Weer historische koerstoppen 'Informatie ANWB-reizen misleidend' Niet laten lopen: 50 guldei Beursweek Zwak herstel woningmarkt Mooi meegenomen: 50 gulden. Het gaat goed met de economie, maar er blijft dreiging Prijzen daalden eind vorig jaar 0,2 procent Ambtenaar geschorst na opzetten van adviesbureau Touroperator Neckermann dreigt met kort geding 'Gasprijs in tuinbouw desnoods voor rechter' Geldmarkten ZATERDAG 12 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De kosten voor levensonderhoud zijn tussen midden november en midden de cember met 0,2 procent gedaald. Goedkoper werden dameskleding, roomboter en kinderkleding. Shag werd duurder. Dit heeft het minis terie van economische zaken giste ren bekendgemaakt. De prijzen zijn vorig jaar gemid deld minder gestegen dan in 1983: 2,8 tegen 3 procent. De inflatie is wel sneller gestegen: die was 3,3 procent, tegen 2,8 procent in 1983. Al met al zet de dalende lijn van de laatste jaren zich voort. Het Centraal Planbureau ver wacht voor 1985 een gemiddelde prijsstijging van 1,5 procent. Het ministerie van economische zaken zegt op dit moment geen aanlei ding te hebben tot bijstelling van dit cijfer. De consumentenbewe ging denkt echter dat de stijging hoger zal uitvallen. Het ministerie wijst erop dat veel afhangt van de grondstoffenprijzen, die over het algemeen nog steeds dalen. GOES (GPD) Het ministerie van financien heeft een onderzoek in gesteld naar de aard van de bijver diensten van G. Koomen, een 32- jarige belastingambtenaar uit Goes. Hij leidt sinds vorige maand in zijn vrije tijd een eigen belas- tingadvieskantoor. Gedurende het onderzoek is Koomen geschorst. Zijn adviesbureau trok begin de ze week de aandacht met een grote advertentie in landelijke dagbla den, waarin bezitters van luxe jachten een snel belastingvoordeel van 35 procent van de aanschaf prijs wordt toegezegd. De belas tingambtenaar zegt enkele mazen in de wet te hebben gevonden. Daarbij laten eigenaars van jachten, sportvliegtuigen en dure caravans de staat een groot deel van de aanschafkosten betalen via een bv-constructie op de Antillen. Het ministerie van financien meent dat er sprake is van vermen ging van belangen. Het hoofd van de belastingdienst in Goes, Van Erp, noemt het initiatief van Koo men ongehoord. Volgens hem mis bruikt de ambtenaar kennis die hij bij de belastingdienst heeft opge daan. Het naar Koomen ingestelde onderzoek kan mogelijk leiden tot zijn ontslag. Koomen zegt niet zwaar aan het onderzoek te tillen. Hij vindt zijn adviezen voor belastingvermijding niet immoreel. "Grote bedrijven als Philips en Akzo maken ook ge bruik van allerlei constructies in belastingparadijzen. Waarom mo gen anderen dat niet doen?" Hij geeft toe niet te handelen naar de geest 3an de wet, maar volgens hem wel naar de letter daarvan. AMSTERDAM (ANP) - Touroperator Neckermann is boos op de toeristenbond ANWB omdat deze volgens haar 'mis leidende informatie' verspreidt. De ANWB prijst in zijn reisfolder reizen naar Griekenland en Spanje aan als 'gele verd tegen het laagst mogelijke tarief. Neckermann wil nu dat de ANWB deze passages rectificeert. Doet de toeristen bond dit niet, dan wil de touroperator een kort geding aan spannen. Directeur R. Klawer van Necker mann zegt de prijzen van de ANWB te hebben vergeleken met zijn eigen prijzen. Neckermann zou in een groot aantal gevallen aantoonbaar goedkoper uit de bus komen. Klawer vindt dat door de 'misleidende informatie' een bij het publiek als zeer betrouwbare bekend staande organisatie als de ANWB wordt geschaad. De ANWB begint maandag met zijn vliegreizenprogramma naar Spanje en Griekenland. Een groot aantal touroperators