Hoogovens loopt voorop in Europa Felle uithaal naar FNV "Minister wil generieke steun' Hjjürttrni1 Winst na recordproduktie Netherlines wil snel na start al uitbreiden Sokkenfabriek J. de Wit ook in handen van Sorbo Peruaanse kruiser komt gewoon naar werf ADM Bijna 200 banen weg bij Douwe Egberts Duits kartelbureau wil meer gegevens Philips Bedrijven kunnen straks milieuverzekering nemen WOENSDAG 9 JANUARI 1985 PAGINA 9 IJMUIDEN (ANP/GPD) - Het Hoogovens-concern heeft in 1984 een recordhoeveelheid staal geproduceerd van ruim 5,5 miljoen ton. Dat is dertig procent meer dan in 1983, een zeer gunstig resultaat vergeleken met de totale staalproduktie in West-Europa, die tien procent toenam. SCHIPHOL (GPD) - Netherlines, de nieuwe Nederlandse interregio nale luchtvaartmaatschappij (com muter), wil in juli het aantal lijn- vluchten vergroten. De maatschap pij gaat dan ook vliegen vanaf de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven naar Londen en Hamburg. Netherlines-directeur en oprichter L. Jansson heeft dat gistermiddag bekend gemaakt bij de start van de maatschappij die vanaf nu dage lijks lijnvluchten heeft van Schip hol naar Luxemburg en Groningen en weer terug. De uitbreiding van het lijnennet wordt mogelijk als in mei of juni het vierde en voorlopige laatste toestel wordt afgeleverd. Netherli nes vliegt met kleine achttien-per- soons toestellen, de Jetstream 31 van Britisch Aerospace. Met het in zetten van kleine vliegtuigen ver wacht Jansson door andere maat schappijen afgestoten lijnvluchten rendabel te kunnen uitvoeren. De president-directeur van Schiphol, J. Wegstapel, sprak bij de aankomst van de vlucht uit Gro ningen van een bijzondere gebeur tenis. Netherlines is de 65e maat schappij die Schiphol aandoet met geregelde lijndiensten en dat pre cies in het jaar dat wordt herdacht dat 65 jaar geleden de KLM als eer ste een lijnvlucht op de luchthaven opende. "Een stukje gschiedenis herhaalt zich", aldus Wegstapel. Hij ziet goede mogelijkheden voor Netherlines op de commuter- markt. Dat interregionale verkeer heeft de laatste jaren een storm achtige groei doorgemaakt. In 1980 waren er op Schiphol nog maar 700 starts en landingen van toestellen met minder dan veertig zitplaat sen, terwijl dat in 1983 al was opge lopen tot 9000 vliegtuigbewegin gen per jaar. De minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw N. Smit-Kroes, toonde zich eveneens optimistisch over de kansen voor Netherlines. Met de komst van de maatschappij wordt volgens haar een nieuw ele ment toegevoegd aan het diensten pakket in de luchtvaart. Het inter regionale luchtvervoer voorziet in een grote behoefte aan geregelde vluchten tussen centra van ver schillende regio. De minister zei te hopen dat Netherlines voorop zal Mede dankzij kostenbesparende maatregelen (het aantal perso neelsleden daalde vorig jaar met 400) heeft het staalconcern door deze afzetverbetering een netto winst kunnen boeken van 200 mil joen gulden bij een omzet van ze ven miljard. In '83 was er nog een verlies van 38 miljoen. Volgens president-directeur J.D. Hooglandt, die dit gisteren bekend maakte, is deze spectaculaire ont wikkeling - vooral de afzet van halffabrikaten nam fors toe ech ter nog geen reden tot juichen. Hij noemde '84 een 'goed gemiddeld jaar', maar zei dat de winst eigen lijk veel hoger zou moeten zijn "ge zien de verliezen die we sinds 1974 hebben geleden". In de Estel-jaren, de samenwer king met het Duitse Hoesch-con- cern, heeft