Kou-Kleumers en Blauw-Betalers Kolonel aandeel ontkent moord m Sowjet-Unie vindt nieuwe held Yiljoen hekelt Kennedy Zweedse regering gelast onderzoek Neem Hollandse winters niet langer voor lief Stalin sta-in-de-weg bij herdenking bevrijding ZATERDAG 12 JANUARI Tijdens proces-Popieluszko TORUN, 11 jan (AP) - In het proces in verband met de moord op de Poolse priester Jerzy Popieluszko heeft de hoogste van de vier verdachte officieren van de binnenlandse vei ligheidsdienst, kolonel Adam Pietruszka, gisteren ontkend pogingen in het werk te heb ben gesteld om de misdaad in de doofpot te stoppen. Pietruszka wordt aanzetten tot de ontvoering van en de moord op de populaire priester ten laste gelegd. Hij ontkende deze aanklachten donderdag, en zei dat medever dachte kapitein Grzegorz Pio- trowski zich aan 'laster' schuldig had gemaakt door hem de moord in de schoenen te schuiven. Gisteren werd hij echter door rech ter Jurand Maciejewski onder druk gezet over zijn handelingen in de dagen na de verdwijning van de priester. Hij zou in die tijd pogin gen hebben ondernomen om de sporen van zijn drie ondergeschik ten uit te 1 Toestand leden RAF ernstig HANNOVER/STUTTGART (AP) - De toestand van zeven leden van de Rote Armee Fraktion (RAF), die sinds begin december in Westduit- se gevangenissen in hongerstaking zijn, is ernstig en is sommige geval len zelfs zorgwekkend. Dat hebben de ministers van de verschillende Duitse deelstaten gisteren ver klaard. De gevangen RAF-leden ei sen erkenning van hun status als 'politieke gevangenen'. ADVERTENTIE EEN VERTROUWD ADRES mWJL4UïlML VONDELLAAN 45, 2332 AA LEIDEN. TELEFOON071 - 76 93 03 FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON023 - 3192 88. Alleen bedrijfswagens. RIJNSBURGERWEG132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON01718 - 2 25 00. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHÉIM. TELEFOON02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON01720 -7 5155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON: 01726-19341. Alleen bedrijfswagens. Pietruszka zei gisteren dat hij des tijds „niet kon geloven" dat zijn ondergeschikte, kapitein Grzegorz Piotrowski, bij de affaire was be trokken. Dit zou de houding van de kolonel aan het begin van het on derzoek verklaren. „Ik kon me niet voorstellen dat het ministerie een misdadigersnest zou zijn", aldus Pietruszka tegen over de rechters. Dit ondanks de storende toevalligheden betreffen de Piotrowski. Ook kon hij zich niet indenken „dat een medewer ker van het ministerie van binnen landse zaken, belast met het doen naleven van de wet, bij zo'n affaire betrokken zou zijn". Zo zou de kolonel op 20 oktober, een dag naar de moord, eerst heb ben geloofd in een „provocatie te gen de politie", toen hij hoorde dat er op de plaats van de ontvoering, in Bydgoszcz, een politie-insigne was gevonden. Zijn superieur, ge neraal Zenon Platek, die sindsdien uit zijn functie is ontheven, had hem meegedeeld dat een auto, waarvan de nummerborden in Bydgoszcz waren gesignaleerd, zich op het parkeerterrein van het ministerie bevond. Nadat hij Pla tek had verteld dat dat de auto van Piotrowski was, had de generaal Eerder had de kolonel voor de rechters verklaard dat de beschul diging berustte op de laster van Piotrowski en ontkend ooit bevel te hebben gegeven tot het gebruik van geweld tegen de priester. De drie andere beklaagden hebben al len ontkend dat de moord van te voren was beraamd. De operatie was volgens hen bedoeld om de priester te intimideren. Gaswolk teistert Karlskoga STOCKHOLM (Reuter/UPI) - De Zweedse regering heeft een onmiddellijk onderzoek gelast naar het ontsnappen van 30 ton gifgas uit een fabriek van explosieven. De gas wolk dreef donderdagavond over de stad Karlskoga maar veroorzaakte slechts lichte verwondingen. Gisteren her nam het leven weer langzamerhand zijn normale gang. Een ploeg van het ministerie van defensie bezocht de 240 kilometer ten westen van Stockholm gelegen plaats voor een onderzoek naar het incident, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Gisterochtend hing boven de stad, een belangrijk c de verantwoordelijkheid voor het incident aanvaardt en een eigen onderzoek naar de toedracht ervan is begonnen. Carlsberg verklaarde