Philips wil nog niet naar 36 uur Ruimte-industrie wacht 'boom' Akzo boekt winst van 750 miljoen dem meubelfabriek FNV kondigt harde acties aan VNO en bouwwereld in geweer tegen cao-eisen Schuldenprobleem kan positie IMF uithollen Rotterdam Terminal gered door personeel DONDERDAG 10 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 EINDHOVEN (ANP/GPD) - Desnoods zullen bij Philips in Eindhoven harde acties wor den gevoerd om de cao-eisen van de Industriebond FNV gerealiseerd te krijgen. Vooral van de invoering van een verdergaande arbeidstijdverkorting, tot 36 uur per week, zal een hard punt worden gemaakt. Dat zei voorzitter Dick Visser van de Industriebond FNV gisteravond in Eindhoven op een bijeenkomst van zijn bond. Bij Philips is de werkweek al ver kort tot 38 uur. Op 21 februari be ginnen de onderhandelingen over een nieuwe cao, waaronder onge veer 70.000 werknemers vallen. De raad van bestuur heeft gisteren la ten weten op dit moment niets te voelen voor cao-afspraken over Eerst moet, vindt Philips, duide lijk zijn of dergelijke maatregelen geen schade toebrengen aan de concurrentiekracht van het con cern. In een groot aantal Philipsbe- drijven heeft men volgens de lei- DEN HAAG (GPD/ANP) - Men moet zich niet blindstaren op de goede bedrijfsresultaten die de ko mende tijd in ruime mate zullen worden gepubliceerd. Mr. C.J. van Lede, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), heeft hier gisteren tijdens een vergadering van het algemeen bestuur voor gewaarschuwd. Hij constateert dat herstel in de Neder landse economie is ingetreden, maar men zal nog enige tijd moe ten volhouden om dat herstel te la ten beklijven. Evenals de zusterorganisatie NCW wijst het VNO de onderhan delingspakketten van verschillen de FNV-bonden af. Hij doelt daar bij in het bijzonder op de Indus triebond en de Dienstenbond. De eisen die daar centraal op tafel worden gelegd, zoals een kortere werkweek, komen volgens Van Le de neer op minstens het dubbele van wat al in de uitgangspuntenno ta van de FNV als vakcentrale was vastgelegd. Men dient nu op de "kleine let tertjes" achter bijvoorbeeld de 200 Aandelen Het buitenland heeft in het derde kwartaal voor per saldo 461 mil joen gulden Nederlandse aandelen gekocht. Vooral in de VS keerde de belangstelling voor Nederlandse aandelen terug. De Amerikanen kochten hier voor 1,1 miljard gul den, terwijl zij in het tweede kwar taal nog voor 98 miljoen aan Neder landse aandelen verkochten. Ver der kocht het buitenland in het derde kwartaal voor 919 miljoen gulden aan Nederlandse obligaties. Mede doordat Nederlandse beleg gers buitenlandse obligaties ver kochten stroomde zo 2,5 miljard gulden naar ons land toe, het dub bele van het tweede kwartaal. Dollar De dollar heeft zich gisteren krach tig hersteld na de inzinking van dinsdag. Rond elf uur noteerde de Amerikaanse munteenheid op de Amsterdamse wisselmarkt 3,58 gulden. De officiële middenkoers dinsdag bedroeg bijna 3,55. Erg druk was het volgens handelaren niet. Naar de oorzaken van de be wegingen van de dollar blijft het gissen. Op de lange duur, aldus een handelaar, moet de dollar weer eens gaan zakken, gezien het grote tekort van de Amerikaanse over heid. De dollar blijft echter de gangbare economische theorieën tarten en wordt ondanks een lichte daling van de dollarrente weer meer waard. Medicijnenexport De export van Nederlandse ge neesmiddelen is vorig jaar flink ge stegen. Definitieve cijfers over de eerste tien maanden van 1984 ge ven een stijging te zien van 15 pro cent. Recente schattingen van de industrie komen uit op een export- groei van 17 procent over het hele jaar. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie (Ne- farma) meegedeeld. De waarde van de Nederlandse geneesmiddelen- export steeg van 1,61 miljard gul den in 1983 tot 1,89 miljard jn 1984. Nederland is zevende op de lijst van geneesmiddelen exporterende landen, nog voor Japan. Akkerbouw De voorzuitzichten voor de akker bouw in ons land zien er somber uit. Verwacht wordt dat de graan prijzen nog verder zullen dalen met onvermijdelijke gevolgen voor de inkomens in de akkerbouwsec tor. Dit zei dr. M. P. M. Vos, de voorzitter van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten vandaag in zijn nieuwjaarsrede. Hij wijst een oplossing voor de graan- problemen in de vorm van conti- gentering per lidstaat of per bedrijf (vergelijk de superheffing in de melkveehouderij) af. Met het ont wikkelen van dergelijke nieuwe produkten kan volgens Vos een nieuwe bestemming gegeven wor den aan een deel van het akkerbou- wareaal. miljoen winst van Hoogovens te letten. Na de grote verliezen van de vorige jaren zal zo'n bedrijf ruimte moeten hebben om weer een finan ciële reserve op te bouwen, aldus Van Lede. De medicijn heeft vol gens hem gewerkt, maar de kuur moet worden afgemaakt. Zwart werk Ook F. de Vilder, voorzitter van de Nieuwe Vereniging van Aanne mers Grootbedrijf (NIVAG), zei vandaag huiverig te zijn voor een kortere werkweek. Volgens De Vil der wordt bijna een derde van al het onderhoudswerk aan wonin gen zwart betaald. Volgens hem wordt zwart werken in de hand ge werkt door meer vrije tijd en ar beidsduurverkorting. "Wellicht be grijpen sommigen nu beter waar om werkgevers in de bouw zo hui verig staan ten opzichte van min der werken", zei hij. Werkgevers en vakbonden heb ben afgesproken dat iedereen in de bouw vanaf 1 mei vijf procent min der moet gaan werken per jaar. Hoe dat gestalte krijgt, is nog niet bekend. In 1983 en 1984 heeft de bouw al vijf procent minder ge werkt door iedereen een aantal ver plichte snipperdagen te laten op nemen. Die arbeidsduurverkorting heeft echter tegen de verwachtin gen in nauwelijks werklozen aan een baan geholpen. Wao'er: vaak rugklachten AMSTERDAM (ANP) - Het aantal arbeidsongeschikten met een AAW/WAO-uitkering bedroeg op 1 januari 1985 onge veer 683.500; 10.000 meer dan een jaar geleden. Van hen wa ren er 160.300 afgekeurd we gens klachten over het „bewe- gingsstelsel" (onder meer rugklachten). Een tweede grote groep vormen de mensen met psychische ziekten en proble men; 139.000. Dr. W. Boersma, de directie voorzitter van de Gemeen schappelijke Medische Dienst, memoreerde gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak, dat 180.200 vrouwen en 503.300 mannen arbeidsongeschikt zijn. Van de mannen valt bijna de helft in de leeftijdsgroep van 55 tot en met 64 jaar. Bij de vrouwen is eenderde 55 jaar of ouder. AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer landen, vooral in Zuid-Ame- rika, staan langdurig in de schuld bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF), doordat zij te weinig opschieten met het terugdringen van de invoer of het bevorderen van de export. Doordat het IMF daar niet op is ingericht, dreigt het fonds in financiële problemen te komen. Dit schrijven drs. A.F.P. Bakker en drs. J.P. Rijsdijk die zijn ver bonden aan de Nederlandsche Bank in een artikel dat als een bij lage in het zojuist verschenen kwartaalverslag van de bank is op genomen. Zij menen dat het IMF de kredietfaciliteiten, die sinds 1974 zijn uitgebreid, weer lang zaam zal moeten verminderen om problemen te voorkomen. De schrijvers wijzen er op dat steeds meer landen een beroep op het IMF zijn gaan doen in geval van betalingsbalansproblemen. Hoewel de hoeveelheid geld die door de rijkere landen ter beschik king is gesteld drie maal belangrijk is vergroot, kan het fonds de kre dietverlening niet meer uit eigen middelen bolwerken. Het IMF zag zich hierdoor genoodzaakt tijdelij ke leenovereenkomsten