Hoogovens slechts ver liezen geleden met 1981 als diepte punt (394 miljoen gulden). Sinds de twee ondernemingen twee jaar geleden weer uit elkaar gingen is Hoogovens via een verlies in 1982 van 106,3 miljoen en van 38,4 mil joen in het jaar daarop omhoog ge krabbeld. De divisie diversificatie en staalverwerking was in 1983 al in de zwarte cijfers. Pas nu is ook de staalpoot weer winstgevend. De 200 miljoen winst is volgens Hoogland dan ook niet voldoende voor inwilliging van de cao-eisen die de bonden voor dit jaar hebben ingediend. Ook is nog niet zeker of de aandeelhouders dividend zal worden uitgekeerd. Hij wijst er op Kort en zakelijk Bananen Het ministerie van economische zaken heeft een regionale investe ringspremie van dertig miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een multi-purpose terminal in de Eemshaven. De ter minal wordt gebouv/d in opdracht van Terminal Eemshaven BV en vergt een investering van in totaal 92 miljoen gulden. Terminal Eems haven BV zal de terminal gebrui ken voor de overslag en opslag van tropisch fruit, vooral bananen. dat de verbetering van de winst marge niet te danken is aan hogere prijzen, maar uitsluitend aan de be sparende maatregelen, die de uit gaven sinds 1977 met 600 miljoen gulden hebben doen verminderen. Samen met het vervangen van verouderde apparatuur heeft dat Hoogovens weliswaar een kleine voorsprong op de Europese con currentie bezorgt, maar "van ver mageren alleen kunnen we niet le ven", aldus Hooglandt, die er op wees dat het produktie-apparaat ondanks een omvangrijk investe ringsprogramma van een miljard gulden in 1984 alleen is vernieuwd, niet uitgebreid. Economische groei dient vol gens hem meer nog dan voorheen voorop te staan. Mede daarom is de ruimte voor herverdeling van werk - volgens Hooglandt dreigt dat te leiden tot hogere arbeidskosten beperkt. "Om de neuslengte die wij voorliggen te behouden zal voortdurend kritisch zelfonder zoek, aanpassing en verandering noodzakelijk blijven. Dat is de eni ge formule die kans biedt op blij vend succes". Doelend op Zuid-Korea en Tai wan zei Hooglandt dat "we moeten niet vergeten dat er delen van de wereld zijn waar aan korter werken helemaal niet wordt gedacht. Met die internationale concurrenten moeten wij voortdurend in de slag kunnen". Per saldo is de omvang het eigen actieve personeel in IJmuiden vo rig jaar met vierhonderd teruggelo pen tot 17.150 mensen eind decem ber. De verandering op dit gebied is echter omvangrijker. Vanwege het Sociaal Plan (SOP) en de VUT verlieten 1472 mensen de vestiging in IJmuiden. Daar tegenover stond het aantrekken van 1060 nieuwe personeelsleden. „We hebben daarmee het werkloosheidspro bleem voor mensen jonger dan 57,5 jaar helpen verlichten", aldus Hooglandt. bestuurders en het gemeentebe stuur van Schijndel. Dinsdagmid dag vindt een gesprek plaats met de bonden in Emmen en op de agenda voor woensdag staat een bijeenkomst met zeventig werkne mers in Schijndel. Ontslagen De Franse autobandenfabrikant Michelin wil in haar fabrieken in Engeland in totaal 2.600 werkne mers ontslaan. In het kader van een noodzakelijke geachte reorga nisatie zullen in Stoke-on-Trent 2.400 mensen moeten verdwijnen en in Burnley 200, zo heeft Miche lin gisteren meegedeeld. Er is nog geen datum genoemd voor de ont slagen. De fabrieken van Michelin in Engeland lijden wekelijks een verlies van ongeveer een miljoen pond sterling (vier miljoen gul den). RDM-dok De Verolme-werf