeven seconden. „Ik snap niet, dat ik zo bij haar vandaan kon rijden. Zoals ik ook verbaasd was dat ik zelf niet in elkaar knalde. Ik heb mijn eigen race gereden zonder op Schóne te letten". Het Nederlandse duo Visser en Van Gennip zou over een maand in Serajewo best eens een serieuze gooi naar de we reldtitel kunnen doen, wanneer de sprint snel wordt aange scherpt. Zowel coach Klooster boer als de schaatstere zelf voe len er echter weinig voor om zich de komende weken tijdens het trainingskamp in Davos al leen maar toe te leggen op het explosieve werk. Tijd Kloosterboer: „Dat zou heel onverstandig zijn. We hebben dit seizoen bewust gekozen voor de duurtraining. Dan kun je niet plots de zaak door elkaar gooien. In ons meerjarenplan is een bepaalde tijd uitgetrokken om terug te keren aan de top. Wat nu gebeurt is in Gronin gen, is meegenomen, maar we moeten ons niet laten verleiden tot ondoordachte dingen. Je kunt niet van de grond naar de zolder springen. Daar heb je een trap voor nodig, die tree voor tree genomen dient te worden". Kloosterboer ziet de succes sen van zijn pupillen als een lo gisch gevolg van de nieuwe, „professionele" aanpak. Kloos terboer: „Ik werd trainer in een rot jaar en kon weinig meer uit richten om de meisjes nog op een aanvaardbaar olympisch niveau te krijgen. Ik heb 1984 alleen maar gebruikt om te ana- lysteren. Pas dit seizoen ben ik volop aan de slag gegaan. Ik heb de dames gevraagd wat voor keuze ze wilden maken: of topsport bedrijven of leuk mee doen. Ze hebben gekozen voor het eerste waarna we keihard zijn gaan werken. We hebben ons vooral gericht op het duur- werk. Gelukkig zijn dit jaar de faciliteiten veel beter gewor den. Ook de KNSB werkt mee. Het trainingskamp in Heeren veen van twee maanden heeft nu al zijn vruchten afgeworpen. Ons doel, terugkeren in de race, is gerealiseerd. We zullen er nu voor moeten waken niet te opti mistisch te zijn. Want we zijn er nog lang niet. Er is een stevig fundament gelegd en volgend seizoen moeten we zien of die basis hecht genoeg is om op voort te bouwen". NEW YORK (RTR/AFP) - John McEnroe heeft gisteren in New York slechts een uur en 55 minu ten nodig gehad om het Masters- toernooi voor de derde maal op zijn ,naam te brengen. Vooral in de tweede en derde set deklasseerde de 25-jarige, linkshandige Ameri kaan zijn opponent Ivan Lendl. De een jaar jongere Tsjechoslowaak, die slechts twee aces sloeg tegen elf voor McEnroe, bracht het in de een uur durende eerste set nog tot behoorlijk weerwerk om na een voorsprong van 5-4 toch met 5-7 te verliezen. McEnroe stoomde on middellijk door, won elf games achtereen en knakte daarmee het zelfvertrouwen van Lendl volledig: 6-0 6-4 in respectievelijk 26 en 28 minuten. In de laatste acht games van de wedstrijd wist Lendl meer door braken te voorkomen. Zijn lot was toen echter al bezegeld. Lendl had McEnroe in 1983 in de Mastersfina- le nog verslagen, maar de Ameri kaan nam vorig jaar op ondubbel zinnige wijze revanche. Nu deed McEnroe het nog eens dunnetjes over. Het leverde McEnroe, die het toernooi ook al in 1978 had gewon nen, een eerste prijs van 100.000 dollar (ongeveer 360.000 gulden) op tegen 60.000 dollar (210.000 gulden) voor Lendl. Volgens de Oosteuro peaan, die overigens meer buiten dan in zijn vaderland Tsjechoslo- wakije vertoeft, was ste oorzaak van zijn ondergang het niet in staat zijn de opslag van de New Yorker behoorlijk te retour neren. McEnroe was na afloop tij dens de persconferentie zo met zichzelf ingenomen, dat hij zich zonder blikken of blozen liet ont vallen: „Misschien staat er over een jaar of twintig nog eens een speler op, die beter kan tennissen dan ik". Even tevoren had een van de di recteuren van de hoofdsponsor, een Zweedse autofabrikant, McEn roe bij het overhandigen van de „gouden cheque" ietwat knorrig toegevoegd: ,,Ik schenk deze che que aan mijn best betaalde werk nemer in de wereld". Big Mac be dankte daarop minzaam voor de dollars, bedankte zijn vader en moeder voor het feit „dat zij mij hebben" en had ook een dank woordje over voor het publiek: „Het is een fijn gevoel voor toe