Politie zoekt Marokkaanse man in verband met moord Commissie schrapt bezuinigingen op groen grotendeels Ruzie over wateroverlast nog steeds niet ten einde Eindelijk woningen op plaats Prediker Hoop gevestigd op tv-programma Opsporing Verzocht pj Gemeente koopt bedrijf Bleys aan Narmstraat 'Groene golf voor auto's op Willem de Zwijgerlaan DONDERDAG 10 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN Het grootschalige onderzoek naar de moord op de jongerenpastor Ben Juffer mans (36) heeft nog geen tast baar resultaat opgeleverd. De speurtocht naar de man die op maandagmiddag 3 december Juffermans bezocht en moge lijk de moord heeft gepleegd, is gestrand. De Leidse politie heeft nu al haar hoop gevestigd op het AVRO-programma Op sporing Verzocht, dat van avond aandacht besteedt aan de moordzaak. Ben Juffermans werd op maandag 3 december in zijn woning aan de - De Sitterlaan 16a vermoedelijk tus sen kwart over vijf 's middags en acht uur om het leven gebracht met zes schoten uit een pistool met kaliber 9 millimeter. Twee dagen later werd hij gevonden door een kennis, die bij hem een kamer huurde maar daar alleen in het weekeinde woonde. De kennis kwam hem ophalen om elders Sin terklaas te vieren. Juffermans was jongerenpastor voor het dekenaat Leiden, lid van de taakgroep van de Leidse Raad van Kerken, lid van het landelijk werkverband homoseksuele pasto res en theologen, lid van de werk groep Kerk en Homoseksualiteit van de LWH, voorzitter van het Joiyjerenwerk Overleg Voorscho ten en dirigent van diverse koren. Hij was volgens de politie "altijd in de weer. Hij had een druk bezet le ven. Zijn functies en zijn hulpver lening aan jongeren slokten hem geheel op". Een speciaal team van 21 recher cheurs uit Leiden en andere Zuid hollandse plaatsen ging direct na de. moord aan de slag. Ondanks Juffermans enorme kennissen kring een direct gevolg van zijn vele functies heeft het team de moord en alle zaken die eraan voorafgingen vrij goed kunnen re construeren. Maar vlak voor de jaarwisseling is het rechercheteam tijdelijk opgeheven omdat er geen enkele vooruitgang meer zat in het onderzoek. Een aantal Leidse re chercheurs is daarna doorgegaan. Ondanks alle inspanningen is nog steeds onduidelijk wat het mo tief van de moord is. Wel is een vrij goed signalement en zelfs een naam bekend van een Marokkaan se man die met Juffermans maan dagmiddag om vier uur een af spraak had. Telefoon Het verhaal begint op zaterdag 1 december, 's Avonds laat krijgt Juffermans in het bijzijn van ken nissen een telefoontje van een Ma rokkaanse man, die zich Moham med Yamani noemt. Naar later zal blijken, is deze naam vermoedelijk vals. De man spreekt Nederlands met een sterk Marokkaans of Ara bisch accent. Hij wil Juffermans direct persoonlijk spreken over de problemen die hij heeft met zijn homoseksuele zoon. Juffermans, die zich als jongerenpastor inten sief bezighield met homoseksuali teit, wimpelde dat verzoek af. De man moest er eerst nog maar eens een nachtje over slapen en dan zondags terugbellen. Gezien de herrie op de achtergrond zou de man gebeld kunnen hebben uit een café of een dergelijke gelegen heid maar het kan ook een woning' zijn. Zondag belde hij weer. Rond vier uur nam een kennis van Juf fermans de telefoon op. Het was wederom de man die zich Moham med Yamani noemde. Aan de ken nis vertelde hij ook dat hij proble men had met z'n zoon. Juffermans nam daarna de hoorn over en maakte na een gesprek van enkele minuten een afspraak voor de vol gende dag om vier uur. Later die zondag kwam de man aan de deur, terwijl Juffermans met gasten aan tafel zat. Juffer mans weigerde de man binnen