af te slui ten met een aantal rijke landen, waaronder Saoedi-Arabië. Momen teel is ruim een derde van de door het IMF verstrekte kredieten met geleend geld gefinancierd. Afgezien van de toeneming van het beroep op het IMF signaleren de schrijvers dat ook de aard van de vorderingen van het IMF is ver anderd. Terwijl gedurende de eer ste twintig jaar van het in 1944 op gerichte fonds ongeveer de helft van het krediet bij geïndustriali seerde landen uitstond, is dit te genwoordig een te verwaarlozen gedeelte. De debiteuren van het IMF bestaan nu vrijwel uitsluitend uit ontwikkelingslanden, die steeds vaker een langdurige schuld hebben bij het IMF. De financiële structuur van het IMF wordt echter gekenmerkt wordt door een tijdelijke overheve ling van deviezenreserves van overschotlanden naar tekortlan- den. Dit maakt het noodzakelijk dat landen te allen tijde verzekerd moeten zijn van de liquiditeit (uit betaling) van hun vorderingen op het IMF. Die verzekering kan slechts geboden worden als het IMF ervoor zorgt, dat zijn krediet verlening een betrekkelijk korte looptijd heeft en een wisselend ka rakter, waarbij landen niet onon derbroken bij het fonjis in de schuld staan. Zolang het IMF de grenzen in acht neemt die het monetaire ka rakter aan de omvang en de duur van de kredietverlening stelt, kan het een zeer nuttige rol spelen in het proces van aanpassingen van betalingsbalansen, aldus het arti kel. ding van de onderneming de groot ste moeite om het werk en de men sen zo in te delen, dat de op papier vastgelegde afspraken in de prak tijk kunnen worden uitgevoerd. De bonden blijven, aldus Dick Vis ser gisteren, echter bij hun eisen van een 36-urige werkweek en be houd van koopkracht. "De domme reacties va de werkgevers op onze voorstellen, zullen ons er niet van weerhouden ze te handhaven. Ar beidstijdverkorting heeft in de re gio Eindhoven al geleid tot 1000 nieuwe arbeidsplaatsen en het be houd van 1600 arbeidsplaatsen". Philips is wel te vinden voor doorbetaling van het normale (net- to-)loon bij ziekte, aldus Ir. Van de Brandt, lid van de raad van bestuur van de Nederlandse Philips Bedrij ven, gisteren. De bonden vragen erom en Philips is er ook voorstan der van. Het concern heeft eerder al laten weten niets te voelen voor de kabinetsplannen ten aanzien van de ziektewet (onder meer ver laging van het uitkeringspercenta ge en heffing van sociale premies over de uitkeringen). Omdat handhaving van de ge woonte om het ziektegeld aan te vullen tot het volledige netto-loon de werkgever op ongeveer ander half procent aan extra loonkosten komt te staan, wil Philips in het cao-overleg wel horen waar de fi nanciële ruimte daarvoor gevon den moet worden. Ir. Van de Brandt erkent dat het Philips op het ogenblik zeer naar den vleze gaat. "Het jaar 1984 heeft bij Philips een verbetering van de winstgevendheid (tot boven een miljard gulden voor het hele con cern) en een stijging van de werk gelegenheid te zien gegeven. Maar wie daaruit de conclusie trekt dat in 1985 de lonen weer eens flink omhoog zouden kunnen, vergeet dat beide gunstige ontwik kelingen juist te danken zijn aan het gevoerde beleid van loonkos tenmatiging en winstherstel. Om de nog altijd te krappe rendemen ten (winsten) en de werkgelegen heid verder te verbeteren, is voort zetting van dat beleid noodzake lijk". Philips wil dit jaar haar jeugd werkplan voortzetten. Het biedt jongeren kans op een kennisma- kings- of een leercontract of een baan voor 32 uur. Per jaar wil het 700 jongeren in het kader dit plan aantrekken". Werkloosheid licht gedaald DEN HAAG (ANP) - Eind decem ber stonden 796.500 mensen als .werkloos ingeschreven bij de ar- beidsbureau's. Dit betekent ten op zichte van november vorig jaar een daling van het totaal aantal werklo zen met 1.000. Bij de mannen steeg de werkloosheid met 4.600, maar het aantal vrouwen zonder baan daalde met 5.600. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden daalde de werkloosheid met 17.800 naar 776.900. Bij de vrouwen een afname van 2.000 en bij de mannen 15.800. Het aantal vakatures daalde ook en wel met 200 tot op 16.000 banen. Eén op drie veehouders zoekt naar bijverdienste DEN HAAG (ANP) - Een derde van de veehouders is van plan er iets bij te gaan doen om de finan ciële tegenvaller van de superhef fing te compenseren. Dit is één van de bekendgemaakte resultaten van een opinie-onderzoek dat Agrimar- keting, onderdeel van de Neder landse Stichting voor Statistiek, heeft gehouden onder 255 melk veehouders. Hen zijn reacties ge vraagd op deze vorig jaar ingestel de boete op een te hoge melkpro- duktie. Een meerderheid van de onder- staatssecretaris Van Zeil vraagde veehouders (zestig pro- UTRECHT - Als het gaat om de bevordering van het toerisme in Nederland (tweede van linkstot alles bereid. Gisteren klom hij in de Utrechtse Jaarbeurs te (hobbel)paard, samen met Anton Geesink (links), commissaris van de koningin Van Dijke en burgemeester Vos van Gortel rechts). Dit alles a "ori ter gelegenheid van de beurs 'lekker uit in eigen land'. (foto ANP) Heineken wil nieuw pijpje' en bierkrat DEN HAAG (GPD) - Heine ken moet tegen het einde van de jaren tachtig de bierkratten vervangen. Bestudeerd wordt nu hoe de nieuwe krat er gaat uitzien. „Er zijn een scala van mogelijkheden. Tegelijkertijd nemen we in de studie het pijp je mee. Dat betekent geenzins dat het flesje gaat verdwijnen", aldus Heinekenwoordvoerder Bouwmeester. Volgens Heineken is tegen het einde van de jaren tachtig de bekende gele krat aan ver vanging toe. „Dit heeft alleen te maken met de levensduur van de krat die zo'n 15 a 20 jaar be draagt", aldus Heineken. Het huidige type krat wordt sinds 1948 gebruikt. Heineken ontkent dat het systeem van flesjes in een krat verandert. „Alleen wordt be studeerd welk type krat we zul len laten maken. Daarbij willen we tevens rekening houden met de wensen van de handel en de detaillist", aldus Heine ken. De vervanging betreft enkele miljoenen kratten, die niet alle maal in een keer zullen worden vervangen. Om hoeveel kratten het gaat wil Heineken niet zeg gen. Wel dat er met de gehele operatie miljoenen guldens zijn gemoeid. Ook een groot deel van de flesjes zal moeten worden ver vangen omdat ze door het ja renlange gebruik door slijtage lelijk zijn geworden. Heineken beschikt over enkele tientallen miljoenen bierflesjes. Hoe groot het deel is dat moet wor den vervangen kan Heineken nog niet meedelen. scherpe" daling van het inkomen dit jaar als gevolg van de superheffing. Bo vendien gelooft een nog groter deel niet in de tijdelijkheid van de boe temaatregel. Minister Braks van Landbouw heeft bij herhaling vol gehouden dat de superheffing slechts enkele jaren zal gelden. ARNHEM (ANP) - Het Akzo-con- cern heeft een voortreffelijk 1984 achter de rug. De nettowinst zal rond de f750 miljoen komen te lig gen tegen f 428 miljoen in 1983. Vooral verheugend is, dat de groot ste nettowinst door de uit een diep dal gekomen vezelgroep Enka is behaald, aldus Akzo-topman Jhr. Loudon in een nieuwjaarstoe spraak. Overigens hebben alle divisies aan het goede resultaat bijgedra gen. Dat Akzo het huidige winstpeil, althans op basis van het huidige produktenpakket, jaar in jaar uit zal kunnen handhaven lijkt Loudon onwaarschijnlijk. Toch toonde hij zich vol vertrouwen voor 1985. Gunstige omstandigheden als de opgaande conjunctuur en de hoge dollarkoers hebben belangrijk bij gedragen aan het resultaat over 1984. Maar zonder de inspanningen van de laatste paar jaren was het resultaat niet bereikt. Er is nu nieu we