Ziekenfondsen: geen ontslagen Financiële chaos in JeUinelddiniek AlsuMelati adopteert helpt u ook haar hele dorpie. Akkoord over gevolgen budgettering 5Draagmoederschap is een groot risico9 Vliegtuigspotter krijgt 4 jaar in Joegoslavië PRINS CLAUS VERBAASD DONDERDAG 10 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ZEIST (ANP/GPD) Bij de Nederlandse ziekenfondsen zullen dit jaar geen gedwongen ontslagen vallen als gevolg van de budgettering van de fondsen en de komende wijziging in de ziektekostenverzekering. Dit zijn de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ, werkgevers) en de desbetreffende vakbonden gisteravond overeengekomen, zo is in een gezamenlijk communiqué meegedeeld. De werkgelegenheid bij de zieken fondsen (ongeveer 8.000 arbeids plaatsen) staat onder druk van de budgettering die staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) aan de uitgaven van de zie kenfondsen heeft opgelegd en door de komende wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekerin gen. De ziekenfondsen worden door deze stelselwijziging gedwon gen een groot deel van hun verze kerdenbestand af te stoten. De werkgeversorganisatie VNZ en de dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP zijn nu overeengekomen dat dit jaar geen gedwongen ontslagen zullen val len. De VNZ heeft bovendien in principe toegezegd de huidige werkgelegenheid zoveel mogelijk te zullen handhaven. In ruil voor de prijscompensatie van december 1984 krijgen de werknemers van de ziekenfondsen per 1 juli 3,5 roostervrije dagen. Als bij de komende cao-onderhande lingen tot verdere arbeidstijdver korting wordt besloten, zullen die dagen daarvoor mede worden ge bruikt. De vakbonden krijgen met in- Afrika-actie nu 80 miljoen UTRECHT (GPD) De actie Een voor Afrika heeft op dit moment 80,7 miljoen gulden opgebracht. Een woordvoerder van de organisatie zegt uiteindelijk 82 miljoen gulden te verwachten. Inmiddels is reeds 44,7 miljoen gulden besteed aan directe noodhulp in Afrikaanse landen als Ethiopië en Soedan, waar de ergste honger heerst. Oorspronkelijk was op een opbrengst van 40 miljoen gulden gerekend, dus minder dan de helft van het uiteindelijke bedrag. 75 procent van de opbrengst wordt aan noodhulp besteed, de overige 25 procent aan struc turele hulp. Wapenbezit: profeet gestraft ASSEN (GPD) Een benzinepomphouder uit De Punt die in december 1983 in een boek het einde van de wereld voorspelde, is gisteren door de Asser politierechter mr. J. C. F. Semmelink wegens verboden vuurwa penbezit tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld. De rijkspolitie vond vorig jaar op 12 maart in zijn woning onder meer een hagelgeweer en een kogelgeweer met telescoop. De man had de wa pens in België gekocht. Hij verklaarde.de wapens nodig te hebben, omdat hij diverse keren was bedreigd. gang van 1 januari 1985 elk half jaar een overzicht van het perso neelsbestand van elk afzonderlijk ziekenfonds. Daarmee kunnen de bonden controleren of de werkge vers de gisteren gemaakte afspra ken ook nakomen. Bestuurder A. Steyaert van de dienstenbond FNV noemde het onderhandelingsresultaat "gege ven de omstandigheden van bud gettering en stelselwijziging ruim, ruim voldoende". „Tijdens het overleg van vorige week vrijdag dreigde de prijscompensatie onder druk van de budgettering verloren te gaan. Nu we de roostervrije da gen overeengekomen zijn en bo vendien een controlemiddel in handen hebben gekregen, denk ik dat onze leden wel met dit resul taat zullen instemmen", aldus Steyaert. Acties Ruim een jaar geleden kregen de 50 fondsen van het kabinet te ho ren dat zij in totaal 15 miljoen gul den moesten bezuinigen op hun beheerskosten. Pas eind december werd duidelijk welk deel van die 15 miljoen de ziekenfondsen afzon derlijk voor hun rekening moesten nemen. De