Loodgieter komt nu handen tekort Al 85 doden Voor gas en stroom (nog) geen extra kosten Tips voor thuis en voor auto Tal van winterse artikelen uitverkocht DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGINA 13 De winter heeft keihard en op alle fronten toegeslagen Moonboots? Uitverkocht. Sneeuwschuivers? Uitverkocht. IJskrabbertjes, anti-vries, slotontdooiers? Uitverkocht. Een taxi? Drie kwartier wachten is gewoon. De loodgieter komt handen tekort om gesprongen waterleidingen en ka potte verwarmingen te repareren. Schaatsverkoop? Top drukte. Kortom, de winter heeft toegeslagen. Keihard en op alle fronten. De za kenman weet niet hoe hij het heeft. Hij zit met lege vakken. De groothan del kan hem niet helpen. Taxibedrijven kunnen niet of nauwelijks hun klanten bedienen. En het busvervoer zit ook al in de knoop, ondanks dat de gemeenten vele tonnen zout hebben gestrooid om de wegen wat begaanbaar te maken. Of dat allemaal nog niet genoeg is, stijgen de prijzen van olieprodukten op de vrije markt met vele dollars. Een gevolg van een sterk toegenomen vraag uit West-Duitsland. Onze oosterburen hebben te lang gewacht met het aanvullen van hun voorraad. Nu zijn hun tanks zo goed als leeg. Vooral de vogels hebben het moeilijk Klaagzang alom. Wie het vooral moeilijk hebben in deze barre winterse dagen, zijn de vogels. Beheerder Van der Niet van het Noordwijkse Voge lasiel heeft zijn handen vol aan de vaak uitgehongerde slachtoffers die dagelijks bij hem worden gebracht. "Kijk maar eens naar jezelf', zegt hij. "Als je een week niks te eten hebt gehad, verrek je van de honger. Dat is ook het geval bij de vogels. Die beestjes gaan om half vijf 's avonds al op stok en komen er pas af als het licht wordt. De kou vreet energie. Begrijpelijk dat ze hongerlijden." Het Vogelasiel krijgt allerlei soorten vogels aangeboden: roodborstjes, merels, spreeuwen, watervogels. "Er zitten ook koperwieken tussen. Ze komen uit het hoge noorden, via ons land, om in het zuiden te overwinte ren. Hier worden ze nog eens overvallen door een ferme kou. Veel van die vogels zijn zo sterk vermagerd, dat ze het niet overleven." Van der Niet vraagt zich ook af waarom gemeenten de zwanen niet uit de vijvers halen en ze in een dierenparkje onderbrengen. "Wat zie je?", zegt hij, "die zwanen komen het water uit om in de buurt van de huizen wat eten te zoeken. Ze kunnen niet alleen ongelukken veroorzaken - als ze voor een auto komen kan die niet remmen - maar bezorgen zichzelf be vroren poten. Uren achtereen zitten ze soms in de sneeuw. Dat houdt geen enkel dier uit." DEN HAAG (ANP) - Veel mensen kampen op het ogenblik met be vroren waterleidingen en radia torbuizen en auto's die, ook in de garage, vanwege de kou niet wil len starten. Flink stoken helpt, maar kost veel geld. „Het blijkt dat mensen die hebben geïsoleerd nu in het voordeel zijn, ook omdat hun huis langer warm blijft", al dus een woordvoerder van de Stichting Voorlichting Energie besparing Nederland (SVEN) gis teren. De zegsman van de SVEN suggereerde ook de kleine raampjes, zoals wc- en bijkeuken- raampjes, goed gesloten te hou den en ze alleen te openen om even te luchten. Een derde tip die de stichting geeft om bevroren buizen te voor komen is 's nachts de thermostaat van de verwarming op 20 graden te laten staan. De bewoners moe ten dan alle radiatoren open draaien, ook die in bijkeuken en garage. Om het energieverbruik binnen de perken te houden dient de waterthermostaat op de ver warmingsketel op 40 graden te worden gezet. Deze staat normaal op ongeveer 90 graden. „Het huis wordt dan wel koud maar de lei dingen kunnen niet bevriezen", aldus de woordvoerder. Auto's die ook in de garage niet willen starten, mankeren meestal iets aan de ontsteking, want een auto moet starten bij temperatu ren van min 15 tot min 20 graden, zo liet een woordvoerder van de ANWB gisteren weten. „Maar