Minister belooft gewraakte stuk A4 veiliger te maken Zoeterwoude heft ten onrechte leges 'Eén samenwerkingsorgaan voor Leiden en omstreken' Aanleiding: het mistongeluk Humanistisch onderwijs in Oegstgeest? Afgebrand buurthuis bijna onder dak Geld voor vrouwentrefpunt UW wil niet naar cultureel centrum Kritiek op subsidie voor bejaardenwerker Winkeliers door de knieën DONDERDAG 10 JANUARI 1985 REGIO LEIDEN - De ge meente Zoeterwoude heeft ten onrechte leges geheven op het verlenen van een ge meentegarantie voor de koop van nieuwbouwwo ningen. Zoeterwoudenaren die de 25 gul den leges hebben betaald krijgen dit binnen twee weken terug. Voortaan zal slechts leges voor een gemeentegarantie moeten worden betaald wanneer het gaat om de koop van bestaande huizen. Het gaat opi negen gevallen Oegstgeest op de vingers getikt waarin in strijd met artikel 73 van de Woningwet is gehandeld. Hierin staat dat er geen leges mogen wor den geheven voor de aanvraag van een gemeentegarantie voor een nieuwe woning. Zoeterwoude had de legesverordening niet mogen goedkeuren. Men ging echter af op soortgelijke verordeningen in an dere gemeenten. "Als we het tevoren hadden ge weten, dan hadden we het niet ge daan. Het is een foutje van ons ge weest", zegt gemeentesecretaris Kruithof. Zoeterwoude is op de overtreding van de wet gewezen door een oplettende inwoner die om teruggave van de 25 gulden vroeg. De heffing van leges voor het geven van gemeentegarantie is op aanraden van het gemeente raadslid J. van der Geest (CDA) in gesteld. De toeneming van het aan tal verzoeken om gemeentegaran tie was hiervan de achterliggende gedachte. Fout Ook in Oegstgeest is de gemeen te op de vingers getikt door een alerte koper van een nieuwbouw huis. "We deden het fout, maar nu gaat het volgens de regels", aldus gemeentesecretaris Van Hulsteijn. Leges wordt in Oegstgeest wel ge heven als een gemeentegarantie voor een bestaand huis wordt ge geven. Dat kost iets meer dan zes tien gulden. De prijsverschillen tussen de verschillende gemeenten zijn aan zienlijk. In Voorschoten kost het de koper van een bestaand huis honderd gulden om gemeente garantie te krijgen. Voor een nieuw huis wordt in Voorschoten geen le ges betaald. De woordvoerder van de gemeente Voorschoten slaat zichzelf op de borst. "Bij ons hoeft een burger niet lang te wachten op de toekenning van de gemeente garantie. Binnen tien dagen is het gebeurd. In sommige andere ge meenten kan het wel een maand duren". Wassenaar, Leiderdorp en War mond zijn de ideale gemeenten voor mensen die een gemeente garantie willen hebben. Hier kost het geen cent om de benodigde pa pieren te krijgen. "En zo hoort het ook", vindt een voorlichter van de gemeente Leiderdorp, "Het is een principe-kwestie. Gemeentegaran tie wordt primair verstrekt aan re latief minder draagkrachten. Die moet je dan geen extra kosten in rekening brengen". (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP/HOOGMADE Op rijksweg A4, bij de aansluitingen Hoogmade en Zoe- terwoude-Rijndijk, komen concentraties van ongevallen voor. De indruk bestaat dat bij de ongelukken met dodelijke afloop het ontbreken van een vangrail een rol kan spelen. Vandaar dat binnen afzienbare tijd op de plaatsen waar ze ontbreken, vangrails worden aangebracht. Ook zijn er plannen om de aansluiting Hoogmade te reconstrueren. SSHC Dat schrijft minister Neelie Smit- Kroes aan de burgemeesters van Leiderdorp, Hoogmade en Wou- Burgemeester Van der Have ke dag verlies is eigenlijk al te laat...'. (archieffoto) OEGSTGEEST Bij voldoende belangstelling van ouders zal vol gend jaar op meerdere basisscho len in Oegstgeest humanistisch vormingsonderwijs worden gege ven. De gemeente heeft in elk ge val geen bezwaar tegen deze vorm van onderwijs op de openbare scholen. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de raads- commisie voor onderwijs en wel zijn. Op grond van de gemeentelijke subsidieregeling voor het gods dienstonderwijs komt de werk groep Humanistisch Vormingson derwijs voor financiële steun in aanmerking. Voorlopig is op de Terweeschool begonnen met een groep leerlingen. brugge. Het drietal stuurde in mei vorig jaar, een maand na 'de mis- tramp' die zeven levens eiste, een brandbrief naar de minister. Daar in vroegen de burgemeesters om speciale maatregelen, waardoor bij calamiteiten sneller hulp kan wor den verleend op de rijksweg bij Leiderdorp, tussen Hoogmade en Zoeterwoude. Een paar van die wensen: rij strooksignalering, een regel waar bij het tijdens een ongeval ver plicht is de linker rijstrook vrij te houden en een gedeeltelijk demon tabele vangrail. De minister schrijft dat de ver keersveiligheid op het gewraakte stukje rijksweg haar "volle aan dacht" heeft. Op voorhand lijkt een aantal wensen van de burgemees ters dan ook te worden ingewilligd. De begeerde vangrails komen er en de (korte) invoegstroken bij de aansluiting Hoogmade 'worden veranderd. Daarbij zal de minister bekijken of het mogelijk is om bij de brug over de Dwarswetering vluchtstroken aan te brengen. Want de burgemeesters hadden in hun brief ook geconstateerd dat vluchtstroken juist op moeilijke punten ontbreken. Bruglichten Smit-Kroes belooft voorts dat de bruglichten voor het wegverkeer bij de Oude Rijn zullen worden ge moderniseerd. Ook wordt bekeken of het aantal waarschuwingen voor het wegverkeer kunnen worden uitgebreid. Het aanbrengen van vluchtstroken over de Oude Rijn brug is volgens de minister onhaal baar, vanwege de hoge kosten die eraan verbonden zijn. Er zijn meer wensen die niet (kunnen) worden ingewilligd. Het bewuste stuk rijksweg komt niet in aanmerking voor rijstrooksignale ring. Dergelijke lichten en tekens die automobilisten waarschuwen dat er 'iets' aan de hand is komen alleen daar, waar sprake is van overbelasting van het hoofdwegen net. Wat de demontabele vangrails betreft: technisch zijn daar con structies voor. weet Neelie Smit- Kroes. Maar het nadeel is dat de vangrail 'zwakke plekken' krijgt. Bovendien blijkt het demonteren tijdrovend door roestvorming, zet tingsverschijnselen of schade van wege een aanrijding. En het heeft weinig zin om op een willekeurige plaats en demontabele vangrail aan te brengen, terwijl bij wijze van spreken een ongeluk op een heel ander punt gebeurt. De minis ter houdt het voorlopig maar bij de mogelijkheid dat de brandweer eventueel de snijbrander in de vangrail kan zetten om aan de an dere kant van de rijksweg te ko- Verlies Eén van de schrijvers, de Leider- dorpse burgemeester Van der Ha ve, zegt desgevraagd nog niet te juichten over het antwoord van de minister. Hij heeft er nog niet met de collega's in Hoogmade en Wou- brugge over kunnen beraadslagen, maar wat Van der Have betreft is hij nog niet klaar met die rijksweg. "Kijk, het ligt er maar aan hoe snel die verbeteringen worden aange bracht. Want nergens wordt gerept over een termijn. Eke dag verlies is eigenlijk al te laat. Het kan morgen toch wéér mistig zijn daar? En dan, die brug over de Dwarswetering moet ook echt hoognodig worden verbreed. Nee, plannen maken is gemakkelijk, maar we moeten ze nu echt gaan uitvoeren". Er moet hoognodig iets aan rijksweg 4, voor wat het gedeelte tussen Zoeterwoude en Leiderdorp betreft, gebeuren. Volgens de Leiderdorpse burgemeester moet met name de brug over de Dwarswetering worden ver breed. (foto Holvast) Bisschop Bekkersschool is alternatief het ver buiten de wijk, maar bo vendien moet het rond april wor den ontruimd omdat de gemeente het geschikt wil maken voor de huisvesting van het ambtelijk ap- VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten bekijken morgen of het buurthuis Bloemenwijk/ Boschgeest tijdelijk kan worden ondergebracht in de Bisschop Bekkerskleuterschool. Deze nood- school, die naast het buurthuis ligt, komt vrijdag vrij. De kleuters ver huizen dan naar de Willibrord- school. Samen met de leerlingen van de lagere school vormen zij vanaf dat moment een basisschool. Dit heeft wethouder L. Marselis (CDA) gisteravond bekendge maakt tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn. Volgens