5 DT earn trouw 5 T EK-plaatsen voor Hopman en Schalij Marathonzege voor Evert van Benthem Post mag mee als reserve Feyenoord blijft thuis Interland in De Meer Hermsen en Van der Zeeuw in Oranje Geen voetbal in weekeinde Zwembond gaat door met zelfde sponsor KNZB: jeugd krijgt veel minder aandacht Veldslag in Benidorm... DONDERDAG 10 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 11 HEERENVEEN (GPD) Voor Emiel Hopman is het schaatsseizoen al geslaagd. „Het jaar kan niet meer stuk, wat vind ik dit prachtig", lachte de beginneling bij de allroun- ders, die zich in de Heerenveense selectiestrijd met lange slagen een weg baande naar het EK in Eskilstuna. De vierkamp werd trouwens een. prooi van Frits Schalij, die de twee de dag wat serieuzer nam, maar Hopman hield Egbert Post achter zich. Toch mocht de Drent zich achteraf ook een beetje winnaar voelen. Hij werd niet alleen aange wezen als reserve voor het EK, maar vliegt vandaag met de kern ploeg naar Davos, waar hij zich op kosten van de schaatsbond op de rest van het seizoen mag prepare- De beloning die de 26-jarige Post als regionaal schaatser ten deel valt is uniek in de historie van de kern ploeg. Het beleid van de Begelei- dings Commissie Kernploegen, die de belangen van de gewesten een warm hart toedraagt, is hieraan niet vreemd. BCK-voorzitter Dick van Zanten: „In sportief opzicht moet je iemand die zo dicht bij de andere toprijders zit de kans geven zich optimaal op het Nederlands kampioenschap voor te bereiden". Spijkers Er werden in Heerenveen nog meer opmerkelijke spijkers met koppen geslagen. Robert Vunde- rink blijft op eigen verzoek thuis en nieuweling Henk Groen werd zelfs uit de kernploeg verwijderd, iets wat gedurende het seizoen nimmer is voorgevallen. De 19-jari- ge Emmenaar stak vorig jaar met kop en schouders boven de andere junioren uit, werd in Assen nog vierde op het WK achter drie Rus sen, maar de sprong naar de kern ploeg is op een fahkante misluk king uitgedraaid. Ook in Heeren veen bakte de wielrennende schaatser er niets van. „Groen kon altijd op één schaats winnen, nooit heeft hij tegenslag gekend. Het is wel eens goed dat hem zoiets over komt", verklaarde bondscoach Henk Gemser de rigoureuze beslis sing. ROTTERDAM (GPD) - De trip van Feyenoord naar India is defini tief van de baan. Bestuurslid Fred Blankemeijer liet gisteren weten dat telexberichten van het Indiase organisatiecomité door de Rotter damse club nog slechts voor ken nisgeving club zullen worden aan genomen. Afgelopen maandag had het In diase organisatiecomité Feyenoord nog respijt gevraagd tot woensdag om zodoende meer tijd te hebben voor het oplossen van organisatori sche en financiële problemen. „Maar toen ze gistermiddag via de telex nog een keer om een paar da gen uitstel vroegen, hebben wij de knoop definitief doorgehakt. Feye noord gaat dus niet naar India", al dus Blankemeiier. ZEIST (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal speelt de thuiswed strijd tegen Cyprus op 27 februari in het stadion van Ajax. Dat heeft de KNVB woensdag bekend ge maakt. Het is voor Oranje het vier de duel in kwalificatiegroep 5 voor de eindstrijd om het wereldkam pioenschap, die in 1986 te Mexico plaats heeft. Nederland, dat eind december de uitwedstrijd tegen Cyprus met 1-0 won, staat in deze groep voorlopig als derde geklas seerd. Jong Oranje speelt een dag eer der, 26 februari, op het veld van