als je weet dat je auto startproble men heeft kun je bij voorbeeld 's avonds de accu mee naar binnen nemen en warm te houden en die 's morgens weer in je auto zetten. Dan doet hij het wel." Een veel voorkomend probleem is ook 'vlokkende' (gedeeltelijk bevroren) diesel- en huisbrando lie. Aan dieselolie kan dan het beste 10 tot 15 procent normale benzine worden toegevoegd en aan huisbrandolie 25 procent pe troleum. Het Vogelasiel in Noordwijk zit praktisch vol met slachtoffers van het winterse l Hoewel het Vogelasiel al aardig vol begint te raken, heeft Van der Niet nog wel wat plekjes vrij om gewon de of zieke vogels op te vangen. Lang moet dit weer echter niet aanhouden, want dan zit hij prop vol. Wat dan? "Ja, dan moet je een beroep doen op mensen die een ga rage hebben of een andere ruimte waar we de vogels kunnen onder brengen. Zeker, ik heb dat wel eens meer bij de hand gehad. Al ja ren geleden. Ik geloof in 1956. Toen was het werkelijk bar en boos. Ik kan me herinneren dat de vogels dat jaar als een blok uit de hemel vielen, dóórdat er plotseling een ij zig regentje viel. De vleugels van die vogels bevroren in de lucht. Wat een ellende was dat." Tips Zelf is Van der Niet nu ook be gonnen met het voederen van de vogels. Elke dag opnieuw gaat hij naar verscheidene voederplaatsen. "Ik zou zo graag willen dat ieder een zijn steentje bijdraagt", zegt hij. "Het is toch een kleine moeite om wat brood of ander eten op een bereikbaar plaatsje te leggen? Als de mensen dat doen moeten ze het niet zo maar in de- tuin gooien, maar op een plankje van een centi meter of dertig in het vierkant dat op een paaltje van anderhalve me ter hoog is bevestigd. Zo voorkom je dat de trage vogels een gemak kelijke prooi voor de katten wor den." Busdiensten De opmerking is al gemaakt: het openbaar vervoer ziet geen kans om op tijd te rijden. Gevolg: vertra gingen en gemiste aansluitingen. Centraal Nederland (CN) meldt zelfs dat een paar bussen in de sneeuw zijn te komen vastzitten, onder meer in Ter Aar. Bovendien is er een enorme toevloed van reizi gers, een kwart-tot de helft meer dan normaal. Dat zijn vooral de mensen die de fiets of de auto al dan niet noodgedwongen moe ten laten staan. CN heeft de 'mottenballenvloot' de reservebussen, moeten inscha kelen en elders een aantal bussen moeten huren om de stroom van reizigers op te vangen. "Er is nog geen busdienst uitgevallen", meldt het bedrijf trots. "Pas als het hele maal niet meer te doen is, bijvoor beeld door ijzel, dan stoppen we er mee. Maar voorlopig streven we er naar de gehele dienstregeling, of het met een half uur vertraging is of niet, uit te i Wachttijden Wie daarvan weer profiteerden waren de taxibedrijven. De tele foon bij hen stond roodgloeiend. Christa Filippo van Taxi De Groot in Leiden. "We hebben het onge looflijke druk gehad. Wachttijden van een half uur tot drie kwartier waren normaal. Iedereen die belde dacht dat er gelijk een auto voor hem beschikbaar was. Alle wagens die we hebben, waren ingezet en nog konden we niet aan de vraag voldoen. We hebben gedaan wat we konden, maar het was werkelijk verschrikkelijk." Wanneer was het vooral druk? "Vroeg in de ochtend", vertelt Christa. "Stuk voor stuk telefoon tjes van mensen die anders zelf met de auto naar hun werk gingen maar daar gisterochtend geen gat in zagen. De sneeuwruimers waren op dat moment nog niet geweest, dus er lag een behoorlijk pak Trouwens, zelf durfde ik er ook niet door." Eenmaal achter de centrale rin kelde de telefoon onophoudelijk. Christa: "Echt, ik kon geen minuut weglopen. De een had nog maar net afgebeld, of een ander hing al weer aan het apparaat. Zo ging het uren achter elkaar door. De men sen hadden er gelukkig wel begrip voor dat ze geduld moesten heb ben. Onze chauffeurs moesten het rustig aan doen om ongelukken te voorkomen. Uiteindelijk hebben nog een chauffeur die