Goed kindergebit rukt op, cariës verliest terrein Duikboten Taiwan geen spelbreker bij bezoek China Hervormde ds. Geluk:gereformee leer wordt belaagd Interview Boekje van Leidse tandartsen voor ouders DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGINA 15 Tandbederf, eens de grootste vijand van het kind, verliest terrein. Zet te men tien jaar geleden duizend kinderen op een rij, dan waren er slechts twee met een gaaf gebit. Dat beeld is nu - anno 1985 compleet veranderd. Wanneer we diezelfde dui zend kinderen op een rij zetten, zijn er maar liefst 500 die geen gaatjes heb ben. Tandbederf, of cariës zoals de tandarts het noemt, is op zijn retour. Heel duidelijk zelfs. door Jan Westerlaken De vraag ligt voor de hand: waar is dat aan te danken? Op de eer ste plaats komt preventie. Tand artsen hebben er de afgelopen ja ren van alles aan gedaan om vooral ouders van jonge kinde ren te wijzen op de gevaren die er nog voor het vrij zwakke gebit dreigen. Fluoride - hoe omstre den ook - heeft in de strijd tegen tandbederf een belangrijke rol gespeeld. Als de tandarts zijn werk zo goed blijft doen, dan houdt hij op den duur geen klant meer over. Gijs van Hof beaamt dat. "Je zou je op die manier geheel overbo dig maken. Maar", voegt de Leid se tandarts er aan toe, "je kunt nu gaan verfijnen. Karweitjes doen aan tanden waaraan je in het verleden niet toekwam. Juist aan die wat fijnere zaken kun je nu aandacht gaan geven." Han Goudsmit vult aan: "Ik kan in mijn praktijk heel goed merken dat de kinderen er ande re snoepgewoonten op na hou den. Die kinderen eten veel va ker suikervrije lekkernijen. Dat betekent dat de ouders er van doordrongen raken dat suiker fu nest is voor het gebit. Ach, we hoeven het niet direct in de ban te doen. Een kind mag best wel eens een snoepje nemen. Maar de ouders moeten er voor waken dat het kind niet de hele dag door snoept. Wanneer het zono dig moet, geef dan maar alles in één keer. Dat is 'beter' dan om de paar uur wat te snoepen. Het ge bit moet de gelegenheid krijgen zich te herstellen. Wanneer er de hele dag door suiker in de mond is, krijgt het gebit die kans niet." Tevreden Preventie, de beide Leidse tandartsen zijn er meer dan te vreden over. Van Hof zegt er over: "Die preventie heeft veel meer vruchten afgeworpen dan we ooit hebben durven dromen. Wat zo prettig is, het is een beeld dat niet alleen in Nederland heerst. Het is een internationaal verschijnsel. Alleen, Nederland loopt wat vóór op landen als En geland en West-Duitsland. Hoe wel de tandartsen in deze landen toch ook wel merken dat de ge bitten sterker worden. Het gaat wat langzamer dan bij ons." Tandbederf is ooit eens om schreven als een ernstige kinder ziekte. Maar daar protesteert Goudsmit tegen. Hij zegt: "Je kunt cariès niet zien als een ech te kinderziekte. Waarom niet? Omdat iedereen, dus ook oude ren, hinder van tandbederf kun nen krijgen." Van Hof voegt eraan toe, dat wanneer hij oudere patiënten in zijn praktijk krijgt die aan cariës lijden, hij die - maar dan in uiter ste gevallen - fluoride laat ge bruiken. "Bij oudere mensen", legt Van Hof uit, "ontstaan de gaatjes op andere plaatsen dan bij kinderen. De wortel van de tand of kies is bij hen de meest kwetsbare plek." Niemand zal tegenspreken dat het goed gaat met de gebitten van kinderen. Leidt dat er op den duur niet toe dat tandheelkundi ge onderzoekers van de universi teiten hun activiteiten kunnen staken? Van Hof onderschrijft die ge dachte niet. Over het waarom daarvan vertelt hij: "Je moet je afvragen of het allemaal wel zo goed zal blijven gaan. De jeugd- tandverzorging is verdwenen. En die heeft een hoop goede dingen gedaan. Want juist de tandarts in de dentalcar bereikte een groot deel van de kinderen wier ouders nooit of alleen als het werkelijk hard nodig was, bij een tandarts