heeft de sa menwerking met de toeristenbond verbroken omdat zij vinden dat er sprake is van 'oneerlijke concur rentie'. Vooral touroperator Arcke Reizen verzet zich fel tegen het ini tiatief van de ANWB. Deze tour operator vindt dat de ANWB niet met contributiegelden experimen ten moet beginnen op de charter- vliegmarkt. Woordvoerder F. van Steenis van Hotelplan zegt niet akkoord te gaan met het ANWB-voorstel aan de reiswereld, om tegen een com missie van vijf procent te werken. Bovendien zouden de reisbureaus de klanten ANWB-lid moeten ma ken, als de dat nog niet zijn. De goedkope ANWB-reizen gelden na melijk alleen voor leden. De reis wereld zou op deze manier „zieltjes Bijzonder De ANWB wijst de beschuldi ging dat zij de touroperator oneer lijke concurrentie aandoet, met klem van de hand. De toeristen bond merkte gisteren op dat de bond al sinds 1934 vliegreizen or ganiseert, tot nu toe echter naar meer bijzondere vakantiebestem mingen als Indonesië. Dat de tour operators nu dwars liggen, vindt de ANWB begrijpelijk. Toch spreekt de toeristenbond van een normale concurrentie omdat er geen contributiegelden worden ge bruikt voor deze proefneming. De kosten ervan zullen volledig wor den gedekt door de opbrengsten, aldus de ANWB. Het totale marktaandeel van de ANWB bestaat uit 35.000 stoelen, ongeveer vijf procent van het to taal. De ANWB kwam onlangs met Holland International, Nederlands grootste touroperator, overeen om eikaars zomerprogramma's te ver kopen. Daarop haakte een aantal andere touroperators af. De ANWB houdt de deur voor de andere tour operators nog open. "Immers, de consument is gediend met de ver koop van een goed en goedkoop produkt". r Krakers hebben gisteren tijdens de officiële opening e sterdam besmeurd met verf en beplakt met affiches. ADVERTENTIE IZH, Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hi| voor een stevige premie. Van maar liefsr 50 gulden per man per dagA Typisch de winterschilder weer! DEN HAAG (GPD) - Het Land bouwschap zal in beroep gaan bij het Hof van Justitie als de Europe se Commissie in Brussel op het standpunt blijft staan dat de Ne derlandse tuinbouwgasprijs een ongeoorloofde steunmaatregel aan de tuinbouw is. In de onderhandelingen tussen URENCO - De grote order die de Nederlands-Duitse-Britse Urenco- groep eind 1984 heeft afgesloten, betreft de leverantie van verrijkt uranium aan drie kernreactoren in Zweden. Het is de eerste keer dat Urenco aan Zweden levert. De di rectie van Urenco Nederland en Ultra Centrifuge Nederland (UCN) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Directeur drs. W. Thielman van UCN/Urenco noemt het contract met Zweden bijzonder belangrijk. Het land is voor vijftig procent van zijn energievoorziening van kern centrales afhankelijk. Landbouwschap en Gasunie is voor de periode van een jaar de gasprijs vastgesteld op ongeveer 1,5 cent per kubieke meter lager dan de prijs die daarvoor gold. De Europese Commissie is van mening dat dit kan worden uitge legd als een steunmaatregel aan de Nederlandse tuinbouw, waardoor de concurrentieverhoudingen wor den aangetast. De Nederlandse re gering heeft in Brussel laten weten dat de prijs van het aardgas voor de tuinbouw tot stand is gekomen in vrije onderhandelingen zonder tus senkomst van de overheid. Het Landbouwschap heeft in Brussel gewezen op het toenemen de gebruik van steenkool in de tuinbouw in de EG-lidstaten. In Nederland is het gebruik van steenkool in de tuinbouw verbo den, waardoor buitenlanse tuin ders goedkoper hun kassen kun- i dan de Nederland- DEN HAAG (GPD/ANP) - De wo ningmarkt heeft zich vorig jaar minder goed hersteld dan was ver wacht. Ondanks de