financiële ruimte ontstaan voor een hoger investeringsniveau en voor acquisities. De totale goedge keurde investeringen stegen vorig jaar al tot meer dan een miljard gulden. Akzo is na vele moeilijke jaren weer in een goede positie terecht gekomen. Een goed renderend Ak zo blijft de beste garantie voor de werkgelegenheid, die voor het eerst sinds jaren geen daling heeft laten zien en in Nederland zelfs een lichte stijging. Met de collectieve arbeidstijdverkorting, die vooral door velen voor een oplossing van het werkgelegenheidsprobleem De nevenactiviteiten procent van de ondervraagden denkt, lopen uiteen van het mesten van kalveren voor de vleesproduk- tie tot akker- en tuinbouw. De helft van de ondervraagden overweegt geheel over te schakelen op „dub- bel-doelkoeien", dat wil zeggen dat koeien eerst voor de melkproduk- weg virSicoT Eenweg'dïé w°rden «eb.r.uikt en daarna voor wordt gezien, begeeft volgens Lou don een groot deel van Europa zich ope juist door een land als Zweden vol strekt wordt afgewezen. Als deze weg geforceerd wordt vervolgd, kan hij leiden tot een structurele verzwakking van het Europese be de vleesproduktie. De superheffing zal volgens 75 procent ook tot gevolg hebben dat de investeringen in het bedrijf dit NASA: nog deze eeuw omzet van 500 miljard WASHINGTON (DPA) - De bedrij vigheid in de ruimte kan in de ko mende eeuw de sterkst groeiende sector van de economie worden. Deskundigen sluiten niet uit dat er al tegen het einde van deze eeuw een omzet kan worden geboekt van 500 miljard dollar, zo heeft Ja mes Beggs, hoofd van de NASA (het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart) gisteren ge zegd bij de opening van een drie daagse internationale conferentie over het commerciële gebruik van de ruimte. Beggs liet weten dat de NASA het particuliere ondernemingen makkelijker wil maken om ge bruik van de ruimte te maken. Hij s op de uitspraak van president in juli vorig jaar ver klaarde dat hij van het aantrekken van de particuliere sector voor ge bruik van de ruimte een zaak yan nationaal belang wil maken. De Amerikaanse president riep toen ook Europese, Canadese en Japan se bedrijven op zich niet alleen be zig te houden met de ontwikkeling, maar ook met het gebruik van een permanent ruimtestation, dat in het begin van de jaren negentig klaar zal zijn. De Amerikaanse regering wil het - kostbare - gebruik van de ruimte aantrekkelijk maken met belas tingfaciliteiten. De NASA heeft al een informatiebureau voor de par ticuliere sector ingericht. Boven dien wil de NASA binnenkort zijn acht onderzoekscentra openstellen voor het bedrijfsleven en enkele experimenten in het ruimteveer la ten verrichten zonder dat daarvoor moet worden betaald. Volgens 1 ruimte en zijn er al miljoenen dol lars geinvesteerd. Zo heeft McDon nell Douglas - overigens zonder succes - gepoogd een nieuw hor moon in de ruimte te ontwikkelen. John Deere Company wil nieuwe legeringen en kristalstructuren gaan produceren in de ruimte ziet het bedrijfs- 3M wil organische kristallen en leven vele mogelijkheden in de dunne films gaan maken; de periode tot 1992 wil 3M 72 expe rimenten uitvoeren aan boord van de spaceshuttle. Binnenkort komt het eerste in de ruimte ontwikkelde produkt op de markt. Het gaat om zeer kleine kunststof kogeltjes van exact de zelfde grootte, die elektronische meet- en ijkapparatuur moeten verbeteren. drijfsleven. Wat nodig is, is eerst Jaar zu^en dalen. Plannen voor be- een evaluatie van de verkorting drijfsinvesteringen in 1985 hebben - - vooral betrekking op automatise ring van het arbeidsproces. Met lening van 750.000 gulden ROTTERDAM (ANP) - Het personeel van het Rotterdamse stukgoedbe- drijf Rotterdam Terminal heeft gisteren toestemming gegeven voor het verstrekken van een lening van 