eerste-divisieclub SC Cambuur in Leeuwarden tegen de Cypriotische leefdtijdgenoten. De jeugdige Ne derlandse internationals staan op de eerste plaats van hun kwalifica tiegroep voor het Europees kam pioenschap. De ene Drent wisselt dus van plaats met de andere, want al is Eg- bert Post dan niet officieel in de kernploeg opgenomen, hij krijgt de komende weken dezelfde facili teiten als de andere beschermde topschaatsers. Post dacht in Hee renveen nog rechtstreeks de EK- plöeg te kunnen binnendringen, maar stuitte gisteren twee keer op de toegenomen veelzijdigheid van Hopman. Met gering "verschil triomfeerde de vijf jaar jongere Noordhollander in rechtstreekse duels op zowel de 1500 als de 5000 meter, terwijl Post hem dit seizoen op die onderdelen steeds de baas was gebleven. Post: „Ik reed de 1500 niet op mijn sterkst. Na 1100 meter zat ik er doorheen. Door die rugblessure heb ik weinig snelheidstraining meer kunnen doen en dat wreekte zich". De vijf kilometer kreeg een merkwaardig slot, omdat de ronde- teller zich vergiste. Post en Hop man kregen twee keer het nummer „4" in het vizier en raakten hier door in verwarring. Voluit sprin tend kwam Post, die na driekwart van de rit zijn rivaal voorlangs zag kruisen, nog erg dicht bij Hopman. Deze ging met beide armen op de rug gewoon door; de coaches ge baarden vanaf de kant dat de strijd er echt op zat. Sterker Post moest naderhand bekennen dat Hopman simpelweg sterker was geweest. „Alle lof voor hem", prees Post, die onder veel moeilij kere omstandigheden zijn kans moest grijpen. Zijn training liep enkele keren in het honderd omdat er jeugdwedstrijden waren in As sen en soms reed hij tussen re creanten zijn oefenrondjes. Post: „Ik heb alles zelf moeten regelen, maar toch heb ik me goed ge weerd. Ik heb Hopman en Schalij het vuur na aan de schenen ge legd". Hopman was op zijn beurt erg in genomen met de door hem geboek te vooruitgang. „Ik heb nog nooit zo dicht achter Schalij gezeten. Nu begin ik echt naar die jongens toe te groeien, terwijl dit pas mijn eer ste seizoen is als klassementsrij der. Dat vergeten de mensen wel eens", stelde Hopman, wiens gren zen nog lang niet in zicht lijken. Frits Schalij doet al jaren mee en heeft zich nooit druk gemaakt om onbeduidende wedstrijden. Zo beoordeelde hij het onderonsje in Frits Schalij: toch in EK-selectie Heerenveen ook en daarom liep het maar net goed voor hem af, ter wijl hij met een straatlengte ver schil had behoren te winnen. „Ik was er dinsdag helemaal niet met mijn geedachten bij, maar van de resultaten ben ik toch geschrok ken", bekende Schalij. Zijn instel ling was gisteren iets beter. Hij richtte zich beide malen op een winnend schema en verdrong, wel iswaar weinig overtuigend. Hop man van de eerste plaats. Debacle Voor Robert Vunderink werd het wél een debacle. Hij eindigde op bijna vijf punten van Post en be dankte voor de reis naar Davos. „Als ik daar met pijn en moeite 2.06 rijd op de 1500 meter en de an deren dik onder de twee minuten zitten, is er voor mij geen lol meer aan. Het is een mysterie waarom ik momenteel geen meter rijd. Ik voel me goed maar de benen willen niet. Het gaat zelfs met de dag slechter", klonk het somber uit de mond van de Zwollenaar. Hilbert van der Duim zorgde giste ren voor een pauzenummer. Hij reed in zijn eentje een tien kilome ter, want Hein Vergeer bleef met lichte rugklachten bij de warme kachel. Van der Duim reed zijn