in Rio de Ja neiro, de eigenaar van het voor de Spaanse kust in tweeën gebroken Prins Bernharddok 10 heeft gister middag overeenstemming bereikt met een berger over de sloop van het wrak. Directeur Rosman van Nedbarges Sublift BV in Schie dam, de uitvoerder van het trans port van het dok en bemiddelaar bij het zoeken van een sloper, heeft dat bevestigd. Het stalen dok is verkocht aan een Spaanse berger. Rosman noemde de naam van die berger niet, evenmin zei hij voor welk be drag het dok van de hand is ge gaan. Het dok weegt 21.000 ton. Levi Straus De grootste fabrikant van spij kerbroeken in de Verenigde Sta ten, Levi Strauss, heeft in het op 25 november afgesloten boekjaar 1983/84 een winst behaald van 41,4 miljoen dollar, maar liefst 79 pro cent minder dan in het boekjaar er voor, zo is dinsdag bekendge maakt. De omzet verminderde met acht procent tot 2,51 miljard dollar. Wegens problemen met de afzet heeft Levi Strauss zich gedwongen gezien het afgelopen boekjaar twintig fabrieken te sluiten en vijf duizend man personeel te ont slaan. Werkloosheid Het aantal werklozen in West- Duitsland is in december toegeno men met 136.000 tot bijna 2,33 mil joen. De werkloosheid is daarmee gegroeid van 8,8 procent van de be roepsbevolking in november tot 9,4 procent. De directeur van het Westduitse arbeidsbureau, Hein- rich Franke, heeft gisteren laten weten dat het maar eèn kleine toe neming betekent, dank zij het zachte weer in die maand. SCHIJNDEL (ANP) - De Nedac- Sorbo groep uit Vorden wil ook de sqkkenproduktie bij Jansen de Wit in Schijndel overnemen. Dat heeft directeur J. de Jong dinsdagmid dag desgevraagd meegedeeld. Mo gelijk eind deze week al kunnen ze ventig werknemers aan de slag. De produktie bij Danlon in Emmen, dat ook onderdeel uitmaakt van Jansen de Wit en waarvan al eerder vaststond, dat die zou worden voortgezet door Nedac-Sorbo, wordt waarschijnlijk begin volgen de week hervat. In Emmen gaat het om vijftig tot tachtig werkne- Beide vestigingen van Jansen de Wit zijn vorige week failliet ver klaard. Daardoor kwamen vierhon derd mensen op straat te staan. Aanvankelijk wilde Nedac-Sorbo alleen het bedrijf in Emmen over nemen, en niet dat in Schijndel. Wel wilde Nedac-Sorbo als ver kooporganisatie voor Schijndel op treden. De Werkgroep Zuid, bestaande uit een regionaal werkgelegen- heidsinstituut, de gemeente Schijndel en de ondernemings raad, heeft nog pogingen in het werk gesteld om de produktie zelf ter hand te nemen. "Dat was vol gens voorzitter P. Kemps geen haalbare zaak. Vandaar dat de Werkgroep maandag aan direkteur De Jong van Nedac-Sorbo heeft gevraagd ook de produktie in Schijndel te willen overnemen. „Ik heb me bereid verklaard om de produktie alvast op te starten. Als dat nu niet gebeurt verliest Jansen de Wit de aansluiting met de markt. Op welke wijze de over name gestalte zal krijgen moet nog worden bezien. Het staat evenmin vast welke structuur het bedrijf in Schijndel krijgt", aldus De Jong. Eerder deze week pleegde hij overleg met Brabantse vakbonds lopen bij de totstandkoming van dat vervoer. Jansson heeft voorlopig een ver gunning voor 60 vluchten per week. De voormalige zakenman in onroerend goed liet weten dat wat hem betreft dat aantal binnen twee jaar moet zijn verdubbeld. "Daar zullen we hard voor vechten. Onze toestellen zijn weliswaar niet groot, maar we zullen met de fre quentie van vluchten niet achter blijven". Jansson heeft zelf ongeveer 8 miljoen gestoken in