hem is het bestuur van het buurthuis blij met de accommoda tie en is het van plan een jeugd honk op te zetten in het pand aan de Douw van der Kraplaan. Dit honk zou dagelijks onderdak moe ten bieden aan de jeugd. Ook de gemeente ziet de voorde len in van de accommodatie. Het huidige buurthuis, een keet aan de Sixlaan, kan namelijk tegen de vlakte wanneer het buurthuis naar de kleuterschool verhuist. Tenmin ste, dat vindt de gemeente. Het be stuur van het buurthuis zou graag beide panden aanhouden. Het is niet het enige meningsver schil. Ook over de definitieve huis vesting bestaat tweespalt. Het buurthuis voelt weinig voor de plek die het gemeentebestuur in gedachten heeft, een lap grond langs de Brunita J. Gemmekelaan. En B en W op hun beurt zien niet veel in de favoriet van het buurt huis. Jaren Toch hopen de gemeentebe stuurders volgende maand met een voorstel te komen over de plek. Dit betekent volgens Marselis niet dat het gebouw er ook snel staat. "Je moet de zaak in jSren meten, hoor", bracht hij gisteravond uit. Het buurthuis is vanaf het voor jaar, toen een van de twee onderko mens in vlammen opging, gedeel telijk gehuisvest in de Parkschool. Dit gebouw heeft enkele belangrij ke schaduwzijden. Niet alleen ligt DONDERDAG Gulden Vlies - raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden, volks gezondheid en cultuur, 20 uur. Helianth - Herenstraat 5c, informatie avond over biologisch-dynamische le vensmiddelen, 20 uur. Leger des Heils - Groenésteeg 66, schrijfavond Amnesty International, 20- 21.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, theater- produktie 'De Tafel' gespeeld door Yvonne Petit, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'II Posto' van Ermanno Olmi, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 19.30 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, mei- densoos, 19.30-21.30 uur; gezelligheids café, 21.30 uur. Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie openbare werken, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 20 uur. Leiderdorp Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën/economische zaken, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 tot vr 11 januari door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevegtein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Zoeterwoudse Nieuweweg wordt verlicht ZOETERWOUDE - Het fietspad langs de Nieuweweg in Zoeter woude zal volledig worden ver licht. Het kost meer dan dertig mil le om het in aanleg zijnde pad ook 's nachts veilig te maken. Zoeter woude krijgt voor de verlichting van het 1800 meter lange fietspad geen subsidie. Alleen de oversteek plaatsen voor fietsers worden met subsidie verlicht. De gemeente zal nog pogingen ondernemen om geld te krijgen van de provincie. Het kost in elk geval ruim duizend gulden per jaar om de lichtmasten hun oranje licht over het fietspad te laten schijnen. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester vrouwentrefpunt Aletta krijgt van de gemeente meer geld om de huidige huisvesting aan te passen en de hoge huur hiervan te kunnen betalen. Aletta zit momenteel in de kelder van het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. De groeiende belangstelling voor het vrouwentrefpunt speelt mee bij de hogere uitkering van de gemeente. Noodgedwongen moest het vrouwentrefpunt clubhuis Taberna aan de Julianalaan verlaten. De stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) heeft de ruimte van Taberna namelijk zelf nodig voor het tiener werk. Het subsidiebedrag van 2700 gulden dat Aletta voor dit jaar zou krijgen, blijkt in de gewijzigde omstandigheden niet meer genoeg te zijn. Vooral de huur van het nieuwe onderkomen, die negenhonderd gulden meer is dan de huur van ruimte in Taberna, hakt flink op de begroting in. De gemeente wil Aletta tegemoetkomen in de kosten door gebruik te maken van de Rijksbijdrageregeling ter stimulering van emancipatiewerk. Het vrouwentrefpunt Aletta kan dit jaar op ruim 5500 gulden rekenen. De komende periode staan