kwamen. Je kunt het op je vin gers natellen: die kinderen kwa men ook niet. Bovendien zitten we nu met de vraag of de kinde ren van de etnische minderhe den de weg naar de tandarts zul len weten te vinden." Helemaal goed Goudsmit voegt eraan toe, dat juist de wetenschappelijke on derzoekers aan de universiteiten er alles aan gelegen is om het ge bit perfect in orde te krijgen. Niet alleen van jong, maar ook van oud. "Kijk", mengt Van Hof zich in het gesprek, "bij ouderen heb je het probleem, dat er gevaar dreigt voor ontsteking aan het tandvlees en dat vervolgens dan weer doordringt tot het bot dat er onder ligt. Als het gebit optimaal zou worden behandeld, zou het niet ouder worden. Maar omdat Or wij het zo slecht schoonmaken, breekt het af. We hebben het dus zelf voor een groot deel in de hand hoe lang we plezier van on ze tanden kunnen hebben." Het kindergebit, want daar gaat het boekje uiteindelijk over, wordt almaar beter. Welke waar de heeft de fluoride voor de kin- dertanden? Kan het worden ge zien als een wondermiddel? "Fluoride in het water of in ta- bletvorm geeft voor de kinderen vijftig procent minder gaatjes", aldus Goudsmit. "Problemen? Wanneer je een kind de juiste do sering geeft, kan het geen schade aanrichten. Je mag fluoride geen wondermiddel noemen. Fluor is een produkt van de natuur en men heeft ontdekt dat het een goed middel is om er tandbederf mee te bestrijden. Poetsen blijft naast het gebruik ervan natuur lijk heel belangrijk. Eigenlijk zouden ouders de tanden van hun kinderen tot het twaalfde jaar moeten poetsen. Dan wordt het in elk geval beter gedaan dan Weerstand Kan een gebit in de ontwikke lingsfase zo sterk worden ge maakt, dat het in het verdere le ven in staat is om tandbederf te weerstaan? Goudsmit beweert dat dit niet mogelijk is. "Je kunt een gebit niet zo sterk maken dat je op latere leeftijd maar raak zou kunnen snoepen", legt hij uit. "Ook al wordt ie mand zonder suiker opgevoed, dan nog kan het later fout gaan. Ouders moeten er voor zorgen dat de basis wel in orde is. Ze moeten hun kinderen goede in structie geven waarom en hoe zij hun tanden moeten poetsen. Wanneer dat van jongaf aan er in wordt geprent, dan plukt het kind daar op oudere leeftijd de vruchten van." Het kindergebit staat bloot aan risico's. Wanneer zijn die risico's het grootst? Goudsmit: "De risico's zijn het grootst als een kies of tand net is doorgebroken. Dan is hij extra Hoe bereidt u uw kind voor op een bezoekje aan de tandarts? Hoe kunt u uw kind het duim- zuigen afleren? Wat kunt u, als ouder, doen aan het voor komen van tandbederf? Als uw kind bij een ongeluk een tand breekt, wat kunt u dan het beste doen? Wat moet u doen als uw kind kiespijn heeft? Vragen uit het dagelijks le ven waarop een boekje - 'Lang leve het gebit - van de twee Leidse tandartsen Han Goud smit en Gijs van Hof ant woord geeft. Het boek, spe ciaal geschreven voor ouders van kleine kinderen, geeft ook antwoord op de vraag hoe het nu eigenlijk met fluor zit en met snoepen. En waarop ou ders vooral moeten letten als het kind gaat wisselen. Geen moeilijke woorden, maar taal die voor iedereen te begrijpen is. Beide tandartsen lichten het waarom van hun boekje toe. gevoelig voor tandbederf. Het glazuur is nog niet ideaal. Bij de rijping ervan is fluoride nodig. Als het eenmaal in een chemi sche verbinding is opgenomen maakt dat het glazuur sterker en minder oplosbaar voor zuren die in de mond aanwezig zijn." Een kind is ook kwetsbaar als het geregeld penicilline moet ge bruiken. Niet het medicijn zelf tast de tanden aan, maar de sui ker die erin is verwerkt. Van Hof: "Ouders zouden er voor moeten zorgen dat hun kinderen niet te veel en niet te vaak suiker in de mond krijgen. Dan al zijn ze op de goede weg. Als zij hun kroost ook nog eens de tanden laten poetsen