Nyström in kwartfinale HP Ger Nagtegeller wijst Ju weg naar zege: 7-1 Sheene zet punt achter carrière Tegenslag De Rooy Voordeel Kasparov Blik in de weekbladen EISEVIERS DE TIJD PAGINA 12 DONDERDAG 10 JANUARI 1985 Masters-toernooi (AFP/Rtr) - Joakim Nyström is de derde Zweedse tennisser in de kwartfinales van het Masters-toer nooi in New York. De 21-jarige Nyström, de nummer elf van de wereld, plaatste zich gisteren bij de laatste acht door de Amerikaanse routinier Vitas Gerulaitis te ver slaan. Nyström won in twee sets: 6-3,6-4. De Zweed voegde zich met die verrichting bij zyn landgenoten Jarryd en Wilander. De laatste ken de in de eerste ronde een bye. Jar ryd versloeg zijn teamgenoot uit de Davis-bekerstrijd, Henrik Sunds- tröm. AGADAZ (ANP/AFP) - Jan de Rooy, de Nederlandse klasse mentsleider bij de vrachtwagens in Parijs-Dakar, heeft in de rit van Iferouane naar Agadez, door de armste gebieden van Afrika, met kleine tegenslagen te kam pen gehad. Door een navigatiefout van bij rijder Thierry de Saulieu verloor hij meer dan twintig minuten op de voornaamste tegenstrevers. Desondanks bedraagt zijn voor sprong nog altijd bijna drie uur. Behalve tijdsverlies leed De Rooy ook materiële schade. Een opspattende steen vloog door de vooruit van zijn cabine, bijge naamd The Buil, en bovendien beschadigde hij een zijkant van de wagen door een rotsblok te ra ken. Bij de auto's en motoren bleef de leiding in het klassement ste vig in handen van de Belg Guy Colsoul en de Fransman Serge Bacou. De respectieve etappe- winnaars waren Raymondis (Fra) en, voor de tweede keer in deze editie van de 14.000 kilome ter lange woestijnrally, Chuck Stearns (VSt). Nyström was niet opgenomen in de Zweedse ploeg, die half decem ber in eigen land de Verenigde Sta ten de Davis Cup afnam. De in Noord-Zweden geboren tennisser werd gepasseerd wegens zijn min dere kwaliteiten op de gravel-ba- nen. Qua prestaties had Nyström er zeker bij moeten zijn in Gothen burg. In zijn dertien toernooien na Wimbledon kwam hij in Gstaad, North Conway, New Hampshire, Bazel Keulen en Barcelona tot winst. Tegen Gerulaitis bewees Nys tröm zijn kunnen weer eens. De 30- jarige Amerikaan viel vaak ge durfd aan, maar het plaatsen was zeer verzorgd bij zijn tegenstander. De snelle vloer in New York werk te bovendien in het voordeel van de Scandinaviër, die zowel in de eerste als tweede set in de beginfa se op achterstand kwam. Vooral de keihard en met twee handen gesla gen backhand van Nyström zorgde op de juiste momenten voor de doorbraken. Gerulaitis verklaarde na afloop, dat hij geimponeerd was door de kracht van zijn tegenstan der. „Maar tegen Ivan Lendl zal hij het in de kwartfinales moeten af leggen. Lendl en Nyström spelen hetzelfde type spel. Lendl is echter op alle onderdelen net iets beter." In de andere partij versloeg de Amerikaan Elliot Tlescher de Tsjech Smid in twee sets: 6-3. 6-4. SCHAATSEN - Op de ijsbaan in Leiderdorp worden op maandag 14 januari de districtskampioen schappen korte baan verreden. De wedstrijden voor senioren (man- nep en vrouwen) beginnen op 19.00 Will Henskens blijft zitten LEIDEN - Will Henskens blijft ook het volgende seizoen trainer bij Valken '68. Deze week kwamen de partijen tot een akkoord. Hens kens heeft de selectie van de Val- kenburgse zaterdagvierdeklasser momenteel voor het tweede sei zoen onder zijn hoede. Ook Lugdunum doet goede zaken Playboy-miljonair Barry Sheene stopt ermee. Nu definitief (foto archief) LONDEN (Reuter/SID) - De tweevoudig wereldkampioen motorracen Barry Sheene heeft gisteren in Londen aange kondigd zich terug te trekken uit de actieve motorsport. De 33-jarige Britse coureur heeft een loopbaan van zestien jaar achter de rug. Sheene, wereldkampioen in de 500cc- klasse in 1976 en 1977, liet al eens eerder weten, dat hij zou stoppen. Dit keer is