Economie groeit dit jaar 2 pet. SKALA INTRODUCEERT: DE PHILIPS EURO-LINE 1985 Reagan luidt metgala nieuwe termijn in Verwachting minister De Koning: Zigeunerfamilie Petaio krijgt eindelijk een plek PAGINA 8 DONDERDAG 10 JANUARI 1985 EURO-LINE 5755 ....EN WE HEBBEN NOG VÉÉL MEER EURO-LINE 4636 EURO-LINE 3040 DE VOORDELEN VAN HET VRIJE KIJKER ZIJN Huren bij Skala is een alternatief met heel wat voordelen: Eén telefoontje en de apparatuur van uw keus is onderweg. Wie z'n oude toestel inruilt krijgt er liefst tot f 250,- voor terug. U blijft vrij in uw keus: wie wat anders wil hoeft maar even te bellen. 365 Dagen service per jaar. Dus óók op zon- en feestdagen. Wie huurt bij Skala is vrij van zorgen, met een blijvende vrije keus. Vandaar de naam: Vrije Kijkers. Wordt óók Vrije Kijker. Kom langs bij uw Skala-filiaal.of bel even! I ARNHEM. Jansslraat 3( GOES, Lange VÓrststraat HUREN IS ZO GEK NOG NIET DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) voorziet voor dit jaar een verder herstel van de economie met ongeveer twee procent. Bovendien zal de werkgelegenheid volgens de verwachtingen van de minister in de komende tijd zodanig groeien dat enkele tienduizenden mensen meer aan het werk kunnen. Dat zei hij vanochtend op de veehouderijconferentie in Nijkerk. De Koning wordt in zijn voorspel lingen gesterkt door de cijfers van het Centraal Plan Bureau dat zegt dat de economie zich krachtiger herstelt dan vorig jaar nog werd verwacht. Dit leidt het bureau on der meer af uit het feit dat de parti culiere consumptie gelijk is geble ven en niet verder is gedaald. Ook de produktie in het bedrijfsleven is meer toegenomen dan werd ver wacht. Alleen de omvang van de export bleef iets beneden de ver wachting. Maar dit werd weer goedgemaakt door hogere prijzen. Piotrowski bekent moord Popieluszko TORUN (PPA/UPI) - Hoofdver dachte Grzegorz Piotrowski in het proces wegens moord op de Poolse priester Jerzy Popieluszko heeft gisteren alle schuld op zich geno men en geprobeerd zijn onderge schikten vrij te pleiten. Hij zei er van overtuigd te zijn dat hij de priester heeft vermoord. Piotrows ki had het misdrijf gepleegd, om dat hij van mening was dat de auto riteiten te toegevend en te weinig doortastend tegen de priester op traden. Over het gebeuren bij een par keerplaats in het bos waar Popie luszko op gruwelijke wijze werd gekneveld, een prop in zijn mond kreeg geduwd en in elkaar werd geslagen, wilde Piotrowski op de derde dag van zijn verhoor geen getuigenverklaring afleggen. Hij wilde naar zijn zeggen de versie zo als die door zijn ondergeschikten Leszek Pekala en Waldemar Chmielewski naar voren was ge bracht niet betwisten. Volgens minister De Koning is daarmee gebleken dat het kabi netsbeleid met succes voorwaar den heeft geschapen voor een ver der herstel. Op de kritiek van PvdA-fractieleider Den Uyl, dat het kabinet alleen de export heeft laten stijgen en niets heeft gedaan aan de binnenlandse bestedingen, zei De Koning dat het kabinet de sociale premies en belastingen heeft verlaagd waardoor de koop krachtige vraag weer licht kon stij gen. "Als het zelfs bij een economi sche groei van twee procent niet meer lukt het overheidstekort te rug te dringen, vraag ik mij af wan neer dat dan wel moet gebeuren", aldus De Koning. Korter werken Volgens de minister is wel ver dere arbeidstijdverkorting nodig voor het herstel van onze econo mie. Daartoe zullen werkgevers en werknemers