met nadruk dat de schade beperkt is en dat Bofors, de belangrijkste werkgever in de stad, goed i trum voor de wapenindustrie, nog zekerd tegen dergelijke calamitei- s op touw gezet door kapitein Senator pleit voor vrijlating Mandela KAAPSTAD (AP/Reuter) - De Amerikaanse senator Edward Ken nedy heeft gisteren tijdens zijn be zoek aan Zuid-Afrika een dringend verzoek gedaan om de zwarte lei der Nelson Mandela vrij te laten. lijke bevolking te decimeren of he lemaal uit te roeien'. Viljoen wees daarbij op het lot van de Noorda- merikaanse indianen die nu, 'te ruggebracht tot een kleine bevol- dikke witte damp. Maar i ners zeiden later dat dat de gas wolk begon te verdwijnen. In het centrum bleven kantoren, winkels en scholen gesloten terwijl politieagenten met gasmaskers op patrouilleerden in de verlaten, be sneeuwde straten. De inwoners werd geadviseerd binnen te blijven met de deuren en ramen goed ge sloten. Lek Hoewel de staatsradio meldde dat het lek was gedicht, vertoonde de Zweedse televisie nog beelden van witte gaswolken die werden uitgebraakt door de kruitfabriek Kemi Nobel, een bedrijf van de Zweedse wapengigant Bofors. Het gering heeft Syné verzocht om uit ontsnapte gas Kennedy legde na het gesprek met Viljoen geen verklaring af. 0i kwiksubli maat dat wordt gebruikt bij het Alois Brunner. Dit produceren van nitraten die nodig een woordvoerder zijn voor explosieven. ten. Op de vraag of de onderne ming schadevergoedingen zal be talen zei hij: „We doen zoveel we kunnen". De politie heropende later de hoofdweg naar Stockholm die don derdagavond voor het verkeer werd gesloten nadat alarm was ge slagen. In de buitenwijken open den de winkels hier en daar weer hun deuren. Bonn vraagt om uitlevering Nazi BONN (DPA) - De Westduitse levering van dej>orlogsmisdadiger gisteren door n het ministe- justitie in Bonn bevestigd. Hij deed dit na een bezoek aan de x luuuworu „co, liaia gCllclaai Pollsmoor-gevangenis. De nu 66- hem gevraagd de nummerborden jarige Mandela werd in 1964 tot de auto te halen opdat deze niet zouden worden gevonden. Dit bevel had tot doel misbruik te voorkomen, zodat het onderzoek in rust kon plaatsvinden, aldus Pietruszka. (w.v.) Geschokt Toen Piotrowski, na enkele malen door Pietruszka te zijn onder vraagd over het lot van Popielusz ko, zei dat „de priester misschien in de Vistula dreef', had de kolonel deze belangrijke informatie niet doorgegeven aan de speciale on derzoekscommissie, die was opge zet door de minister van binnen landse zaken, Czeslaw Kiszczak. „Ik was geschokt, maar ik dacht dat het een grap was", aldus Pie truszka. Voor de kolonel is de hele zaak op touw gezet door Piotrowski, die hij heeft beschreven als „dynamisch", maar de vervelende „neiging heeft acties op eigen houtje te onderne men" en die zich soms op de rand van de ongehoorzaamheid be geeft". Piotrowski en de twee politie-luite- nants Waldemar Chmielewski en Leszek Pekala worden beschul digd van ontvoering en moord met voorbedachten rade. Pietruszka levenslange gevangenisstraf oordeeld op verdenking van sabo- tage-activiteiten en pogingen tot omverwerping van het blanke min derheidsregime in Zuid-Afrika. Gerrit Viljoen, de Zuidafrikaan- se minister van samenwerking, ontwikkeling en onderwijs, hield Kennedy gisteren voor dat 'de Zuidafrikaanse kolonisten hun problemen in elk geval niet heb ben opgelost door de oorspronke- Dissident mishandeld FRANKFORT (AFP) - De dissi dent Russische jood Jozef Beren- stein die op 10 december is veroor deeld tot vier jaar werkkamp, is in de gevangenis van Novgorod-Wo- lynski bij Kiev door gedetineerde misdadigers mishandeld, berichtte gisteren de Internationale Vereni ging voor de Rechten van de Mens in Frankfort, die informatie uit de Oekraïne had gekregen. De 47-jarige Berenstein, die werd veroordeeld wegens „verzet tegen het wettig gezag" omdat hij had deelgenomen aan een beweging van joden die naar het westen wil len emigreren, liep een oogbreuk op. Israël overweegt aftocht troepen uit Zuid-Lihanon JERUZALEM (AP) - Israëlische troepen zullen zich mogelijk gelei delijk uit Zuid-Libanon terugtrek ken. Minister voor defensie Yitz hak Rabin, zal dit vandaag aankon digen, zo meldde de Israëlische staatsradio. Rabin verwacht dat al le leden