het ernst volgens de miljonair. LEIDEN - De zaalvoetballers van Ju-De Singel zijn het jaar uitste kend begonnen in de inter-regiona- le klasse. Van der Plas was gister avond geen partij voor de Leide- naars, het werd 7—1, terwyl con current De Maas met 7-3 werd te ruggewezen door Snoeki. Ju heeft nu 4 verliespunten minder dan de concurrenten Snoekie en De Maas. Lugdunum deed goede zaken door met 6—3 te winnen van FC Lisse. Ceverbo versloeg Datarex met 5-1. In de hoofdklasse won koploper Glasbergen duidelijk van ROAC. Menken verloor van Bax, terwijl Bahlmann geen problemen had met Hanepoel. Ju-De Singel-Van der Plas 7-1. De Leidenaars behoefden zich tegen het gehandicapte Van der Plas niet tot de boden te gaan. Bij 2—0 deed de Katwijkse ploeg via Ron van er Kolk nog iets terug, maar verder liet de thuisploeg het niet komen. Uitblinker Ger Nagte geller nam 4 treffers voor zijn reke ning, Jan van der Reyden 2 en Piet Sloos scoorden de overige doel punten. Lugdunum-FC Lisse 6-3. Door de overwinning kunnen de groen- witten weer hoop op overleving in de inter-regionale klasse koeste ren. De zege was overigens ver diend. De Lissenaars hadden tegen het Leidse aanvalsgeweld nauwe- „Dit besluit is definitief. Na het zware ongeval in Silverstone in 1982 ben ik teruggekomen op mijn beste niveau. In 1984 reed ik weer als in mijn kampioensjaren. Nu ik dat heb bewezen, is er niets meer dat mij op de motor houdt. Geld kan mij niet motiveren. De finan ciën hebben in de sport nooit voor mij geteld. Dat heb ik altijd be weerd. En daar houd ik me aan", aldus Sheene, die in 1982 na een valparij op het circuit van Silver stone (by een snelheid van 260 km/ u) een zeven uur durende operatie moest ondergaan. Zijn ledematen werden toen met vijf metalen pla ten en 27 schroeven hersteld. Acht maanden later was de Brit terug op de motor. Hij eindigde onmiddel lijk als tiende in de 500cc-race om de Grote Prijs van Zuid-Afrika. Voor Sheene, die in zijn loop-' baan 23 Grote Prijzen won, was de val op Silverstone, waarbij ook de inmiddels overleden Jack Middel burg betrokken was, niet de enige tegenslag in zijn carrière. In 1975 overleefde hij een ongeval in Day- tona, waarbij hij met een snelheid van 280 km/u onderuit ging. In 1980 verloor hij bij een val in Le Castellet zijn linkerpink. Barry Sheene, die zich van vrachtwagenchauffeur tot sport ster ontwikkelde, won in 1971 in België zijn eerste Grand-Prixrace, in de 125cc-categorie. Zijn laatste gewonnen Grote Prijs dateert van augustus 1981, toen hij. in Ander- storp in de 500cc-klasse zegevier de. MOSKOU (Reuter) - De lange zit in de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov en Gari Kasparov lijlft een aanslag te vormen op het denk- en concentratievermo gen van de regerende kam pioen. Die gevolgtrekking deden sommige waarnemers in de zui lenzaal van het vakbondsge bouw in Moskou na het afbre ken van de veertigste party. De afgebroken stelling, Kasparov deed zijn 41e zet onder couvert, biedt winstkansen voor de elf jaar jongere uitdager, die met wit speelde. lijks iets in te brengen. Doelpunten Lugdunum: Arno Lancel 3, Frans Sjardijn, Albert Siera en Ronald van der Pot. FC Lisse: Rene War merdam, Gepi van Rooyen en Wim Bouckaert. Hoofdklasse Glasbergen was in De Twee sprong tegen ROAC de betere ploeg, maar de 4-10 overwinning was duidelijk geflatteerd. Mart van der Plas was bij de Rijnsburgse ploeg duidelijk de grote man. Hij scoorde vijfmaal. Huug Aandewiel (2), Jan Hogewoning (2) en Nico Zwaan schoten de 10 vol. ROAC: Hans Witteman 2, Cees Star en Wil- co van der Meer. Bahlmann heerste tegen Hane poel als een vorst, hoewel de ploeg uit Roelofendsveen de aanval niet schuwde. De Alphenaren hadden het vizier duidelijk scherper afge steld .