Nitze: doorgaan met plaatsen kernwapens Rabobank Woningen als proeftuin voor energiebesparing Edese politie van heling beschuldigd Dalende hypotheek rente...??? Kies voor zekerheid op lange termijn. Regeling huurschuld Capelse Molukkers De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek Veinst BOjaar lang Daalt de rente weer tot 10%' c'an de rente-schokken op. Daalt de rente naar 5% ZATERDAG 12 JANUARI 1985 eeeseee ADVERTENTIE Bij de Bouwfonds RenteKeuze Hypotheek daalt de rente mee. U zet de rente pas vast als u het moment gunstig acht. Zonder voorwaarden. Zonder kosten. En.altijd, dus ook na het tekenen van de hypotheekakte. Inlichtingen Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023)3138 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070)65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Uniek project in Hoofddorp HOOFDDORP - Zeven architec ten hebben ieder een blokje van acht woningen ontworpen waar van zij denken dat dit dé manier is om optimaal energie te bespa ren. Metingen zullen de komen de twee stookseizoenen moeten aantonen of de architecten het bij het rechte eind hebben. De 56 huizen zijn samenge bracht in een woonwijkje dat in Hoofddorp is gebouwd. Het pro ject - dat uniek voor Nederland wordt genoemd - heeft de naam Energieproeftuin meegekregen. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) komt maandag door Jan Westerlaken naar de Haarlemmermeer om de officiële opening te verrichten. Het principe van de Energie- proeftuin is niet alleen gebaseerd op passieve zonne-energie, maar ook op actieve zonne-energie die via collectoren in het dak wordt opgevangen. Dat is niet het enige. Zo zijn de kleine ramen van de huizen aan de noordkant gesitueerd en grote' ramen (beide bestaan uit dubbe le beglazing) aan de zuidkant. De woonkamers liggen eveneens op het zuiden en de keukens zijn ge sloten. Voor de ramen zijn isole rende luiken aangebracht. Bo vendien zijn er in de woningen nog allerlei andere voorzienin gen die het energieverbruik tot het minimale moeten beperken. "Maar", vertelt de heer M. Kasteleijn van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, onder wiens supervisie de huizen zijn gebouwd, "de toekomstige be woners moeten er zelf ook wel wat aan doen om dat energiever bruik zo laag mogelijk te hou den. Kijk, als die mensen de ra men wagenwijd openzetten als het, bijvoorbeeld, te warm wordt in huis, dan hebben al die voor zieningen natuurlijk weinig nut." Freaks De woningen - waarvoor de eerste paal eind 1983 de grond in ging - hebben inmiddels allemaal een eigenaar gevonden. Kaste leijn: "De kopers die op deze hui zen afgekomen zijn, kun je het best omschrijven als energie- freaks. Zij zien het als een sport om de energielasten zo laag mo gelijk te houden. Voor al die ex tra voorzieningen aan de wonin gen hebben ze wel wat meer geld moeten betalen. Nou, als je er niets voor voelt om je energie kosten zo laag mogelijk te hou den, dan koop je zo'n huis niet. Bovendien moetje het als bewo ner ook nog maar leuk vinden om de richtlijnen die wij hebben gegeven, na te leven. Plus dat je steeds mensen over de vloer krijgt die metingen komen doen." Hoe hoog de besparing uitein delijk zal uitvallen, zal de toe komst moeten leren. Voorlopig gaan de architecten ervan uit dat er gemiddeld rond de achthon derd kubieke meter aardgas per jaar nodig zullen zijn om de wo ning op op een aangename tem peratuur te houden, dagelijks te douchen, eten te koken enz. Bij één project zal ook op het ener gieverbruik voor warm tapwater worden bespaard. Rijtjeshuizen, die niet of nauwelijks geïsoleerd zijn, hebben een energieverbruik dat tweeëneenhalf keer (twee duizend kubieke meter) zo hoog ligt. Verscheidene energiebespa rende maatregelen hebben ech ter wel tot gevolg dat een of zelfs meer ventilatoren moeten wor den gebruikt om lucht te trans porteren. Voor het aandrijven daarvan is meer elektriciteit noodzakelijk. Maar ondanks dit meerverbruik zijn de ontwerpers ervan overtuigd dat de energie- lasten drastisch kunnen worden teruggedrongen. Zij spreken de verwachting uit dat de kopers van de woningen binnen vijfjaar de kosten die zij voor de energie voorzieningen hebben moeten betalen, hebben terugverdiend. Na die vijf jaar zullen de eigena ren de vruchten kunnen pluk ken. Subsidie