daling van de prijzen en het redelijk niveau van de hypotheekrente in 1984 is de vraag naar koopwoningen niet erg gestegen. Dat zei voorzitter P.G. Jager van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) giste ren in zijn nieuwjaarsrede. Volgens Jager komt dat vooral door de onzekerheid van mogelijke kopers over hun inkomensontwik keling, waardoor er binnen de koopsector weinig doorstroming plaatsvindt en huurders zich niet ADVERTENTIE Als u deze winter de schilder bat komen, TVf) zorgt hij voor een stevige premie. Vj Van maar liefst 50 gulden per man per dag.rTTy sJFISCALEAFTREKMOGEI.il op de koopmarkt wagen. Jager vindt dat er stimulansen van buiten nodig zijn om de wo ningmarkt weer op gang te bren gen. Hij denkt daarbij aan het af trekbaar maken van de verhuis kosten voor huurders die naar een koopwoning verhuizen en het ge lijk maken van de voorwaarden voor gemeentegarantie in de ver schillende gemeenten. Volgens Jager reageert de over heid te traag op prijsontwikkelin gen op de woningmarkt, waardoor voor veel koopwoningen een woonvergunning nodig is, terwijl er geen sprake meer is van schaar ste op de woningmarkt. De NVM pleit voor afschaffing van woon vergunningen voor koopwoningen in bijna alle categoriën. Jager zei dat er nog steeds meer woningen te koop staan dan er ge gadigden zijn. Een half jaar gele den was het aanbod tien keer zo groot als de vraag. De belangrijkste oorzaak van deze geringe vraag naar koopwoningen is volgens de voorzitter van de NVM onzeker heid over de ontwikkeling van het inkomen en behoud van werk. Hij zei in dit verband dat veertig pro cent van de bevolking een daling van het inkomen verwacht. De overheid zou volgens hem meer maatregelen moeten nemen om het eigen-woningbezit te be vorderen. Als voorbeeld van een gemeente waar kopers bijna wor den verjaagd, noemde hij Den Haag. In die stad duurt het tegen woordig twee maanden voordat ie mand bericht krijgt of hij in aan merking komt voor gemeente garantie, die kopers zonder spaar geld nodig hebben om een hypo theek van honderd procent te kun nen krijgen. Met de makelaars zelf gaat het door al deze ontwikkelingen finan cieel niet goed. Weliswaar boekte de bedrijfstak in 1983 gemiddeld een positief resultaat van zes pro cent, maar bijna de helft van alle makelaars (45 procent) sloot dat jaar met verlies af. Hoewel de gege vens van 1984 nog niet bekend zijn, is al wel duidelijk dat het vorig jaar bergafwaarts gegaan is, aldus Ja ger. "Er past zorgvuldigheid bij het lezen van de goede berichten die uit het bedrijfsleven komen", waarschuwde werkgeversvoor zitter Van Lede deze week. Hij bedoelde waarschijnlijk dat niet al te vroeg gejuicht moest wor den over het economisch herstel dat harder doorzet dan werd ver wacht. Maar zijn woorden won nen aan gewicht doordat het be drijfsleven de laatste dagen wel op zeer spectaculaire wijze in het nieuws weet te komen. door Paul Frentrop Oliehandelaar Deuss bijvoor beeld. De man is multimiljonair geworden door in Rusland olie te kopen en die niet te betalen. Hij ontdook de boycot van Zuid- Afrika en verkocht daar olie te gen extra hoge prijzen. Deze schilderachtige Nederlander kwam in het nieuwe doordat on bekenden zijn villa in brand sta ken ook al werd die door Zuid- afrikaanse huurlingen bewaakt. Deuss is zonder meer geschikt voor de rol van de Nederlandse J.R. Ewing, lijkt het. Maar het bedrijfsleven had nog meer in petto. Philips kreeg te maken met een direkteur die na ruzie uit de school ging klappen. Het concern moest bekennen dat het in het geheim eigenaar was van allerlei bedrijven waar nie mand iets van af wist. In Neder land werd dit ontduiken van wet