V.d. Wiel sportman van 1984 5 DT Kritiek LSF op tarieven Voor derde keer Ook K&G in de prijzen Clubs contra gemeente Van Gennip en Visser in eerste ritten op de drieduizend meter ZATERDAG 12 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 13 Hartekreet Een nieuw begin, geen nieuw ge luid. In 1985 zal het aantal actie ve voetballers ongetwijfeld ver der teruglopen, evenals trou wens het aantal passieve voetbal lers (de toeschouwers dus). Bij de Leidse zondageersteklasser Roodenburg blijkt ook het vrij- willigersbestand schrikbarend te zijn uitgedund: "In onze laatste Blauw Zwar ter is om assistentie verzocht voor zowel de redaktie als de jeugd commissie. Wij kunnen u het vol gende mededelen: Het liep storm, lange rijen stelden zich op voor de ingang van het praethuis en de telefoon stond niet stil. Extra hulp was geboden om iedere rechtgeaarde Roodenburger van de nodige informaties te voor zien. Vele vaders en moeders van onze jeugdleden baanden zich een weg naar het praethuis. Wat een weelde voor een vereniging, dat zoveel leden iets voor hun/ haar vereniging wilden doen. Welke vereniging in Leiden en omstreken kon dit evenaren? Wij zagen in onze gedachten de di verse commissieleden al glunde ren bij zoveel hulp en met de we tenschap dat door dit enthousias me hun werk verlicht zal worden. Zij behoeven dan niet meer de he le avonden en week-ends op te of feren om toch de vereniging naar behoren te laten draaien". Maar niet heus dus: "Helaas mochten wij geen en kele reactie van u ontvangen en zal de roofbouw op uw medele den voortduren. Zak maar lekker onderuit in uw stoel en spui uw opmerkingen in de week-ends op het sportpark Noord (of u komt helemaal niet!) Ga maar lekker door met uw kritische aanmer kingen t.o.v. de leiding etc. etc. U weet het toch beter. Laat het klei ne aantal medewerkers maar ie dere zaterdag en/of zondag voortploeteren!Omwille van uw en onze vereniging. Laat u de jeugdcommissie maar van zater dagmorgen 7 uur tot 's avonds 7 uur in de weer zijn. Wat kan u het schelen??? Of toch... raakt het u?U Een dergelijke hartekreet moet de Roodenburgers toch midde nin hun clubharten raken. Of bonzen die niet langer? Jeugdzonde De scheidsrechter doet het nooit goed. Zelfs wedstrijdjes van E— junioren kunnen door de man in het zwart niet in de hand worden gehouden, als we de Oranje Groener, het clubblad van de af delingsclub, moeten geloven: "RCL E3 - Oranje Groen El. Deze wedstrijd werd niet ge maakt door RCL of Oranje Groen, maar door de scheidsrech ter. Hoe is het in godsnaam moge lijk dat er jeugdscheidsrechters zijn die toch het voorbeeld moe ten geven voor de jeugd) die zo barbaars lopen te fluiten. Deze mensen horen eigenlijk niet op een sportveld te lopen, maar lek ker thuis te blijven bij moeder de vrouw (zuivere doelpunten wer den afgekeurd), maar helaas zijn de verenigingen blij als deze mensen zich beschikbaar stellen". Dus als het aan deze Oranje Groener ligt, voortaan maar hele maal geen scheidsrechters meer bij jeugdwedstrijden. Stokpaardje Hoewel Quick Boys, tot grote er gernis van de achterban, al een hele lange tijd geen deelnemer is geweest van de strijd om het landskampioenschap voor zater dagclubs, is het de Katwijkse club een doorn in het oog dat de zaterdag- en zondagafdelingen zich min of meer hebben ver mengd in de titelstrijd. Uit het clubblad Nieuw-Zuid