in de komende cao's afspraken moeten maken op de zelfde voet ais in 1983 en 1984. "Ge zien de hoge werkloosheid kunnen de sociale partners het zich niet veroorloven om niet tot overeen stemming te komen". Het feit dat de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties in hun standpunten over arbeids duurverkorting nogal ver uit el kaar liggen, past volgens de minis ter in de fase voor de officiële cao onderhandelingen. Wel is De Koning van mening, dat het pad naar een 36-urige werk week nog lang is. Een 25-urige werkweek acht hij niet haalbaar. Arbeidstijdverkorting heeft de af gelopen jaren meegewerkt aan de daling van het aantal werklozen. Op grond van de huidige afspra ken in bedrijfsleven en collectieve sector konden door arbeidstijdver korting voor 80.000 mensen ar beidsplaatsen worden geschapen of behouden. Sinds 1982 konden 20.000 mensen aan het werk door dat ouderen met vut gingen. Bij el kaar levert de herverdeling van ar beid sinds 1982 voor meer dan 150.000 mensen werk op. Eind de cember was het aantal werkzoe kenden gedaald tot 776.900, aldus De Koning. 'Oranje' STER-spot taboe DEN HAAG (ANP/GPD) - De Reclameraad heeft besloten dat een STER- spot van de federatie Goud en Zilver waarin onder meer journaalflitsen van prinses Juliana, prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven worden gebruikt, niet langer mag worden uitgezonden. De klacht hierover was ingediend door de Rijksvoorlichtingsdienst. Volgens de raad hebben de leden van de koninklijke familie er een 'redelijk belang' bij dat hun portret niet zonder hun toestemming voor commerciële reclame wordt gebruikt en openbaar gemaakt. Overigens wordt de spot al niet meer uitgezonden. De raad geeft ook een laconiek commentaar op een klacht over het STER-reclamefilmpje waarin een haas chocoladepoeder aan een koe voert en vervolgens door haar te melken chocolademelk verkrijgt. Dit zal niemand aansporen tot een poging in een weiland dit grapje na te doen en melk te stelen, zegt de raad. De raad heeft de klacht terzijde gelegd wegens 'kennelijke ongegrond heid'. Vorig jaar ontving de raad in totaal 145 klachten over STER-film- pjes, 36 meer dan het jaar daarvoor. Daarvan werden er 85 ongegrond verklaard. geuners gaan ook altijd piekfijn ge kleed. „Wij hebben goede spullen", zegt een broer van Petaio, „dat mag niet van sommige mensen". De zigeunerfamilie wil graag in Nederland blijven, maar beslist niet in de hoofdstad. Dit dringende verzoek legden de Petaio's gisteren op tafel bij de gedeputeerden Kor- ver, Haks en Van Gelder, toen zij ten einde raad neerstreken op het parkeerterrein voor het provincie huis. „Wij staan met de rug tegen de muur", zei Petaio als woord voerder van zijn grootfamilie. "Al zijn we geen Nederlanders, we zijn mensen. Nu voelen we ons opge jaagd vee. Wij willen een rustige stek in de samenleving". Inmiddels is het provinciebe stuur direct in de slag gegaan om in nauw overleg met de Petaio's te zoeken naar een definitieve plek. Gedeputeerde Korver gaf de zigeu ners zijn woord: „We laten jullie niet in de steek". Zoiets hebben de zigeuners heel lang niet meer van een politiek verantwoordelijke be stuurder gehoord, Veerboten van Sealink varen weer CALAIS (Rtr/UPI) - Het arbeids conflict tussen Franse zeelieden en de maatschappij Sealink die veer diensten onderhoudt tussen Frankrijk en Groot-Brittannië is voorbij. De zeelieden hebben giste ren besloten weer aan het