met pasta waarin fluori de is verwerkt, dan leg je een goede basis voor de toekomst. Het kind zal zijn ouders daar la ter zeker dankbaar voor zijn." Fabeltje Je hoort het vaak zeggen: eet maar een appel of een wortel na de maaltijd want dat reinigt de tanden. Is dat waar? Of is dat een fabeltje? "Ach", neemt Goudsmit het woord, "een appel is gezond om dat het geen snoep is. Maar dat een peen of appel je tanden schoonmaakt, nee, daar is niets van waar. Vast voedsel verwij dert wel wat plaque, helaas al leen op die plekken waar het ge makkelijk kan komen. Niet bij het tandvlees en niet tussen de 'kiezen. Juist daar zitten de plek ken waar de gaatjes ontstaan en de plaque ook nog schadelijk is voor de mens." Wanneer moeten ouders voor het eerst met hun kinderen naar de tandarts komen? Als het er gens last van heeft of al eerder? "Voor het tweede levensjaar ei genlijk al", zegt Van Hof. "Het melkgebit is dan compleet. Ou ders kunnen hun kinderen mee nemen als ze zelf op controle moeten komen. Ze kunnen dan vast een beetje wennen aan die vreemde omgeving. Zo'n kind hoeft helemaal niets te manke ren, maar als het naar de tandjes laat kijken is dat vast mooi mee genomen. Lukt dat niet, dan kan je het een half jaar later weer eens proberen." Welke boodschap moet er van het boekje uitgaan? Goudsmit: "We zeggen in het boekje tegen de ouders dat wan neer zij het goed doen, het effect voor het kind enorm groot zal zijn. Ouders kunnen hun kinde ren ongelooflijk veel ellende be sparen. Doen ze het verkeerd, dan kunnen ze veel schade aan richten." Van Hof: "Je ziet vaak dat vol wassenen bang zijn voor de tand arts. Kinderen van die ouders zijn dat ook dikwijls. Zij komen pas bij een tandarts als de nood echt aan de man is. Het is niet goed als de tandarts als een soort boeman wordt afgeschilderd. Zeg het kind gewoon eerlijk wat het kan verwachten. Je mag best vertellen dat het wel eens pijn kan doen. Wees open en eerlijk. Het kind weet dan wat het te wachten staat. Op die manier bouw je een goede vertrouwens relatie op." DEN HAAG (ANP) - „De bekro ning van het herstel van de goede betrekkingen". Zo ziet men op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag het bezoek dat minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) van 15 tot 21 januari aan China zal brengen. Er zijn nog wel wat men noemt „een paar skelet ten in de kast", maar voor zover het aan Nederland en China ligt zullen die de goede sfeer van het bezoek niet verstoren. Zij behoeven ook op langere termijn goede relaties niet in de weg te staan. Vooral de afgelopen maanden is sprake geweest van een aanzienlij ke uitbreiding en versterking van de Nederlands-Chinese contacten. Op een gegeven moment waren niet minder dan vier Chinese mis sies in Nederland. Nog maar enke le weken geleden plaatste een Chi nese inkoopmissie orders voor ruim 200 miljoen gulden, voorna melijk voor televisies en ijskasten. Het was de eerste maal dat de Chi nezen in Nederland op zo grote schaal consumptie-artikelen koch ten in plaats van kapitaalgoederen als fabrieken en machines. Het is de eerste reis van een Ne derlands minister naar China sinds oktober 1980, toen de toenmalige premier Van Agt en minister Van der Klaauw Peking bezochten. Het ministerie van buitenlandse zaken kon ternauwernood voorkomen dat dit bezoek volkomen in het wa ter zou vallen door de toen al op stapel staande levering van onder zeeërs aan Taiwan. China be schouwt Taiwan niet als een zelf standig land, maar als een (opstan dige) provincie. Met name militaire handel met Taiwan wordt door de Chinezen sterk afgekeurd. Het nieuws over de levering werd ge publiceerd nadat de premier uit China was vertrokken, maar nog vóór zijn toestel in Europa was ge land. Nadat het kabinet-Van Agt in 1981 toestemming had gegeven voor de bouw van twee