het vol gende: "Wat betreft de strijd om het amateurlandskampioenschap cq zaterdag— en zondaglandskam pioenschap is voor de echte zater dagclub maar een oordeel moge lijk, namelijk: er dient te allen tijde om het landskampioen schap zaterdagvoetbal te worden gevoetbald. Desnoods ten koste van een algemene amateurtitel. Die mag desnoods vervallen, maar de zaterdaglandstitel moet blijven bestaan". Enkele bladzij den'verder stapt de auteur van bovenstaand arti kel, Jaap Sip, op zijn stokpaard je. De voetbalsnippers dus, waar in iedereen die een scheve schaats rijdt, over de knie wordt gelegd. De eerste snipper heeft betrekking, hoe kan het ook an ders, op Rijnsburgse Boys, de eeuwige vijand: "De IJsselmeervogels-spelers trokken zich als vertegenwoordi ger van de zaterdag sectie terug voor de Singapore—reis van het Nederlands elftal, toen bleek dat men ook op zondag moest spe len". "Een verstandig besluit, dat he laas niet door alle zaterdagclubs werd nagevolgd". "Een grote vraag zal wel zijn of Laurens Mouter nog bijtekent". "Bij RCL hebben ze trouwens niet het merk bier van onze voor zitter". "Vandaar dat hij na afloop van de wedstrijd weer snel in de bestuurskamer op Nieuw—Zuid "Zien we na enkele jaren ons lid Laurens Mouter weer terug als trainer, wordt hij de tribune opgestuurd". "Na afloop van de wedstrijd stond Laurens Mouter lange tijd aan de tap samen met dezelfde scheidsrechter, die hem naar de tribune stuurde". "Een omkoping in het klein"? "UVS, Alphense Boys, LFC en Quick Boys plaatsten zich voor de halve finales van het Zilveren Molen—toernooi". "Flip Massaar zal op zijn 'ei gen' wijze de loting verrichten". "Voor ons staat al vast dat Quick Boys tegen Alphense Boys 'loot'!". "Zolang Quick Boys niet meer verliest, gaat Martin van Vianen niet meer naar de kapper". "Kan hij volgend jaar voor de pupillen Sinterklaas spelen". "Na het duel tegen SSS is de kans dat Theo de Waard ooit nog eens trainer zal worden bij Quick. Boys wel bijzonder klein gewor den". "Leen van der Plas noemde Frenk van der Kley zijn idool". "Nog even, dan is het omgekeer de het geval". Diepzinnig Het Franse sportblad 1 'Equipe maakt een toernee over de Euro pese voetbalvelden. Elk land land komt aan de beurt. Zo ook Nederland, hoewel de prestaties de laatste tijd geen aanleiding ge ven voor diepzinnige verhalen. De Fransen lieten Jan Mulder uitvoerig aan het woord: "Hier het verhaal over Richara van der Meer, een 24—jarige ach terspeler van AZ'67, die nog sa men heeft gespeeld met Nygaard, Hovenkamp, Peters. Het Neder lands elftal heeft hij net niet ge haald. Beeld u zich eens in dat hij vorige maand een ontmoeting had met de voorzitter. Daar laat hij zijn afkeer blijken van het peil van het Nederlandse voetbal, hij was ziek van de duels tegen Sparta, Fortuna Sittard en FC Utrecht. Daarom wilde hij zich terugtrekken. Op 24—jarige leef tijd! Het ergste zou zijn als ande ren Van der Meer zouden volgen. Het Hollandse voetbal zou er nog meer door in gevaar komen". Wat moeten die Fransen nu wel niet van ons denken.. inspreken In De Treffer, het clubblad van de zaterdageersteklasser Rijns burgse Boys, klaagt clubblad-re dacteur J. Wieffering de Rotter damse overheid aan: "Hoe vindt u anders dat be richtje uit Rotterdam, waar de gemeente op jacht naar nieuwe geldbronnen het idee heeft geop perd belasting te gaan heffen