werk te gaan na een staking van acht dagen uit protest tegen plannen twee diensten tussen Duinkerken en Dover op te heffen. Dit heeft een woordvoerder van de vakbond meegedeeld. De zeelieden besloten weer aan het werk te gqan nadat de maat schappij, die eigendom is van de Franse staatsspoorwegen en een Britse particuliere onderneming, had afgezien van haar plannen de twee diensten op te heffen. Ook stemde Sealink er mee in geen ac tie te ondernemen tegen de zeelie den die verleden week hadden deelgenomen aan een blokkade van de havenfaciliteiten in Duin kerken. BLOEDPLASMA (GPD) - In ons land dreigt een zeer ernstig tekort aan vers bloedplasma. Voor dit jaar wordt een tekort verwacht van 40.000 liter op een totale behoefte van 130.000 liter. Nederland heeft de afgelopen twéé jaar al aanzien lijke hoeveelheden van de Duitse en Belgische Rode Kruis-organisa- ties moeten betrekken. In een brief aan staatssecretaris Van der Rey- den van volksgezondheid schrijft de Centrale Medische Bloedtrans fusie Commissie van het Neder landse Rode Kruis het onverant woord te vinden dat ons land hoe langer hoe meer afhankelijk wordt van aanvoer uit het buitenland. is intussen al ontstaan. Een com puter regelt de gastenlijst en zo doende zijn maar weinigen in staat politieke vrienden een plezier te doen. De gala's zijn ditmaal voor 6000 in plaats van als in 1981 18.000 gasten. Het volk kan naar de para de komen kijken, maar de betere plaatsen kosten geld (f 40 tot f 350) en ieder van de 140.000 officiële ge nodigden moet door een piep- scherm, om op gevaarlijk metaal te worden gcontroleerd. Voor dege nen die. wel wilden komen maar niet kónden worden geborgen, heeft de organisatie 350.000 herin- neringskaarten' laten drukken als klein blijk van waardering voor verleende diensten en alleen maar goed om in te lijsten. Degenen die wel mogen komen moeten de toegangskaartjes beta len: de Bush-avond (met vuur werk) kost van f350 tot f525. Die voor de Reagan-avond zijn gemid deld f 175 duurder. Volgens de or ganisatoren gaat het dit keer vooral om de jongere Reagan-kiezers van nog geen dertig jaar oud. De Repu blikeinen willen in die sector hun aanhang behouden en hebben een speciaal bal ontworpen, waar Rea gan even langs komt, voordat de roek-band Kool and the Gang en de roek-zanger Jerry Lee Lewis de zaken weer in de hand nemen. Want het mag niet worden verge ten: zèstig procent van de kiezers in de leeftijd van 18 tot 29 jaar, heeft voor Reagan gestemd: de oudste president van de VS ooit. Nieuwe uitgaven staatsburger was. Ditmaal construeert hij zijn misdaadroman rondom de Rus sische onderzeeër, die op 28 oktober 1981 voor de Zweedse kust aan de grond liep. 'Een navigatiefout', zeiden de Rus sen. Topoi ziet het anders. Veen, prijs 28,50. - 'Moorden die er niet was', twee herdrukken van bekende, door Willy Corsari geschre ven, detectiveverhalen. Haar vorig jaar uitgegeven nieuwe roman 'Spelen met de dood' deed de belangstelling voor haar vroeger werk herleven. Veen, prijs f 17.50 Der boek. - 'Dodenherdenking', Nederlandse thril ler van Walraven, waarin diens privéde- tective Charlie Allard opdracht krijgt een oud-verzetsstrijder op te sporen. Het is na 'Liever geen politie' de tweede keer dat deze markante speurder ten strijde trekt. Loeb, prijs 16,50. - 'Hondejaren', zevende druk van Gün- ter Grass' aangrijpende roman, waarin op nadrukkelijke wijze de 'schuldvraag' over de oorlog wordt gesteld. Meulen- hoff, prijs 37,50. - 'Hopi' door Dick de Soeten, die als een van de weinige kenners geldt van de ge schiedenis, de cultuur en de leefwijze van dit Indianenvolk in Arizona. 