te laten voor het gesprek, omdat hij zat te eten met kennissen. Hij ver wees naar de afspraak van de vol gende dag. Auto Maandagmiddag werd de man al rond kwart voor drie door verschil lende getuigen in de nabijheid van Juffermans' woning gezien. Hij liep voor het huis heen en weer en zat geruime tijd met een tweede man in een auto die stond gepar keerd op de hoek Van der Waals straat. Óm vier uur zagen omwo nenden dat de man naar Juffer mans woning toeliep, aanbelde en werd binnengelaten. De auto met daarin de tweede man reed toen weg. Het is zeer waarschijnlijk een rood/bruine of oranje/bruine Opel Ascona van het voorlaatste type. Het is echter ook mogelijk dat het een Ford Taunus was in dezelfde kleuren. De getuigen zijn daarover niet geheel eensluidend. Om tien voor vijf keerde de met de auto weer terug en parkeer de hem op dezelfde plaats. Dat viel op, omdat hij de motor liet draaien. Om half zes was de auto weer ver dwenen. In de tussentijd - om kwart over vijf belde Ben Juffer- mans een kennis om te zeggen dat hij iets later zou komen op een ver gadering, die 's avonds om acht uur zou beginnen. Juffermans is nooit op de bewus te vergadering aangekomen. Hij werd twee dagen later rond half ze ven dood aangetroffen op de vloer van zijn werkkamer. Het onderzoeksteam gaf vrij snel na de moord een signalement van de Marokkaanse man vrij. Het zou een man zijn geweest van 35 tot 40 jaar, 1,70 tot 1,75 meter lang, een mager postuur en lang, vettig haar dat donker van kleur was. Opval lend waren de lange bakkebaarden en de kleine pasjes waarmee de man liep. Uit de getuigenverklaringen kwam ook een naam naar voren: Mohammed Yamani. De recher cheurs hebben enkele tientallen Marokkanen in Nederland met de ze of een daarop lijkende naam, die geregistreerd staan bij de vreemde lingendiensten ondervraagd. Zon der resultaat en daarom neemt de politie aan dat de man een valse naam heeft gebruikt of illegaal in Nederland verblijft. Het is overi gens niet uitgesloten dat de man niets met de moord te maken heeft. De politie acht het ook heel goed mogelijk dat de man is vertrokken voordat de moord plaatshad. De op 3 december vermoorde jon gerenpastor Ben Juffermans. (foto Holvast) Geen resultaat Onderzoek in de Marokkaanse gemeenschap in Leiden en omge ving heeft geen enkel resultaat ge had. In koffiebars en ook op ande re plaatsen waar veel buitenlandse werknemers samenkomen, zijn brieven in het Marokkaans, Ara bisch en Frans verspreid met daar in het verzoek om inlichtingen. Er is geen enkele reactie op gekomen. Uit het onderzoek is verder ge bleken dat Juffermans vooraf gaand aan de moord niet is be dreigd. Er is uit zijn woning niets ontvreemd, zodat roof als motief kan worden uitgesloten. Waarom Juffermans dan wel werd ver moord is nog volstrekt onduide lijk. In het programma Opsporing Verzocht zullen de kijkers vooral worden gevraagd of ze iemand kennen die aan het signalement van de Marokkaanse man voldoet en de naam Mohammed Yammani gebruikt of hem hebben gezien in de omgeving van de woning. Ver der wil de politie weten welke in stantie de Marokkaanse man heeft doorverwezen naar Juffermans. Twaalf telefoonlijnen en een spe ciaal nummer zijn vanavond be schikbaar om de binnenkomende tips te noteren. Het bijstandsteam wordt bovendien na de uitzending weer teruggeroepen om de tips na te trekken. LEIDEN - De bezuinigingen op het groen in de stad zijn grotendeels de baan. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening blijken unaniem van mening dat het beoogde bezuinigingsbedrag van ruim vier ton een onhaalbare zaak is zonder het nemen van drastische maatregelen zoals chemische on- kruidbestrijding of het weghalen van alle bloembakken uit de stad. Raadsleden van alle partijen noem den dergelijke maatregelen gister avond onaanvaardbaar. De leden van de commissie me nen dat wethouder Peters het ge wenste bezuinigingsbedrag maar elders binnen zijn portefeuille (ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer) moet zoeken, maar zeiden er in de meeste geval len niet bij waar. Suggesties van het PPR-raadslid Van Lint, om bij voorbeeld het onderhoud van groen ten laste te laten komen van het fonds stadsvernieuwing, wees wethouder Peters van de hand. Het hoofd van de directie groen van de gemeente, C. Jochemsen, zei, om een bijdrage te willen leve ren, kans te zien toch nog zo'n 40.000 gulden op groen te kunnen bezuinigen. Om dat bedrag te kun nen opbrengen zullen toch zo'n twintig bloembakken uit de stad moeten verdwijnen en zal bezui nigd worden op het onderhoud van parken en plantsoenen. Wethouder Peters zei niet te kun nen garanderen dat het bij die 40.000 gulden blijft zodat de direc tie groen (de vroegere plantsoenen dienst) de dans niet helemaal zal Aan Mariënpoelstraat en Boerhaavelaan LEIDEN - Bewoners van de Ma riënpoelstraat en Boerhaavelaan nemen geen genoegen met een compromis-voorstel van de ge meente Leiden om een eind te ma ken aan de wateroverlast in de ach tertuinen van hun woningen. De bewoners en de gemeente ge ven elkaar al jaren de schuld van het moeras dat bij overvloedige re genval ontstaat in de tuinen. Vol gens de gemeente moeten de be woners zelf de waterlast tegengaan door de aanleg van een drainage. De gemeente zegt voor een goede afwatering te zorgen via de riole ring. De bewoners menen daarente gen dat de gemeente schuldig is aan de wateroverlast omdat de el lende is begonnen na het verlen gen en ophogen van straten in de omgeving. De toch al laag liggende tuinen zouden daardoor een kom vormen die bij regenval binnen de korste keren blank komt te staan. Volgens de bewoners is de ge meente verplicht zorg te dragen voor een goede waterhuishouding in het gebied. Voorstel Het compromisvoorstel van de gemeente, dat gisteravond aan de Weer water leidingen gesprongen LEIDEN - De politie heeft giste ren weer verschillende keren hulp moeten bieden aan Leidenaars die te maken hadden met een gespron gen waterleiding. Bij de firma Ab- spoel aan de Korevaarstraat liep het water ook naar de buren. Er is een schaderegeling getroffen. Ver der werd de benedenverdieping van een woning aan de Morsweg en aan de Druckerstraat ernstig ge troffen door wateroverlast. Ook in het voormalige jeugd honk aan de Willem de Zwijger laan was het prijs. Het water drong in flats en kelderboxen binnen. De politie heeft de gesprongen leiding in het jeugdhonk kunnen afbui gen, zodat het water weer normaal in de afvoer kon lopen. Spoorbomen defect LEIDEN De spoorbomen aan de Haagweg en Morsweg zijn gister avond door een storing, ontstaan door koude en sneeuw, een uur buiten werking geweest. De politie heeft in die tijd het verkeer gere geld, terwijl het getergde NS-per- soneel driftig aan het sleutelen AFGELAST De vergadering van de algemene raad van het Energie bedrijf Rijnland is gisteravond niet doorgegaan vanwege het barre winterweer. De nieuwe vergader datum is vastgesteld op woensdag 23 januari, bij het EBR aan de Lan- gegracht om 20.00 uur. orde kwam in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, behelst de aanleg van een verzamelleiding achter de tuinen, uitmondend in een pompput met pompinstallatie dat aansluit op het gemeenteriool, plus de aanleg van een drainage in de tuinen. De kosten van de aanleg van de verzamelleiding worden geraamd