op de reclameborden rond de sport velden. Genoemd werd een be drag van 22,50 per vierkante meter op jaarbasis. En dat is nog al wat. Je moet er niet aan den ken, dat het gemeentebestuur van Rijnsburg op diezelfde waanzin nige gedachte zou komen. Dat zou Rijnsburgse Boys een slordi ge 50.000 gulden per jaar gaan kosten. Moeten we gelijk de con tributie verdubbelen en bijvoor beeld de prijs van een tribune plaatsje op f 10,- brengen. Ge lukkig, dat het nog maar een voorstel daar in Rotterdam is, zult u zeggen. Jammer genoeg be gint het echter altijd zo en voor je het weet ligt er een 'besluit van B W' en dan helpt er geen lieve vader of moeder meer aan". Wat Wieffering vergeet, is dat zo'n besluit pas tot stand komt wanneer het voorstel een lange inspraakweg heeft afgelegd. Be stuurders van sportverenigingen hebben evenwel de merkwaardi ge karaktertrek om pas een ver ontwaardigde keel op te zetten als de inspraakronde voorbij is. Tot besluit Uit de Boyskoerier, het clubblad van Alphense Boys, over Jan van Daal, de voormalige jeugdtrainer van Ajax en hoofdtrainer van DS '79, die nu in dienst is van de Al phense zondagtweedeklasser: "Die douches worden zeker door Jan van Daal getraind: ze blijven lopen". Uit Rood Zwart, het clubblad van de Oegstgeester voetbal- en cricketvereniging ASC: "Wie vroeger met straatvoetbal een ruit intrapte en daarna hard wegliep, is later nooit verder ge komen dan het vierde elftal van z'n club". Ja, en wie bleef staan belandde op het politiebureau. Die douches worden zeker door Jan van Daal getraind. LEIDEN - Wéér John van der Wiel, opnieuw Dirk Maas- sen van den Brink, wederom Laurens van As en verder nog het gekende rijtje namen waarin voorkomen spor ters als Yvonne van Dorp, Jeroen Piket en de tennissers van Unicum. Weinig afwisseling en terecht dan ook dat de jury van de jaarlijkse Leidato-prijs moest conclude ren dat 1984 voor Leiden een zeer mager sportjaar is ge weest. Alweer voor de derde keer in zijn loopbaan als schaker mocht John van der Wiel gisteravond bij Lug- dunum de hoogste tree beklim men. En hoewel dat niets afdoet aan de prestaties van de inmiddels ook internationaal hooggewaar deerde volgeling van schaakgodin Caïssa geeft die herhaling, evenals het terugvragen van die andere prijswinnaars van voorheen, al aan dat er in het Olympische seizoen weinig schot zat in de prestaties van de Leidse (top)sporters. "Er is wel hard getraind in het jaar van Orwell, maar niet veel pogingen konden uiteindelijk van het etikel 'geslaagd' worden voorzien", aldus de jury. Die ditmaal bestond uit Gert-Jan Onvlee, Jan van Duyn en Wim van Duivenbode. De recessie ten spijt slaagde het trio, dat van de verzamelde spon sors ruim vijfduizend gulden mocht uitgeven, er toch in om maar liefst vijftien sporters in elk geval voor hun pogingen te belo nen. Acht hoofdprijzen en zeven aanmoedigingsprijzen. Waarbij de kwantiteit de kwaliteit in ruime mate overtrof. LEIDEN - Op initiatief van de carnavalsvereniging de Hut spotten werd gisteravond in de Lugdunum-kantine ook een onderscheiding uitgereikt voor het gezelschap dat tijdens de laatste taptoe op 2 oktober het meest representatief voor de dag kwam. Deze onderschei ding, de zogenaamde Cornelis Joppensz.