eenzame rondjes met een appa raatje op de borstkas dat de hart slag registreerde. Hij begon kalm (eerste vijf kilometer in 7.45) en was het snelste in de slotronden. Zijn eindtijd, 15.21,28, bestempel de de Europese kampioen als „re delijk". Van der Duim: „Het was een leuke test, maar toch ook niet meer dan een training". ASSEN (ANP) - De lijst van over winnaars in het marathonschaat- sen is een naam rijker. Op de kunstovaal van Assen, er was geen schaduwprogramma vastgesteld voor het uitwijken naar natuurijs, behaalde Evert van Benthem de eerste overwinning in zijn nog kor te loopbaan. De 26-jange veehou der versloeg in de dertiende wed strijd uit de reeks om de KNSB- beker, verreden bij dertien graden onder nul, drie medevluchters, van wie Co Giling tweede werd. Frans Boon (derde) en Lex Cazemier kre gen eveneens een bonuspunt voor het nemen van een voorsprong van een ronde op het peloton, waarin Henri Ruitenberg, de klassements leider, verbleef. Met Evert van Benthem, uitko mend voor de oudste sponsorploeg in het marathonschaatsen (een Fin se vliegtuigmaatschappij), ging de overwinning naar de strijdlustigste rijder. De kleine schaatser, die een boerderij houdt tussen Vollenhove en Sint Jansklooster, was de aan stichter van de beslissende ont snapping, tien ronden voor het ein de van de vrij saaie wedstrijd. Slechts Giling, Boon en Cazemier konden volgen. Ook Jos Pronk en Jan Kooiman raakten nog uit de greep van de grote groep, maar de aansluiting met de vier koplopers mislukte. Desondanks verkleinde Pronk> de nummer twee in het klasse ment, de achterstand op Ruiten berg met enkele punten. Ruiten berg had de barre wedstrijd op het IJsselmeer bij Hindeloopen nog in de benen en de anders zo effectief schaatsende Oldebroeker had moeite met de techniek. Uitstel De strijd om het Nederlands kampioenschap marathonschaat sen op het natuurijs van het Am- stelmeer. in de kop van Noord-Hol land, is vier dagen uitgesteld. De voor morgen vastgestelde wed strijd over 100 kilometer kan voor lopig geen doorgang vinden we gens de teruglopende kwaliteit van het ijs. De titelstrijd in Westerland staat nu op het programma voor dinsdag 15 januari. De dinsdag ingevallen dooi in het westen plus de werking van de wind en de onderstroom heeft de ijsdikte op sommige plaatsen tot slechts zes centimeter doen afne men. „Wij kunnen in deze situatie niet de veiligheid van de schaat sers en het publiek garanderen", aldus Jaap Nassette, woordvoerder van de landelijke technische com missie (LTC) marathon. Als de vorst weer strenger wordt in Noord-Holland, verwacht de LTC geen problemen voor het doorgaan van de wedstrijd van dinsdag. UTRECHT (ANP) - Ton Buunk blijft het nationaal waterpoloteam trouw. De Alphenaar heeft coach George Geurtsen te kennen gegeven dat hij in principe door wil gaan met internationaal polo. Buunk heeft wel enige voorwaarden op tafel gelegd. Komende we ken wordt daarover gesproken. Onder leiding van George Geurt sen begint de nationale waterpolo- selectie het internationale seizoen 1985 met een trip naar China en Ja pan. De belangstelling voor deze twee en een halve week durende reis (4 t/m 21 april) heeft er mede toe bijgedragen, dat de Olympi sche selectie van Geurtsens inmid dels naar Arabië vertrokken voor ganger Denes Pocsik goeddeels in tact is gebleven. Van de ploeg, die het Olympisch toernooi afsloot met de zwaarste nederlaag uit de historie (2-15 