^Doelpunten Bahlmann: Cees van Vliet 4, Frans Bahlmann 3, Henny van Raay 2, Frank Bakker en Jan en Nic Verwoerd ieder 1. Menken zag in de laatste minuut een gelijkspel door Bax worden wegekaapt. Het duel leek in 2-2 te eindigen, maar Cees van der Lans zorgde ervoor dat beide punten door de Voorhoutse ploegen wer den meegenomen. Jan Homan nam de overige produktie van Bax voor zijn rekening. Piet Alders en Jaap Smit scoorden voor Menken. Scorebord Zaalvoetbal Hoofdklasse Glasberg 10-19 V Duuren 9-9 Bahlmann 10-12 ROAC 10-9 Bax 10-12 Menken 10-8 Cleijn D 10-11 THB 10-8 Noordwijk 10-10 SRV 9-6 Hanepoel 10-4 Topscorers: Jos Smits (Noordwijk) 19, Mario Faber (Bax) 15, Hans van Leeu wen (Bax) en Ted van Berkel (V Duu ren) 14. Ju 11-18 De Maas 12-16 Snoekie 12-16 Datarex 12-15 Grovo 12-15 Ceverbo 11-14 Silva B 11-11 Rozet 12-11 Zw W 10-10 Lisse 11-4 Vd Plas 12-4 Lugdunum 12-4 De trekking v weeklotto („7 t de uitslag opgeleve; o: 7-10-12-17-26 - 27 - 30; reservegetal: 3. Het winnende getal in „Spiel 77rt is: 4 0 5 1 6 4 8. Kleine vierkamp (ANP) - Het 'blok' van Heerenveen is (achtereenvolgens puntentotaal, 500, 3000,1500 en 5000 meter, plus klasseringen): 1. Schalij 168.323 40,1 (2) 4.17,8 (3) 2.02,35 (1) 7.24,74 (1) 2. Hopman 168.443 40,3 (3) 4.14,7 (1) 2.03,63 (2) 7.24,83 (2) 3. Post 169.190 40,5 (4) 4.16,9 (2) 2.04,10 (3) 7.25,06 (3) 4. Vunderink 173.999 41,1 (5) 4.23,5 (4) 2.07,91 (4) 7.43,47 (4) 5. Van der Pal 174.032 39,4 (1) 4.24,9 (5) 2.09,11 (5) 7.54,46 (5) 6. Groen 180.012 41,7 (6) 4.34,0 (6) 2.12,01 (6) 8.06,42 (6) Vrijwel alle weekbladen ruimden in het verleden al een prominente plaats voor hem in en nu is er ook HP. Op de omslag kijkt hij de lezer recht in de ogen aan: Rob Out of beter Rob Veronica, want al die verhalen en ook deze weer, maken duidelijk dat de 'workaholic' Out de touwtjes bij de jongste, maar snelst groeiende omroep van Ne derland stevig in handen heeft. Hij geeft direct toe zo ongeveer de oudste medewerker van zijn club te zijn, maar is er van overtuigd dat zijn naaste collega's t.z.t. eerlijk zullen zeggen: "Zeg Rob, luister eens, wordt het niet tijd dat je op dondert?1' In het interview uiter aard een klaagzang tegen de om streden boetes van minister Brink man en zijn versie van het waarom van zoveel succes voor Veronica. Niet meer jong, maar ook nog steeds op de voorgrond, is Hans van Mierlo, de man op wie ieder een het oog gericht houdt, nu D'66 andermaal niet van plan blijkt bij de pakken neer te zitten, en een hernieuwde opleving voor moge lijk houdt. Hij zal met zijn fractie in de Eerste Kamer een blauwdruk ophoesten voor de toekomst van zijn partij, die hij overigens als het even kan, liever niet meer wil lei den. Als er op hem een zwaar be roep wordt gedaan ligt dat natuur lijk weer anders. George Kennan, de man die Amerikanen destijds vanuit zijn post in Moskou, van argumenten voorzag om de Koude Oorlog te voeren, maar later minstens zo op viel door de kritische benadering van de politieke cultuur in zijn ei gen VS, wordt volgende maand 81. Hij blijft waarschuwen tegen een leidende rol van de VS in de we reld ("primitief, onbuigzaam en verankerd in emotionele toestan den en vooroordelen") en verwacht ook van "de Sowjet-Unie weinig heil, maar concludeert niettemin: "Er is geen enkele zaak waarvan je je kuntvoorstellen dat die een kernoorlog waard is" en "je kunt van Europa niet vragen op. dit scherp van de snede te blijven zit ten". In rond Nederlands: weg met de kernwapens, op naar een kern- wapenvrij Europa, een verbod op tests en een bevriezing van de arse nalen in Oost en West. In HP voorts: een eerste, gezien alle stampij in de dagbladen, wat tegenvallend, artikel in een serie over de grieven van ex-Philips-me- dewerker Van Brussel. Volgende week, zo kondigt het blad aan, volgt echter de publicatie van de geheime stukken. roos' en Le Roy Ladurie's 'Montail- lou' is er een hernieuwde, niet ge ringe belangstelling