-prijs ging naar de Christelijke Muziekvereniging K&G senioren en jong K&G. De tweede prijs was voor de korfbalvereniging Pernix, ter wijl het Rijnsburgse muziek korps DWS de derde prijs in de wacht sleepte. Het Leiderdorp- se muziekgezelschap Con Bra vura kreeg een schouderklopje van de Hutspotten. LEIDEN - Niet de sporthal - want die lijkt er te komen, als tenminste de financiële perikelen worden overwonnen - maar de tarievenproblematiek vormde gisteravond het centrale thema in de Nieuwjaarsrede van de Leidse Sport Federatie. Dat is niet voor de eerste keer, want al twintig jaar staan de tarieven voor de huur van velden, gymnas tieklokalen en zwembaden ter discussie. Dat vond Leidato-voorzitter Jan van Zijp blijkbaar ook. Hij heeft te kennen gegeven met het uitreiken van de wisselprijs te willen stop pen. Van Zijp twijfelde, na vijftien jaar, aan de zin ervan nu de Leidse sportwereld niet of nauwelijks heeft laten blijken behoefte te heb ben aan dit destijds genomen ini tiatief van waaruit vooral een sti mulerende werking moest gaan. De jury, die overigens content was met het feit dat de Leidato in elk geval nog vijf jaar doorgaat, stak, bij wijze van aanmoediging, Van Zijp een hart onder de riem door op te merken dat bij haar wel dege lijk veel positieve reacties waren binnengekomen. Hoe dan ook, John van der Wiel mocht de zilveren sleutels, de 1000 gulden en de titel sportman van het jaar mee naar huis nemen om dat hij zowel in nationaal (kam pioen van Nederland) als interna tionaal (beste man op de Olympia de) opzicht er duidelijk bovenuit was gesprongen. Naast hem, en ooit al eerder op die tweede tree, nam atleet Dirk Maassen van den Brink plaats. De besnorde en sympatieke snelwan delaar van AV Holland werd natio naal kampioen op de 50 kilometer en greep zilveren plakken op de 5 en 20 kilometer. Laurens van As moest, in tegen stelling tot de koplopers, een stap je terug doen. Vorig seizoen twee de, nu derde. De judoka werd voor de vierde maal jeugdkampioen van Nederland, derde bij de senioren en zesde op het Europees kam pioenschap. Hij kreeg 600 gulden. Op de vierde plaats dan toch een nieuweling, zeiler Guido Alkema de. Hij kwalificeerde zich, samen met John Stavenuiter, voor de Olympische Spelen, zag zijn boot afgekeurd, maar werd nog knap negende in de reserve-470. De Cou pe du Monde was wel voor het duo. De 500 gulden zijn voor hem al leen. Want Stavenuiter komt niet uit de Leidse regio. Ook op het water, maar dan in de vier met stuurman, behaalde Njord een historische overwinning. Na 21 jaar werd de Varsity weer eens ge wonnen. Dat leverde destijds dolle taferelen en nu een vijfde plaats en 400 gulden op. Willem Ravensbergen is goed en snel, kwam desalniettemin tame lijk laat opzetten, maar zag zijn in zet op 55-jarige leeftijd bekroond met een Europese titel op de 10.000 meter. De jury onthaalde de atleet van De Bataven op 250 gulden. De zesde plaats moest de vete raan delen met de piepjonge Je roen Piket, na John van der Wiel de tweede Leidse schaker die naam maakt. Piket werd jeugd kampioen van Nederland tot 21 jaar (hij is 15) en tiende op het Eu ropees kampioenschap. Piket moest nog wat inschuiven, want ook roeier Frans van der Steen hoorde er nog bij. Met negen overwinningen kende de man van Asopos/De Vliet een sterk i Ook dat leverde 250 gulden. Premie Naast de hoofdprijzen deelde de jury traditiegetrouw een aantal aanmoedigingspremies uit. Zeven in getal voor merendeels jeugdige sporters, alhoewel