onder zeeërs voor Taiwan werden de be trekkingen tot het laagst mogelijke niveau teruggeschroefd. In de daaropvolgende periode werden Nederlands-Chinese contacten ge leidelijk verminderd, deden min der Chinese schepen Rotterdam aan, werden bezoeken afgezegd of voor onbepaalde tijd uitgesteld en zovoorts. Alle landen van de Euro pese Gemeenschap slaagden er in hun uitvoer naar China te vergro ten, behalve Nederland. China besloot echter een streep onder het verleden te zetten, toen de Nederlandse regering eind 1983 besloot geen toestemming te geven voor de levering van nog meer on derzeeërs en mijnenjagers aan Tai wan. De betrekkingen op het ni veau van ambassadeurs werden hersteld. De zogenoemde „skeletten in de kast" zijn de overdracht van de twee onderzeeërs voor Taiwan die sinds 1981 bij Wilton Fijenoord in aanbouw zijn en de luchtverbin- ding tussen Amsterdam en de hoofdstad van Taiwan, Taipeh. Er is Nederland veel aan gelegen om deze overdracht volgend jaar zo te laten verlopen dat Taiwan zo min mogelijk de gelegenheid krijgt de Nederlands-Chinese betrekkin gen te verstoren en China niet wordt gedwongen te protesteren tegen een al te openlijke en duide lijke schending van zijn souverei- niteit. Nadat het onderzoek van de par lementaire enquêtecommissie naar het RSV-debacle duidelijk had ge maakt dat de Nederlandse marine - en dus de Nederlandse regering - onvermijdelijk bij de overdracht betrokken is, liet minister Van den Broek weten dat deze betrokken heid „minimaal" zou zijn. Hoewel hij in het openbaar verklaarde dat het na de publikatie van berichten over deze betrokkenheid voor Chi na „praktisch onmogelijk" was ge worden om „niet te protesteren", gaf de Chinese regering er de voor keur aan de sfeer van het komende bezoek niet door een protest te be lasten. Maar de Chinese ambassa deur in Den Haag verzocht wel, in formeel, om opheldering. Tot het verhoor van oud-minister van defensie De Geus door de en quêtecommissie was steeds offi cieel volgehouden dat de marine niet bij de zaak was betrokken. Van Aardenne, die zich als minis ter van economische zaken in 1980 krachtig had ingespannen voor de levering aan Taiwan had de Twee de Kamer categorisch meegedeeld dat de marine óp geen enkele wijze zou zijn betrokken bij de bouw en de levering van de onderzeeërs. De Geus, zo is bij het verhoor door de parlementaire enquête commissie gebleken, wist heel goed dat bij opleidingen, kwali teitscontrole, het in bedrijf stellen van de apparatuur en bij proefvaar ten, enkele tientallen marinemen sen zouden moeten worden be trokken, maar zei dit niet in de Ka mer. Het proefvaren - onder Neder landse vlag maar met waarschijn lijk enkele tientallen Taiwanese marinemensen aan boord of in de nabijheid - moet volgens de wet ge beuren onder een Nederlands ge zagvoerder met de vereiste kwalifi caties en recente ervaring en bij duikproeven moet een veiligheids- sschip van de marine assistentie verlenen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zich, binnen en buiten het parlement, steeds tegen wa penleveranties aan Taiwan verzet. Maar onder de omstandigheden van toen en ook omdat de Chinese reactie werd onderschat, kon mi- ACHTERGROND nister Van der Klaauw zich niet voldoende te weer stellen tegen de druk van de ministeries van econo mische zaken, financiën en defen sie, om wel te leveren. „Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft Ne derland ruzie met het grootste volk ter aarde", zo constateerde minis ter Van der Klaauw, nadat defini tief tot de levering was besloten. De Nederlandse regering kan voorkomen, aldus gezaghebbende kringen in Den Haag, dat de mari ne op geruchtmakende wijze wordt betrokken bij de overdracht. Zij kan Wilton Feijenoord zeer dringend vragen deze overdracht zo discreet mogelijk te laten verlo pen, zonder