voor de mid deleeuwen. HN laat daarover twee historici aan het woord: prof. W.P. Blockmans en Johan Wijne. Block- mans verklaart de interesse voor de - late - middeleeuwen door er op te wijzen dat toen de grondslag is gelegd voor hedendaagse ver schijnselen als steden, staten en kapitalistisch ondernemerschap. De belangstelling richt vooral op het doen en laten van de midde leeuwse mens dat in veel opzichten overeenkomt met het onze. Block mans verbaast zich er over dat er in het buitenland wel veelvuldig over de middeleeuwen wordt geschre ven - al of niet in romanvorm - maar in ons land niet of nauwe lijks. Daarom heeft hij zich voorge nomen een Nederlandse 'Montail- lou' bij de kop te nemen, namelijk de stad Leiden. Volgens Block mans kun je die 'teloorgaande stad' net zo levendig beschrijven als Le Roy Ladurie dat heeft gedaan met zijn van oorsprong middeleeuwse plaatsje in de- Pyreneeën. Dr. Louis Emmerij, econoom en rector van het in Den Haag zetelen de Institute of Social Studies, komt in HN uitvoerig aan het woord over zichzelf. De rode draad is zijn 'Poolster', oftewel een voort durende interesse voor ongelijk heid. Dat verklaart ook zijn betrok kenheid bij ontwikkelingslanden. Emmerij signaleert in de Derde Wereld een toenemende ergernis over het vervallen in oude fouten in het rijke Noorden: protectionis me, Reaganisme en paternalisme. Verder in HN een artikel over Star Wars in Amerika: de keuze tussen een doodgeboren kind en wapen beheersing, en een analyse van de schemerzone op de werkvloer ofte wel: hoe kun je zwart en grijswer kers zonder al te veel moeilijkhe den 'witten' en dus ten dienste ma ken aan 's lands economie. viers Magazine van deze week. Dat dit niet slaat op de huidige vorst die Europa teistert maar op hon gerwinter eind '44 blykt uit de ge dateerde kleding van de twee scharminkeltjes op de voorplaat. Veertig jaar nadat 'de skeletten in de besneeuwde straten stierven' een terugblik van Henri van der Zee aangevuld met de persoonlijke herinneringen van zes EM-redac- teuren aan die tijd. Wat uitspraken op een rij. Over de dood: 'je raakt de grenzen van je leven niet zonder littekens: van toen af zou het raadsel van de dood me nooit meer loslaten'. Over het warm stoken met alles wat brand baar was: het werd lekker warm maar met één 'gigantische handi cap: een dikke adembenemende teerwalm die aan alles vastkoekte'. Over inventieve moeders, bombar dementen, maar vooral de alle soverheersende honger. 'Een keer was mijn moeder de zeep kwijt. Zij vond hem terug in de holte tussen haar sleutelbeen en schouder, zö afgevallen was zij, zó luchtig de zeep'. Verder in EM een interview met de rijzende ster aan het violistenfir mament Isabelle van Keulen. Een 17-jarige, pittige meid, die blijkens haar uitspraken duidelijk weet wat ze wil. Op de lagere school verzon ze als smoes voor het meeslepen van haar vioolkist dat ze naar uke- leles moest. Viool was 'kattegejam- mer' volgens klasgenootjes. On danks dergelijke negatieve reacties heeft ze doorgezet. 'Toen ik resul taten ging boeken werd het gemak kelijker'. Giswerk, manipulatie, delen en mismanagement hebben volgens VN van Kalkar een bo demloos vat gemaakt waarin al elf miljard gulden is verdwenen, een bedrag dat overeen komt met tien RSV-affaires. De argumenten die destijds voor de ontwikkeling van de kweekreactor zijn aangevoerd blijken stuk voor stuk onjuist; het duurbetaalde cijferwerk valt bij de geringste wijziging van de aanna mes in duigen. Hoofdschuldige is volgens VN de Westduitse prof. dr. Wolf Hëfele, die 'grootheidswaar- zinnige plannen ontwierp die eer- fiction dan 'Achttienduizend doden in de kou!' roept de omslag van Else- Bibeb sprak met Erica Terpstra, voormalig zwemkampioenen maar "nu al weer negen jaar Tweede-Ka merlid voor de WD. De even on behouwen als opgewekte