ten met een schouderophalen af gedaan, maar de Duitse autoritei ten zijn strenger. Daar bestaan strikte regels om kartels en marktmonopolies tegen te gaan. Philips zal het moeilijk hebben zich daarvan schoon te praten, nu is gebleken dat het bedrijf in het geheim eigenaar was van de Duitse Loewe Opta fabrieken. De eerste berichten uit het be drijfsleven over de rasultaten van vorig jaar zijn echt goed. Ak zo meldde een winst van 750 mil joen gulden en Hoogovens wist voor het eerst sinds mensenheu genis een winst te laten zien, ook al was die 200 miljoen gulden minder dan beleggers hadden verwacht. Dat leidde tot wat op schudding op de beurs omdat sommige mensen daar het eerder wisten dan de rest, zodat de han del in de aandelen Hoogovens met terugwerkende kracht stop gezet moest worden. Plannen Opvallend is dat nu het wat be ter gaat, het bedrijfsleven met al lerlei nieuwe plannen naar bui ten komt, waar de woorden van de werkgeversvoorzitter ook treffend op van toepassing lijken te zijn. De grote Nederlandse baggeraars willen zo gauw moge lijk de Markerwaard of een stuk Noordzee bij Hoek van Holland droog gaan leggen, nu de Ooster- scheldedam zijn voltooiing na dert. Een club van grote Europe se concerns heeft plannen om voor vele miljarden guldens nieuwe snelwegen en spoorver bindingen in Europa aan te gaan leggen. De Europese PTT's wil len een net van glasvezelkabels aan gaan leggen en ook met dat plan zijn vele miljarden gemoeid. Het meest optimistische plan kwam van de bijna failliete scheepsreparatiewerf ADM. Het bedrijf wil overheidssteun om dat het zulke goede vooruitzich ten heeft. De orderportefeuille zit immers propvol. Dat klinkt aardig maar een groot deel van die orders komt uit Peru. Dat land heeft jaren geleden de krui ser De Admiraal de Ruyter, de trots van de Nederlandse vloot, gekocht. Sindsdien is het schip bijna jaarlijks bij de ADM voor reparaties. Het probleem is dat Peru failliet is. Het land kan zijn schulden niet betalen. De reke ning die de ADM stuurt zal dus ook niet worden betaald. Maar de ADM vindt dat niet erg want de 350 miljoen gulden die de klus gaat kosten is al bij de Neder landse Credietverzekerings- maatscahppij ondergebracht. Dat betekent dat de Staat der Ne derlanden garant staat voor de betaling. Zoals altijd komen de grootste en meest spectaculaire plannen uit Amerika. Daar lijkt het 'star- wars-plan' van president Reagan dat eerst door niemand serieus werd genomen, nu toch uitge voerd te gaan worden. De ge raamde kosten zijn zo'n 80 mil jard gulden. Reagan was eerst van plan zoveel geld aan militai re zaken uit te geven dat de Rus sen het niet konden bijbenen. Maar het is duidelijk dat met meer wapens alleen nooit te win nen valt, wanneer iedere partij over voldoende atoombommen beschikt om de ander in tweede instantie altijd nog te kunnen vernietigen. Daarom gooien de Amerika nen het nu op de 'high-tech'. Wa pens die zo ingewikkeld zijn dat de Russen ze niet kunnen ma ken. Met laserstralen en andere science-fiction-wapens op sate- lieten in de ruimte moet iedere Russische raket die de lucht in gaat met de snelheid van het licht vernietigd kunnen worden. Dat is het idee tenminste. In de praktijk is de techniek nog lang niet zover. Daarom nam nie mand het plan serieus, totdat de Russen opeens begonnen te zeg gen dat het niet door mocht gaan. Meer aanmoediging heb ben de Amerikanen niet nodig. Om nu miljarden dollars in het bedrijfsleven te pompen om de plannen die regelrecht uit Holly wood lijken te komen, te verwe zenlijken. Maar al die fantastische plan nen kunnen slechts naar voren komen omdat het in werkelijk heid tot de verbazing van alle voorspellers