zijn maat schappij. Dit jaar verwacht de Goudse zakenman ongeveer 100.000 passagiers te vervoeren. Er werken nu 70 mensen, een aantal dat zal verdubbelen als de voor spelde groei wordt gehaald. Dan zal de vloot worden uitgebreid tot acht toestellen. Daarbij wordt de aanschaf van grotere toestellen (voor 30 passagiers) niet uitgeslo ten. Vorig jaar kwart minder hypotheken afgesloten DEN HAAG (ANP) - Gedurende de eerste negen maanden van 1984 werden 151.600 nieuwe hypothe ken in de openbare registers inge schreven tegen 199.000 in dezelfde periode van 1983, dat is een daling van 23,8 procent. Het totaal inge schreven bedrag nam met 21,5 pro cent af van 30,6 miljard gulden tot 24 miljard gulden. Dit blijkt uit gis teren gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het grootste aantal hypotheken werd gegeven voor particulieren op woningen en combinaties woonhuis/bedrijfspand. De ople ving die zich in 1983 op deze deel markt voordeed, bleek van tijdelij ke aard te zijn geweest. Het aantal nieuw ingeschreven woninghypo theken ten laste van particulieren liep namelijk in de eerste negen maanden van 1984 met 27,3 pro cent terug tot 127.400 (1983: 175.300). AMSTERDAM (ANP) - De re novatie van de Peruaanse krui ser Almirante Grau bij de sinds maandag in surséance van beta ling verkerende ADM-werf in Amsterdam gaat gewoon door. Het oorspronkelijk Nederlandse oorlogsschip moet volgens het contract half februari aan de werf zijn. Wij hebben geen enke le reden om aan te nemen dat dit niet het geval zal zijn, aldus van daag een ADM-woordvoerder. Er zijn al geruime tijd twee ADM-medewerkers in Peru om de grondige opknapbeurt van de Almirante Grau voor te bereiden. Met de modernisering van de kruiser is zoals bekend 350 mil joen gulden gemoeid. Het karwei (drie jaar) wordt door de ADM uitgevoerd in samenwerking met Holland Signaal Apparaten. Bewindvoerder mr D. Groshei de bij de ADM heeft gisteren oriënterende gesprekken gehad met directie, ondernemingsraad en vakbonden. De vakbonden spreken volgende week opnieuw met de bewindvoerder in wie zij wel vertrouwen hebben, aldus een woordvoerder van de Indus triebond FNV. Grosheide was eerder bewindvoerder van grote, in moeilijkheden verkerende be drijven. De Kamer van Koophandel in Amsterdam vindt de ADM een essentiële peiler voor het „ha- vengebeuren" in het Noorzeeka- naalgebied. Een eventueel weg vallen van deze laatste reparatie- werf voor grotere schepen in Amsterdam zou een ernstige ver zwakking betekenen van de in ternationale positie van Neder lands tweede zeehaven. De kamer schrijft dit in een brief aan de leden van de com missies economische zaken en fi nanciën van de Tweede Kamer. „De huidige ontwikkeling van de overslag met een record tonnage in 1984 bevestigt het economisch belang dat voor de hele regio ver bonden is aan een volwaardige havenoutillage. Een reparatie- werf mag daarbij niet ontbre ken", aldus de KvK. De kamer vraagt de leden van de commissies dan ook de rege ring op haar verantwoordelijk heid te wijzen en stelt dat de werkgelegenheidssituatie in Am sterdam het wegvallen van de ADM als onmisbaar onderdeel van de zeehaven niet gedoogt. NCW noemt cao-voorstellen oneigenlijk UTRECHT (ANP) - Bij Douwe Eg berts zullen in de periode 1985 tot 1988 ongeveer 190 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, zo heeft het koffie-, thee- en tabakconcern gis teren bekendgemaakt. Het verval len van de arbeidsplaatsen is het gevolg van een nieuw