van het kabinet met de eenzijdige terugtrekking zullen in stemmen. Wanneer de terugtrek king, die waarschijnlijk zes maan den zal duren, begint is nog niet bekend. Israël behoudt zich overi gens het recht voor om op elk mo ment en op iedere plaats op te tre den tegen guerillastrijders. Artsen behandelden met ge distilleerd water 18 mensen voor brandwonden aan oog en keel. Vol gens hen was er nog maar een per soon onder observatie. Ongeveer 300 mensen waren donderdag avond geëvacueerd nadat het gas hun woningen begon binnen te dringen. Verantwoordelijkheid Brunner was in de 'nazi-tijd de naaste medewerker van Adolf Eichmann. Hij werd in 1954 in Pa rijs bij verstek ter dood veroor deeld. Het uitleveringsverzoek ge schiedt op verzoek van Beate en Serge Klarsfeld, die zich sinds ja ren bezighouden met de opsporing van oorlogsmisdadigers. Brunner verschuilt zich al jaren onder valse naam in Syrië. Het verzoek van Bonn is gedaan op 19 december vorig jaar. Een Sy rische reactie is er nog niet. ADVERTENTIE KGB-agent loopt over BONN (AFP-DPA) - In het vooijaar van 1984 is een geheim-agent uit de Sowjet-Unie met een hoge rang, een kolonel van de KGB, in het westen gebleven nadat hij politiek asiel had gevraagd in de Bondsrepubliek. Het gaat naar verluidt om de hoogste Sowjetfunctionaris die ooit .jarenlang" met de Westduitse contraspionage (Bundesnach- richtendienst, BND) heeft samengewerkt. De BND wilde geen en kel commentaar geven op de zaak. De overloper is naar verluidt een „grote vis". Hij vluchtte de Westduitse ambassade binnen in het westerse land waar hij werk te. Omdat hij zich niet aan spionage in de Bondsrepubliek had schuldig gemaakt, is geen juridisch onderzoek naar hem inge steld. De BND houdt zijn huidige verblijfplaats volstrekt geheim. De KGB-kolonel zou met name „onbekende bijzonderheden over de administratieve organisatie" van de geheime diensten de Sowjet-Unie hebben onthuld, maar hij zou geen namen hebben genoemd van andere Sowjetspionnen in het westen. Isolatie kan de kou in huis (en uw stookkosten!) aanzienlijk verminderen. Informeer bij uw gas/energie bedrijf of trek aan de bel bij uw verhuurder. En als u uw eigen huis baas bent: maak dan in overleg met een isolatiebedrijf of doe-het-zelf leverancier snel een isolatieplan! Bellen voor informatie kan ook: 070-2642 01, toestel 2301 of 2983. Nationaal Isolatie Programma MOSKOU De aanstaande veer tigste viering van de ondergang van Hitler-Duitsland plaatst niet alleen conservatieve gemoederen in de Bondsrepubliek voor de vraag wat er te vieren valt, maar betekent ook een dilemma voor de Sowjet-Unie. Veel meer nog dan in het westen is de afgelopen veertig jaar in de Russische media aan dacht besteed aan de Tweede We reldoorlog. Die heet daar De Grote Vaderlandse Oorlog en is steeds belicht als een 'heilige oorlog tegen het fascisme'. door Ton van Brussel Sinds het Kremlin heeft besloten van de 8e mei een 'historische feestdag' te maken, is de aandacht van kranten en televisie alleen maar toegenomen. Sporadisch duikt daarbij ook de naam op van Jozef Stalin, de verguisde en zo veel mogelijk doodgezwegen dicta tor, die destijds de Sowjet-Unie met ijzeren hand regeerde. Stalin is voor de herdenkers een groot di lemma, dat niet uit de wereld wordt geholpen door de populaire opvatting dat niet politici, maar mlitairen oorlogen winnen. Als prelude op de feestelijkhe den ging vorige maand in Moskou de film "Maarschalk Zjoekov, bladzijden uit een biografie" in première, een tachtig minuten du rende documentaire, die als ode bedoeld is aan de opperbevelheb ber onder wiens leiding het Rode Leger de Duitsers wist te verslaan. Inhoud en presentatie van de film doen vermoeden dat Zjoekov de komende maanden volop in de aandacht zal staan, in een poging discussie te vermijden over de eventuele verdiensten van Stalin. Logisch Het is uiteraard niet voor het eerst dat Stalin de geschiedschrij vers in de Sowjet-Unie voor pro blemen stelt, maar nu de 'histori sche feestdag' het logisch maakt dat meer dan fragmentarisch op de gebeurtenissen wordt teruggeblikt hjkt aandacht voor de leiders van toen onvermijdelijk. Stalin, bij wiens mysterieuze overlijden in 1953 verlicht werd ademgehaald, is in de Sowjet-Unie een (afigesloten