feestelijkheden met de commandant van de Taiwanese marine die in gala-uniform een fles champagne tegen de romp kapot knalt, het spelen van het Taiwane se „volkslied" of het hijsen van de Taiwanese vlag. Maar zij heeft geen absolute zekerheid dat Taiwan, hoewel het nu eindelijk de onder zeeërs aan zijn marine kan toevoe gen, bereid zal zijn af te zien van voor Nederland onwelgevallig ver toon. China verwacht van Nederland dat het zal voorkomen dat Taiwan, dat geen baat heeft bij een verbete ring van de Nederlands-Chinese betrekkingen, de overdracht aan grijpt om roet in het eten te gooien. Tot nu toe, aldus gezaghebbende kringen in Den Haag, heeft China nagelaten er op te wijzen dat Ne derland Taiwan onder druk kan zetten met de landingsrechten voor de Taiwanese luchtvaartmaat schappij in Amsterdam. KLM en China Airlines vliegen weliswaar tussen Amsterdam en Taipeh op basis van een verdrag tussen de twee maatschappijen en niet tus sen Nederland en Taiwan, maar de landingsrechten zijn verleend door de Rijksluchtvaartdienst, een on derdeel van het ministerie van ver keer en waterstaat. Het zijn deze rechten, die het China Airlines mo gelijk maken een dienst rond de wereld te onderhouden, via de winstgevende route naar New York. China heeft KLM-vluchten naar Chinees grondgebied zonder dat de regering in Peking hiervoor toe stemming is gevraagd zo hoog op gevat, dat in het protest tegen deze „ernstige schending van de souve- reiniteit, inmenging in binnenland se aangelegenheden, schending van internationale verdragen en van de gezamenlijke verklaring van 1972" zelfs het beginsel van di plomatieke betrekkingen aan de orde werd gesteld. Voorzitter dominee L. J. Geluk (Woerden) van de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk maakt zich zorgen over de theo logische opleiding. Dat bleek gis teren uit zijn openingstoespraak op de jaarlijkse predikantenver gadering van de Bond in Zeist. De oorzaak van zijn bezorgd heid is, dat aan geen van de fa culteiten waaraan een hervorm de kerkelijke opleiding is ver bonden theologie kan worden gestudeerd 'in gereformeerde zin' (Geluk bedoelde daarmee: in de lijn van de Gereformeerde Bond). "Daardoor is een gerefor meerde bezinning op onderdelen van de theologische wetenschap onmogelijk". Hij vreest dat de negatieve gevolgen daarvan zich in toenemende mate zullen open baren. "De gereformeerde leer wordt voortdurend belaagd". Een organisatie als de Gerefor meerde Bond zou daaraan iets moeten doen, zo suggereerde de voorzitter. Concreet liet hij zich daarover niet uit, maar hij wekte wel de indruk dat de Bond daar mee bezig is. Overigens constateerde Geluk, dat de 'gereformeerde hervorm den' op belangrijke terreinen geen eigen organen hebben. Zij nemen wel deel in bepaalde or ganisaties, waar ze hun beginse len kunnen uitdragen, "maar", zei de voorzitter van de Bond, "daar kunnen ze ook invloeden ondergaan die de eigen identiteit aantasten". Hij sprak in dit ver band over 'inwoning'. Toch pleit te hij niet voor eigen organisaties op allerlei terrein. "Wij moeten de reeds bestaande zo mogelijk en zoveel mogelijk beïnvloe den". De krant 'Trouw' kwalificeer de hij als 'nog magerder dan ze al was'. "Veel gereformeerde her vormden hebben van deze on trouwe krant afscheid geno men". Ook tegen het Reformato risch Dagblad had hij zijn beden kingen. "Dat is ook niet alles". "Daar kunnen de slagen rustig op de hervormde gereformeer den neerdalen, terwijl iedere kri tische opmerking in andere rich ting, zoals van de gereformeerde In de NCRV zag Geluk een 'moderne geest' rondwaren in beleid en programma's en in de EO veel 'niet-gereformeerde in vloeden'. Ook in partijpolitiek opzicht zijn deze hervormden verdeeld. "We stemmen CDA, SGP of RPF, maar bij geen enke le voelen we ons geheel thuis". Over de Hervormde Kerk