op ongeveer 10.000 gulden en zou den, volgens het compromis-voor stel, voor rekening moeten komen van de bewoners. Eén en ander zou neerkomen op ongeveer 200 gul den per bewoner. De kosten voor de drain in de achtertuinen zijn moeilijk te ramen aangezien iedere bewoner, in ver band met de inrichting van de tuin, zijn eigen wensen zal hebben over de plaats van de leiding. In de meeste gevallen zullen dit werk zaamheden zijn die men zelf kan verrichten. De gemeente is bereid de kosten van aanbrengen en aansluiten van een pompput met installatie, ge raamd op ongeveer 8000 gulden, plus de jaarlijkse onderhoudskos ten voor haar rekening te nemen. Verontreinigd Bewoners toonden zich, gister avond in de raadscommissie, voor alsnog weinig ingenomen met het compromisvoorstel. Zij blijven er bij dat de gemeente verantwoorde lijk is voor de wateroverlast en dus de oplossing moet betalen. Boven dien zeggen de bewoners dat de drain die de gemeente in 1965 al heeft laten aanleggen niet deugd en dat de gemeente dat moet recht zetten. Uit een gemeentelijke inspectie zou evenwel zijn gebleken dat de drainage in ernstige mate is veront reinigd. Door de bouw van een be tonnen schutting zou de drain bo vendien onderbroken en bescha digd zijn. Volgens de gemeente zijn de bewoners verantwoordelijk voor de aangetroffen situatie. De leden van de raadscommissie konden zich gisteravond met het compromis-voorstel aan de bewo ners verenigen. De bewoners over wegen, na die uitspraak, de ge meente een proces aan te doen. Man schiet zichzelf in de knie LEIDEN - Een 52-jarige Leidenaar heeft bij het afschieten van een koe in het slachthuis aan de Pasteur straat zichzelf getroffen in de knie. De koe maakte een onverwachte beweging, waardoor de man die met een schietmasker bezig was, niet de koe maar zichzelf een pijl in het been schoot. Hij is overge bracht naar het AZL. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. LEIDEN De openbare kleuter school De Rondedans is gisteren of ficieel verhuisd van de Bemhard- kade naar de Willem de Zwijger laan 44. Met de lagere school Wil lem de Zwijger vormt De Ronde dans nu Het was de bedoeling dat de ver huizing op feestelijke wijze zou ge schieden: in optocht met spandoe ken door de wijk achter een orgel aan. Maar dat kon door de sneeuw niet doorgaan. Daarom maakten de leerlingen maar sneeuwpoppen, om de dag toch nog een feetselijk tintje te geven. Aan de Willem de Zwijgerlaan worden de kleuters ondergebracht in de twee werklokalen en een Rondedans en W. de Zwijger- school samen speellokaal, die alle opgeknapt zijn. Er zijn kleuteraanrechtjes ge plaatst en binnen enkele maanden worden de lokalen opnieuw gemeu bileerd. Het speellokaal voldoet nu nog niet aan de wettelijk gestelde afmetingen. Het zal waarschijnlijl aan het einde van dit schooljaar worden vergroot. De lagere school LEIDEN Na bijna vijfjaar touw trekken komen er nu eindelijk wo ningen op de plaats van het groten deels gesloopte gebouw Prediker aan de Janvossensteeg. Dit jaar zullen er vijf woningen verrijzen. In de omgeving komen er tevens twintig woningwetwoningen bij. De verkoop van Prediker aan de gemeente heeft de eigenaar, het aannemingsbedrijf De Bolster/Pas man, veel moeite gekost. Het be drijf kon het gebouw niet op tijd leeg opleveren omdat de bewoners huurbescherming hadden. Twintig woningwetwoningen aan de Mira- kelsteeg werden daarom om deze sta-in-de-weg heen gebouwd. Als het barre weer voorbij is zal deze buurt (Maredorp) weer-gon zen van de bouwactiviteiten. In de Kattepoort, tussen Clarensteeg en Van der Werfstraat komen vijf wo ningen en drie op de hoek van de Clarensteeg. Aan