nachtdienst had gedraaid uit z'n bed gebeld om de allerlaatste auto die m de garage stond ook te kunnen inzetten. We hadden duidelijk een tekort aan mankracht." Run Shophouders bij benzinestations kunnen er over meepraten: de run op anti-vries, slotontdooiers en ijs- krabbertjes was gigantisch groot. Binnen de kortst mogelijke keren was de hele voorraad uitverkocht. "We hebben het ergste nu wel ge had", zegt Bas Duijs, kassier bij het benzinestation Boot in Alphen aan den Rijn. "Ik heb nog wat anti vries in huis. Overgehouden van vorig jaar. Waar je nu ook aanklopt. Sneeuwschui vers zijn uitver kocht. Maar met een schep kan er ook sneeuw wor den geruimd. Overigensieder een is, volgens de politieverorde ning, verplicht om de stoep voor zijn huis sneeuw vrij te maken en te houden. (foto Holvast) ik denk dat ze overal 'nee' moeten verkopen. Hetzelfde geldt voor de ijskrabbertjes, slotontdooiers en spuitbussen voor het ijsvrij maken van de ramen. Misschien ligt er nog een enkel dingetje, maar dat is te verwaarlozen. Ik ben gewoon uitverkocht. Als ik naar andere ja ren kijk, dan heb ik zo het idee dat de omzet van deze artikelen dit jaar heel wat groter is. We konden het niet aangesleept krijgen. Weet je wat me eigenlijk ontzettend is meegevallen? Dat ik zo weinig klachten over accu's heb gehad. Het is de gewoonste zaak van de wereld als die het bij aanhoudende vorst begeven. En het heeft toch behoorlijk gevroren. Wat mij be treft is er nauwelijks vraag naar ac cu's geweest." Isolatie De handel in isolatiemateriaal loopt momenteel ook als een trein. "We hebben de laatste week een flitsende omzet gemaakt", meldt de Alphense bouwmarkt Gamma. "We zitten met lege vakken waar normaal 500 strekkende meter ma teriaal ligt." Volgens het bedrijf gaat het daarbij voornamelijk om voorzetramen, tochtisolatie en lei dingisolatie. Zijn Leidse collega is met het zelfde beeld geconfronteerd. In de vakken met glaswol en leidingiso latie slinkt de voorraad ziendero gen. In Alphen vliegen bovendien de sneeuwschuivers de deur uit. "Ze zijn niet meer te krijgen. Zelfs de leveranciers zitten zonder". De handelaars in schaatsen in de regio spreken eveneens van top drukte. De voorkeur van het pu bliek lijkt daarbij uit te gaan naar kunst- en hockeyschaatsen, die de hoge Noren kennelijk van de eer ste plaats hebben verdrongen. De voorraden zijn bijna op. Hetzelfde geldt voor sleden. Moonboots zijn helemaal niet meer te koop. Een verkoopster van schoenhan- del Haasnoot in Sassenheim: "We zijn naar Rotterdam geweest om te kijken of we daar nog wat te pak ken konden krijgen. Maar ook hier was de voorraad op. Ik moet al da genlang 'nee' verkopen." Overuren Voor de loodgieter heeft het bar re winterweer overuren tot gevolg. Gesprongen waterleidingen en be vroren centrale verwarmingsin stallaties bezorgen de Rijpwete- ringse loodgieter Olijerhoek overu ren. Het afsluiten van één radiator kan erin resulteren dat cv-leidin- gen openscheuren en huizen onder water komen te staan. "Mijn man is nu tot 's avonds laat in de weer. De mensen zijn vaak slordig met het aftappen van lei dingen of tappen ze helemaal niet af', zegt mevrouw Olijerhoek, die tevens laat weten dat haar echtge noot zich van hot naar haar moet reppen om leidingen te repareren cf te ontdooien. Bij andere loodgie- tersbedrijven valt de drukte echter mee. Het stilliggen van bouwacti viteiten is hiervan de oorzaak. Sneeuwruimen Overwerk is bij de gemeentelijke sneeuwruimploegen schering en inslag. Vijftig r zijn vrijwel continu bezig met het strooien van zand en pekel en het ruimen van de overvloedige hoe veelheden sneeuw. Om vier uur 's ochtends gaan de ploegen op stap. Zij beginnen met de routes voor brandweer, politie en zieken auto's, pakken vervolgens de DEN HAAG (GPD/ANP) - Het "nog steeds aanhoudende winter weer veroorzaakt nu ook proble men voor de tuinders. Door de strenge