echt goed begint te gaan met de westerse economie. De Amerikaanse economie groeit en blijft groeien. Maar wat niemand voor mogelijk had ge houden: ook in Europa zet het herstel door. De Duitsers zijn be zig aan hun zoveelste "Wirt- schaftswunder'. Geholpen door een hoge dollarkoers, die expor teren naar de VS gemakkelijker maakt en de Amerikaanse con currentie op de wereldmarkt heeft uitgeschakeld, produceert en exporteert Duitsland weer dat het een lieve lust is. In de eerste negen maanden van vorig jaar stegen de Duitse exporten met DM 50 miljard. Van die stijging ging DM 18 miljard naar de VS, maar ook DM 6 miljard naar an dere landen in de EG en de rest naar andere gebieden. Vuistregel Als het goed gaat met Duits land dan gaat het ook goed met Nederland, is de vuistregel. De groei in Duitsland betekent meer exportmogelijkheden voor Ne derlandse bedrijven op de Duitse markt en meer overslag in de Rotterdamse haven. Duitsland is immers veruit de grootste han delspartner van Nederland. De laatste prognoses van het Cen traal Planbureau zijn dan ook op timistischer dan eerdere. Het gaat beter in Nederland. Maar er blijft nog wel een drei ging aanwezig. Europa herstelt zich voor een groot deel dankzij de hoge dollarkoers. Een koers daling van de dollar hangt steeds dreigender in de lucht. De re cordhoogten die de aandelen koersen op de Amsterdamse beurs (en ook op de Duitse beur zen) dezer dagen bereikten, zijn niet alleen maar een teken van vertrouwen in de economische toekomst. De beleggers die over dollars beschikken, gebruiken die om nu de koers nog hoog is goed koop Europese aandelen aan te schaffen, zodat ze goed zitten wanneer de dollarkoers daalt. Zakt de dollar binnenkort inder daad fors in dan zal dat een dom per zetten op het herstel in Euro pa. De woorden van Van Lede zijn dus zeer op zijn plaats. T*\ 1 door C. Wagenaar De eerste volle week van het nieuwe jaar ontwikkelde zich voor de effectenbeurzen bepaald positief. Wall Street kwam weer boven de 1200 en Amsterdam be reikte zelfs een nieuwe histori sche top, hoewel het Damrak toch een wat onregelmatig ge drag liet zien. Dit kwam doordat de beleggers geconfronteerd werden met de eerste meldingen van de jaarcijfers uit het bedrijfs leven. Zo lag na drie dagen han del de index voor de internatio nals bijna twee punten lager dan vorige week vrijdag, maar de in dex van de banken was toen 10 punten gestegen. De dalingen konden later in de week worden weggewerkt. De banken liepen zelfs meer dan 15 punten op. Wall Street begon de nieuwe week zeer opgewekt. De obliga- tiemarkt lag vast en trok de aan- delensector mee omhoog. Op sommige fronten gingen de ren tetarieven verder naar beneden. Zelfs toen bekend werd dat ook de maand december een opge wekt beeld voor de Amerikaanse economie had voortgebracht. Maar deze wetenschap remde wel het optimisme voor de kre dietverlening. Want eerder in de week werd een versoepeling van dit beleid verwacht om de econo mie in de wintermaanden over eind te houden. Nu blijkt dat dit eigenlijk niet nodig is, zou de FED een voorlopig aanzien wil len prefereren, zo luidde al spoe dig in Wall Street de ODvattine. Op een lunchbijeenkomst liet de topman van de FED zich nog al positief uit over het succes van de inflatiebestrijding hetgeen de aandelenindex 20 punten deed oplopen. Hierdoor kon de Dow Jones tot en met donderdag bij na 40 punten stijgen. Verder verraste president Rea gan de beurs met een onver wachte functieverwisseling tus sen de chef-staf van het Witte Huis en de minister van finan ciën. Deze laatste wordt nu een nog grotere vertrouweling van de president en zal naar alle waarschijnlijkheid