meerjaren plan dat beoogt de afzet te vergro ten en het rendement te verbete- In de vestiging in Utrecht zullen ongeveer 100 en in Kampen onge veer 90 banen moeten vervallen. Douwe Egberts verwacht dat de in krimping geen gedwongen ontsla gen tot gevolg zal hebben. Het be drijf verwacht de vermindering van de personeelssterkte te kun nen opvangen door natuurlijk ver- loop, een selectieve vervroegde nieuwe uittredingsregeling voor 57,5 jarigen, interne overplaatsin gen en invoering van een 36-urige werkweek. Over het laatste moet nog met de vakbonden worden ge praat bij de komende cao-onder handelingen. Douwe Egberts wijst erop dat het nieuwe meerjarenplan los staat van al eerder aangekondigde maat regelen, zoals automatisering in de tabaksfabriek en de uitvoering van een kostenbeheersingsprogram- ma. Het laatste is overigens voor een groot deel al gerealiseerd. Het is de bedoeling dat ook hierbij geen gedwongen ontslagen plaats vinden. Douwe Egberts is een dochteron derneming van het Amerikaanse Consolidated Foods Cor- DEN HAAG (ANP) - De cao-voor stellen van de Industriebond FNV en de Dienstenbond FNV beteke nen in de voorgestelde 2-jaarscon- tracten een loonkostenstijging van 12 tot 17 procent. Dat schrijft NCW-secretaris mr. F.S. van Hove in het blad De Werkgever van christelijke werkgevers, dat giste ren is gepubliceerd. Van Hove haalt daarin fel uit naar de FNV "die haar frustraties na de mislukte oppositie tegen het herstel van het kabinetsbeleid, af wil koelen op de ondernemingen. De vakbeweging wil derhalve geen medeverantwoordelijkheid dragen voor het noodzakelijke beleid dat economische groei moet uitlok ken, juist op een moment dat de vooruitzichten weer onzeker zijn". Van Hove wijst erop dat de door het kabinet toegezegde lastenver lichting van 1,35 miljard gulden in middels is omgeslagen in een las tenverzwaring van 60 miljoen. De FNV heeft de lastenverlichting voor het bedrijfsleven opgeëist voor het cao-overleg, wat Van Ho ve op zich al oneigenlijk noemt en thans helemaal vreemd nu die ruimte er niet meer is. poration. Per 31 december bedroeg het aantal arbeidsplaatsen in Ne derland 3700. Douwe Egberts is niet de enige fa brikant in de genotmiddelenbran che die maatregelen moet nemen om het rendement te verbeteren. Ook bij Van Nelle staat een reorga nisatie voor de deur, die ongeveer 200 arbeidsplaatsen zal kosten. On langs nog verlaagden beide bedrij ven hun koffieprijzen om in de slag met de eigen merken en witte mer ken overeind te blijven. De voorzit ter van de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Thee- pakkers, C. Eijgendaal, merkte toen op dat daarvoor geen aanlei ding was op de wereldmarkt. Hij voorzag een verscherping van de concurrentie. Van Hove becijfert dat de 36-uri- ge werkweek ("terwijl de 38-urige pas nog geen maand volledig van toepassing is) zes procent kost. De looneisen komen uit op rond vijf procent en de kosten van de bo venwettelijke aanvullingen (onder meer ziektegeld) op 1,75 procent. Verlaging van de vut-leeftijd en de jeugdplannen kosten nog eens 2 2,5 procent. Bovendien is er een forse overloop uit 1983-1984. Met spijt constateert Van Hove dan ook dat de FNV haar matigingsbeleid ten behoeve van economisch her stel volledig los heeft gelaten. Van Hove noemt het bijzonder wrang dat de FNV volledig voorbij gaat aan het feit dat voor het eerst sinds jaren van overheidswege een beleid wordt gevoerd, waar een koopkrachtverbetering van 2,5 procent voor