Dienstenbonden eisten daarop van de VNZ de garantie dat de werkgelegenheid bij de zieken fondsen zou worden gehandhaafd. Nadat vorige week geen overeen stemming kon worden bereikt, dreigden de bonden met acties, maar dat dreigement is sinds gis teravond van de baan. ADVERTENTIE Via Foster Parents Plan kunt u een kind uit een ontwikkelingsland financieel adopteren. U helpt dan met f1,50 per dag een kind en zijn directe omgeving aan een betere toekomst. Dus als u Melati adopteert geeft u ook hulp aan haar hele dorpje. Door betere voeding. Betere be huizing. Betere scholing. Betere medische voorzieningen. En een betere infrastruc tuur. U houdt zicht op de resultaten. Want wij houden u op de hoogte van de voort gang van projecten. Zodat u ziet hoe uw maandelijkse bijdrage van f 45,- terecht komt. En u ontvangt regelmatig foto's van het kind en het gezin dat u financieel ondersteunt. Om de afstand tussen uw en hun wereld te verkleinen. Foster Parents Plan werkt in Afrika, Azië. Centraal- en Zuid Amerika. Bel voor meer informatie 020-767676 of geef u op als pleegouder. Ik wil meteen een kind financieel adopteren. Door omstandigheden genoodzaakt kan ik mijn ondersteuning altijd stopzetten. Postcode/Plaats: I Stuur de bon in open envelop naar Anrwoordnummer I 7676.1000 SL Amsterdam. Een postzegel plakken hoeft j I niet. mag wel. 1 Stichting Foster Parents Plan Ulenpasi8.1082LC Amsterdam I Tel. 020-767676 DEN HAAG (GPD) - „Een be middelingsbureau voor draag moeders zou in Nederland heel onaantrekkelijk zijn. De Neder landse wet geeft zo'n bureau na melijk geen enkele mogelijkheid om van de draagmoeder of de ou ders die het kind zullen krijgen, iets af te dwingen. Als de moeder het niet wil afstaan of de ouders het niet willen hebben, kan zo'n bemiddelingsbureau niets doen, dus wat voor zin heeft het om daaraan geld uit te geven?". Aldus mr. J. C. Doek, hoogle raar jeugdrecht aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Hij sluit niet uit dat ook in Nederland geld wordt betaald aan de draag moeder, maar dat zal dan onder hands gebeuren en niet via een bemiddelingsbureau zoals dat onlangs in Engeland het geval Volgens Doek is het draagmoe derschap eigenlijk geen nieuw verschijnsel. Ook vroeger kwam het voor dat bijvoorbeeld de ene zuster een kind baarde voor de andere. Maar dat werd niet aan de grote klok gehangen, het bleef dan een goedbewaard familiege heim. De Nederlandse wet voorziet niet in constructies die een ge makkelijk draagmoederschap mogelijk maken. „Het is een ont wikkeling waar het ministerie volop mee bezig is, en het is nog niet duidelijk welke kant we op willen. In de huidige wettige ka ders past het draagmoederschap in elk geval niet", aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Doek: „Er zijn natuurlijk wel wegen te bewandelen. Als de man van het echtpaar voor wie het kind is bestemd, aangifte doet, dan zal er geen ambtenaar op zijn fiets springen om te con troleren of het nu echt zijn vrouw is die een kind heeft gekregen. Het is natuurlijk wel een straf baar feit. Als het wordt ontdekt, neem ik overigens niet aan dat de straf erg hoog zal zijn. Als de zaak na een paar jaar boven wa ter komt. zal het kind ook niet bij de ouders worden weggehaald omdat dat niet in zijn belang is. Maar hun aangifte wordt wel te ruggedraaid en ze krijgen de sta tus van pleegouders. Het is maar de vraag of een rechter daarna nog bereid is een aanvraag voor adoptie toe te wijzen". Pleegouderschap is in Neder land eigenlijk de enige mogelijk heid die het ontvangende echt paar open staat. Dat kan na een aantal jaren eventueel worden omgezet in een adoptie, maar vooral in het eerste jaar is de si tuatie erg onzeker omdat de na tuurlijke moeder het kind dan nog kan opeisen. Doek: „Een contract over draagmoederschap stelt juridisch niets voor. Dat