het tennisteam van Unicum natuurlijk niet in die Huguenin weg bij Roodenburg LEIDEN - Roodenburg en John Huguenin zijn blijkbaar snel op el kaar uitgekeken. In onderling overleg hebben beide partijen be sloten het éénjarige contract tus sen de trainer en de club uit Noord niet te verlengen. Roodenburg staat momenteel onderaan de rang lijst in de eerste klasse West I. categorie is in te delen. Vanwege promotie van het eerste en tweede en dankzij een zilveren plak van de veteranen bij het NK mocht de club 150 gulden incasseren. Dat mochten ook ijshockey-ju- nior Gert-Jan Vreeburg en de korf ballers Lian Tieleman (Pernix) en Alfred Lambooy (Algemene). Jeugd-internationals in hun tak van sport en beloften voor de toe komst. (foto Holvast) Erwin Nieuwenhuizen. Eerstge noemde won bij de meisjes onder de tien jaar bijna alles wat er te winnen viel en ook Nieuwenhui zen verzamelde op weg en baan flink wat eremetaal. De laatste aanmoedigingspremie was tenslotte voor Yvonne van Dorp. Ook deze talentvolle midde nafstand-loopster kreeg in het verleden al eens een prijs. Net als John van der Wiel, Dirk Maassen van den Brink, Laurens van As, Je- Eenzelfde kwalificatie kende de roen Piket en Unicum. Als variatie jury toe aan zwemster Nancy Kijk op een thema, in de Vegte van LZ en Swift-renner AD VAN KAAM. Juist omdat er in al die tijd nauwe lijks wat is veranderd in de bereke ningen daarvan, speelde LSF-be- stuurslid Phil Verstraaten - bij ont* stentenis van voorzitter Carl Pries ditmaal woordvoerder van de clubs - op eigen terrein (de Lugdu num-kantine) de bal maar weer eens keihard terug naar B&W. "Als de stijging van de tarieven zo gaat verlopen als het er nu uitziet", zo waarschuwde Verstraaten, "dan vrezen wij het ergste voor vele sportclubs". De gemeenteraad beslist aan het einde van deze maand over het voorstel van wethouder Tesselaar inzake de verhoging van de tarie ven. Het plan is om, net als in het verleden, per sport een aparte ver hoging toe te passen. De veldspor- ters zouden volgend seizoen zes procent meer moeten betalen, de zaalsporters vier procent en de al zwaar belaste zwemmers één pro cent. In totaal moet de operatie voor de gemeente een bedrag van bijna tweeeneenhalve ton opleve- De LSF, en met haar de stichting Leitensa (tennisclubs) en de BAVL (voetbalclubs), wijst dit voorstel re soluut van de hand, zoals zij dat in het verleden al eerder heeft ge daan. Op de voorhand is de LSF gekant tegen een verhoging, omdat men vindt dat de Leidse sporter in vergelijking met het landelijk ge middelde al veel te veel moet beta len. Maar als er dan toch verhoogd moet worden, dan zeker niet op de wijze zoals Tesselaar dat wil. Verstraaten betreurde het ten zeerste dat de wethouder is afge stapt van het beleid dat vorig sei zoen werd gehanteerd. Toen werd de tariefverhoging hoofdelijk om geslagen; elke sporter in Leiden betaalde evenveel. De conclusie van B&W dat alleen de tennissers hiervan wijzer zijn geworden on derschrijft de LSF niet. Overigens speelde Jan Duives- teijn, directeur van Sport en Re creatie, vorige week in deze krant de bal even zo vrolijk weer terug. "De LSF heeft het aan zichzelf te wijten dat B en W weer terugkeren naar het oude beleid. Er zou in 1984 een LSF-nota verschijnen over de tarievenproblematiek. Die is niet uitgekomen en daarom is er met haar ideèen geen rekening gehou