er verschillende thema-avonden op het pro gramma. Raad wist niets van plan af VOORSCHOTEN - De Voorscho ten raadscommissie voor welzijn vindt het zeer vreemd dat wethou der Marselis subsidie heeft aange vraagd voor een bejaardencoördi nator zonder dat de raad dat wist. "Wat moeten we met zo'n func tionaris?", vroeg WD-raadslid H. van Gogh zich af. "Ik zou het geld liever voor andere zaken besteden op het gebied van bejaarden", al dus G. Goth (PvdA/PPR). Hij vindt, samen met J. Aikens (D'66), dat de aanvraag uit de lucht was komen vallen en vroeg zich af hoe deze zomaar de jongerenwerker kon verdringen. Over deze werker was een jaar gepraat, maar hij/zij heeft niet eens een plekje gekregen in het beleids plan voor 1985. En in het wensen- lijstje voor het komende jaar krijgt de figuur een zeer lage waardering, tot verdriet van de commissie. Zij hecht veel belang aan de werker en besloot de figuur dan ook een ho gere prioriteit te geven. Marselis verbaasde zich over de kritiek. Volgens hem zitten de raadsleden nergens aan vast. Wan neer de rijkssubsidie binnenkomt kunnen zij altijd nog zeggen: we hoeven het geld niet. De wethou der zou dat trouwens een rare stap vinden. Volgens hem is Voorschoten een van de weinige witte vlekken in Nederland: veel andere gemeenten hebben al wel een bejaardenfunc tionaris. "En ook hier is grote be hoefte aan een bejaardencoördina tor, die het vrijwillig en professio neel bejaardenwerk op elkaar af stemt", aldus Marselis. CDA-raadslid F. ten Have was het hiermee eens. Het platform be jaardenwerk functioneert volgens hem niet en de organisaties "werken langs elkaar heen", zo sprak hij. Ten Have voelde zich niet overdonderd door de werkwij ze van 'zijn' wethouder: "de subsi die-aanvraag is behandeld in de functionele commissie voor wel zijnszaken", zei hij, "en in die com missie zitten ook raadsleden". Raadslid Both bestreed dat de zaak in die commissie aan de orde is geweest. En Marselis probeerde de zaak te sussen door te verklaren dat de zaak ook voor hem lange tijd onduidelijk is geweest. Pas in no vember vorig jaar zou de vraag van de provincie zijn binnengekomen of Voorschoten wil meewerken aan een project voor een bejaar dencoördinator. Hoe dan ook: de raadsleden krijgen nog alle gele genheid om te praten over de be jaarden- en jongerenwerker, zo be sloot hij. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense UW heeft keihard 'nee' ge zegd tegen de gemeentelijke plan nen om de organisatie onder te brengen in het cultureel centrum. De club wil gemeentegeld hebben om een andere accommodatie te huren. De UW heeft deze stap ge zet omdat ze samen met 'lotgenoot' de ANBO, vindt dat het centrum door de één miljoen gulden kosten de opknapbeurt ongeschikt wordt voor bejaarden. De grote zaal vergelijken de ou deren zelfs met een bunker. Voor de twee andere ruimtes (koffieka mer en foyer) wordt deze vergelij king niet gemaakt. Maar de UVV heeft het hele cultureel centrum af geschreven omdat ze vindt dat alle activiteiten in één gebouw moeten plaatsvinden. Het subsidieverzoek is afge stemd op deze wens. De huurkos ten van een gebouw, voor zes dag delen per week, liggen volgens de instelling tussen de 12.500 en 26.500 gulden per jaar. Welk ge deelte de gemeente zou moeten be talen staat niet in de brief. Dat moet volgende week duidelijk worden, tijdens een gesprek tussen wethouder Marselis en UW. Vooralsnog staan B en W niet zo positief tegenover de aanvraag. Het liefst willen zij wachten af tot het cultureel centrum "in definitie ve verschijningsvorm kan worden gepresenteerd", aldus Marselis gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor wel zijn. "Dan kunnen we nog eens van gedachten wisselen". Dit zal wel licht volgende maand al kunnen gebeuren. Veel tijd is er dan niet over, omdat de huidige accommo datie van de UW, de Parkschool, rond april moet worden ontruimd. Voorstel PvdA in provinciale staten Wethouder Slingerland: War mond blijft kiezen voor het SOB... (archieffoto) DEN HAAG/REGIO - De PvdA in de provinciale staten het alge meen bestuur van de provincie - voelt er veel voor om in de Leidse regio en de kust- en bollenstreek maar één samenwerkingsverband in het leven te roepen. Dat zou dan betekenen dat het samenwerkings orgaan bollenstreek (SOB) wordt samengevoegd met de regio Lei den. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de statencommis- Het rijk en de provincie willen verschillende samenwerkingsver banden aanwijzen om orde te scheppen in het 'woud' van ge- Jaarmarkt niet op Koninginnedag OEGSTGEEST - De jaarmarkt van de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief wordt dit jaar ge houden op zaterdag 11 mei. De winkeliers van de De Kempenaer- straat komen hiermee tegemoet aan de plaatselijke Oranjevereni ging die bezwaar had tegen het houden van de jaarmarkt op Ko ninginnedag. Een en ander is van morgen bekendgemaakt. De jaarmarkt zal in het teken staan van de dorpsactie voor Sierra Leone. De verenigingen en de win keliers zullen op 11 mei (de dag voor moederdag) op verschillende manieren proberen geld in te za melen voor dit ontwikkelingspro ject. Een loterij met als hoofdprijs een auto zal door de winkeliers van Lange Voort en De Kempenaer- straat worden georganiseerd. De loterij is een initiatief van Oegst geest Actief. De trekking valt sa men met de jaarmarkt waar ook Anita Meijer zal optreden. meenschappelijke regelingen dat de afgelopen jaren is ontstaan. Nu mogen gemeenten met elke wille keurige andere gemeente geza menlijk zaken aanpakken als vuil verbranding en muziekonderwijs. In de toekomst mogen zij echter al leen nog maar samenwerken met andere plaatsen binnen het samen werkingsverband. De provincie heeft inmiddels voorgesteld dat de gemeenten in de Leidse regio en in de duin- en bollenstreek in twee aparte samen werkingsgebieden worden onder gebracht. Oegstgeest en Zoeter woude hebben echter gepleit voor het samenvoegen van deze twee gebieden. Het PvdA-statenlid D.P. van der Waals en ook D'66'er C.T. Smit verklaarden gisteren tijdens de statencommissie dat voor dit standpunt veel valt te zeggen. Warmona Samenvoeging van de twee 're gio's' zou in elk geval het bezwaar wegnemen van de gemeente War mond tegen de door de provincie voorgesteld indeling. Warmond zou zich volgens het dagelijks be stuur van de provincie moeten aan sluiten bij de Leidse regio. De ge meente heeft zelf echter gekozen voor het SOB, zoals de Warmondse wethouder G. Slingerland gisteren voor de vergadering van de Staten- nog eens benadrukte. De statenfractie van de WD ont hield zich gisteren nog van een oor deel. Het CDA is voorstander van twee aparte samenwerkingsgebie den. Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk, voorzitter van hèt SOB, verklaarde vanmorgen 'fel te gen een eventuele samenvoeging te zijn'. "Ik begrijp het standpunt van Oegstgeest en Zoeterwoude wel. Die zijn bang in het samen werkingsverband te worden over stemd door Leiden. Ze zouden daarom graag zien dat het SOB er bij wijie van tegengewicht bij komt", aldus Bonnike. De Noordwijkse burgemeester vindt dat er een veel te log samen werkingsverband onstaat als de twee regio's worden samenge voegd. "Dat wordt voor de deelne mende gemeenten veel te duur en dan ontstaat alsnog het gevaar voor een nieuwe bestuurslaag tus sen gemeente en provincie". Hij voegt er nog aan toe dat het SOB al jaren bestaat terwijl het samenwer kingsverband in de Leidse regio nog volledig op poten moet wor den gezet. Bonnike maakt zich vooralsnog weinig zorgen over een eventuele samenvoeging. "Gedeputeerde Staten - het dagelijks bestuur van de provincie - heeft uitdrukkelijk gekozen voor twee samenwer kingsverbanden in deze regio", zegt hij. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Incassokosten. Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. abonnementsgelden op giro Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) randgemeenten tel. 071-144941, t: H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) 1219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2