is ook het grote risico: de moeder kan met het kind blijven zitten omdat het ontvangende echtpaar het niet wil. of ze kan weigeren het af te staan. Geen rechter kan daar wat tegen doen". Dat een moeder haar kind af staat kwam en komt nog steeds voor. Kinderen die worden afge staan. komen terecht bij de Raad voor de Kinderbescherming. Die heeft een wachtlijst van ouders die graag een adoptie-kind wil len. Wie aan de beurt is, krijgt het kind toegewezen. Het zou denkbaar zijn dat een moeder haar kind afstaat met de mededeling dat ze het aan een bepaald echtpaar toegewezen wil zien, maar Doek betwijfelt of de kinderbescherming aan zo'n constructie mee wil werken, ze ker zolang het ministerie zich te rughoudend opstelt op het punt van het draagmoederschap. Een adoptie zonder bemiddeling van de raad is in Nederland niet mo gelijk en daarmee is het perspec tief voor bemiddelingsbureaus wel heel klein geworden. Celstraf wegens spionage AMSTERDAM (ANP) - In het Paleis op de Dam in Amsterdam hebben koningin Beatrix en prins Claus gisteren hun nieuwjaarsreceptie gehou den. 's Morgens waren vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique uitgenodigd en 's middags werden verschillende groepen uit de Neder landse samenleving ontvangen. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven waren 's middags ook van de partij. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst arriveerden 's morgens nogal wat ambassadeurs te laat door het slechte weer. Een van de Nederlandse in Brussel geaccrediteerde ambassadeurs kwam pas om streeks half twaalf aan. toen de ochtendbijeenkomst bijna was afgelopen. Op de nieuwjaarsbijeenkomst wordt elk jaar geprobeerd behalve het Corps Diplomatique ook andere maatschappelijke groeperingen uit te nodigen. Dit jaar werden onder meer vertegenwoordigers van diverse sportbonden, minderheidsgroeperingen, gezondheidszorg en kerkelijke instellingen en burgemeesters van grote steden uitgenodigd. Ook waren voorzitters en bestuursleden van organisaties op het gebied van land bouw, bouwnijverheid, industrie en handel aanwezig. Sommige autori teiten zijn er elk jaar: ministers, staatssecretarissen en commissarissen van de koningin. Bij het betreden van het Paleis op de Dam keek prins Claus een beetje verbaasd toen hij aan weerszijden van de deur twee vrouwelijke mare chaussees ontwaardde die in vol tenue de erewacht vormden. Het waren Marianne de Braak (op de foto) en Jeanne Smit. (foto Anefo» DEN HAAG (ANP) - De 24-jarige Nederlander Willem Maarten And- riese is gisterochtend in de Joego slavische stad Zagreb door een mi litaire rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens spionage. De advocaat van Andrie- se is tegen het vonnis in hoger be roep gegaan. Dat heeft de Neder landse ambassade in Belgrado van ochtend meegedeeld. De precieze aanklacht en de tekst van de veroordeling zijn nog niet bekendgemaakt. De Neder landse ambassade in Belgrado heeft het Joegoslavische ministe rie van defensie om opheldering gevraagd maar die nog niet gekre gen. Ook het Joegoslavische minis terie van buitenlandse zaken zal nu worden benaderd. De rechtbank in Zagreb weigerde gisteren informa tie te geven over de redenen van het veroordeling en over de aard ervan, dit in verband met de staats veiligheid. Andriese werd in oktober op het vliegveld van Zagreb gearresteerd op verdenking van spionage en Zoontje vergiftigd RUURLO (GPD) - Een vrouw uit Ruurlo wordt ervan verdacht tot viermaal toe te hebben geprobeerd haar vierjarig zoontje te vergifti gen. Hierdoor moest het jongetje vier keer worden opgenomen in het Doetinchemse St. Jozef-zie kenhuis. De eerste maal dat het jongetje werd opgenomen was na het inne men van rattengif. Het heette dat hij in een onbewaakt ogenblik wat van het gif had doorgeslikt. Enkele dagen daarna werd hij opnieuw op genomen omdat hij, zo heette het, gevaarlijk zuur had gedronken. De derde keer zou hij zelf bleekwater hebben gedronken en ook de vier de keer was dat het geval. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie in Den Haag, mr. Schelfhout, wil de Optische indus trie Oldelft in Delft vervolgen in verband met de illegale export van optische apparatuur. Twee indivi duele werknemers van het concern kunnen eveneens vervolging tege moet zien. Dit heeft de persofficier van justitie in Den Haag, mr. J. Couzijn, vanochtend gezegd. Oldelft vervolgd wegens illegale export apparaten Het bedrijf wordt verweten dat het zonder vergunning strategi sche goederen heeft uitgevoerd. Bovendien zouden onjuiste of on volledige gegevens zijn verstrekt bij het aanvragen van de export vergunningen. De twee werkne mers, onder wie de financieel di recteur, zouden certificaten van oorsprong hebben vervalst of daar in ieder geval opdracht toe hebben gegeven. verbleef sindsdien in een militaire strafgevangenis. Hij zou militaire toestellen hebben geobserveerd, een hobby van hem - het zoge naamde 'vliegtuigspotten' - waar voor hij de hele wereld afreisde. Voorafgaande aan het proces had de Nederlandse ambassade aan de Joegoslavische autoriteiten ge vraagd Andriese een burger-advo caat toe te wijzen. Dit verzoek werd afgewezen. Het proces is ach ter gesloten deuren gehouden; nie mand van de Nederlandse ambas sade is er bij geweest. 'Anti-joodse' publikatie zaak voor Hoge Raad ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. C. Bleichrodt, gaat bij de Hoge Raad in Cassatie tegen het arrest van het Arnhemse hof in de strafzaak tegen de hoofdredacteur van het weekblad voor kerk en sa menleving 'De Bazuin'. Het hof sprak de man in december vrij van de verdenking dat hij een anti-se- mitisch artikel in 'De Bazuin' heeft gepubliceerd. Ook de auteur van hét verhaal werd toen vrijgespro ken. Volgens de procureur, die dit gis teren meedeelde, is het gerechts hof in zijn arrest ten onrechte voor bijgegaan aan het feit dat de hoofd redacteur een verderstrekkende verantwoordelijkheid heeft voor het bewuste artikel dan de auteur. Het hof heeft volgens mr. Bleich rodt blijkens het arrest niet stilge staan bij de vraag of D., als verant woordelijke voor het openbaar ma ken van het stuk, wist of redelijker wijs kon vermoeden dat hij zich met de publikatie schuldig zou ma ken aan opzettelijke belediging van joden. De omstreden publikatie ver scheen in juni 1983 in 'De Bazuin'. Er staat onder meer in dat in Israël veel onrecht wordt bedreven tegen niet-joodse burgers en dat dit onrecht 'reli gieus' wordt gerechtvaardigd. AMSTERDAM - Alleen al over 1983 heeft het Jellinekcentrum in Amsterdam een negatief saldo van ruim zes en een half miljoen gul den. Oorzaak volgens de betrok ken accountants: een wanbeleid op administratief niveau. door Huub Klompenhouwer Inmiddels zijn de twee directeu ren van de Jellinek buiten spel ge zet. Een maatregel van het nieuwe bestuur, waarmee de lang gekoes terde wens van de ondernemings raad van de bijna 400 medewerkers tellende opvangorganisatie voor al cohol- en drugsverslaafden is ver vuld. En een 'echte manager' heeft de taak gekregen een financieel be leid op poten te zetten dat binnen een jaar zijn vruchten moet afwer pen. De hulpverlening is niet in ge vaar, maar verder is er veel mis bij de Jellinek. „Ach, weet u", vertelt een mede werker die niet met name ge noemd wil worden, „hoe slecht het beleid wel was kwam pas aan het licht toen de directie uit bezuini gingsoverwegingen de detoxifi- catieafdeling voor alcoholverslaaf den wilde onderbrengen vlak bij de vrouwenkliniek, waardoor die vrouwenkliniek haar eigen identi teit zou kunnen verliezen. Iedere afdeling binnen de Jellinek had tot dan toe zo zijn eigen toko en nie mand