modaal uit voort vloeit. De lastenverlichting voor het be drijfsleven van 1350 miljoen is vol gens hem geheel verdwenen. De toegezegde premieverlaging is zelfs een premieverhoging geble ken. De voorlopig gedeelde aan vulling van het ziektegeld kost 400 miljoen. Op de ziektekassen wordt 500 miljoen ingeteerd (wat later premieverhoging kan betekenen). Op het AWBZ-fonds wordt 200 mil joen ingeteerd. Het niet-doorgaan van de bevriezing van de kinderbij slag kost 70 miljoen en het geleide lijker zakken naar een lager uitke ringsniveau van sommige wao'ers kost 110 miljoen. Van Hove wijst er tenslotte op dat de economische opleving van 1984 volgens de jongste OESO-ra- mingen in 1985 en 1986 plaats maakt voor onzekere groeicijfers. Juist voor die periode komt de FNV met eisen die bij inwilliging een verwoestend effect op het her stelbeleid zullen hebben, zo merkt hij op. Het beeld voor de komende onderhandelingen is dan ook niet rooskleurig. WEST-BERLIJN (DPA) - Het Westduitse kartelbureau is geinte- resseerd in de nog ontbrekende ge gevens over het meerderheidsbe lang dat Philips in de Westduitse televisiefabriek Loewe Opta heeft gehad, zo is gisteren in West-Ber- lijn bekendgemaakt. Als Philips dat meerderheidsbelang vóór 1973 heeft verworven dan is er voor het bedrijf geen vuiltje aan de lucht omdat er toen nog geen toezicht werd uitgeoefend op de belangen die bedrijven hadden. Het Bundeskartellamt zal vooral nagaan of Philips nog een meer derheidsbelang in Loewe Opta had toen de onderneming zich belan gen in andere Westduitse elektro nicabedrijven verwierf. Als dat het geval is heeft Philips in strijd met de verplichting tot volledige open heid inzake deelnemingen gehan deld en kan er een boete worden opgelegd van maximaal 100.000 mark. Bonden; scheepsbouw gericht steunen en reorganiseren Beursberichten op pagina 14 DEN HAAG (ANP) - Het ministe- rie van economische zaken denkt aan voortzetting van generieke steun voor de Nederlandse zee- scheepsbouw. Dat was gisteren de indruk van bestuurder H. Becking van de Unie BLHP, na overleg met de directeur-generaal voor indus trie, drs H. Leliveld, over een steunregeling voor de zeescheeps- bouw. Het gesprek vond plaats op basis van een McKinsey-studie, waaruit bleek dat zelfs bij een kwart mil jard steun over twee jaar nog dui zend banen verloren zullen gaan. Bij de 28 werven waar het om gaat werken 5500 mensen. Binnen drie weken verwacht Becking een defi nitief besluit van minister Van Aar- denne. Zijn zeer voorlopige indruk is dat er niet aan 250 miljoen ge dacht wordt, maar aan (aanzienlijk) minder. Becking voelt weinig voor gene rieke steun, waar alle werven in ge lijke mate van profiteren. Hij meent dat er een gericht sectoraal beleid moet worden ontwikkeld. Zo'n beleidsplan zou gedragen moeten worden door werkgevers en werknemers. Het plan zou ge richt moeten zijn op werven die werkelijke overlevingskansen heb ben, mede via een agressieve or- derverwerving, ook in het buiten land. Een en ander moet leiden tot steun aan bedrijven die in zo'n plan serieuze overlevingskansen hebben. Gerichte steun, en geen al gemene, generieke, zoals in Den Haag wordt overwogen, aldus Bec king. Hij wijst erop dat in geval van een steunbedrag van bijvoorbeeld honderd miljoen gulden gerichte steun ook veel meer voor de hand ligt, om versnippering van gelden te voorkomen. Maai op Economi sche Zaken denkt men, mede uit vrees voor concurrentievervalsing, in een andere