'De deur van het verleden en toekomst', zegt hij in de ondertitel. ANKH-Hermes, prijs ƒ39,50. - 'Zon, wind en regen', het weer voor de jeugd belicht door Maryvonne Pellay. Met vrolijke en duidelijke tekeningen van Monique Michel-Dansac en Michel Boucher. Meulenhoff Informatief, prijs 22,50. HAARLEM (GPD) - De ongerepte sneeuw maakt van het afgesloten duinterrein bij het Provinciaal Zie kenhuis Santpoort een idyllisch oord. „Nou, wat vinden jullie er van?" vragen de provincie-ambte naren enthousiast. De mannen van de zigeunerfamilie Petaio zeggen niks. Ze keuren het golvende duin terrein met gefronste wenkbrau- Hun zware auto's en caravans staan nog geparkeerd voor het pro vinciehuis aan de Dreef. Wordt dat •straks geen grote glibberpartij? Zullen ze hier niet in de bodem wegzakken? Volgens de jachtop ziener van het provinciale duinter rein is deze vrees ongegrond. De zandbodem is stevig en verborgen onder de sneeuw ligt een verhard pad. Koko Petaio en zijn broers zijn zichtbaar onder de indruk. Ze had den niet gedacht dat het provincie bestuur zo snel met een stand plaats voor hun twaalf caravans -zou komen. Wat twintig Neder landse gemeenten vorig jaar hals starrig hebben geweigerd, brach ten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gisteren in twee uur voor elkaar. Het gaat om een tijdelijke stand plaats, daarover bestaan geen mis verstanden. De Petaio's mogen maximaal veertien dagen op het duinterrein van de provincie blij ven staan aan de Velserenderweg. Het provinciebestuur heeft boven dien toegezegd snel uit te zien naar een definitieve plek voor de groot familie Petaio, ergens in Noord- Holland. De zigeunerfamilie van twintig volwassenen en dertig kinderen is bezig met een tweede grote zwerf tocht door het land. Na jaren van juridische steekspelen hadden zij een vaste, legale stek verworven in Amsterdam Noord. Het leven is de familie daar helaas onmogelijk ge maakt. Wat met pesterijtjes begon, groeide uit tot een terreur van ste- nengooierij en brandstichting. Toen de caravan van Petaio in brand gestoken werd is de vijftig mannen, vrouwen en kinderen tel lende familie angstig de stad uitge vlucht. „Het was niet zozeer de schuld van de buurt," zegt Petaio over de ze zwarte periode, „Er waren van dalen en ultra-rechtse elementen die ons weg wilden hebben". Vol gens de zigeuners zijn dat zowel mensen die racistisch denken als mensen die iets tegen de Petaio's hébben omdat ze bepaald niet arm zijn. Het wagenpark bestaat uit de gelijke diesels van een bekend Duits merk, een Rolls Royce en ko lossale luxueuze caravans. De zi SCHIPHOL (ANP) - Een Ethiopiër die gisteren op het vliegveld Schiphol een kennis uitgeleide deed en meeliep tot aan de paspoortcontrole, moest op verzoek van de marechaussee ook zijn eigen paspoort laten zien. Het bleek dat de man, die 4V2 jaar geleden illegaal Nederland was binnengekomen, over een 'Frysk paspoart' beschikte, inclusief een velletje papier waarop de benodigde gegevens stonden. Yvonne Boomkens-Vlaming' van de marechaussee toont het in beslag genomen 'paspoort' dat geen enkele, wettelijke geldigheid heeft. begeleiders voor de 140.000 geno digden, hoewel dat volgens een rapport van de Rekenkamer niet mag, aangezien zulke politiek ge- tinte