te gen West-Duitsland), zijn alleen Stan van Belkum, doelman Wouly de Bie, Roald van Noort en Aad van Mil niet teruggekeerd. „Op ei gen verzoek", aldus Geurtsen. „Ik heb er niemand uitgegooid". Zijl—- speler Stan van Belkum is er een jaar tussen uit geknepen en keert daarna eventueel terug.Geurtsen heeft zijn selectie aangevuld tot 23 man. Onder hen zijn twee Leide- De selectie van Ronald Hermsen komt niet als en verrassing. De Zij l-speler komt allang in aanmer king voor Oranje, maar door moei lijkheden bij zijn oude club HZC werd de internationale carrière van de ex-Hilversummer belemmerd. Wel een verrassing is de uitverkie zing van LZ-speler Wilco van der Zeeuw. De Leidenaar maakte wel deel uit van Jong-Oranje. Was in die selectie een van de belangrijk ste spelers, maar een selectie voor het echte Oranje lag nog niet in de lijn der verwachtingen. Geurtsen deed voorts een beroep op twee oudgedienden: veldspeler Hans van Zeeland, die 150 inter landwedstrijden achter zijn naam heeft staan en doelman Alex Boeg- bedoeld als training voor de nieu we selectie, maar de betekenis er van is opgewaardeerd door de kort daarop volgende wedstrijden om de FINA-Cup in Duisburg (12 t/m 19 mei). Geurtsen vond deze krachtme ting van de acht beste landen ter wereld in eerste instantie te vroeg in het seizoen liggen en wilde ver stek laten gaan. Het Bondsbestuur van de KNZB oordeelde anders: in 1987 wil Nederland zelf als gast land optreden en derhalve kan een Nederlandse vertegenwoordiging in Duisburg niet ontbreken. schoten; beiden van VZC Veenen- daal. Zij sloten hun internationale carrière in respectievelijk 1980 en 1981 af. Ik heb ze direct bena derd, omdat ik van mening ben, dat in Nederland de top-waterpo- loërs veel te vroeg stoppen", aldus Geurtsen. De trip naar China is mede mo gelijk geworden dankzij het Minis terie van WVC, dat het waterpolo inbracht in het cultureel akkoord, dat met China is gesloten. De trip naar Azië was aanvankelijk vooral Trainingen ZEIST (ANP) - De KNVB heeft voor zaterdag en zondag alle wed strijden, zowel voor het betaald als het amateurvoetbal, afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrij den voor zaterdag en zondag afge last. In het betaalde voetbal betreft het de inhaalwedstrijden uit de competitie en de ontmoetingen uit de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker. Door de slechte weersomstandigheden gaat ook het inhaalprogramma van het amateurvoetbal in alle KNVB-klas- sen en afdelingen zaterdag en zon dag niet door. Pas later zal een nieuwe datum voor de ontmoetingen worden vastgesteld. UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft met de Australische badpakkenflrma Speedo een nieuwe sponsor-overeenkomst gesloten voor vier jaar. Hiermee is een bedrag gemoeid van 1,1 miljoen gulden. Daarvoor levert de fir ma jaarlijks een kledingpakket voor 120 personen en worden jaargangwedstrijden en trainingskampen georganiseerd. Daar naast werd gisteren in Utrecht met dezelfde firma een contract gesloten, waardoor het voortbestaan van de jaarlijkse zwem wedstrijden in Amersfoort voor vier jaar is gegarandeerd. De Olympische successen van Petra van Staveren en Jolanda de Rover hebben er niet toe geleid, dat het volgend jaar meer geld beschikbaar is voor het internationale zwemmen. In tegendeel; zwemcoramissie-voorzitter Aton Demuth schat, dat hij inmid dels een kwart heeft moeten inleveren. Als voorbereiding