richting. Bondsbestuurder D. Rijkse van de Industriebond FNV zei dat de steunverlening aan de scheeps- nieuwbouw op zich niet de priori teit moet hebben. Voordat daar over wordt gepraat moet eerst een interne herstructurering en reorga nisatie van deze bedrijfstak plaats vinden. Pas als de werkgevers en werknemers daarover zijn uitge praat, moet beslist worden over de financiële steun die nodig is om dat te realiseren. "In het McKinsey-rapport wor den de problemen in de scheeps- nieuwbouw teruggebracht tot al leen de keuze over de steunverle ning, maar dat is volgens de bon den niet de manier waarop de moeilijkheden moeten worden aangepakt. De werven moeten eerst onderzoeken hoe ze door ver nieuwingen op zowel het sociale als technische vlak beter in de markt kunnen komen te liggen. Pas als die herstructurering en reorganisatie is onderzocht en de scheepsnieuwbouw van binnenuit is versterkt kan worden bekeken waar en hoe deze sector moet wor den gesubsidieerd", aldus Rijkse. Hij wijst erop dat dan wel sprake moet zijn van gerichte steunverle ning. Bij de bonden bestaat de in druk dat het ministerie van econo mische zaken daarentegen denkt aan voortzetting van generieke steun aan de Nederlandse scheeps nieuwbouw. Rijkse zegt dat de vakbonden dat niet zien zitten, om dat het onzekerheid voor de toe komst van die scheepsnieuwbouw na 1986 met zich meebrengt. AMSTERDAM (ANP) - Bedrijven kunnen zich binnenkort gaan ver zekeren tegen de gevolgen van mi lieuschade die ze eventueel zouden kunnen veroorzaken. Daartoe heb ben een vijftigtal verzekeraars zich gebundeld in het Milieu Aanspra kelijkheidsverzekering Samenwer kingsverband (MAS). De nieuwe verzekering vergoedt zaken als het wegsijpelen van che mische stoffen in de bodem of de vervuiling van water door bestrij dingsmiddelen en overbemesting in de landbouw. Echte calamitei ten, zoals ontploffingen, worden niet door de MAS gedekt. Daar voor zijn al andere verzekeringen. De invoering van milieuverzeke ringen door een groep van 53 Ne derlandse verzekeraars kan een preventieve werking hebben op het ontstaan van milieurampen Bij de acceptatie van de risico's door de leden van het Milieu Aan sprakelijkheidsverzekering Sa menwerkingsverband, dat op 1 maart operationeel wordt, zal er sprake zijn van een dusdanige be geleiding van de verzekerden, dat de veiligheid van het bedrijf daar mee zal blijken gediend. De verzekeraars verwachten een grote belangstelling voor de nieu we MAS-polis, bestemd voor klei ne en grote instellingen, temeer door de aankondiging van minister Winsemius, dat de overheid mi lieuvandalen in de toekomst hard zal gaan aanpakken. MAS is met de voorbeidingen van de nieuwe verzekeringsvorm in fe bruari vorig jaar begonnen. Milieu verzekering was tot nu toe wel mo gelijk, maar het werd nauwelijks gedaan. Grote concerns en sommi ge vuilstortplaatsen verkregen tot nu toe dekking vanuit het buiten land. Grote gevaren voor het milieu kun nen echter ook schuilen in de mas sa's kleinere bedrijven en van de kant van bijvoorbeeld apotheek- houdende artsen. Ook de premies voor de verzekering kunnen pre ventief werken: hoe hoger het risi co, des te hoger de premie. Zij kun nen lopen vanaf van 30 gulden (voor bijvoorbeeld artsen) per mil joen gulden verzekerd bedrag. De capaciteit van MAS is op dit mo ment 5 miljoen gulden per verze kerd object, maar grotere bedragen kunnen via het buitenland verder worden gedekt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9