gebeurtenissen niet uit de Vrij 6 openbare middelen mogen worden bekostigd. naar al menig suikerbakker jaloers heeft opgekeken. In de Amerikaanse historie zal Ronald Reagan vermoedelijk de enige president zijn die voor twee ambtstermijnen driemaal de eed aflegt. Tweemaal omdat de Grond wet dat nu eenmaal vergt op de 20e januari, die in 1985 op een zondag valt, en een keer als onderdeel van het feestelijk vertoon op maandag, dat toch met iets plechtigs moet beginnen. Een voze eed dus, die staatsrechtelijk niets voorstelt, maar mooi uitkomt tegen de ach tergrond van het Capitol, een bouwwerk voor het Congres, waar- Washingtons ambtenaren krij gen een betaalde vrije dag, de tele visie zendt uit en enkele honderd duizenden gasten zullen de econo mie van de hoofdstad een injectie van zo'n 35 miljoen dollar verschaf fen. Er komt een gala-bal voor de vi ce-president, een gala-bal voor de president, een reeks van andere danspartijen. In Nederland ver zorgt de AVRO-televisie op de 25e van 23.35 tot 01.05 uur in plaats van de geplande nachtfilm, een uitzen ding van de zes dagen eerder opge nomen gala-show, waarin sterren figureren als Diana Ross, Frank Si natra, Dean Martin, Lou Rawls, Ray Charles, de Beach Boys en Mikhail Barisjnikov. De optreden de artiesten worden gepresenteerd door niet minder beroemde (film- )sterren als Elizabeth Taylor, Charlton Heston, James Stewart, Robert Wagner, Tom Selleck („Magnum") en Mr T. Voor dit alles heeft opper-regis- seur Michael Deaver, Reagans per soonlijke vertrouweling in het Wit te Huis het samenvattende thema 'Wij het Volk' bedacht, de eerste woorden van de inleiding tot de Amerikaanse Grondwet, die het gezag vaststellen waarop die be rust. Wat houden de VS daar van daag de dag aan over als een presi dent feestelijk naar het Oval Office moet worden gebracht? Een para de met 43 hoempa-orkesten, 35 Uiteraard is de Philips Euro-line maar een onderdeel van ons totale assortiment. We verhuren immers eer heel scala aan moderne tv- en video techniek. vanaf f 79,65 p.m. Om maar eens wat op videogebied te noemen: onze VHS videorecorder type 8944 of de 8943 mèt afstandbe diening, digitale klok en programmeer- aaar om 8 verschillende-stations in 14 dagen op te nemen. En zo hebben we nog véél meer... WASHINGTON - Iets minder mink, niet zoveel chinchilla en ju welen, minder 'Californie' kortom, maar de inhuldiging van Ronald Reagan voor zijn tweede ambtster mijn, op 21 januari, zal toch niet onopgemerkt voorbij gaan. Twaalf miljoen dollar mag het kosten (evenveel als in 1981) volgens de Republikeinse organisatoren, die vooral nette feestjes willen. door Henk Kolb Per advertentie hebben zij tot grote verontwaardiging van de georganiseerde werknemers in het theaterbedrijf, gevraagd om 200 aantrekkelijke, netjes geknipte en goed geschoren Amerikaanse ac teurs, die geen honorarium krijgen voor hun inspanningen, maar - zegt de Inhuldigingscommissie wel veel kostbare bekendheid. Bo vendien zullen militairen worden gebruikt als chauffeurs en officiële - 'Moord op afstand', Janwillem van de Wetering schreef en Paul Kirchner te kende dit stripverhaal. Loeb, prijs 25,-. - 'Het Salamanderboek', een overzicht van vijftig jaar Salamanderboekjes. Querido, prijs 6,-. Met als extraatje een Salamanderkwartet voor 9,90. - 'De zomermaan' en andere Japanse kettingverzen, verzameld door Noriko de Vroomen en Leo de Ridder. Meulen hoff, prijs 19,50. - 'De dag van het