de belang rijkste adviseur worden op finan- cieel-economisch gebied. Daar mee zou, zo realiseerde Wall Street zich, de druk op de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse banken, om de ren te verder te verlagen wel eens kunnen toenemen. Liberaal Van Donald Regan is namelijk bekend dat hij al lange tijd de Amerikaanse rente verder om laag wil brengen en topman Paul Volcker van de FED het veld wil laten ruimen. Bovendien staat de nieuwe minister van financiën als liberaal bekend die zich dus tevens afzet tegen de harde con servatieve lijn uit de eerste vier jarige regeringsperiode van de huidige Amerikaanse president. Door de nieuwe onzekerheden lag de dollar deze week enigszins nerveus in de markt. Zodra de waarde steeg, meldden zich vele winstnemingen en in Amster dam kwam de waarde niet boven de f 3,60 waar het de vorige week nog op leek. Eerder zakte de dol lar af naar de f3,55. Daarbij kwam dat door de onverwachte koudegolf die Europa nu al ver scheidene dagen teistert, een rem is ontstaan op de dalende prijzeritrend voor de olie. Hoe wel van een dramatische prijs stijging nog geen sprake is, ziet het er wel naar uit dat de strenge winter de OPEC tijdelijk uit een benarde situatie heeft gered en ingrijpende prijsbeslissingen nog even kan uitstellen. In Ame rika blijven de oliemaatschappij en overigens de een na de ander de prijzen van hun produkten verlagen. De hoge dollar van de laatste tijd heeft echter wel de markt voor edele metalen zwaar onder druk gezet. Het goud bijvoor beeld bereikte deze week een ni veau dat in ruim vijf jaar niet meer is voorgekomen. Zoals reeds opgemerkt deden zich deze week in Amsterdam reeds de eerste belangrijke mel dingen van de jaarcijfers voor. Zowel Hoogovens als Akzo ga ven middels nieuwjaarsbood schappen van hun topmensen een kort maar duidelijk over zicht. En beide gewaagden van winstverbetering. Voor Hoogovens werd het zelfs voor het eerst een grandioos jaar na negen zware verliesjaren. Maar, zoals vaker met dergelijke beurszaken, hadden de beleg gers ook wel het een en ander verwacht. En als de uitkomst dan bekend is, houden velen het voor gezien en willen hun aande len weer kwijt. Dat de koers in één dag van f71 op f 64 terugviel werd toch wel overdreven ge noemd. Omdat Hoogovens in de index van de internationals is op genomen onderging ook deze die dag een fikse aderlating. Steun Ook Akzo had een uitzonder lijk goed jaar. Begin '84 zou de beurs al blij zijn geweest als het hoge winstniveau van '83 ook in '84 zou kunnen worden behaald. Nu blijkt dat er een verbetering van 75 procent is opgetreden en Akzo het gehele aandelenkapi taal in één jaar heeft terugver diend. Dat hadden de beleggers weer niet verwacht en dat gaf een flinke steun aan de koers. Veel kooplust bestond er daar naast weer voor bank- en verze keringsaandelen alsmede voor vele lokale fondsen. Bijzonder vast waren Macin tosh, Audet, Borsumij, Bols> Orenstein en Koppel, Kiene en Medicopharma. De obligatiemarkt volgde haar Newyorkse zuster in Wall Street op de voet. Naarmate de week verstreek liepen de noteringen verder op en werden op de index een winst van rond een vol punt gemaakt. Hierdoor registreerde het koersniveau een nieuw hoog tepunt nadat enige jaren geleden met de registratie van deze index werd begonnen. Ook de Europese optiebeurs meldde drukke dagen en de eer ste volle werkperiode van het nieuwe jaar kwam tot een totaal van 150.000 afgesloten contrac ten. Veel belangstelling bestond er voor Hoogovens. Maar ook Akzo zag vooral het aantal calls sterk stijgen naarmate het tijd stip van de winstcijfers naderde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9