liberale die in 'Leie' Sinologie studeerde ("Nachten bomen over de zin van het leven, echt onvergetelijk") ziet in de nivellering in het onderwijs een belangrijke oorzaak van de jeugdwerkloosheid. Dat er geen werk is noemt ze een grote leugen. "Mijn knullen geloven terecht dat de werkloosheid onder de jeugd van voorbijgaande aard is". VN rapporteert ook uitgebreid over de industrie van de romanti sche (huisvrouwen)lectuur. "Eerst ging de slaapkamerdeur dicht, toen op een kier, nu gaat het zelfs tot in bed". Maar een erectie wordt nog steeds omschreven als 'harde mannelijkheid'. Smalend beschrijft het blad hoe de Amsterdamse wethouder Schaefer miljonair Caransa redde door het scheepvaarthuis in de hoofdstad voor 18,5 miljoen te ko pen. Voorts meldt VN dat er gedis crimineerd wordt bij het toeken nen van de alternatieve straffen ('boenen' inplaats van 'brommen') aan jongeren. De bijlage geeft een kleurig beeld van een zwartgekle- de bedrijfstak, waar de concurren tie groot, zo niet moordend is: de uitvaartindustrie. Op de uitvaa'rt- beurs in Utrecht prijst Korenhoff bv uit Katwijk zijn waar aan met een spelletje: heeft u het gewicht van onze grafkist al geraden? Vul de bon in en win. Rotary International bereikt dit jaar twee mijlpalen: de herenclub bestaat tachtig jaar en het miljoen ste lid is in aantocht. Aanleiding voor De Tijd om een portret te ma ken van deze 'samenzwering van de mannen met de fakkel'. "Op z'n best wordt Rotary wel voorgesteld als een uitgelezen verzameling grij zende mannen die zich buigen over de volgende goede daad. Op z'n ne- gatiefst als een duistere samenzwe ring van de elite, een concentraat j van macht en geld". Maar Rotary is, aldus een intern geschrift, een wereldomvattende kameraadschap en een levenshou ding. "Een kring van mam goede wil, die proberen als recht schapen, eerlijke en welwillende mensen door het leven te gaan". De meeste 'meetings' vinden plaats tijdens een gezellig etentje. Kent u dat Engelse grapje over Ro tary? "Where is Rotary going to? Rotary is going to lunch". Éénderde van alle Nederlandse studenten verlaat nog voor het ein de van het eerste studiejaar de uni versiteit. De Tijd ging na hoe dat komt. Johan: "Als je, zoals ik, aan een studie begint omdat je wel be langstelling hebt voor literatuur kun je het wel vergeten. En als je dan bovendien weet dat je over vier jaar niet meer dan een waarde loos dossierdiploma zult behalen, heb je niet meer zo'n haast je bed uit te komen als het de avond tevo ren laat is geworden". Gebrek aan voorlichting vóór de studie blijkt velen fataal te wor den: "Wij kregen op het vwo alleen die blaadjes van Straks Studeren, verder niks, Er waren wel voorlich tingsdagen, maar die vielen midde nin de schoolonderzoeken, dus je had helemaal geen tijd om daar heen te gaan". Verder: antipsychiatrie, een in terview met Ronald Laing en de re volutie van het Stedelijk Museum. Beursoverzicht Grote koerswinsten Er was vanochtend weer geen houden aan op de Amsterdamse effectenbeurs: in diverse sectoren vlogen veel koersen met guldens tegelijk naar boven. Het record het algemene indexcijfer van de beurs lijkt dan ook weer eens te gaan sneuvelen. Bij de internationale aandelen was Unilever favoriet en de notering van dit fonds kwam op een niveau dat nog niet eerder Is bereikt. Te gen de middag werden er zaken gedaan op f 324 en dat betekende een winst van f 6,50 ten opzichte van het slot van gisteren. Hoogovens herstelde zich met krap anderhalve gulden van de dreun die dit fonds gisteren had op gelopen. De overige internationals, inclusief Akzo dat fraaie berichten Bij de banken viel de NMB op n een winst van vijf gulden en ook de verzekeraars lagen uitstekend in dé markt, waarbij Amev en Natio nale Nederlanden weer koersre- cords braken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12