op de Europese kampioenschappen in Sofia komen naast de centrale trainingen nog slechts twee landenwedstrijden op het program ma voor: tegen Tsjeehoslowakije en West-Duitsland. Dat kom niet alleen door de moeilijke financiële situatie van de bond, maar is ook een gevolg van interne verschuivingen. Het zwemmen heeft moeten inleveren ten koste van het dames-wa- terpolo, dat dit jaar in Oslo voor het eerst om de Europese titel gaat strijden en daarvoor de nodige toernooien afwerkt. Daar naast kost dit seizoen ook het kunstzwemmen meer. De KNZB heeft een Canadese toptrainster gecontracteerd, Diane Lacha- pelle, die in april naar Nederland komt. Voordien zullen twee Nederlandse trainsters Petri Engels (DSZ) en Nancy van Delft (AZPC) zes weken naar Canada gaan voor het opdoen van prak tijk-ervaring. In verband daarmee heeft Geurt sen van de clubtrainers gedaan ge kregen, dat tijdens de competitie een achttal centrale trainingen wordt ingelast. Iets waarvan hijzelf in het verleden als club-coach al tijd een tegenstander is geweest. Hoogtepunt van het seizoen vormt de strijd om het Europees kam pioenschap, dat van 4 t/m 11 augus tus in Sofia (Bulgarije) plaatsvindt. Nederland ontmoet daar in de hoogste afdeling achtereenvolgens Spanje, Joegoslavië, Italië^ West- Duitsland, de Sovjet-Unie, Grie kenland en Hongarije. „Een niet onaardige afwisseling van sterke en zeer sterke tegenstanders", al dus Geurtsen. Selectie De selectie, die nog kan worden aangevuld, bestaat uit: Ton Buunk, Eric Noordegraaf, Ed van Es, Rem- co Pielstroom, Johnny Jansen ,Ewoud van Winsen, Ruud Mis- dorp (allen AZC Alphen), Johan Aantjes, Nico Landeweerd, Dick Nieuwenhuizen en Erik Hermans (allen HZC de Robben), Ronald Hermsen (De Zijl/LGB), Anton Heiden, Harm Jager (Zian/Vitesse), Alex Boegschoten, Ton Schoeman en Hans van Zeeland (VZC Vee- nendaal), Dick Nonnekes, Arnold Nonnekes (ZV Rotterdam), Wilco de Zeeuw (LZ 86), Johan Scherren- burg (Polar Bears), Wim Helmsing (Merwede) en Sicco Holman (Het Ravijn). Voorlopig geen Elfstedentocht LEEUWARDEN (ANP)- In verband met het grote aantal telefonische verzoeken om inlichtingen heeft de vereniging „De Friesche Elfste den", woensdag een speciaal tele foonnummer gekregen van de PTT. Dit nummer, 058-120851, geeft toe gang fot een antwoordapparaat. De vereniging meldt hierop dat de Elfstedentocht voorlopig niet zal worden georganiseerd en dat een ieder tijdig op de hoogte zal wor den gebracht, wanneer de situatie verbeterd. UTRECHT (ANP) - Tien jaar na dato krijgt prof. I.A. Diepen horst, destijds Eerste-Kamerlid voor de Anti Revolutionaire Par tij, alsnog gedeeltelijk zijn zin: de Koninklijke Nederlandse Zwem bond gaat het jeugdzwemmen inperken. Niet vanwege de door de senator destijds veronderstelde overbe lasting van jonge kinderen, maar als gevolg van gebrek aan resul taten. „Het besef is gegroeid dat wij in de voor-puberteitsperiode een groot arsenaal aan deelne mers op wereldniveau kunnen opbrengen, maar al op de leeftijd van de Europese jeugdkam pioenschappen (14 en 15 jaar) niet meer het vergelijk met de andere (ook Westeuropese) lan den kunnen doorstaan", aldus zwemcommissievoorzitter Aton Demuth. Al te vroeg beginnen met wed- strijdzwemmen heeft volgens hem in vele gevallen geleid tot vroegtijdig afknappen. Annema- rie Verstappen, Hans Kroes, Frank Drost en Kees Vervoorn zijn voorbeelden van later gestar te sporters, die desondanks