kwaad' door Mary Ste wart. In deze roman schetst zij de ge schiedenis van Mordred, de bastaard zoon van Koning Arthur en zijn halfzus ter Morgause. Mordred vocht om erken ning en poogde zijn noodlot te ontlopen. Spectrum, prijs 19,90. - 'De kosmische code'. De natuurkundi ge Heinz R.Pagels schreef dit boek over 'Quantumfysica', de taal van de natuur. De taal van de wereld van quarks, lepto- nen en gluonen. Contact, prijs 45,-. - 'De gids', de nummers 8,9 en 10 van de 147ste jaargang. Met 147 verhandelin gen en opstellen. Vol bekende namen. Meulenhoff, prijs 29,50. - 'Spectrums teken- en schilderschool', een complete leergang in twaalf lessen door Ian Simpson. Een imponerend boek voor de velen, die meer over teke nen en schilderen willen weten. Spec trum, prijs 99,-. - 'Onder water' door Edward Topoi, de man die voorheen 'Het Bjelkin manus cript' en 'Het Rode Plein' schreef. Topoi Nummer twee. Met een beeldbuis van 51 cm, die zorgt voor een zeer natuurlijke kleuren-weergave. De 20 ka nalen laat u met de afstandbediener aan.u voorbijflitsen. En met de teletekst blijft u op de hoogte van het laatste nieuws. Vanaf f 73,50 per maand. Het hoogtepunt in de nieuwe Philips-serie. Dit toestel heeft alles wat men maar van tv kan wensen. Een 5.6 cm beeldbuis, 50 kanalen, af standbediening, teletekst, een perfecte weergave van beeld.... én van geluid: stereo! U huurt 'm vanaf f 84,50 per maand. vanaf f 84,50 p.m. eenheden te paard en een groep sledehonden. Plus demonstraties tegen het regeringsbeleid, die voormalig presidentskandidaat Jesse Jackson op stapel heeft ge zet. De twist kortom over hoe de belangen van het volk moeten wor den behartigd duurt voort. Armoede Zoals altijd liggen op de ontluch- tingsroosters in Washingtons trot toirs, terzijde van overmatig ver warmde kantoorgebouwen, daklo ze armoedzaaiers te verrekken van de kou. Aan dat volk gaat de zorg voorbij van de vele genodigden voor wie geen 'limousine' meer te huur is (Een limousine is een door gaans volgens de formule van een takshond uitgerekte, meestal zwar te automobiel met een geunifor- meërde chauffeur erin die doet wat je zegt zo lang hij wórdt betaald). Zonder zo'n stuk gerief, a raison van 2400 doUar (f 8400) voor vier dagen feest, kun je als officiële gast nauwelijks verschijnen. Tot uit New York worden de voertuigen aangereden, teneinde post te vat ten bij de hotels waar een kamer van enige allure toch al gauw f 580 tot f 700 doet. Het is kortom blijkbaar niet om het hele volk begonnen, maar het hele volk moet er wel aan meebeta len. Niet minder dan acht rege ringsinstanties verlénen medewer king. Voor uitzendingen van de ge beurtenissen op zaterdag 19 janua ri, heeft de Inhuldigingscommissie twee uur zendtijd gekocht van de tv-maatschappij ABC en verkoopt in die periode zijn eigen beeld-ad vertenties voor 330.000 dollar (bij na 1,2 miljoen gulden) per minuut. Bovendien is een enorme hoeveel heid smakeloze doch dure aanden kens vervaardigd, die ook. moeten helpen om te voldoen aan de wette lijke eis dat voor de gebeurtenissen geen belastinggeld mag worden gebruikt. Kaartenhandel Een levendige handel in kaarten Een wat eenvoudiger type dan de twee voorgaande, 'n 56 cm beeldbuis, 12 kanalen en ultralichte tiptoetsen. En met een even geavanceerde vorm geving als de twee andere toestellen uit deze nieuwste Philips-serie. En dat vanaf f 55,- per maand.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8