de Clarensteeg zelf, tussen Mirakelsteeg en Kod- desteeg worden aan de ene kant twee en de overkant tien woningen gebouwd. Het gaat in totaal dus om 25 twee-, drie- en vierkamerwonin- gen. De hoekwoningen worden drie verdiepingen hoog, de andere krijgen twee verdiepingen met een kap. De kale huur komt gemiddeld op ongeveer 450 gulden te liggen. De oplevering van de woningen wordt eind 1985 verwacht. Bouw bedrijf Ooyevaar trekt de pandjes op, architectenbureau Absma en Partners ontwierp ze. Bus slipt bij halteplaats LEIDEN - Een NZH-bus is gister ochtend bij het wegrijden van een halteplaats aan de Zwarte Meer- laan geslipt. De 24-jarige buschauf feur uit Katwijk die de bus links wilde insturen, raakte in een slip omdat zijn wielen door de gladheid daaraan geen gehoor gaven. Hij reed daardoor rechtdoor, botste te gen een hekwerk, gleed vervolgens langs een betonnen paal en kwam tot stilstaand tegen de houten dak lijst van een winkelcentrum in aan bouw. Daklijst, vier hekdelen en de rechtervoorzijde van de bus raakten beschadigd. Breehuys Het Breehuys, Breestraat 19, is deze week alleen op zaterdag ge opend. 's Middags tussen twee en vier uur is er de mogelijkheid om electric boogie/break dance te beoefenen, 's Avonds vanaf acht uur kan men swingen. Volksdansen Tarantella houdt zondag aanstaande een volksdansinstuif in het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. De leiding is in handen van Yvonne Knijnenburg. Het begint om zeven uur. Javaanse dansen In het rijksmuseum voor vol kenkunde, Steenstraat 1, wordt zondagmiddag een openbare re petitie Javaanse Gamelan en Dans gehouden onder leiding van dr. G.D. van Wengen. De aanvang is drie uur. Plan voor bouw zes woningen LEIDEN - De gemeente zal hoogst waarschijnlijk het chemische be drijf Bleys, tot vorig jaar gevestigd aan de Narmstraat, aankopen. Tegen de aanwezigheid van het bedrijf is jarenlang actie gevoerd vanuit de wijk. De bewoners van de Oude Morsch waren beducht voor het gevaar dat de opslag en het transport van de chemische producten met zich meebrengt. Het gemeentebestuur probeerde ook al jaren het bedrijf te verplaat sen naar een bedrijfsterrein maar die pogingen zijn in het verleden, om verschillende redenen, steeds op niets uitgelopen. De afgelopen jaren liepen de aan kooponderhandelingen vooral moeizaam in verband met een be paling in de koopovereenkomst over de saneringskosten van de verontreinigde grond waarop het chemische bedrijf staat. De ge meente gaat in principe uit van de stelling 'de vervuiler betaalt'. Uit de uiteindelijke koopovereen komst blijkt evenwel dat Bleys niet zal opdraaien voor de totale sa neringskosten, in het geval deze meer dan 100.000 gulden belopen. De verwachting is overigens dat de ontspringen. Het grootste deel van het bezuinigingsbedrag zal even wel op andere posten moeten wor den gevonden, waaronder moge lijk andere onderhoudsposten. De wethouder sprak van een uiterst moeilijke operatie omdat zowel in 1982 als in 1983 al forse bezuinigin gen zijn opgebracht door de andere sectoren binnen zijn portefeuille. Peters zegde toe in de volgende vergadering van de commissie met voorstellen te zullen komen. is nu op de eerste verdieping ge huisvest. De grote aula zal door de samenvoeging voor verschillende doeleinden worden gebruikt: docu mentatiecentrum, handenarbeid en overblijven. Het schoolplein is uitgebreid, voor de kleuters is een zandbak gemaakt en er zijn plantenperken aange legd. Uit veiligheidsoverwegingen wordt om het plein een hek ge plaatst. In het voorjaar zal de fusie tussen de scholen, die al jaren samenwerk ten, worden gevierd. Voor ouders en kinderen is een