zelf zei de Woerdense predikant, dat die "gemakkelijk openstaat voor alle mogelijke leringen en leef wijzen van de nieuwe tijd en nau welijks of geen weerstand biedt als het evangelie horig wordt ge maakt aan de tijdgeest". "De ei gen weg van de gereformeerde hervormden betekent, dat wij nee moeten zeggen tegen vele za ken in onze kerk en jó tegen onze kerk als huis waar wij willen blij ven wonen. Ook ja tegen vele za ken in kerken van de afschei ding, maar even beslist néé tegen hun kerkelijke behuizing". De voorzitter van de Bond riep de predikanten op vlijtig aan de studie te blijven, een 'dieper ge bedsleven' in acht te nemen, meer aandacht aan de jeugd te beste den en op hun hoede te zijn voor traditionalisme in eigen kring. Doorgaande op dit laatste zei hij: "Laten we de moed hebben zaken van de zogenaamde kleine tradi tie bespreekbaar te maken". Geluk besloot met kritische opmerkingen over de kerkelijke pers in eigen kring. Wijkberich- ten en meditaties kunnen hem verbazen wegens hun 'ramme lende stijl', hun 'zalvende toon', ja hun 'onzin'. Hij denkt wel bij het lezen van zulke stukken, dat een ontwikkeld gemeentelid eenvoudig niét zal kunnen be grijpen met een academisch ge vormd predikant te maken te hebben. Het winterse weer was er de oorzaak van, dat nogal wat domi nees die zich voor deze vergade ring hadden aangemeld moesten afzeggen. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Harkema-Opeinde en voor Zuid-Beijerland kandidaat G. Bikker Zeist. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Haamstede kandi daat J. de Vries aldaar. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Zaan- dam-Oostzaan kandidaat L. G. Compagnie Kampen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-cen trum A. Hoogerland Dirksland. Pausbezoek. Meer dan zestig organisaties hebben medewer king toegezegd aan de 'informa tieve werkdag' begin mei van het progressieve 'Platform Initiatie ven Pausbezoek'. Dat deelde pastor Ko Schuurmans, mede werker van het Mozeshuis in Amsterdam, gisteren in Utrecht mee na een vergadering van de leden van het platform met ver tegenwoordigers van de organi saties die aan de werkdag mee doen. (Begin november nodigden tien vernieuwingsgezinde rooms-katholieken vele organi saties uit om kort voor het paus bezoek deel te nemen aan een 'aanvullende presentatie van de veelvormige kerkgemeenschap in de Nederlandse kerkprovin cie'). Thema van de werkdag wordt waarschijnlijk: 'Naar een kerk die wereldwijd wil luiste ren'. Tijdens de bijeenkomst in Utrecht zijn werkgroepen ge vormd die de dag gaan voorbe reiden. Zwitserland. Een onderzoek binnen Duits sprekende ge meenten van hervormde signa tuur in Zwitserland wijst uit, dat kerkleden politieke betrokken heid van de kerk niet verwerpen, maar dat ze hun buik vol hebben van eenzijdige alleenspraken van predikanten op de kansel. Politieke betrokkenheid moet niet alleen blijken uit wat een do minee in zijn preek verwerkt, vinden deze gelovigen. "In dia loog met de gemeente moet op democratische wijze vorm wor den gegeven aan de opdracht van de kerk in politiek opzicht", zegt gespreksleider Samuel Ja cob in een 'tussenbalans' van de gesprekken. eiland ten oosten van Zuidelijk Afrika) klaagt in een verklaring bitter over het verlies van bur gerzin in de nationale samenle ving. Dat wreekt zich in allerlei wantoestanden, zoals bedrog, geestelijke verwarring, een zon der mededogen gepredikte klas senstrijd en het ontbreken van vrije meningsuiting. Wat de kerken nodig vinden is: eerlijke voorlichting over de eco nomie, vastbesloten strijd tegen de 'wanhopige economische toe stand', terugkeer van openbare veiligheid en samenwerking tus sen personen en groepen voor het uitwerken van projekten die de bevolking ten goede komen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15