bemoeide zich met een an der. Het personeel van de vrou wenkliniek heeft toen nogal aan de bel getrokken en onder meer ge dreigd het werk neer te leggen. Maar ze vroegen daarbij ook steun aan de andere afdelingen van de Jellinek". „En toen pas werd duidelijk wat een chaos het bestuurlijk was. Van enig personeelsbeleid was abso luut geen sprake. De ene coordina- tor kon ondanks hetzelfde werk duizend gulden meer verdienen dan de ander. Salarisschalen be stonden amper. Dat was allemaal natte vingerwerk. En nog steeds is er geen enkele vergadering ge weest waarvoor alle 380 werkne mers zijn uitgenodigd. Het leek nog het meest op een verdeel-en- heers-politiek". De Jellinek. Neerlands meest be kende kliniek voor het ontwennen aan alcohol en/of drugs. De directie moet betere voornemens hebben gekoesterd om het 75 jaar bestaan van de kliniek te vieren. Veertien panden in eigendom, bijna vier honderd werknemers en buiten de klinieken in Amsterdam ook vesti gingen in het Noordhollandse War der, Hilversum en op Texel. Alleen al in 1982 maakten ruim 2000 alcoholgebruikers kennis met de hulpverlening. Voor de drugsklinieken bestaat een wacht tijd van drie tot vier maanden. De kliniek voor alcoholverslaafden lijkt in de publiciteit wat onderge sneeuwd door de aandacht voor de drugsproblematiek, maar, zo ver zekert een medewerker van de Jel linek: „Sinds de jaren zestig is het alcoholgebruik in Nederland bijna verviervoudigd. Alcoholisme is, anders dan de drugsverslaving, veel meer geaccepteerd. Maar daarmee zijn de problemen niet minder ernstig". In juni 1982 werd met veel feeste lijk onthaal een splinternieuw ge bouw in de Jacob Obrechtstraat in gebruik genomen. Niet alleen als kliniek, maar het zou ook het on derkomen moeten worden van de centrale administratie en verschil lende andere diensten en afdelin Het gebouw van de Jellinekkliniek in Amsterda GPD) gen. Maar twee en een half jaar lang stond een complete etage van het gebouw leeg in afwachting van de komst van de afdeling detoxifi- catie. Op deze afdeling zouden al coholverslaafden via een afbou wende libriumkuur in acht tot twintig dagen van hun vergifti gingsverschijnselen worden afge holpen. De kliniek moest echter ruim an derhalf jaar wachten op toestem ming van de overheid en moest zelfs naar een ander gebouw op zoek, omdat het gebouw aan de Sarphatistraat verlaten werd. Pas deze weck werd de detoxificatie- afdeling verhuisd naar de Jacob Obrechtstraat. Wilma Zwijnenburg is voorzit ster van de ondernemingsraad van de Jellinek. „Toen ik acht jaar gele den hier kwam werken, hadden we nog geen honderd bedden. Dat zijn er nu 195. We zijn als hulpverle ningsorganisatie geweldig ge groeid. Dat is een gegeven. Dat kon ook makkelijk, want in de voor gaande jaren was er alle ruimte, fi nancieel met name, om te groeien. Maar intern was het echt een rom meltje. De ondernemingsraad tel de amper vijf man en werd door de directie nooit om advies gevraagd. Overal moest je achteraan huppe len en bedelen. Een sociaal jaarver slag hadden we nog nooit gezien". „Toen er bezuinigd moest wor den wilden wij ook weten hoe groot het tekort was en waar het vandaan kwam. Maar zelfs die sim pele vragen werden niet beant woord. Bij herhaling is er door het personeel en de ondernemingsraad aangedrongen op een veranderend beleid. Ook bij het bestuur. Maar dat bestond toen nog uit voorna melijk bejaarde heren, bankdirec teuren die als erebaantje of mis schien wel om hun geweten te sus sen pro deo in het bestuur zaten. En die heren deden niet veel meer dan het beleid van de directie te steunen, zoals het een goed be stuur betaamt". Vorig jaar werd de onderne mingsraad nieuw leven ingebla zen. Tien leden telt die OR nu en ef wordt hard gewerkt. Wilma Zwij nenburg: „Het is een probleem dat we geen eigen secretariaat hebben, zodat