Die vruchten kunnen in elk ge val aanzienlijk zijn. Het Bouw fonds en het ministerie van eco nomische zaken hebben samen ongeveer anderhalf miljoen gul den in het ontwikkelen van de Energieproeftuin gestoken. Dat is niet voor niks gedaan. Het BNG heeft met het isoleren van Een luchtopname van de woonwijk in Hoofddorp waar het energieproject zal worden gehouden. (Aerofoto bouwprojecten inmiddels zoveel ervaring opgedaan, dat het voor hem geen punt was om geld geld te investeren in de proeftuin. Het Bouwfonds heeft zijn woningbe stand vanaf 1978 geïsoleerd. De gevolgen daarvan zyn niet ge ring: een besparing van ruim vijfentwintig miljoen kubieke meter aardgas. In geld uitge drukt komt dit neer op een be drag van rond de elf miljoen gul den. Geld dat de bewoners van BNG-woningen in hun zak heb ben gehouden. Het brein achter de Energie- proeftuin is prof. Gout van de TH in Delft. Samen met prof. Tau- ber, stedebouwkundige, ontwik kelde hij het plan nadat hij ze sa men in Denemarken een soortge lijk project hadden bekeken. De Technische Hogeschool in Eind hoven, het BNG en de Stichting Projectbeheerbureau Energieon derzoek in Utrecht, leverden eveneens een bijdrage in de ont wikkeling van de 56 woningen die nu in Hoofddorp tot stand zijn gekomen. Waarom juist voor de lokatie Hoofddorp is gekozen, ligt wel enigszins voor de hand. De ko mende jaren zullen m Haarlem mermeer tussen de 10.000 en 15.000 woningen (in de zoge naamde Noron-lokatie) verrijzen. Mevrouw W. de Vrey-Vringer, wethouder van ruimtelijke orde ning en bouwnijverheid, zegt dat de gemeenteraad al in 1981 heeft gezegd dat er, voor wat de toe komst betreft, niet alleen op de kwaliteit van de woningen moet worden gelet, maar vooral ook op de lasten. En met name de stookkosten. Zij zegt: "Omdat wij in de jaren negentig zoveel huizen zullen bouwen, moeten we er gewoon op letten dat we die bouw zo con sument gericht mogelijk doen. Kwalitatief moeten de woningen in orde zijn, maar er moet ook op de energielasten worden gelet Dat was een heel duidelijke wens van de raadsleden. De proeftuin hebben we nu naast de deur. Met behulp van de bewoners kunnen we zo constateren wat de resulta ten zijn. Maandelijks noteren zij het gasverbruik. Op die manier krijgen wij een goed bec-ld. Met die cijfers kunnen wij in de toe komst ons voordeel doen. Als de ze weg een goede en vooral be taalbare blijkt te zijn, zij wij te vreden. Wij willen in 1990 zoda nig bouwen, dat de kosten voor energieverbruik zo laag mogelijk zijn." AMSTERDAM (ANP) - De witkar in Amsterdam wordt dit jaar nieuw leven ingeblazen. Dat is althans de bedoeling van de gelijknamige ver eniging die in maart zeven stations in gebruik wil nemen. Abonne menthouders hebben dan de be schikking over in totaal 25 van de ze electrisch aangedreven wagens. De Vereniging Witkar streeft vol gens woordvoerder Ben Mol uit eindelijk naar het „ideale" aantal stations van 15. De stations die in maart worden geopend liggen in de binnenstad aan het Amstelveld, Elandsgracht, Kattengat, Lelie gracht, Nieuwmarkt, Spui en Oude Brugsteeg. De witkar werd in 1974 in de hoofdstad geïntroduceerd, maar is nooit echt van de grond gekomen. De wagens (rijdend op een accu Witkar Adam komt terug met een maximale snelheid van 30 kilometer per uur) waren niet be- drijfszeker, aldus Ben Mol. De ver eniging Witkar kwam de afgelopen jaren nooit verder dan vier stop plaatsen. Die situatie is nu drastisch ver beterd. De witkarren worden voor zien van microprocessoren waar door ze beter door de centrale com puter kunnen worden gevolgd. Bo vendien is er een werkplaats inge richt. De vereniging Witkar heeft nog 4.750 leden, die ooit hun eenmalige lidmaatschap betaalden. Die kun nen niet zomaar van een witkar ge bruik maken Daarvoor moet eerst nog een jaarlijks abonnement van 24 gulden worden betaald. In ruil daarvoor krijgt men de beschik king over een sleutel waarmee een witkar geopend en bereden kan worden. Een rijbewijs is verplicht. De witkar is uitsluitend bedoeld voor gebruik in de binnenstad. De berijders worden geacht de korste weg van het ene naar het andere station te kiezen. De computer re gistreert hoeveel witkarren op elke halte staan en wie met welke wa gen waarheen vertrekt. De witkar ren op een halte schuiven automa tisch op als een van de karren