prijsvraag uit geschreven om een naam te beden ken voor de nieuwe basisschool. Scholieren helpen bejaarden LEIDEN - Scholieren in Lei- den-Noord gaan bejaarde be woners van de wijk een handje helpen in verband met de slechte weersomstandigheden. Het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat heeft een tijdelijke hulpdienst opgezet, in samenwerking met de Heilig Hartschool en de Lusthoflaan- school. Ouderen uit de wijk kunnen telefonisch (218182) via het dienstencentrum een beroep doen op de scholieren voor kar weitjes als boodschappen doen en straatjes vegen. Honden mogen wel los in Leidse Hout LEIDEN - De gemeente Leiden wordt sinds enige weken over stelpt met boze brieven van hondebezitters naar aanleiding van een gerucht als zou het ge meentebestuur voornemens zijn een verbod af te kondigen om honden los te laten lopen in de Leidse Hout. De boze hondebezitters drei gen de gemeente niet langer de hondenbelasting te zullen beta len en zouden al een actiecomi té hebben opgericht om het ge meentebestuur van het ver meende voornemen af te hou den. Wethouder Peters maakte, in een commissievergadering gis teravond, een eind aan alle ge ruchten met de mededeling dat er geen sprake is van een ander beleid ten aanzien van de bewe gingsvrijheid van viervoeters die in de Leidse Hout worden uitgelaten. De wethouder zei niet te begrijpen hoe het ge rucht in de wereld is gekomen. saneringskosten niet zo hoog zul len uitvallen. In het belang van de voortgang van de stadsvernieuwing in de Ou de Morsch ging de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gister avond akkoord met de aankoop van het bedrijf en met de kostèn die kunnen voortvloeien uit de sa nering van de bodem. De bedoe ling is dat op het terrein zes éénge zinswoningen met achtertuinen worden gebouwd. Volkstuinders moeten meer huur betalen LEIDEN De volkstuinders in Leiden gaan dit jaar drie cent per meter meer betalen voor de huur van hun tuin. B en W stellen dat voor aan de gemeenteraad. De ver hoging ligt twee cent lager dan oor spronkelijk het doel was. De volks tuinders zelf vinden dat de huurs- verhoging onaanvaardbaar is, om dat er nog geen beslissing is geno men over de nota volkstuinen die halverwege vorig jaar verscheen. De Leidse Bond van Amateur- Tuinders maakt tegen de verho ging bezwaar in een brief aan B en W. De bond is er altijd vanuit ge gaan dat de huren pas omhoog zou den gaan als de nota zou zijn be handeld. De behandeling van de nota is overigens op verzoek van de tuinders uitgesteld, zodat ze meer tijd kregen om commentaar te leveren. Dat commentaar moet voor 1 februari binnen zyn. Omdat B en W nu toch met een huurver hoging zijn gekomen, heeft de bond daarover een speciale verga dering belegd. De tuinders wezen in die vergadering de verhoging als onaanvaardbaar van de hand. LEIDEN - De verkeerslichten op de Willem de Zwijgerlaan staan sinds enkele tijd op elkaar afgestemd, zodat er sprake is van een 'groene golf. Indien automobilisten een snelheid van ongeveer 45 kilometer per uur aanhouden, kan vrijwel overal worden doorgereden, aldus de gemeente lijke directie verkeer en vervoer. De 'groene golf loopt van Leiderdorp naar Oegstgeest en het station ern andersom. Ook automobilisten vanuit de Merenwijk hoeven nauwe lijks te stoppen als ze 45 kilometer per uur rijden. Het instellen van een 'groene golf werd nodig omdat er meer verkeers lichten op de Willem de Zwijgerlaan zijn geplaatst. Daardoor ontstonden vooral in de spits lange files. De wachttijden liepen op, er reden meer mensen door rood en er waren klachten over geluidsoverlast.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3