schouwers uit mijn woonplaats te winnen". McEnroe versloeg Lendl voor de zevende keer in de laatste acht on derlinge partijen. Alleen in de fina le van het toernooi om de open Franse titels in Parijs gaf de Ameri kaan door een enorme inzinking de winst, die toen voor het grijpen lag, alsnog uit handen. Geen moment zag het er naar uit dat hem iets dergelijks nu weer zou overkomen. McEnroe kon voort durend vertrouwen op zijn gewel dige service. Hij behoefde ook geen enkele maal een doorbraak toe te staan en brak zelf vijfmaal door de service van zijn tegenstan der heen. Voor de eerste keer ge beurde dat bij de stand 4-5 voor Lendl in de openingsset. Bij 6-5 voor McEnroe ontstond beroering toen de Amerikaan zichzelf door een onachtzaamheid blesseerde. Hij liet de bal al stuiterend van zijn racket tegen zijn gezicht komen en moest prompt de toernooiarts con sulteren. Na de toegestane pauze van drie minuten dreigde McEnroe even in moeilijkheden te komen toen Lendl zich een doorbraak punt verwierf. Hij herstelde zich echter bijzonder snel, produceerde prompt een ace en smashte de eer ste set uit: 7-5. In de tweede set raakte Lendl geen bal meer. McEnroe deed met zijn moedeloos ogende tegenstan der wat hij wilde en had binnen een half uur ook de tweede set met de voor Lendl ontluisterende score 6-0 te pakken. Pas bij 2-0 in de der de set kwam Lendl weer enigszins bij zijn positieven en slaagde hij er voor het eerst weer eens in zijn op slag te houden. McEnroe gaf de Tsjechoslowaak echter geen gele genheid veel meer terug te doen, bleef koel en keihard serveren, ver loor geen moment zijn concentra tie en maakte het tennislesje met zijn elfde ace uit: 6-4. „Ik had vandaag het gevoel, dat ik alles met de bal kon doen, wat ik wilde", zei een diep voldane McEn roe na afloop. „Gedurende zeker tien games speelde ik op het top punt van mijn kunnen en mis schien wel beter dan ik ooit heb ge presteerd. McEnroe had zaterdag in de hal ve finales tegen de Zweed Mats Wi- lander al laten zien, dat er met hem niet te spotten viel. Binnen een uur stond Wilander met een nederlaag van 1-6 1-6 al weer aan de kant. Lendl had heel wat meer te stel len met Jimmy Connors. Na harde strijd zwichtte de 32-jarige Ameri kaan pas met 5-7 7-6 (7-5) 5-7. De tweede set had een merkwaardig verloop. Connors bouwde sterk spelend een voorsprong op van 4-1, maar beleefde plotseling een enor me inzinking, waarvan Lendl pro fiteerde om vier games achtereen te pakken. Lendl kreeg zelfs een matchpunt, maar juist op dat mo ment gooide de verwoed vechten de Connors er een schepje boven op. Hij dwong een tiebreak af, won die met 7-5 en sleepte een derde set uit het vuur. Daarin bleek Lendl over iets meer adem te beschikken. In de finale was de Tsjechoslo waak na één set uitgeblust. Hij kon 5?PJ GRONINGEN (GPD) - Tegelijkertijd met de Nederlandse opmars heeft het Europees kampioenschap in Groningen aangetoond, dat het Oostduitse damesteam een beetje en de Russische rijdsters schrikbarend ver zijn teruggevallen. Andrea Schone werd dan wel eerste en Sabine Brehm der de, het feit dat er slechts één afstandsoverwinning (Schone op de 500 meter) werd geboekt zegt genoeg over het feit dat de DDR-rijdsters niet meer zo superieur zijn als in de voorgaande twee seizoenen. len als hoogtepunt hebben be schouwd en nu gas hebben terug genomen. Wij hebben nu juist gas gegeven, hetgeen voor een deel verklaarde waardoor het gat tussen de DDR en ons zo'n stuk kleiner is geworden". Heeft Oost-Duitsland het na ja ren van hard trainen in verband met de Olympische Spelen in Sera jewo dit seizoen bewust iets kal mer aangedaan, in de Sowjet-Unie blijken op dit moment gewoon geen talentvolle schaatstere aan wezig meer om nog mee te kunnen tellen. Olga Plesjkova eindigde als beste Russische op een vijfde plaats. Oud-Europees en wereld- DAVOS (SIZ) - De Oostduitser André Hoffmann heeft zaterdag tij dens internationale schaatswed strijden in Davos het wereldrecord 3000 meter gebracht op 4.03,31. Het oude record stond sinds 28 maart 1979 met 4.04,06 op naam van de Sovjetrus Dmitri Ogloblin. Deze le verde zijn