vorst is bijna alle winter bloemkool bevroren en moet, evenals de helft van de spruitkool, als verloren worden beschouwd. Ook de teelt van prei loopt gevaar. In een week tijd zijn de prijzen van de wintergroenten naar record hoogten gestegen; op veel veilin gen werden de prijzen gisteren ver drievoudigd. Gas Ondanks het flink gestegen gas verbruik in de eerste week van ja nuari ziet het er voorlopig niet naar uit dat de consument zijn, door het gasbedrijf voorberekend, termijn bedrag zal overschrijden. Dit ver klaarde de heer Van Westen, woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland (VEGIN). De ter mijnvoorschotten zijn berekend op normale winters „en dank zij het ongewoon zachte weer in de maan den november en december zal het nu nog niet direct zo'n vaart lo pen", aldus Van Westen. De gevolgen van de koude voor de stroomprijzen blijken mee te vallen. Als lange perioden van strenge vorst uitblijven, zijn de voorraden met al te dure stookolie bij de elektriciteitscentrales voor deze winter nog voldoende. Jacht Minister Braks (landbouw en vis serij) heeft in verband met de hui dige extreme weersomstandighe den overeenkomstig het advies van de Jachtraad besloten de jacht op waterwild, fazantehanen en houtsnippen met ingang van mor gen te sluiten. De jacht op ander klein wild zo als hazen, fazantehennen en patrij zen is al sinds 31 december 1984 ge sloten. Bovendien kent de jacht- ,wet beperkingen voor het jagen onder winterse omstandigheden. Desondanks acht minister Braks het geboden, de jacht op genoem de wildsoorten te sluiten. Vervoer Ook gisteren ondervond het ver keer voor de vierde achtereenvol gende dag weer veel problemen door gladheid, sneeuw en stuifs neeuw. Vooral het zuicfen van ons land kreeg bergen werken. Sneeuwschuivers moes ten enkele dorpen in de buurt van Gulpen, Zuid-Limburg, uit hun isolement halen. Het treinverkeer kwam in de ochtend aanvankelijk goed op gang, maar later op de dag veroor zaakten bevroren en onderge sneeuwde wissels forse vertragin gen in het hele land. Ook het internationale treinver keer werd ontregeld. Vanuit Ne derland reden treinen met bestem ming Belgiè tot gistermiddag niet verder dan Roosendaal. Omdat een groot deel van de doorgaande trei nen via de Brusselse stations moe ten, veroorzaakten de vele bevro ren wissels daar een enorme stag natie. Er is nu een noodplan in wer king: vanaf vandaag worden alle treinen naar Brussel opgehouden in een zevental voorstations. Van daaruit mag dan een beperkt aan tal treinen doorrijden naar Brussel- Centrum. De treinen naar West- Duitsland via Hengelo kwamen vaak niet verder dan Bentheim. Het dikke pak sneeuw speelde ook het openbaar vervoer in de grote steden en het streekvervoer parten. Het verkeer op de autosnel wegen kwam gistermorgen lang zaam op gang. De meeste automo bilisten reden niet harder dan 30 tot 40 kilometer op de rechterrij- strook die door Rijkswaterstaat sneeuwvrij gemaakt was De Vervoersbond FNV wil een extraatje voor werKnemers in het openbaar vervoer. Volgens de Ver voersbond is er thans sprake van eilijke situatie. Uiteraard doemen overal sneeuwpoppen op. Dit exemplaar heeft een fraaie plek gekregen, met op de achtergrond molen De Valk in Leiden. (foto Holvast» hoofdwegen aan en daarna het res terende gedeelte. "We hebben aannemers inge huurd die met schuivers en vracht wagens de sneeuw onder meer uit de binnenstad verwijderen", ver telt voorlichter Tol van de Leidse reinigingsdienst. "We willen het Moonboots zijn uitverkocht. Zelfs de groothandel is los. door Jan Westerlaken en Raymond Peil tot in de puntjes doen. Dat is moei lijk want we moesten gisteroch tend ook grofvuil ophalen. De fietspaden langs de Rijnsburger- weg, daar konden we alleen niet op omdat er te veel auto's fout waren geparkeerd." De Leidse reiniging heeft dit jaar voor het eerst de beschikking over zware tractoren met