weg rijdt. Drugsvangst van 10 miljoen gulden SANTPOORT (GPD) De Velsen- se politie heeft gisteren in Sant poort een recordhoeveelheid ver dovende middelen in beslag geno men. Op het terrein van het natuur bad Velserend werden 120 dozen met in totaal 1600 kilo hasj en 539 kilo marihuana aangetroffen. De handelswaarde wordt geschat op 10 miljoen gulden. In verband met deze zaak zijn drie verdachten aan gehouden. Op het terrein van het bad be vindt zich een groot aantal huisjes en stacaravans. Nadat de omge ving de afgelopen dagen al in de gaten was gehouden, ging de poli tie gisterenochtend tot een inval ARNHEM-EDE (GPD) De rijks recherche onderzoekt in opdracht van de hoofdofficier in het arron dissement Arnhem, mr. J. Peijnen- burg, of 25 tot 30 leden van het Edese politiekorps zich schuldig hebben gemaakt aan heling van boormachines. De politie wordt daarvan beschuldigd door een man uit Hoorn, die eerder werd betrapt bii een inbraak in Noord-Holland. De man, die toen als verdachte werd verhoord, bekende ook een reeks helingen. Hij zou onder meer Dver 500 gestolen boormachines hebben beschikt. Een deel werd doorgeschoven naar een Edese he ler. Via een agent van het Edese korps zou deze een aantal boorma chines aan poütiemensen hebben doorverkocht voor 75 tot 80 gulden per stuk. De man uit Hoorn had zijn verklaring gedaan met de me dedeling dat hij schoon schip wil de maken. Persofficier van justitie mr. P. Tideman zei gisteravond: „De eer ste voorlopige bevindingen van de rijksrecherche hebben geen aan wijzingen opgeleverd dat de Edese politie in de fout is gegaan. Voorlo pig ontkennen we dus dit sprook- jesverhaal, dat lijkt op een ver dachtmaking uit rancune". De Edese burgemeester M. van Dijke vertelde als hoofd van de po litie dat tot het rijksrechercheon derzoek werd besloten „na ogen blikkelijk overleg". Vooralsnog denkt ook hij dat de beschuldiging elke feitelijke grondslag mist. Een woordvoerder van de gemeentepo litie in Hoorn verklaarde echter niet te twijfelen aan de verklaring van de Hoornse verdachte. „Wij gaan ervan uit dat zijn verklarin gen kloppen. Negentig procent van zijn woorden is door ons al ge checkt. En dat klopte in ieder ge val". Man voert actie tegen opvanghuizen UTRECHT (GPD) Een aantal 'Blijf van m'n lijfhuizen' overweegt juridische stappen tegen een man uit Amsterdam die onder andere via pamfletten een hetze voert te gen deze opvanghuizen voor mis handelde vrouwen. Hij beschul digt de leiding van de tehuizen van het „hersenspoelen" van vrouwen. Directe aanleiding voor zijn acties is het feit dat zijn vrouw haar toe vlucht had gezocht tot een 'Blijf van m'n lijfhuis'. Bovendien overweegt het Am sterdamse opvanghuis een kort ge ding tegen de Telegraaf en Panora ma omdat de betrokken man in die bladen uitgebreid- de gelegenheid heeft gekregen het tehuis zwart te maken. Ook het 'blijfhuis' in Vlis- singen zou te maken hebben (ge had) met laster en bedreiging. De affaire draait om de Amster dammer H. Bakker. Na een echte lijke ruzie liep zijn vrouw samen met haar 14-jarige zoon weg. Ze nam tijdelijk haar toevlucht tot een 'Blijf van m'n lijfhuis' ergens in het land. Haar man begon een adver tentiecampagne in dagbladen, waarin hij de vrouw verzocht naar huis terug te keren. Omdat mevrouw Bakker niets van zich liet horen begon haar man een hetze tegen het instituut 'Blijf van m'n lijf, dat volgens hem vrou wen zou hersenspoelen om hun ge zinnen in de steek te laten. Volgens een Blijf-medewerkster van het tehuis in Utrecht 'infil treert' Bakker zelf of via talloze contacten die hij heeft, in de op vanghuizen. Als voorbeeld wordt genoemd dat Blijf wordt opgebeld en dat vrouwen huisvesting wordt aangeboden, in de hoop dat ver trouwelijke informatie wordt ver kregen over de verblijfplaats van mevrouw Bakker. Vorig weekeinde heeft Bakker in Utrecht ruim 10.000 pamfletten huis-aan-huis laten verspreiden waarin hij 50.000 gulden uitlooft voor de tip die kan leiden tot op sporing van zijn echtgenote. Ook daarin wordt Blijf beschuldigd van het 'hersenspoelen' van vrouwen. SCHIPHOL - Mistsneeuw, ijs en andere barre winterse weersver- schijnselen spelen momenteel de 5300 Amerikaanse militairen par ten die deelnemen aan de NAVO- oefening Reforger (Return of For ces to Germany). Niets van de oefe ning