750.000 gulden aan het in liquiditeitspro blemen verkerende bedrijf. Het geld is afkomstig uit het zogenaamde "potje van drie miljoen" dat werd gevormd uit de opbrengst van de ver koop van de opstallen van Rotterdam Terminal aan de gemeente Rotter dam. Het geld was oorspronkelijk bedoeld om sociale voorzieningen voor het personeel uit te betalen en de zeggenschap hierover berust bij de vervoersbonden FNV en CNV. Het personeel van het nog steeds in sur séance van betaling verkerende stukgoedbedrijf wil het geld nu wel ge bruiken om het bedrijf te redden, maar eist daarbij het vertrek van de huidige directeur, die het verantwoordelijk stelt voor de problemen bij het bedrijf. Het vooruitzicht dat anders volgende maand zeker het faillissement moet worden aangevraagd en de 127 personeelsleden op straat komen te staan, deed het personeel in meerderheid voor de lening stemmen. De salarisbetalingen zijn nu veilig gesteld het bedrijf kan naar verwachting weer een half jaar draaien. Volgens bestuurder Kees Voormeulen van de vervoersbond FNV is uit gesprekken met de bewindvoerder mr. E. de Liagre Böhl gebleken, dat het de laatste maanden van 1984 iets beter met het bedrijf is gegaan. De maand december is zelfs afgesloten met een bescheiden winst van 100.000 gulden. Doordat de belangrijkste klant van Rotterdam Terminal, de Egyptische staatsrederij, een betalingsachterstand heeft van twee mil joen gulden, verkeert het bedrijf in liquiditeitsproblemen. Het moederconcern Incotrans en de Amrobank zullen ook opnieuw geld in het bedrijf steken, nu de lening door het personeel is verstrekt. ADVERTENTIE ^"ras&oN. DEN HAAG (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, beslist vóór het eind van het jaar over de aanleg van een uitgebreid, op breedband-glasvezelkabel ge baseerd communicatienet in de tien ledenlanden van de Gemeen schap. Het plan voor een dergelijk net, dat voor een belangrijk deel de belangen van het bedrijfsleven moet dienen, is afkomstig van een aantal in nauwe samenwerking met nationale PTT's werkende ad viesbureaus. Volgens het Nederlandse PTT-ad- viesbureau Nepostel zal met be hulp van het aan te leggen om vangrijke glasvezelnet - eventueel in combinatie met satellieten - de informatieuitwisseling binnen de Gemeenschap aanzienlijk sneller kunnen worden gerealiseerd. Met de komst van het nieuwe groot schalige communicatiesysteem zal EG wil naar Europees glasvezelnet niet alleen tegemoet kunnen wor den gekomen aan de actuele eisen van het bedrijfsleven, maar ook de wereldmarkt-positie van de Euro pese communicatieindustrie extra gestimuleerd kunnen worden. In de plannen van de adviesbu reaus (5) wordt ervan uitgegaan dat het net 60 belangrijke gebieden in de Gemeenschap met elkaar ver bindt. Wordt gekozen voor een „eenvoudig" glasvezelnet, dan gaat dit waarschijnlijk rond 7,5 miljard gulden kosten. Wordt de voorkeur gegeven aan een zeer geavanceerd verbindingsnet met satellieten dan zal bij benadering het tienvoudige van dit bedrag moeten worden uit getrokken. De eerste opzet heeft vooral voor het Europese bedrijfsleven aan trekkelijke kanten. Enige tiendui zenden bedrijven kunnen op een zogeheten tweeweg-kabelsysteem worden aangesloten, waardoor er uiterst snel tussen de bedrijven ge gevens kunnen worden uitgewis seld (datasysteem, video-vergade- ringen, e.d.). In de tweede opzet (met satellieten dus) is er tevens sprake van een sterk verbeterde beeldkwaliteit voor grote aantallen Europese televisiekijkers. Volgens Nepostel staan de EG-au- toriteiten positief tegenover de plannen van de adviesbureaus, maar het staat nog lang niet vast dat de plannen ongewijzigd zullen worden overgenomen. leven het betere zitmeubel rechtstreeks aart de konsument

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9