bezeminstalla ties. "Die werken prima", aldus Tol. "We hebben complimenten gekregen voor het schoonhouden van de fietspaden. Geen klachten, nee." Tot dusver heeft de dienst 420 ton zand en pekel op straat ge gooid. Voorraden hiervan zijn in voldoende mate aanwezig. Niet verantwoord Autorijlessen liggen zo goed als op hun achterste. "Het is niet ver antwoord om met een leerling ach ter het stuur over deze hoeveelhe den sneeuw te rijden", zegt me vrouw Verhoeven, de eega van de gelijknamige Voorschotense rij schoolhouder. "De binnenstad is ontzettend slecht begaanbaar en je kunt niet alleen stukjes snelweg berijden met een leerling." De rijexamens lopen voor een groot deel ook in de soep. Zij wor den enkele uren tot ettelijke dagen verschoven. Wat weer tot gevolg heeft dat het lesrooster van de rij schoolhouder overhoop moet wor den gehaald. Geen ijsvrij De lesroosters van de scholen blijven daarentegen overeind. Hier en daar kan een uurtje worden ge schaatst of mag de klas sneeuw poppen maken, maar ijsvrij blijkt althans in Leiden een door de tijd achterhaald verschijnsel te zijn. De snipperdagen die de scholen zelf over het jaar mogen verdelen blij- ken over het algemeen te zijn op geofferd aan vakanties, laat de on derwijsinspectie weten. "Ijsvrij zou incidenteel kunnen voorkomen, maar de meeste scho len hebben daarvoor geen ruimte op het rooster. Wel kan de school zelf beslissen op gymlessen bij voorbeeld op liet ijs of in de sneeuw worden doorgebracht." Misschien dat de schoolkinderen hier een beetje aan kunnen bijdra ge door de leerkrachten flink aan het hoofd te zeuren. Zo vaak komt een 'echte' winter ten slotte niet voor in Nederland. LONDEN/PARIJS/ROME/KEU- LEN (GPD/UPI) - Het aantal do delijke slachtoffers van Euro pa's bittere winter is inmiddels gestegen tot ongeveer 85. In Ro me viel opnieuw sneeuw, even als in Napels, en aan de Franse Rivièra noteerde men de laag ste temperatuur ooit gemeten. In Frankrijk, waar de Parijse overheid de metrostations na sluitingstijd openstelde voor mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats, stierven 36 men sen van kou. De meesten waren zwervers of bewoners van on verwarmde huizen. De Cóte d'Azur lag onder 40 cm sneeuw en het kwik daalde er tot 11 graden onder nul. Het vliegveld van Nice bleef geslo ten en op de Promenade des Anglais wordt volop gelang- laufd. Weersdeskundigen zeggen dat Rome, Napels en Sardinië hun ergste sneeuwoverlast sinds 28 jaar beleven. In Italië waren 13 vliegvelden gesloten. De trei nen hadden vertragingen van gemiddeld vijf uur en op de meeste autosnelwegen waren bandenkettingen geen overbo dige luxe. De Spaanse autoriteiten heb ben meegedeeld dat hun winter weer aan minstens 10 mensen het leven heeft gekost. Negen vroren dood in Barcelona en een wak. Sinds vorige week zijn in Joe goslavië dertien mensen als ge volg van het winterweer om het leven gekomen. In Oostenrijk zijn tot dusver 5 mensen doodgevroren. De mees ten waren beschonken. Volgens de Oostenrijkse televisie zal de regering ongeveer 100 dakloze zwervers in Wenen een tehuis verschaffen tot het ergste van de winter voorbij is. Terug naar Frankrijk: in het zuidelijke moerasland van de Camargue zijn al ongeveer 200 vogels doodgevroren en bij Grand-Lemps in de Franse Al pen werd een auto waarin vijf mensen zaten en die op een be veiligde overweg in de sneeuw was blijven steken, door een trein gegrepen. Allen kwamen om het leven, behalve de zesde inzittende, die was uitgestapt om poolshoogte te nemen. De koudste plek van Frank rijk ligt in de Doubs in de Jura, parallel aan de Zwitserse grens. Hier vriest het elke nacht stee- vast 39 graden. Het nachtelijk gemiddelde in Frankrijk lag tussen de 10 en 15 graden onder nul. een temperatuur die bij voorbeeld voor de olijven in de Provence rampzalige gevolgen heeft.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13