verloopt meer volgens plan. Dit terwijl het juist de bedoeling is om de kracht en snelheid van de Amerikaanse NAVO-eenheden on der winterse omstandigheden te de monstreren. Op de luchthavens Schiphol en Zes tienhoven en via de Amsterdamse haven komen manschappen en ma terieel binnen. Mensen en materieel moeten dan zo snel mogelijk door naar bestemmingen in West-Duits- land. Staatssecretaris Hoekzema (defen sie) heette de Yankees op Schiphol welkom. .Jullie wilden sneeuw, nu jullie hebben sneeuw", aldus Hoek- Bij de foto: de kou trotserend staat een van de vrouwelijke militairen. Hope Sharrock, verscholen tussen haar mannelijke collega's. CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De woningbouwvereniging SVW in Capelle aan de IJssel heeft met een groot deel van de 96 Molukse gezinnen uit de wijk Oostgaarde overeenstemming bereikt over de pro blemen rondom hun huurschuld. Dit heeft de onafhankelijke bemidde laar in het huurgeschil in de Molukse wijk, de Rotterdamse oud-wethou der De Vos gisteren meegedeeld. Volgens De Vos hebben 54 gezinnen de 150 gulden, die ze sinds het begin van de problemen maandelijks op een aparte rekening hadden gestort, reeds overgemaakt aan de woningbouwvereniging. Verder heb ben zij een verklaring getekend waarin zij toezeggen de huurschuld bin nen een jaar te zullen afbetalen. Met een aantal gezinnen zijn er nog steeds enige problemen, maar De Vos verwacht dat ook daarmee binnenkort een dergelijke regeling zal worden getroffen. De zes Molukse gezinnen, die begin vorig jaar met een sterke politie macht uit hun huis waren gezet, zijn eind december in hun woningen teruggekeerd en hebben zich bereid verklaard een afbetalingsregeling met de SVW in drie jaar na te komen. De huisuitzettingen leidden des tijds tot ernstige schermutselingen tussen de Molukkers en de mobiele eenheid. gaat uw rente weer naar i dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetalingen gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad DEN HAAG (GPD/ANP) De NAVO-landen, waaronder Nederland, moeten doorgaan met de plaatsing van kernwapens zolang het overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie nog geen akkoord heeft opgeleverd. Doorgaan volgens schema met de plaat sing van Pershing 2- en kruisraketten versterkt de Amerikaanse onderhandelingspositie bij de komende besprekingen met de Sowjets. Dit zei de Amerikaanse onderhan delaar Paul Nitze gisteren tijdens een bijeenkomst met premier Lub bers op het Catshuis. Nitze sprak ongeveer anderhalf uur met de pre- Weer aanvaaring op de Waal TIEL (ANP) - Op de Waal ter hoog te van Tiel kwamen zaterdagmor gen het duwstel Lehnkring en de tanker Flandria met elkaar in bot sing. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor maar de schade is aanzienlijk. Het was de zevende keer in een week tijd dat er zich op de Waal een aanvaring voordeed. De vorige ongelukken, waarbij telkens grote materiële schade ontstond, deden zich voor in dichte mist. Daarvan was vandaag volgens de politie woordvoerder geen sprake. mier en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Nitze was de Amerikaanse on derhandelaar bij de eind '83 afge broken onderhandelingen over de middellange-afstandswapens (INF) en is momenteel benoemd tot speciale ontwapeningsadviseur van minister van buitenlandse za ken Shultz. Na afloop van zijn besprekingen met Lubbers en Van den Broek zei Nitze op een persconferentie dat het „onverstandig" zou zijn de plaatsing van nieuwe NAVO-raket- ten te bevriezen. Er is geen reden om aan te nemen dat de Sowjet- Unie met een positieve opstelling aan de onderhandelingen zal be ginnen als ze via een dergelijk mo ratorium (bevriezing) haar doel reeds zou hebben bereikt: het stop zetten van de plaatsing van de nieuwe raketten in West-Europa. Op de vraag of hij dacht dat een akkoord over de middellange-af- standsraketten in Europa (INF) mogelijk is, zolang Nederland en België nog niet tot plaatsing heb ben besloten, zei Nitze dat niets is uitgesloten. Maar men kan „veel meer vertrouwen" hebben in een positief INF-akkoord als de plaat sing van de kruisraketten en Pers- hings wordt voortgezet. Hij zei ook erop te vertrouwen dat Nederland se regering zal vasthouden aan haar kruisrakettenbesluit. Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5