we al het werk echt zelf moe ten doen". De oorzaken van de bestuurlijke chaos analyserend zegt ze: „Wat we als ondernemingsraad ook pro beerden, we kregen geen poot aan de grond. En het bestuur bleef apa- tisch toekijken. Pas toen er een nieuwe voorzitter en penning meester kwam, werd er eindelijk ingegrepen en werd er een sterke manager aangetrokken die de lei ding van de twee directeuren over nam. Dat kwam natuurlijk ook om dat het voor het bestuur steeds spannender werd. Niemand is graag verantwoordelijk voor een tekort van vijf miljoen of nog meer". Ze wil geen kwaad woord kwijt over de persoonlijke motivatie van de toenmalige directeuren Postma en Kooiman, maar concludeert toch voorzichtig dat de beide heren meer bezig waren met de kwaliteit van de hulpverlening dan met een goed bestuurlijk beleid. „Daarbij komt dat in het verle den, zeg maar de jaren zestig en ze ventig, de tekorten die ontstonden altijd achteraf wel aangevuld wer den, ook door het rijk. Dat is nu niet meer zo. En we zullen nu in tern de broekriem moeten aanha len. Je zou dus kunnen spreken van een ombuigingsoperatie". De heer T. Verheul is voor een jaar benoemd als algemeen direc teur. Hij vervangt de beide direc teuren Postma en Kooiman en moet in dat jaar zien de Jellinek weer organisatorisch en bestuur lijk op het goede spoor te krijgen. Verheul heeft zijn eigen bureau voor tijdelijk management en ver diende zijn sporen al bij het oplos sen van bestuurlijke problemen in de nationale gezondheidsraad en bijvoorbeeld ook bij het opzetten van een basisgezondheidsdienst voor verschillende gemeenten in Zeeland. „Wat ons nu te doen staat is bin nen de subsidiegelden toch de ont wikkelingsmogelijkheden zien te benutten en een bezuinigingsplan te maken waardoor we dat tekort kunnen opheffen", aldus Verheul, die er angstvallig voor waakt om naar buiten toe zout in oude won den te strooien. Wilma Zwijnenburg is met de komst van die interim manager wel blij. „We worden nu ook be trokken bij het beleid. Er wordt ons geregeld om advies gevraagd en ik denk dat we er met z'n allen wel uit kunnen komen. Als dat lukt, krijgt het jubileumjaar toch nog een heel aardig tintje. Dan wordt 1985 het jaar van de kente ring". De nu buiten spel gezette direc teur D. Postma was algemeen di recteur. Ondanks het feit dat hij ge passeerd is, werkt hij nog iedere dag op de Jellinek. Zijn analyse: „Ik denk dat de kern van de zaak is dat wij administratief niet evenre dig meegegroeid zijn in de laatste tien jaar. Tien jaar geleden werkten er nog maar 125 mensen in vaste dienst. Nu zijn dat er bijna 400. Maar die uitbreiding komt hele maal voor rekening van de uitvoe rende afdelingen. De hulpverle ning dus. En zolang daar nog niet echt sprake is van een tekort wordt zoiets natuurlijk wel onderkend, maar wordt er verder te weinig aan gedaan. De Jellinek was admini stratief nogal krakkemikkig. Goed willende en hardwerkende men sen, maar ze konden ook niet veel meer doen. En als het dan mis gaat zie je de ontwikkeling dat de pro blemen ook kwantitatief in een versnelling komen". De kritiek van de ondernemings raad op zijn beleid, met name het voortdurend buiten spel zetten van die OR betreurt hij achteraf. „De verhouding ondernemingsraad directie was weinig volwassen. En dat moet ik me als directeur aan trekken". En wat betreft de in greep van het bestuur zegt hij fair: „Ik was algemeen directeur. Het economisch gedeelte had ik over gelaten aan een administrateur. Maar als algemeen directeur blijf ik natuurlijk wel de verantwoorde lijke man. De gemaakte fouten neem ik op me. Hoe het nu met mij verder gaat? Ik blijf gewoon zo goed mogelijk voor de Jellinek meewerken. Maar het is uiteraard aan het bestuur wat er daarna met mij moet gaan gebeuren"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5