den". Verstraaten haakte daar in zijn rede op in. "Die nota komt dit voorjaar. Laat de politiek dan niet weer wachten met de behandeling ervan. De discussie duurt al veel te lang". GRONINGEN (ANP) - De eerste afstand van de Europese titelstrijd r dames in Groningen kent drie onderlinge duels. De loting van gisteren koppelde op de 500 meter de Nederlandse schaatsers Thea Tennis Ivan Lendl heeft zich als Limbach en Grietje Mulder aan el- derde speler geplaatst voor de hal- kaar; hetzelfde lot trof de totale ve finales enkelspel van het Mas- ploeg van de Sovjet-Unie. Plesjko- ters tennistoernooi in New York. va-Bogatova en Petroesjo va-Fa te- gisteren zegevierde de Tsjechoslo- lt waak in de kwartfinales met 6-4 en wPrH 7-6 over de Zweed Joakim Nys- tröm. Lendl speelt nu in de halve finales tegen de winnaar van de partij tussen de Amerikanen Jim my Connors en Eliot Teltscher. jeva zijn de Russische sprintduels Groningen. Tot vorig seizoen rd een dergelijke uitkomst van de loting onmiddellijk gewijzigd. De internationale schaatsunie (ISU) kwam deze zomer bij het congres tot de slotsom, dat dat deel van het reglement veranderd kon worden. Nederland stemde tegen, maar kreeg geen steun van andere schaatslanden.Gisteren bleek hoe Schaken - De 41e party om de we- ^^ffgtwelsf8 Anaiolf r™ S<>V:,etS °P de 500 meter tr°ffen d« 'wee Anatoli Karpov en C3ari^Kasparov belangrijkste Nederlandse troe- Yvonne van Gennip en Ria gisteren op verzoek van de titel- Visser,goede tegenstanders! De 41e partij zal maan dag 14 januari worden gespeeld. De ts-Rys, r haar beste seizoentijd van 41,69 conden, moet Van Gennip (42,63) naar een goede toernooistart kun nen sleuren. Ria Visser werd ge paard aan de Oostduitse favoriete Andrea Schone, de Europees kam pioene van Heerenveen 1983. Op de tweede afstand van van daag, de 3000 meter, is aan Van Gennip en Visser de moeilijke taak de richttijden neer te zetten. Van Gennip moet in de eerste rit tegen de Zweedse Carlen, die vier weken geleden bij de vierlandenwedstrijd op dezelfde Stadspark-baan geen partij voor de Haarlemse was. Ria Visser, die voor de jaarwisseling op de drie kilometer als eerste Neder landse onder de grens van viere- neenhalve minuut (4.29,13) dook, treft in de tweede rit de op één na sterkste Russin, Fatejeva. In het vijfde paar zal Schone, tegen de toch weer in het internationale cir cuit opgedoken Patroesjova, de tij den van haar voorgangers op de juiste waarde kunnen bepalen. 500 meter: Rit 1: Gabi Schönbrunn (DDR) - Edel- Therese Höiseth (Noo) 2: Yvonne van Gennip (Ned) - Erwina Rys-Ferens (Pol) 3: Olga Plesjkova (Sov) - Irina Bogatova (Sov) 4: Ria Visser (Ned) - Andrea Schóne (DDR) 5: Sabine Brehm (DDR) - Annette Car- lèn (Zwe) 6: Natalia Petroesjova (Sov) - Irina Fate jeva (Sov) 7: Minna Nystedt (Noo) - Angelika Hass- mann (BRD) 8: Thea Limbach (Ned) - Grietje Mulder (Ned) 9: Lilianna Morawiec-Jezierka (Pol) - Ai- la Tartia (Fin) 10 Heike Schalling (DDR) - Maila Lehti- (Zwe) 12:Marie-France van Helden-Vives (Fra) Zofia Tokarczyk (Pol) 13:Marie Tollefsen (Noo) Jasmin 3: Plesjkova 4: Höiseth 5. Petroesjova 6: Schönbrunn 7: Lehtimöki 8: Hassmann 9: Tartia 10:Morawiec lliAndersson 12:Tokarczyk 13:Tollefsen Van Gennip Fatejeva Brehm Rys Schone Bogatova Nystedt Limbach Schalling Mulder Smuda Krohn an Helden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13