boek. Sedertdien hoort er geen ruimte meer te zijn - voor persoonsverheerlijking, al werd aan dat uitgangspunt later, tijdens het leiderschap van Brezjn- jev, weer minder gehecht. Voor meer dan gemiddelde be langstelling voor de rol van Zjoe kov is niettemin zeker aanleiding. Hij overleefde als een van de weini ge topmilitairen de grote zuivering van 1937 en het was dan ook aan hem, in een nieuwe functie als op perbevelhebber, om in het door de Stalin: advies vragen, (foto anpi uitdunning zeer verzwakte Rode Leger orde op zaken te stellen en de troepen op een oorlog voor te bereiden. Zjoekov, van eenvoudige boe- renkomaf trok op elfjarige leeftijd van Strelkowa naar Moskou om daar in een leerfabriek te gaan standige leger deel aan de revolutie en werd hij lid van de communisti sche partij. Hij kreeg snel leiding gevende posities in het leger, zorg de voor een reorganisatie, leidde in 1941 de verdediging van Moskou en verdreef in 1942 de Duitsers uit het toenmalige Stalingrad. In ja nuari 1945 leidde hij de intocht in Warschau en enkele maanden later die in Berlijn. Daar accepteerde hij de overgave van de nazi's, in de Sowjet-Unie steeds beschreven als "de overwinning van het Sowjet- volk". Degradatie Stalin begreep kennelijk snel hoezeer de glans van Zjoekov en daarmee van het leger, een gevaar voor zijn eigen positie kon opleve ren. Nog geen jaar na Berlijn werd Zjoekov overgeplaatst naar Odes- sa, waar hij de functie van garni zoenscommandant kreeg. Niet al leen een degradatie, maar tevens ballingschap. Over de manier waarop Zjoekov reageerde doet nog een aardige anekdote de ronde die wellicht het karakter van de man illustreert. Hij zou slechts glimlachend hebben gezwegen. Het was Chroesjtsjov die hem di rect na Stalins dood rehabiliteerde Zjoekov: eerherstel. (foto ap> werken. In 1918 nam hij in het op en die ook op zijn steun kon reke nen toen hij zelf als partijleider een couppoging van opstandige stali nisten te duchten kreeg. Zjoekov werd eerst onder-minister en in '55 minister van defensie. In 1957 werd de maarschalk echter ook door Chroesjtsjov aan de dijk gezet en ditmaal zou het acht jaar duren voor de "man met de meeste on derscheidingen van het land" voor de laatste maal eerherstel kreeg. Memoires Hij mocht weer in het openbaar verschijnen, kreeg toestemming om zijn memoires te schrijven en verscheen zelfs in oorlogsfilms op de televisie. Een politieke functie kreeg hij niet meer. maar wel be hoorde hij tot zijn dood in '74 tot de% groep commentatoren die zich in het partijblad Prawda met veilig heidsbeleid bezighoudt. De nu uitgebrachte film bevat, behalve historische beelden, ook een interview met Zjoekov, dat al in '69 bij het verschijnen van zijn memoires werd gemaakt door Konstantin Simonov. De beelden zijn nooit uitgebracht, maar nu door regisseur Marina Babak voor de documentaire gebruikt. In Mos kou trok de première veel aan dacht en enkele dagen later bij de eerste voorstelling in het Kosmos- theater in Oost-Berlijn was ook DDR-leider Honecker van de par- Overwinnaar Voor het Oostduitse-partijblad Neues Deutschland reden voor een uitvoerige beschrijving van Zjoe- kovs verdiensten in de oorlog, ook een opsomming overigens waarin Stahn nauwelijks voorkomt. "Een overwinnaar en een bevrijder" heet hij daar en ook de kennelijke ideale combinatie "boerenzoon, veldheer en communist" blijft niet ongenoemd. Als Stalin in verband met Zjoekov al wordt genoemd, dan is dat als de man die niets deed zonder zijn advies te vragen en als de verguisde leider die Zjoekov uit angst voor zijn positie degradeer de. Verhalen, die worden geïllu streerd met foto's van Zjoekov die in Berlijn de capitulatie onderte kende, een ceremonie waarbij Sta lin niet aanwezig was. Zjoekov figureert in de docu mentaire als de grote held die na de overwinning, gezeten op een wit paard, het Rode Plein afrijdt en achter de poort van het Kremlin verdwijnt. Kracht, eenvoud en be scheidenheid, dat zijn zo de sleu telwoorden in de euforische film beelden, die inmiddels ook op de televisie zijn vertoond. Niet alleen persoonsverheerlijking, maar ook geschiedsvervalsing zou na Stalin taboe zijn in de Sowjet-Unie. Hele maal lukken wil dat nog niet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7