een hoog niveau hebben bereikt. De KNZB gaat het aantal wedstrij den voor de groep van de aller jongsten drastisch inperken; met inbegrip van de afschaffing van de nationale kampioenschappen voor die leeftijdsgroep. Voorals nog wil de bond de zwemtrai- ning voor negen- en tienjarigen niet aan banden leggen. „Maar als we zouden horen dat bij een of andere club elf tot twaalf keer in de weck wordt getraind, zou den we de trainer wel laten we ten dat we daar niet enthousiast over zijn", aldus Demuth. Bloeddoping Amerikaanse wielrenners ALLENTOWN (SID/ANP) - Niet bij name genoemde Amerikaanse wielrenners zouden kort voor het begin van de Olympische wiler- wedstrijden in Los Angeles bloed transfusies hebben gekregen met het doel het zuurstofopname-ver mogen te vergroten. Dokter Tho mas A.Dickson die de Amerikaan se wielrenners jarenlang begeleid de heeft dat in Allentown in de staat Pennsylvaniè bekend ge maakt. De Amerikaanse amateurs veroverden in Los Angeles vier gouden en twee zilveren medailles. Volgens de regels van het Interna tionaal Olympisch Comité is het toepassen van bloeddoping, waar over het eerst werd gesproken tij dens de Olympische Spelen in Montreal in 1976, de Fin Lasse Vi- ren zou zich ervan hebben be diend, niet verboden BENIDORM (ANP) - FC Den Bosch heeft tijdens het trainings kamp in Benidorm een oefenwed strijd tegen het nationale elftal van Hongarije verloren met 0-1. Het was een bikkelhard duel, waarin drie rode kaarten werden uitge reikt door de Spaanse scheidsrech ter Gallego. Van het op volle sterkte uitko mende Hongarije, spelend in de zelfde kwalificatiegroep voor het toernooi om hetwereldkampioen- schap als Orapje, moesten Nagy en Kardos vroegtijdig de kleedka mers opzoeken, van het Bossche elftal zag Ton Pattinama rood. Var- ga kreeg van Gallego nog twee keer geel, maar mocht van de leids man, klaarblijkelijk in de war, in het veld blijven. De maker van het doelpunt in de 23e minuut, Pölös- zei, was de laatste, die een gele kaart kreeg getoond. In de eerste helft van de veldslag was Honga rije oppermachtig, na rust kreeg de Brabantse eredivisionist meer greep op de wedstrijd. Dure aankoop van Liverpool LIVERPOOL (Reuter) - De Engel se eerste-divisieclub Liverpool heeft woensdag de 17-jarige spits Wayne Harrison gekocht van Old ham Athletic, dat een afdeling la ger speelt. Harrison kostte de hou der van de Europese beker voor landskampioenen 250.000 pond (ruim 1,6 miljoen gulden), het hoogste bedrag ooit in Engeland betaald voor een jeugdspeler. In de afgelopen acht maanden besteed de Liverpool ruim 1,6 miljoen pond (bijna zeven miljoen gulden) aan de aankoop van spelers. In de vier wedstrijden waarin Harrison dit seizoen voor de hoofd macht van Oldham uitkwam, maakte hij twee doelpunten. In het reserveteam en het jeugdelftal scoorde hij 33 keer. FC Den Haag tegenstander van UVS in Kikkerpolder LEIDEN Zondageersteklasser UVS speelt zondagmiddag (aan vang 14.30 uur) in de Kikkcrpolder een vriendschappelijk duel tegen de eerste divisieclub FC Den Haag, dat heeft toegezegd met het eerste elftal te zullen aantreden. Voor UVS betekent dat een weerzien met Alphons Groenendijk, die drie jaar geleden de Kikkerpolder voor het Zuiderpark verruilde. Bij Den Haag staan ook de Leidenaars Ron de Roode en Marco van Alphen on der contract, evenals de van ARC afkomstige Joop Lankhaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11