prestatie toen op de Me- deobaan in Alma Ata. Hoffmann verbeterde ook het puntentotaal op de kleine vierkamp, dat op naam stond van Falk-Larsen. Hij bracht het op 161.159 pnt. De Nederlandse kernploegleden deden alleen mee aan een 500 me ter. Hein Vergeer werd tweede in 38,86 seconden. Winnaar werd de Sovjetrus Oleg Bogijev in 38,17 se conden. Geert Kuiper (39,63) en T1 - Hilbert van der Duim (39,98) ein- „Ik kan me voorstellen dat de digden respectievelijk als vierde Oostduitsere de Olympische Spe- en vijfde. Titelhoudster Schönbrunn moest nu genoegen nemen met een zesde positie en Heike Schalling haalde door een diskwalificatie op de 500 meter niet eens de laatste zestien. De Oostduitse trainer Rainer Mund, die vooraf al had gezegd dat dit EK bijzaak was en het WK in Serajewo het belangrijkste doel van dit seizoen is, zei desalniette min na afloop zeer tevreden te zijn over de prestaties van zijn ploeg. „Met een eerste en een derde plaats mag ik toch niet ontevreden zijn. Iedereen was verbaasd, dat Van Gennip de drie kilometer won, maar vergeet niet, dat ze vorig jaar vijfde was op die afstand bij de Olympische Spelen. Daar heeft Van Gennip al laten zien, dat ze wat in haar mars heeft. Daarom verrast het me niet, dat ze hier heeft gewonnen op de drie en vijf kilometer". De 24-jarige Andrea Schóne, die in 1983 al een keer Europees en we reldkampioen was geworden, dankte haar titel opvallend genoeg aan haar snelle 500 meter, die even als de andere drie afstanden in baanrecordtijd werd afgelegd. De in Dresden woonachtige Schóne moet het normaal gesproken van haar langere afstanden hebben. Vorig seizoen werd de wereldre cordhoudster op de 1500, 3000 en 5000 meter op de drie kilometer olympisch kampioene voor Karin Enke, die nu in Groningen duide lijk werd gemist door de Oostduit sers. Dat Schóne er nu evenals haar landgenotes Schönbrunn en Brehm niet aan te pas kwam op de drie en vijf kilometer duidt er op, dat de DDR-dames hun conditie dit seizoen niet zo ver hebben op gevoerd als in voorgaande jaren. Tjaart Kloosterboer daarover: ADVERTENTIE toen niet meer op tegen de gewel dige precisie, die McEnroe in zijn slagen legde. „Zoals ik vandaag speelde zou ik wel altijd willen spe len", zei de Amerikaan na afloop. „Dan kan niemand tegen me op. Ik wilde absoluut in drie sets winnen om mijn fantastische seizoen extra glans te geven. Vooral toen ik een doorbraak forceerde in de elfde ga me voelde ik mijn zelfvertrouwen groeien. Daarna speelde ik op mijn best. Ik neem nu een paar dagen rust en ga daarna trainen met Vitas Gerulaitis voor het toernooi in Phi ladelphia later deze maand, waar ik mijn open Amerikaanse indoortitel hoop te verdedigen". Lendl kon uiteraard weinig te gen zijn nederlaag inbrengen. „Wat moet ik tegen een dergelijke McEnroe beginnen?", vroeg hij zich vertwijfeld af. „In deze vorm is hij onverslaanbaar. Geen begin nen aan. Ik heb een paar keer ge probeerd van strategie te verande ren, maar het haalde allemaal niets uit. Hij maakt de onwaarschijnlijk ste punten. McEnroe speelde zo goed, dat ik er echt moedeloos van werd. Alleen in de eerste twintig minuten van de partij geloofde ik nog in mijn kansen. Maar toen ik voor het eerst mijn servicegame verloor knapte er iets in me". Toto-spelers (Normaal/ Systeem en Gelijk) opgelet: u hebt nog 3 weken kans op een gratis extra prijs. Twee seizoenkaarten 1985/1986 voor uw favoriete club (uit sluitend Nederlandse clubs in 't betaalde voetbal). Of - als u altijd alléén naar het voetballen gaat - één gratis seizoenkaart 1985/1986 èn één seizoenkaart 1986/1987. Pak die kans. Vraag naar de speciale folder en haal meteen Toto-formulier nr. 3. Deze week weer inleveren! BEWAAR UW KOPIE TOTO-FORMULIER NR. 3 EN KIJK A.S. MAANDAG IN DEZE KRANT OF U WIN NAAR BENT. VAN WEEK 2: 2717396 3082446 2954414 2722951 2859334 2895795 2764498 2832587 2750297 2622876 3152109 3129792 3157463 3184855 3186358 3158253 3206567 3115056 3133043 3128460 3340889 3310893 3332524 3370871 3376609 3325306 3225109 3312815 3373770 3264432 EN VERGEET HET CUFERSPELNIET!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11